İtibarlı medya “Putin ülkemize ha geldi, ha gelecek” iddiasında; ben farklı düşünüyorum…

17
Brezilya devlet başkanı Luiz Inacio Lula da Silva Johannesburg'da, BRICS Zirvesinde..
Reklam

Rusya Federasyonu devlet başkanı Vladimir Putin Türkiye’ye gelecek mi?

Gün geçmiyor ki, iktidarın itibar ettiği gazeteler ile TV kanallarında, Putin’in muhtemel ziyaretiyle ilgili bir haber çıkmasın. Onlara bakarsanız, Putin şimdiye kadar çoktan gelmeliydi; verdikleri ilk tarihler tutmadı.

Ben ise Putin’in ülkemize yakın bir tarihte gelmeyeceğini düşünüyorum. Yalnız düşünmüyorum, gerekli olduğunda burada yazıyorum da…

Olumsuz düşünmemin sebebi, Putin’in itibar ettiği ülkeler ve siyasi liderler konusunda kendine özel bazı şartları olduğunu bilmem. Sıkı sıkıya uyduğu ilk şart da, iyi ilişkileri sürdürmek isteyenin rakip kampla olan ilişkilerini asgariye indirmesi…

Türkiye için bu şartın anlamı, Batı bloku ve kurumlarıyla olan bağlarını zayıflatması gerektiği…

ABD ile.. NATO ile.. AB ile de…

İktidar, bir noktaya kadar, o şarta her şeye rağmen uyuyor görüntüsünü veriyordu ve o dönemde karşılıklı ziyaretler gerçekleşti. Türkiye o dönemde Ukrayna ile Rusya arasında tahıl koridoru sağlayan ülke haline bile gelebildi.

O günler geride kaldı. Özellikle seçim sonrasında çok daha keskin bir biçimde görülür hale geldiği üzere, iktidar, ülkenin Batı blokuyla olan ilişkilerini önemsemeye başladığını belli ediyor.

Reklam

Moskova da bunun farkında.

Farkında ve tahıl koridorunu uzatma konusunda ayak sürüyerek rahatsızlığını belli ediyor.

Rus medyası da bir yerlerden işaret almışcasına aleyhte yazı ve yorumlara yer veriyor.

Görünene bakıp “Putin gelmez” diyorum.

Bir dostum ise farklı görüşte; benimle iddiaya bile girmek istiyor.

Konu iddiaya bağlandığı için, Rusya ve Putin ile ilgili haberleri daha yakından izlemeye başladım ve her edindiğim yeni bilgi benim kanaatimi biraz daha pekiştirdi.

En son bilgi, şu sıralarda toplanan BRICS ülkeleri zirvesi vesilesiyle karşıma çıktı.

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den oluşan bir grup olarak Putin’in girişimiyle 2009 yılında oluşmuştu BRICS; daha sonra bu dörtlüye Güney Afrika da katıldı. Yeni Kalkınma Bankası (NDB) adını taşıyan bir bankası da var BRICS’in; zaten bilenler arasında, o kurum ‘BRICS Bankası’ olarak da anılıyor. 

Reklam

Grup her yıl bir ülkede liderler düzeyinde toplanıyor. Bu yıl gruba evsahipliğini Güney Afrika yapıyor.

Liderler çoktan Johannesburg’a geldiler. Bütün liderler değil ama; gruba ön ayak olmuş olan Rusya devlet başkanı Putin zirveye katılamıyor.

Katılmıyor değil, katılamıyor.

Hayır, hasta olduğundan veya daha önemli bir işi bulunduğundan değil. Evsahibi ülke tarafından gelmemesi tavsiye edildiği için…

Şaşırdıysanız yalnız değilsiniz. İlk işittiğimde ben de şaşırmıştım çünkü.

Evsahibi ülke -Güney Afrika- soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları işleyenleri cezalandırmak amacıyla faaliyet gösteren ‘Uluslararası Ceza Divanı’ (ICC) üyesi. ICC üyesi ülkelerin, aleyhlerinde dava açılmış kişileri topraklarına ayak basar basmaz tutuklamaları gerekiyor.

Putin ile ilgili Ukrayna’da savaş suçu işlediği iddiasıyla açılmış bir dava var ve Putin BRICS toplantısına katılsaydı, Güney Afrika polisi kendisini tutuklamak zorunda kalacaktı.

Uyardılar ve Putin olağanüstü önemsediği grubun bu yılki toplantısından uzak duruyor. [Uzaktan, Zoom yoluyla, selamlama konuşması yapmakla yetiniyor.]

Türkiye’ye gelmemesi sebebi olabilir mi bu ICC konusu?

Hayır, olamaz, çünkü Türkiye ICC üyesi değil.

Dışişleri bakanlığının internet sitesi, Divan’ın kuruluş ve faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi sunduktan sonra, ülkemiz ile ICC arasındaki ilişkiyi kısaca şöyle özetlemekte:

“Türkiye, Roma statüsüne taraf olmamakla birlikte UCD’nin (Uluslararası Ceza Divanı’nın) faaliyetlerini yakından takip etmekte olup, Taraf Devletler Asamblesi toplantılarına katılım sağlamaktadır.”

Galiba toplantılara o ülkedeki büyükelçilik mensuplarından biri gözlemci olarak katılmakta.

Roma statüsüne taraf olsaydı ülkemiz, Putin herhalde hiçbir zaman Türkiye’ye gelmeyecekti.

Putin Türkiye’ye hiç gelmedi değil, geldi; zaten Türkiye dışında Çin’e, Orta Asya’daki Türk cumhuriyetlerine ve Belarus’a gidiyor Putin… O kadar…

BRICS’e üyelik bir ara Ankara’da epey konuşulmuş, altıncı üye olarak Türkiye’nin de katılacağına dair söylentiler de çıkmıştı. O istek sönmüşe benziyor.

Üyelik peşinde koşan ülkeler arasında Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Kongo ve Kazakistan dahil daha bir düzine ülkenin adı geçiyor, ama Türkiye onlar arasında bulunmuyor.

Tekrarlayayım: Putin yakın bir zamanda ülkemize gelirse ben müthiş şaşıracağım.

ΩΩΩΩ

Reklam

17 YORUMLAR

 1. Putin bugün vagnerin helvasını yemekle meşgul.
  Progijinin ruhuna el fatiha okumuştu putin.
  Üstüne bir yasin de okudumu ..
  Şam da namaz kılmaya gidermi yarın,
  Ordan dönüşte bir boğaz yapar mı!
  Keyfine kalmış🙂.

 2. Putin ülkesinden biraz zor çıkar zaman gelecek ülkesinde de kaçacak yer arayacak.Benzerleri de aynı kaderi yaşayacak.Olan savaş ve insan hakları ihlalleri için ödenecek tazminatlarla ülke halklarına olacak.

  • Ölen insanlar ABD’nin umurunda değildir. Afganistan ve Ortadoğu’ya çöreklenmek için New York’un göbeğinde binlerce Amerikalının ölmesini göze alan bir zihniyet, bir değil birkaç tane Ukrayna’yı; gözünü kırpmadan gözden çıkarır. Hatta Amerika, küresel rakibini dize getirmek için sadece Ukrayna’yı değil bütün dünyayı gözden çıkarmıştır. Bu savaş ve ABD ambargoları Rus halkının yanı sıra, başta Avrupa olmak üzere bütün dünyayı derinden sarsacaktır.

   Putin de Ukrayna’daki her saldırısında ABD’ye biraz daha kazandırdığının farkına varmıştır. Bu savaş elbette bitecek, taraflar masaya oturacaktır. Önemli olan da burasıdır. Zelenski umarım ülkesinin başına gelenlerden ders almış, Batı vekâletini bırakmıştır. Yani masaya kendi kafası ile oturup milletinin daha fazla mağdur olmaması için çalışmaz da yine Batı’nın suflelerini seslendirmeye devam ederse, elbette Putin de onu Ukrayna’nın lideri olarak değil, Amerika’nın vekili olarak kabul edecektir.

   Ama bu savaş ne zaman ve nasıl biterse bitsin; basiretini hırsına esir eden Putin de, Batı’nın dolduruşuna gelerek ülkesini ateşe atan Zelenski de ABD oyununu göremedikleri için kendi milletlerine hesap vereceklerdir.

 3. putin 80 yasina yakin ya olecek gidecek yada devrilecek gidecek. o yuzden ukrayna savasi stabilize edildi.

  • Bu savaşta da büyük şeytan rolünü ABD üstlenmiş vaziyettedir. Ukrayna’yı destekleyip savaşın uzamasını sağlamakla; zaman içinde hem Rusya’yı ve hem de AB ülkelerini dizginlemek istiyor.
   ABD’nin kayığına binen Batı, kendi ayaklarına sıkıyor.
   Kuzey akım gaz nakil hatlarına sabotaj düzenlendi, böyle yapmakla Rusya’nın elindeki vana tehdidi ortadan kaldırılmış oldu.
   Böyle yaptırmakla ABD demek istiyor ki Rusya’ya değil bana mecbur ve hatta mahkûmsunuz.
   Emperyalizmin acımasızlığını, vicdansızlığını ve zalimliğini görüyorsunuz değil mi?
   Ne Ukrayna halkı ve ne de dünya halkları asla umurlarında değil. Kendilerinin doymak bilmez bencil ve kirli emelleri uğruna yapmayacakları melanet yok.
   Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de, Libya’da aynısını yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.
   Oyuna getirildiğinin farkına varan Rusya, kısa günde ne kazanırım derdine düştü ve ilhak ettiği yerlerden sonra müzakereye açığım dedi.
   O dedi lakin onu dinleyen kim?

 4. BEN KEMAL GELEMEDİM AMA HALA GELECEĞİMİ SANIYORLAR

  Evet batı bizi istemiyor, putin de istemiyor artık, ,reis yalnız kaldı. Keşke kılışdaroğlunu seçse idik. o zaman el üstünde tutulurduk. Ben keeee mal geliyorum deyince 408 MİLYAR DOLAR (yazarın hala kimlerde, ne kadar diye sormadığı) tık diye bütçemize girecekti. 5 trilyon dolarda akpartinin israf ettiği para var. Kişi başı 1 er milyon ahhh.

 5. Putin sevdası çoktaan bittı🙂.
  Bir tek Suriye meselesi için Putinin d.tünde dolaşıp egolarını tatmin etmek! ..😡
  Güney sınırımızın problemini ANCAK BİZ çözeriz! Nassıl mı?
  Masanın dört ayağını da yere değdirerek 🤗.
  EMEKLİYE SUNULAN SABIRRR! Ve AKIL İLE.

 6. Putinin şunun bunun gelmesi önemli değil…Göklerden gelen bir karar vardır….önemli olan bu….bu gelen
  ülkemizin kaderini belirliyor…göklerden gelen de iyi ve iyiye dair şeyler oldugu için inşallah geleceģimiz çok parlak…

  • Göklerden gelen kararda ne yazıyor? Geleceğin parlaklığı bize de yansıyacak mı yoksa sadece size mi parlak olacak?

   • Göklerden gelen karar şu Barancığım..Şu istikbal inkılabatı içerisinde en gür sada İslamın sadası olacaktır.bu istikbalden sende memnun olursan sanada yansır..

 7. Ben, ne yalan söyleyeyim bu konuya , adını duymakla birlikte pek vakıf değildim, şimdi biraz kurcaladım , bir şeyler öğrenmeye çalıştım.
  Türkiye, başlangıç çalışmalarına katılmış , ancak terör suçları kapsama alınmadığı için taraf olmamış yani onaylamamış, uye değil ancak 2004 de de anayasasına (md.38) bir madde eklemiş , ne olduğu belli değil, anlayana aşk olsun !
  Yani benim anladığım ne devedir ne kuştur !

 8. YILLARCA
  Rusya’nın doğalgaz ve petrol geliri yıllarca Ukrayna’nın imarı ve savaş tazminatına gidecek.
  Savaşın başladığı ilk günlerde bu tezimi buradan dile getirmiştim.
  Tekrarlamakta yarar görüyorum.
  Putları Putin gidecek diye ödü kopanlara duyurulur.
  Bu günler Putin’in çok iyi günleri.
  Avanelerinin de.

 9. Gelen ağam giden paşam…
  Putin bey ülkemize gelse ne olur gelmese ne olur? Ukrayna bataklığından kurtulmanın yolunu bulabilirse bize de uğrar heralde…
  Ama şu kadarını belirteyim, ankaranın yolunu bilmeyenler, türkiyenin elini öpmeyenler bu coğrafyada öyle elini kolunu sallayarak dolaşamazlar.

  • Hedef – 2028 ‘ e :
   Eveettt … onun için bir dövlet büyüğümüz Atatürk gibi savaş çizmelerini giymişti!
   Valla başım arş-ı alaya değdi, oturdum gururumdan , sevincimden ağladım , iyi mi !!!

Yoruma kapalı.