Uyarıyorum: Zamlar yağmaya başladı diye tepki verenler bilsin: Bunlar daha iyi günlerimiz…

31
Reklam

İnternette yayın yapmanın yazan açısından olumlu bir özelliği var: Yazınızı kaç kişinin okuduğunu anında öğrenebiliyorsunuz. Hatta herhangi bir anda Türkiye’nin hangi ilinden ve dünyanın hangi ülkesinden yazıyı okuyan var, bunun bilgisi de elinizin altında.

Ekonomi konulu yazılara fazla rağbet yok, bunu o sayede biliyorum.

Rağbet yok ama hayatımızın şu sıralar en önemli meşgalesi de ekonomi. Cebimize giren para ile cebimizden çıkan para arasındaki denge bozuldu ve denge her gün biraz daha bozulmaya devam ediyor. Her yerde ve her evde bu konu öncelikli olarak konuşuluyor, ancak ne hikmetse konuya ilişkin yazılar fazla okunmuyor.

Ben her gün yazan biri değil de yalnızca bir okur olsam, işte apaçık yazıyorum, güvendiğim yazarların ekonomiye dair görüşlerini merak eder ve yazılarını mutlaka okurdum.

Zaten okuyorum da. 

Okuduklarım cebe giren ile cepten çıkan arasındaki dengeyi kurabilmemle ilgili ipuçlarını bana sağlıyor. O sayede de almam gereken tedbirler varsa onları almaya çalışabiliyorum.

İşte size yeni bir ekonomik gelişme: Dün günlerden pazar olmasına rağmen Resmi Gazete en çok okunan yayındı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Körfez ülkeleri gezisine çıkmasına az kala, imzaladığı bir kararname ile, özel tüketim vergisini (ÖTV), benzin ve doğalgaz gibi petrol ürünlerinde artırdı.

Sabahın erken saatlerde bir dostum benzine 5 TL zam geldiğini açıkladığında henüz Resmi Gazete’deki kararnameden haberdar değildim. Değildim, ama hiç şaşırmadım.

Reklam

ÖTV artışı yalnızca gaz ve doğalgazla sınırlı kalmayacak, başka hangi maddelerde ÖTV varsa -mesela otomotiv- süreç içerisinde onlarda da benzer düzenlemelerle artış sağlanacak ve bu da o ürünlere zam olarak yansıyacaktır.

Yalnızca ÖTV’de artışa gidileceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz, devletin gelir kaynağı olan neler varsa hepsinde fiyatlara zam gelmesi kaçınılmaz.  

Her çeşit vergi bu sebeple artacaktır. Bazıları şimdiden zamlandı zaten.

Cepten çıkanlar hızla artacak, ücret ve maaşlardaki artışlar ise o hıza yetişemeyecek.

İşin buraya varacağını bildiğim için benzine zam haberi beni hiç şaşırtmadı.

Biz buna benzer dönemleri geçmişte de yaşamıştık. Şimdi -2023’te- uygulanan, 1994 ve 2001 dolayımlarında uygulanmaya konulan reçetelerin bir benzeridir.

O dönemler ile bugün arasında bir fark var: Hem 1994’te hem de 2001’de şimdi yaşananlara benzer durumlarla karşılaşıldığında, o dönemlerin hükümetleri kısır döngüyü aşabilmek amacıyla İMF kapısına gitmişler, kendileri için orada hazırlanan reçeteye uymuşlardı. Bugün ise hükümet İMF ile görüşmeksizin aynı acı reçeteyi uyguluyor.

Şaşırmışsanız bu da sizin dikkat eksikliğinizden; daha doğrusu ekonomi ile ilgili yazılara göz atmaktan kaçınmanızın sonucu bu.

Reklam

Türkiye ekonomisi şiddetle yabancı paraya ihtiyaç duyuyor. Yerli kaynaklar üzerinden yapılabilecekler fazlasıyla yerine getirildi. Ancak o imkanlar ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Yerli paramız -TL- için iş kolay, ihtiyaç duyulan miktar kadar basılıp piyasaya sürülüyor yerli paramız. ATM’lerden çektiğimiz TL’ler o sebeple genellikle gıcır gıcır. Ancak yabancı para, adı üstünde, bizim değil, Darphane’de basılamıyor. Dışarıdan temin edilmesi gerekiyor.

İhracat ve turizm gelirlerine ek olarak bayağı yüksek miktarda yabancı para bulmak şart.

Dolar, euro…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce çeşitli sebeplerle araya mesafe koyduğu, haklarında asla olumlu konuşmadığı bazı ülkelerle arayı düzeltme çabasında. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 15 Temmuz uğursuz darbe girişimini finanse eden ülke olarak ilan edilmişti. Suudi Arabistan ise İstanbul’daki başkonsolosluk binasında gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı infaz ettiren ülkeydi.

Öyle değil mi?

Gezide bu iki ülkeye de uğranılacak…

Beklenen, oralardan ülkemize kredi açılması…

Eksik yabancı para ihtiyacını karşılayacak kadar…

ABD’nin de, İsveç’in NATO üyeliğine onay verme karşılığı olarak, Türkiye’ye 11 ile 13 milyar dolarlık bir kaynak için aracılık yapabileceği Amerikalı gazeteci Seymour Hersh tarafından duyurulmadı mı?

Kapısına gidilen ülkeler verecekleri paranın yerinde kullanılmasını isterler; bunun için de kredi açacakları ülkede çeşitli şartların yerine gelip gelmediğine bakarlar.

ÖTV artışı ve ondan dolayı temel ihtiyaç maddelerine gelen zammın Körfez ülkeleri gezisi öncesine rastlatılmasının bir anlamı var: “Merak etmeyin, biz de tedbir alıyoruz” mesajı o anlam.

Muhalefet bu gelişmeye sert karşı çıkıyor. Muhalefettir, görevidir. İyi de, iktidarın yanı başında yer alan partilerin liderleri de “Olmaz böyle şey” havasında. 

Gülüyorum. 

Bakın, iş dünyasından itiraz geliyor mu?

İş dünyası ses çıkarmaz, içten içe yapılanı takdir de eder.

Siyasi yazılara ilgi gösterip ekonomide olabileceklere önceden ışık tutan yazıları görmezden gelenler bu davranışlarının zararını göreceklerdir.

“Uyarmadın” demeyesiniz.

ΩΩΩΩ

Reklam

31 YORUMLAR

 1. 2001 yenişafakla başladim sizi okumaya.Taha kıvanc benim icin cok özel yazılardı.
  Dereden cok sular gecti. Ama sizi okumak aynı tatda aynı keyifte. Cay tiryakiligi gibi.
  Allah saglık uzun ömürler versin Fehmi Bey.

 2. Zamlar muhalefete yarar! denir hep, değerlendirecek muhalefet bulunursa🔭
  Saadet dileyecekti Gelecek teki iktidar adayları belki😯.
  Tam da grup kurmuşlardı, meclis tatie girdi iyimi☹️.
  Zammın arkasında duracak bir Özal vardı, o da rahmetli oldu.
  Yeniden Deva olacak bir grup pardon parti kurulurmu derseniz,
  Meclis birdaha açılmamak üzere….😂🤣😂.

 3. Merak etmeyin güzel yurdumun güzel insanları onunda bulur bir çaresini.
  Alamanyada bir gaste büfesine jeton yerine buzdolabında dondurduğu jeton görünümlü buzlarla 😂🤣..
  Geçenlerde hukuki bir iş için yetkişiye gitmiştim. Öncevekalet verdim noterden
  Sonra bir üctertte işlemler için vermem geekiyormuş. Onu daverirken; (vermeye taksit taksit yapıyor mu diye soruyoruz alışkanlık olmuş)
  Bundan başka bir ödeyeceğim varmı kaldı mı diye sordum. Cevap:y..oo. ., gibi bir ses ve sana haber verceğim cevabı aldım.
  3 gün sonra arandım: 3bin (zamsız hali) ödemeyi yapmamla birlikte!…..
  (Mecburen ödedim tabii)
  İşlem internetten başladııı….
  O kadar☹️.
  (Daha sonra okuyup araştırıp öğrendimkiii
  %15’ten başlayan fiyatlarlaa!!…..)
  Allahım bugüne kadarki durumum İYİ GÜNLERİMMİŞ,
  Burda kal! DAHA İLERİSİNİ İSTEMEYOOOMMM!!!!. Diye dua ettim.
  Aaaaammmmiiiiiiiiinnnnn.🤲

 4. HİÇBİR EKONOMİ DAYANAMAZ
  Bu soyguna Dünyanın hiçbir ekonomi dayanamaz.
  Doğal kaynakları olsa bile, üretse bile.
  Bir de bizim gibi enerjisi dışa bağımlı, tüketim ve rant ekonomileri hiç dayanamaz.
  En son işgünü yani Cuma günü yani 14.07 2023 tarihinde dolar kuru 26,14 TL.
  Bugün an itibariyle 26,29 TL.
  Aradaki fark 15 kuruş.
  Dış borcumuz ve dolara endeksli iç borç toplamı 487 milyar dolar.
  Bu miktarın kur farkı ile çarpımın toplamı
  73 milyar TL.
  Yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) geliri 24 küsur milyar TL.
  Yani üç yıllık ÖTV geliri bir önceki iş günü ile aradaki oluşan farkı anca finanse ediyor.
  Ana para hariç bu iş nasıl olacak.
  İran ambargo ihlalinde, sırf bir kişi “8,5 milyar dolar” rüşvet alabilsin diye ülkemiz en az 50 milyar dolardan oluyor.
  Yani “20 tane Atatürk Barajı”ndan oluyor.

 5. Mevcut ekonomik duruma şaşıran yok sanırım, beklenen bir durumdu o yüzden.
  bundan sonraki ekonomik sıkıntıları da şaşırmayacaklardır. Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi de o yüzden. Seçimden aylar öncesinde söylemiştim, benim gibi söyleyenlerde az da sayılmazdı, “öderken sızlanmayacağız” diye. Sanırım artık kimse sızlanmaz…..

 6. Türkiye uluslararası “Yolsuzluk Algı İndeksi”nde 2012 yılında 4.9 puanla 54. sıradaydı. O yıllarda yeni AB üyesi olmuş ülkelerin üzerindeydi bu sıralamada. Fakat 2022 sonunda ülkemiz “Yolsuzluk Algı İndeksi”nde 101. sıraya düştü. Ah bu dış güçler, oysa o kadar yeni yol yapıldı aradaki 10 sene içinde, hala yolsuz olduğumuz algısı uyduruyorlar!🤪

 7. Merak etmeyin Fehmi bey, selalar eşliğinde! duyurulsa bile kimse ilgi göstermezdi emin olunuz. Sebebine gelince bu tür haber ve yazılar okuyanı direkt etkiliyor, anında hissediliyor. Böyle olunca da rağbet göstermemek, yok saymak problemi çözmese de geçici bir rahatlama sağlıyor galiba çünkü ekonomik durum malesef çok kötü ve kişisel olarak veya kişisel gayretlerle çözümü yok.

  Ne yapmalı? Düçar olunan bu durumun var mı bir çaresi?
  Sorunu çözümleyebiliyoruz ancak çözemiyoruz Çözümlemek moral bozukluğuna çözememek çöküntüye sebep olduğundan duymamak, görmemek ve en insani yetimizi muhayyilemizi kullanarak hayallere dalmak belki rahatlamak için etkili birer yöntem olabilir.

  Sentez yeteneğim de yok ki sorunu bu şekilde çözeyim. (H.B. ye selam)

  • Dün şahit oldum, hayırlı bir evlat anne babasını alıp memleket turu yaptırmadan önce bakımı içim 2006 model arabasını servise götürmüş bir ay önce 5000 lirayı geçmez demişler, o da bayramdan sonra getiririm demiş. Önceki gün götürmüş servis ücretlerine ve parçaya zam müjdesini akınca soluğu babasının yanında almış. Baba 5000 lira borç ver arabayı servise verdim. Babası 6 bin lira verirken bu para 3 sene önce biriktirmiştim dedi mi beni aldı bir heyecan amca sen bu parayı 3 senedir saklıyor musun? Evet.

   Vay vay amca sen ne yaptın 3 sene önce yol 2020 Temmuz ayı dolar kuru 7,295 liraydı. 6000 lira bölü 7,295 = yaklaşık 821 dolar. Oğluna bu gün verdiğin 6000 lira bölü bu günkü dolar kuru 26,145lira = 232 dolar. 821 dolar -232 dolar oğluna verdiğin kalan 589 dolar cepte çarpı 26,145=15 bin 399 lira. Amca sen emekli adamsın başka gelirin yok, yemeyip içmeyip biriktirdiğin 21 bin 465 liranın 6000 lirasını oğluna verdin 15 bin 399 lirayı kime verdin?

   Amca ne dese iyi, “ben gavurun parasını almam”

 8. SORULAR,DELİCE SORULAR
  Vergileri herkes eşit oranda mı ödemeli?
  Eşit işe eşit ücret ödeniyor, alınıyor mu?
  Bir sürü soru sorarım, aslında konu ekonomi. Ekonomik durum!
  Akaryakıta zam geliyor, banane benim arabam yok ki!!!!!😯😯😯
  Gelir kurumlar vergisi harçlar …
  Banane benim evim yok ki!!!!!☹️☹️☹️
  Şirketler düşünsün, yurtdışına gidenler…
  ABENİM SAFTİRİK GÖRÜNÜMLÜ UYANIK VATANDAŞIM,
  -kira’n, elektrik su d.gaz ödemen artacak!
  -belediye otobüs bileti dolmuş ücreti pahalanacak!
  -pazara gelen senin yediğin o yeşil sebzeler 7₺ olan maydanoz roka fixlenmiş zaten:10₺
  Pazara bu mallar sırtta eşek arabasıylamı geliyor acaba???
  -yurtdışına giden insanların bir kısmı döviz getiriyor haberin varmı?
  SEN KAÇ SAAT ÇALIŞINCA KAÇ ₺yevmiye alıyorsun onu onu hiç sorguladınmı mesela?
  Emeğinin karşılığı?
  Çoluk çocuğunun giderleri?
  Kira paran?
  Karını aileni birgün götürdünmü gezmeye?
  Yedirdinmi lokantada bir yemek, köfte arasında ekmek🤔 (ekmek arası köftemiydi o acaba? Yemeye yemeye unuttuk valla)😡

  • Kahveci bugün (ve günlerdir) çığlık atmıyor padişaha giden “halk artık ağlamıyor göbek atıyor” hikayesine geçmiş😂😂😂
   Yakında o da kılıçbey gibi ibb’ye gidip balkona nargile masası kurarsa şaşırmam🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
   (Bunlar böyle, ülke yansa kahve içmeye çekiliyorlar bir kenara)
   Sorular kafasını bulandırmış:
   “Sizler Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşananları umursamıyorsanız bu zamların kaynağını da bilmiyorsunuz demektir.
   Sizler 1 milyar dolarlık köprüye 10 milyar dolar Hazine garantisi verilmesini sorgulamıyorsanız bu zamları da istiyorsunuz demektir.
   Ülke siyasetçileri lüks içinde yaşarken sizler bunu dert etmiyorsanız zamları da dert edemezsiniz demekti. Vs vs…”
   Şu zırvalarına bak!!
   Derdi vekil maaşı 70bin miş ya !!
   Benzin 34 tele olmuş ya!!
   Sanane ?

 9. Uyarıyorum: Zamlar yağmaya başladı diye tepki verenler bilsin: Bunlar daha iyi günlerimiz…
  Sabah sabah gülerek güne başladım bu başlıgı okuyunca.😂çunki bu tür şeyleri bu zamana kadar okadar çok duyduk okuduk dinledikki…akp dağiliyo…imf ye el açiliyo..öldük bittik…tencere götürecek..bunlar iyi günlerimiz…açin muhalif gazete yazarlarini başliklarını.ama her seferinde Allah Erdogana yardım etti..bu seferde yardım etti.şu ekonomik ortamda mayısta 2:seçimi birden kazandı..bu Allahın yardımı degil de nedir..siz olumsuzluk pompalayan insanlara itibar etmeyin.bunlar hep böyleler..hep….Menderesten itibaren bunlara göre ülke hep kötüye gidiyor hep kötü hep olumsuz…merak etmeyin şu istikbal inkılabatı içerisinde en gür sada İslamın sadası olacaktır..şu müslúman milletin devletin sadası olacaktır…

  • NATO ülkeleri toplanmışlar büyük zaferden sonra Erdoğan’a hangi ödülü takdim edeceklerini tartışıyorlarmış. Bir karara ulaşamayınca hele büyük zafere bir erişelim de ödül işi kolay demişler😂

  • Hocam sizi tebrik ederim! Erdoğanın Allah’tan hangi talimatları aldığını da biliyorsunuz tabi. Tarikatınızın ismini bağışlarsanız ilk müridiniz ben olmak isterim😂😂😂

   • Dış güçlerin hidayete gelmesi din diyanete merak salmasi zaten istedigimiz şey.teşekkür ederim.ben tarikatcı değilim..Zaman tarikat zamanı değil…..burda fikre karşılık vermenizi beklerim..ezber önyargılara degil.bu zam pahalılık falan filan zaten 2 senedir yokmuydu…hatta saatlik zam geliyordu..ne oldu ..sonuç ne erdogan yine başkan….ya burda millet cahil aptal egitimsiz deyip milletine hakaret edeceksin…yada bunun nasıl olduginu anlamaya çalısacaksın…eminim anlamayacağın bir şey ama yinede ülkemin geleceğinin parlak olduğunun en büyük delili AYASOFYA nın açılmasıdır.belki sen bunu deyince bana gülüyon bu kadar mi cahililik saflık olur diyorsundur…birde mesele erdogan degil.erdogan zaten kendi dedi son seçimim diye.. …azcık dünyayı ve gidişatı okuyabilirsen ferasetle bakabilirsen sende görebilirsin…tarikata girmene gerek yok😊hakikati gör…

    • Yazdığınızı okurken aklıma Karar yazarı Mansur Akgün’ün dünkü yazısı geldi:

     https://www.karar.com/yazarlar/mensur-akgun/natodaki-sessiz-devrim-1596987

     Sonra Allah her canlıya yardım ediyor, elbette Erdoğan’a da yardım ediyor. Peki Allah Erdoğan’a nasıl yardım ediyor kimler eliyle yardımını ulaştırıyor diye bir derin düşünceye daldım. Henüz bir fikir oluşmadı bende, oluşunca yazarım. Allah’ın herkese yardım ettiği muhakkak fakat nasıl yardım ettiği ve niçin yardım ettiği bence daha önemli bir konu. Allah’ın her yardımı nimet mi yoksa nikmet mi ben bilemem. Belli ki siz biliyorsunuz diye sizden dinlemek istedim.

     Ayasofya ilk defa açılmıyor tarihi süreç içinde kaçıncı açılışı acaba, gene kapanma durumu olmaz umarım.

     “Gelecekte en gür sada İslamın sadası olacak” ise bu erdoğanın eliyle mi olacak yoksa başka bir Erin eliyle mi onu da bilemedim. Hem Erdoğan da benimle beraber bu günde yaşıyor ama😂. Acaba Türkiye müslümanlarının perişan hali ile Erdoğan’ın sedası arasında bir benzerlik mi var acaba? Yoksa dünyayı kurtaran adam aslında Erdoğan da ben mi yanlış görüyorum😂😂😇

     Sizin bu günkü yazıya gülmenizi de ben anlamadım. Çünkü Yazar yazısında yakın gelecekteki ekonomi felaketine okurlarının hazırlıklı olmalarını söyleyip imkan ölçüsünde kişisel tedbir almalarını tavsiye ediyor. Bir de zamlara tepki gösterenlerin tepkilerinin bir işe yaramayacağını zaten tepki verenlerin de zam yapanlarla beraber ittifak halinde seçime girip vekil olduklarını hatırlatıyor.

     He bir de erdoğanın para peşinde Müslüman Arap ülkeleriyle yakınlaşmasını söylüyor ama siz galiba bunu ideolojik anlamayı tercih ediyorsunuz. Gerçi ben orasını bilemem erdoğanın kendine darbe yapanları finanse eden müslüman kardeşleriyle ve Erdoğan’ın kendi evinin de bulunduğu İstanbul’da Müslüman kardeşi Cemal Kaşıkçı’yı hunharca öldürüp asitle eriten Müslüman kardeşi MbS ile beraber istikbade islamın sadasını en gür yapabilirler mi?

     Yahu Erdoğan İstikbal’i kaynağıyla beraber çaldı parasını da çoktan bitirdi, sen beni boşuna oyalıyor olmayasın!

     Ümid etmek güzeldir ama hayalperest olmak aptallıktır!

     • dış güçlerle anlaşamayız..demiştim anlamayacaksın diye ..haklı çıktığım için üzgünüm..keşke sende hakikati görebilsen.dış güçler senin dediğini dış güçler zaten diyor..
      muhalefetin genel hali bu…ülkenin geleceği ile ilgili umudu aptallık olarak görür.halbuki bir muhalif şöyle demesi gerekir.evet ülkeyi düzeltecez..biz iktidar olacaz ve işleri düzeltecez.ama o kadar muahalif kalmayı içselleştirmişler ki..kendilerinin iktidar olamaycaklarını kabullenmiş ve umudu aptallık olarak görmeye başlamışlar..dedimya dış güçlerin amacı zaten budur.geleceğe
      dair umutsuzluk,ümitsizlik pompalamak.

 10. Önce CB. yardımcısıyla MB. başkanı körfez turuna çıktı , zahir onlarınki ısınma turuydu , şimdi de asıl elense turuna çıkıldı , bakalım civciv mi çıkacak kuş mu çıkacak!
  Eee.. arkadaş itibardan tasarruf olmaz , itibarsa işte sana derya deniz itibar !
  Haydin bakalım, goley gelsin !

 11. Vergi zamlarına ben de hiç şaşırmadım.Çünkü hiç bir hükümet almadan veremez.Emekliye,çalışana
  bir şeyler veriliyorsa bu birilerinden alınacaktır.Bunun başka çaresi yoktur.

  Şaıranlar devletin hazinesine gökten para yağdığını zannedenler.Aslında onlar da biliyorlar gökten para yağmayacağını.Ama şaşırmış gibi görünmek,ortada anormal bir durum varmış gibi rol yapmak işlerine geliyor.Sanki biz hiç zam görmedik.

  Fehmi bey muhalefeti 2028’e hazırlamaya erken başladı.Haydi hayırlısı.2023 Mayıs’ı için de çok gayret etti ama kaybedenler safında yer almaktan kurtulamadı.Bakalım 2028’de ne olur?Arada 2024 de var ama yerel seçimler başkan seçimi kadar önemli değil.Olup olacağı ya bir kaç şehir daha İmamoğlu gibi boş kişileri başkan seçerek kendi kendini cezalandırmaya karar verir,ya da bir kaç şehir kendi kendine kestiği cezayı kaldırır.Daha ötesi yok.

  • Üstadım gökten para emeklilere asgari ücretlilere yağmaz elbette doğru fakat ne hikmetse ihalelere, bu yıl ki yağışlar gibi hiç aralıksız yağıyor.
   Ayrıca itibara da aynı şekilde para yağmaya devam ediyor.
   Bize düşen ise porsiyonları biraz daha küçültmek kalıyor, olsun buna da şükür,
   ya hiç olmasa….

   • İhaleyi alanlar,mesela bir okul binası,bir köprü,bir hastane yapacaklarsa ölmüşlerinin hayrına mı yapmaları gerekiyor?

    Devlet bir ihale açıyorsa vatandaşa hizmet ediyor demektir.İhale hizmet etmenin bir aracıdır,kötü bir şey değildir.

    Yerine göre ihaleyi alan zarar bile edebilir.
    Ama ihaleden dolayı vatandaşın bir zararı olmaz.Vatandaş ülkeye kazandırılan, yoldan,köprüden,hastaneden,okuldan
    faydalanır.

    • İhaleyi alan hiçbir zaman zarar etmez;
     birilerine , biryerlere haketmediği ! ödeme yapmadığı sürece😡.

 12. Sayın yazar “… Bugün ise hükümet İMF ile görüşmeksizin aynı acı reçeteyi uyguluyor.

  Şaşırmışsanız bu da sizin dikkat eksikliğinizden; daha doğrusu ekonomi ile ilgili yazılara göz atmaktan kaçınmanızın sonucu bu.”
  Biz de sayın yazara şaşırıyoruz, imf yi yıllar önce kapı dışarı etmiş bir hükümetten başka ne beklenirdi ki?

  • bae veya sa dan alınacak 10-15 milyar dolar borcun imf den alınacak borç olmasından ne farkı var? sende biliyorsun ha hasan ha kel hasan!

   • Şöyle bir farkı olabilir belki, SADAT’ın kurucusu Suudi Arabistan’da mıymış veya Katar’da mıymış tam bilmiyorum. Ama Wagner’in patronu Prigojin Belarus askerlerini eğitiyormuş. Ne alakası var bilmiyorum ama sanki bana bir alaka varmış gibi geliyor.

  • IMF kapı dışarı etmiş hükümetten
   icveç bize ragmen nato üyesi olamaz deyip sonra onay vermeye mecbur kalmak bazıları 11 milyar dolar karşılığı diyor
   ben burada iken papazı kimse alamaz deyip mahkeme olmadan almak için uçak gelmesi gibi
   nas var nas faiz düşecek deyip nası pas yada pes yapmak
   daha neler neler büyük konuştuğunuz her şeyi yaşadınız yineede bu IMF konusunda inşallah mecbur kalmayalım
   basın uluslar arası tefecilerden yüksek faizle para arandığını yazıyor biz inanmak istemiyoruz
   IMF de bizi çiçekle beklemiyor yalvarmıyor illa para alın diye sanıyorum anladın durumu

 13. yazın yediğin hurmalar kışın tırmalar meslesi karadeniz gazıyla gabar petrolü bir an evvel devreye girmesi gerekir acilen lozanın yüzüncü yılında madenlerimizi çıkarmama yasağı biteceği için bu güne kadar işletilemeyen madenlerimizi ekonomimize kazandırdığımızda hiç bir sıkıntımız kalmayacak dış güçler kıskançlık krizine girecekler.Türkiye yüzyılına selam olsun

  • Karadeniz gazı ve gabar petrolünde tam kapasiteye 2028 yılında ulaşılacak. Tam kapasiteye ulaşıncaya kadar gelir değil gider kapısı olacaklar. Bırakın bunları zaten tam kapasite çalışsa bile ülke tüketiminin ancak ve ancak %10 unu karşılayacak. Şimdi bunları mulifler bilmiyor mu? Çok iyi biliyorlar ama onlar için ülke yansın ama erdoğan gitsin. Görelim bakalım kim gidecek.

   • Bir genç bir afüşteye gönlünü kaptırmış, iş ciddiye binince kız oğlanı sıkıştırmaya başlamış, istemeye gelmeyecekmisiniz yoksa beni istemiyor musun? Oğlan cevap vermiş; ikilemdeyim, gönlüm seni istiyor ama aklım reddediyor.

    Aslında herkes yani muhalefet de erdoğanın kazanmasını istedi, artık aklıyla mı gönlüyle mi orasını bilemem. Ben daha önce belirttiğim gibi Millet ittifakına oy kullandım ama gönlümden geçen erdoğanın bir kere daha kazanmasıydı. Bende yalan yok.

Yoruma kapalı.