İkinci tura doğru: Seçtiğimiz cumhurbaşkanı beş yıl ülkeyi yönetecek, sakın bunu unutmayalım

40
Reklam

İlk kez deneyimlediğimiz iki turlu seçim sona erdiğinde kendimiz hakkında daha önce bilmediğimiz çok şey öğrenmiş olacağız.

Seçim iki aday arasında geçiyor. Arkalarında partiler -hatta partilerden oluşan ittifaklar- var ama sonuçta iki kişi yarışıyor.

Sandığa gideceğiz ve bu ikiliden hangisinin ülkemizi beş yıl yönetecek cumhurbaşkanı olacağına oylarımızla karar vereceğiz.

Az değil, şimdi seçilecek kişi tam beş yıl ülkeyi yönetecek.

Ülkemizin cumhurbaşkanında aranması mutlaka gereken özelliklerine bakarak mı hangi adayı seçeceğimize karar vereceğiz?

Kim en bilgili, kim işgal edeceği koltuğu en iyi dolduracak, kim ülkemizi dışarıda en iyi temsil ederken içeride de insanlarımızın gönüllerini ferah tutacak, kim doğrulardan hiç ayrılmayacak, kim adaletten sapmayacak?

Hadi söyleyin bakayım, aklımızda bu sorulara cevap sayılacak düşünceler olduğu halde mi sandık başına gideceğiz?

Öyle olmayacağını hepimiz biliyoruz. Sandık başına açık bir zihinle değil, peşin fikirle gidilecek, çoğu kulaktan dolma bilgiler eşliğinde oy kullanacağız.

Reklam

Nereden mi çıkarıyorum bunu?

Günlerdir kamuoyu önünde adaylar ve partili siyasiler ile onların destekçileri olan kalem erbabı ve ağzı iyi laf yapan yorumcular arasında bir ‘montaj’ kavgası sürdürülüyor.

Rakibini PKK ile içli dışlı olmakla suçlayan Tayyip Erdoğan bu ithamını sadece sözde bırakmamış, ilk tur öncesi kampanyasında, kalabalıklara kısa süren bir de video gösterisi sunmuştu; “Şimdi şuna dikkatle bakın” uyarısıyla…

Uyarıldığımız gibi dikkatle baktık. 

Önde rakip aday Kemal Kılıçdaroğlu mitingi izlemeye gelmiş kalabalıkları sandığa gidip kendisine oy vermeye davet ediyor, arka planda görünen dinleyiciler arasında PKK terör örgütü dağ liderlerinden biri, onun konuşmasına tempo tutuyor.

Etkileyici bir görüntü.

Meğer o video literatüre ‘deep fake’ olarak girmiş bir yöntemle hazırlanmış, montaj ürünü değil miymiş?

Bunu da, Tayyip Erdoğan’ın bizzat kendisi, sandık başına gitmemize birkaç gün kalmışken ifade etti; “Ama montaj, ama şu bu” cümlesiyle

Reklam

Üzerine gidildiğinde, “Gençlerimizin kıvrak zekasının ürünü 5 saniyelik video” diyen de yine kendisi.

Cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan

Gençler de nereden çıktı? Video siyasi bir mitingde cumhurbaşkanı adayı tarafından sahneye kurulmuş dev ekranda gösterildi. Gösteri sırasında videonun ‘montaj’ olduğundan veya gençler tarafından üretildiğinden söz edilmedi. Mitingde bulunanlar ile medyada ve sosyal medyada yaygınlaştığında izleyenler onu ‘gerçek’ sandılar.

Muhtemelen pek çok insan, ardından çıkan tartışmadan habersiz, gördüğünü gerçek sanmaya devam ediyor.

Bir partili -şimdi bakan, ilk turdan sonra milletvekili kimliği de taşıyor- umursamaz bir havaya bürünerek, “Bunda tartışılacak ne var, görüntülerin gerçek olup olmadığının bana göre bir önemi yok” deyivermiş

Gerçek olup olmadığının önemi yok…

Seçim sürecini en iyi yansıtan cümle işte bu.

Kumarhaneleri ve kaçamaklara imkan veren özelliğiyle meşhur ABD’deki Las Vegas kenti için, “Burada olup biten burada kalır” kalıbı kullanılır.

Bizde de seçim benzer bir anlayışa sahne oluyor.

Siyasilerin akıllarında “Seçimdir, ne söylense yeridir, nasıl olsa orada söylenenler orada kalacak” anlayışının yattığını fark etmemek elde değil.

Herkes her şeyi söyleyecek, iler-tutar tarafı olmayan vaatlerde bulunacak, rakibini kötü göstermek için her türlü malzemeyi kullanacak, kimse bunu sorgulamayacak.

Sorgulamaya kalkan olursa ona nasıl bir karşılık verileceği yukarıdaki paragraflarda var.   

Ya üç maymun oynanacak ya da “Ne var bunda” çıkışına başvurulacak…

Bizler de sandık başına gittiğimizde oylarımızı kimin ne söylediğine, ne anlattığına aldırmaksızın kullanacağız.

Politikacılar bu durumu bildikleri için kampanyalar sırasında fütursuzca davranabiliyorlar.

Bu son seçime, özellikle de sadece iki aday arasında geçen ikinci tura dikkatlerimi yoğunlaştırana kadar, bizim bu özelliğimizin tam farkında değildim.

Evet, geçmişte “Kim ne veriyorsa benden beş fazla” diyen ve elinde sonradan boş olduğu öğrenilmiş bir dosya ile, meydanlarda “İşte yolsuzlukların ispatı Koskotas dosyası” diye bağıran politikacılar görmüştük, ancak şimdilerde sahnelenen türden bir seçim kampanyasını galiba ilk kez gözlüyoruz.

Yeni farkına vardığım bir özelliğimiz bu.

Seçimden başarıyla çıkıp ülkemizi beş yıl boyunca yönetecek cumhurbaşkanını nasıl bir havada seçtiğimize aldırmadan beş yıl geçireceğiz.

Hadi hayırlısı…

ΩΩΩΩ

Reklam

40 YORUMLAR

 1. Ekonomi haberleri

  Türkiye cumhuriyeti şahsım anonim şirketi Erdoğan T.C yeri ortaklarıyla yeni bir yapılanma sürecine girdi, küçüldükçe yeni ortaklar alarak yoluna devam eden şirket ortaklarıyla yaptığı ilk toplantıda işçi çıkarma konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Yapılan açıklamada ilk etapta bir milyon göçmen sınıfı işçi çıkarılacağı açıklandı.

  • İyi Parti olağanüstü kongre kararı aldı. Bu partide iç çatışma ve kargaşa artacaktır. 28 Mayıs seçimlerinden Erdoğan’ın açık ara birinci çıkması halinde Millet İttifakı dağılacaktır. Kendi iç hesaplaşmaları artacaktır. Birçok siyasi partide istifalar başlayacak ve hatta genel başkanlığı bırakmak zorunda kalacaklardır.

   Gelecek ve Deva Partisi grup kurmak için bir araya getirilecektir. Bu iki parti arasında bir soğuk savaş başlayacaktır. Bu iki partinin genel başkanlarından birisi siyasete veda etmek zorunda kalacaktır. Aksi takdirde mecliste grup kuramayacaklar ve siyaseten eriyip gideceklerdir. Ya da CHP yine fedakârlık yapmaya devam edecek, bu iki partinin grup kurması için kendi vekillerinden bu partilere kaydırma yapmak zorunda kalacaktır.

   28 Mayıs tarihinde Erdoğan açık ara seçimleri kazanacaktır. Bu seçimden sonra hem küresel baronlar yenilecektir, hem de naylon ittifaklar dağılacaktır.

 2. Baba vanga bile ters yatardı bu hafta burda olsa. Malum herşeyimizi medyum lara şeyhlere şıhlara güvenip sormayı bırakamadık halâ.
  Onca para virip milyon larca borca girip hastanelerin yapılması için destek verdik yapanlara.
  yolun sonu çıkar köprüye
  Köprüden önce son çıkış gider etilere
  Tunele girerken LAMBALAR yanar 🙂
  Bil bakalım niye?😂
  Merkür venüs mars derken,
  Birde baktık bunlar bir düzen içinde.
  1.seçim ay burcunu etkilemiş
  2.seçim güneş !
  Öyleyse güneş= ampül😂😂😂
  Valla ben demiyom onlar bu çıkarımı yaptırıyo bize🤗.

 3. CHP incelemiş, 15000 Sandıkta hiç oy alamamış bu sandıkları tutan görevliler işten alınmış.
  Bu sandıkları tutanların göreve gelmemiş diyorlarda fazlasını Bahsetmiyorlar.

  Siyasetle ilgim olmadığında tanıdığım Sağcı CHP’den sandık görevlisi olacağım Demişti Bende Buna mana verememiştim.

 4. SEÇİM BİTSİN ARTIK
  YETERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!

  • Sakin ol şampiyon.

   Sakin ol, bitecek.

   Kemal Bey ne dedi bugün; “Cehennemin Kapılarını Kapatacağız”

   Kapanacak, inancımız tam; “İçeriden Kapatacak” Kemal Bey.

   Selamlar,

  • Hatta kilitleyecek kapısını,

   Cehennemin, içeriden.

   Tüm dostları ile birlikte, içeriden.

   İçeri.

   ΩΩΩΩ

 5. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’nin bu günkü yazısı da terör elebaşılarının Kılıçdaroğlu’na verdikleri destek hakkında.D.Kalkan,
  Karayılan gibi elebaşıların desteklerini tek tek sıralamış.Şu
  ifade de Selvi’nin:

  “Uzun metrajlı film çekmeyi bilmem ama belgeselden anlarım. Gençlerin gerçek konuşmalardan edit edip hazırladığı videodan dolayı ödünüz koptuysa isterseniz PKK’nın size verdiği desteği anlatan bir belgesel hazırlayabilirim. Kemal Bey, bu millet PKK’nın desteklediği bir kimseyi cumhurbaşkanı seçmez.”

  CHP’nin %2 oy aldığı,yani sıfıra yakın olduğu illerde Kılıçdaroğlu %70-80 oy aldı.Yani PKK’nın siyasi kolu olan HDP’nin oylarını silme Kılıçdaroğlu aldı bazı illerde.PKK’nın açık desteğinin temsili olarak anlatıldığı bir klipten yola çıkarak terör desteğini silemez muhalefet ve adayları Kılıçdaroğlu.

 6. FONDAKİ GÜLÜŞME SESİ
  “Montaj itirafında” arka fonda çok ilginç bir ses geliyor.
  Gülüşme sesi geliyor.
  Cevapların sorulandırlması yerine “reklam arası” babında basit bir soru gelince montaj itirafı geliyor.
  İtiraf geliyor da yüzdeki ifade de acayip.
  Arka fondakiler anlaşılan buna gülüşüyorlar.
  Daha önce milletvekilliği yapıp bir dönem seçilemeyen ancak yeni dönemde de seçilmiş birinin partililerine bir itirafı var:
  “Değil biz(partide görevli eski milletvekili olarak), değil halen milletvekili olanlar, bakanlar bile ulaşamıyor. Tam bir kuşatma altında”
  Kuşatmış ekipler devirdiği çamlara gülüşüyor.

  • Bir kez daha montaj, dublaj, şantaj, sabotaj… Millet İttifakı “taj” gibi vallahi!..

 7. PKK ileri gelenleri aleni destek veriyorlar yalan olan ne? milletin aklıyla alay mı ediyosunuz. Sus pus olmanıza az kaldı.

  • Bilip bilmeden konuşuyor.
   Oğlum Sen ne açık veriyirson Bakan Soyluyu Yalancımı çıkaracaksın.
   Teröri Btirdim. Ayakkabı numaralarına kadar Her şeyi Biliyorum dedi. Sus sus Yalanımız ortaya çıkmasın.

   • artık ayakkabı numaraları değişmiş herhald.
    80 tane teröristin ülkeyi işgal edeceğini söylediklerine göre.
    pkk böyle bir reklamı milyar dolar harcasa gerçekleştiremezdi.
    cumhur ittifakı tam tekmil baştan ayağa biz gidersek ülkeyi pkk işgal eder diyorlar.
    buna da en çok bölgede teröristlerin canına okuyan güvenlik güçleri hayıflanıyordur.

 8. Muhalif kesim,bu klip-videoya dört elle sarıldı,bundan medet umuyorlar.
  Halbuki Kılıçdaroğlu’nun teröristlerin alkışları eşliğinde bir konuşma yapmayacağı belli bir şey.Yani videonun mizah amacıyla gösterildiği belli.Gel gör ki hakikat tam da bu mizahi videodaki duruma uygun. Çünkü fetö ve pkk terör örgütleri var güçleri ile Kılıçdaroğlu’nu destekliyorlar.Kılıçdaroğlu’nun başarısını kendi başarıları olarak görüyorlar.O’nun başarısını alkışlama hasreti çekiyorlar.Bunu saklama gereği de duymuyorlar.Bunu bilmeyen yok,7’li masa da biliyor, Fehmi bey de biliyor,biz de biliyoruz.

  Muhaliflerin,Erdoğan’ın 5-10 saniyelik konuşmalarından kırparak hazırlayıp piyasaya sürdükleri videoların haddi hesabı yok.

  Videolar kimseye seçim kazandırmaz.Erdoğan bugüne kadar video ile seçim kazanmadı.İcraatları ile kazandı.Ortaya koyduğu devasa eserlerle kazandı.Halkın güveni sayesinde kazandı.Kılıçdaroğlu yerel seçimlerde verdiği sözlerden bir tanesini yerine getirdi mi?Halk söyentiye göre,sanal aleme göre oy vermez,yaşadığı hayata,gözüyle gördüğüne göre oy verir.Doğru olan da budur.

 9. SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yaklaşık 5.2 oranında oy alan ve ikinci turda Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’a desteğini açıklayan Sinan Oğan’ın oylarının hangi adaya gideceğine dair tahminini açıkladı.

  Erdoğana 1.25 Puanı gider. 1.8 Kılıçdaroğluna gider, Diğerleri Sandıkları Boykot eder dedi.

  Bende diyorumki Kılıçdaroğluna 4.25 puan gider. 0.5 puan Erdoğana gider 0.5 ise Sandığa gitmez.
  Kılıçdaroğluna 4.25 puan ekle 49.25 eder Muharrem İncedende 0.5 puan gelir.

  Kılıçdaroğlunun oyu 49.75 olur.
  Sandık oyunlarınıda Hesaba kat Kılıçdaroğlu Daha önde bile olabilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=8TqHkuncddoMaç sıfırdan Başlıyor.

  • TAV’ın yaptığı son ankette de benzer bir durum ortaya çıkıyor. Oğan’a 14 Mayıs’ta oy verenlerin ikinci turda kime oy vereceği sorulduğunda Erdoğan’a oy vereceğini dile getirenler % 34 seviyesine ulaşmış görünüyor. Kılıçdaroğlu’na oy verebileceğini söyleyenlerde ise anlamlı bir değişim görülmüyor. Yine kabaca hesaplarsanız Oğan’dan Erdoğan’a yaklaşık % 1.75, Kılıçdaroğlu’na ise % 1.25 oy gelebileceğini görürsünüz. Tüm kararsızlar dağıtıldığında da bu sefer sonuç % 53.7 oranında Erdoğan lehine tamamlanıyor.
   Yani neresinden bakarsanız bakın Oğan veya Özdağ’ın seçmenlerine etki etme oranı belli bir düzeyin üzerine geçmiyor ve ikinci turda bu oylar az farkla da olsa Erdoğan lehine akıyor. Siyasi partilerin ve liderlerin kurumsal olarak nasıl anlaşmalar yaptığına pek bakmadan seçmen kendi tercihiyle hareket ediyor. Bu tercih de yaklaşık on yıldır hemen hemen aynı motivasyonla şekilleniyor. Erdoğan’la devam mı, tamam mı? Ve göründüğü kadarıyla devam oyları ile “Erdoğan gitsin oyları” arasında % 7.5’lik bir fark var ve korunuyor. Sanırım yine aynı farkı göreceğiz. Herhangi bir rehavet sorunu yaşanmadığı müddetçe Erdoğan yaklaşık % 53.7 ile kazanacaktır.

 10. sahtekarlık, yolsuzluk, yoksulluk, aymazlık, utanmazlık, skandallar, rezaletler….
  ülkemizin gündemi.
  montajlı videolar, uydurulmuş pankartlar. cumhurun oyu son bir iki haftada bu uydurmalarla artmıştı.
  peki, halk kanmak istiyorsa, ne yapılabilir?
  ekonominin durumu ortada, yargının, tarımın, hayvancılığın, eğitimin, dış politikadan teknolojiye kadar ülkenin durumu ortada…halkın +1 kesimi kanmak istiyorsa ne yapılabilir?
  ihale kanunu 200 kere değiştiğinde sesini çıkarmıyorsa,
  ihaleler kapalı usul, adrese teslim, bedeli devlet sırrı olmasına göz yumuyorsa,
  rüşvet alan milletvekilleri umurunda olmuyorsa,
  paramız pul olduğunda rahatsız değilse,
  bakanlar kendi bakanlığına fahiş fiyatlarla mal sattığında karşı çıkmıyorsa,
  oy toplayan mafyalardan, cemaatlere peşkeş çekilen makamlardan
  her gün çıkan skandal ve rezaletlerden utanmıyorsa,
  astronomik israflar karşısında N’oluyor demiyorsa
  montajlı videolara bir itirazı olur mu?
  ama montaj ama şu ama bu kanıyor mu kardeşim, ben ona bakarım demekten doğal ne olabilir bu durumda?
  yabancı basında bile bazı siyasilerimizin milyar dolarlarından bahsediliyor, bilmediğimiz ne söylüyorlar? açığa çıkan yabancı belgelerde de kuş cenneti pardon vergi cenneti adalarına kaçırılan servetleri hep okumadık mı?
  montajlı videolara kanmak isteyene ne anlatabilirsiniz?
  seçimin ardından bizi oldukça sıkıntılı bir süreç bekliyor, ekonominin içinde bulunduğu sıkıntının büyüklüğünü ise kimse tam olarak bilmiyor. lakin gerçekler geniş bir kitlenin umurunda değil, onlar algılarla yönetilmeyi tercih ediyorlar. montajlı videolar, uyduruk pankartlar, zanlar, hezeyanlarla ilgileniyorlar.
  muhalefet ülkeyi atacak, satacak-mış. satacak bir şey bulacaklar mı bakalım???

  • Konu şu bu değil ddm hn. Ülkenin yanmayacağınıda batmayacağınıda düşünen birçok aymaz köprünün başına geçmiş geçenden de geçmeyenden de misali bir hayali hülyaya yelken açmışlar pupa yelken gidiyorlar.
   Yeterki akçeler kendi cebine girsin.
   Hatta komple Suriye ırak bize girsede umurunda olmayıp, ELLERİNİ OVUŞTURACAK KİŞİLER DE VAR! desem
   kim takar binm sayar 1001 kerede söylesen adalardan yar de getirsen nafile.
   Aslan dişini geçirmiş ete birkere.
   Tek bir son çıkış var tunelden önce,
   Oda kaçtımı arkasından bizde kaçarız herhalde gurbete (kesin bizi boğulmaya fırsat vermezler acı çekmesin diye… kefereninde insaflısı vardır herhalde).

 11. Millete parmak sallayanlar, tercihleri sebebiyle onları aşağılayanlar ve tehdit edenler için küçük bir hatırlatma: Bu kıymetli milletin derin irfanı, bütün projelerin, yöntemlerin, yönlendirmelerin üstündedir. Onu bulandırmak isteyenler, daima, siyaset deryasında boğulup gitmiştir. Niyeti nifak olanların ittifakı, kendi aleyhlerine döner, dönmüştür.
  Gelinen nokta itibariyle, milletimiz net bir tercih yapacak: Heron mu, Bayraktar mı? Apache mi, Atak mı? F-35 mi, Kaan mı? Kandil mi, Karabağ mı? Ankara mı, Washington mu? Fakındalar veya değiller ama muhalefet ettikleri, iktidar değil; TOGG, Altay, TCG Anadolu, Derya, Hürjet, Anka, Midlas, Siper, İmece, Şimşek, Çakır, Cenk, Tayfun, Alpagut, Hisar, Karaok vs.

 12. Diyarbakır annelerini, 3 yıldır ziyaret edememenizin gerekçesi nedir. Tamam, PKK’lı değilsiniz. O zaman söyleyin, niye PKK’yı korur şekilde, Diyarbakır annelerini ziyaret etmediniz, edemediniz?”

  CHP, Suriye ve Irak tezkeresine daha önce 6 kez evet demişti. CHP, gizli ortağı HDP’den gelen baskılar üzerine ‘hayır’ oyu kullandı. Kandil memniyetini niye açıkladı.

 13. Bir grup kıvrak zekalı gencin kurguladığı video. Videoda bir araya getirilen unsurlar gerçek. Asıl mesele bu açıklamaları PKK kadroları yaptı mı, yapmadı mı? Sorulması gereken bu. 1,5 aydır PKK kadrolarının ardı ardına Sayın Kılıçdaroğlu’na destek açıklamalarını biliyoruz. Bir terör örgütü sizinle ilgili lehte açıklamalar yaptı. Doğal olarak rahatsız olursunuz. Doğal olarak ‘siz kimsiniz’ dersiniz. 1. turda bunlarla ilgili bir şey duyduk mu biz?

 14. Kandil’deki PKK elebaşıları, yağmur gibi video yağdırdılar.

  Murat Karayılan, PKK’nın kanalında yayına çıkıp, “14 Mayıs’ta sadece cumhurbaşkanı değil, sistem de değişecek” diyerek size destek verirken niye sesiniz çıkmadı?
  HDP MYK üyesi Filiz Koçali, “PKK/KCK’nın Kılıçdaroğlu ve Sol Parti’ye verdiği destek çok önemli” deyince niye itiraz etmediniz?
  HDP’li Sırrı Sakık, “Yüz yıllık Cumhuriyet’i değiştireceğiz” derken nerelerdeydiniz.
  Sırrı Sakık, “İmralı’daki tecridin kapısını kıracağız. Öcalan’ı özgürlüğe kavuşturacağız” diye konuşurken, Ahmet Türk, “Bu dönem Öcalan’ın özgürleşme dönemidir” derken, CHP’nin Van mitinginde, “Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan” diyen slogan atanlara karşı neden sesinizi çıkarmadınız?
  İkinci turun ilk açıklamasını Kandil’deki PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, “İkinci turda da Kılıçdaroğlu’nun yanındayız” diye açıklama yaptı. Sessiz kaldınız.
  PKK yöneticilerinden Remzi Kartal, terör örgütünün kanalına çıkıp “İkinci turda Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz” derken niye sessiz kaldınız?

  “Aman HDP seçmenini ürkütmeyelim” falan diyerek sustunuz kaldınız.
  Görmezden geldiniz.
  Erdoğan’ın bu videoları kıyasıya kullanacağını öngöremediniz. Bu videoların başınıza bela olacağını düşünmediniz.

  “Ey Kandil! Sen ne karışıyorsun bizim seçimimize? Sizler teröristsiniz. Biz iktidara geldiğimizde sizinle mücadele edeceğiz. Nokta” diyecektiniz. Demediniz. Kılınızı kıpırdatmadınız. HDP’den gelecek oyları düşündünüz. Sustunuz. Gık demediniz.

  • 7 Haziran-1 Kasım 2105 tarihinde kim ne için mısır patlatır gibi bomba patlatmıştı?
   Şimdi aynı kişiler aynı yerin yazdıkları metinleri okuyor.
   Bu teröristlerin “ters manyelini” okuyamayan batan geminin mallarına ne denir?
   Teröristler, dediklerinin tersinin yapılacağını bilemiyor mu?

 15. Bir sinir bir sinir.

  Erdoğan Sivas Mitinginde Muhalefete yine saldırıyordu.
  Zanederim Muhalefet olayın farkına vararak Çabuk Toparlamasına Çok sinirli.

  Seçime bu sefer çok katılım vardı. Cumhur İttifakı Ful Sandıklardaydı.
  Sandığa katılım %1-2 düşer. Muhalefette sandığa Gitmeyen giderse Kazanır.

  Millet ittifakına oy verenler En az Bir kişiyi ikna Ederek sandığa Gidin.
  Tartışırken Sinirlenmeyin. Düşündürücü Yumuşak Dil Kullanın.

  Dünkü HaberTürk’e Katılan Kılıçdaoğlu sert Çıktı. Kılıçdaroğluna sertlik yakışır.
  Milletimiz Sert Lider İstiyor.

 16. Sadece bunlar mı ! Bütün mitiglerde halkın önünde ve aleni olarak ve devamlı bir şekilde Millet ittifakındaki bütün partilerin LGBT.ci olduğu anons ediliyor !
  Buna mukabil bir şehrin belediye binası önündeki yalan dolan dolu bir pankartın altına ”Bunların hepsi yalan ” diye not yazan CHP. gençlik kolları başkanı emniyet tarafından gözaltına alınıyor , sonucu ne oldu , bilmiyorum !
  Bu iğrençliğin tarifi yok !

 17. Moğollar Bağdat’ı işgal ettikleri sırada Moğol hükümdarı Hülagu Bağdatlı alimlere sorar:

  “Dindar ama zalim bir yönetici mi yoksa dindar olmayan ama adil olan bir yönetici mi tercih edilir?”

  O dönem Bağdat’ta bulunan büyük İslam alimlerinden biri olan Seyyid İbn Tavus cevap verir:
  “Dindar bir yöneticinin dindarlığı kendine, zulmü ise halkınadır, aynı şekilde dinsiz ama adil bir yöneticinin dinsizliği kendine, adaleti ise halkınadır. Dolayısı ile dinsiz ama adaletli bir yönetici tercih edilir” der.

 18. Siyasetçi kimdir siyaset nedir ne için yapılır ne için yapılmalıdır… daha bir çok soru
  Siyasal bilgiler fakültesi vardı eskiden. Burdan mezun oldunmu tamam, işin garanti; ama seçilebilmeyi becerebilirsen!
  Şimdi o fakülte varmı bilmiyorum.
  Siyaset okuryazarlığı varmı?? Ondanda emin değilim. Olmalımıymış?? (Son bir haftada yaşanan politik gelişmelere bakınca!!!)
  Siyasetçi olmanın ilk şartının yüksek lisans diploması şartına bağlanması,
  Meclise girerken yemin töreni yerine:
  -başlarken yemin etmemek,
  -terör örgütü ile iltisaklı olduğu ispatlanırsa,
  -hırlılık hırsızlık yolsuzlukla ispat olunursa..
  ADI GEÇENİN MECLİSLE İLİŞİĞİ KESİLİR!
  Maddesi çokarılmalıdır.

 19. Bu bilgi ilgililere gider mi bilmem ama…
  Benim gördüğüm kadarıyla vakti zamanında bazı azgınlar ikna odaları kurarken bunu yapabiliyorlardı çünkü tepeden ciddi bir tepki almayacaklarını düşünüyorlardı. Yasalar başörtüsünü yasaklamıyordu, o azgınlar yasaklıyordu ve tepedekiler buna müsaade ediyordu. Bugün bu azgınlardan hala var. Tepedeki(ler)den korktukları için ya da müsaade edilmediği için zulmedemiyorlar.
  Kılıçdaroğlu’nun başörtüsünü yasaklamayı yasaklayalım çıkışı Müslümanlara pek bir şey ifade etmedi. Bu memlekette tepedekiler ne derse o olur (maalesef). Kılıçdaroğlu hala “muhafazakar” oylara talipse yapması gereken bir şey, o azgınları hizada tutacağını göstermeli. Başörtüsü meselesi yalnızca bir örnekti. Başka pek çok şey yazılabilir. KK azgınların reis gidince başıboş kalmayacağını kanıtlamalı.

 20. Yalakalık ve Yardakçılık yapanlar Kanunumuz Karşısında Suçludur.
  Böyle Kişilerde Allah Katındada sorumludur.
  Yalancıya Destek Olan Yalancıdır. Mahşerde cezasını görür.

  Bu iktidar değişmeden ekonomi düzelmez!
  https://www.youtube.com/watch?v=2OHnkFuWXT0

  Düşük vergili araç isteyen aramasın! devletinden.com daha pahalısı yok! 🚗

  https://www.youtube.com/watch?v=Ojyam-6-oGE

  Tuik Öyle Bir Krem Yaptıkı Bütün yaşlılık, Kırışıklık izlerini alıyor, 30 yıl Gençleştiriyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=sXSSfted7dc

 21. boş olan avucunu, bir şey verecekmiş gibi yapıp kediyi yanına çağıran sahabeyi gören ravi’ler bu sahabeye güvenilmez deyip rivayet almamışlar, neyse nerde kalmıştık yiyin beyler bayanlar aksırıncaya tıksırıncaya kadar

 22. Cumhurbaşkanı kendi memleketinde CHP ye vekil veriyorsa bunun nedenlerini araştırmalıdır. En temel sebebi insanların yaşadıkları ve gördükleri muameleye göre oy kullanmasıdır. Akparti Karadeniz’de ve Türkiye genelinde parti olarak önceki seçime göre % 42 den % 35 e düştü. Halka tepeden bakan vatandaşın dilekçelerini ve mağduriyetlerini dikkate almayan burokrasi ve partili yöneticilerden dolayı oylar düştü. Kendi adıma vekillerde ben de akpartiye oy vermedim. Erdoğan’ın karşısında Kılıçdaroğlu değil de terörle arasına mesafe koymuş halkın güvenebileceği başka bir aday olsaydı kazanma ihtimali vardı.

  • Bu yaşananlara rağmen hala Kılıçdaroğlu yerine bir başkası aday olsaydı diyebilmenize şaşırıyorum, mesela Abdullah Gül aday olsaydı ne olurdu? Kılıçdaroğlunu istifaya çağırırken en olmadık ithamlarla suçlayanlar hep birlikte Gül’e veya başka bir muhafazakar mütedeyyin adaya yüklendiklerini bir düşünsenize, ben düşünemiyorum!

 23. Sağol sayın yazar, biz unutmuştuk ülkeyi 5 yıl yöneteceğini, ya siz şaka mısınız, sizden başka kimsenin normal olduğunu varsaymıyorsunuz?

 24. “Yılanın yeri var, yalanın yeri yok” demiş atalarımız. Bunu diyen özümseyen ölmüşlerimizin kemikleri bizlerin de içi sızlıyor

 25. Sahtekar ve yalancı, aynı zamanda yolsuzlukları sınırsız bir siyasi bu. Hala oy verenler elbette birinci derece sorumlular. Kimsenin çalıp çırptığı yanına kar kalmıyor. Kefenin cebi yok. Elbette hepsinin kaydı var ve elbette mutlaka hesap sorulacak. Bunu adımız gibi biliyoruz. Adaletten kimse sonsuza kadar kaçamıyor. Adalet bir gün mutlaka hesap soruyor.

  • Kemal Kılıçdaroğlu, HDP seçmeninin desteğini kaybetmemek için kendisine destek açıklaması yapan Kandil’in komutanlarına saygıda kusur etmiyor. Ne var ki, açık olan bu ilişkiye dair delilleri sorgulayan gazetecinin sorusu üzerine, Kılıçdaroğlu’na PKK desteğinin ortada olduğunu söyleyen Türkiye Cumhurbaşkanı’na hakaret etmekten çekinmiyor.
   Tek amacı, ortamı daha da germek ve sandıkta 12. kez yiyeceği şok dalgasını, nefret objesi haline getirmeye çalıştığı Erdoğan üzerinden absorbe etmek.
   İstiyor ki Erdoğan taraftarları hakaretleri misliyle kendisine iade etsin. Buna karşılık muhalifler de kendisini, hatalarını sorgulamadan yeni küfürlerle gerginliği büyütsün.
   Çünkü 28 Mayıs’ta kazanamazsa, 13 yıldır yenilgi yenilgi büyüttüğü CHP’deki iktidarını da fena kaybedeceğini hesap ediyor. Pusuda bekleyen İmamoğlu’nun, Yavaş’ın ya da en yakınındakilerin kendisini lime lime edeceğini biliyor.
   Haklı da. Ancak Kemal Bey bu bel altı yöntemin işe yaramayacağını son kez görecek.
   Çünkü kazanmak için medet umduğu ve körüklediği nefret atmosferi Twitter’da çalışsa da ilk tura göre daha beter kaybetmesine neden olacak.
   Bu halk tehdit edene, intikam diye yanıp tutuşana, kavga dövüş vaat edene iktidarı vermeyeceğini daha size kaç kez göstersin?

   • Yolsuzluklardan hesap sorulacak elbette. Bu yetimin hakkının teslimi için gerekli. Bunu yapmazsak ülkemiz yolsuz ülkeler listesinden çıkamaz. Bu, ülkemiz ve içindeki herkes için yüz karası bir durum. Oy vererek yolsuzlukları aklayamazsınız. Adalet bunun hesabını sormak zorunda ve soracak. Londra’ya kaçmak yok.

Yoruma kapalı.