Türkiye’den Muhammed bin Salman geçti.. Gezisinin ardından…

31
Reklam

Bu siteyle her gün okur karşısına çıkıyorum ve ilk günden başlayarak her yazının başlığını konuyla uyuşmasına dikkat ettiğim bir fotoğraf süslüyor. Bazen fotoğraf yerine bir resim veya grafik kullandığım da oluyor.

Dünkü yazım Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın (MbS) ülkemizi ziyaretiyle ilgiliydi. Yazımı yazdıktan sonra konuya uygun fotoğraf arayışına girdim ve uyacağını düşündüğüm bir fotoğrafı ilgili yere yerleştirdim. Sabah yabancı gazeteleri okuma mesaim başlayınca Suud gazetesi ‘Arab News’ün manşetinden kullandığı fotoğraf dikkatimi çekti ve onun yazımı daha iyi anlamlandırdığını fark edip gerekli değişikliği anında yerine getirdim.

Foto: Arab News gazetesi..

Suud gazetesinin kullandığı fotoğrafta konuk durumundaki MbS olağanüstü beşuş çehreli; evsahibi olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise konuğunun elini sıkarken düşünceli görünüyor.

Düşünceli olmakta haklı Cumhurbaşkanı Erdoğan

MbS yeni nesil Arap liderlerinden… Ülkesinin hiyerarşisinde ‘2 numara’, ancak adının dünya kamuoyu önüne ilk geldiği günden başlayıp her yıl biraz daha artarak, Suudi Arabistan’daki gerçek gücün o olduğu kendini belli ediyor. Hatta bir ara, kraliyet ailesinden zenginleri bir otele hapsedip günler boyu dünyayla ilişkilerini kesmiş, servetlerinin önemli bir bölümünü bağışlamaları karşılığında serbest kalmalarını sağlamıştı.

Eleştirilere tahammül eşiği düşük biri MbS; ülkesinin ismi en bilinen gazetecisi Cemal Kaşıkçı’nın muhalif çizgisi yüzünden başına gelenleri biliyoruz. Gazetelerde köşesi, televizyonda programı olan Kaşıkçı muhalif tavrı yüzünden köşesini ve programını kaybedince yurtdışına çıkmak zorunda kalmıştı. Amerikan Washington Post gazetesinden eleştirilerine devam edince, bir belge almak üzere uğradığı İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluk binasında, Riyad’tan gönderilen kalabalık bir infaz timi tarafından vahşice öldürüldü.

O olayla ününe yeni bir ün daha katmış oldu MbS

Türkiye’ye gelişi kendisine biçtiği yeni rolle ilişkili. Suudi Arabistan’ı dünyada sözü dinlenir bir ülke haline getirme rolü bu. Hayli zamandır o yolda ciddi adımlar atıyor. Bölge ülkelerini İsrail ile yakınlaştırma projesinin iki mimarından biri ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner, diğeri de MbS idi. İsrail, Mısır ve Yunanistan ile üçlü bir askeri ve ticari ittifak kurduğu da biliniyor.

Reklam

Yunanistan’ın Akdeniz’de düzenlediği askeri tatbikatlara Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte Suud ordusu da katılıyor.

Ülkesini dünyada sözü dinlenir hale getirme projesinin yeni adımı ve kapsamlı bir ziyaret listesinin parçası olarak Ankara’ya uğradı MbS. Ankara’ya Mısır ve Ürdün başkentlerine uğradıktan sonra geldi. Türkiye’den Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimine doğru yola çıktı.

Kaç gündür ziyaretlerini dünya basınından izlemeye çalışıyorum. İlk izlenimim şu: En ilgi gören ziyareti ülkemize oldu. Küçüklü büyüklü gazeteler dünyanın hemen her tarafında “MbS Türkiye’de” haberleri yaptılar.

Her haberi başlıktan Kaşıkçı cinayeti ile irtibatlıyor dünya basını…

“Kaşıkçı cinayetinden sonra ilk kez” vurgusu hepsinde var.

Neden bu vurgu?

Çünkü, İstanbul’da gerçekleştirilen infaz sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde, Türkiye’nin çabalarıyla, ‘gazeteci infazı’ uluslarası gazeteler tarafından -ve tabii TV kanallarınca da- günler ve haftalar boyu gündemde tutulmuştu.

Türkiye’ye bu konuda izlediği haktan ve basından yana tutumundan dolayı hayranlık duyuluyor ve bu his uluslararası medyanın haberlerine yansıyordu.

Reklam

Konuyla ilgili birkaç da belgesel çekildi; kullanılan belgeler ve görsel malzemelerin Türkiye’de devletin sağladığı kolaylıkla elde edildiği hepsinde mutlaka belirtildi.

O sebeple de, uluslararası basın manşetlerinde ‘Kaşıkçı’ vurgusuna yer veriyor, anlam taşıyan fotoğraflar kullanıyor.

Bu yazımın altına iki Suud gazetesinin manşet görüntülerini ekleyeceğim.

MbS bakan Nebati ile tanışıyor..

MbS Esenboğa’da karşılanır ve uğurlanırken Tayyip Erdoğan’ı yan yana gösteren fotoğraflar yaygın biçimde kullanıldı, ama benim dikkatimi en fazla çeken fotoğraflardan biri MbS’nin Külliye’deki askeri törende, hükümet üyeleri ile ilk karşılaştığı sırada, Hazine bakanı Nureddin Nebati’yle el sıkışmasına dair fotoğraftı. MbS sanki kendisini iyi tanıyormuş gibi o fotoğrafta.

Tanıyor olabilir de, olmayabilir de. Ancak, onun öneminden haberdar olduğu muhakkak.

Suud’un resmi haber ajansının dünya medyasına sağladığı karşılanma ve uğurlanma görüntüleri bizde muhalefeti hayli meşgul edeceğe benziyor.

Fotoğraflar gerçekten çarpıcı. 

Resmi uçağın kapısında MbS ve aşağıda merdivenin yanı başında Erdoğan

Cumhurbaşkanı’nın devlet başkanı olmayan birine gösterdiği aşırı nezaketi vurgulamak istemiş olmalı o fotoğrafı kullanan yabancı gazeteler…

Suudi Arabistan’ın yaygın dağıtılan gazetesi ‘Şark-ul Avsat’ (ŞA) farklı bir fotoğraf kullanmış; onda da Cumhurbaşkanı Erdoğan konuğunun elini iki eli arasına almış görüntüde… MbS o fotoğrafta da aynı mütebessim ifadesini koruyor…[ŞA internetten Türkçe de yayımlanıyor.]

Foto: Şark’ul Avsat..

Ben bu aşırı mütebessim hali, yola çıkmadan önce nasıl karşılanacağından emin olmayan birinin evsahibi ülkeye ayak bastığında karşılaştığı olağanüstü karşılamadan duyduğu şaşkınlığa bağladım.

Galiba bu kadarını beklemiyordu Suudlular…

Abdullah Gül, ülkemizin 11. Cumhurbaşkanı olarak çıktığı Arap ülkeleri ziyaretlerinde, MbS’nin Ankara’da gördüğü türden ilgiyle ağırlanır, devlet başkanları tarafından karşılanır ve uğurlanır, Türkiye’nin ‘dünyanın önemli ülkelerinden biri’ olduğu kanaati hissettirilirdi.

Ziyaretlerini izlerken konuk ülkeden izlenimim hep bu yolda olurdu. Şimdilerde Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın gezilerinde de aynı izlenim alınıyor mudur, bilmem mümkün değil.

MbS bir de ABD başkanı Joe Biden’i ayağına kadar getirtebilse daha da mutlu olacak ama Amerikan siyaseti buna izin vermeyecek gibi; Suudi Arabistan’a gittiğinde Biden’in görüşecekleri listesinde MbS muhtemelen olmayacak…

Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi yakın müttefikleri olan konuklarına Türkiye’den daha az samimi bir ağırlama göstermezler herhalde.

ΩΩΩΩ

Suud gazetesi Şark’ul Avsat..


Suud gazetesi el-Vatan..
Reklam

31 YORUMLAR

 1. Y.K. efendi aşağıda Yılmaz Özdil’e referans ile “Bu kadar yanlış kesinlikle yanlışlıkla yapılamaz” demiş. Evet öyle görünüyor. Derin devlet diye (veya eşdeğer türevleri) bir olgu/algı varsa, “yanlışlık yapılmayan” şey usturuplu bir şekilde “yaptırılabilir”. Sembolik de olsa Erdoğan’i gösterip M. Kemal Atatürk Paşamıza razı etmek, bu devirde veremi gösterip sıtmaya razı etmek gibi bir şey. Kavram olarak ikisinin ortası yok mu? TR marka derin devlet(imiz) acaba ne kadar bizim. ETÖ-FETÖ olaylarının tohumları işin özünde/kökeninde Cumhuriyetin ilk dönemlerinde atılmış, öyle görünüyor. İki yakamızı bir araya getirecek düğmeler yanlış iliklenerek başlanmış işe. Bu karşılıklı meydan okumalarda inişli çıkışlı güzergahlar ülkeyi hiçbir zaman düze çıkarabildi mi? Fasit daire/kısır döngü içinde “dön dolaş yine bana gel” diyen belalar eksilmiyor. Ah o ilk düğmeler, ah kulağa hoş gelen o nağmeler. Yılmaz Özdil’i okumadığım halde emin olun çok iyi anlıyorum, temsil ettiği bakış açısını/psikolojiyi “Akıl*İman Sentezi” kapsamında “A” dan “Z”ye çok iyi anlıyorum. Acaba, o ve mensup olduğu cenah bu sentezden ne anlıyor?

  Tarihi müsebbibler, ETÖ-FETÖ kahramanları bu sentezden acaba ne anlıyorlar?

  Tabutlar “eyvah ben n’apmışım” dedirtecek mukimlerini beklerken “monkey see monkey do” mantığı ile pek bir şey anlaşılmaz! Kutuplaştırılmış bizimkisi gibi bir ülkede yukarda “ikisinin ortası” dediğim “Akıl*Iman Sentezi” dir. “Görmeden inanmam” diyenlere bu gözlükleri bir an önce edinip takmakta yarar var diyorum!

  • A zamanından Z kuşağına gelinceye kadar onlarca bilinen peygamberler gelmiş sayın HB.
   Bunlar kutsal. Gazi ise önderdir bu ülke için. Atatürk ile hiçbir siyasetçi karşılaştırılamaz. Özal’ın yeri ayrı RTE nin ayrı. Hepsi birbirinden değerli. RTE nin ne yaptığı yapmak istediği kitap yazarsa (nutuk nasıl faydalı oluyorsa) öğreniriz sonra.
   Güce tapanlar
   Ufolara tapanlar
   Puta yapanlar..
   *Önemli olan Allah’a tapanlar değil midir?
   Not: akıl iman sentezi gibi modellemeler paranın pul olduğu bitlikoyinlerin zamanı geldiğinde ne işe yarayacak acaba?
   Ağır sanayi hamlesi! dönemlerini unutunuz galiba😊 bak talim ediyoruz kuru ekmeğe soğana (bulursak alabilirsek).
   Paşayı Erdoğan’ı dilinize dolamayı bırakın artık
   Gübreye buğdaya gıdaya….

   • Yukarda yazdıklarım fazla ağır ve derin geldi galiba. Cevaben yazdıklarınız kusura bakmayın ama epey hafif ve yüzeysel kalmış. Anladığınız rahatsız olduğunuz şey “niye dile dolanıyor”. Diğer taraftan sanayi hamlesi! Neymiş o? İddiali cumhuriyetin tüm birikimi,Tüsiad-Müsiad dahil henüz işe yarar bir motor yapabilmiş değil. Peki, õnderlikse kimin õnderliğinde gelindi “Z kuşağı”na? “Monkey see monkey do” değil mi? Õnderimiz “Akıl*Iman Sentezi”nden bir nebze nasibini alarak õnderlik etseydi bõyle mi olurdu?

 2. Sayın yazar “… Şimdilerde Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın gezilerinde de aynı izlenim alınıyor mudur, bilmem mümkün değil.” diye sormuş;
  hiç endişeniz olmasın, devletbaşkanımızın geziye çıkmasına falan gerek yok, gittiğim her ülkede türk olduğumu öğrenenler, özellikle de ukraynalılar “bayraktar! bayraktar!” diyerek yakınlık gösteriyorlar, türk sihaları için şarkılar besteliyorlar, birçok türk cumhuriyetinde erdoğan sanki o ülkelerin de başkanıymış gibi algılanıyor, kendisinden takdirle söz ediliyor…
  Daha ne???

  • Türk cumhuriyetlerinin hepsi diktatörlükle yönetilen ülkeler. Dolaysıyla serbest bir görüş ifade etmeleri pek mümkün değil. İnsanlar orada teba ve köle.

 3. Bu dünyada nasıl ağırlandığımız, ne muamele görüp ne tavır sergilemişiz ne önemi var ki?
  “Milletin menfaati için benim iktidarda olmam gerek. Ötekiler gelirse millet zarar görür.” Diyormuş birileri. A.Dilipak öyle diyo..
  Bugün kü yazısında. Okudum huzur buldum.
  Millette bir kurtulsak şunlardan diyormudur? Onu yazmamış🙂
  Arabı Fars ı hep bir acaip tanıttılar bize! Oysa ki Ortadoğu’nun İran’ın yarısı hayran bize🤗
  Ama fakat, sen biriyle uzlaşırsan öbürünü fitneliyor salıyor üstüne!😠
  Güneyine bak, bilimum millet hepsi komşu bizimle. İstersen sevme😆

 4. Hükümet, Yıllık hedefin üzerinde Ek bütçede 927,7 milyar lira daha fazla vergi toplayacak.

  Ne verdiniz de ne istiyorsunuz?

  Daha çok vergi verip hiç bir hizmet almamamız gerekiyor. Haksızlıklara, adaletsizliklere, liyakatsizliklere hiç ses çıkarmamalı ama vergi vermeye devam etmeliyiz. Bizleri böyle istiyorlar, ideal vatandaş tanımları bu! Evlatlarımızı bunlardan, zihniyetlerinden uzak tutmak en büyük idealimizdir. Medeni, ahlaklı, vicdanlı, aklı ve fikri hür, saygılı, katma değer yaratan, nezaketli evlatlar yetiştirmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Rabbim yardımcımız olsun…

  • Bizdeki gazetecileri öldüren İran gizli şef işine ait Selam Tefik Ordusu’nun katilleri sbest bırakıldı ve öyle bir terör örgütü yok denilde.
   Fakat, ABD onları terör örgütü olarak kabul etti.

 5. Kızılay çadırına girip, önünde fotoğraf çektiirip “afet alanında tek bir Kızılay çadırı görmedim” demişti.

  https://youtu.be/b3grYIIYtRQ

  “Uçak helikopter yok” derken tepesinde helikopter uçuyor. Etrafındakiler de havaya bakıp helikopterleri seyrediyorlar.

  https://youtube.com/shorts/hRPy7qSTBfg?feature=share

  Orada konuşurken, helikopter yanlışlıkla bunların üzerine suyu boşaltsaydı, şok etkisiyle kendilerine gelirler miydi acaba?

  • İşte troll’uk buna denir verdiği linke şöyle bir göz atmak istedim! Hemen karşıma SEVGILLI MİLLİ DAMAT HAYIR SEVE İŞ ADAMI RIZA ZARAFIN NERDE YAŞADIĞINI ORTAYA ÇIKARAN ubur şöförü Adem Yavuzun havuz’un bin takla atarak çarpitip gizledikleri gündemdeki ne var ne yok hepsini tek tek belgeleri ile açıklıyan YouTube kanalı çıktı.

 6. bu katili böyle mi ağırlayacaktık vah ülkem vah bu sallama selman bizden sonra yunanistana oradan güney kıbrısa gidecek devletim bir yallama için hazırola geçiyor para sen nelere kadirsin ne nane yersen ye paran varsa üstü örtülüyor tükürdüğün itina ile yaltılıyor.
  kim bu selman kim resmi bir sıfatı bile yok zengin şımarık hiç
  ülkem ne hale düşmüş

 7. Söylediğiniz sözler kaderiniz olabilir.
  Bana bu Resimler Rahmetli Ecevite AKP tarafından Yapılan saldırıyı hatırlattı. Bilip bilmeden Eceviti clinton’ın yanında nasıl poz verdiği hakir gördüklerini bana hatırlattı.

  “Gülme komşuna Gelir başına”

  İlk resimde Erdoğan Mbsye Asıl reisimiz sensin gibi poz vermiş Diğer resimler acaba size ne anlatıyor?

 8. Kur’an ve Sünnet-i Seniyye’nin sevdalısı, talebelerini her daim edep, ahlak ve örnek bir mü’min olmaya sevk eden, İslam’a hizmeti, millete irşadı tavsiye eden, asla devletle ve milleti karşı karşıya getirmeyen kitleleri marufa sevk eden manevi lider Mahmut Hocaefendinin mekanı Cennet olsun inşallah. Talebelerinin, sevenlerinin başı sağolsun.

  • Milleti devletine küstüren ve devlet ile milleti karşı karşıya getirmek için elinden ne geliyorsa yapan Erdoğan’a nasıl dua ediyorsun acaba Fatih bey?

 9. MUHALEFET VE DIŞ POLİTİKA
  Ülkemiz Dünyanın en hareketli bölgesinde.
  Neredeyse uluslararası her olay, doğrudan en azından dolaylı şekilde ülkemizi ilgilendiriyor.
  İktidar”Kabile Reisliği Hükümet Sistemi” ne geçtiği için rahat.
  Yeni sistemde ne yaparsan yap hem doğru hem yanlış.
  İktidar için hepsi doğru. Yanlış yapma imkan ve ihtimali yok.
  Halife-i ruyi zemin haşa yanlış yapabilir mi?
  Muhalefete gelince:
  “Proaktif” bir tutum zaten mümkün değil.
  Yani olayları önceleyen bir tutum söz konusu olamaz.
  Olaylar olup bittikten sonra bile bir tutum sergileyemiyorlar.
  Her defasında içeride olduğu gibi uluslararası olaylarda da iktidarın” beka zokasını” afiyetle yiyorlar.
  Örneğin Rusya – Ukrayna olayında doğru olan ne?
  Suudi Arabistan ile olan ilişkilerde ne yapılmalı.
  Hala iktidarın yıllar önceki sakızını çiğniyorlar.
  İktidarın çelişkilerini ortaya koymaya çalışıyorlar.
  Hangi tutumunun doğru olduğuna dair hiçbir fikir ortaya koyamıyorlar.
  Ta ki, köylü bir vatandaşın bile fikir beyan edebileceği aşamaya gelene kadar. Örneğin Suriye konusunda olduğu gibi.
  Hala ideolojik ve mezhepsel ipoteklerin altındalarmış görüntüsü veriyorlar.
  İçerde olduğu gibi dışarıda da “Erdoğan çekincesi” ile hareket ediyorlar.
  Yadaş, yancı, kontrollü, irtibatlı ve iltisaklı muhalefet şıklarını iki (2) ye dahi indirebilmiş değiller.

 10. Ben şahsen bu ziyaret konusunda hiç bir şey söylemek istemiyorum, çünkü bana göre
  söylenecek hiç bir şey yok !
  Marmaris’te üç günden beri devam eden yangını çıkardığı belirtilen bir kundakçı yakalanmış , aile içindeki bir arazi anlaşmazlığından dolayı benzinle yaktığı ve bidonların da ele geçirildiği belirtiliyor .
  Ancak bildiğimiz kadarıyla yangın galiba üç noktada başlamış , bu üç yerde başlayan yangını da bu kundakçı mı çıkardı, tam olarak belli değil.
  Peki bu kundakçı yakalandıktan sonra ; içişleri ve tarım bakanlığının , EGM nün ve özellikle mahalli ve mülki idare amirlerinin , mahalli emniyet ve jandarmanın , mahalli orman idaresi yöneticilerinin vs. sorumluluğu bitiyor mu !
  Bana göre bunların hepsinin doğrudan veya dolaylı olarak, büyük veya küçük , uzak veya yakın bir çok sorumlulukları vardır .Ama bunları kim tespit edecek ve kim hesap soracak !
  Bizde hesap sormak ve hesap vermek adeti yoktur , o ancak garip gurebaya mahsustur!
  Selamlar , saygılar

 11. Dünya komuoyunun ahlak ve vicdan sahibi kesimi Kaşıkçı olayının vehametini ülkemiz yetkililerinden öğrendi. Bu kesim, adaletin yerine gelmediğini para ve siyasi nüfuz karşısında gürültüye gittiğini görünce haksızlığa göz yumulduğundan mutlaka rahatsız olmuştur. Ona şüphe yok. Ancak, dünyayı yöneten sözde liderler hak-haksızlık konusunda böylesine hassasiyete sahip değil. Putin, Trump/Biden, Netanyahu/Bennett, Merkel ve diğer Avrupa’lılar hep aynı ahlaksızlar kategorisinde kaldılar. Türkiye’nin bir an önce bu ahlaksızlılara bağımlı olmaktan kurtulabilmesi lazım. Bu ülkelerin arasında Türkiye evrensel hak/adalet konusunda yeterince direndi. Dünya’nın iplemediği bir hak/adalet/ahlak testinde, Türkiye’nin/Erdoğan’ın Sudilerle ilişkilerin iyileştirme yoluna gitmesi eleştirilecek bir durum değildir. Yunanistan’ın bu konudaki ahlaksızlığı Rusya’nın Ukrayna savaşındaki ahlaki davranışına büyük bir leke düşürmüştür. ABD’ye yaranma uğruna (sözde demokrasi mucidi) Yunanistan hak/ahlak konusunda sınıfta kalmıştır. DiN’in ve Kainatın sahibi Allah (cc), Hz. İbrahim, Musa, İsa, Muhammed’in yegane ve ortak Rabbi, bu ahlaksız ve fırsatçılara fırsat vermesin. Emellerine kavuşturmasın. Amin!

 12. TROL

  Dün akşam biraz sosyal medyada dolaştım, üstünlük tamamen chp li trollerin eline geçmiş, her alanda her yönden iktidara vuruluyor. Hatta yeni bir haber vereyim bu sosyal medya trollüğü önümüzdeki günlerde iki katına çıkabilir. zira kemal dün khk lıları yeniden kadroya almaya söz verdi. Doğal olarak fetö de bu ilgiyi karşılıksız bırakmayacaktır. En geç 2023 yazara göre ekime kadar iktidar değişecek. Türkiyenin tek güvencesi sezgen tanrıkulunun adil olacağız sözü. iha ları yapan bayraktarları bile adil yargılayacaklarına göre ak partililer gönül rahatlığı ile iktidarı bu bidenci muhalefete terkedebilirler. Elhamdülilalah doların tekrar 1 lira olacağı petrolün 3.5 tl ye satılacağı günler yakın. Sebze meyve mi onlar zaten 20 yıl önce çuvalla alıyormuş yine öyle olur zair.

  Neyse söylenecek söz yapacak iş kalmadı. Cuma mesajı için dörtlük dörtlük yazdığım şiirin tamamını paylaşayım da hakkınızı helal edin. x

  CUMA

  Cuma bu gün ne güzel
  Birleşir ebed ezel
  Yağar dür-i lem yezel
  Cümleten Cumamız mübarek olsun

  Zahid bu gün Cumadır
  Yanan sadre şifadır
  Seladır hem bela’dır
  Cümleten Cumamız mübarek olsun

  Cuma bayram-kıyamet
  Semada ezan kamet
  Toplanır onda ümmet
  Cümleten Cumamız mübarek olsun

  Cumada kalkar perde
  Hakka yalvar seherde
  Sevabı çarpar binle
  Cümleten Cumamız mübarek olsun

  Cuma tövbe günüdür
  Nice günah örtülür
  Açar Rabbin gülüdür
  Cümleten Cumamız mübarek olsun

  Diren diril her Cuma
  Kabe Kudüs kol kola
  Selam der İstanbul’a
  Cümleten Cumamız mübarek olsun

  Cumada sûrdur sela
  Toplanır arz-ı sema
  Semi’na ve ata’na
  Cümleten Cumamız mübarek olsun

  İşte Cumaya erdin
  Tağuta isyan bildin
  Dünyaya sırtın döndün
  Cümleten Cumamız mübarek olsun

  Cumada arz Kuba’dır
  Tâbe’ye merhabadır
  Muhammed Mustafa’dır
  Cümleten Cumamız mübarek olsun

  • Sıkıştığınız zaman hemen DİNİ Satışa çıkarırsınız.
   Satacak BİR şeyiniz kalmayınca
   Milletin Kutsallarına sarılırsınız.

   https://youtu.be/CthM6S_ereU

   Bu video içinde BİR kulp bulun.
   Şahı Kaşıkçiyikaça sattınız?

  • daha kotusu olmayacagina gore muhalefet istedigini vaad edebilir. secimden sonra adamlar adil olacakmis daha ne istenir ki. sorun!! yok!!! yola!! devam..!!!!

 13. Fehmi Bey yazıya, Erdoğan ve MbS fotoğraf ‘larını eklemiş Google’ da
  Benim sayfaya Yazarın yazısını Başlangıcı, ortası ve sonuna Trumpin fotoğrafı’ni ekkemiş 3de aynı poz. merdivenin başında üçağa girerken el salliyor.
  Yolsuzluklarını soruşturmasına karşı onun tarafında olmamızı istiyor. Hayırda desen evet olarak kayıt ediliyor. Ben o tuza’ğa bir düştüm birdaha düşmem.

  Trumpta seçlır seçilmez MbS elini öpmeye gitmişti oda iadeyi ziyaret gelmişti.
  Ama Trump onu Sarayın kapısında karşılamamıştı, ve giderkende güle güle dememişti. Eyer bizimkiler gibi yapsaydı onu kendi partısi al aşağı ederdi.

  5 yılda Midiliste değişen bir şey yok
  Fakat ABD deki kankaları felaketleri yaşıyor.

  Ülkeler’i ülke yapan sıradan vatandaşlardır.
  Keşke Türkiye’de Harbiyeli annesi Melek hanım gibi çocuarına sahip çıkabilen. 15 yirmi anne çıkabilseydi.

  Üzülmemek elde değil. Hiç değilse MbS Mevkidaşı olsaydı en azından misafir perverlik denirdi. Dünya’ya bizi rezil ettiiler.
  Dünya basını Erdoğanın yaptıklarını yazarken insan okumaya dahi utanıyor.

  Bizim trumplara troller’ınin reklamları sayesinde büyülenen, inanan ve halen daha taparcasına seven kitleler var.
  Türkiyeyi dünyaya rezil ettikleri şöyle dursun iflas ettirdiler bu kadar zülümler ve israfa rağmen bunları savunuyorlar.
  Hay Allah az kalsın unutuyordum. Bütün bunları yapan CHP ve Kemal Kılıçtaroğlu. Sokak raportajlarında söylyorlar ya onu ututmuşdum.

  Neyse bizim Trump
  HÖÖÖÖT dedimi MbS i yerine oturturur SARAYDAKİ KOLTUKTAN BAHS EDIYORUM.

 14. CAYIR -CAYIR
  Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz ÖZDİL’in bugünkü
  “Marmaris” başlıklı yazısı bir ülke nasıl
  “idare edilmez” konusunda eşsiz bir yazı.
  Bu kada yanlış, kesinlikle yanlışlıkla yapılamaz.
  Hem içerde hem dışarıda, her konuda “cayır-cayır”

 15. Ecevit’in klintonun karşısında acikli oturuş pozisyonu aklıma geliyor nedense sonra da Tayyip Erdoğan’ın Amerikan başkanı karşısındaki şerefli oturuşu aklıma geliyor şimdiki resimlerede bakıyorum 😔 hey gidi günler diyorum.

 16. Sayın yazar
  Hakikaten sizi tebrik ederim. Bir insanın bu kadar işine sahip çıkması takdir edilmeli. Allah tan ERDOĞAN var. Olmasa işinizden olacaksınız. Size hayırlı işler.

  • Allah tan sizin gibi Erdoğan’a tapanlar var yoksa 200,000 troller ordusu ayda 2 milyarlık maaşlarından olurdular.

   Fehmi Koru 50 senedır yazıyor ve Dünyada tanınan sevilen aynı zamanda a taktir edilen bir yazar.
   Madem Erdoğanı bu kadar çok seviyorsunuz onun maaşını siz ödeyin. Korunun ve bizim vergilerimizde bize kalsın.

   • UFO taparlar varmış Nur hn senin bişryden haberin yok. Ufolar gelince enerji bedava olacakmış. Yani akaryakıt bağımlılığından kurtuluyoruz.
    Uzaylığlu enerji giderleri düşsün vergi az verilsin diye yırtınıp duruyor.
    Trol parasını kim veriyor acaba?
    Öyle bir şey varsa boşuna para veriyorlar. Sayın Erdoğan’ı troller yüzünden işinden ederlerse sevenleri çok üzülür. Trole aracıya ihtiyacı yok CB mızın. İlk seçimde sizde anlayacaksınız bunu.

  • Adam işinden olmuş zaten; para mı kazanıyor şu yazdıklarından. Laf olsun torba dolsun işte seninkisi

Yoruma kapalı.