Yazarınız bu defa köşe yazıları seçicisi olarak karşınızda

4
Reklam

Başka işim yokmuş gibi bir de ‘seçilmiş yazılar’ için mesai harcıyorum.

‘OCAKmedya’ sitemiz her gün yeni okurlara kavuşuyor. Yılların siteleri gibi çok sayıda muhabir istihdam edemediğimiz için henüz taze güncel haberde iddialı değiliz, ama yine de günlük gelişmeleri başka siteler kadar hızlı aktarmaya çalışıyoruz.

Esas iddialı olduğumuz alan yazarlarımız.

Siteye giren yazıları herkeslerden önce ben okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Eğitici-öğretici yazılar ve tavır koyucu yazarlar için vazgeçilmez bir haber sitesi OCAKmedya.

Bir dost meclisinde, bir gencimiz, bulunduğu kuşkucu ortamın insanlarının, mesaiye başlar başlamaz bizim siteyi ve yazarlarını okuyup kendi aralarında tartıştıklarını aktarırken bu durumdan nasıl keyif duyduğunu da yakınlarıyla paylaşıyordu.

Kendisine kulak verdiğimi fark etmeden hem de…

Seçilmiş yazılar

Şimdi de sitede başka gazete ve sitelerden okurlarımızın özellikle okumalarını arzu ettiğimiz değerli katkıları ‘seçilmiş yazılar’ başlığı altında sunuyoruz.

Her gün 10 yazı.

Reklam

Yazıların illâ benim görüşlerimin veya sitemizin temsil ettiği düşüncenin birebir yansıtıcısı olması gerekmiyor; tam tersine bazen bizim görüşlerimizle taban tabana zıt ve öyle olduğu için okunması ve bilinmesi gereken yazılar seçtiğimiz de oluyor.

İlk tercihi ben yapıyorum, ama gün boyu bana ulaştırılan tavsiyeleri de ilk seçilenlere eklediğimiz oluyor.

Sabahın bayağı erken bir vaktinde gazetelerin internet sitelerine girerek köşe yazarlarının yazılarını okuyarak yapıyorum ilk seçmeyi; bunu yapmak bayağı bir vaktimi alıyor.

Kimi gazetenin internet sorumlusu tembel, güncelleme işini bayağı geç bir saate bırakıyor; kimi gazete ise yazarlarının erişilmesini geç bir saate ertelemeyi grubun yayın politikası haline dönüştürmüş. Bunlar işimi zorlaştırıyor.

Günlük gazetelerde köşem varken, Anadolu’dan ulaşan yayıncıların “Yazılarınızı iktibas edebilir miyiz?” başvurularına hep olumlu cevap vermişimdir. Yazılarımı paylaşan internet sitelerine kızmak şöyle dursun, bunu bana yönelik bir takdir aracı olarak gördüm her zaman.

O dönemlerde ‘haber7.com.tr’ sitesinde yer verilen yazılarımın, yazıların altına konulan sayaçtan onbinlerce okura eriştiğini gördüğümde ne kadar sevindiğimi anlatamam.

Bugün herhangi bir gazetede yazmıyorum, yalnızca kendi ismimi taşıyan bu siteden okurlara ulaşıyorum, ama başka sitelerde de aynen veya alıntı biçiminde yapılan iktibasları da sayarsak, tüm zamanların okur rekorumu şu sıralarda kırdığımı düşündürecek bir sonuç ortaya çıkıyor.

Fakat nedense bazı gazeteler yazarlarının başka siteler tarafından alıntılanıp duyurulmasından mutlu olmuyor.

Reklam

Mutlu olması gerekirken…

Sözgelimi Hürriyet gazetesi.

Hürriyet birkaç paragrafı aşan alıntılara avukatları aracılığıyla ihtar gönderiyor.

OCAKmedya sitesinde bu yüzden diğer gazetelerden daha az sayıda ve daha kısa yer alabiliyor Hürriyet yazarları…

Çileydi, keyif oldu

İtiraf etmeliyim; ilk başlarda yazarları okumak çile gibi görünüyordu bana; ancak haftalar ilerleyip daha önce fazla göz atmadığım köşeler ile aramda aşinalık oluşmaya başlayınca pek çok meslektaş gözüme şirin görünmeye başladı.

Takdire layık bir şirinlikte hem de…

Nadiren seçilmiş 10 yazı bulmakta zorlandığımız da oluyor, ama çoğu kez günü 10 yazarla kapatmak dışarıda kalan yazılar bizim okurların gözünden kaçacak diye vicdanıma bayağı yük getiriyor.

Öyle bir-iki günde araştırılabilecek gibi görünmeyen çok yönlü yazılarla okur karşısına çıkanlar da var, doktora tezi ciddiyetindeki konuları birkaç paragrafta büyük bir açıklıkta dile getiren de. Belli bir konuda uzman ve uzmanlık alanına giren konuları ele aldığında yerleşik kanaatleri yerle bir ettiğinizi hissettiren yazarlar da var.

Onları okur ve sitenin seçilmiş yazılar bölümüne yansıtırken büyük keyif aldığımı bilmenizi isterim.

“Hangileri mi?”

En iyisi, bu sorunuzun cevabını kendinizin keşfetmesi değil midir?

Sitede en çok alıntıladığımız yazarlardan biri şu günlerde zaman alacak ciddi çalışmalar ve kalıcı eserler için köşe yazılarına ara verdi. Kadir Has Üniversitesi’nde rektör yardımcısı olan, siyaset bilimi alanında olduğu kadar sanatın hemen bütün dallarında yetkin bir imza kabul edilen Prof. Hasan Bülent Kahraman

Ne yapalım, belki biz de ara ara kendisinin kalıcı eserlerinden alıntılar yaparız.

Yazımı bitirip ‘fehmikoru.com’ sitesine yerleştirir yerleştirmez ‘seçilmiş yazılar’ köşesi için yazar seçimine başlayacağım.

Tavsiye ederim, seçtiğimiz yazılara da bir göz atın.

ΩΩΩΩ

Reklam

4 YORUMLAR

  1. Fehmi bey size gazetelerde yazdırmıyorlar. Pek çok gazeteci hapiste. Bunları dile getiremiyorsunuz bile. Açık muhalefet yapamıyorsunuz. Bu ülkenin geldiği durum açısından çok üzüntü verici. Memlekette muhalefet olmadığı için gidişat da hiç iyi değil. Herkesin üzerine ölü toprağı serilmiş. Gerçekten de bir adım ilerlememişiz. Aksine çok gerilemişiz. 10 yazar daha okusak be olacak ki?

  2. Fehmi Bey, beton Türkiye’yi yazacak mısınız? Türkiye her açıdan betondan bir ülke oldu. Bu konuyu dile getirmekten imtina etmeyiniz lütfen.

Yoruma kapalı.