Türkiye’de seçimin kaderi BAE ile Suudi Arabistan’ın güçlü adamlarının elinde olabilir mi?

33
Foto: Arab News gazetesi..
Reklam

Önce bir itirafta bulunayım: Bazen gündeme bir yerlerden sızan ve biraz benim uzağımda konuşulup tartışılan konulardan, ancak bir yayına katıldığımda konu bana soru olarak yöneltilince haberim oluyor.

Soruyu duyunca şaşırıyorum.

Geçen gün aynen öyle oldu. Seçim tarihinin erkene çekilme ihtimali üzerinde görüş açıklarken, program sonucusu, birdenbire, “Bu da konuşuluyor” diye başladığı cümlesini “Seçim öncesinde Abdullah Öcalan’ın mahpusluk durumunda iyileştirme ve ondan propaganda olarak yararlanma niyeti konusunda ne düşürsünüz?” anlamına gelen bir soruyla tamamladı.

Demek böyle bir gündem maddesi de var.

Olabilir. Yerel seçimde bir akademisyen aracılığıyla İmralı’dan alınan mesaj Anadolu Ajansı tarafından kitlelere duyurulduğu gibi, Öcalan ailesinden biri de devlet televizyonunda görüş açıklama imkanına kavuşturulmuştu. 

Yeniden aynı yola başvurulması beni şaşırtmaz.

Faydası olur mu?

Sanmam. Yerel seçimde denenen deneyenlere hayal kırıklığı yaşatmıştı. Aynı türden bir denemenin farklı sonuç doğuracağına dair bir emare ortada yok.

Reklam

İktidar cephesinde MHP’nin varlığı böyle bir denemenin tekraren yapılmasını zorlaştırıyor. 

Cumhur İttifakı içerisinde yer almak ortaklık kuran partilere pek yaramadı. Kamuoyu yoklamaları, MHP ile yakınlaşmanın iktidara zararı dokunduğu kanaatinin AK Parti seçmeninde yaygınlaştığının işaretlerini çoktandır veriyordu.

Anketler şimdilerde benzer bir kanaatin MHP seçmeninde de uç verdiğini gösteriyor.

Her iki parti birlikte bulunmalarının zararını görüyor. İYİ Parti’nin oylarında gözle görülür derecede artış ile yeni kurulmuş partilerin sonunda görmeye başladıkları ilgi bunun belirtisi. Kararsız veya oy kullanmama kararlılığında olduklarını ifade eden seçmen de sonunda muhalefet partilerinden yana tavır alırsa, sandığa yansıyacak irade iktidar cephesi için pek hayırlı olmayabilir.

Ekonomik sıkıntılar böyle bir gelişmeyi hızlandırabilme potansiyeli taşıyor.

Şöyle bir ara soruyu dikkatlere sunayım: Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile ilgili aleyhte sert açıklamalar belleklerde henüz tazeyken, iktidar cephesinin tantanalı bir karşılama töreniyle kendisini Ankara’da ağırlaması, herhalde ekonominin ihtiyacı olan döviz girdisi beklentisiyle yakından ilgili; peki ya yakınlaşmaya rağmen beklenti yerine gelmezse?

Veliaht Prens, kendisine çok ileri suçlamalar yöneltilmiş bir ülkede en üst düzeyde karşılandığını dünya âleme göstererek, bu ziyaretle istediğini elde etmiş oldu.

Zaten görülmekte olan Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Türkiye’deki dava dosyasının Suudi Arabistan’a gönderilmesini ziyaretten önce sağlamıştı Veliaht Prens.

Reklam

Hakkında söylenenler söylenmemiş, dava dosyasına da girmiş olan Birleşmiş Milletler ve CIA raporlarında dile getirilmiş kendisiyle ilgili iddialar da davanın kapanmasıyla boşa çıkartılmış olmadı mı?

Orada durur ve bu gelişmelerin karşılığında kendisinden bekleneni yerine getirmezse bu tavrı beni hiç mi hiç şaşırtmaz.       

Ekonominin temel göstergeleri bir süredir bu beklentiyle dengede duruyor gibi; beklentinin boşa çıktığı anlaşılırsa dengeler yeniden ve daha hızlı bozulabilir.

Anketlere yansıyan kaymaları daha da ateşleyebilir o bozulma.

Beni şaşırtma pahasına tersi de olabilir elbette; yani Veliaht Prens ziyareti sonrasında, Suudi Arabistan’dan, dolar olmasa da Riyal akışı başlayabilir. Ancak ekonomimizin ihtiyaçları oradan gelecek 10-20 milyon dolar mukabili Riyal geldi diye ortadan kalkacak gibi değil. O durumda bile hayal kırıklığı yaşanabilir. 15 Temmuz (2016) hain darbe girişimi arkasındaki finans gücü olduğu ithamına muhatap Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) şimdilerde devlet başkanlığı tahtında oturan Veliaht Prensi de geçen yılın sonlarında Ankara’da olağanüstü ağırlanmıştı da o ziyaretin sonucunda ne oldu? 

Hiçbir şey olmadı.

Para gelse de gelmese de beklenen rahatlama yaşanmayabilir ve Cumhur İttifakı partilerinden karşı cephe partilerine kaymalar devam edebilir.    

Öyle bir durumda iktidar sözcülerinin ısrarla “Zamanında olacak” açıklamalarına rağmen seçimin tarihini erkene alma zorunlu hale gelebilir.

Erken seçim, hatta ilan edilmesinden bir ay sonrasına bir baskın seçim…

Seçim tarihinin erkene çekilmesi arzusunu ilk MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ağzından işitebiliriz.

Tıpkı 2002 ve 2018 genel seçimleri öncesinde olduğu gibi…

Neden böyle bir girişimi ilk MHP’den beklediğimi de anlatayım.

İktidar cephesinin milletvekillerinin hazırlayıp TBMM’den geçirdikleri seçim yasasını hatırlayalım. O yasayla seçim barajı %10’dan %7’ye düşürüldü ve ittifak içerisinde yer alan partilerin ortak bir çatı altında bulunmalarından yararlanma imkanı kaldırıldı; ittifak partilerinin her biri Meclis’te temsil edilebilmek için barajın üzerinde -%7’den fazla- oy almak zorunda.

Bazı kamuoyu yoklamaları daha şimdiden MHP’nin tehlikeli bölgeye düştüğünü düşündürüyor. Yeni seçim yasası uygulanarak yapılacak seçimde, oyu %7’nin altında kalarak bir kez daha Meclis’e milletvekili sokamaz hale gelebilir MHP. 

2002 seçiminde olduğu gibi… 

Zamanında yapılacak seçimde yeni seçim yasasının getirdiği sistem geçerli hale gelecek. Seçim tarihi erkene alınırsa, yeni sistemin uygulanması için anayasanın öngördüğü üzerinden bir yıl geçmesi şartı yerine gelmeyeceği için, eski sistem geçerliliğini sürdürecek ve ittifak içerisinde bulunan partilere baraj uygulanmayacağından oyu %7’nin altında kalsa da MHP TBMM’de temsil edilebilecek.

Baraj %10 olarak varlığını sürdürse bile…

İnce bir hesap ama doğru bir hesap.

Hesabın iktidarın lehine çalışması için her şey, ekonomiye ve galiba iki ülkenin -BAE ile Suudi Arabistan’ın- güçlü adamlarına kalmışa benziyor. 

Onlardan medet ummak ne kadar doğruydu, bunu bir an önce anlamak için de seçimin fazla gecikmemesi gerekiyor.

Merakım şimdi şu: Acaba “Haydi seçime” teklifi ilk önce AK Parti’den mi yoksa MHP’den mi gelecek?

ΩΩΩΩ

Reklam

33 YORUMLAR

 1. 7 mart 2020 de Fehmi koru “Dört yıldır durmadan yazıyorum; galiba biraz dinlensem iyi olacak” demişti.
  Dört yıldır “İktidar ve muhalefet cephelerinden alınan izlenimler erken seçime işaret ediyor  erken seçim var diyen Fehmi Bey bir türlü tutturamadı erken seçimi.
  Bıkmadan usanmadan erken seçim var diyen Fehmi beye inanıyorum. Olacak bu iş hocam. 2023 nisan veya mayıs olacak gibi hocam. Sonuçta 1 ay kaçırmış oldunuz tahmininizi. Büyük fark yani.

 2. Neyse 4 yıldır erken seçim ,baskın seçim diye sayıklayanlar .
  Olmayan adaı parlatıp Trump ın saçında bile Tayyipe e giydirme yapanlar için son aylar.
  Atın durun kim yalandan ölmüş.MArt Nisan dan önce sçim olmayacak

 3. 1-Seçim öncesinde A Öcalan’a yapılacak kıyak, bence Bahçeli tarafından teklif edilecek ev hapsi olacak.
  Zaten Kanunen’de hakkı olan 25 senesi 2023 tamamlaniyor onu kıyak olarak gösterip Öcalan’ın sempatizanları’nın oyunu almak.

  O arada Demırtaşide bırakırlar.
  Bence bu seneryo 6 senedir rehine gibi hapiste tutulan Demırtaş için iyi olur.
  Böylelikle inceden inceye HDP yide ikiye bölerek AKP nin oylarını artırabileceklerini umuyorlar.

  Prense gelince.
  *****
  “Para gelse de gelmese de beklenen rahatlama yaşanmayabilir ve Cumhur İttifakı partilerinden karşı cephe partilerine kaymalar devam edebilir.”
  *****
  BİR kerece prans benim diyen şeytanlari cebınden çıkarır ve Erdoğan’a değil para zırnık dahı kokulatmaz. Artı gitmesi içinde elinden gelen her şeyi yapar.

  Prens Arabistan’da tabuları yıktı.
  Tahsil ve Kültür seviyesi yüksek olan Arap milliyetcısı biri kalkopte Erdoğan gibilerine karşılıksız 1 Sent dahi yardım etmez. Etmediği gibide 1 verip 10 geri alır.

  Türkiyeyi Araplar ve Farsların şamar oğlanı yapmış ve yapmaya devam eden Erdoğanın çok Yakında etrafında trolleri hariç kimseler kalmayacak.
  Çünkü Erdoğan ve çevresi ideoloji ve Ülke için değil şahsi çıkar ve para için çalışıyorlar.

  • Hayret yaa! kıyak gibi gösterip 2023 şerefine tatlıya bağlayacaklarmış. Sonrada gelsin oylar. Sizin Penisilvaniadaki dini kullanmadımı para için çalışmadımı dindarları para için çalıştırmadımı. Öcalandan daha yaşlı sanırsam. Fırsattan istifade o da gelsin onada 2023 şerefine bir kıyak çekerler. Onun yüzünden içerde yatanlar hapisten daha çabuk kurtulmuş olur. Pensilvania da ondan kurtulmuş olur.

  • Suudi prens Mısır ve Ürdün’le beraber erdoğanı ziyaret ediyor. Bu tür ziyaretlerde her alanı kapsayan kapsamlı işbirliği anlaşmaları yapılıyor, askeri siyasi Ekonomik kültürel bölgesel sanayi ticari tutizm eğitim istihbari teknoloji Ortak yapay zeka geliştirme güvenlik enerji iklim kısaca hayatın tüm iş birliği anlaşmaları yapılıyor.

   20 gün sonra da Biden Cidde zirvesine katılacak prensle görüşecek.

   Bunun anlamı ne peki?

   Anlamı şu; Erdoğan Türkiye’yi Avrupa ligine taşımak için iktidara geldi ama 20 yıllık iktidarının sonunda ülkeyi Arap ligine düşürdü.

 4. Merhaba Fehmi Bey,

  “İktidar cephesinin milletvekillerinin hazırlayıp TBMM’den geçirdikleri seçim yasasını hatırlayalım. O yasayla seçim barajı %10’dan %7’ye düşürüldü ve ittifak içerisinde yer alan partilerin ortak bir çatı altında bulunmalarından yararlanma imkanı kaldırıldı; ittifak partilerinin her biri Meclis’te temsil edilebilmek için barajın üzerinde -%7’den fazla- oy almak zorunda.” yazmışsınız ama bu bilgi yanlış. İttifak oyları %7’yi geçerse, ittifak partileri de barajı geçmiş olarak değerlendiriliyor. Sadece milletvekili hesabında oylar ayrı ayrı sayılıyor.

  • “Meclis’te temsil edilebilmek için barajın üzerinde -%7’den fazla- oy almak zorunda.” yazmışsınız ama bu bilgi yanlış. İttifak oyları %7’yi geçerse, ittifak partileri de barajı geçmiş olarak değerlendiriliyor. Sadece milletvekili hesabında oylar ayrı ayrı sayılıyor.”

   Sn. M Uzun bey!
   Fehmi beyın yazdığı yeni çıkan seçim kanunda Var!
   Siz yeni çıkan yasadan’mi bahsediyorsunuz? buraya aktardığınızın aynısını Fehmi bey zaten yazmış fakat yeni yasada bu yok o nedenden dolayı seçim öne alınabileceğini yazıyor.
   *********
   ” Zamanında yapılacak seçimde yeni seçim yasasının getirdiği sistem geçerli hale gelecek. Seçim tarihi erkene alınırsa, yeni sistemin uygulanması için anayasanın öngördüğü üzerinden bir yıl geçmesi şartı yerine gelmeyeceği için, eski sistem geçerliliğini sürdürecek ve ittifak içerisinde bulunan partilere baraj uygulanmayacağından oyu %7’nin altında kalsa da MHP TBMM’de temsil edilebilecek.

   Baraj %10 olarak varlığını sürdürse
   bile. +”.
   *********

   • Lütfen yeni kanunu iyi okuyunuz. MHP veya bir başka parti, %7 değil %2 bile oy alsa belli illerde yeteri kadar oy aldığı durumda milletvekili çıkarabilecektir. Yeter ki içinde bulunduğu ittifakın toplam oyu %7’yi geçsin.

 5. Seçimin kaderini Araplar tayin edebilir mi bilemem ama,
  Bu hafta cuma mesajından çok! Bir tarikat şeyhinin vefat haberi duyurulmuştu sosyal medyada!
  Yıkılsın! Öyleyse… mi demeliyiz şimdi!?
  Bilemedim iyimi.

 6. “Merakım şimdi şu: Acaba “Haydi seçime” teklifi ilk önce AK Parti’den mi yoksa MHP’den mi gelecek?”
  ELCEVAP:
  YSK’DAN GELECEK!
  İTİRAZI OLAN?

 7. ek göstergede herkese 600 puan artışı denilse de herkes 600 puan artmıyor ve ayrıca 600 puanlık artış herkese parasal olarak aynı miktarda yansımıyor. 3600 barajını geçenler de yüklü bir atış var.
  vatandaşın bireysel talepleri yerine getirilmiyor. kamu denetçiliğine başvursa da çözüm bulamıyor. mevzuat böyle denilip geçiliyor.
  kamuda tayin istekleri yerine getirilmiyor. Hayli yüksek bir referans olması gerek bu yüzden insanlar mecburen tekrar kpssye girmek zorunda kalıyor. merkezi atama yerine mülakat uygulamaları ve 35 yaş sınırı gibi sınırlamalar mesleki gelişimi engelliyor.

  • Reis dış sorunlarla ilgilendiği için içeride ona ne söylenirse ona göre karar veriyor ve bu nedenle vatandaşın kırgınlıkla kızgınlık arası bir hali var. Yani kararsız. Vatandaşın sorunlarını çözmeyen görmezden gelen akp li yöneticiler oy kaybına neden oluyor. Reis dış sorunlara değil iç sorunları çözmeye ağırlık vermeli. Bunun için en başta kamu denetçiligi kurumuna yapılan başvurulari verilen dilekceleri fakat çözülmeyen vatandaşın sorunlarına bakabilir.

  • Kılıçdaroğlu nun hakkı hukukundan sonrakimi
   Vatandaşın bireysel talebindeki mi
   Devletin ali menfaatlerindekimi
   İlahi adalet mi
   Beşeri adaletmi
   Muktedirlerin kendi uydurdukları adaletmi
   Biraz tarih bilsem ömer adaletinden girer Muaviye adaletine kadar döktürürümde!..
   Cehalett!.. işte.
   Yani demem o ki:
   Detaylar boğmasın sizi güzel insanlar.
   Sen 10 gayme fazla alacam diye hesap yapıp doğruyu başka yerde ararsan,
   Öbürü 30 götürür.
   *Eşit işe eşit ücret!
   *Herkese 3600’se 3600. Herkese eşit hak.
   *Emeğinin karşılığı, alın teri.
   *Sosyal le başlayan fakirin bakımı vesaire.
   (Bak ne kadar farklı şeyler sana göre!?)

   • Bana göre farklı olan bir şey yok. Adalet her şeyin başı, herkese lazım. Benim yazdıklarım da demek ki tuzun kuru olduğun için sana göre 10 gayme fazla. Demek ki hayat pahaliligindan sıkıntın yok. Daire fiyatlarının kiraların astronomik artırılması bir şey değil sana göre.

    • savunursan eğer kendiliğinden gelir oturur hükmeden koltuğuna adalet! adleti parada arayan adaletsever🙂
     3600 sana birşey vermez sadece emekliliğinde ..
     Bak senin maaşlar eridi bile ama, tartışıyor herkes en yüksek maaş alanlar zammı kabul etseler de mi saklasalar etmeselerde mi… diye🤗
     Bazan sosyal medya da kedi kendi kuyruğunu yakalamak için döner dururken gösterirler🐿️🦂
     Bu aylıklara zam işini de hep buna benzetirim ben her 6ayda bir.
     Dön baba dönelim fasid daire çevresinde,
     Yok bir milim ilerleme her seferinde.

 8. erken secim teklifi kimden gelirse gelsin. 2002 de iktidardakiler nasil ekonomik krizle gittilerse simdide iktidardakiler gidecek.
  TENCERENIN YIKAMAYACAGI IKTIDAR YOKTUR…

 9. Dava dosyası Türkiye’de olsaydı Veliaht Prens Türkiye’ye gelebilir miydi?
  Bu artık önemli değil.

  Türkiye’nin uzun zamandır daha büyük bir sorunu var?

  Baṣka ülke liderlerini miting meydanlarında, televizyon kameralarının önünde suҫluyoruz.
  Bae, Suudi Arabistan gibi…Bunun ülkeye olan bedelini hiҫ düṣünmeden.

  Bir kaҫ yıl sonra da hiҫ bir ṣey olmamıṣ gibi 21 pare top atıṣlarıya bu liderleri karṣılıyor, kardeṣim diyerek kucaklıyoruz.

  Miliyetҫiliği hiҫ ağızlarından düṣürmeyenler nedense durumdan hiҫ rahatsız değiller.
  Sadece insanların değil, ülkenin de onuru, ṣerefi var.

  Oy kazanmak iҫin feda edilen milyarlarca kaybı bir yana, ülkenin kaybettiği itibarının sonuҫları daha büyük olacak..

 10. CB maaşı artışı MV artışları EK bütçe vesaire ne varsa torbaya doldurmuş bugün A.Selvi isimli köşe yazarı adeta şov yapmış🤗. (Rakamlarla boğmuş ama gündemi yaratmış adeta.)
  Erdoğan maaşına zam istemem der mi,
  Kılıçdaroğlu ben istemem de istemem diye itiraz red eder mi bilemem.
  Kim yüksek makamlara aday olacaksa formül bende:
  – MV maşından fazlasını kasaya iade edeceğim yada istemem dileği kabul olursa almayacağımı beyan ederim. Ortam rahatlayıncaya kadar hiçolmazsaa!!
  – çalışanın emeklinin asgari ücretin zam oranı neyse!… (Gerisini anladınız geçelim herneyse😊)
  Dışardan svaptan para gelmesini konuşuyoruz habire..
  Paranın kaynağından tasarrufu kısmayı belletmiş diyeceğim A.Selvi’de..
  Başka birisi aday olursa da,
  Şu malum sözleşmeleri,
  geçiş garantilerini,
  yeni projeleri,
  güney sınırımızdaki politikaları…
  (Bak! Bebek katilini bırakmaktan daha önemli şeylerde varmış meğer!🙂).

 11. Bunlarla yapacağın 10 Milyar dolarlık swap antlaşması Dişinin kovuğuna gitmez 15 gün daha bir zaman kazanırsın Çünkü ihracat yapabilmen için ham maddeyi dışarıdan alıyorsun o da ithalatı patlatıyor.

  Hükümet halka hipnoz etme yöntemini şeçmiş ihracat artdı diyor, İthalatı hiç söylemiyor , ithalatıda söylesene halk bilsin.

  Sene sonu cari açık 100 Milyar dolar olur. swap’dan gelecek para Türkiyeye serum bile olamaz.

  Onun için AKP ve MHP’den hemen kurtulun. Zararın neresinden dönerseniz kâr’dır.

  • İsmail bey peki yerine ne koyalım bi öneriniz var mı, imf yi filan önermezsiniz inşallah????

  • Seçime kadar bekle ve oyunu doğru yere kullan, geri dönüş yok. 2027’yi beklersin!

 12. Biz herşeyi seçime endeksli konuşuyoruz! Oysa bugün yine şehit verdik yurt içinde!
  Neden? Terör belasından olmasın sakın? Hani seçimdi gündem, hani açlık yoksulluk, Enflasyon idi?
  Dağları dümdüz edebilir, yıldırımları tutabilir misin? Şimşekleri yakalayabilir misin?
  Korkuyorum anne 👹. İnsanların beni anlamamasından ürküyorum belkide.
  Bak senin çocuğun burda, yanıbaşında, ama benim çocuğum!?
  Bebek katilini bırakınca para gelecek mi acaba?
  Ya kaşık katilleriyle el sıkışınca??
  Sonuç: ülken, yurdun insanı, devletin, milletin, gelecek nesillere faydalı olacak herşey için,
  Sor bir millete: “acaba netsem ki diye”.
  Bir Parti’nin oyları düşer de, tüm ülkenin nefret ettiği parti diye bir müsibet silsilesi kalırmı ortada ki ne?

  • Milletin parasıyla seçim yardımı adı altında terör örgütü ve siyasi uzantılarını fonlamayı bırakarak işe başlasak nasıl olur ACABA arkadaş?
   Efendim???

   • Parayı verdin mi soramazsın da bulamazsın da nereye gittiğini gayret.
    Çünkü seçmenden tokatlayacağı limitli belgeli partiye direk seçim yardımı kanununu savunmuyorsun sen!
    Bak tramp F.Korudan bile yardım dileniyor🤗. Sen na’pıyorsun???

 13. AHLAK

  Ak parti Türkiye’de ahlakın son kalesi. Bu gün dürüstlükten, ahlaktan, haramdan, helaldan bahsediyorsak bu ak parti sayesinde. İnsanların sorgulamalarına bakınız “müslümanım diyenler bunu yaptı, muhafazakarım diyenler bunu yaptı, osnalının mirascısı olanlar bunu yaptı, bayrak inmeyecek, ezan susmayacak diyenlerin yaptığına bakın”
  Yazılı ve görsel basında farkettiğiniz gibi sürekli akpartililer üzerinde bir ahlak sorgulaması. Bu sosyal medyada da böyle.
  Sayın yazarın 8 ay bile bekleyemeyip erken seçim erken seçim diye tutturduğu yeni dönemde chp iktidar olunca kim, nasıl ahlak sorgulaması yapacak. Yukarıda saydığımız sıfatların hiç birini chp kullanmıyor ki. Zaten kitleleri hazır bu işe, büyükşehir belediyelerindeki israfı, yolsuzluğu söylediğinizde sadece akparti dönemine atıf yapıyorlar yoksa bizatihi yapılan işin ahlaklı yahut ahlaksız olduğu konusunda en ufak bir yorum yapmıyorlar. Çünkü böyle bir beklentileri yok. Aslında bütün muhalif yazarlarında yok, onlar için tek beklenti Erdoğanın gitmesi.

  Yolda görsem selam vermeyeceğim beşli çete diye tabir edilen türk müteahitler ile ilgili bir yazı yazacaktım ama bu gün kaldı. Siz sadece görürseniz gençlik festivalinde bedava içki dağıttığı için ekremin yüzünde rabbiyessir gören merale sorun ” beşli çete dediğiniz müteahitlere verilmeyen ihaleler kime verilecek, onların yaptığı bu devasa projeleri hangi ülke müteahhitleri yapacaktı” Şimdi anladınız mı kadının rahatsızlığını.

 14. Trump Suudi Arabistan kralı benim dediklerimi yapmak zorunda yoksa Amerika’nın desteği olmazsa 2 hafta bile kalamaz iktidarda aynı şeyi Şimdi de Suudi Arabistan ve birleşik Arap emirlikleri nin başındaki kuklalar ve hainler bazı ülkelerin yöneticileri için mi söylüyorlar yoksa.

 15. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre Marmaris’teki yangın akşama doğru kontrol altına alınabilirmiş !
  Ve de en önemli haber ; 4 Temmuz’dan itibaren 10 adet gece görüş cihazı olan helikopter yangın söndürme çalışmalarına katılacakmış ! Demek ki bu tarihe kadar yangınla yeni bir swap anlaşması yapmamız gerekiyor !
  Geçen sene aynı bölgelerde binlerce hektar ormanın yanmış olmasına rağmen aklı yeni başına gelen büyük devletimi ! tekrar en derin hürmetlerimle SELAMLIYORUM !
  Allahım sen bu yangını , hiç olmazsa misafirimiz olan mübarek ! MsB yüzü suyu hürmetine söndürüver !

  • Bu Marmaris yangınının ; büyük bir ihtimalle sabotaj neticesinde meydana geldiği söyleniyor.
   İçişleri bakanlığı ve savcılık gerekli araştırma ve soruşturmayı başlatmışlar , bu yüreğimize büyük bir su serpmiştir !
   Ayrıca buralarda kesinlikle yapılaşmaya izin verilmeyeceğine ve en kısa zamanda da ağaçlandırmanın başlatılacağına inancımız sonsuzdur !
   Ben de küçük bir katkım olsun diye sabotaj olup olmadığı konusunda bu gece istihareye yatacağım ; hayrolsun inşallah !

 16. Teklif Bahçeli’den gelecek. Böylece biz zamanında yapacaktık ama ortak böyle istedi ne yapalım diyecekler.

  Boş çabalar elbette. Bu koalisyon bitti artık. Öcalan’la kurdukları kuracakları koalisyon da kurtarmaz artık. Suudi’nin kucağına otursa da. Herhalde kendileri de bu durumu görüyorlar. Bunlar siyaset cambazı. Mutlaka heybede başka numaraları olmalı. Bizim göremediğimiz. Bakalım onlar neler ve ne zaman piyasaya sürecekler. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, şunu aklı başında herkes biliyor. Ülkeye zararlı bir iktidar bu. Tüm kaynaklarını, kasasını, yer altı, yer üstü kaynaklarını bitirdi. Her gün yaşanan fecaatler bunu tekrar tekrar tescilliyor. Müsilaj, orman yangınları, depremler. Her durumda çuvallıyorlar. Çünkü beceriksiz, aç göz ve bilgisizler. Bu sefillerle daha nereye kadar demek millete düşüyor yine. İdeolojik körlükten kurtulduklarında düzü göreceğiz.

  • Kuvayı Milliye ruhu taşıdığını söyleyenler, yine HDP’yle elele verip Libya Tezkeresi’ne de “hayır” dediler.
   Artık onlar et-tırnak olmuşlardır.
   Ayrılamazlar.
   Tasada ve kıvançta birdirler.
   Beraber ağlar, beraber gülerler.
   Patron HDP’dir.
   Belki onun çatısı altında birleşirler.
   İnşallah.
   HDP’yi tebrik ederim.
   İlkelerinden bir gram bile taviz vermeden, bu kutsal birlikteliği sağlamıştır.
   Bu bir ittifak değil, artık iltihak’tır.
   Ya da ilhak’tır.
   Madem ki CHP’yi rehin alabilmiştir, öyleyse ben de teslim oluyorum. Ve pes diyorum.
   Bundan böyle Demirtaş’çıyım…
   Var mı itirazı olan?
   Öcalan heykelleri’nin savunucusu olacağım.
   Misak-ı Milli’den bana ne? Haddimi bilip, kendi sınırlarıma çekileceğim.
   İsveç ve Finlandiya’yla niye kötü olayım? Veto’yu derhal, kaldıracağım. Fransız Macron’un suçu ne? Miçotakis’in de peşine takılacağım. Hele Joe Biden
   var ya, hava boşluğunda uzattığı
   her eli, önce ben sıkacağım.
   Unutuyordum.
   İran’la savaşırsak, “İran saflarında yer alacağım.”
   Velhasıl, bundan böyle hayatım gayet mutlu geçecek.
   Çünkü bir kere öleceğim.

Yoruma kapalı.