“Taraflar tavırlarının savaşa yol açacağını biliyorlar mıydı?” soruma cevabı sonunda buldum…

23
Reklam

Rusya Ukrayna’ya saldırdı. Vladimir Putin’in emriyle oldu bu saldırı. Ukrayna’nın Batı tarafından desteklenen devlet başkanı Volodymyr Zelenskyy, Moskova’nın birkaç saatte olmasa bile birkaç gün içerisinde teslim olmasını beklediği ülkesini saldırıya karşı direnişe sevk etti.

Ukraynalılar savaşıyor.

Bir haftayı geride bıraktık, Ukrayna hala direniyor.

Yeni oluşmuş bir ülkenin halkının saldırganlara geçit vermemek için can ve kanını feda etmesine sevinmeli mi, yoksa iktidar gücünü kullanan birilerinin anlamsız inatları yüzünden iki taraftan da insanlar ölüyor diye üzülmeli miyiz?

Sanıyorum, sağduyulu insanlar, hangi eğilimden olurlarsa olsunlar, bu iki çelişen duygu arasında gel-git halindeler…

İnsanların yükselttiği “Savaş bitsin” çığlıkları Kremlin’den de işitiliyor.

Cevabını aradığım tek bir sorunun peşinde saatler geçiriyorum: Taraflar -yani Batı ve Rusya- aralarındaki ihtilafların sıcak çatışmaya -savaşa- kadar varmasını bekliyorlar mıydı?

Dün burada ABD ile Rusya’nın her beş yılda bir yeniledikleri ‘Ulusal Güvenlik Stratejisi’ belgelerinden alıntılar paylaştım. O belgeler tarafların birbirlerini yakından izlediklerinin işaretleriyle dolu. 

Reklam

Putin Rusyası, öyle anlaşılıyor ki, Zelenskyy’nin cumhurbaşkanı seçilmesinden rahatsız olmuş. Ukrayna’da onun yerine Moskova’ya sıcak yaklaşacak -bunu siz “Putin’e bakıp hizaya geçecek” diye de okuyabilirsiniz- birinin iş başına gelmesi için çevreyi ateşe vermeyi göze almış…

İşin savaşa kadar varabileceğini Moskova’yı yakından gözleyenler biliyormuş. Putin ölümlerin durduracağı türden bir politik figür değil. Yeter ki, amacı gerçekleşsin, insanlar ölecekmiş, kentler harabe olacakmış, onun bunlara aldıracak biri olmadığını aslında bilmesi gerekenler biliyormuş…

Peki Batı Rusya’nın işi bu noktaya kadar vardıracağından haberdar mıydı?

ABD, Avrupa Birliği, tek tek Avrupa ülkeleri Ukrayna yüzünden Rusya ile savaş çıkacağı hakkında istihbarata sahipler miydi?

Cevabını aradığım bu sorunun peşine düştüğümde, bir yakınımın yönlendirmesiyle, aynı soruyu araştırmış biriyle karşılaştım.

Sevan Nişanyan soruma cevap teşkil eden bir yazı yazmış.

Ayrıntıya girmeden önce araştırmasının sonucunu paylaşayım: Evet, ABD’de yönetime yakın olan insanlar, hem de uzun yıllardan beri, “Rusya ile savaş çıkacaksa bunu tetikleyecek sebep Ukrayna olacaktır” uyarısında bulunup durmuş…

NATO’nun Rusya’nın etrafını çevirecek kadar genişlemesinin Moskova için en hassas konu olduğunu ABD’de bilmesi gerekenlerin bildiği anlaşılıyor.

Reklam

Genç yaşında ülkesini büyükelçi olarak Moskova’da temsil etmiş olan George Kennan (1904-2005) Soğuk Savaş’a (1945 ve sonrası) evrilen dönemde Amerikan dış politikasını belirleyen birkaç isimden biridir. 

Kennan zihninin hala berrak olduğu 1998 yılında -o sıralar 94 yaşındaymış- kendisiyle görüşenleri sürekli bu konuda uyarmaktaymış. “Trajik bir hata bu” diyormuş, “Yapılırsa akılsızlık olur” diye de ekliyormuş…

Jack Matlock Sovyetler Birliği’nin çöküşünü Moskova’da büyükelçi olarak izlemiş bir Amerikan diplomatı. O da çok açık ifadelerle yönetime bu yolda uyarmalarda bulunmuş.

William Perry kendisini savunma bakanı olarak atayan Bill Clinton’la bu konuda takışmış. Clinton bakanı Perry yerine dışişleri bakan yardımcısı Richard Holbrook’u dinleme eğilimindeymiş. Perry NATO’nun sınırlarını Rusya’ya kadar uzatmak yerine Rusya’yı Batı’ya yaklaştırma taraftarıymış. Clinton’un kendisini dinlemediğini anlayınca istifayı da düşünmüş. “Yanlış anlaşılır diye istifa etmedim” diyor Perry.

Joe Biden tarafından CIA’nin başına atanan William Burns 2019’da yayımlanan anılarında, 1995 yılında ülkesinin Moskova büyükelçiliğinde danışman olarak çalıştığı dönemde yazdığı bir raporda, “Ukrayna’nın NATO’ya alınması yalnızca Putin için değil Rusya’nın bütün ileri gelenleri için de kırmızı çizginin aşılması anlamını taşır” diye yazdığını anlatıyor.

En keskin uyarı ise ABD politikalarının en sert eleştirmeni Prof. Noam Chomsky’den gelmiş. Chomsky 2015 yılında “Ukrayna’yı NATO’ya almak isterseniz Rusya ile savaş çıkar” görüşünü açıklamış.    

Prof. Stephen Cohen, 2014 yılında katıldığı bir TV programında, Ukrayna’nın NATO’ya alınmasının bir ölüm-kalım savaşına yol açacağını söylemiş.

Ülkesinde Ronald Reagan döneminde CIA direktörlüğü ve George W. Bush ile Barack Obama dönemlerinde savunma bakanlığı yapmış olan Robert Gates de, anılarında, benzer uyarıları Obama’ya ilettiğini yazmış. 

Yalnız Amerikalı diplomatlar ve düşünce adamları değil uyaranlar, Avustralya’nın eski başbakanı Malcolm Fraser, BM genel sekreter yardımcısı İtalyan diplomat Pino Arlacchi, İngiltere’nin eski Moskova büyükelçisi Sir Roderick Lyne de benzer görüşler açıklamış. 

Lyne, “Rusya ile savaş çıkarmak istiyorsak en kestirme yolu Ukrayna’yı NATO’ya itmektir” demiş, daha ne desin?

Bu arşiv bilgilerini belgeleriyle aktaran Nişanyan şu sırada yaşananları öngörmesi gereken Batı ülkelerinin aksine tavırlarını iki ihtimalle anlamaya çalışıyor.

Ya şuursuzluktan, cehaletten, kibirden ve sorumsuzluktan işi bu noktaya vardırmış olabilirler, ya da sonucun savaş olacağını bile isteye bugünlerin altyapısını hazırlamışlardır. 

Ben Amerikalıların değil ama Putin’in şuur, bilgi eksikliği, kibir ve sorumsuzlukla Rusya’yı savaşa sürüklediğini, buna karşılık Batı’nın -özellikle de ABD’nin- Rusya’yı Putin’siz hale getirmenin bir yolu olarak Ukrayna konusuna yaklaştığını düşünüyorum.  

Putin Rusya’ya yakın ve Zelenskyy’siz bir Ukrayna peşinde, Batı da Çin’e karşı kendisiyle birlikte hareket edecek Putin’siz bir Rusya hedefine kilitlenmiş durumda. 

Savaş nasıl gelişir, kaç gün veya kaç ay sürer, sonunda nasıl biter bilemem, ancak her şey olup bittiğinde fiilen savaşan tarafların -Rusya ile Ukrayna’nın- bu süreçten büyük hasar görerek çıkacağına ise eminim.

ΩΩΩΩ

Reklam

23 YORUMLAR

 1. Tek adamlar kendi yanlıṣ politikalarıyla sebep oldukları sorunlardan hep dıṣ güҫleri ve yabancı devletleri sorumlu tutuyorlar.

  Putin’in Ukrayna‘ ya müdahalesi ders alınması gereken bir örnek.

  Allah dünyayı, benim dediğim olacak diyen ve yanlıṣlarında ısrar eden tek adamlardan korusun.

  • Almancı arkadaş senato veya kongre kararıyla “benim dediğim olacak diyen ve yanlıṣlarında ısrar edenlerden” bizi kim koruyacak, onu da biraz açar mısınız?

 2. “NE ZAMAN ADAM OLURUZ?”
  KIRMIZI KİTAPLAR YERİNE TARİH KİTABI OKUDUĞUMUZ ZAMAN!
  (O DA GARANTİ DEĞİL TABİİ:)

 3. “Joe Biden tarafından CIA’nin başına atanan William Burns 2019’da yayımlanan anılarında, 1995 yılında ülkesinin Moskova büyükelçiliğinde danışman olarak çalıştığı dönemde yazdığı bir raporda, “Ukrayna’nın NATO’ya alınması yalnızca Putin için değil Rusya’nın bütün ileri gelenleri için de kırmızı çizginin aşılması anlamını taşır” diye yazdığını anlatıyor.”
  RUSYANIN NATOYA ALINMASI İSE KİMSENİN(ABD’NİN YA DA ALMANYANIN, YA DA İNGİLTERENİN, FRANSANIN…) KIRMIZI ÇİZGİLERİNİN AŞILMASI ANLAMINA GELMEMİŞTİ AMA!?

  “William Perry kendisini savunma bakanı olarak atayan Bill Clinton’la bu konuda takışmış. Clinton bakanı Perry yerine dışişleri bakan yardımcısı Richard Holbrook’u dinleme eğilimindeymiş. Perry NATO’nun sınırlarını Rusya’ya kadar uzatmak yerine Rusya’yı Batı’ya yaklaştırma taraftarıymış. Clinton’un kendisini dinlemediğini anlayınca istifayı da düşünmüş. “Yanlış anlaşılır diye istifa etmedim” diyor Perry.”
  YANLIŞ ANLAŞILIR DİYE DEĞİL BÜYÜK İHTİMAL CLİNTON SONRADAN PERRY NİN DÜŞÜNCESİNİ UYGULAMAYA KOYMUŞ ZATEN:
  MOSKOWADAKİ NATO OFİSİ İŞBİRLİKLERİNİN AÇIK GÖSTERGESİDİR, ÖYLE DEĞİL Mİ?
  AMA BAKIN KİEWTE BİR NATO OFİSİ FİLAN YOK:)

  • Virgülüne dokunmadan kopyala yapıştır olarak “RUSYANIN NATOYA ALINMASI İSE KİMSENİN(ABD’NİN YA DA ALMANYANIN, YA DA İNGİLTERENİN, FRANSANIN…) KIRMIZI ÇİZGİLERİNİN AŞILMASI ANLAMINA GELMEMİŞTİ AMA!?” diye yazabilen birine Allah selamet versin.

 4. “Bu arşiv bilgilerini belgeleriyle aktaran Nişanyan şu sırada yaşananları öngörmesi gereken Batı ülkelerinin aksine tavırlarını iki ihtimalle anlamaya çalışıyor.

  Ya şuursuzluktan, cehaletten, kibirden ve sorumsuzluktan işi bu noktaya vardırmış olabilirler, ya da sonucun savaş olacağını bile isteye bugünlerin altyapısını hazırlamışlardır.”
  DİKKAT EDERSENİZ NİŞANYAN BATILI EFENDİLERİNE PEK DE TOZ KONDURMAK İSTEMİYOR:)
  BATILI BEYAZ EFENDİLERİMİZ KENDİ MENFAATLERİ İÇİN(RUS GAZI:)
  BEYAZ(!) RUSLARLA BİR OLUP;
  BİR ULUSU VE BİR ÜLKEYİ(UKRAYNAYI) ELBİRLİĞİYLE YOK EDİYORLAR DİYECEK HALİ YOKTU YA???

  “Ben Amerikalıların değil ama Putin’in şuur, bilgi eksikliği, kibir ve sorumsuzlukla Rusya’yı savaşa sürüklediğini, buna karşılık Batı’nın -özellikle de ABD’nin- Rusya’yı Putin’siz hale getirmenin bir yolu olarak Ukrayna konusuna yaklaştığını düşünüyorum.”
  SAYIN YAZARIN DA ABD YE TOZ KONDURAMAYIŞINI ANLAYIŞLA KARŞILAYABİLİRİZ AMA İŞİ RUSYANIN ÜZERİNE YIKMA VEYA PUTİNİN CEHALETİNE VERME ÇABASINI NE YAPMALIYIZ???

  VERİLER ÇARPIKSA ÇIKARSAMA DA SAKAT DOĞUYOR İŞTE:
  “buna karşılık Batı’nın -özellikle de ABD’nin- Putin’i Rusya’sız hale getirmenin bir yolu olarak Ukrayna konusuna yaklaştığını düşünüyorum.”

  CUMANIZ MÜBAREK OLSUN:)

 5. Soru :Rusya neden Ukrayna’ya girdi?
  Cevap : Ukrayna’nın doğusundaki Rus asililar türlü zulüm vs vs gördüğü için mazeret üretildi.Ayrica Ukrayna’nın nükleer silahlara sahip olabileceği endişesiyle goya bertaraf etmek için.
  Peki aynı mazeretler ABD Irak a girip tüm şehirleri bombalarken de söylenmemiş miydi?
  Aynı senaryo aynı mazeret
  Aynı bombalama aynı istila.
  Peki ABD yapınca sorun yok herşey mübah Rusya yapınca kıyamet kopacak
  Bu ne ikiyüzlülük bune çifte standart neden olaya bu yönde bakılmıyor.
  Tabi bu Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıp binlerce insanı öldürmesinin hoş görülebilecek veya mazeret bulunabilecek yanı yoktur.
  İnsanlığın utanması lazim

 6. GAVUR CİNDİR:
  “Perry NATO’nun sınırlarını Rusya’ya kadar uzatmak yerine Rusya’yı Batı’ya yaklaştırma taraftarıymış.”
  ÖYLE DE OLDU, RUSYA YILLARDIR NATO ÜYESİDİR, BAŞKA DA BİR ŞEY DEĞİLDİR!
  İNANMAYAN YERYÜZÜNDEKİ KAN DAMLALARINI TAKİP ETSİN:))))
  BİDİĞİM KADARIYLA NATONUN MOSKOWADA BİR OFİSİ VAR AMA KİEWDE YOK, HİÇ OLMADI DA.

 7. KLAVUZU KARGA OLANIN…
  BU SAVAŞIN BU HALE GELECEĞİNİ ANLAMAK İÇİN HARİTADA KIRIMIN YERİNİ BİLE GÖSTERMEKTEN ACİZ KANUN KAÇAĞI, TARİHİ MİRASIMIZIN YAĞMACISI S.NİŞANYANIN ŞAHİTLİĞİNE GEREK YOK Kİ?
  BİZZAT ABD BAŞKANI HER GÜN YAPTIĞI BİLGİLENDİRMELERLE TÜM DÜNYAYA “SAVAŞ GELİYOR!” DİYE DAKİKA DAKİKA HABER VERMEDİ Mİ?
  KALDI Kİ HADİ DÜNYADAN HABERİNİZ YOK,
  YAHU İKİ SAYFA TARİH OKUMUŞ HERKES BİLİR Kİ “KIRIM RUSYANIN YUMUŞAK KARNIDIR!”
  BİZİM VİYANA KUŞATMASINDAN BUGÜNE KADAR DA KIRIMDA SAVAŞ VARDIR,

 8. SİZCE DE BU İFADEDE BİR TUHAFLIK YOK MU?
  “NATO’nun Rusya’nın etrafını çevirecek kadar genişlemesinin…”
  RUSYA DÜNYANIN YARISI EDER, BUNUN ETRAFI NASIL ÇEVRİLİR, ÇEVİRSEN NEYE YARAR?”

 9. YİNE MİZAH GÜNÜ GALİBA, BANA UYAR!
  “Yeni oluşmuş bir ülkenin halkının saldırganlara geçit vermemek için can ve kanını feda etmesine sevinmeli mi, yoksa iktidar gücünü kullanan birilerinin anlamsız inatları yüzünden iki taraftan da insanlar ölüyor diye üzülmeli miyiz?”

  “Yeni oluşmuş bir ülkenin halkının”
  İFADESİNDE GEÇEN ÜLKE UKRAYNA VE HOCHOLLAR(UKRAYNA HALKI) İSE BÜYÜK BİR HATA BU;
  ÇÜNKÜ UKRAYNA, BUGÜNKÜ RUSYADAN ÇOK DAHA ESKİ VE KÖKLÜ BİR ÜLKEDİR(BKZ. KİEW RUSYASI:)
  GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ RUSYA HARİTADA DURDUĞU GİBİ DURMUYOR, ORDAN BURDAN TOPLAMA PARALI HAYDUT/ÇOCUKLARLA SAVAŞ YÜRÜTMEYE ÇALIŞIYOR; UKRAYNALILAR İSE TARİHTE HEP OLDUĞU GİBİ VATANLARINI SAVUNUYORLAR, BİZE KARŞI DA SAVUNMUŞLARDI(GOBEN VE BRESLAU’UN ODESSA VE SİVASTOPOLU BOMBALAMASINDAN ÇOK ÖNCESİ:)
  LEHİSTANA KARŞI DA HEP SAVUNMUŞLAR…

  EĞER BU İDDİANIZI BİZİM Y. RYADÇENKO DUYSAYDI(MERHUM BÜYÜK BESTEKARIMIZ E.BERKERİN DAMADIDIR KENDİSİ) SİZE ÇOK KIZARDI, BENDEN SÖYLEMESİ…

 10. CHP Genel Başkanı, kendisine ve hepimize yol gösterici olarak “Necmettin Erbakan’ı” göstermiş.
  Bu küçük bir yorumu hak etmiyor mu?
  Bu kadar yalan tek nefeste nasıl söylenir.
  Bu adamın kurduğu ittfiakta ancak görünmez ama tam kalbinde olabilecek yetenekte kişiler olabilir diyelim

  • KaKa tarihin gördüğü en beceriksiz siyasetçidir. Ne bilgisi, ne görgüsü, ne ilkesi, ne deneyimi ne yönetim yetisi vardır. Acınası durumdadır. Hoş, adam kaç kez benden cacık olmaz diyecek; Ekmeleddin ucubesi, İnce kullanışlı şeyi, İmamoğlu ve diğerleri. Yazık.

   • Yahya efendi, kemal kılıçdaroğlu koltuğa yapışma ve beş benzemezleri bir araya getirip tek amaç uğrunda kenetleme konusunda siyasi bir dehadır, yiğidi öldür ama hakkını yeme!!!

 11. Biri cumhurbaşkanı, diğeri başbakan olursa kavga çıkar!..
  Eski parlamenter sistem neden zayıftı?!.., ‘Güçlendirilmiş parlamenter sistem’ eskiyi nasıl güçlendirecek anlamadım.

  Ama artık şunu biliyoruz. Kılıçdaroğlu aday olmakta kararlı. İttifak içerisinden bir başkasının adaylığa tevessül etme ihtimaline karşı da ön alıyor. Ne zaman sorsalar, “ittifak isterse aday olurum” demesinin sebebi de bu.

  Bütün mesele Akşener’i ikna etmek. Ve bu sorunu ona da bir adaylık bularak çözmeye çalışıyor;

  Diyor ki Kılıçdaroğlu; “Başbakan adayımız da var, Meral Akşener, ‘talibim’ dedi.”

  Obaa!..

  Aday dağıtımları tamam! Diğerlerine geçmiş olsun…

  Kılıçdaroğlu’na göre kendisi cumhurbaşkanı, Akşener de başbakan olacak!..

  Tabii küçük bir detay var, atlamamak lazım.

  Önce 28 Şubat yuvarlak masa ittifakı seçimleri kazanmalı. Ama nasıl?..

  Kılıçdaroğlu “geçici” cumhurbaşkanı seçilecek.

  “Koltuk sevdalısı” olmadığı için istifa edip sistem değişikliğine gidecek. (“Girdiği tüm seçimleri kaybetmesine rağmen koltuğu bırakmamış, cumhurbaşkanı seçildiği zaman nasıl bırakır?” şeklinde bir soru aklınıza takılmasın… Yok takılsın. Şimdi söyleyince benim de takıldı!)

  Elbette onun da şartları var. Anayasayı değiştirebilecek ya da referanduma gidilebilecek Meclis çoğunluğunu elde etmek gerekecek.

  Tabii burada da iki ihtimal var. Anayasayı değiştirecek kadar geniş bir Meclis çoğunluğu elde edilirse ne âlâ.., ama ve referanduma gidilirse yine kazanmak gerekecek…

  Referandumda da kazanırlarsa Cumhurbaşkanı istifa edecek, ve bir daha seçime gidilecek.

  Bir sonraki seçim bir daha kazanılacak!.. Ama nasıl?..

  Geçici cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu yine kazanacak ve bu sefer kalıcı cumhurbaşkanı olacak.

  Akşener de başbakan olacak.

  Yani CHP’den Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı olacak, İyi Parti’den Akşener de başbakan olacak?!..

  Durun bi’kka, bu olmaz!..

  Bizzat Kılıçdaroğlu itiraz etmişti.

  “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine” neden karşı çıktığını şöyle açıklamıyor muydu?!

  “Başbakan başka partiden, cumhurbaşkanı ise başka bir partiden olursa, asıl kavga o zaman çıkacak!..”

  E o zaman kavga çıkacak?!

  Nerde kaldı güçlendirilmiş parlamento, nerede bu sistem, nerede bu millet, nerede bu devlet?!..

  Ulan bunlar yanlışlıkla başka bi’şeyi güçlendirmesinler?!

  Ya bundan, “zayıflatılmış başkanlık parlamentosunun güçlendirilmiş başbakanlık milli şeflik sistemi” falan çıkarsa?!..

  Hafazanallah!..

 12. GÖREVDEN AF TALEBİ KABUL EDİLMİŞ
  Yine yeniden bir Türkçe, Anayasa Hukuku ve İdare Hukuku katliamı.
  Dün gece Tarım Bakanı değişkliği Resmi Gazete’de yayımlandı.
  Zaytung değil aynen şöyle başlıyor:
  “Görevden af talebi kabul edilen……”
  Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerine dair Anayasanın:
  1–104/8. maddesinde: “….. bakanları atar ve görevlerine son verir.”
  2–106/4 madesinde: “…..bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanır
  ve görevden alınır….”
  Görüldüğü gibi Anayasada bakanlarla ilgili “görevine son verme” ve “görevden alınma” tabiri var.
  “Af” diye bir tabir yok.
  Malumunuz af suça ve özellikle cezaya dair bir terimdir.
  Suç işleyenler yada ceza alanlar affedilir.
  Bir ülke, her konuda nasıl yönetilmez ve savrulur?
  Şekil 1-A

 13. Savaş her bakımdan istenmeyen, kabul edilmemesi gereken bir olaydır. Savaşı en olumlayabilecek yaklaşım savaşın doğal olduğunu kabul etmektir. Karşısındakinin yakaladığı avdan almak isteyen ilk insanın öteki ile girdiği durumun adı savaştır. İnsan topluluklarının birbirlerinin yiyeceklerinden almak için yaptıkları kavgalar savaştır. Günümüze kadar bu hep böyle olagelmiştir. İnsanın en yaramaz (doğayı katletmesi nedeni ile) yaratık olduğunu kabul etmek zorundayız. Eee o zaman en yaramaz yaratıkların savaş çıkarmasından daha doğal ne olabilir? Şu sıra süren savaş ne ilk ne sonuncusudur. Yaramaz yaratıkların en aşağılık olanları çıkarır savaşları. Ve çoğu kez onlara pek bir şey olmaz.

 14. Bu bir Ukrayna-Rusya savaşı değil aslında batının abdnin natonun ukraynayı yem ederek rusyayı kışkırttığı ve güçsüzleştirmeye çalıştığı bir batı-rusya savaşıdır. nihayetinde kendi güdümlerinde bir rusya ve çin olduğunda nihai hedef islam dünyası olacak ve büyük israili kurmak daha da kolay olacaktır. ne yazık ki yolun sonunda böyle bir amaç var. Müslüman dünyası tarafsız kalmalı ve ilerde batının saldırılarına karşı yardım alabileceğimiz yerin rusya ve çin olabileceğini bilmeliyiz.

 15. ABD devleti de zaten bütün bu uyarıları dikkate alarak Ukrayna’nın Nato üyeliğini hep sürüncemede bırakmış .
  Peki bu korkunun ecele bir faydası olmuş mu, olmamış !
  Ve nihayet Ukrayna’yı ; dinsiz , imansız , zalim ve insanlıktan nasibini, almamış Rus ayısının önüne attılar !
  Putin denilen kanlı katil de bir haftadan beri ortalığı yakıp yıkıyor , kardeş dediği suçsuz, günahsız halkı ezip geçiyor .
  Bir o kadar dinsiz , imansız ve zalim Bidon da dünkü abuk sabuk zırvalaması esnasında dinleyenler tarafından ayakta alkışlanıyor ! İnsanlığın haline bak Yarabbim!
  Ne kahramanmış yahu, tarihte eşi benzeri görülmemiş !
  Peki sormak lazım; ABD dümen suyunda NATO’yu olduğu halde Irak’ı işgal etti , Sırbistan’ı tepeledi, ( Elhak doğruydu ! ) Afganistan’ı yerle bir etti, perişan ve mahvolmuş bir halde bıraktı, sonra da kaçıp gitti !
  Bu ülkeler NATO üyesi miydi , hiç biri değildi !
  Peki , şimdi niye öküzün trene baktığı gibi sadece seyretmekle yeniyor !
  O saydığın tedbirleri , mahvolmuş bir Ukrayna ve ölen insanların mezarına çiçek diye koyarsın !
  Alaahü Teala bütün bu zalimlerin belasını versin inşallah !
  İyi insanlara selamlar , saygılar

  • SAYIN NAMLU, GÜZEL SORMUŞ:
   “Bu ülkeler NATO üyesi miydi , hiç biri değildi !
   Peki , şimdi niye öküzün trene baktığı gibi sadece seyretmekle yeniyor !”
   ELCEVAP:
   UKRAYNA ZAFERE YAKLAŞTIĞI SIRADA GELİP ONUN İŞİNİ BİTİRMEK İÇİN BEKLEŞİYOR LEŞ KARGALARI(BKZ. BOSNA)

 16. ilk defa yazını beğendim, ancak bu yazıyı başkasının fikirleri ile yazdığını itiraf ederek dürüst davranmakla beraber bu durumun başından beri belli olduğu, zavallı Ukrayna’nın nasıl tuzağa düşürüldüğü açık, halbuki Putin, savaş yapmamak için çok çalıştı, Nato’ya girmeyeceğinizi, almayacağınızı beyan edin dedi, bana yazılı güvence verin dedi, MOskova’ya bu kadar yakın füzelerinizi konumlandırmaya müsaade etmem dedi, dedi de dedi, ancak ABD ve Avrupa bilerek veya bilmeyerek Ukrayna’yı ateşe attılar. Yazık ettiler.

 17. TRUMP SEBEP, PUTİN SONUÇ
  Trump’ın seçimine Rusya’nın yasadışı desteği, iddia yada komplo teorisi değil.
  Bu seçimin sınırda olduğu, daha doğrusu Hilary Clinton’ın toplam oy sayısında önde olmasına rağmen seçim sistemi nedeniyle başkan seçilemediği malumunuz.
  Yine de Rusya’nın müdahalesi olmasa, fark daha da artar ve seçim sonucu değişirdi.
  İki(2)tane fitil var.
  Yani çekildiğinde bombayı eteşleyecek pim:
  1–Sayın KORU’nun çok iyi izah ettiği Ukrayna’nın NATO üyeliği;
  2– Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi:
  Rusya’nın ABD’ye başkan seçtirtmesi resmen ABD’yi işgaldir.Malumunuz işgalin illa ki ordularla olması gerekmiyor.
  Seçimlere müdahalenin ortaya çıkması halinde mutlaka karşılığının geleceği öngörülmemiş olamaz.
  Trump ve soruşturmayı “ortaya karışık, ne şiş yansın ne kebap ” anlayışıyla yürütüp sonuçlandıran, daha doğrusu gereğini yapmayan özel savcı Muller sebep, Putin sonuçtur.
  O zaman, yani zamanında ABD iç hukuku işletilebilse idi, bu savaşa gerek kalmazdı.
  Halen çıkmış Trump ahkam kesiyor.
  Ne demişler ?
  “Hırsıza hırsızlığını hatırlatmazsan sana ahlak dersi verir”

Yoruma kapalı.