İttifaklar beklenmedik sonuçlara gebe; bir-iki senaryoyu sizler için irdeledim

44
Reklam

AK Parti yönetiminin ve AK Parti çevresinin itibar ettiği köşelerin son zamanlarda artan dozda dile getirdikleri bir endişeleri var; daha kampanya yeni başlamışken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da aynı endişeyi kitlelerle paylaşma ihtiyacı duydu.

Seçmenin cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde farklı tercihlerde bulunması endişesi bu.

Ya Erdoğan cumhurbaşkanı seçilir, fakat…

Cumhurbaşkanı olarak ‘cumhur ittifakı’ adayına oy veren bazılarının, genel seçimde ‘millet ittifakı’ listesindeki partilerden birini tercih edebilmesi ihtimali, belli ki, zihinleri işgal ediyor.

Olabilir mi bu?

Seçimlerde kağıt üzerinde her şey mümkündür. ‘Cumhur ittifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan’ın popülerliği partisinin hep önünde gittiği için bu ihtimali ciddiye almak gerekir.

Kaldı ki, AK Parti tabanında önceden beri yer alan veya her seçimde biraz daha artan oranlarda AK Parti seçmeni haline dönüşen kitleler arasında, çeşitli sebeplerle, ‘cumhur ittifakı’ kompozisyonunu benimsemeyen, beğenmeyen bir bölüm insan olması doğaldır.

MHP ile AK Parti’nin liderler düzeyinde birbirleri hakkında sarf ettikleri aşırı takılmalar hafızalarda henüz taze.

HDP’ye de gidebilecekken AK Parti tabanında kalmayı yeğlemiş, ittifak içerisinde MHP’nin varlığı yüzünden HDP’ye kaçabilecek seçmenlerin varlığı da unutulmamalı.

Reklam

“Tayyip Bey iyi, ama çevresi kötü” diyebilecek, ya da ‘cumhur ittifakı’ tarafından seçim kampanyasının cumhurbaşkanlığı ağırlıklı yürütülmesi yüzünden ‘millet ittifakı’ içerisinde yer alan partilerin tam tersi bir yol izlemesinden etkilenebilecekler de çıkacaktır.

 ‘Millet ittifakı’ içerisinde yer alan partiler için kendi cumhurbaşkanı adaylarından çok milletvekili listelerinde yer alanları kazandırmak daha anlamlıdır da ondan…

AK Parti’den Saadet Partisi’ne ciddi bir oy kayması da yaşanabilir.

Kısacası, duyulan endişe yerindedir; AK Parti ittifaklardan zararlı çıkabilir…

Oysa sistem güce dayanıyor

Sandığa yansıyan iradenin endişeye uygun gerçekleşmesinin seçim sonrası dönemi ilginç hale getireceği muhakkak.

‘Cumhur-başkanlık sistemi’ güçlü cumhurbaşkanı ve güçlü hükümet dengesine dayalı bir sistem. Güçlü cumhurbaşkanı ardında kendisine sürekli destek verecek bir Meclis çoğunluğuna sahip olamadığında, sistemde zayıflaması öngörülmüş Meclis her türlü dengeyi kendisi kurabilecektir.

Tabii, güçlü cumhurbaşkanının gücünü zayıflatmak amacıyla…

Dün açıklanan ‘manifestosu’ ile Cumhurbaşkanı Erdoğan en geniş kitlelere ulaşmayı amaçladı; kampanyanın da bu endişeyi ortadan kaldıracak biçimde sürdürüleceğini düşünebiliriz.

Reklam

Ancak yine de AK Parti-MHP birlikteliğinin fazla ön planda görüneceği bir kampanyanın bazı seçmen kümelerini oyunu kime vereceği konusunda yeniden düşünmeye sevk edebileceği de bir gerçek.

Hatta, AK Parti-MHP arasında geçişliliğin arttığı son seçimde (1 Kasım 2015) çoğunlukla birlikte hareket etmeyi seçmiş ve oyunu AK Parti’ye yöneltmiş ‘milliyetçi’ seçmen, önüne gelen ‘cumhur ittifakı’nın milletvekili seçim pusulasında, mührü, gönlünün esas sahibi olan MHP’ye basabilir.

Kendilerinin Meclis’teki sayı itibariyle zayıfladığı, MHP’nin ise güçlendiği bir seçim sonrasında çıkabilecek sorunları da şimdiden düşünse iyi olur AK Parti yönetimi…

Elbette bu yazıda ele aldığım senaryoların hepsi ve her biri ayrı ayrı birer ihtimalle ilgilidir ve iktidar partisinin öndegelenleri tarafından bu konuda dile getirilen bir endişe olmasaydı üzerinde düşünmeye bile değmeyebilirdi.

Seçimde ortaya çıkacak tablo endişenin yersiz olduğunu da gösterebilir.

Bir ihtimal daha var

Madem ihtimaller üzerinde imal-i fikr ediyoruz, hiç düşünülmeyen bir başka ihtimali de ben gündeme taşıyayım: Ya tam tersi olur ve ‘cumhur ittifakı’ Meclis’te milletvekili çoğunluğuna sahip hale gelir, buna karşılık cumhurbaşkanlığı için çıkardığı ortak aday ilk veya ikinci turda oyların yüzde 50’sini alamazsa?

Hiç beklenmeyen olur ve ‘millet ittifakı’nı oluşturan partilerden birinin adayı cumhurbaşkanı seçilirse?

İnce, Akşener veya Karamollaoğlu’ndan biri?

Seçmen “AK Parti ülkeyi yönetmeye devam etsin, ancak cumhurbaşkanı değişsin” yönünde bir iradeyle oyunu kullanırsa?

Olamaz mı?

Ben de normal şartlarda bunun olmayacağını biliyorum, ama seçmenin bazen iktidarlara sürpriz yapmayı sevdiğinin de farkındayım.

Zaten şunun şurasında seçime 50 günden daha az süre kaldı; o zamana kadar hiçbir ihtimali yabana atmayın derim.

ΩΩΩΩ

Reklam

44 YORUMLAR

 1. Ak parti yolun sonuna geldi neden mi?
  1) 18.000 km yol yaptı
  2) şehir hastaneleri yaptı.
  3) köprüler yaptı
  4) hava alanı yaptı
  Bunların hepsi inşaat projesi yandaş firmalara devlet garantisi verilerek yap yıkılmaya yakın devredersin aklıyla yapıldı. köprü yaptırmışsın yapan şirkete geçiş garantisi vermişsin 25 yıl boyunca günde 80.000 araç geçecek geçmezse ben verecem parasını? öylemi? kimin parasını peşkeş çekiyorsun bu şekilde hayırdır? işte neymiş şehir hastanesi son açılan kayseri şehir hastanesi eee 40.000 hasta garantisi verilmiş 40.000 hasta günlük kesin gelecekmiş gelmezse parasını akepe kepazeleri ödeyecekmiş öylemi? yoksa halk mı ödeyecek? duble yol yaptırdında ne oldu? Alman ürettiği arabanın eskittiği yolu onaramaz oldun bir aileye bir kaç tane araba soktun eee şimdi ekonomi kötü şöyle böyle ne olmasını bekliyordun? köylünün evine gittin musluk taktın köylüyüde madem öyle ben şehirde yaşarım dedi. et 100 tl lere geldi asgari ücretinin hali yurtdışında alay konusu olur oldu. yandaşları kredi kredi besledin şimdi hepsi parayı yurtdışına kaçırdı ben batıyorum diyor sana şu şartları istiyorum senden diyor ss kuralları gereğide kabul edeceksin. 2002 yılından beri uçak tank üretiyon nerde üretiyorsun bunları? Bir görsek artık. böyle olmuyor.

 2. Maalesef sundugunuz felaket senaryolarının tümünde bir şekilde Cumhur ittifakını alaşagı ediyorsunuz!Şahsınızla ilgili Çıplak gerçek şu ki;kaos ittifakındaki kurmay zekası yoklugu dikkate alınırsa onlar için bir yol haritası çizdiginiz kesin! Ben de sizin gibi biraz abartarak söylemek isterim;seçimlere illa, legal parti organlarıyla girilecek diye birşey yok,bazı illegal yapıların da mesela fetö pkk gibi kaos ittifakına destek verenlerin bu işler karşılıgında neler kotardıgı hangi pazarlıkların sözkonusu oldugu daima marakımı mucip olmuştur!Bilinmesini isterim!

 3. Bugün maalesef ki bir tek kişi bile oy vermese şuanki iktidar yine kazanır!
  Bunun en somut gerçeğini yüksek seçim kurumu verdiği kararlarla göstermektedir hiç kimse boşuna hayal kurmasın!!!

  • Kimse oy vermeyince nasıl kazanacak?
   Darbe mi yapacak?
   YSK ne diyecek?
   Hiç oy alamadı ama AKP kazandı mı diyecek?
   Ya geçin bu boş lafları.
   Daha o noktaya gelmedik.
   Zaten halkımız da izin vermez böyle bir şeye.

  • Muhalefet hep bu arkası boş gerçekliğe ve bilgiye dayanmayan eleştirileri nedeniyle kaybetmeye mahkumdur…

 4. Sayin koru nun son senaryosunda sizce de bi tuhaflik var mi? Hani ince, aksener ya da temel reisten biri baskan secilir de meclis cogunlugunu da ulkeyi akp yonetsin deyip akp ye verirse dedigi kisim… Kurmay zekasi mi derler, neydi bunun adi?

 5. Öncelikle 10 sene önce Fetöş dediğimizde ‘Hoca Efendi diyeceksin’ diyip bugun herkese Fetocu diyenlere çüşünüz diyorum . Dolar ve Euro fiyatlari , yapilan zamlar malumunuz. Sahis sirketlerinin yaptigi yol ve kopruleri biz yaptik diye halka yutturmak ardindan bir ton borc cikmasi ve halkimizin sirtina bir kirbac gibi vurulmasi nahos olaylardir. Efendim öncelikle şunu belirtelim Allah-u Tealaya şirk düşmek en büyük günahlardandir. Imanimizi sorgulamak kimseye dusmez. Yaradan bilir imanimizi. Dinden imani butun olan bir insan harama el uzatmaz. Ama gun gelir insanoglu dini kendi cikarlari icin kullanir. Inanc bireyseldir , kitlesel imha araci degil butunlestiricidir. Oldu olacak Tayyip Bey tövbe haşa cehenneme gidecekleri de tayin etsin. Olur mu mirim akil ve imana sigar mi? Gelelim vatanimizin yukselmesine karsi gelme mevzuuna . Ustadim vatanimiz ve milletimiz ilerlesin . Kuvvetli bir ekonomimiz olsun. Amerika’da uretilen parcalar ile yapilmis yerli diye yutturulan savas ekipmanlarimiz degil tamami ile yerli ekipmanlarimiz olsun. Bir silikon vadisi neden ulkemizde olmaya ki ? Ama milleti kandirmak , cebini doldurmak varken kim yapacak bunlari kim dusunecek fakiri kim sevecek vatani milleti karsiliksiz ? Birakiniz efendim bu dunya kotulerin dunyasidir ve kotuler sozde zaferini kutlayacaktir tekrardan. Saglik ve esenlikler dilerim…

  • 10 sene once fetose fetos derken de fehmi koru mu okurdunuz yoksa yeni mi basladiniz okumaya?

 6. umarım her şey milletimizin hayırına olur.fakat gelişmeler pekde iç acıcı degil.
  piyasalar cok ciddi sıkıntı icerisinde.dolar yükselişe devam ediyor.daha bir yıl önce akp yi savunanlar
  işlerin bozulmasından şimdi cumhurbaşkanımızı eleştiriyor.birde buna secim gerginligi ve gereksiz ortaya
  atılan laflar( MÜNAFIK) eklendimi işler iyice karışıyor.
  rahmetli ERBAKAN HOCA bunu cok yapardi.bize oy vermeyen patetes dininden derdi.
  daha sonra işi biraz daha ileri götürdüler.bize oy vermeyen (refah partisi) kafirdir derlerdi.camilerde hep bunu
  tartışırdık.diger partileri kafir görürlerdi.yıllarca bu konu tartışıldı.hala aynı şey.
  daha dün beş kişi bıcaklandı.neyin nesidir bu.bunlar her kim ise devlet geregini yapmalı.
  birde acayip acayip fetva verenler var.islamda olmayan şeyler söylüyorlar.cok dikkatli olmak lazım.
  müslümanlar bir türlü kendine gelmiyor,gelemiyor.ALLAH bu millete yardım etsin.

 7. Merkez bankasının rezerv opsiyonu mekanizmasında (ROM) üst sınırı %55’den %45’e düşürmesine rağmen 1 dolar: 4,2644 TL.
  Piyasaya 2.2 milyar dolar para girecek olmasına rağmen dolar seçim çalışmasına ara vermiyor.
  Şu an için akpnin en önemli rakibi dolar. sonra da iyi parti ile sp geliyor. işin doğrusu iyi partinin mi yoksa spnin mi akpyi daha çok korkuttuğunu bilemiyorum. çünkü sp’nin oy oranı düşük olmasına rağmen, akp tabanından spye kayış, iyi partiye kayıştan fazla olabilir. muharrem ince şu an için, akp açısından 4. sıradaki rakip.

 8. Böyle bir olasılık olmaz ya! olsa bile dile getirmek bile ‘buyuk densizlik’ olarak algilanabilir! Allah muhafaza, OHAL KHK sı çıkarılarak istenmeyen bir sonuç çıkar ise kesinleşmiş sonuçları ilan edilmeden seçimler iptal edilir, yok yok olmaz zaten bizim ülkemiz gibi son derece demokratik, hukuk sisteminin mükemmel ötesi çalıştığı sistemlerde olmaz, niye olsun ki? Olmaz değil mi? Yazılı bir kaynakta olmayacağına dair bir kural yok ( Niye olacak AYM KHK larda yetkisizim demedi mi?!) tamamen teamuller var, bunlar da çiğnenmez diye hüsnü zannımı koruyorum. Haksız mıyım?

  • Kendi seçmenine Münafık diyen birisini halen daha savuniyorlasa, bu tip insanlardan herşey beklenır.

   • Chp kurultayinda korkudan dersimli kemale imza verip sandikta muarrem inceye oy veren 200 delege en azindan siyaseten munafiktirlar:)))

  • Ya da bakmissiniz 15 chp mebusu, maraba gibi bi anda aksenerin partisine gecivermis:) olur ya…

 9. Uyarılara, tavsiyelere rağmen muhalefet Abdullah Gül’ü ortak aday olarak çıkaramadı. Abdullah Gül bağımsız aday olabilirdi ama olmak istemedi. Gül aday olsaydı kesin kazanacaktı. Meral Akşener çıkıntılık yaptı ama Kemal ve Temel beyler ısrarcı olsalardı ikna edebilirlerdi gibi geliyor bana. Neyse… CB seçim sonucu şimdiden belli. RTE bir dönem daha başımızda. Seçimde ise Millet ittifakı inşallah Cumhur’u geçecek. HDP de mecliste olmalı. HDP 10, Cumhur 44, Millet’in ise 46 almasını bekliyorum. RTE’ın gitmesi için ise 2023’ü bekleyeceğiz.

 10. Bugünkü Karar gazetesinde Yıldıray Oğur un köşe yazısını okudunuz mu?
  Çok güzel tespitleri var.
  AKP “Aynı yolun yolcusuyuz” dan “Ez Oğlum” a gelmiş.
  Yazıyı okuyunca seçimi Millet İttifakı nın kazanacağına olan inancım arttı.
  Tavsiye ederim okuyun.
  Zihniniz açılır.

  • Yildiray once feto firarisi kardesi turgayin yerini aciklasin sonra zihnimiz zaten kendiliginden acilir!

   • Niye Yıldırayın kendisine söylemiyorsun da benim yorumumun altını kirletiyorsun.

 11. Burada dinden imandan bahseden şahıslar düzce milletvekili ALLAH.un bütün sıfatları erdoğan da toplanmış diyene ayet ile dalga geçene bakare makare diyene oy veren şahıslar imandan bahsetmelerine şaşırıyorum mademki ehli müslümandınız bunlara neden tepki göstermediniz feto ile beraber iken her istediğini verene destek çıkan türküm diyenler insan olun biraz

 12. Yeni Sistem çözüm değil, çözümsüzlük üretiyor. Muhtemelen Erdoğan Cumhurbaşkanı olacak ama Mecliste çoğunluğu elde edemeyecek. Ne olacak o durumda. Yeniden mi seçime gidilecek. Ekonomi bunu kaldırabilecek mi? Piyasalar şuan bunu fiyatlıyor. Zaten piyasalarda beklentiler fiyatlanır ve beklenti haricinde bir durum oluştuğunda yeni fiyatlamalar olur. Tıpkı 16 Nisan referandumu öncesi borsanın yükselmeye başlaması gibi.

 13. Cem Küçük bugünkü yazısında parlamento çoğunluğunun ”millet ittiffakı”na geçmesi durumunda olacakları HSK üzerinden değerlendirmiş ve HSK üyelerinin çoğunluğu olan 7 üyeyi TBMM atayacağından, olası yeni dönem senaryolardan bahsetmiş.

  Gül’ün aday olması durumuna kilitlenen siyaset, onun aday olmayacağını açıklamasının ardından ve muhalefetin ”millet ittifakı”nı gerçekleştirmesinden bu yana yeni bir güne uyandı ve Erdoğan’ın popülaritesinin hakkını vererek onun -en azından 2. turda- başkanlığı garantilediğini ve fakat meclis çoğunluğunun ”millet ittifakına” dönebileceği ihtimaline karşı da o cenahı bir endişe ve korku bastı ya…beni de bir endişe aldı.

  Şöyle ki: Başta Erdoğan’ın ”münafık” nitelemesi ve sonrasında da, aslında önceki açıklamasını yineleyen Bahçeli’nin, siyasetin cemaat ayağının tespiti söylemiyle seçmeni imza verme konusunda tehdit eden açıklaması sonrası, İYİ Parti ve Saadet Partisi stantlarına yapılan saldırılar ve yaralanmalar -aslında hepimizi endişelendirmeli- sandığa yaklaştıkça gerilimin tırmandırılacağı izlenimi bende oluşturdu.

  Erdoğan’ın ”münafık” nitelemesi, Bahçeli’nin Akşener’i mahkum etmeye çalışan çıkışları ve siyasi rekabeti hırçınlık derekesine vardıran davranışları bu seçimi almak için ”gemileri de yakarız” manalı tehditler de içeriyor.
  Muhalefetin Gül’de irade koyamayışı sonrası Erdoğan rahatladı, ama ”millet ittifakı” ile de tekrar endişeye kapıldı. Meclis çoğunluğunu kaptırmak Cumhurbaşkan Erdoğan’ın başkanlığını anlamsız kılacağı içindir ki parlamento çoğunluğunu da elde etmek, olmazsa olmazı. Olmaz sa…

  Erdoğan, Başkanlıkla beraber parlamento çoğunluğunu da sağlayamaz ise ne olur?

  Şu olur..Cumhurbaşkan Erdoğan TBMM’ni fesh eder ve yeni bir seçim için start verilir.
  Peki bunu ülkemiz kaldırır mı? Elbette olumsuz etkilenir.

  Bu durumda Gül’ün ”bağımsız adaylık” yolunu açamayan muhalefetin pişmanlık yakınmaları fayda vermeyecektir.

  Muhalefetin kıymeti işte böyle zamanlarda daha iyi anlaşılır. Tabi ki o (muhalefet), kendi kıymetini (özgül ağırlığını) bilmedikten sonra…

  Yeni sistem, güçlü Cumhurbaşkanının arkasında güçlü bir parlamento çoğunluğu gerektirdiği gibi, yine bu sistemde, parlamento çoğunluğuna, onun gücünü arkasına alacak bir Cumhurbaşkan gerekiyor..Tabi ki eski (parlamenter) sisteme geçilmeyecekse…

  Millet ittifakı bu seçimde parlamento çoğunluğunu elde ederse, yeni seçilen Cumhurbaşkanın meclisi fesh etme yetkisine rağmen, parlamenter sisteme dönme kararı alabilecek mi?
  Ne dersiniz, yeni dönemde bir yetki karmaşası da yaşanır mı?

 14. Olacak
  Sermaye’nin tek taktiği vardır. Bölmek, eşit seviyeye getirmek ve sonra ikisini de emrine almak. Bunu uluslararası dengede kullanmaktadır. Her ülke yönetiminde kullanmaktadır. Türkiye’de bu bölmeyi çeşitli gruplar arasında denedi sonunda dindarlar arasında başardı. Gülen-AK Parti bölünmesi, AK Parti-Saadet bölünmesi. Cumhurbaşkanlığında bu bölünmeyi başaramadı. Erdoğan cumhurbaşkanıdır ama partiler arasında başardı.
  Sermaye önce Erdoğan seçilsin diye cumhur ittifakını yaptı sonra da millet ittifakını yaptı. Böylece dengeli bir bölünme oldu. Öncelikle bu seçimin sonunda Erdoğan cumhurbaşkanıdır. AK Parti mecliste ekseriyete sahip olmayacaktır. Bunun böyle olmaması Nil’in yukarıya doğru akması kadar az muhtemeldir.
  a) Ak Parti, MHP’nin oyları ile bugün iktidardadır. Elin atına binen tez iner. Cumhur ittifakı ekseriyet sağlasa bile AK Parti’nin mecliste MHP’ye teslim olması dışında bir seçeneği yoktur.
  b) AK Parti’nin oyu Milli Görüş oyudur. Meclise giremeyeceği için Milli Görüş oyu AK Parti’ye gitmiştir. Şimdi oylar tekrar Milli Görüş’e dönecektir. Bu oylar %20 civarındadır. En az %10’u geri döner. Bu AK Parti’yi MHP’ye esir olmaktan kurtarır. Erdoğan’ı ezmez.
  c) AK Parti içinde Erdoğan’a buğzeden bir kadro mevcuttur. Bunlar şimdi Erdoğan’ın yanında ondan görünüyorlar. Bunlar Sermaye’nin basit oyunu ile cephe değiştirebilirler. Böylece Erdoğan Yüce Divan’a AK Parti’nin oyları ile gidebilir.
  d) Türkiye’de iki güç vardır. Sermaye ve Ordu. AK Parti’yi 16 senedir iktidarda tutan Ordu’dur. Sermaye’nin tüm oyunlarına rağmen Ordu AK Parti’ye cephe almamıştır. Genelkurmay başkanı Gül’e gitmiştir. Diğer komutanların bundan haberi var ise sorun yok. Onlara danışmadan gittiyse Ordu’nun alt kademesinde hareketlilik olur. AK Parti istifa etmek zorunda kalabilir.
  Demek ki seçimden sonrası aydınlık gözükmüyor. Eğer partiler dikkatli olur Sermaye’nin hazırladığı adayları listelerine sızdırmazlarsa tehlike yoktur ama büyük ihtimalle Sermaye’nin hazırladığı liste bütün partilerin aday listesi olacaktır. Yarın Meclis bir tarafta, Erdoğan bir tarafta olacaktır.
  Ordu da kim “Başkomutanlık Mecliste’dir” derse onun yanında olacaktır. Bir kısmı cumhurbaşkanı başkomutandır diye onun tarafında olacak ve Ordu bölünecek. Sermaye’nin tuzağı budur. Evren “Ordu bölünmez.” demişti. Bölünmedi, bölünmeyecek de.
  Yine de Erdoğan’a hatırlatmak isterim.
  a) Olağanüstü şartlarla seçime gitme.
  b) Parti başkanı olarak seçime gitme. Halkımız senin yanındadır. Partine değil sana oy vermekteyiz. AK Parti’yi sırtına alma, taşıyamazsın.

 15. Dün özel iyibaş ile tartışmamızda, Mevlananın “Ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır.” sözünü hatırlattı. Bu sözü daha önce de duymuştum. Gerçekten de zaman zaman çok anlamlı oluyor. Özer beyin, tartışmamızda, mevlananın bu sözünün ne kadar doğru olduğunu kanıtlama çabası her türlü takdiri hakediyor. çok özverili birisi olduğu belli.

 16. Fehmi beyin yazısını okumadan 2 tane konuda yazmak istiyorum.
  1: önceki gün temel beyin standına, dün de iyi partinin standına saldırılar oldu. Umarım kardeş kavgasından, gencecik insanların ölümünden, yaralanmasından siyasi makam devşirmeye çalışan hangi ahlaksızsa, hakettiği cezayı çeker. saldırıları kınıyorum.

 17. Bu millet ne dereyi geçerken at değiştirir, ne davulu birine tokmağı başkasının eline verir.
  Asırlık tecrübeyle bu lafları eden bir millet, gereğini de yapar .
  Şıpsevdi değildir. Kabul ettiği bir sistemi uygulayıp, aksaklığı varsa gidermeye uğraşmadan, hemen yarın bir başkasına yüzünü dönmez.
  16 yıldır elde ettiği kazanımlarını kaybettirmeyeceğine, geriye döndürmeyeceğine, izleyeceği politikalarla ülkenin dünyada ve bölgede elde ettiği konumu daha da yükselteceğine inandırmadan, hiçbir kişi veya hiçbir parti, Erdoğan ve Akp karşısında bu milletin oyunun çoğunluğunu alamaz.
  Ama herkes tabii ki farklı senaryolar düşünebilir, tatlı rüyalar görebilir.

 18. Seçimle ilgili kim neler söylemiş özellikle takip eden biri degilim. Sabah mıydı Hurriyette mi nerede rastladıgımı hatırlamıyorum ancak “Münafık”lık lafı bir Cumhurbaşkanına gerçekten hiç yakışmıyor. Herhalde bu bir ilktir. Acaba Irandaki Afrikadaki müslüman ağırlıklı ülkelerde seçimlerde böyle terimler kullanılıyor mu? Münafık genel bir terim. Kastedilen grubun dışında da seçmenler arasında bu tanıma uyanlar olabilir. İşin adını koyma konusunda böyle yanlışlıklar kendisine bir yarar getirmez. Koskoca bir Cumhurbaşkanını basite indirgeyen bir talihsizlik. Tamamen lüzumsuz bir hal, yani. Acaba, ihtiyarladığı için mi kontrolünü kaybediyor?

 19. Bu seçimlerde AKP seçmenin işi çok zor.
  MHP yi sevmeyenler sadace Erdoğana oy verseler Münafık oliyorlar
  TC Cumhur Başkani ne diyiyor? “Bana oy veripte AKP ye oy vermeyen MÜNAFIK tir.”
  AKP ye oy verip de Erdoğana oy vermeyenlerde “Kafirdır” Mısírlı oğlu.
  AKP ve onun CB adayı bunlrın kisinede oy vermeyenler de Retocu,Vatan haini, ve kafırdır, referans,
  Mısırlıoğlu.
  16:yıllík Muhafazakar ihtidarın, fetva makamları tam kadro çalışiyorlar.
  Sarayın Fetvacısı dúnkü yazısında şunu yaziyor.”Devlet görevlilerinin “Rüşvet vermesi caizdır, fakat alanalara haramdır.”
  Medya AKP ve Erdoğandan başka bir kelime yazamaz ve konuşamaz, çakma Hacılar hocalarda fetvayı onların menfaatları doğrultusunda veriyorlar.
  Bunlara birde OHAL, KHK, ve YSK kararlarını ekledikmi.AKP ve C Başkan adayları kazanmasında benmi kazanim.
  Herşey dört başı memur.
  Seçim rüşvetine emeklilerden başladılar.
  Şimdi bize verilen 1000 TL ikramiye adı altında seçim rüşveti bize haram verenlerede caizmi oliyor?
  Saray fetvacısına göre haramda.
  Acaba Ocak yazarlarından sayın Sinan Eskicioğlu bu işe ne der.
  Ben dün bir yerde okudum seçim rúşvetinin Türkiyeye maliyeti 21miliyar küsür lira imiş.

  • Nurdan hanım ifadene göre dini bilen ve yaşayan birisin ama neden sayın Cumhurbaşkanına bu kadar kin ve nefret duyuyorsun? FETÖ’ ye vatan millet düşmanlarına göstermediğin kin ve nefreti bu ülkenin direk milletin seçtiği (vesayet kurumlarının seçtiği değil) cumhurbaşkanına gösteriyorsun dini bilen ve yaşayan Allah için sever Allah için buğz eder. Yorumlarında hiç FETÖ’ yü ve diğer vatan düşmanlarını eleştirmiyorsun varsa yoksa Erdoğan biraz vicdanlı olmamız gerekmez mi? Özellikle FÖTE hakkında hiç olumsuz bir şey yazmamanı yadırgıyorum biraz insaflı olmalıyız hepimiz değil mi? 15 temmuzu Ülkemize yaşatanları asla af edemeyiz o gece 2. kurtuluş savaşı yaşandı ülkemizde hiç düşünmeden sokağa çıkanları tebrik ediyorum onlara ülke olarak çook şey borçluyuz bendeniz onlardan olamadım maalesef çook üzgünüm kendi adıma (2016 yılı Türkiye’sinde darbe olacağını hiç hayal dahi etmemiştim, yani gafilmişim) Ülkemize 2. kurtuluş savaşını yaşatan hain FETÖ’ ye söyleyeceğin hiç bir sözün yok mu? Allah aşkına

   • Benim vijdanim õğle birilerine kendi yolsuzluklarını örtmek için attiğı iftiralara inanmaz. Hele ki 250 İnsanimizi şehit olduğu bir duruma Allah’ın Lütfu diyecek kadar bir insani değil milletin yarisi bende dahil hepimiz seçsek bile ona ne inanirim nedr güvenirim.
    Esas siz o gece için bir vijdsn muahsebesi yapin 2 saate 3 gomlek saç tiraşı otel de toruna darbeyi haber almasina rağmen kuran ögğreten ayni zamandada o otel odası sanki otel değil ev odası ise.Darbenin ilk dakikasinda hemen faillerini ilan etmesine kusura bakmayin ben inanmam ve onun lafi ilede insanlari buğz etmem.
    Beim vijdanim Hakan Atillayi 205 sene hapis cezasına sebep olanlari buğz eder.
    Sebep olanlar bir hatırlayın bakalim Hayir sever iş adaminia devlet madalyasi takanlara kusura bakmayin ben ne inanir nede aklimi onlara kiraya vrririm.
    hoşca kslin.

    • Demek ki sana gore de her sey tiyatro? Minik ucak ordan oraya konuyor ama bakalim nasip…

 20. Fehmi bey , bence siz seçimin sonucunu şu an tahmin ediyorsunuz Belki de bugünkü yazinın satır aralarında gizlenmişde olabilir.
  Cumhurbaşkanı adaylarına imzalari ile destek verenlere bakıldığında millet tehditlere pek pirim vermedi.

  Allah úlkemize ve dünyaya merhametli ve vicdanlı yöneticiler nasip eder İnşAllah.

  • allah sizin gibilerin cezasını verecek insallah rabbim inananlarin yaninda olmustur her zaman onun icin hicbir olumsuz bir seye izin vermez fetocu din dusmanlari ve vatan hainleri yine husrana ugrayacaklardir insallah allahim bu vatana ve ulkemize zeval vermesin

   • Amin! Isimizi yaradana da birakmadan en son hashasiyi de etkisiz hale getirecegiz insallah…

 21. ”Ak parti ülkeyi yönetsin,CUmhurbaşkanı değişsin ”cümlesini anlayamadım.Şimdiye kadar sizden dinlediğimiz bu sistemde meclisin etkisiz olacağı idi.
  .Meclis çoğunluğu ile Cumhurbaşkanının faaliyetlerini geciktirebilir ama ülkeyi yöneteblirmi?

 22. Ak partideki kürt oyları mhp sebebiyle azalacak, öte yandan iyi parti ak partili hoşnutsuzları ve mhp oylarını devşireceğini düşünüyorum. Seçmen ilk önce “neden şimdi seçim?” sorusunu soracağını sanıyorum.

   • İdiris kardeş , H.Gayret rumuzlu şahısa , yazdığınız yorumu zat-ı şahanelerinin neresinden ! anladığına dair bir açıklamanız olmayacak mı ?.

 23. Fehmi Bey’in bu yazısında anlattığı gerçekler Ak Parti kurmayları ve Sn.Cumhurbaşkanımızın da zihnini epeyce meşgul ediyor olmalı ki imanın şartları ve iyi bir müslüman olmanın koşullarına 1400 yıl sonra yeni bir şart eklemlendi. Hem de 2 gün önce . Nedir bu şart ? 24 Haziranda hem Ak Parti milletvekili adaylarına hem de Ak Parti ve Cumhur İttifakının c.başkanı adayına aynı anda oy vermek gereği farz ! okdu . Mazallah Cumhur İttifakı adayına Cumhurbaşkanlığı reyi verip Ak Partiye parlamento için oy vermemek “ Münafıklık “ olarak eklendi . Bunun ötesini düşünmek bile istemiyorum . Cumhur İttifakı dışında c.başkanlığı ve parlamento tercihi kullanmak münafıklığın ötesindeki kafirlik ! derecesine götürmesin bizi ? Oy verirken artık insanlar bir daha düşünmeli ! işin ucunda ahireti kaybetme ! var. Ebedi hayatı kazanmak artık Ak Partiye kesin biat etmekten geçiyor. Olay dünyadan çıktı öte alemi de ilgilendiriyor artık!

  • ?Sizin bu yorumunuzu önceden okumuş olsaidim ikinci yorumumu yazmazdım.
   Neyise siz yazmayı unuttuğunuz “Rüşvet” fetvasıní ben yazmışım.?

    • Münafıklık, geniş ve dar anlamda düşünüldüğünde, dar anlamının imani; geniş anlamının ise her alanda, siyasi alanda da göründüğü gibi olmama şeklinde algılanmalıdır. Cumhurbaşkanının, seçmenin imanını sorgulamayacağını, buna asla cesaret etmeyeceğini herkes bilir. Bilir de münafıklık etmekten geri durmaz.

Yoruma kapalı.