ABD ‘zengin’ birini başkan olarak denedi.. Ya ‘sosyalist’ biri ABD’ye başkan olursa? “Olmaz” demeyin…

21
Reklam

Dünyanın başka yerlerinde bir daha dirilmemek üzere öldüğü ilan edilmiş sosyalizm ideolojisi hiç tahmin edilmeyecek bir yerde kendisine yeniden hayat alanı buluyor…

ABD’de…

Senato’da yargılanıp azledilmekten kurtulan ve Cumhuriyetçi Parti’den yeniden aday olan Donald Trump’ın karşısına çıkmak üzere birbirleriyle yarışan Demokrat Partili politikacılar arasında ipi göğüslemeye en yakın aday Bernie Sanders sosyal duyarlılığı çok yüksek biri.

Vermont eyaletini önce Temsilciler Meclisi’nde sonra da Senato’da uzun yıllardır temsil eden Sanders 78 yaşında.

Müslüman destekli sosyalist Musevi aday adayı

Bir önceki (2016) başkanlık seçiminde de adaylık için yarıştı Sanders. İpi göğüslemeye hayli uzak olduğu görülünce çekilmesini isteyenlere “Ben görüşlerimi tartıştırmak için bu yarışa girdim” anlamına gelen bir cevap vermişti.

Şimdi ise yarışanlar arasında adaylığı elde etmeye en yakın kişi o görünüyor. Çeşitli eyaletlerde yapılan ön seçimlerde favori adaylar sayılan Joe Biden ve Elizabeth Warren’den daha fazla oy almaya başladı Sanders…

Amerikan seçmeni onun sosyal konulara duyarlılıkla yaklaşan görüşlerini rakiplerinin temsil ettiği dünya görüşünden kendilerine daha yakın buluyor.

Reklam

İklim değişikliğine karşı umursamaz görünenlere ateş püsküren, her alanda eşitlik ve kardeşlik çağrısı yapan, sağlık sigortasının fakirleri de kapsayacak genişlikte ele alınmasını isteyen, üniversitelerin parasız olmasından yana, işçi haklarını savunan biri Sanders; kendisini ‘demokratik sosyalist’ diye adlandıran yine kendisi… 

Diğer aday adayları yarıştan düşecek görüntüsü vermeye başlayınca, Demokrat Parti’nin perde gerisi güçleri, Sanders’in karşısına farklı bir ismi sürmeye hazırlanıyor: New York’ta belediye başkanlığı da yapmış olan dolar milyarderi medya patronu Michael Bloomberg’i…

Kendisi aday olduğunda Donald Trump’la başkanlık için kıran kırana yarışacağı düşüncesiyle, “Ne yani, ABD başkanlığı için iki milyarder mi yarışacak?” diye soranlara, Bloomberg’in, “İkinci milyarder mi, o da kim?” cevabını verdiği biliniyor…

Trump’ın zenginlikte kendisiyle eş-değer tutulmasını kabul etmeyen zenginlikte biri Bloomberg.

Arkasında hem kendi medya gücü var, hem de görüşleri yüzünden Bernie Sanders’ten ürken başka zenginlerin sağlayacağı destekler…

Buna karşılık, ülkenin etkili gazetelerinden Washington Post daha ismi aday olarak ortaya atılır atılmaz, geçmişte yaptığı gaflarla dolu konuşmalarından oluşan bir kitapçığı internet sitesinde okurların incelemesine sunarak Bloomberg’in karşısında yer alıverdi.

O kitapçıkta yer alan sözlerinin başta kadınlar olmak üzere geniş kitleleri rahatsız edeceği düşünülüyor.

Trump gibi Bloomberg de parasının başka insanlara tepeden bakma özgürlüğü verdiğine inanmış bir zamanlar ve bugün bir kitapçıkta ardı ardına sıralandığında kendisini de utandıran sözler sarf edebilmiş…

Reklam

Amerikan seçmeni Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde ya Trump’la Sanders, ya da Trump’la Bloomberg arasında tercihte bulunmak zorunda kalabilir.

Trump ile Bloomberg arasındaki yarış Amerikan sistemine fazla ters değil; sonuçta ABD kapitalist bir ülke ve parası olanın makbul kişi muamelesi görmesi doğal. Trump’ı başkanlığa taşıyan da ülkenin o geleneksel havasıydı zaten…

Ya Donald Trump ile Bernie Sanders başkanlık için yarışırlarsa?

Kapitalizmin odağı olan bir ülkede ‘sosyalist’ görüşlere sahip biri Trump’ın karşısında seçmenin önüne aday olarak çıkmayı başarır ve üstelik bir de başkan seçilirse ne olacak?

Amerikan seçimleri adayların bayağı para sarf etmesini gerektiriyor. Adaylığını koyanların para desteği bulması şart. Bernie Sanders bu alanda rakiplerinden daha şanslı; en fazla maddi desteği o bulabildi çünkü. Yalnız, diğer adaylar zenginlerin oluşturduğu özel fonlardan yararlanırlarken, Sanders küçük teberrularla en fazla maddi desteğe ulaştı.

Bernie Sanders’i Kongre’nin iki Müslüman üyesi de destekliyor.

İşin garip tarafı, Sanders başarılı olmasın, Trump’ın karşısına aday olarak çıkamasın diye gayret gösteren, bu uğurda yüksek rakamlar harcadıkları bilinenler ülkedeki etkili Lobi’nin üyeleri…

Musevi Lobisi’nin…

Üstelik Bernie Sanders de Musevi.

Seçilebilirse, yalnızca ABD’nin ilk sosyalist başkanı olmayacak, aynı zamanda ülkenin ilk Musevi başkanı da olacak…

Buna rağmen, Lobi ve kendisiyle aynı dini kimliği taşıyan para babaları Sanders’in karşısında. 

Aradan bir başkası mı Donald Trump’ın karşısına rakip olarak çıkar, yoksa Michael Bloomberg veya Bernie Sanders’tan biri mi Trump ile yarışır?

O veya bu, ilginç bir yarışa sahne olacağı kesin ABD’deki başkanlık seçiminin…

ΩΩΩΩ

Reklam

21 YORUMLAR

 1. Burada devamlı yorum yazan değerli okurlara bir teklifim var;

  Üstad yazısında bir soru sormuş:

  “Kapitalizmin odağı olan bir ülkede ‘sosyalist’ görüşlere sahip biri Trump’ın karşısında seçmenin önüne aday olarak çıkmayı başarır ve üstelik bir de başkan seçilirse ne olacak?”

  a) soru kime ya da kimleri muhatap alarak sorulmuş?
  b) bu sorunun bizi ilgilendiren bir cevabı var mı? Varsa hangi cevaplar verilebilir?

  Beyin jimnastiği ya da ‘akıl iman’ sentezi yapmak isteyenleri sahneye davet ediyorum.

 2. Adı geçen adayların hangisi daha zengindir bilemiyorum ama güya sosyalist olduğu söylenen aday adayının en büyük reklam bütçesine sahip olması da ilginçlik tabii… sonuçta ne yapıp edip bayan clintonu tekrar aday göstermedikleri sürece sorun yok; nasıl ingilterede işçi partisi iktidara gelince ingilizler sömürgelerinden vazgeçmedilerse, sosyalist bir başkan seçilse bile abd nin yine uzaktaki ama petrolü olan ülkelere demokrasi(!)götürmeye devam edeceğini de hepimiz biliyoruz, öyle değil mi?

 3. Demokratların adayı kim olursa olsun seçimi Trump rahatlıkla kazanacak.Abd halkı en rahat dönemini yaşıyor ekonomiden mutlu ve gelecekten umutlu.çağrı erhanın bugün Türkiye gazetesinde neşredilen makelesini okuyun.sanders dürüst çalışkan ve mücadeleci bir aday.çok şeyi değiştirebilir ama aday olma şansı yok.geçen dönemde ilk eyaletleri o kazanmıştı.önemli olan Mart önseçimleri.orda aday belli olur.bloomberg te musevi.

 4. Cumartesi akşamı AKP’ye yeni üye yapılan 45 bin kişi için bir etkinlik düzenlemişler. Etkinlikte Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan başrolde. AKP Gen.Bşk.Yrd. Fatma Betül Sayan Kaya telefonla rastgele yeni bir üyeyi arıyor. Sonra Cumhur ve AKP Başkanı o kişi ile Ey Amerika markalı telefonda görüşüyor. Salonda kadınlı erkekli akpartililer yerli yersiz durmadan alkışlıyor, tezahüratlar yapılıyor… Bu siyasi etkinliği tüm haber kanalları CANLI YAYIN olarak sonuna kadar verdi.
  Ben ise ya sabır çekerek belgesel kanalına zap yaptım ve ruh sağlığımı korumak için Allah’a sığındım.

  • Korkarım muhalifliği abartma sırası benden sonra size geçmiş, sayın Mim. Duygu ve olgunluk yaşı 9-12 yaş gurubundaki çocuklara denk düşen devlet yöneticilerimiz sevenleriyle toplanmışlar, kendilerince eğleniyorlar (Yollarda birlikte yürüyüp gökten yağan ‘haki yeşili kağıtçık’larla ıslanmanın ne demek olduğunu bilmez görünüyorsunuz -dava yoldaşlığıdır bu, boru değil yani).

   Bunda eleştirecek ne var?

   Ben olsam, “Yetmez, en az üç tık artırın bu tür müsamereleri!” der, pek gönüllü olmasam da alkışlardım.

   Mümkünse her gün düzenlesinler böyle müsamereleri, eğlensinler.

   İbretlik eğlenceleriyle, milletin kendi eğlence ve kurutluş gününü yakınlaştırsınlar. . .

 5. ABD zenci Genelkurmay Başkanı, zenci Dışişleri Bakanı ve zenci ve ataları Müslüman kökenli Başkan’dan sonra şimdi de Demokratik Sosyalist ve Musevi bir Başkan mı deneyecek acaba?

  Kim kazanırsa kazansın ABD’de kurulu ‘devlet düzeni’ saat gibi işler. Fakat seçilmiş Başkan’ın da seçim vaatlerinin bir kısmını gerçekleştirebileceği bir düzendir bu. Yani hem kararlı hem de makul esneklik içeren bir sistem.

  Trump, ABD’de milli devletçi kanadın küreselci kanada karşı adayı idi ve kazandırdılar. Milli devletçi kanat da Trump’dan çok memnun değil fakat seçim sistemi ile oynamıyorlar ve o şartlarda Trump kazanmıştı. Görünen o ki ABD Trump’ın kaba politikaları nedeniyle oldukça itibar kaybetti. Milli devletçi kanat da oluşan bu durumdan rahatsız olabilir. Fakat teamüle göre de adayları mevcut Başkan Trump olmak zorunda.

  Bernie Sanders kendisini ‘demokratik sosyalist’ olarak tanımlıyor. Bu tanım gelişmiş Batı Avrupa ülkelerindeki ‘sosyal demokrat’ ile eşdeğerdir. Sanders saygın bir kişi ve tecrübeli bir siyasetçi olarak dikkat çekiyor.

  Yanlış bilmiyorsam ABD tarihinde Katolik olan Kennedy dışındaki tüm Başkanları Protestan. Bu da ilginç bir istatistiksel veridir.

  ABD’de siyasi partilerin genel başkanları yok. İç siyaseti her eyalette/şehirdeki parti başkanları yürütüyor. Sadece seçim öncesinde belirlenen Başkan adaylarını desteklemek için bir komite kuruyorlar(mış). Seçim bitince de bu komite dağılıyor(muş). Partilerin gelir ve giderleri çok şeffaf olmak zorunda, büyük bağışlar yasak. Hele devlet desteği ile seçim kazanmaya çalışanı bir uzay aracına koyup Mars’a gönderirler.

 6. İklim değişikliğine hassasiyeti varsa, her alanda eşitlik ve kardeşlik çağrısı yapan biriyse işte bu insana Musevi denir. Diğer Yahudiler Para & Piyasa Tanrısının kulları. Ancak, Sanders bile Trump ve damadının meydana getirdiği eşitsizlikleri ne kadar eşitleyebilir ki?.. Atı alan Üsküdarı geçti…

  • Müslümanların da çoğu Para & Piyasa Tanrısının kulları. Hatta insanların çoğu böyle. Yahudilerin farkı ticarette, iş hayatında özel yeteneklere sahip olmaları.

   • İlk iki cümlende doğruluk payı var. İşte onlara da “yahudi gibi” gibi sıfatlar uygun bulunmuş. Dünyanın her tarafına yayıldılar, özel(!) yetenekleriyle önderlik ettiler. İşte onun için en büyük sorumluluk onların…

     • Sn mim, o kadar hassaslaştınız, yorumlarımdan nem kapar oldunuz ki yahudinin adını anmak size göre neredeyse düşmanlık oluyor. Onlar kendilerine yahudi diyor ve bunda bir sakınca görmüyor. Hal bu iken, biz “Yok yok aldırmayın canım, siz sadece “Musevi”siniz” mi demek zorundayız, size göre? Aynı mantık ve kompleksle kendimize, Müslüman yerine Muhammedan mı demeliyiz?

      Sonra bir şey daha var, Netanyahu bize yekten düşmanlık yapan ayrılıkçı terörist grupları desteklediklerini sonunda resmen açığa vurdu mu, vurmadı mı? Ayrıca, ülkesi karadan olmasa bile Akdenizden komşumuz sayılır. Üstelik, tarihte Osmanlı zamanına dayanan dostluklar ve huzur içinde birlikte yaşamışlıklar var. Bütün bunlara rağmen, Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarını hakkaniyetle paylaşma ihtimali doğar doğmaz o özel (!) yeteneklerini göstererek, Bölgede Barış’a Hizmet etmek gibi bir yücelik göstermek varken ilk bahaneyi bulduklarında hemen, Kıbrıslı Rumlara koştular mı koşmadılar mı? Başka konular da dahil edilebilir. Bütün bunlara reaksiyon olarak burada “Vay Türkiye düşmanı, kalleş ve pinti yahudi” diyen mi oldu? Lütfen siz de “yahudi düşmanlığından bir fayda gelmez” şeklinde ahkam keserek, basmakalıp propaganda yapmaya kalkmayın… Patizanlığınıza kapılarak bu konuyu da kullanmaktan vazgeçseniz iyi olur, yani!

 7. Geçen seçimlerde aday olabilseydi şu anda başkanlık koltuğunda sayın Sanders oturuyor olacaktı. Seçmenler kendi haline bırakılır ve sayın Sanders demokratların başkan adayı olarak seçime gidilirse sonuç benim için sürpriz olmayacak.

 8. Devran böyle işliyor; “keser döner sap döner, zamanla hesap döner.” Dünyamız iklim değişikliğiyle kutup kaymasını çoktan tercih etti.

 9. Süleyman Karagülle yıllardan beri ABD’nin kapitalizmden sosyalizme geçeceğini yazıyor ve söylüyor…
  http://www.akevler.org sitemizin “Site İçi Arama” kısmında “ABD sosyalizm Karagülle” araması yaparsanız, pek çok sonuca ulaşabilirsiniz…
  Ayrıca 1969 yılında Fehmi Koru tarafından yayımlanan Süleyman Karagülle’nin şu kitabı da tavsiye olunur:
  http://www.akevler.org/AkevlerKitaplar/0/1/Islamiyet-ve-Ekonomik-Doktrinler

 10. Bernie Sanders’i genelde gençler destekliyor! Başkan adayı olması için ben’de Ön seçimde oyumu ona verecem. Sanders başkan olursa Filistine ve ortadoğuyada barış gelir.
  Çinin Uygurlara yaptığı zülmüde her ortamda kınıyor. Gerçi Trumpin bakanide kınıyorda, genede B Sanders daha etkili oliyor.
  Dürüst adam. Kampanya başkanide Müslüman.

  Kapitalist sistem Iş adamları için biçilmiş kaftan. Orta sınıf onların kölesi gibi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız