Terörle mücadelede 12 şehit, iktidara ve muhalefete şimdiye kadar yapıp söylediklerinin işe yaramadığını göstermeli…

18
Reklam

Nereden baksanız ciğer yakan bir gelişme: 12 asker, 12 fidan, çatışmada hayatlarını kaybetti. 12 eve ateş düştü, çok sayıda kadın eşsiz, çok sayıda çocuk babasız kaldı. 12 il/ilçe daha cenazelerini sonsuzluğa uğurladı.

“Şehit” dendiğinde akan suların durduğu bir ülke burası. Büyük kentlerin hemen her tarafında sokaklar şehit isimleri taşıyor.

Eminim, dün cenazeleri kaldırılan 12 yeni şehit de, isimleriyle, cadde ve sokaklarda yerlerini alacaktır.

Ateş düştüğü yeri yakıyor ama daha cenazeler kaldırılmadan siyasiler birbirlerine giriyorlar.

Her cenaze yeni tartışmalara sebep oluyor.

Ortak bir bildiri mi yayımlamalı, yoksa ayrı bir bildiriyle mi terör kınanmalı?

Bildiriyle terör nasıl önlenecek? Şimdiye kadar, yani 40 yıldır, bu ülkede askerler şehit oluyor ve siyasiler ardından bildiri yayımlıyorlar.

Sonuç?

Reklam

Yeni şehitler gelecek ve yine bildirilerle yasak savılacak…

Dünyada teröre muhatap olmamış bir ülke var mıdır? Hemen her ülkenin terör geçmişi olduğu gibi, yeni terör eylem potansiyelleri de var. Ancak, adı konulmuş bir terör örgütüne karşı bu denli uzun yıllar sürmüş bir terör mücadelesi verilen nadir ülkelerden biri Türkiye.

40 yıl, dile kolay…

Karşısında mücadele verilen örgütün lideri yakalanmış, yıllardan beri bir adada gün sayıyor.

Lideri başında bulunmayan -hapiste olan- bir örgüte karşı mücadele yürütülüyor.

Bu durum biraz garip değil mi?

Örgüt denilen de, yıllardan beri medeni dünyadan kopuk -bir dağda- yaşamakta olan, her biri 70’li yaşlarına ulaşmış ‘geriatrik’ isimlerden oluşan bir çete. 

Birbiri ardına göreve gelen içişleri bakanlarının, Meclis’e veya kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda bittiğini ilan ettikleri bir örgüt bu.

Reklam

En son, bir önceki bakan tarafından, sayılarının iki haneli rakama düştüğü duyurulmuştu.

Üstelik, her birinin ayakkabı numarası bile ilgililerce bilinen bir örgüt olduğunu da öğrenmiştik.

Böylesine bir örgütün kendisine mal edilen ‘ülkeyi bölme’ niyetinde mesafe alması mümkün mü?

Düşününce bana hiç mümkün gibi görünmüyor.

Mümkün veya değil, örgüt ne zaman isterse başını çıkarıp ölüm kusabiliyor.

Ne zamana kadar devam edecek bu?

Partiler ister bir arada ister ayrı ayrı bildiri yayımlasınlar, gelişmedeki tuhaflık ve gerçek duruma aykırı görüntü ortadan kalkmıyor.

“Kanın yerde kalmayacağı” kalıbının içinde yer aldığı bildiriler yerine, her parti ayrı ayrı, ülkemizin 40 yıldır muhatap olduğu terör belasından nasıl kurtulabileceği konusunda işe yarar formüller içeren birer manifesto yayımlasa ya?

Muhalefet iktidarın terörle mücadele çabalarında aksadığını gördüğü yönleri elbette dile getirecek, ancak söyleyecekleri sadece eleştiriyle mi sınırlı kalmalı? 

İktidar ise, çabalarının dayandığı hareket noktalarını paylaşırken, neden aksamalar yaşandığına dair eleştirileri muhalefete bırakmadan kendisi sıralayabilir ve daha iyisi için daha ne tedbirler almak gerekiyorsa, muhalefetten destek bekleyebilir.

Geçmişe dönük değerlendirmelerden sonra, günümüze ve geleceğe dönük işe yarayacak formüller dile getirilse daha isabetli olur.

Fidanları toprağa verirken aklıma gelenler bu düşünceler…

ΩΩΩΩ

Reklam

18 YORUMLAR

 1. ……
  Bir terör konusu ki bitmeyen çile,
  Bitirmek istemeyenler var herhalde
  Elde değil böyle düşünüyor insan,
  İnsan bazında düşünmeli haliyle….

  Etnik “Nefs” ki kabaramazsın “kel fatma”,
  Kanlı şiddet! çözüm değil “caka satma”
  Ortadoğuda bir kültürdür intikam,
  Bu “Etnik Nefs”le tozu dumana katma!
  …..

 2. Hakan Çakan 26 Aralık 2023 De 11:34

  “Burada yorum yazan güya muhalif….. böyle mesnetsiz iddialarla milyonları suçlarsa başkalarına ne diyelim?….. Seni ve senin gibi kafasını kuma sokup zulme destek olanları Allah’a havale ediyorum.”

  -Ayrıntılar arasında tek taraflı debelenmene gerek yok! Okuduklarından zulme destek olduğumu iddia edebiliyorsun ama ayrıntılar arasında değinmediğin halı altına süpürdüklerin ne oluyor? Takkeni önüne alıp o ayrıntılara da yer ver ki hiç değilse bir nebze objektif olmağa çalışıyor diyenler olsun. Klişe bir ifadeyle seni havale ediyorum dediğin Allah herşeyi biliyor. Otomatikman havalesin sn Çakan… O değindiğin milyonlar, “AKP”nin de “The Cemaat”in de başarılı olup ülkeye ciddi anlamda katkıda bulunmasını arzulayan milyonlarca gönüllerin yanında ne ki? Nihai analizde, son darbe teşebbüsü ve akabinde gelişen olaylarda sapla samanı ayırdetmekteki zafiyet dahil her adaletsizliğin ülkeye maliyeti meydanda!….

  (Önemli bulduğum iki konuda kısa kısa yazdığım genel iki yorum cevab hakkım, nasıl davranacak bakalım, Hz. Molla Kasım!)…

 3. Bunu yazmazsam olmaz.manisada şurda burda CHP nin HDP ile olan ittifakına veya terör bildirisine imza atmamasına bu milletin verdiği tepkiye PROVAKASYON diyolarya…..işte burda bu zihniyetle bu milletin ne kadar ayrı dünyaların insanları olduğu ne kadar aralarındaki mesafenin derin olduğunu anlıyorum.. ya biz ne yaptık niye bu kadar tepki alıyoruzu değil milleti aşağılamak aptal yerine koyup provekeye müasit aptallar muamelesi yapmak….kendini hala haklı görüp ben ne yaptım ki haklılığı ile karşıdakini suçlamak….niye bunca hayat pahalılığı…ekonomik kriz …deprem şuna buna ramen iktidar niye hala iktidar sebep bu….iktidar ne yapsada yine millet ona oy veriyor …😂😂😂😂😂bunu anlayacak muhalefette ve yazar çizer takımında feraset yok…iyikide yok😂

 4. ulkeyi yonetenler ihanet icinde.Gercekten pkk meselesini bitirmek isteselerdi bitirirlerdi ama bitirilmek istenmiyor.bu yaziyi yazan gazetedi de bunu bal gibi biliyor ama yazmak icin yurek ister bir de bu milletin kanini tasimak…

 5. İnat ve tarafgirlik böyle birşey ……bu yazıyı okuyunca anlarsınız ..
  Muhalefet iktidarın terörle mücadele çabalarında aksadığını gördüğü yönleri elbette dile getirecek, ancak söyleyecekleri sadece eleştiriyle mi sınırlı kalmalı?
  evet ..terör bildirisine CHP nin imza atmamasına şu an bütün anamuhalefet yazarlarının CHP ye tepkisi😂😂
  ya çok ayıp oldu.
  yapmamalıydık.
  ya imzala gitsin..ne olacak..imzalamadın bak ne oldu..akp ye koz verdin.
  çok mantıksızca bir hareket…
  bakış açıları ve samimiyetleri ve meseleye bakışları bu😂samimiyetsiz yapılandan dolayı bir utanç ve kızgınlık yok..dertleri Erdoğan bundan fayda sağladı…diğerlerinde muhalefete zarar veremek için kem küm..
  sayın yazarınki gibi….
  söyledikleri eleştiriler ile kalmamalı imiş..bak bak..neler yapmalı mesela .. yok..
  ama muhalefeti eleştirir gibi gözükürken yine iktidara çak….
  Türk milleti zekidir….😂

 6. Sayın H.B.-Perinçekgiller, Darbecigiller ve Hırsızgillerin yanında hizalanmak akıl-iman sentezi mi oluyor?
  Bu aşağıdaki satırlar 23 Aralık tarihli yorumunuzdan:
  H.B. 23 Aralık 2023 De 23:35
  ‘Nam-ı diğer “The Cemaat” bunu bilemedi. Oysaki, “oku”mağa öğrenmeğe/öğretmeğe meraklı kravatlı müslüman imajıyla bir ara epeyce ümit vermişlerdi. Yurtdışına çıkınca belki de n’oldum delisi oldular. Kullanıma elverişli bir güce ulaştıklarında da kullanıldılar (muhtemelen, kazan-kazan hesabı içersinde olanlar tarafından nasıl kullanıldıklarının pek farkına bile varamadılar). Nihai analizde bu ülkeye hiç yaramadılar. Abone olan alt katmanları “zulm” görüyorsa “zulmedenler”e işaretle kıyamet koparırken bu sonucu doğuran sorumluluktaki kendi paylarını görsünler.’

  Yazınızdan bir parçayı tırnak içine aldım. Milyonlarca insana ceffel kalem iftira edebilen bir Müslüman olarak pek cesursunuz ama bunların hepsinin hesabı var, değil mi?
  Mesela çatışmayıp itaat edenler şu an ne durumda? Eğer zalime ve kötülüğe itaat edeceksen ya da senin yaptığın gibi dolaylı destek vereceksen ondan ne farkın kalır? Nitekim şimdi bunca başarısızlık ve yolsuzluğuna rağmen hükümet değil ona bir şekilde rıza gösteren tarikat ve cemaatlar ateş altında, itibarları beş paralık oldu, değil mi? İnsanlar dinden de dindardan da kaçar oldu. Her zaman çatışmamak iyi değildir yani!
  Mesela kim tarafından ve nasıl kullanılmışlar? Bir açsanız, delilini, ispatını koysanız, öyle havuz yalanlarıyla değil, yahut Ergenekoncu saçmalıklarıyla değil, 17/25’in delilleri gibi delillerini koysanız, olmaz mı? Yoksa ülkeyi daha iyiye götürmek için birlikte hareket ettikleri siyasiler yoldan çıkınca sorumlusu onlar mı oldu? Yahut geleceği okuyup, onların yoldan çıkacağını bilemedikleri için mi kullanılmış oldular?
  İddialarınıza göre siz çok zeki ve derinlikliklere vakıfsınız ki bu kullanılmayı onlar farketmemiş ama siz farketmişsiniz? Oysa sen ülkeyi pisliğe batıran ve bunu yaparken de asla suçlu olmayanların ülkeyi boğdukları pislikle beraber ürettikleri yalanlarını alıp kullanıyorsun, elinde başka bir bilgi, belge yok, değil mi?
  ‘Nihai analizde bu ülkeye hiç yaramadılar’ dediğin kişileri devre dışı bıraktıktan sonra ülkenin burnu pislikten çıkmadı, dibin dibine gittiğini hergün burada sen anlatıp duruyorsun. Ne tesadüf değil mi? (Pardon tevafuk olmalı, estağfirullah sen tesadüf demezsin.) Ülkeye yaptıkları diğer katkıları yazmaya kalksam kitaplar yazmam gerekir, onu anlayanların basiretine havale ediyorum. Bir yalanı hatta yalanlar dizisini herkes sahiplenince gerçek mi oldu? Ne demişti bir zat “Bir tane sıdk, bir harman yalanları yakar. Bir tane hakikat, bir harman hayalâta müreccahtır.” Bakın işte ekonomi gerçektir, bütün yalanları darmadağın etti. Gazze olayı dünya liderliği palavralarını buharlaştırdı.
  Bir de zulmü normalleştirme ve kabullendirme işine girişmişsin. Birşeyin zulüm olduğunu biliyorsun ve buna karşı da çıkmıyorsun, ama onlar da şöyle yaptılar … lafları ile zulme yardım ediyorsun, meşrulaştırıyorsun. Sonra bütün bir gençliğin dinden niye soğuduğunu tartışıp duruyoruz. Burada yorum yazan güya muhalif ve akıl-sentezi savunucusu bile böyle mesnetsiz iddialarla milyonları suçlarsa başkalarına ne diyelim? Seni ve senin gibi kafasını kuma sokup zulme destek olanları Allah’a havale ediyorum.

  • Hakan Çakan 26 Aralık 2023 De 11:34

   Sayın H.B.-Perinçekgiller, Darbecigiller ve Hırsızgillerin yanında hizalanmak akıl-iman sentezi mi oluyor?

   -Bunu iddia ediyorsan, okuduğunu anlama özürlü olanlar açısından bu doğru olabilir. Böyle itham edeceğine tırnak içinde ifadeler bularak iddianı ispatlama yoluna git de haklı olduğunu göstermeğe çalış….

 7. Terör nassı biter?
  -Petrol kara para uyuşturu gayrimeşru ticari işler bittiğinde!😯
  -Bunun için petrol kuyusunun boşalmasını mı bekliyecez? Bu arada gencecik yavrularımızı toprağa mı gömeceğiz? (Petrolu çıkar! Yerine çocuğunu göm!😡)
  -Ayrılıkçı parti görünümlü taşeron sünepeler ne diyecekler:
  EyaaleeTTT!!!.. ÖzgürlüÜÜKK! Halkların kardeşLİĞĞĞİİİ!!! ..
  Amerikada sözde eyaletler var!
  Gücünü nerden alıyorsun? A.Birleşik Devletleri! nden!!
  Yani birlikte olduklarından!
  Birisi ayrılsın bakalım başlarına ne geliyor o diyenlerin?
  Batı yutar salkımı!..
  Sana önerir bölün ufal ki yiyem seni bir lokmada!
  Not:komşu üljelerde huzur ve sükunun sağlanması halinde!!!
  (Tam bir cumhuriyet yönetimi tesisi ile) TC’nin her türlü desteğiyle bu ülke yönetimlerinin kendi zenginliklerini kullanıp dünyanın gözü önünde hesap vererekten yeni bir başlangıç yapmalarıyla HERŞEY İSTEDİĞİMİZ GİBİ PEKALA OLABİLİR 🤗!

 8. Soru sıranın terörist hain ilan edildiği bir ülkede yaşıyoruz.
  Sorma! biat et! mutlu ol! şehit ol!

 9. “..terör belasından nasıl kurtulabileceği konusunda işe yarar formüller içeren birer manifesto yayımlasa ya?” da!..
  Anamuhalefet elebaşının şu sorularla toplum önünde yargılanmasıyla!.. (bağıra bağıra)
  BU İŞ BİTİRİLEBİLİR ANCAK:
  -sen bu bildiriye niye imza atmıyon kardeş?
  -bir bildiğin varda bize mi söylemiyon?
  Nedir o bildiklerin??
  -kandile cami dikilsin deseler ona da karşı çıkacakmısın mesela???
  -12 gencecik yavrular öldürülmek yerine bir tane siyasetçinin çocuğu niye!???..
  (Bunu yazmaktan irkiliyorum).
  Yani demem şu ki,
  Ateş düştüğü yeri yakar 😡😔😢😭

 10. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve arkadaşlarının sergilediği son tutum, zamanın ruhuyla da milli önceliklerle de zerrece uyuşmamıştır. Güya, AK Parti’nin siyasal pozisyonu ile aynı kareye girmeme kaygısıyla davrandığını öne süren bugünkü CHP yönetimi stratejik hata yapmıştır. Melis’teki Ortak Bildiri’ye imza atmaktan kaçınarak hem DEM Parti ile birlikteliğini tescillemiş hem de milli hassasiyetleri ıskalayıp günlük siyasetin tuzağına düşmüştür. CHP’nin müstakil bildirisi ise zevahiri kurtarmaya dahi yetmemiştir.
  Değişmeyen tek şey değişimdir. Ama CHP’de değişmeyen tek şey zihniyettir!

 11. Dün, Sözcü’den Ismail Saymaz’in bu konu hakkındaki
  köşe yazısında bir fotoğraf vardı , bu evlatlarımızın şehit olduğu ve geçici üs bölgesi denilen , yarısına yakın kısmı yoğun karın altında kalmış çadırlar …!!!
  Ben bu manzarayı gördükten sonra artık hiç bir şey demeyeceğim!
  Zaten şu anda gözlerim doldu , bir şey diyecek halim de
  kalmadi …!

  • Sözcü’nün sözcülüğü ve sundukları görüntü siyasi nedenlerle komuoyunu yanıltıcı ve kasıtlı olamazmı? Bu çadırların ofensif anlamda sıcak harekatta kullanılan seyyar üs. 12 şehitle gafil avlanılan kalıcı üs bu çadırlarmı oluyor, yoksa defansif modunda kalıcı üsmü oluyor? Sözcü bu deataylara giriyormu?

 12. SEÇİMİ MİLLET KAYBEDECEK
  Mesleğimin mensupları kategorik olarak(peşinen) “idam” cezasına karşılar.
  Devamlı şekilde ve kategorik olarak idam cezasını savundum ve savunmaya da devam edeceğim.
  Şu an yapılanı ortaya koyayım:
  “–Şehitlerin katillerine şehit aileleri bakıyor”
  Madem idamı kaldırdın.
  O zaman öncelikle şehitlerin 1. derece yakınlarına “vergi muafiyeti” getirsene.
  Şehit edebiyatı yapacağına öncelikle bunu neden yapmıyorsun?
  Elini tutan mı var?
  Parlamenter sistem mi engeldi?
  Şehitlerimizin töreni seçim meydanına dönüşmüş ise, önümüzdeki seçimi kim mi kazanacak?
  Kimin kazanacağının artık hiçbir önemi yok.
  Kimin kaybedeceği açık:
  –Milletimiz kaybedecek.
  Şehitlerimize minnet ve şükran ile Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılarımıza da acil şifa diliyorum.

Yoruma kapalı.