Tezimi biraz daha açıyorum: Ukrayna iki taraf için de bir ‘test’ alanı.. Olan Ukraynalılara olacak…

34
Reklam

Dünya tarihinin önemli dönüm noktaları hep savaşların ürünüdür. Önüne sonradan ‘yeni’ sıfatı da eklenen ‘dünya düzeni’ diye bir terim varsa ve tarihte o terime uygun değişimler yaşanmışsa, her birinin öncesinde hep savaşların var olduğu görülecektir.

‘Tarihte tekerrür’ deyimi biraz da bu gerçekle ilgilidir. Tarih kendisini tekrarlıyor ama hep değişerek tekrarlıyor.

Heraklitos’un asırlar önce tarihe emanet ettiği “Aynı nehirde iki defa yıkanılmaz” sözü ne kadar doğru bir tanımlamaysa, ona ters gibi gelse de “Tarih sürekli tekerrür ediyor” tespiti de yanlış değildir.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı için ‘Soğuk Savaş’ dönemini hatırlatanlar veya o saldırının ‘Üçüncü Dünya Savaşı’ başlangıcı olduğunu ileri sürenler, bu gerçekten hareket ederek o tespitlerinde bulunuyorlar.

Vladimir Putin Moskova’da kalıcılığını devam ettirecek olursa dünyamız kısa yoldan ‘Soğuk Savaş’ yıllarını hatırlatan bir döneme girebilir ve sıcağa dönüşmeyen o dönemdeki çatışmacı ortam günümüzde bizleri ‘Üçüncü Dünya Savaşı’ ile tanıştırabilir.

İkinci Dünya Savaşı’nda 60 milyon insan can vermişti; günümüzün teknolojisi ve tarafların elindeki ‘çağdaş silahlar’ ile çıkabilecek bir dünya savaşının insanlığa neye mal olabileceğini hesap edebiliriz.

Ya da hesap edemeyebiliriz.

Devletler ve onların oluşturdukları NATO, Avrupa Birliği türü üst yapılar varlıklarına yönelik potansiyel tehditlerle ilgili öngörülere dayalı zihin jimnastiği yaparlar; görevleri bu tür konular üzerinde çalışmak olan enstitüler, düşünce üreten vakıflar türü kurumlar geceli-gündüzlü senaryolar üzerinde çalışırlar.

Reklam

Şu noktaya kadar yaptığım tespitler doğruysa, Rusya’nın Ukrayna’yı içine katmak veya en azından Kiev’de ‘uydu’ bir yönetimi iş başına getirmek amaçlı askeri operasyonun bir-iki günlük karar sonucu olmadığı anlaşılır. Üzerinde düşünülmüş, ardından meydana gelecek gelişmeler ve tepkilerin boyutları hesaba katılmıştır.

Tabii, Rusya’nın adım adım sahneye koyduğu Kiev’e karadan yürümeyi de içeren çok yönlü saldırısını ‘tehdit’ olarak algılayacak devletler ile onların oluşturduğu üst yapıların, olacakları çok önceden öngörmüş ve böyle bir gelişmeye hazırlanmış olduklarını da düşünebiliriz.

Olan olayın tarafları için sürpriz değildir.

Zaten ben de konuya ilişkin değerlendirmelerime bu akıl yürütmenin sonucunda vardım.

Özetle tezim şu: Putin kendisinden önceki ülkesi yöneticileri -çarlar, Sovyetler Birliği liderleri- gibi, ülkesini yalnızca bir ‘ulus-devlet’ olarak görmüyor, sınırları açık ve sürekli genişleyen bir devlet anlayışına sahip. Haritaya baktığında gördüğü yakın-uzak ülkelere davranışı o anlayış belirliyor. ‘Yakın çevre’ -bazıları Hitler’den aldıkları bir deyimle buna ‘hayat alanı’ (Almancası: Lebensraum) da diyorlar- ya sınırları içerisinde yer alması gereken ya da iradesi önünde eğilecek ülkeler Putin ve kurmayları için…

Gürcistan ve Ukrayna ‘içeride’ bulunması gereken, Belarus ise kendisine tabi mevcut yönetimiyle yetinilecek ülkeler… 

Letonya, Moldova, Estonya, hatta Romanya, Bulgaristan, Polonya, Macaristan da aynı tahlilin diğer unsurlarıdır.

Suriye ve Libya’nın da listede olduğu ise bu iki ülkedeki Rus askeri varlığından anlaşılıyor zaten.

Reklam

Rusya açısından adım adım gerçekleştirilen bir ‘milli ülkü’ söz konusu…

[Türkiye acaba Moskova’nın listesinde hangi tarafta yer alıyor? O konuda da bir tezim var ama onun yeri bu yazı değil.]

İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşan ‘yeni dünya düzeni’ ABD ve İngiltere liderleriyle Yalta’da  varılan uzlaşmanın ürünüydü. Roosevelt ile Churchill, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini, o ülkelerin halkına veya liderlerine sormadan, Stalin’e bağışlamışlardı.

Putin de, kendi ülküsünü rahatlıkla kabul ettirebileceğini düşündüğü bir rakip bulmuştu: Donald Trump

Trump’ın Beyaz Saray’da oturduğu ABD için yapılmış bir planın Joe Biden döneminde sahneye konulması olarak bakabiliriz Ukrayna operasyonuna…

Biden ve onun temsil ettiği Batı cephesi, bu girişimle, Putin tarafından test ediliyor. Putin’in hesapları tutarsa uzak-yakın çevre ülkeler sürekli tetikte olmak zorunda kalacaklar.

Ukrayna Biden’in temsil ettiği ABD ve lideri olduğu Batı cephesi için de Putin ve Rusya’yı test alanı.

Onlar da Putin’in ‘milli ülkü’ olarak benimsediği genişleme politikasının mutlaka farkında ve ona göre karşı senaryolar belirlemiş olmalılar.

Altında imzası bulunan bir kararname ile kendisini 2036 yılına kadar devlet başkanlığında tutmayı şu yakınlarda kotarmıştı Putin; ‘milli ülkü’ kapsamı içerisinde yer alan muhtemel yeni sınırları ve nüfuzunu kabul eden ülkeler Batı tarafından en az 15 yıllık bir planın parçası olarak görülüyorlarsa hiç şaşırmam.

Yalta deneyimi bir kez daha tekrarlanacak ve Putin Rusyası’nın önü açılacak mı? Yoksa, 2036 niyeti açık-seçik ortaya çıkmışken, Ukrayna Putin’in son denemesi haline mi getirilecek?

Ben Ukrayna ile Putin Rusyası’nın emperyal niyetlerine Batı tarafından erken doğum yaptırılmak istendiğini düşünüyorum.

[Çin’deki Xi Jinping yönetiminin de Putin Rusyası benzeri bir genişleme politikası var. Hong Kong sulh içerisinde Çin’in parçası haline dönüştü. Sırada Tayvan’ın olduğu biliniyor. Putin’in Ukrayna hesabı tutarsa Çin’in Tayvan’ı sınırları içerisine katma girişimiyle karşılaşılabilir.]

Ne yazık ki, bu hesapların sonucu olarak çatışmacı ortama sürüklenen Ukrayna gibi ülkelerin halklarının kanı-canı pahasına yaşanıyor iki taraflı test amaçlı gelişmeler. Tarafların planları öyle gerektirdiği için kan dökülüyor.

Her yeni dünya düzeni bu sebeple savaşların sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Hangi hesabın tuttuğunu Ukrayna’ya bakarak değil, Rusya’da Putin’in yerinde kalıp kalmadığına bakarak anlayabileceğiz.

ΩΩΩΩ 

Reklam

34 YORUMLAR

 1. Şu atlet koklayan Fetöş ler ne alem birşey ,ne içirmişler bunlara ,bu atlet bu kadar mı etkiler ,İnsan bu kadar mı şuurunu kaybeder

  Batının ikiyüzlüğü ,pisliği Ukrankayı yalnız bırakması ortada

  Rusya nın saldırganlığı ortada

  Batıya ABD ye laf söylemek yerine ,RTE ye saldırıyorlar.Konu ne olursa olsun.Bir şekilde ne kadar absürd göründüğüne bakmadan

  ABD ye git savaş diyecek yerde ,Türkiye gitsin savaşsın diyorlar.

  Türkiye bu ateş ortamını görmüş,Etrafını yangından korumak için operasyonlar yapıp Savunma sanayini %15 lerden %70 lere içerdeki ABD kara prpagandacısı ajanlarına,darbelere,ambargolara rağmen çıkaracak ileri görüşlülüğünü göstermişken yine onu suçluyorlar.

  Yahu arkadaş anladık emir aldınız her yere saçma ,sapan tutar yanı olmayan yorumları boca ediyorssunuz da ;arkadaş siz nasıl bir ajansınız,ne içirdi ABD size ,bu atlet koklayarak nasıl bu hale geldiniz.Ne içtiyseniz uzak durun bu topraklardan ,size bu vatandan 5 karış toprak bile haramdır.ABD de haçlılar ile koyun koyanı yatın.

 2. Batı’nın Ukrayna’ya gaz verip sonra da yüzüstü bırakması bazılarını çok şaşırttı.
  Oysa bunu Macaristan’da da yapmışlardı, o zamanki Çekoslovakya’da da.
  Hatta daha gerilere de gidebiliriz…
  1953 yılında Doğu Berlin’de işçiler ayaklandılar, büsbütün düşürülen ücretleri ve ağırlaştırılan çalışma saatlerini protesto için (evet, yanlış duymadınız, “işçi cennetinde” oluyordu bunlar), Amerikan askerleri Checkpoint Charlie’den seyretmekle yetindiler.
  Nasıl müdahale edebilirlerdi ki? “Orası” Rusya’ya aitti! Hemen burunlarının dibi, Potsdamerplatz.
  1956’da Macar ayaklanmasını alabildiğine kışkırttılar.
  Ve Kızılordu tanklarının ayaklanmayı ezmesini seyrettiler.
  Münih’ten yayın yapan CIA radyosu Radio Free Europe, yaygara ediyordu, o kadar.
  Macarlar son ana kadar Batı’nın gelip onları kurtarmasını bekledi.
  1968’de Çekoslovakya’da aynı şey…
  Türk komünistleri, Rus işgaline “Sosyalizmin iç meselesidir” diyorlardı…
  Peki Ukrayna’ya saldırmak nerenin ne meselesidir acaba?
  NATO, ancak kendi üyelerinden birine saldırı olursa devreye girer.
  Ama buna da pek güvenmeyiniz!
  Bizden istenen “Sovyet saldırısına 24 saat dayanmamızdı”, o kadar.
  Türkiye, ilk feda edilecek ülkeydi.
  Hadi siz şimdi oylarınızı NATO’ya, pardon, Kılıçdaroğlu’na veriniz.

 3. ABD Ukrayna’ya 350 milyon dolar yardım ediyor, Almanya 1000 tanksavar 500 stinger veriyor. Bizim yolsuz darbesever iktidar da bir el atsın. S-400 göndersin depoda bekleyeceğine. Ruslara karşı çalışır mı emin değilim, denemiş oluruz. Biz kime karşı aldıydık onları sahi?

  • Türkiye ,kendine 3 tanesi teamir edilmeyen Heronlardan katbe kat fazla iş gören TB2 lerden onlarcasını verdi.
   Ukranya Genel kurmayı görüntülerini yayınladı git bak
   Batı Ukranya ya korkam biz NATO ya alcağız deyip Rus ayısının kucağına attı.
   swift den bile sadece bazın bankaları çıkarabildi.
   Her ülke kendine iş yapamadığı oligarka yaptırım yapıyor.İş yaptığına birşey yapmıyır.
   Komedi gibi ülkeyi işgaline göz yumup tanksavar veriyor komedi gibi.
   Sende ABD sözcüsü olarak AB yi hizaya getirmek için ile ,binlerce ölüm olacağını bilmesine rağmen Rus ayısı ile terbiye ettirmesini örtmek için bak tabanca vermiş diye ABD nin ,Almanya nın büyük pisliklerini kapatmaya çalış.
   Nede olsa papaza onlar bakıyor yoksa papazın mamasını keser uçak körüğünde gönderirler H Gayret

  • Hava savunma sistemi Nato da olmayan tek ülkeyiz.
   Civar ülkelerde de Erminestın ,Suriye,eski Irak,Yunanistan tümünde var.
   ABD satmıyor.Sattırmıyor.Bize saldırı durumunda.Almanya,Hollanda ve Ispanya ddan ödünç geldi ama En zor zamanda aldı götürdüler.
   Kime karşı kullanılacak diye soracak kadar mala yatmak da ne .
   Kısa dönemde bu ülklerin hepsiyle Fransa ile ABD ile ,Yunaninstan ile erminastın ile ,… çatışma ortamına girmemize rağmen kime karşı kullanılacak diye soruyor.
   Bari şu savaş günlerinde bunu soracak kadar saçmalamasanız

   S400 kurulu ve test edildi.İstersen görüntüler internet de var.
   depoda çürüyüor yalanı nasıl kim veriyor size.
   Bu sistemler nerede ,hangi depoda olduğunu bir söyle de bilelim.
   Gemiler de limanda ,Uçaklarda hangarda .Onları da savaş sireni çalınca görürsün.
   Alarm durumuna göre savaşa hazır olur ,hazır hale getirilir.
   Daha 6 ay önce kullandığımız test ettiğimiz ,internetde görüntüleri olan bir sistem depoda çürüyor diyebilmek tam bir FETÖ klasiği
   Kimseye haber vermeden de test edilebilirdi bu dünyaya “Elimde sistemlerimle entegre ettim işte kullanıyorum. işte de görünütüleri.Sıkıyorsa uçak kaldır “demektir
   ABD algı ajanları
   -Alamaz dedi; alındı
   -Gelemez dendi geldi.
   -Kullanamaz dendi.Test görünütüleri bütün dünyanın gözüne sokarak gösterildi.
   Daha nasıl kulanılacak .
   İstersen bir uçak kaldır göstersinler nasıl kullanılacağını

 4. Putin ve merkel anlaştı, wistül nehri sınır olacak, wistülün doğusu yani doğu polonya ve ukrayna rusyaya, batısı almanyanın!
  Savaş pilotu dedem böyle söyleyip duruyordu son yıllarda, dediği gibi de oldu sayılır:(
  Eğer ukraynanın kalemi kırılmışsa, Lwow polonyanındır!
  Zelenski herkesi ukraynayı savunmaya çağırdı, gün bugündür!
  Hattı müdafaa yok sathı müdafaa vardır…

 5. “MATRAKÇI
  25 Şubat 2022 At 16:40
  Karadeniz’in ; yolu olmayan , kervan geçmez kuş konmaz bir dağ köyünde yaşayan Temel bir kış günü hastalanır .”
  MATRAKÇI ARKADAŞ DÜN BÖYLE DİYORDU; YAHU KARADENİZDE ASFALT YOLU, HAVAALANI OLMAYAN KÖY MÜ KALDI YAYLA MI?
  HANGİ DEVİRDEN BAHSEDİYORSUNUZ BİLMİYORUM AMA ZERRE KADAR HAYSİYETİNİZ VARSA AÇIKLARSINIZ BU DAĞ KÖYÜNÜN YERİNİ, NERDEYMİŞ BİZ DE BİLELİM?
  BİLİP BİLMEDEN ATIP TUTMASI BEDAVA TABİİ…

  • Bu fıkra , bir eski zaman fıkrasıdır ; her şeyi size izah etmek mi gerekiyor , biraz da kendiniz anlayın !
   Ayrıca , burada haysiyetten bahsedecek olan en son kişi sizin olduğunuzu da belirtmek isterim.
   Lütfen bir daha benimle muhatap olmamanızı da rica ederim

   • Sn Matrakçı siteye renk katiyorsunuz.
    Vatandaş memleketi gezip bilse böyle herseye maydanoz olmazdı.

   • Ahmet bey erzurumun palandöken dağlarında dünyanın en büyük teleskopuyla galaksinin derinliklerini izleyip keşfeden türk çocuklarını, geleceğin gökmenlerini(kozmonot) görseydin bilmem hangi yaylanın suyu yolu var mıydı yok muydu onu da anlardın ama nafile, bak keyfine…

 6. BİDEN’E 41 MAAŞ
  Biden saldırı öncesi, enerjiden dem vurarak Rusya ‘yı adeta teşvik etti.
  Karşılık bağlamında “askeri” tabirini ağzına almamaya özen gösterdi.
  Ülkemizde hiçbir şey yapmayana 41 maaş veriyorlar.
  Biden ABD’de harcanıyor.
  Bize gelsin 41 maaş cepte.
  Cezalandırmama garantili hırsızlık projeleri de bonusu olur.

  • Bşden gelecek RTE yi ve küreselcileri bitirecek diye sayıklaya sayıklaya gözünüzde çok büyüttünüz 41 maaş etmez.Beş para etmez .Ama siz Bşiden den bir türlü umudu kesemediniz

 7. Ukryn bir emsal olacak gibime geliyor.
  Buradaki ulaşılacak sonuç tüm ülkeleri ve insanları olumlu etkilesin umudum.
  Rusya’nın sadece Karadeniz değil kuzeyi hatta güneyi de bu sonuçtan etkilenecek.
  Bizim için şimdilik önemli kısmı k.denizin birilerinin çiftliği? haline gelmemesidir.
  Montrö nün delinmemesi, başımıza iş açmaması dır.
  İleri zaman hk. gördüğüm tahminim,
  Putin’in artık daha sınırlı davranacağı,
  Çin ile ilgili sıkıntılar varsa onlarında ya gündeme gelmeyeceği, gelirse çözüleceği için geleceği,
  Aeropaya Amerikan eli (sopa-kazık olmaz umarım) değdiği??️,
  TR’nin bu durumda güneyinde ki sıkıntılarında!
  Zorla, ben dedim olacakla, ben yaparım la .!
  Olmayacağını anlayacak batılıların,
  Tıpış tıpış (k.oğluna mı gelecekler acaba?) kucağa pardon masaya geleceğini…
  Tahmin ediyor ve umuyorum.

  • Savaşlarda gönüllülük aranmaz Serdar.

   Suriye’ye asker gönderirsin Libya’ya asker gönderirsin Karabağ’a cephane gönderirsin Afrika ülkelerinde bulunan askerlerinle övünürsün. Oralara önce Amerika Avrupa gitsin demeyi bile aklına getiremediğin halde ben Haçlı askeri oluyorum sen de vatansever bir yüksek kaldırım mühendisi öyle mi?

   Hiç vatansever biri kendi insanlarına düşmanlık yapar mı yapmaz ama sen yapıyorsun işte.

   Rusya’da Putin’i protesto eden insanlar olduğu haberleri var. Doğruysa Putin’e düşmanlık mı yapıyorlar, bence asıl Putin dostları onlar çünkü, saldırganlıkla başlayan bir savaşın günümüzde asla bir kazananı olmaz bunu biliyorlar. Putin hem kendi sonunu hazırlıyor hem de Çin’in sonunu hazırlıyor.

   Batı cephesi de putinin savaşı başka alanlara da yaymasını bekliyor ta ki Çin çekirge sürüsü gibi ortaya çıkana kadar, neden çünkü birikmiş enerji ancak böyle boşalabilir ve bunun Amerika ve Avrupa için büyük riski yok.

   Batı Ukrayna’yı Rusya’ya terketmiş Çin için daha büyük yemler lazım, yem olmak istemezsin herhalde Serdar. O yüzden aklını başına topla kendi milletinle uğraşmayı bırak hep beraber bu savaştan az zararla kurtulmanın yollarını ara, saldırmayı bırakıp da gel beraber arayalım.

   • Suriye ye ,Libya ya kendi ülkemi korumak için ve ABD ve AB ye karşı gönderiyorum
    Kieve gidecekse onlara sözler verip yarı yolda bırakanlar gitsin
    Tıpkı bizi Suriye de ve Akdeniz de yalnız bırkatıkları gibi.
    Ben celladına aşık salak mıyım heryerde beni satan darbe yapan ABD nin öncü piyadesi olayım.Keşke müttefiklik gereklerini yerine getirseydi bizim terör örgütlerimizi eliyle beslemeseseydi beraberce Rusya pisliğini durdurmak için beraberce Ukranya ya yardıma gitseydik

    ABD ajanı olmuş kişiler benim halkım değil olamaz.aklım başımda siz aklınızı başınıza alın ve ABD emrinden çıkıp ana vatanıza dönün tövbe edin ve bildiklerinizi anlatarak Türk devletine yardımcı olun
    veya ABD emrinde vatansız olarak satılacağınız günü bekleyin.
    Gitgide ABD nin Türkiye ye mecburiyeti artıyor RTE yi 2023 de gönderemezlerse eninde sonunda hem PKK yı hemde FETÖ cüleri satacak ve uçak körüğünde teslim edecek o günü iple çekiyorum.
    Haçlılar namusunuza dokunmaz diyecek kadar sapıtmış ve Türkiyede 3 neslin en zeki insanların mahvolmasını ,haklı haksız bir sürü mağduriyet yaşamasına sebep olmuş o papaz ve üst düzeyin yargılanacağı günleri iple çekiyorum.

 8. ‘Dünyada her yeni düzen , büyük savaşların sonunda ortaya çıkıyor ‘ da bu uğurda hayatını kaybeden milyonlarca insan ne olacak !
  Savaş olmadan yeni bir dünya düzeni düşünülemez mi, konuşarak , görüşerek , anlaşarak ve ihtiyaçlar dikkate alınarak yeni bir düzene geçilemez mi !
  Konfüçyüs, bir savaş alanında yerde yatan binlerce asker cesedini görünce şöyle der,
  – Vah , vah ! Gerçekten çok yazık olmuş , zaten bir kaç sene içinde hepsi eceliyle ölecekti !
  Evet, dünyada daha doğrusu insanlık tarihi boyunca bu güne kadar sadece savaşlarda hayatını kaybeden insanların sayısı , bu günkü dünya nüfusuna çok yakındır.
  Şu dünyadan , nice nice medeniyetler gelip geçmiştir , nice nice anlı şanlı ordular, komutanlar , krallar, padişahlar vs. gelip geçmiştir .
  Bu topraklar ; gözü doymayan , gözü kan bürümüş nice zalimlerin yüzünden tarih boyunca kaç kere el değiştirmiştir , kime ne kalmıştır , olan hep insanoğluna olmuştur .
  Bu zalimlerin emrindeki ordular, askerler de ‘ Biz neden bu zalimlerin zevki için birbirimizi katlediyoruz , gidip onları katledelim ‘ demiyorlar, adeta bir robot gibi hareket ediyorlar .
  ( Hz.Ali ile Muaviye arasındaki islam ordularının birbirini katletmesi .. gibi )
  Netice olarak şu bir gerçek ki bütün bunlardan insanoğlu hala gerekli dersi çıkaramıyor .
  Şu kısacık ömrümüz boyunca ve şu güzelim dünyada sulh ve sükûn içinde hep birlikte
  , elele , mutlu bir hayat yaşamayı bir türlü öğrenemedik, gitti !
  Bunun en son ibretlik örneğini ne yazık ki korona salgının başladığı günlerde çok acı bir şekilde gördük , yaşadık ; kimse kimsenin gözünün yaşına bakmadı , herkes kendi derdine düştü !
  Ve ne yazık ki Ukrayna savaşıyla elan da yaşamaya devam ediyoruz !
  Bu gidişle insanoğlu daha çok korona belalarına müstehaktır ve maalesef de yaşayacaktır!
  Selamlar , saygılar

  • Sayın namlu “Bu gidişle insanoğlu daha çok korona belalarına müstehaktır ve maalesef de yaşayacaktır!” diye bela okuyor ama insanlık adına feriştahı gelsin diyorum, türk bilim adamları var oldukça her virüsün aşısı da vardır, enseyi karartmayın yani…
   Haa, “ister isen sulhu salah, hazır ol cenge sen!”
   Ha gayret:)

 9. Endercim biraz yavaş, bu ne hız?
  “İşgalci ve darbeci Rusya’nın Avrupa Konseyi’nden atılması için oylama yapılıyor ve anında atılıyor.”
  BİR:
  RUSYA AVRUPA KONSEYİNDEN ATILMADI, ATILMAK İSTENMİYOR,
  YALNIZCA İLİŞKİLER ASKIYA ALINDI,
  YANİ BİZİMLE AYNI DURUMDA!
  İKİ:
  EVET, TÜRKİYE ÇEKİMSER OY KULLANDI, AZERBAYCAN İSE OYLAMAYA BİLE KATILMADI, ÇÜNKÜ BÖYLE YAPTIRIM OLMAZ,
  DAHA SERT ÖNLEMLER ALINMALIYDI,
  TÜRKİYE KINAMA DEĞİL SOMUT MÜDAHALE İSTEDİ!
  ÜÇ:
  DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR MOTTOMUZ BİR KERE DAHA KANITLANDI, SIKIYORSA RUSYA BM GÜVENLİK KONSEYİNDEN ATILSIN, DİĞERLERİ DE PEŞİNDEN GİTSİN,
  HERKES TÜRKİYENİN DEDİĞİ YERE GELECEKTİR,
  YA DA GETİRECEĞİZ OK?

  • ne diyonuz? hele bize de deyiverin de biz de bilelim. müzmin muhalefet gibi türkiye şahlanacak deyip duruyosunuz da nereye nasıl şahlandığını bir türlü söyleyemiyorsunuz.

   • Önden AB ülkeleri ve ABD gitsin diyoruz.
    Rusya ya hiç güvenilmez ama Haçlılara da hiç güvenilmez.
    Sizin gibi haçlılar namusunuza dokunmaz deyip gönüllü asker mi olalım.

  • Evet askıya alındı. Buna dahi evet diyemeyen yönetim acaba nasıl sert önlemler öneriyor. İktidar NATO yapsın bir şeyler dedi kenara çekildi. Bunların gideceği yer belli, Putin’in yolu. Putin’i böyle cesaretlendiren zaten Türkiye’nin ikircikli, batının altını oyan politikaları. Suriye’de de Libya’da da getirdiler Rusya’yı yerleştirdiler, batıya karşı.

   • Batı gözümüzün içine baka baka FETÖ elebaşını orda tutacak darbe yapıp biz oyun zennettik diyecek .Tarihin en kanlı örgütü PKK yı besleyecek ama ikircikli Türkiye olacak öyle mi
    Siz vatanızıdan ,milletinizden zaten kopmuşsunuzda bu kadar saçmalamayı nasıl beceriiyorusnuz onu merak ediyorum.

 10. Chp li Özgür Özel Chp kanalı Halk tv de Ukrayna daki Türkiye büyükelçilğini suçlamaya başladı. Yalanı bir kaç dakika sürdü. Yayına bağladıkları Ukrayna da yaşayan bir gençten böyle birşey demesini beklerken, genç resmen Özgür özele kapak yaptı.

  Bam bam bam.

  Bu kadar rezil olunur. Ulen iki dakika yalan söylemeyin be. Birazcık asil durun devletinizin yanında durun.

  https://youtu.be/8rYx0QDptlM

  • Algı ve operasyonu Papazın müritlerinde öğrenmiştir.En kaşarlı algıcılar bu haçlı gönüllüleri

 11. Bir zamanlar Stalin-Bıyıklılar boldu. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla sayıları süratle azaldı. Putin’in de bir tarafını taklit edecekler çok aramızda.

  Baskıcı rejimlerin en büyük korkusu hür düşünen insanlar ve demokrasi olsa gerek.
  Çevrelerinde liyakatli insan bulundurmayışlarının esas sebebi de bu galiba.

 12. ABD’de derin yapılara yakınlığıyla bilinen Dış ilişkiler Konseyi (CFR)) adlı düşünce kuruluşunun etkili analisti , Türkiye düşmanı Steven Cook twiter da açıklamış.
  “İyi parti bizden randevu talep etti” diye.
  Steven Cook 15 temmuz da darbecileri haklı gösteren yazısı biliyoruz.
  Akşener, nedir bu ABD sevdanız. Bir ayda 4 kere Abd büyükelçisi ile ne görüşürsünüz.

  Kendini ülkücü, milliyetçi olarak tanımlayan ve 6+1 ittifakında HDP iş birliğini kamufle etme görevini üstlenen İyi Parti Genel Başkanı Akşener, twitter hesabından yaptığı Ukrayna açıklamasında Beyaz Saray sözcüsünü aratmadı.Ve ABD Büyükelçisiyle bir ayda dört kez görüşmenin meyvesini verdi:

  ”Türkiye Rusya ile kurduğu asimetrik ilişki modelinden sıyrılmalı, kendisini kırılgan hale getiren S400’lerden acilen kurtulmalı, Akkuyu Nükleer Santrali’ni derhâl millileştirmeli, bölgesel istikrara risk oluşturabilecek Kanal İstanbul projesini durdurmalıdır.”

  Millet ittifakının tutkalı, bu sözleriyle hem gerçekleri çarpıttı hem de Batılı devletlerin çıkarların Türkiye’nin milli çıkarlarının üstüne koymuş oldu. Türkiye’nin açıktan saldırı altında olduğu 2010 sonrası dönemde bizzat müttefikimiz olan Batılı ülkelerce hava savunma sistemi sahibi olmamızın engellendiğini, füze saldırısına açık ve savunmasız kalmamızın istendiğini, ihtiyaç karşılamak için Rusya’dan mecburen aldığımız S-400’lerin Türkiye’nin göğüne kalkan olacağını bilmiyor olabilir mi Sayın Akşener?

  Rusya, Ukrayna’ya saldırınca CHP ve İYİ Parti’den S-400 hava savunma sistemine karşı peş peşe açıklamalar geldi.
  CHP’de durum daha aleni.

  Sanki ABD, Avrupa sözcüleri gibi davranmak nasıl da milli güvenlik meselesi haline geldi, görüyoruz artık.
  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç,

  “S-400’leri aldık, kullanmadık, aktive etmedik. S-400’ler bekliyor. Sizin beceriksiz politikalarınız yüzünden.” diyor.

  Fazla zekâlı bu politikacıya sormak lazım. Arabanda hava yastığı var, kaza anında devreye giriyor. Hiç kaza yapmadıysan boşa mı para verdin, akıl küpü?
  S-400’ler hava savunma sistemleri. Yani hava saldırıları olunca kullanılacak.
  Abd Türkiyenin hava savunma sistemine niye sahip olmasını istemez. Bizim zeka küpleri açıklasın.

 13. otokrasiler icin sonun baslangici rusya olacak. BATI nin hedefi rusya yi parcalamak. ve bunu basaracaklar. Abdulhamit han eger kendi eliyle demokrasiyi osmanli ya getirseydi veya getirebilseydi. osmanli 1. dunya savasina girmez ve omru uzun olurdu. liderler demokrasiye inanmayarak liderliklerik omurlerini kisaltirlar.
  Rusya da suan Putin olmazsa rusya demokrasiye alismadigindan muhtemelen parcalanacak. oysa rusyada otokrasi yerine demokrasi olsaydi halki iskandinav halklari gibi hayat imkanlarina sahip olurdu. bu kadar zengin kaynaklari olan bir ulkenin halki bu kadar zorluk yasamazdi.
  Rusya neden ukrayna ya saldiriyor bana gore psiko-sosyolojik cunku demokrasi ile gelen refah duzeyinden dolayi estonya letonya litvanya halklari rus halkini etkilemeye basladi. bunun onune gecilmesi icin rusya ukraynaya giriyor.

 14. Bence Putin iktidarı batı cephesinin ilk önceliği değil, Ukrayna iki taraf için de bir test alanı bu doğru ama batı için yeterli bir laboratuvar değil. Bu ihtiyacı Putin Rusya’sıyla karşılamayı düşünüyor olmalılar. Herhalde “Ukrayna Biden’in temsil ettiği ABD ve lideri olduğu Batı cephesi için de Putin ve Rusya’yı test alanı.” tamamlanmamış ifade de bunu söylüyor galiba.

  Tayvan sadece Çin’in değil Rusya ve Çin’in ortak meselesi.

  “100 yılın savaşı”nda esas belirleyici unsur teknoloji ve hali hazırda teknolojik üstünlük ‘fikri mülkiyet’ göz önünde bulundurulduğunda tartişmasız ABD liderliğindeki batı cephesinde.

  Çin teknolojik üstünlüğü ele geçirmek için ciddi atılımlar yapsa da iş sonunda ‘fikri mülkiyet hakları’na takılıyor. Bunu basıl aşacaklar?

  İşte burada Tayvan hem Rusya için hem de Çin için vaz geçilemez önem kazanıyor. Çünkü teknolojinin ana ürünlerinden stratejik önemi olan çip ihtiyacını büyük ölçüde Tayvan’dan temin eden Rusya kendi geliştirdiği yongaları da bu ülkede üretiyor, tabi gene fikri mülkiyet hakları ABD’ye ait. Bu bakımdan Tayvan’ı iki ülke de kendi nüfuz alanında tutmak zorundalar. Ya da çip üreten fabrikaları kendi ülkelerine taşımak zorundalar. Bu alanda büyük bir mücadele yaşanıyor ve üstünlük gene büyük farkla batı cephesinde.
  İngiltere de bu alanda açıklarının farkında ve hızla kapatma gayreti içinde.

  100 yılın savaşında ABD liderliğindeki batı için Rusya önemli bir rakip değil, burda asıl Çin’in muhtemel kabiliyetlerini tartıyorlar. İstediklerini almadan Putin’e dokunmazlar zannımca.

 15. Dün Rusya yi kinayamayan dünya duzeni değişmek durumunda .Erdoğan in çıkışı dünya 5 den büyüktür mutlaka gerçekleşmelidir.Ulus devletler bunu er geç anlayacak ve bu bodoslama savaşa gidişler bunu gerçekleştirecek.
  Garibim Ukrayna halkı ve yöneticileri Batı’nın ne kadar güvenilmez olduğunu anlamislardir.
  Sıra bizimkilerde bakalım ne zaman uyanacaklar.
  Batı’nın dostlari!!!

 16. İşgalci ve darbeci Rusya’nın Avrupa Konseyi’nden atılması için oylama yapılıyor ve anında atılıyor. Türkiye ise çekimser oy kullanıyor. İşte böylelerine Truva atı diyorlar. Kimin darbeci ve işgalcilerin yanında olduğu da açığa çıkıyor. Ukrayna işgali turnusol kağıdı olacak demiştim. Aynen de öyle oldu ilk günden. Allah’ın lütfu darbe severler bir bir ortaya dökülüyor. Tiyatrocular da. Truva atları da. Son derece utanç verici hepimiz adına. Tüm özgür dünya Rusya’ya karşı tavır alırken bu otoriter hükümetin kimler tarafında yer aldığını görüyoruz, elbette şaşırmadık, ve şiddetle kınıyoruz. Putin için de, ona benzemeye çalışanlar için de sonun başlangıcı gibi görünüyor Ukrayna.

  • Ukranya ya da şu an dahi SIHA gönderiyor Türkiye
   Bugün SIHA ların mort ettiği rus konvoylarına bak.
   ama Batı dan önce batıcı olmak da ne
   Batı en basit swift den çıkarma bile yapamıyor çünkü ekonomik olarak zarar görürmüş.
   Bu kadar uzaktan nanay okuyan bir batı için en uçta yer alan askeri ve ekonomik olarak en fazla zaraı görecek ülkeler içinde olan Türkiye niye en önde gitsin.
   Savaşın seyri ne olacak ,nereye gidecek nereye sıçrayacak
   ABD şu an sadece açıklama yapıyor
   ABD bilerek Rusya ya izin verdi şimdi bütün AB yie ” ben yoksam siz yoksunuz” mesajını verdi
   Rusya ile aralarında anlaşmışlardır bile
   Biz kimin için en önde gideceğiz.
   Siz alışık olabilirsiniz ABD den emir gelir gelmez en önde koşmaya ama kusura bakmayın ABD önden ABD veya AB gittiğini bir göstersin
   aynı gazı Ukranya ya verdiler bakınız şimdi Rusya ile başbaşa

Yoruma kapalı.