Başka ülkelerdeki seçim süreçleri kirletildi, acaba yabancı eller bize de uzanıyor mu?

37
Reklam

Önce bir kuşkuyla başlamıştı, ardından inceleme ve soruşturmalar geldi, şimdi ise bir kanaat olarak herkesin dilinde: Donald Trump‘ın başkan olmasını ve Beyaz Saray’a taşınmasını sağlayan ABD’deki 2016 seçimi özellikle sosyal medya kullanılarak manipüle edilmiş bulunuyor.

Artık kimsenin bundan kuşkusu yok. FBI soruşturması devam ediyor. Kanaati destekleyecek yeterli kanıt bulunur, seçim sürecini kirletenin ‘yabancı bir el’ olduğu kesinleşir ve Trump‘ın bu kirletme olayında parmağı bulunduğu ortaya çıkarsa, Amerikan tarihinde benzeri görülmemiş bir gelişme yaşanabilir.

Trump‘ın başkanlıktaki ömrü kısalabilir.

Konuya ABD’den girdim, ancak meramım orası değil.

Benzer tarzda seçim sürecini kirletme olayları Avrupa ülkelerinde de yaşandı. “Bir el sonucu etkileyecek kadar sürece müdahale etti” iddiaları, son seçimlerin ardından, Almanya’da, Hollanda’da, Avusturya’da, Macaristan’da da gündemi işgal etti.

Hala da ediyor.

Yaşananları daha önce birkaç kez burada değerlendirdim.

Ancak Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşananları da şu sıralarda fazla dert ediyor değilim.

Reklam

Ben Türkiye ile ilgiliyim

Tek bir sorum var: “Acaba ABD’de ve yukarıda isimlerini tek tek andığım Avrupa ülkelerinde hala etkisini sürdüren gürültülere yol açmış olan iddialar, kritik olduğu taraflarca özellikle vurgulanan 31 Mart günü yapılacak bizdeki yerel seçim için de söz konusu olabilir mi? ‘Yabancı el’ veya hatta ‘yabancı eller’ bizdeki seçimi de uzaktan etkilemek üzere çaba gösteriyor ya da çaba göstermek üzere hazırlık yapıyor mu?”

Diğer ülkelerde seçmenlerin nasıl etkilendiği az buçuk biliniyor. Sosyal medya denilen FaceBook, Twitter, Instagram ve benzeri platformlar bu amaçla kullanılıyor. Masum görüntülü çakma haberler, kişileri veya partileri hedef alan toplu trol saldırıları, gerçek olmayan anket bilgileri zihinleri bulandırmak için bir çığ haline dönüştürülüyor.

Sadece bu kadar da değil. Meşru görünen medya unsurları da var ‘yabancı el’in. Her ülkenin kendi dilinde yayın yapan televizyonlar, haber ajansları, radyolar, gazeteler ve hatta kendilerini kullanılmaya açan araştırma kurumları… Onlar da sanki gerçek haberlermiş gibi etrafa sahte bilgileri salmak için devrede oluyorlar…

ABD ve Avrupa ülkelerinde seçimlere müdahalenin farkına her şey olup bittikten sonra varılabildi. Sandıktan beklenmeyen sonuçlar çıkınca, “Ne oldu da böyle oldu?” sorusu eşliğinde başlayan araştırmalar ‘yabancı bir elin devrede olduğu’ gerçeğini ortaya çıkardı.

Ben ise henüz ilk alameti bile kendisini belli etmediği bir sırada, şimdiden, seçime sağlam 45 gün varken, konuyu dikkatlere sunuyorum.

Konuyu aklıma getiren de New York Times gazetesinde çıkan Thomas Friedman‘ın son yazısı oldu. Aslında gazetenin verdiği açık çekle her gün dünyanın bir yerlerinden değerlendirme yazıları yazan biri Friedman; ancak bana ilham veren yazısı kendi ülkesi ABD’yle ilgili…

Şaşırmayın, konusu seçimlere dışarıdan birilerinin müdahalesiyle doğrudan ilgili de değil.

Reklam

Friedman yazısında ABD’de yapılan bir araştırmanın bulgularını ve ardından başlatılan bir eğitim çalışmasını konu ediniyor.

Neden özgürlükler ve neden bilgisayar?

Birkaç yıl önce eğitimciler, kendilerine, “Sınavlarla bilgi ve yeteneklerini test ettiğimiz gençlerin üniversitede ve hayatta gerçek anlamda başarılı olmalarına yarayacak en önemli konu nedir?” sorusunu yöneltmiş ve iki konu üzerinde mutabık kalmışlar: Bilgisayar bilgisi ve Amerikan anayasası…

Amerikan anayasası özellikle sonradan eklenmiş ve her biri ayrı bir özgürlüğü koruma altına alan beş maddesi sayesinde bu önemi hak ediyormuş: Konuşma, toplantı-gösteri, dilekçe, basın ve din özgürlüklerini…

Bu özgürlükleri erken yaşta sahiplenen insanların, onlara yapılabilecek müdahalelere karşı erken korunma sistemleri geliştirebilecekleri ve kendilerini yanıltmaya kalkacaklara meydan vermeyecekleri düşünülüyor.

Üniversiteye giriş sınavlarında, bu sebeple, anayasanın özgürlüklerle ilgili maddeleriyle geçmişte başkanlar tarafından yapılmış önemli konuşmalardan parçaları da adaylara soru olarak sunmaya başlamışlar.

Esas önem verdikleri ise bilgisayar bilgisi. Eskiden okullarda açılan bilgisayar kurslarına daha çok erkekler ile beyaz Amerikalı öğrenciler ilgi duyar ve kayıt olurlarmış; son yıllarda profil bütünüyle değişmiş: Kızlar ve Asya kökenli Amerikalılar kurs sıralarında en fazla yer alıyorlarmış…

Bilgisayar bilgisine sahip olmak, teknoloji kullanılarak belli bir istikamete yönlendirilmek istenen kişi ve kitlelerin buna direnmesini ve etkilenmek yerine süreci etkileme gücüne kavuşmalarını sağlaması bakımından önemli görülüyor.

Friedman, 2016 seçiminde FaceBook nasıl tepe tepe kullanılarak kitleler yanıltıldı ve ülkenin temel ilkeleri bundan yara aldıysa, tedbirlerle işte bunun tekerrürünün önüne geçilmeye çalışıldığını da yazısına bilgi olarak eklemiş…

Yazımın bir yerlerinde sorduğum sorumu yineleyeyim: 45 gün sonra sandık başına, bir ‘yabancı el’ veya ellerin etkileyemediği bir seçim süreciyle mi gideceğiz, yoksa bizlerin zihinlerimizi de bulandırmak için devrede birileri bulunacak mı?

Hatta bulunuyor mu?

“Demokrasi aksi halde tehlikede” diyor uzmanlar.

ΩΩΩΩ

Reklam

37 YORUMLAR

 1. *******
  ……
  Neticede yaratık; saymakla bItmez bunlar,
  Bihaberse Allah’tan; küfreder şaşarsınız!
  Bir süreliğine bu; böyle, “hürdür insanlar”,
  Neleri var gündemde, misal mi ararsınız?:
  …..
  Adı MBS ama, Muhammed’den utanmaz!
  Aynı MBS bugün, “Murderer bin Selman”dır
  «Murderer» katildir, Allah’tan hiç sakınmaz
  Şok olmamak elde mi, bu nasıl müslümandır?!
  …….
  Zulmeden bir Çinli var; gel de insanlık ara!
  İnsan ama zülmeder; varmı ki daha beter?
  Uygur’lar kalpte yara; ama hem de ne yara!
  Ey İlahi! kudret ver; yalnız bir kıymık yeter!
  Bizler aciz kullarız; güçten düştük çünkü biz,
  Ey Uygurlu kardeşim; biraz talihine küs!
  Dilden gelen şey varsa; bilmem ki ne dersiniz,
  Çinli bugün zalimse; utanç dolu Konfüçyüs!
  Eğitimle donandı; göğe yükseldi insan,
  Bu Çinli kara cahil, rejimin insafı yok!
  En alçakta sürünür; gelişemedi vicdan,
  Etnik nefsi hayvani; etiksel tarafı yok!
  ……

 2. *******
  Var mı dinde ırkçılık, dinsizlere mahsustur,
  Irkcılık var diyenler, bu konuyu kapatsın!
  Dinsizliğin yanında, densizlere mahsustur,
  Irkçı devlet arayan, biraz Çin’e gözatsın!
  Soruyorum da bazen; nasıl yaratık insan,
  Niye her yerde çile; niye her yerde elem?
  Önemli bir soru bu; güya evrensel vicdan!
  Niye bu kadar zalim; insan böylesine kem?
  …….
  Epey güçlü olsa da; güvensizlik içinde,
  Iyi-kötü izafi; birbiriyle yarışta…
  İnsan nefsiyle insan; iblisin pençesinde!….
  Birbiriyle savaşta; umudumuz barışta…
  Aynı Allah’ın kulu; binbir çeşit insanlar,
  Çok yakından uzağa; uzanır yelpazesi,
  Melekten üstünü var; davardan alçağı var
  İnsanda vicdan yoksa; şaşar Hak terazisi!
  Neticede yaratık; saymakla bItmez bunlar,
  Bihaberse Allah’tan; küfreder şaşarsınız!
  Bir süreliğinedir; böyle “hürdür insanlar”,
  Neleri var gündemde, misal mi ararsınız?:
  ………
  Hakan K.

 3. Diyelim ki seçimi muhalefet kazandı. Ne olacak sıradan vatandaşın hayatında ne değişecek. Hiçbir şey değişmeyecek. Bu seferde onlar yemeye başlayacak devleti. Yandaşlarına ihale vermeye falan filan… O yüzden ben hiç önemsemiyorum seçimleri yada kazananları. Çünkü sonuçta kaybeden hep düz vatandaş.

 4. Seçimde hile iddiası boş bir iddia değildir. Seçimde hile yapmazsan kimse “hile yapıldı” diyemez. Trafoya kedi girdi, mühürsüz oyları da geçerli saydık dersen aklı başında herkes hile iddiasını ciddiye alır. Bu iktidar çok ahlaklıdır böyle şeylere asla tevessül ve tenezzül etmez diyebiliyor mu insanlar? Diyemiyor. O yüzden gak guk ediyorlar. Abdullah Gül’ün CB adayı olma ihtimali paçaları nasıl tutuşturmuştu. Helikopterler havalanmış, aba altından sopa gösterilmişti. Gül “Davaya ihanetle, Bay Kemal’in aracına binmekle” suçlanmıştı. Bu kişilerin elbette bir B planı olmak gerekir. Akşener yamuk yapmasaydı Gül aday olsaydı o B planının ne olduğunu görecektik. Yüzde 49,5 oy alıp koltuğu terk etmezlerdi… Eğer çalıp çırpman yoksa kimse sana çamur atamaz. Atsa, izi bile kalmaz. Bin odalı sarayın varsa her şeyi yapma ihtimalin var demektir.

 5. Beni ya da bir başkasını, sosyal medya veya başka bir propaganda aracıyla belli bir istikamete doğru yönlendirebilen manipülatöre helali hoş olsun! Görüşümü netleştirmeme destek oldukları için bir de paramı istemesinler yeter:) amerikan toplumunu bilmem ama bizim milleti öyle ayaküstü uyutacak ve oyunun rengini değiştirebilecek bir propaganda merkezi ben tanımıyorum. Hayat şartları ne olursa olsun tuttuğu partiyi veya görüşü ölümüne destekleyen ve her ne pahasına olursa olsun tercihlerinden vazgeçmeyen bir halkımız vardır. Öyle ki bir allahın kulu kendi rızası dışında diğerinin siyasi tercihini bir başka yöne doğru eğip bükemez, değiştiremez; çelik gibi bir iradedir bu. Tuzu kuru bir sahil kentindeki chp seçmeni için de bu böyledir, dağdaki akpartili çoban için de böyledir! Örneğin chp seçmeni; bazen maraba gibi tıpış tıpış sandığa giderler, bazen yeni açılan proje partisine ödünç mebus verirler, hatta terör örgütleriyle sarmaş dolaş olurlar ama asla partilerinden şaşmazlar:) akpartili bir seçmen de yeri grlir tankların altında can verir:( şimdi böyle bir seçmen kitlesini kim manipüle edebilir; facebook mu? Edebiliyorsa helal olsun, güldürmeyin adamı:)))

 6. Sayin Doğruya doğru rumuzlu yorumcu.
  İsmini neden sakliyorsun? Madem MHP lisin! Neden TIPKI troller gibi okuduğunu anlamiyorsun?
  Bence sen tam bir AKP lisin. Hemde benim bahsettiğim trollerdensin?
  Benim bildiğim MHP liler ismini saklayaca kada korkak değiller.

  • Nurdan abla her ne kadar aktrol görünümlü olsalar da menşei çokta belli değil bu trol ordusu fertlerinin. Benim dikkatimi çeken doğu Perinçek’in milleti Samsun’a çıkmaya davet ettiği yazısından sonra sayilariyla beraber vijdanları kanırtan saldırıları da arttı. Doğu Perinçek verdi gazı bunlara hepiniz Atatürksünüz diye o gazla her yerde uçuyorlar. Ama bunların gazları erken biter, bak milli komünist arabeske bağladı bile ‘ölümüne sevda’ şarkısını seslendiriyor. Ak amiral kaptan da daha dün ‘Orhan Gencebay in batsın bu dünya şarkısını söylesek mi acaba’ diye soruyordu okumayanlarina.
   Demek istediğim bunlara kulak asmamak lazım bırak ne söylerlerse söylesinler ne yaparlarsa yapsınlar.

   • Haklisın Baran bey, aslinda benim yorumlarıma saldıran trolleri okumuyorum, fakat diğer yorumculara saldirdiklari zaman bunlarin bunlarin ne yazdıklari anlaşıliyor.
    Zaten bu troller ellerindeki hazir yazilara yer bulamayınca, alakasi olmayan yorumlara saldiriyorlar.
    Daha sonrada,KOYUN postuna bürünüyorlar. Birde tehdit etmeleri yokmu! Evlere şenlik, galıba herkes kendileri gibi zannediyorlar.
    Sağlıklı ve mutlu kalın.

   • Yorumdan çok dedikodu yapanlar, kulak asmamak lazım diyor. İşi gücü kim neci, ne yazıyor, ne diyor, ne isim versek, trol mü desek diyenler. Yorumlardan çok yorumcularla derdi olanlar. Yorumlarla başa çıkmayınca yorumculara saranlar.

 7. seçimde hile iddiası chp nin manifestosudur.
  kemalini geçen seçimde ibretle izledik.
  muharrem ince çıkıp ta adam kazandı demeseydi chp nin bazı ele başı yöneticileri çıkıp seçimde hile var yaygarası koparacaklardı, nitekim koparmaya da başlamışlardı. ysk nin sonuçları bizimkilerle tutmuyor, sokağa çıkın sandıkları koruyun açıklamaları yapıyorlardı unutan var mı???…. what’s up uygulamama gelen yüzlerce mesajı okuyunca gözlerime inanamamıştım. aklı başında olduğunu düşündüğüm halim selim insanlar bile muharrem incenin hatta karısının akp/ordu/polis tarafından kaçırıldığından, şantaj yapıldığından söz ediyorlardı. chp liler arasında bi nevi cinnet hali yaşandığına ben tanığım. o gece insanlar seçimde hile yapıldı diyerek sokağa dökülmediyse ve ardından çok kötü şeyler olmadıysa bunu önce Yüce Allaha sonra muharrem inceye borçlu olduğumuzu düşünüyorum. bunlar insanlara her fırsatta sokağa çık demeyi çok iyi bilirler, sonuçlarının neler olabileceğini umursamazlar.
  hatırlarsanız ysk seçim sonuçlarını bizden öğrenecek, yapay zeka kullanacağız demişlerdi tam bir komedi, çalıştıkları bilişim şirketi kurdukları çalışmayan sistemin faturasını bile elle yazıp gönderen bir şirketti bir başka tam komedi…yine hatırlarsanız kopardıkları ya da koparmaya çalıştıkları onca yaygaradan sonra seçim sonrası sistemlerinin çöktüğünü açıklamaları tam bir rezalet ve hezimet…seçim sonuçlarının doğru alınması acaba hiç istendi mi işte burası da tam bir muamma…
  şimdi bir ikemetgaha bin seçmen taşınıp öylece de görünüyorsa, çöplerde orta yere oy pusulaları herkes görsün diye bırakılıyorsa bu kadar akılsız ve beceriksiz şekilde hile yapanın siyasi aklını defalarca kanıtlamış iktidar değil, akılsızlığını defalarca göz önüne sermiş her seçim öncesi ve tabii sonrası hile var diye bas bas bağıran muhalefet olabileceğinden şahsen daha çok kuşku duyuyorum müsaadenizle…
  abd deki seçimler kasım 2016 da yapıldı. CIA hala araştırıyor. trumpın abd başkanı olarak yemediği halt, çıkmadığı anlaşma, düşmanlığını kazanmadığı ülke kalmadı. zehir hafiyeler hala araştırıyor. derin araştırmalar sonunda seçimlerini bile koruyamayan bir süper güç bulacaklar öyle mi? hile var dense sayın bay başkanın yapageldiği işlerin meşruiyeti ne olacak peki? sanırım bizim papazı araştırdıkları gibi uzun bir zaman dilimi boyunca ve de derin derin araştıracaklar öyleyse…

 8. Gezi olaylarından bu yana akıl sır erdirilemeyecek olaylar yaşıyoruz. 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbesiyle ülkemize ve yüreğimize karşı işlenen alçak suçlar varken,
  Bir kez yahu…
  Sadece bir kez de adam olun!
  Bir kez de şu devletin şu milletin yanında yer alın…Şimdi siz bize Mhp-Akp nin yanında olmayın, Hdp-İyi-Chp nin yanında mı olun diyorsunuz…

  • İçeride beli kırılan FETÖ dışarıdan Tweet’leri katlamayı sürdürüyor..
   17-25 Aralık ve 7 Şubat saldırısı ile başlayan bir süreç var..
   15 Temmuz darbe girişimi ile taçlandırılmak istendi..
   Darbenin tiyatro, Adil Öksüz’ün de MİT elemanı olduğunu kim söyledi?
   -FETÖ
   -CHP
   -HDP
   -Kandil

  • Milletimiz, bekasına yönelen bu tehdide karşı -Allah Devlet Bahçeli’den razı olsun- Cumhur ittifakı ile set oluşturdu…
   Batılı merkezler ise CHP-HDP-İyi Parti ve Saadet Partisi işbirliğinden medet umuyor.
   Aziz milletimizin vicdanından doğan Cumhur İttifakı’nın, yarınlarımız adına güven tazelemesi evet, beka meselesidir.

 9. Fehmi Bey’in endişelerine Süleyman Karagülle hoca yeterli cevabı vermiş.
  Ben de Hoca gibi düşünüyorum.Hile,
  oylar yanlış toplanırsa,A partisine verilen oy B partisine yazılırsa,bir kişi başka birinin yerine oy kullanılırsa muvzu bahis olabilir.Bu günkü sistemde bunların yapılması da mümkün değil.Çünkü sandık kurullarında her partinin temsilcisi
  var ve oy sayımı vatandaşların gözü önünde yapılır.Seçim kurulunun elinde olan bilgilerin hepsi,örneğin tüm sandıklarda tek tek hangi partiye kaç oy çıktığı gibi bilgiler her partinin elinde de var.Partiler seçim sonucunu kendileri
  hesaplama imkanına sahipler.
  Günümüzde çakma ve yalan haberlerle seçmeni yönlendirmek de mümkün değil.
  Çünkü bu internet çağında yalan haberler
  konusunda vatandaş anlık olarak bilgi
  sahibi olabilmektedir.
  Karagülle hocanın da dediği gibi 1950 yılından beri yapılan seçimlerde hile olmamıştır.1970’li yıllarda mükerrer oy iddiaları ortaya atıldı.O günkü sistemde bu mümkündü,ama sonucu etkileyecek ölçüde değildi.Bugün TC kimlik numarası
  kullanıyor olmamız mükerrer oyu da sıfıra
  indirmiştir.
  Bugün için seçimde hile söylemleri yenilen
  tarafın ortaya atacağı cılız bir iddia olmaktan öteye bir anlam taşımayacaktır vesselam.

 10. Hile
  Seçimde hile, sayımda yapılırsa hiledir. Çakma haberler seçimin meşruluğuna zara veremez. Oy kullananlar buna karşı hazırlıklı olmalıdır. Yalan haberlere inanmama eğitimi almış topluluklar demokrasiyi hak ederler. Eğer bir topluluk çakma haberlere kanıyorsa o topluluk bunun sonucuna da katlanmak zorundadır. Türk halkı basın veya televizyona dayanarak oy kullanamaz. Onun kendine özgü karar mekanizması vardır.
  1) Güvendiği esnafı dinler.
  2) Din adamlarını dinler.
  3) Askerlerin ne düşündüğüne bakar.
  4) Partisini kolay kolay değiştirmez.
  Türkiye’de hile sadece rakamların toplanmasında yapılmaktadır. O da %1 veya 2’yi geçmez. Ona da katlanırız. Türkiye’de seçim 1950’den beri doğru yapılmaktadır. Mevzii hileler yapılabilir. Geneli etkilemez. Çünkü yapılan hileleri iki taraf da yapmaktadır.

 11. Sayın yazar ve muhalefet Türkiyedeki seçim sistemini ve dışarıdan müdahalenin ne kadar zor olduğunu çok iyi bildikleri halde her seçimden önce ve sonra başarısızlıklarını ört bas etmek için anlamsız bir güvenlik goygoyu çıkarırlar.
  Türkiye”de sistem şudur; Her sandıkta neredeyse bütün partilerin temsilcileri vardır ve oylar büyük kalabalıklar önünde sayılır. Sonuçlar herkesin kendi merkezine gider ve burada toplanır. Kendi topladıkları sonuç ile YSK nın açıkladığı sonuç arasında fark var ise itirazlar gündeme gelir. “Adam kazandı” cevabının temeli budur.
  Ülkemizde sadece iki seçim müdahale ile kazanılmıştır. 1946 seçimleri ve 1977 seçimleri. 46 hakkında chp bile aksi bir şey söyleyemiyor ama 1977 zaferinin nasıl bir balon efsane olduğu, oy sayıları, seçmen karşılaştırmaları üzerinde kısa bir araştırma ile ortaya çıkabilir.
  Son olarak seçimler üzerinde somut delil olmadan müdahale iması, bu konunun gündeme getirilmesi bile belli bir amaca hizmet eder.

  • 1977 seçimlerinde hile yapıldığına ve bu hilenin CHP lehine yapıldığına İstanbul’da tanık oldum.

 12. Seçimleri bir tek sermaye etki edebiliyor. Merhum Mücahit Erbakan Hocamız demişti:AKP, ABD destekleriyle iktidara geldi. Her seçimde dış güçlerin etkisi vardır. Tıpkı Trump’un, bizzat Putin tarafından koltuğa oturtulduğunu da biliyoruz.
  SAYGILAR SEVGİLER

 13. Şu an MHP seçmenini sizin merak ettiğiniz yabancı el yardımı ile içerdeki İrkçılık eğitimi almış troller vasitasi, facebook aracılığı ile öğle bir uyuşturmuşlarki! Onlara göre
  Bütn Dünya Türkiye ye düşman.
  İçerdede Eedoğan ve Bahceliyi desteklemeyip eleştirenlerinde hepsı Ülkeyi bölen ABD uşağı ve vatan hainleri.
  MHP ve AKP Itifak yaptiktan sonraki her seçimden önce MHP lilerin
  Facebook’ ta arkadaşlari iki kat artiyor ve yeni tanişdiklari arkadaşlari de ne hikmetse hepsi MHPli oluyor ve hemen onlarla, ailece göruşüp samimi dostluklar kuruyorlar.
  Dün bir akrabam ile görüştüm o bana yeni dostlarini anlatti. Yeni dostlari bu sebze meyva kuyruklarinin şuclusu ABD ve AB olduğunu söyliyormuşlar ama Çin ve Rusya bize yardim edeceklemişler. Erdoğan AB ve ABD ile ilişkilerini kestiği için güya onlarin hedefindeimiş. Bir sürü saçma sapan iddalarda bulunuyorlar.
  CHP, SP ve İP de ABD üşağı imişler. Milliyetçi birisi CHP ye oy vermezmiş! CHP den aday olduğu için Mahsur Yavaşa ve ona oy verecek olan İyi partililere kiziyor, halbuki geçen seçimlerde kendide gene CHP den aday olan Mahsur Yavaşa vermiştiler. Bende kendisine onu hatirlattım. Banada kizdı, daha sonra 2016 AKP ile ortak olduklarida Bahçelinin seçmenlerini ikna etmek için onlara verdiği sözleri hatirlattim.
  Sözün kisasi AKPli troller MHP cilik röllerini cok başarıli oynuyorlar.

  • MHP ırkçı bir parti değil Nurdan hanım . Tamamen iftira ediyorsunuz. Asıl etnik kürtçü ırkçı parti HDP dir. Ama maşallah ırkçılığı konusunda bu partiye bir tek laf etmiyorsunuz .

   • Sezai Temelli bir Türktür ve HDP eş genel başkanıdır. MHP Genel başkan yardımcılarından Kürt kökenli var mıdır? Sadece yanlışı düzeltmek istedim. ben milli görüşçüyüm.
    Saygılar

    • Nusret Bey , Muş ilinde bir tarihte KÜRT kökenli MHP li belediye başkanı bile vardı , seçilmişti. Çok sayıda MHP li KÜRT kökenli kardeşim var ama sanırım bunlardan sizin haberiniz yok. MHP nin IRKÇILIK derdi yoktur. Kürt , Türk eşit vatandaşlardır. Sezai Temelli ‘nin Türk olması HDP nin IRKÇI FAŞİST bir parti olduğu gerçeğini değiştirmez. Dini hassasiyeti olmayan kimselerin rahmetli babannem de başını örterdi , namazını kılardı demeleri gbi bir şey dediğiniz . Kusura bakmayın. İstiklal Şairimiz Mehmed Akif de aslen ARNAVUT tur ama ARNAVUTÇULUK yapmamıştır , başımızın üzerinde yeri olan ortak değerimizdir. HDP liler böyle mi ? İşleri güçleri KÜRTÇÜ;LÜK.

     • HDP’li Değilim o yüzden sizinle HDP tartışması yapmam; sadece Eş genel başkanı Türktür dedim. Irk bir parti olsaydı sırf o Türk eş başkan yüzünden HDP sandıktan oy çıkarmaması gerekir. Şimdi MHP’ye bir Kürt Genel başkan yardımcısını getirin de oy oranlarına beraber bakalım. Eğer HDP’li olsaydım daha uzun uzun sizinle tartışırdım.
      Saygılar.

   • galiba eksik kaldı ben tamamlayım. ırk temelli siyaset yapan bütün partiler ırkçıdır. yani hdp de ırkçı ve faşist bir partidir. devlet ne derse onun olması ile apo ne derse onun olması tipik faşist işleyiştir. vatan partisi de aynıdır. hdpnin kendisini demokrat diye nitelemesi bu gerçeği değiştirmez.

 14. Başka ülkelerin seçimlerini etkileme gücü olan ülkeler bu yeteneklerini Türkiye’nin yerel yöneticilerini seçeceği bir seçimde kullanmak isteyeceklerine hiç ihtimal vermiyorum. ‘Olmaz olmaz deme’ mantığına göre de akp lilerin “terörize ederek etkisiz hale getirme” politikasını siyasi rakiplerine karşı söylemden öteye geçip eyleme dönüştürülerse o zaman zaten ortalik karışır seçimi etkileme yerine doğrudan müdahale olanakları doğmuş olur. Bu da tamamen akp yöneticilerinin elinde bence.

 15. Seçim sistemleri sorunlu…
  Ekseriyet sistemi daha da sorunlu…
  Sömürü Sermayesi’nin hükmettiği bir dünya…
  Ve bu dünyada uygulanan sözde demokrasi ve seçimler…
  Gerisi teferruat…
  Ve biz teferruatı konuşuyoruz…
  Teferruat konuşacağımıza çözümlere odaklansak…
  Mesela, Süleyman Karagülle’nin teşhis ve tedavilerine yönelebilsek…

  Bu kadar!

 16. Hiç kuşkusunuz olmasın en azından hergün kılıktan kılığa girerek yorum yapan,twitleri 20 ye katlayan okyanus ötesi kriptolarını iyi tanıyoruz
  Hak,adalet sözcükleri ile işi gücü alttan alta algı olan ,yazdıklarından çok yaZmadıkları olay olan yazar çizer takımını da ..

   • Ne oldu neden alındın.
    “kılıktan kılağa girme ” lafına mı?
    Yoksa sende top sakal bırakıp saçını mı uzattın.?
    Yurt dışına kaçtın ordan mı sallıyorsun.?
    MHP liyim ama bu sefer oy kullanmayacağım mı diyorsun
    En keskin Atatürkçü mü oldun yoksa.
    HDP de bir parti neden üsütüne gidiyorsunuz baskıcılar mı diyorsun
    Tebir tedbir nereye kadar arkadaş.
    Anladım artık yaşadığınız gibi düşünmeye başladınız bile çoktan.
    Bunlar astronomi nin değil ama üstüne tonla kitap yazılacak din sosyolojisinin konusu ama ben sosyolog değilim aklım ermiyor bu kadar yalan dolana

    • Serdar , Minority Report diye bir film vardı . Başrolde TOM CRUISE oynuyorudu. Sen de oradaki suçu önceden bwyinden okuyup gerçekleşmeden öyleyen TİM den misin ? herkesi suçlu , herkesi FETÖ cü yapmaya ne kadar meraklısın ? Yoksa eski bir FETÖ cülük var mı sen de ? Biraz senin gibi yazayım da sana ne kadar rahatsız edici yazdığının farkına var. NE garip bir yorumcusun ? Hİç çekilmiyorusun . Fikrin yok ,

     • Herkes fetöcü mü sorusunun gerisinde kimse fetöcü değil iması var.
      Fetö diye bir örgüt yok,
      15 temmuz kontrollü darbe,
      Gülen efendi iyi hoca,
      ABD müşfik koca.
      Pembe Panter filmleri vardı, başrolde Peter Sellers. Biraz kara mizah, genelde komedi. Kendinizden çok şeyler bulabilirsiniz.

     • Kargayı sesinden tanıyoruz diyelim.
      Fetöcüler için çekilmez olduğum doğrudur.
      Hep deşifre ediyorum galiba

     • Bilmem Amerika daki Papaz twitleri 20 ye katlayın diyor.
      Neden o pazaz ABD emrinde 20 yıldır dünyayı yönetiyor fikrin var mı?
      Etrafımda ne kadar FETÖ eskitmesi varsa yıkardaki saydığım kılığa girmiş.
      Öyle değil mi?
      Kafanı kuma gömmüş kimsenin sizi tanımayacağını mı zannediyorsunuz.
      Vah ki ne Vah Allah ,Hizmet söylemlerinden ajanlığa nasıl gelindi bir oturup düşüneseniz.
      Yoksa ABD kara kaş kara gözünüz için o paapazın bütün dünyayı oaradan yönetmesine izin vermiyır.
      Veya Almanya binlerce kişiyi kara kaş kara göz için iltica hakkı vermiyor
      Hala aynı kafadasınız zerre ders alma veya pişmanlık yok

 17. Fehmi bey biz neyin seçimine gidiyoruz Allah aşkına .Ortalık toz duman.Kimin ne yaptığı belli değil ,İktidar ne yapıyor Muhalefet ,arada bul,Medya perişan Sanki ,Sebze Meyve Haline Amir yada Bir AVM’ nin sebze meyve Reyonuna Sorumlu seçilecek ortada seçimle ilgili ne var sabah kalk Domates ,Biber, Patlıcan,Akşam yat Domates ,Biber Patlıcan ne diyelim Abi Hayırlı İşler!! Bizim Burada PAZAR Günleri SEMT Pazar’ı kurulur. 31 Mart’ta Pazar’a gidecem iyisinden, ucuzundan ,Domates, Biber ,Patlıcan alacam …… Anlamadımmı dedin Fehmi Bey !! …..Domates ,Biber,Patlıcan seçeceem

 18. Uzun söze hacet yok.
  Bizde yıllardır “tweetleri beşe, ona katlayın. Sahte hesaplar üretin” talimatlarından geçilmiyor. Bunlar manipulasyon değil mi?
  Evet seçimi etkileyenler var ama kimler?

 19. Ülkemizde böyle bir müdahalenin muhalefet lehine sonuç verebikecegini düşünmek absürt kaçar değil mi?
  Gerçekleştiğini varsayalım; kim inanır Türkiye’de ki şu haliyle muhalefetin seçimden galip çıkacabileceğine? Bunu bile beceremezler!
  Hem ABD’de, 2016 seçiminde, siber etkilemenin Rusya tarafından yapıldığını biliyoruz ki, bunu Rusya ‘babasının hayrı’ için yapmış olamaz. Trump’ı sectirmenin karşılığı bir pazarlık sözkonusu olmazsa olmazıdır bu işin, değil mi?
  Ülkemizdeki seçime müdahale edecek dış veya iç el/ler bizim muhalefetten ne umar, neyin pazarlığını yapar ki?
  Olsa olsa, iktidarın güç kaybının önüne geçmek için böyle bir müdahale söz konusu olabilir. Bunun içinde, ne dış ne de iç ele ihtiyaç duymaz bizim sistemimiz..siz müsterih olun Sn.Koru.
  Seçim sistemimiz ve kurumlarımız, bu işi başka ellere birakmayacak zinde ve kararlılık içerisinde görevinin başındadır.
  Açık oy gizli tasnif, trafoya kedi girmesi, taşıma oylar, oy pusulalarının çöplerden çıkması bariz örneklerdir.
  Ne gerek var onca masrafa. Deliler mi?

  • Yazınızın son kısmını anlayamadım.
   İroni mi yapıyorsunuz yoksa başka bir zaman diliminde yazdığınız bir yazı parçasını yanlışlıkla buraya mı yapıştırdınız.

Yoruma kapalı.