IŞİD lideri Bağdadi öldürülmüş; olayın duyurulma şekli dikkatimi çekti…

20
Reklam

Aşağıda bir haber kupürü bulacaksınız. Orada ajansların geçtiği bir haber yer alıyor: IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin kendisine karşı düzenlenen bir operasyonda öldüğü haberi…

Zaten televizyondan taze taze öğrendiğiniz bugün de gazetelerin manşetlerinde yer alan bir haberi neden ben burada tekrarlıyorum?

Şundan: Benim alıntıladığım haber yeni değil, 2015 tarihli. Günü gününe tarihi 25 Nisan 2015. Haberi önce Yeni Şafak gazetesi okurlarına duyurmuş, oradan da Rudaw sitesi iktibas etmiş…

Birkaç kez daha öldürüldüğü duyurulmuştu Bağdadi’nin…

Dünyanın -özellikle de ABD’nin- ‘düşman’ bellediği tipler bir değil birkaç kez ölüyorlar.

Aynı durum 2011’de son kez ve inanılsın diye ayrıntılarla kamuoylarına öldürüldüğü haberi ulaştırılana kadar Üsame bin Laden’in başına da gelmişti.

O da sayısını unuttuğum defa öldürüldüğü haberlerine konu olmuştu.

Hep de ABD başkanlarının zor durumda oldukları durumlarda duyuruldu bu tür haberler…

Reklam

Hatırlayacaksınız, onun öldürüldüğü haberiyle birlikte bir de fotoğraf yayınlanmıştı. Beyaz Saray’da çekilmiş o fotoğrafta dönemin ABD başkanı Barack Obama, dışişleri bakanı Hillary Clinton ve bakanlar kurulunun diğer üyeleriyle bilrikte Pakistan’da meydana gelen öldürülme olayını canlı yayında birlikte izlerken görülüyorlardı.

Hillary Clinton’un hayretten -veya dehşetten- ağzını kapattığı görülüyordu fotoğrafta.

Bu defa, yeni öldürme haberinden önce, Donald Trump’ın sabah erken saatlerde attığı “Kısa süre önce çok büyük bir olay yaşandı” twitiyle dünyanın dikkati çekildi.

“Ne oluyoruz?” demeye kalmadan Trump kameralar önüne çıkıp büyük müjdeyi duyurdu.

Yanında tek kişi olmaksızın…

Üsame’nin öldürülmesi canlı yayınla özel olarak Beyaz Saray’a ulaştırılmış olduğu halde, Bağdadi’ye karşı İdlib’te yapılan operasyon Beyaz Saray’dan izlenmemiş olabilir mi?

İzlenmiş olsaydı herhalde Trump da o fotoğrafın yayınlanmasını isterdi.

“Hayır, bu haber yalan” diyor değilim; muhtemelen öldürme olayı olmuştur, ancak iki olayın medyaya yansıtılma şekli arasındaki farklılık dikkatimi çekti.

Reklam

Sizlerle de paylaşayım istedim.

ΩΩΩΩ

Reklam

20 YORUMLAR

 1. *once ABD nin Suriye den cekilme karari
  *sonra Bagdadi nin öldürülmesi
  *ve Operasyonun Turkiye den habersiz yapildi iddiasi
  *simdi ABD nin tekrar Turkiye sinirinde devriye yapiyor haberleri

  Nasil bir plan olabilir ki?

 2. IŞİD lideri Bağdadi ABD operasyonu ile öldürülmüş. Terör örgütü liderinin öldürülmesinin bu kadar gecikmesi normal sayılabilir mi? Diyebilirsiniz ki Usame bin Ladin’in de uzun bir süre yeri belirlenememişti. Fakat Ladin Pakistan-Afganistan arasında Himalaya dağlarında bir yerlerde saklanıyordu. Bağdadi ise düz ovada yaşıyordu ve bence yeri kesinlikle biliniyordu.

  Bu kısa girizgahtan sonra esas konuya girebiliriz. Bağdadi’nin öldürülmesi Ortadoğu projesinde bir etabın daha bitip yenisinin başlayacağının işaretidir. Bu yeni etabın neler getireceğini birlikte izleyeceğiz. Sözde Devleti yönetenlerin ise izlemekle kalmayıp doğru öngörülerde bulunması gerekiyor. Fakat tüm öngörüleri yanlış çıkanlardan bunu beklemek de beyhude bir umut.

  Not : Bağdadi bir ara Halifelik ilan etmiş fakat kimse takmamıştı …

 3. öncelikle, trumpın da birileri ile operasyonu izlediğine ilişkin fehmi beye eleştiri getiren arkadaşlara…
  – zannediyorum fehmi bey, operasyonun birlikte izlenmesinden ziyade, operasyonun açıklamasının sadece trump tarafından yapılmasına dikkat çekmek istedi.
  – Fakat, ışıd liderine düzenlenen operasyonla ilgili çok daha önemli noktalar var diye düşünüyorum.
  – Ben suriye konusunda uzman olmadığım gibi, suriyedeki gelişmeleri de yüzeysel olarak takip ediyorum. yani genel hatları ile takip ediyorum.
  – Ahmet nesin, bugünkü yazısında, operasyon yapılan bölgenin türkiyenin güvenli bölge sınırları içinde olduğunu yazdı.
  – Ayrıca, operasyonu düzenleyen amerikan birliklerinin de, daha yakın olan türkiye yerine, daha uzak bir bölgeden operasyon bölgesine geldikleri bilgisini verdi.
  – Yani bagdadi, türkiyenin sorumluluğu altında olan bir bölgede saklanıyormuş ve bu bilgiyi de türkiyeden değil, kürtlerden edinmişler.
  – Eğer gerçekten durum böyle ise: gözle görülmese bile, geri planda ciddi sonuçlar doğuracak gelişmelere gebedir.
  – ki bugün t24’de okuduğum haber, buna ilişkin ipuçları taşımaktadır.
  – T24’deki haberde, eski ışıdla mücadele özel temsilcisinin washington post gazetesine yazdığı yazıda, “türkiyenin açıklaması gereken bazı şeyler var” diyor. İdlibin dünyanın en büyük terörist cenneti olduğunu iddia eden gurk’un düşüncelerinin, dile getirilmese bile, pekçok amerikalı yönetici tarafından da paylaşılabileceği ve bunun derinde bazı gelişmeleri tetikleyebileceğini zannediyorum. –

  • ABD haber kaynaklarından ilk okuduğum haberlere göre Bağdadi operasyonu konusunda Türkiye birimlerinden ve kürt gruplardan alınan istihbarat bilgilerinin de faydalı olduğunu ifade ediliyordu. Bu kabulden sonra Türkiyenin açıklamasi gereken daha nesi olsun? Bu tür olayların üstünden suyu bulandırmağa çalışıp her firsatta Türkiyeye bir hesap çıkarma telaşında olanlar hiç eksik olmadı… Bağdadi neden iblid’de imiş? -Canı tehlikede olan balık güvenli bölge olarak soluğu avcının çizmeleriyle bulandırdığı bölgede alırmış. İddialarından önce Amerikalılar bölgede kendi yedikleri haltları düşünsünler….

 4. rakamı hatalı yazmışım. düzeltiyorum. dünyadaki tahmin edilen ağaç sayısı 3 trilyon civarında. pakdemirlinin verdiği rakamın toplam ağaca oranı da %0,15 ediyor.
  Türkiyenin yüzölçümünün dünya yüzölçümüne oranı da %0,15.
  – yani bu duruma göre, ülkemiz orman ülkesi tanımına girmese de, ağaçların bütün dünya üzerinde eşit olduğunu kabul edersek, türkiyedeki bütün ağaçların akpliler tarafından dikilmiş olması gerekiyor ki yüzölçümü oranı ile ağaç oranı uyumlu olsun.

 5. tarım bakanı pakdemirli, son 16 yılda 4.5 milyar fidan dikildiğini açıklamış.
  – pakdemirli yanlış hatırlıyor. 4.5 trilyon adet fidan dikildi son 16 yılda.
  – İnanmıyorsa gitsin saysın.
  – Atınca büyük atmak lazım diye düşünmüştüm.
  – Bütün dünyada tahmin edilen ağaç 400 milyar adet.
  – pakdemirliye göre, bütün dünyadaki ağgacın yüzde 1’i kadar ağaç dikmişler.
  – troller yer mi 4.5 milyar fidanı bilemiyorum. 4.5 milyad fiyanı yerlerse, 4.5 trilyon fidanı da yerler.
  – Gerçi istanbuldaki bütün ağaçları yiyip, yerine fidan dikenlere 4.5 milyar fidan çekirdek çitlemek gibi gelir ama yine de merak işte.

 6. DOĞRULUĞUNU ASLA DOĞRULAMA İMKANIMIZ OLMAYAN, SONUÇ DOĞURAN OLAYLAR.
  Gizli servisler var oldukça sonuç almak için nedenler üretmeye devam edecekler.
  Yeni ilmi gelişmeler(teknoloji) Dünya kamuoyunu istediği gibi düşünmeye sevk eden olaylar iletişim imkanları ile her tarafa saniyesinde ulaştırılıyor.
  Tarihin seyrini asla liderler değil teknolojik gelişmelerde çığır açan bilim insanları değiştirmiştir.
  Yeni teknolojiler yeni liderlerin doğmasına sebep olmuştur belki.
  Güçlü devletlerin kazananı olmayan savaşlara girmesi akıl karı olamaz.
  Bu devletler ya küçük devletleri savaştırma(vekalet savaşı deniyor)ile yada yapanla yaptıranın belli olmadığı
  ses getiren olaylara sebep gösterilenin; büyük devletlerce cezalandırılıp yola getirme şeklinde olacaktır.
  Terör olayları,suikastlar,halkları çeşitli nedenlerle isyanlara sürükleme ve sabotajlar büyük devletlerin sonuç getirici araçlarıdır.
  Sahi körfezde petrol tankerleri bombalandı kimse üzerine almadı.
  Sonra son olarak ARAMCO nun bombalanması kime yaramıştır.
  Usame bin ladin ve son olarak BAĞDADİ işid lideri olduğu söyleniyor.
  Büyük devletler bir figür ortaya çıkarılıyor ,epeyce iş gördürüldük ten sonra vazifesinin bittiğine inanılıyor ki; ortadan kaldırılıyor.
  Yandı,bitti kül oldu hesabı, genetik bir toz bile kurtarılmak istenmeksizin adeta .
  Ne anlama geliyor.?
  Bu yöntemler, en etkin sonuç alma yöntemİ, eskiyene ve kamu oyları nın şüpheleri ayyuka çıkmaya başlamasıyla, üst akıllar; başka yöntemlerle yeni teknolojilerle şekil değiştirecektir.
  Ben şahsen dış haber kaynaklarından gelen her haberi görmediğime göre azıcık aklımla değerlendırmeye tabi tutmayı aklın yolu sayarım.
  Hayatımda bizzat şahit olduğum olayların halka haber kaynakları ile ne kadar farklı anlatıldığına şahit olduktan sonra asla hiçbir şeyin anlatıldığı gibi olmayabileceğini anladım.
  Yakın tarih ve ses getiren ve kırılma sağlayan gelişmeler halka ulaşmadan yönetimlerce halka nasıl ulaştırılması gerektiğine karar verilmektedirler.
  Malum beka meselesi herkes için hayati bir durum görülüyor.
  Bekaya halel getirecek her şey gerçek bile olsa, halka bekaya zarar vermeyecek şekilde ulaştırılır.
  Nasıl düşünmemiz gerektiğini dikte eden güç aksı düşündüğünüz durumda sizi ihanetle suçladığında taraftar bulmakta zorlanmaz.
  MERAK ETMEYİN TARİHİN SEYRİNİ LİDERLER DEĞİL BİLİM İNSANLARI DEĞİŞTİRİYOR VE DEĞİŞTİRMEYE DEVAM EDECEKTİR.
  LİDERLER YENİ ZAMANIN YENİ FİGÜRANLARI OLACAKTIR SADECE.(LİDERLER figüranlardan seçilmiş ütülenmiş figüranlardır).
  Dünya ve devlet düzenlerini değiştirmeye çalışanlar dünya ve devlet düzenlerinin ömrünün daha da uzamasına sebep olurlar.
  Bırakın çürüyorsa düzeni, çürüsün biran önce.
  Onu iğdiş etmek istediğinizde kendine makyajla çeki düzen verip kendini bir müddet daha sevdirmeyi başararak ömrünü uzatır.
  ŞUNU ASLA UNUTMAMALIYIZ .
  YÖNETİCİLER DEĞİŞSE BİLE YÖNETİLENLER ASLA DEĞİŞMEZ.
  SADECE YÖNETİM DEĞİŞTİĞİNDE İKİNCİ SIRADA Kİ YÖNETİCİLER BİRİNCİ SIRAYA ÇIKAR.
  Bizim gibi avam lara da evin yolunu bulmak düşer.
  Ne kadar az şeye ihtiyacınız varsa o kadar varlıklı sınız.
  Sınırsız ihtiyaçlardan kısıtlı ihtiyaçlara yöneldiğimizde daha özgür olacağımız kesindir.
  İHTİYAÇLARI KARŞILAMAYA ÇALIŞMA.(SONSUZDUR)
  İHTİYAÇLARI AZALT.

 7. Çözülecek
  Bütün terör örgütlerinin başları CİA görevlidir. Onların görevi bitince görevden alınırlar. Öldürmeden öldürüldüğünü ilan ederler ve başka kimlikte onları yaşatırlar. Onların yeni kimlikleri ailelerine karşı da saklanır. Bazen başaramazlar. Saddam böyle yakalandı.
  Adil Düzen iktidar olduğu zaman soruşturmalar yapılacak. Herkesin ne yaptığı ortaya konunca sırlar ifşa edilecek. Mağdur olanların mağduriyetleri giderilecek ama kimse eski yaptıklarından dolayı cezalandırılmayacak. Kaşıkçı öldü mü? Cesedi yok. Bağdadi öldü mü cesedi yok. Bulunduğu yer tahrip ediliyor. Yok IŞİD’çiler mukaddes yer yapsınlar diye. Türkler “Külahıma anlat.” derler. Bağdadi yaşıyor ama hiçbir zaman artık Bağdadi olarak yaşamayacak. Belki adı sanı olmayacak. Belki de Eskimolar arasında yaşayacak yahut zenciler arasında olacak. Yüzü değişmiş olacak.
  Tarih bunları çözecek. Yer gök yeminlidir.

 8. Benim dikkatimi belki de Sn.Koru’nun dikkat çektiği mevzudan daha önemli birşey çekti. Defalarca olan bu öldürülme olayının sonuncusunun vuku bulduğu yer , yanlış hatırlamıyorsam TÜrkiye’nin 10 civarında gözlem noktasının bulunduğu İDLİB . Burada Trump , kendi kıçını kurtarmaya çalışırken , hem Türkiyeye teşekkür edip , hem de Türkiyenin etkin olduğu bir bölgede bu teröristi öldürüerek Türkiyeyi töhmet altında bırakma peşindedir. Demek istiyor ki haçlı Batı medeniyeti : ” PYD ye operasyon yapıyorsunuz ama bakın DAEŞ in başı sizin bölgeden çıktı ” Bunlar Türkiyenin başını belaya sokmaya ve ağrıtmaya yönelik kahpece hamleler.

  • Masal
   18 Ekim 2015 ÖLDÜRÜLDÜ
   26 Mart 2016 ÖLDÜRÜLDÜ
   29 Mart 2016 ÖLDÜRÜLDÜ
   19 Kasım 2016 ÖLDÜRÜLDÜ
   11 Haziran 2017 ÖLDÜRÜLDÜ
   16 Haziran 2017 ÖLDÜRÜLDÜ
   22 Haziran 2017 ÖLDÜRÜLDÜ
   11 Temmuz 2017 ÖLDÜRÜLDÜ
   14 Temmuz 2017 ÖLDÜRÜLDÜ
   17 Temmuz 2017 ÖLDÜRÜLDÜ
   31 Ağustos 2017 ÖLDÜRÜLDÜ
   11 Şubat 2018 ÖLDÜRÜLDÜ
   22 Ekim 2018 ÖLDÜRÜLDÜ
   26 Ekim 2018 ÖLDÜRÜLDÜ
   11 Aralık 2018 ÖLDÜRÜLDÜ
   08 Nisan 2019 ÖLDÜRÜLDÜ
   18 Nisan 2019 ÖLDÜRÜLDÜ
   Ve 27 Ekim 2019 BİR KEZ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ!
   Dünya medyasında irili ufaklı çıkan haberlerle tam 18 kez ÖLEN Bağdadi bir kez daha yok edildi!

 9. Döneminin kötü örnek tescilli yalancı siyasilerinden biri olan Trump daha ilk ağızdan ölümünü dramatikleştirerek kamuoyu önünde kör bir tünelde ağlayarak ve inleyerek öldü dediği sakallı kuklası baghdadi hakkında savunma bakanı Marki de Esper inleme, ağlama şeklinde ifade edilen abartılı duygusal betimlemeleri red etmiştir. Bunun önemi aslında yoktur ancak pek çok insanın hayatını cehenneme çevirip bir coğrafyayı hercümerç eden bu sakallı cihatçıların lideri baghdadi için Amerikan kamuoyu adil bir cezalandırma veya kolay olmayan bir ölüm hayal etmelidir ki adil romanın son kralı ve onun kartacalı müttefikleri pınarbaşı manevrasını unutturup tünel dibinde kazanmış olsunlar. Ancak kritik önemde olan bu caninin canlı elde edilme ihtimali olsa dahi bu ihtimal göz ardı edilip ölmesi yeterli görülmeyip ele geçtiği bina bile bombalanarak bu binadan geriye bir enkaz bırakılarak buranın bir ziyaret yeri, türbe vasfı kazanması da önlenmiştir. Halbuki baghdadi den arta kalanları kafanoza koyup DNA incelemesi için almak yerine denize falan atmak gibi yaratıcı bir yol bulmuş olmalarını romalı istihbarat elemanlarından beklememiz gerekirdi. Fakat twitter üzerinden düzenli takip etmediğim kütük, saatler içinde sakallı cellat takımının yeni lideri olarak bir türkmenin seçilmiş olduğu şeklinde önemli açık istihbari bilgi paylaşımı ile romalı senaristlerin bundan sonra final sezonu için hangi oyuncuların diziye devam hangileri ile yol ayrımı olacağına şimdiden karar verdiklerini düşündürmektedir.
  Winter is Coming ve eğer final sezonu siz de beğenmediyseniz vizyon filmi pek çok karanlık noktayı açıklığa kavuşturacaktır.

 10. Sayın Koru ,

  Yalanın iki yönü vardır. Bir söyleyen bir de onu dinleyip inanan. Bazan inanmak ister insanlar ve üzerine gitmez. Pembe yalanlardır bunlar .

  Ama en kötüsü insanın kendi yalanına inanmasıdır. Bana bir şey olmaz sözü bazılarının ağzından çıkan son kelam olmuştur.

  En doğrusunu ben bilirim diyen gibi !

 11. ABD, önce yetiştiriyor sonra da öldürüyor. Saddam, usame bin Ladin ve Bağdadi. ABD oyunları kirli planları bitmez bitemez. En büyük zararı da İslam dini görmektedir.

  • Evet bu konular inanması zor olsa da CIA (maşalarının) ve ortak çalıştıkları, başka gizli servislerin etkinlikleri arasında. Gaza getirerek bir çoğunu psikolojik olarak şartlandırarak kullanabilirler. Doğrudan olmasa bile dolaylı olarak aralarına ajan/taşeron sokuşturarak bu tür işleri yapabilirler. Önemli olan bütün bunları kendi halklarına anlatabilmenin yollarını bulmak. Dezinformasyon, fake news (kasıtlı balon haber) algı kaynaklarının gürültüleri arasında zaten fast-food modunda yaşayan amerikan halkına gerçekleri ulaştırmak pek kolay değil. Basın ve yayınlarla toplumun algılarını yönetenler İslam dininin hak dini olduğunu, bir parça kabul etmiş olsalar/Hz Peygamberin bir yalancı olmadığına bir nebze inansalar islam diniyle uğraş(a)mazlar; din ve de dindar zarar da görmez. Ancak, hristiyanların müslümanlarla aralarının açılmasını hangi din mensupları (ve özellikle ajanları) isteyebilir diye de düşünebilmeli insan (güvenlik bahanesiyle!). Müslümanların mukayeseyle cahil kalmış olmalarıyla daha çok hata yapmış olmalarının da etkisi büyük. Yani, onların ekmeğine yağ sürmeye çalışan çok budalamız da var tabi. Ne diyelim; herşeye rağmen Allah yardımcımız olsun. Kimin ne yapmağa çalıştığını, yapmadığını, ilgisiz kaldığını bilen O, ve katındakiler. Herşeyin hesabını soracak olan Allah!, the One and only God! (The God = Al-İlah). Günü gelince öğrenirler…

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız