İçimize yoğunlaşınca dışımızda alan kaybına uğradığımızın farkına varamıyoruz

18
Reklam

Seçim öncesi, ülke olarak, yakın çevre dahil dünyada meydana gelen gelişmelere kendimizi kapatmıştık; aynı durum seçim sonrasında da devam ediyor.

Misal: Suudi Arabistan pek çok bakımdan dünya gündeminin ilk sıralarında ve biz bunun pek farkında değiliz.

Oysa Suudi Arabistan bir zamanlar Türkiye’nin üstlenebileceği gözüyle bakılan bölge liderliğinin yeni talibi.

Bu iddiasını gerçekleştirmek için meydana sürebileceği trilyonlarca doları var.

Dün nihayet Hürriyet bu gelişmenin yalnızca bir boyutunu o da spor sayfalarında ele alabildi.

Ronaldo’dan sonra Benzema da bir Suud kulübüyle anlaştı.

Onları Avrupa’nın öndegelen ülkelerinin birinci sınıf takımlarında izlemeye alıştığımız başka star oyuncuların takip etmesi bekleniyor.

Messi’ye de el atmışlardı Suudlular ama o ABD’yi tercih etti. 

Reklam

Spor, Suud dış politikasında önemli bir yer işgal ediyor. Katar’ın dünya kupasına evsahipliği yapması Suudluların iştahını kabarttı.

İngiliz Premier Lig’te şampiyon olan Manchester City Katar kraliyet ailesiyle irtibatlı bir sermayenin; Suudlular da aynı kentin ikinci takımı Manchester United’ı satın almak için müzakere yürütüyorlar.

Yalnızca futbol da değil, başka spor alanlarında da önde görünmek niyetinde Suudi Arabistan. 2030 yılına kadar golf alanında yapılacak profesyonel karşılaşmaların sorumluluğunu üstlendiler. Daha doğrusu, Suudi Arabistan’ın varlık fonu, saygın PGA Tour’un düzenleyeceği şampiyonaları satın aldı.

“Ne oluyor?” demeden gerisini de okuyun.  

Başında veliaht prens Muhammed bin Salman’ın (MbS) bulunduğu varlık fonu dünyanın neresinde bir değer varsa onu ele geçirmenin peşinde.

Fon 2030 yılına kadar, yani önümüzdeki altı yıl içerisinde, bu amaca tam 3.2 trilyon dolar ayırmış bulunuyor.

ABD merkezli bazı şirketlere -Uber, PayPal ve Electronic Arts’a- 35 milyar dolar yatırarak ortak oldular.

MbS’nin başkent Paris yakınlarında 300 milyon dolar değerinde bir şatosu var. MbS Fransa’ya bir hafta sürecek bir ziyarette şu sırada. Paris’te devam eden VivaTech adlı sergide Suudi Arabistan en geniş reyonla temsil ediliyor.

Reklam

Geçen ay Cannes kentinde yapılan film festivalinde Suudi Arabistan’ın sinema sektörüne yardım amaçlı 180 milyon dolarlık bir fon ayırdığı duyuruldu. Bu haberi okurlarıyla paylaşan New York Times, 2017 yılına kadar o ülkede sinema bulunmadığını da duyurmadan edememiş. 

Paris merkezli EXPO’ya 2030 yılında evsahipliği için lobi çalışması da yürütüyor Suudi Arabistan. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Elysee Sarayı’nda görüşecek ve muhtemelen görüşme sonrasında Airbus uçakları alma niyetini de açıklayacak MbS

Evet, MbS, yani Muhammed bin Salman

Ülkede etkin bir konuma gelince aileden işadamlarını bile otellere kapatıp haksız elde ettikleri iddiasına muhatap ederek servetlerinin bir bölümünü cebren aldığı için ayıplanan, sonra da Washington Post gazetesi yazarlarından vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da katledilmesinde parmağı bulunduğu için kınanan MbS

Son bir yıl içerisinde ülkesini önemli bir uluslararası oyuncu, kendisini de Rusya-Ukrayna savaşında arabulucu haline getirme çabası içinde MbS

Çin dahil ayak basmadığı önemli ülke kalmadı MbS’nin…

İsrail ile Körfez ülkeleri arasında yaşanan ‘Abraham İttifakı’ gelişmesinin arkasındaki güç de o…

Geçen yıl Ankara’ya gelmiş ve kırmızı halı muamelesi görmüştü; önümüzdeki günlerde İran ve Suriye’yi de ziyaret edebilir. Ön almak üzere ülkenin dışişleri bakanı her iki ülke başkentine uğradı.

Bu gelişme, yani Suudi Arabistan’ın çok yönlü dış politika izlemesi ve bölgedeki bütün gelişmelerde ön planda görünmesi Türkiye’yi ilgilendirmiyor mu?

Elbette ilgilendiriyor.

Suudi Arabistan’ın hareket alanının genişlemesi, Türkiye’nin alanını daraltmayla sağlanıyor zaten.

Öyleyse neden bu konu dikkatleri çekmiyor?

Cevabım var ama bugün bu bilgileri iletmekle yetiniyorum.

ΩΩΩΩ

Reklam

18 YORUMLAR

 1. 🙂 Yeni dís iliskiler bakaninin görevini en iyi sekilde yapacagindan suphem yok, Bence ilk görevi elciliklere galimatías verip yurt disindaki yasayan is adamlarimizin evine kadar gidip onlarla Hernán dayanisma icinde olmalarini saglamak olmalidir her ay kontrol etmelidir. Bizim insanimiz maalesef resmi bi kurum olmayainca biraz zorlaniyorlar kaynasmada su anda herkes birbirine fetocu gozuyle bakiyor Turkiyeden bir is alinacagi zaman yada aralari bozuldugu zaman birbirlerini fetoculukle sucluyorlar yada Erdogan karsitligiyla. Buna chp lilerde dahil, Elciliklerin bi sekilde bu durumu çözmesi lazim cemaatlerle olacak is degil bu, eline kitap alan aclamado kesiyor yoksa

 2. 10 MİLYAR EURO- İNTEL
  Almanya’nın 10 milyar Euro’luk sübvanse karşılığı Dünyanın ilk ve en büyük mikroişlemci üreticisi Intel, Almanya’da çip üretimini kabul etmiş
  Toplam yatırımın 30 milyar Euro olması bekleniyormuş.
  128 milyar dolar kaç tane 10 milyar Euro ediyor?
  Sahi Cemal Kaşıkçı olayında halifelik hesabı yapanlardan bahsediliyor.
  Size şu kadarını söyleyeyim:
  Bugün hilafetini ilan eden, yarın nübüvvet iddia eder.

 3. Suudiler petrolün sınırsız olmadığının farkındalar ve gelecek planlarını petrolsüz bir Arabistan üzerine inşa ediyorlar. Bu coğrafyada sanayinin gelişmesi pek mümkün değil. Geriye ne kalıyor? Turizm. sanat, turizmi, spor turizmi, çöl turizmi… demokrasi gelmeyecek belki bu topraklara ama en azından ekonomik açıdan hep ayakta olacaklar.

  • Merak etme dostum. Petrol biter vahabi gider by by prensler krallar
   Abbas bir dakka bile durmaz
   Oralarda in cin top oynar.

   • Abbasi bey petrol biter toryum çıkar, o biter bor çıkar, vahabi de 1milyon yıl alır satar, milyarlarca dakika da saltanat sürerler, kimse de hiçbir yere gitmez, bugüne kadar da kimsecikler hiçbir yere gitmemiştir, noolmuş?

  • Hattat bey “O coğrafyada sanayinin gelişmesi pek mümkün değil.” diyorsunuz ama Bae uzay araştırmalarında dünya şampiyonu değil mi?

 4. Her yıl milyonlarca insanını gönderdiğin (hac, umre) bir ülkenin ekonomik yada diğer yönlerden ne durumda olduğunu bilmemek mümkün değil.
  Ortadoğuda batının planlarının ne olduğunu da ne evreye vardığını da herkes kan gölü manzarasıyla seyrediyor zaten 😡.
  Batı bir hatadan kendi menfaatleri ne göre dönüşüyor (darısı chp lilere).
  İranla savaşma sevişenleri videoya çek!
  Petrol paralarını boşuna taşıma, coindi çek di senetti bonoydu artırdık faizi vs…
  Yerine al altınları elmasları..🤗
  Silah üretip satmaya uğraşma; sen benim suyumu bulandırdın kes milyon $ ceza😂
  -ama ben suyun üst tarafındayım nassı sıyunu bulandırorım?
  -Kes laeaengg !..
  -~fakat biz müttefiktik hani?!..
  -~sen bana yamuk yaptın, eşkiya gönderdim terörist dedin firdun!
  -~hoca gönderdim örgüt damgası vurdun
  -~para gönderdim dağa bayıra attın deli ibrahim gibi Haliç’de balıklara yem yaptın
  -~harca diye harçlık gönderdim, yemedin içmedin sakladın!😡
  Eeeeee
  Ben na’payım şimdi?
  Etilerin züppesi gelsin yesin bari..

 5. Suudi Arabistan bölge ve dünya siyasetinde etkin olması Türkiye nin yararınadır. Siyasette etkin olmaları ABD den azda olsa ayrışmalarından kaynaklanmaktadır. Bu durum ABD nin bölgede zamanla etkisinin azalacağı anlamınada gelir. Böyle bağımsız politikalar takibeden Suudi Arabistan Türkiye ilede ilişkilerini geliştirme çabası içerisine girişmiştir. Bunun sonucu olarak Türk mallarına uygulanan ambargolar kalkmış ve Suudi sermayesi ülkemize girmeye başlamıştır. Önümüzdeki dönemde gerek Suriye de gerekse diğer bölgesel konularda ilişkilerimizin olumlu anlamda artacağını ve çok büyük miktarda Suudi sermayesinin ülkemize geleceğini söyleyebiliriz.

 6. Tamam Türkiyede bir gazeteciyi öldürdüler ama o konuda Türkiye mükemmel bir soruşturma yürütüp dünyanın önüne koydu. Bırakın biraz da vatandaşı öldürülen amerika düşünsün. Amerika ezildi, vatandaşına sahip çıkamadı, üç kuruş paraya gazetecisinin canını sattı. Avrupada gazeteci öldüren ülkeye iki uçak satmak için bütün ilkelerini yalayıp yuttu. Bir de medeni geçinirler, medeniyetleri para bunların, pkk lı olsa Türkiyeye yapmadıklarını bırakmazlardı falan yazın. ne biliyim sizden umut keselim mi artık.

 7. Suudi arabistanın etki alanının genişlemesi niçin bize alan kaybettirsin. Tam tersine alan kazandırır. Suriye nedeniyle doğal hasım haline geldiğimiz bea suudi gibi ülkelerle hasımlığın bitmesi bize yemene kadar bir alan açar. Avrupa sudilerle anlaşırlarsa bizi dışlarlar diyorsan tek tek açıklamak zorundasın. Mesela hangi alanda bizim yerimize suudileri tercih ederler.
  Bırakın bunları hicaz hizlı tren hattı geliyor inşallah. bölgede ılıman iklim her zaman Türkiyenin işine gelir.

  • 10’larca senedir Almanya’ya gönderdiğimiz ve sayıları 3 milyonu aşan Türk gurbetçilerin Almanya’da bir okulu olmadığı için Alman okullarında okuyorlar. Merkel Erdoğan’la karşılıklı Türk Alman üniversitesi açmak için anlaşma imzalamış. Almanya Türkiye’de Alman-Türk üniversitesi açacak Türkiye de Almanya’da Türk-Alman üniversitesi açacak anlaşmaya göre. Almanya Türkiye’de Alman üniversitesini açmış 2 senedir eğitim veriyor. Ama erdoğan Almanya’da üniversite açma hakkını kullanma gereği duymuyor bil bakalım niye?

   Yoksa erdoğan da senin gibi mi düşünüyor, Almanya’nın Türkiye’de üniversite açması Türkiye’nin alanını daraltmaz aksine genişletir diye düşünüyor olmalı😂😂😂

   • Türk Alman üniversitesinin ne olduğunu bile bilmiyorsun, bir de gülücük koymuş. neye gülüyorsunuz acaba.21 yıldır her seçimde yenilmenize mi. Kadının biri liyakatsiz bir bld başkanın alnında rabbiyessir görmesine mi.

 8. Eee.. bir söz vardır ; Arap yağı bol bulunca bir yerlerine çalarmış!
  Dağlardan ovalardan petrodolar akınca harcayacak yer bulamıyorlar, ne yapsınlar!
  Ama bu hiç önemli değil, dünya islam aleminin lideri Reyiz’imizdir, MsB. de kim oluyor, o Reyiz’in eline su dökemez !o

 9. Dışta kendi çağından habersiz olma sorununu aşmaya çalışan Suudi Arabistan akli ve akli olana yani ussala dönüş yapma eğilimindedir.(ilim-bilim-‘kendi dışındaki dünyayı tanıma’)
  İçte ise bir “güncelleme” işlemi olduğu söyleniyor. (irfan-‘kendi dünyasını tanıma bilme’) bu sayede özgürlüğü bulduğunda bizden de diğer müslüman ülkelerden de çok ileride olduğu görülecektir. Ancak bunun önündeki en ciddi engel de selefilik olacaktır. Çünkü selefiliğin ne akılla, ne düşünceyle ne de dünyanın bugün ulaştığı noktayla işi olmamaktadır. Kendinden (ilim-irfan) de ne kadar haberdar olduğu şüphelidir.
  Ne diyelim, bir müslüman olarak ümitlenmekle beraber darısı bizim başımıza diyelim.

  • Duzeltme ;
   Manchester City- Abu Dhabi kraliyet ailesi ile baglantili
   Manchester United- Qatar Kraliyet ailesi uyesi tarafından alindi yakın zamanda

 10. Asyada çin iran ve rusya ve son ✔️ işaretledikleri Türkiye ile baş edebilmenin yollarını, hedef saptırmayı çok iyi bilir batı.
  TR tercihini yaptı bahanesi cepte. Karşına çıkaracakları dosya ellerinde. Tüm siyasi dünyanı yatak odasına kadar….😡
  Eeeeeee……
  Şikayet te etme öyleyse!
  Kendin ettin de, ne buldun sonunda diye sorarlar adama🤗.
  İki taşeron örgütle tüm bölgeyi kontrol edebilen batı, hazırlamıştır tabiki kuklasını maşasını☹️.
  Onun parasını kullan!..
  Onun birliğine dirliğine girmek için sıraya gir..!
  Ekonomik sisteminde para kazan!..
  Sonra??!!..
  Ben seni tanimeyrumm😯.

 11. Türkiye şu an fireni patlamış tırlıktan su alip batan gemiye dönüşmüş.
  Ya içindeki yolcular? Hepsinin elinde pimi çekilmiş patlamaya hazır birer atom bombas var.
  Dünyada rağbeti – 0 altına düşmüş bir ülke.

  Bu durumdan kurtarbilecek insanlar, Millet Vekilliği veya bakanlık vb düşünecek halleri ve zamanlar yok.

  Sudi Arapistan’ı kim yönetiyor?
  Dünyayi en iyi bilen ve taniyan, bir bir kaç dil bilen, zeki, kurnaz, ve becerikli dinamik biri. Olan Mohammed bin Salman Al Saud.

  Bizde ise şu anda elleri ayakları bağlanmış ülkenin batışını izliyen MBS yi cebinden çıkaracak.
  11.C başkanı Gül, arkadaşlari ve Kılıçtaroğlu, bazi siyasi rakip ve meslektaşlari ile birlikte. Bunlar Mohammed bin Salman Al Saud kadar tahsili ve bir kaç dil
  bilen ayni zamandada oturaklı ve dünyada sözü geçen nadir liderlerden biri, GÜl, Ayrıcada Ailesi ve çocuklaride taktir ediliyorlar.
  Abdüllatif Şener ilede çok iyi anlaşiyorlar.
  Kılıçtaroğluda CHP yobaz seçmenlerine rağmen birlik ve beraberliğı sağlayan her yönü ile mükembel bir lider.
  Eeyy musadenizle bunların dertleri çep doldurup yatırımlarını AB ve ABD yatırmak ve ülkeyi batırmak için uğraşanlar karşısında batmak üzere olan geminin deliklerini kapatacak tedbirler almak gibi bir pilanlari yokmu veya olamazmi?

  Şener ne dedi geçersız oy verdım.
  Oysaki onun oy verdiği sandıktan geçersiz oy çıkmadı.
  Bu neyi gösteriyor?
  Ben bunun cevabını şener CHP den istifa ettiğinde tahmin ettim.
  Aşağı yukari karekterini biliyorum.
  Neyse ben burda bitireyim.
  Adam diyiyor geçersız oy verdımfakat oyu ortada yok.
  Bizim millet????

 12. Eski dış işleri bakanı kendi işlerinden ülkenin işlerine bakmaya fırsat bulamıyordu herhalde. Yeni bakan belki bakacaktır.

Yoruma kapalı.