Yazarınız bir yol açtı, şimdi bir başka yol arayışında…

171
Reklam

Gazetelerde artık yazma imkânı bulamayan bir meslektaşla konuşurken, ”Sen de kendine bir internet sitesinde yer aç, hiç değilse bir blog” tavsiyesinde bulundum. Onun da niyeti varmış. Yakınları da kendisine ”Biz sana o imkânı sağlarız” diye vaat etmişler…
Sevindim.
Bu yolun açık olduğunun bilinmesi bile, yazarlıktan başka bir mesleği bulunmayan insanlara gazeteleri çok gören zihniyeti bir kez daha düşünmeye sevk eder…
Şöyle düşünseler bile yeterli: ”Gazetelerde çok sayıda yazar arasında farklı bir renk teşkil eden bir kalemi engellemeye kalktığımda, o gider ve kendisine ait bir mecra açarsa, onu gönderdiğim için pişman olacağım bir iş yaparım…”
Olan bu çünkü; okur geliyor ve yazarını buluyor…

Çok renklilik gidince geriye bir şey kalmaz

Yıllarca çeşitli gazetelerde yazdım. Her gazetede birçok başka meslektaşla birlikteydim; beni okuyan onlara da en azından göz atıyordu. Yazarların hep birbirine benzer şeyler yazdıkları ortam bugüne ait; benim yazdığım dönemlerde aynı gazetenin yazarları arasında kalem tartışmaları bile olurdu.
İster istemez hepimizin dediklerine ayrı ayrı kulak verme ihtiyacı hissederdi okur…
Doğrusu da odur; farklı kalemlerin gazetelere sağladığı çok renkliliktir…
Çok renklilik pek kalmadı bugünün gazetelerinde… Bir sütunda okuduğunuz zaten çoğu ‘polemik’ tadı veren düşünce kırıntısının neredeyse tıpkısını, gazetenin bir başka sütununda da okuyorsunuz bugün…
Ya da okumaktan vazgeçiyorsunuz…
Her gün, her gün aynı şeyi okumaya ayıracak bol vaktiniz varsa o başka…
Kimseyi, hele kalemiyle geçinen meslektaşları küçük görmek, kınamak benden beklenmesin; çok değerli yazarlar var bugün de gazetelerin köşelerinde… Ancak tıpatıp aynı fikirde yazarları bünyesinde bulunduruyor artık gazeteler ve bu durum yazarların değil, gazete patronlarının tercihi…
Ali Bayramoğlu gibi bir yazar bile, tek-renkli görüntüye uymadığı için…
Evet, o da bugün yazamaz oldu.
Ne yapsın?
Bence o da benim gibi kendisine ait bir adreste dükkân açsın; okurlarıyla internet üzerinden buluşsun…

fehmi-koru-profile-gozluk-elde-kareFKG sitemizin macerası

‘Fehmi Koru’nun Günlüğü’ (‘FKG’) adını taşıyan bu sitede yaklaşık beş aydır her gün okurlarım benimle buluşuyor. Bu sitenin varlığından, yalnızca daha önce hiç kullanmadığım Twitter hesabıma ”Belki bir şeyler yazar” diye takılmış 350 bin kadar takipçim haberdar bugüne kadar; hâlâ yalnızca onlara her gün birkaç sefer yazılarımı duyurabiliyorum.
Tabii, kendi okurlarına da duyurmaları gereken haber ve yorum özelliği bulunduğunu yazılarımda fark eden internet siteleri de alıntılar yapıyorlar; o sayede her gün hiç aksamadan yeni okurlar da kazanıyorum.
Her üç devamlı okur yanında yeni bir okur kazanıyor bu site… Hiç aksamadan…
İşin en güzel tarafı, sitenin ‘yöneticisi’ sıfatım da bulunduğu için, okurlarım hakkında anlık bilgilere de sahip olabiliyorum.
Şu anda bile kaç okur sitemde geziniyor, kaçı hangi yazımı okuyor, okurların her biri hangi ülkeden, Türkiye’deki okurların yaşadığı kentler neresi… bunları bilebilecek durumdayım.
Gelir olarak fazla bir anlamı henüz olmasa da, hangi ülkedeki okurlar kendileri için ‘Google’un özel olarak ilgi alanlarından seçerek sunduğu reklâmlara sıkça tıklıyor… bunu bile izleyebiliyorum…
Sitemin okurlarının yaş ortalaması 35 ile 45 arası… Bu, aslında reklâmverenler için ‘FKG’yi olağanüstü cazip kılıyor. Benim için ise yazıcılığımı bir sınav haline dönüştürüyor…
Öyle ya… O yaş aralığındaki okurlar genellikle eğitimlerini tamamlamış, bir mesleği bulunan kişiler… O yaş aralığındaki insanlar, artık sadece kendisi ve ailesi fertleriyle ilgilenmekle yetinmez, gözünü ülkesine ve onunla birlikte kendi geleceğine de diker… Bilgili olduğu kadar meraklı, meraklı olduğu kadar da iddialıdır.
Yorumlara baktığımda da bu özelliklerini ayana beyan görüyorum okurlarımın…
Ve mutlu oluyorum.
İlk zamanlar ‘yorumlar’ konusunda hayli endişeli olduğumu itiraf etmekte bir beis yok: İnternet görüş sahipleri için olağanüstü büyük bir imkân, ancak ondan kötü amaçla yararlananlar da az değil.
‘Troller’ var, aralarından bazısı kiralık silâh gibi itibarları yerle bir etmek üzere görevlendirilmiş…
Başkalarının emrinde olmasa bile, doğuştan-kötü tipleri de bunlara eklemeliyim.
Korktuğum başıma gelmedi. Tam tersine, erkek-kadın kaliteli bir takipçi kitlesiyle birlikte götürüyoruz ‘FKG’ sitesini; ben yazılarımla, sizler de yorumlarınızla…
Her yazının sonuna bittiğini belli etmek için koyduğum ‘4 Omega’ işaretinin yokluğunu bile fark ve dert eden bir okur kitlesi…
Ne ister bir yazar bundan fazla…
Para mı?

Yazarınız hayal kuruyor…

İnanıyorum, bir süre sonra, Google her okurun ilgisini daha iyi tespit edip daha dikkat çekici reklâmlarla siteyi donatır ve bu sayede reklâmlara tıklamalar artarsa…
Tabii, bir de, donanımlı ve alım gücüne de sahip bir okur kitlesi bulunduğunu keşfeden dost firmalar da tek-yazarlı siteleri reklâm-verilebilir bulur ve kapılarını çalarsa…
Sitesinden okurlarına hitap eden yazarlar da geçimini bu yoldan sağlayabilir…
Ve başka hayaller kurabilir…
Bir süreden beri bir hayalimin peşindeyim ben de ve bunu ilk olarak sizinle paylaşmak istiyorum.
Hayalim bir internet gazetesi…
Evet, biliyorum, pek çoğunuzun esasen takip ettiği çok sayıda haber veren site var internet âleminde; bir yenisinin iştah kabartıcı görünmeyeceğinin ben de farkındayım… Ancak, hayalini kurduğum site, şimdiye kadar zaten bildiğiniz, tanıdığınız, günde birkaç kez uğradığınız sitelerden biraz farklı.
Dünyayı ayağınıza getiren… Olanları verirken ilerideki günlerde olabilecekleri de dikkatinize sunan… Sadece duyurmayı değil, eğitimi ömürlük bir çaba olarak belleyenleri sunduklarıyla doyurmayı bilen… Sanata, kültüre, edebiyata, sosyal hayat, medya ve siyaset haberleri kadar yer veren…
Böyle bir site olursa ona da uğrarsınız sanıyorum.
İştahımı kabartan ve bir süredir yakınlarımla birlikte hızlı bir hazırlık dönemine bizleri sokan, ne yalan söyleyeyim, sizlerin ‘FKG’ sitesine yorumlarınızla katkınız oldu.
O yorumlarda gördüğüm seviye…
İçinizden bazınıza sütun bile açabiliriz yeni sitemizde…

Tekrarlıyorum

Yanlış okumadınız: Bir süredir vasıflarını yukarıda özetlemeye çalıştığım türden bir site üzerinde kafa patlatıyoruz… Bir aydan beri de, kimselere duyurmadan, deneme yayınlarını sürdürüyoruz.
Fazla gecikmeden, daha bu yazıda verdiğim ‘yeni site’ haberini sizler tam hazmetmemişken, pek yakında, yayın hayatına başladığımızı duyurabiliriz.
Bu bir giriş yazısı. Bu konuda ne düşündüğünüzü öğrenmemiz için bir giriş…
Ne diyorsunuz?
ΩΩΩΩ
NOT: Bu yazı sitemiz henüz 5 aylık iken, 24 Ekim 2016 tarihinde, yine burada yayınlanmış ve tam 127 yorumla bu sitede tüm zamanların en çok yorumlanan yazısı olmuştu. Yeniden dikkatinize sunuyorum. (FK).

Reklam

171 YORUMLAR

 1. Verilen ara uzayınca gözüm bu makaleye takıldı. Sayın Fehmi Koru’dan aynı heyecan ve inanç ile yola devam etmesini bekliyoruz. Tabi biraz dinlenme ve yeni dönem için enerji toplama kararını da hem saygıyla karşılıyor hem de doğru bulduğumu belirtmek isterim.

 2. Bu yaziyi bugun okudum!
  Yazida belitilen haber sitesi yayina gecti mi, bilemiyorum. Bunu arastiracagim. Dilerim bu tur bir internet gazatesi ya da internet haber sitesi yayin hayatinda her zaman olur. Buna cok ihtiyacimiz oldugunu dusunuyorum.
  Kucuk bir not iletmek isterim. Bunu bir geri bildirim(feedback) olarak kabul etmenizi diliyorum. Lutfen bu sitede abartili ve asiri reklamlar olmasin. Simdilerde reklamlar o kadar abartilmis durumdaki asil yaziyi okumak icin konsantre olmakta zorluk cekiyoruz.
  Su noktaya dikkatinizi cekmek istiyorum. Wikipedia, Instagram, Google ana sayfasi gibi dunya capinda buyuk ilgi goren internet sitelerini incelediginizde sadelik ve okuru rahatsiz etmeyen bir sayfa dizayni dikkat cekiyor. Sanirim bu durum tespit edilmiski buyuk internet sayfalari bu konuda cok ozenliler.

 3. Ben yaklaşık 2 yıldır sayın Fehmi Korunun nerdeyse heryazısını okuyorum. Bazen bir kaç gün il dışına çıktığım oluyor ama dönünce geçmiş yazıları da okuyorum. İnternet gazetesi fikri bence çok isabetli, dediğiniz gibi olursa harikulade bir iş olur, sadece gerçeklere odaklanan, milletinin selameti ve geleceği için kalem oynatan, daima kendi olmaya çalışan yazarları okumak bizleri ziyadesiyle mutlu eder, sanata, kültüre, edebiyata da yer verilince rutin takip listemizin başköşesine taşırız,yorumculardan da sayın Bernar bey’e ulaşabilirseniz onun da günlük yazmasını isterim. Kadir Durgun, Mehmet Tekelioğlu hocalarımızla Adelina sfishta kesin olmalı. Veysi Dündar’ın kalemi keskin lakin kalbi,dili ve zihni arasında bence faz farkı var, rezonansa gelemiyor bir türlü, haftada bir kez yazabilir:) Mustafa Kalabalık kalabilir. Süleyman beyde kalabilir ayda bir kaç kez okuyorum. Ali Bayramoğlu, Mehmet Altan, Bekir Günay gibi insanlar günlük yazsa, ismet Özel gibi isimler sık yazmaları mümkün olmasa da periyodik yazmaları sağlansa, ekonomi gündeminde bu konudaki otör kabul edilen kişilerin fikirleri harmanlansa, hayal kuruyorum ama çok üstün vasıflı bir organizasyon olabilir. Heyecanla bekliyoruz:) İnancım o ki; siz yaparsanız benim aklımdakilerden daha iyisini yaparsınız.

 4. Ben internete girdiğimde merak ediyorum FK ne yazmış diye.
  Özellikle siyaset dısı yazdımı okuyorum. Filmlerden bahsediyor. Seyrettiği dizilerden Sanrıım Beraking bad den de bahsediyor.

 5. Fehmi bey ,
  Her goruse hitap eden ama hic birinden olmayan , hakli ve dogru olan dusunceyi veya haberi siyaset ustu, partiler ustu (ikitdar ,muhalefet ayirmadan), kurumlar sermayeler ustu bir yaklasimla yayınlayacaksaniz ; bu anlamda buradaki 50-100 yorumun yonlendirme veya onaylarina ihtiyaciniz olmadigi, toplumun buyuk bir kesiminin bariz ihtiyaci oldugu, boyle bir aksiyonun bugunku havaya olumlu katki sunacagi AŞİKAR. Bu talebi sorgulamadaki yaklasiminizda da zaten boyle bir talebin oldugundan emin oldugunuzu goruyorum, akli basinda her birey gibi. Bu yuzden sizin yazarlik cizginize onay verdigi icin okuyan buradaki okurlariniza , herkesin kafasindaki bu ihtiyaci dillendirerek bir habersitesi acmaya karar verdiginizi ilan etseydiniz DAHA İYİ BİR BASLANGİC olurdu kanimca .
  Ama ruzgarin yonune gore hareket edecekseniz(ki bu sitede boyle oldugunu soyleyemem, ama haber sitelirinin istisnasiz tamami sucu bucu halk nezdinde ), hareket etmek zorunda kalacagınız bir ortam oldugunu dusunuyorsanız , suan mevcut haber sitelerinden biri olacaksaniz , muhalefetin sirf iktidar yanlisi oldugunuz icin dogrusunu yazmayacaksaniz , iktidari sirf muhalif oldugunuz icin hic bir temel veriye dayandirmadan halk agziyla elestirip, elestirel yazinizin altina elestirdiginiz konu ile ilgili alternatif bir yaklasim yada cozum sunmayacaksaniz , bari bu siteden etmeyin bizi, burada birakin.
  Not: ız ,iz den kastim sahsiniz degil kurmayi dusundugunuz habersitesinin sahsidir.

 6. Zülfü yâre dokunduğu için kalemi kırılan farklı görüşlerdeki yazarların sesini duyurulabildiği, insan haklarına saygıyı ve hukukun üstünlüğünü önceleyen yeni bir internet sitesi, kısa sürede saygın bir markaya dönüşmekle yetinmekle kalmaz, demokrasi ışığını görmemize de vesile olabilir … Fehmi Koru ismi bu marka ve ışık için çok iyi bir katalizör…

 7. Cok uzun yillar oldu takip etmekten yorulmadim fehmi abi. Herzaman adaletten yana olan tavrina hayranim. Her yazi uzun bi kitapin özeti gibi oluyo ve 4 omega işaretine geldigimde bazen üzülüyorum?
  Yazmaktan yorulmadiğin icin teşekkürler 🙂

 8. Bu reklam konusu hakikaten çok önemli.
  Fehmi Koru önemli bir kitleye hitap eden bir marka ve bu güne kadar yer alan reklamlar bu kitleyle pek uyumlu değil.
  Oysa teknoloji, makina ve ekipman sanayi başta olmak üzere sektörel reklamlar kesinlikle iş yapar diye düşünüyorum.
  İşi bırakıp Google’a danışmanlık mi yapsam acaba?

 9. Yeni bir internet sitesi çok güzel olur biz okurlara.uzun zamandır takip edevikecek bir internet sitesi göremiyorum.çoğu taraftar bazıları fanatik seviyesinde haber sunmaktan öte algı peşindeler ve sadece siyasi haberlere yer veriyorlar.sizin de dediğiniz gibi sanat kültür politika sinema vb birçok takip edebileceğimiz köşe olabilir.

 10. Zaten gazete okumaya ve tv haberlerini izlemeye veda eden birisiyim. Böyle bir haber sitesi oluşturulursa bizim için çok güzel olur. Umarım bu hayaliniz en kısa sürede gerçekleşir ve biz de kaliteli yazılar okumaya başlarız.

 11. Evet üç beş haber sitesinde dolaşıyoruz hergün. Ama hiç birinde edebiyat/sanat/kültür haberleri yok. Internet gazetesi çok iyi fikir. ( Bu arada paraya ihtiyacınız varsa borç veririz ($ cinsinden??))

 12. Bu yazının anlamına binaen herhalde seçilmiş yazılar 10’dan 5’e düştü bugün Fehmi Bey.

 13. Coğrafyamızda özlemini duyduğumuz en önemli şey, iyiliği özümsemiş SÜRDÜRÜLEBİLİR yapıların oluşmasıdır… Umarım gazeteniz, amaç ve araçları DOĞRU; sürdürülebilir bir ifade özgürlüğü platformu olur…

 14. Konu pek anlaşılmamış galiba
  Yeni bir gazete yok sadece FEHMİ KORU eski bir yazısını bizimle paylaşmış

 15. 1) Allah diyorum… Ocak Medya’ya her gün giriyorum. Ocak Medya’dan başka yeni bir site mi kurulacak? (T24’ün P24 ve K24’leri gibi)
  2) Cenâb Şehâbeddin “Kadın olsun kitap olsun cildine aldanma, içine bak” demiş. Tabii ki içine bakacağız. İçinde kaliteli kalemler varsa orada oluruz, başka yerde olmayız. Bu iktidar sağolsun gazete keyfimizin içine etti. Çok şükür internet var ama bazı yazarlar maalesef internet aleminde yoklar. Olmalılar. Türkiye’nin içişlerine pek karışmayan, tek aykırı sözü “Seyrek bıyıklı asabi şahsiyet” olan Selahattin Duman’ı sadece ayda bir kez 10 lira vererek bir dergide okuyabiliyorum. Duman yazmasa o dergiyi almam.
  3) Selahattin Duman’lı Süleyman Ateş’li, Reha Muhtar’lı Ruşen Çakır’lı Vatan renkli bir gazeteydi. Gazeteyi Aydın Doğan’dan alan şahsın ilk işi Selahattin Duman’ı kovmak olmuştu.
  4) Renksiz, tatsız, tuzsuz bir medya istiyorlar. Kendileri gibi… İktidar medyanın içine etmeyi çok önemli bir iş olarak görüyor. Bunun nedenini bilemiyorum. İnternete sansür olmadığı sürece dilediğimiz yazarı okuruz. İnternete müdahale etmeyi düşünüyorlarsa işte o zaman durum fena.
  5) Taha Akyol’a bile yazı yazdırmayan zihniyete diyecek lafım yoktur. Bir yazar için en fena durum fikirlerinin kelek çıkmasıdır. Fikri kelek çıkmış bir yazarı hapse koymanın, kovdurmanın bir manası yoktur. Fikirleri sağlam ve kaliteli, seviyesi ve birikimi olan bir yazarı kovduranlara da ancak Allah selamet versin denir. Herkes yandaş ve yalaka olmak zorunda mı birader!
  6) Selahattin Duman, Taha Akyol, Ali Bayramoğlu, Cengiz Çandar, Mehmet Altan, (hapisten çıkabilirse) Ahmet Altan, Etyen Mahçupyan, Ali Bulaç, Ahmet Turan Alkan, Dücane Cündioğlu vs. haftada bir kez olsun seslerini duymak istediğim yazarlar.
  7) İktidarın “fikir” diye “hakikat” diye bir derdi yok. Fikirden, hakikatten bu kadar ürkmek niye? Yeni Türkiye’de “fikir” olmayacak mı? Renksiz, tatsız, tuzsuz bir ülke nasıl “Medeniyet Yürüyüşü” yapacak?
  8) Aydın Doğan, medyasını zamanında yabancı bir medya grubuna 3,6 milyar dolara satsaydı iyi olurdu. Hem kendisi kazanırdı hem de okurlar. İnad etti, sonunda 1,2 milyar dolara bırakmak zorunda kaldı. Hepimiz kaybettik.
  9) Benim umudum ecnebilerde… Avrupa veya Amerika merkezli bir medya grubu Türkiye’de medya yatırımı yaparsa Türk basını için bir çıkış ve kurtuluş söz konusu olabilir diye düşünüyorum. Olmasa da dert değil. İnternete müdahale olmasın yeter.
  10) Bana göre medyada gidişat iyi değil. Bu nasıl bir gözü dönmüşlüktür böyle? Hiç farklı ses olmasın. Her kafadan aynı ses çıksın istiyorlar. Saray’daki Zat “bîtaraf (tarafsız) olan bertaraf olur” demişti. Öyle de oluyor.

 16. Konunun buradaki evveliyatına işaret edildiğine göre, belli ki yeni bir döneme girilecek. FKG bir deneme idi, yeterince sağlam bir atlama taşı fonksiyonu görmüşe benzer. Ocak Medya’dan çok ragbet görüyorsa bunun ana sebebi herkesin fikrini ortaya koyabilmesi açısından bir ortam teşkil etmesi.
  Bundan sonra ne olacaksa bütüne hitap ederken partizan güdümlere kendini kaptırmayan, ülkenin geleceği için iyi yönetilmesine odaklanan ve bunun için de hemen hemen her konunun irdelendiği serbest bir tartışma ortamı sunmağa devam edebilmesi önemli. Üyelik zorunluluğu olmayan, girişi kolay pratik bir sistem daha çok tercih edilir. Fikrin daha etkili ortaya konması için bilginin yanında belge (foto-resim vs) paylaşım imkanı vermek te ilginç olabilir. Dünyanın her köşesinde yaşayan vatandaşlar var ve hepsinin ayrı ayrı tecrübeleri düşünceleri. Bunların ülkedekilerle paylaşılması faydalı olur. Hayatın temposu açısından, vakit özellikle yurtdışındakiler için daha kıymetli olduğu için, genel olarak, ülkeye, kendi kültürüne (dinine) aidiyeti olmayan kişiler buraya pek vakit ayırmaz; ne okumak ne de yorum yapmak için. Yorumların daha dinamik bir şekilde ortaya çıkması için ve kalite kontrolünü temin edip kolaylaştırmak için yazı/yorum kurulu genişletilirse bu hizmeti sunanların yükü hafiflemiş olur. Hayırlı olsun…

 17. 50 senedir yazarım 50 tane okurum yok deyip tukkanı kapatıp gideceğine yeni denizlere yelken açmak fehmi koru değilde Taha kıvanç iş yapar

 18. bugün taha beyin birkaç cevabını gördüm. okur yorumlarının rekor kırması ve bunların da çoğunun genellikle yazmayan okurlar olması olumlu bir gelişme iken, editörün cevap yazması da bir başka olumlu durum diye düşünüyorum. umarım sayın koru da benzer geri dönüşler yapar da, okurlarda suya yazıyor hissi ortadan kalkar. bence internet gazeteciliğinin sağladığı bu imkan çok önemli ve değerlendirilmeli.
  – Gerek editör, gerekse yazarın, zaman zaman okurlara cevap yazması bambaşka bir ortam oluşturacaktır. bazen, kişisel tartışmalara kayma riski taşısa da… sayın korunun bu tuzağa düşmeden okurlara cevap yazabileceğinden eminim.
  – daha önce de birkaç kere yazmıştım. önceleri, yorum yazıldığında “yorumunuz onay bekliyor” bilgilendirmesi ile yorumumuzu görebiliyorduk. böylece hem yorumlarımızı tekrardan gözden geçirme imkanına sahip oluyor hem de yorumların akıbeti hakkında bilgi sahibi olabiliyorduk. aynı uygulamanın tekrar gündeme alınması iyi olur kanaatindeyim.
  – Bir internet gazetesi gündeme geldiğinde okurların bazı yazar isimlerini telaffuz ettiklerini gördüm. Benim ise, bu konuda önerim şu şekilde:
  1- Mutlaka bir ekonomi yazarı olsun. ama ekonomi yazarı, finans yazarı değil. doların 6 liraya çıkmasını “faiz 3 puan yükseltilmedi o nedenle dolar çıktı” diye yorumlayan değil, doların yükselmesinin aslında türkiye ekonomisinin durumundan kaynaklandığını bilen cinsten…
  2- Okurlar, ali bayramoğlu, taha akyol gibi yazarları istiyorlar.
  – ben ise, özellikle kendi camiasına karşı tavır almış, bireyselleşmemiş olsa bile birey olma konusunda önemli mesafe kaydetmiş yazarların daha iyi olacağını düşünüyorum. Hem okunma noktasında, hem de türkiyeye hitap edebilme açısından, türkiyeye birşeyler verebilme açısından.
  – mesela benim için levent gültekinin yazısı, taha akyoldan daha değerlidir. ya da ertuğrul günay, abdüllatif şener, ersan şen gibilerinin yazması ali bayramoğlunun yazmasından daha önemli diye düşünüyorum.
  – öncelikle, demokrasiye, hukuka, insan haklarına, adalete ulaşmanın yolu toplumda birey olabilmiş insan sayısının çok olmasına bağlı.
  – ikinci olarak, gazetecinin taraf olmaması gerektiğini düşündüğümden dolayıdır. gazetecinin taraf olduğu toplumlarda diktatörlük olma ihtimali yüksektir. onun için de, ne kadar dürüst ve iyi insan olursa olsun, gazetecilik ilke ve ahlakını ön planda tutan insanların olması çok önemlidir.
  – Ersan şen’i yazdım, çünkü bu ülkede, görebildiğim kadarıyla, gerçekten hukukçu kafasıyla konulara yaklaşabilen 2 insan var. bir tanesi turgut kazan, diğeri ise ersan şen. Hukuk önemli bir konu ve hukuku kavramış insanların yazması çok çok önemli. Taha akyol’ ise, hukukçuluğu ile değil (herne kadar kendisi hukuktan anlasa bile) iyi insan olma özelliği ile ön plana çıkıyor. Oysa hukukun mantığını kavramış ve hukukun ilkelerine bağlı bir insan, sıradan iyi bir insandan daha değerli, daha önemli, daha doğru şeyler verir topluma.

 19. Fehmi Bey,
  Kesinlikle devam etmelisiniz. Bu cabalariniz bizlere de umut oluyor.
  Her yazinizi oldugu gibi onayladigim icin degil; tartisma, arastirma ve cok seslilige verdiginiz onemden dolayi.
  En az 4 farkli ulkenin onemli gazeterini takip eden biri olarak ulkemizde yayincilik anlayisini cok zayif buluyorum. Bir kere dunyayi anlama noktasinda cok zayifiz ve halihazirdaki medyamizin boyle bir derdi yok (Gerci geldigim noktada boyle bir ufuklarinin olmadigini da dusunmeye basladim).
  Ustelik verilen haberler bilgi yuklu degil. Cogu zaman basligi kopyala-yapistir yoluyla habere donusturuyorlarmis gibi geliyor.
  Bunun yaninda bilim, tarih, ekonomi vs. konularinda bilgimizi artirici nesnel verilere dayanan haberler/yorumlar cok az (gerci Hurriyet Ekonomi de guzel yazilar bulmak mumkundu).
  Umarim cabalariniz ulkemiz icin buyuk bir adima donusur.

 20. Kanaatimce yeni bir şeyler yapıyor havasına girmenize ve sancısını çekmenize gerek yok. Haberleri olduğu gibi, eğip bükmeden, orasını burasını düşünmeden yayınlamanız yeterlidir. Böylece okur zaten sizi bulur. Ve en önemlisi haberlerin yanına doyurucu, ufuk açıcı, olayların yaşanmışlıklarının perde arkasına ışık tutan yazar ve yazıları da o siteye eklemleyebilmek. Burada tanınmışlık gerekmiyor, kaliteli yazı her zaman kendisini okutur..zaman alsa da. kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

 21. bıktırıcı tıklamaları olmayan haber tekniğini de içinde bulundurursanız özellikle sizi arayıp bulanlar olacaktır. güzel olur.

 22. Üstadım hayırdır insallah, bir aksilik felan yok ya!
  Sagliginiz, sihhatiniz yerindedir inşallah.
  İnsan alışıkanligin dışında istisna da olsa bir durumla karsilasinca endişeleniyor ister istemez.
  Dualarımız sizinle efendim.

 23. Allah bahtınızı ve yolunuzu açık etsin…. kaleminize sağlık….Allah’a emanet olun….. Kalbi duygularımızla destekliyor ve bekliyoruz. Sizin bu gayret ve heyecanınız inşAllah birilerine de örnek olur da siyaseten de ülkeye yeni bir umut ve heyecan gelir…..

 24. Rahmetli necip fazil kisakürek bir şiirini hatırladım.
  BİLMEM KAÇ TUR BİNDİRMİŞ ARKADAN GELİRKEN; ÖNDEKİLERİN GERİDE KALANLAR DİYE YAFTALAMASI anlamına gelen şiiri.
  İlk defa o zamanlar gerici basında gerici diye anılanlardan biri olan F.K. bey ilk lerin yazarından biri bildiğim kadarıyla.
  İLK DEFA İNTERNET TEN VE İMKANLARINDAN BAHSEDEN YAZAR OLARAK ONDAN DUYMUŞTUM.
  İnternet ten bilgiye ulaşmanın ne kadar kolay da olduğunu ondan duymuştum.
  İlk defa yurt dışından TOSHİBA note book sayesİnde çok uzaklardan yurt dışından yazılarını gazeteye yetiştirdiğini kendi söylemlerinden biliyorum.
  Oysa ilericiliği kimseye bırakmayan koca koca büyük tirajlı gazetelerin ünlü yazarlarından o zamanlar yazılarının sonunda bazen şu yazıyı görürdüm.
  YARINDAN İTİBAREN BİR MÜDDET YURT DIŞINDA OLACAĞIMDAN ÜZÜLEREK YAZILARIMA ARA VERMEK ZORUNDA KALACAĞIMDAN HEPİNİZDEN ÖZÜR DİLERİM SEVGİLİ OKURLAR.
  F.K.dünyanin bir numaralı üniversitesinde eğitim gördüğünüde alaya almış inanmamışlardi.
  Bilmiyorum herkesin hayalındeki o üniversiteden belgelerini göstermek zorunda kalmıştı yanlış hatırlamıyorsam.
  Yine bir ilkleri ile yine üç tur bindirmiş gerici yazarlarımıza nasip olacak İnternet yazarlığı .
  ÇEVRECİLERDEN ÖDÜL ALMA DA ÇABASI.(O erdemi gösterebilirler mi?)
  Bu konuda gerçekten çok umutlu ve heyecanlıyım.
  EN AZINDAN ÇOK DAHA ÖZGÜR OLACAK UMUDUNDAYIM.(İKTİDAR VE REKLAM VEREN PATRONLARIN MÜDAHALESİ ETKİSİZ BIRAKILDIĞI ÖLÇÜDE TABİİ).
  En azından internet gazeteciliği nin daha bağımsız olacağı kesindir.
  İNŞAALLAH ÇOK BAŞARILI OLACAKTIR.
  Duamız sizin gibi çok donanımlı ve olaylara yerel değil dünyaya ve ülkemize evrensel değerlendirmeleri analız edebilecek ve bizi daha da aydınlatacak gerçekten dürüst kalemini herhangi bir sebepten kiralamayan çok sayıda entellektüel yazarlara çok çok ihtiyacimiz vardır.
  YOLUNUZ AÇIK OLSUN.

 25. Ağustos ayı ihracatında bile düşme olmuş. normalde döviz yükseldiğinde ihracat artıp ithalat azalıyordu. ancak ekonominin ithalata bağımlı hale gelmesi nedeniyle, döviz yükseldiğinde de ihracat düşüyor. Ülke ekonomisinin öyle birkaç senede düzelmeyeceğini en iyi bu durum ortaya koyuyor galiba. Tabi önceğlikle yönetimin değişmesi lazım. çünkü ülkenin birinci sorunu yönetim sorunu.
  – Bu arada fehmi beyin yazısını anlamakta da zorlandım. hangi bölüm daha önce yayınlandı, bütün yazı mı? Eğer öyleyse, okurların anladığı gibi yeni bir girişim yok. yok eğer bir bölümü ise (hangi bölümün daha önce yayınlandığı belli değil), yazı, daha önce yayınlanmış ve yeni olan bölümlerine göre değerlendirilmesi lazım.
  – benim anladığım ise; fehmi bey, daha önce yayınlanmış bir yazısını yayınlayarak bir nabız ölçüyor.
  – herne ise, ancak rekor sayıda yorum alması, bu konuda insanların beklentisini veya beklentisi olduğu izlenimi verme ihtiyacının had safhada olduğunu gösteriyor.

  • Merhaba Hamza bey! Altaki not hariç, yazinin tamami 24 Ekim 2016 tarihine ait.
   O yazida ismi henuz belli olmayan ve kurulduktan sonra ismini öğrendiğimiz Ocak Medya nin haberini vermşiti.
   Esenlikle kalin.

 26. the Guardian gibi bir gazete olma temennisinde (iddiasında) bulunmuştunuz. o vaad mi gerçekleşecek?

 27. Yanlış anımsamıyorsam 1984-1985 yıllarıydı. Mensuplarıyla ve izleyicileriyle bir gönül bağım olsa da bir kere bile para verip almadığım Milli Gazete’ye Genel Yayın Yönetmeni olmanız dikkatimi çekmişti ve Milli Gazete alıp okumaya başlamıştım. Lakin sizin yazarlığınız, benimse okuyuculuğum uzun sürmemişti. 1986 yılında çıkarılan Zaman gazetesini, Ali Bulaç ve Nabi Avcı’nın İran’la ilgili gezi izlenim notlarının yayınlanmaması sebebiyle oluşan ihtilafa değin her gün satır satır okuyarak takip etmiştim. Gazeteyi okumayı bıraktığımı da yine bir mektupla size bildirmiştim… 2003 yılında KON TV tarafından hakkımda tertiplenen bir yalan haberi arayıp sormadan yayınlayan, çıktığı günden itibaren abonesi olduğum ve hergün sabah kapıma bırakılan Selahaddin Sadıkoğlu yönetimindeki Yeni Şafak’ı da e-postayla yine size şikayet etmiştim.
  Kırk yıllık gazete okuru olarak sizi hala okuyor ve izliyorum. Lakin bende eski heves kalmadı. Sizin de sanki hevesiniz kırılmış gibi… Ama yine de okunacaklar arasına ayrıcalıklısınız benim için….

 28. Fehmi abi,
  yeni Internet gazetesi haberinizi müjde olarak aldigiladim… Gazeteyi sabirsizlikla bekleyecegim.
  Yine en iyisini siz bilirsinizde, mutlaka arkadasiniz “Taha Kivanci” haftada 2-3 defa “Kulis” kösesi altinda okumak isteriz… Lütfen arkadasiniza rica edin, tekrar yazmaya baslasin… 🙂 (illa ismi Taha Kivanc olmayabilir de)
  Ayrica, bir gazete kösesinde yer bulamamis cok degerli gazetecilerimiz var; Bayramoglu gibi, lütfen bunlarada gazetenizde yer verin.
  Simdiden hayirli olsun yeni gazetemiz.
  … neden se bugün sevincliyim… Ümitvarim.

 29. Sa
  Sayın Koru,
  95 ‘lerde lisedeyken sizinle add başkanı arasındaki tartışmadan sonra genelde tüm yazılarınızı okuyup faydalandım,
  Kaleminize sağlık…
  Fgk’da sitede sizin Taha Kıvanç adıyla yazdıklarınızı biraz degsitirirseniz iyi edersiniz. Hep aynı yazı duruyor aylardır.
  Ayrıca bazı konularda bakış acınızı degsitirirseniz iyi edersiniz. Mesela tayip erdoğan konusunda.
  Ayrıca sitenizde Islam adına ehli sünnet akidesiyle ters düşen yazılar çıkıyor, bu mesuliyettir. Nihayetinde bu hayatın öbur tarafı da var. Hürmetlerimle.

 30. Fehmi beyin diğer yazar arkadaşlarını savunan üslubu ve genel olarak içinde yaşanılan vaziyeti gerçekçi olarak tarif etmesi gazetecinin tarihe kayıt düşme görevini icra etmesinin yanında safların dağıldığı şu günümüz ortamında kolektif bir şuur ve dayanışma açısından oldukça kıymetli. Bu husustaki adımlarınızı merakla takip ediyoruz.

 31. Gelecek internet gazeteciliğine.kolay gelsin! Kolay değil, çok zor. Ama hayal etmek ve başlamak başarının yarısı, göç yolda düzelir. Seviyeli ve muhtevalı, her kesime hitabeden bir internet gazetesi ne kadar büyük bir boşluğu doldurur. Sabırsızlıkla ve Özlemle bekliyorum. Yolunuz açık olsun!

 32. ‘Ne yorum yazmışım Sn. Koru’nun bu yazısına’ diye içimden geçirirken; yorumları okuduğumda: hayret! dedim. Bir çok yazısına yorum yazan ben, onun bu yazısına yorum yazmamışım, neden acaba? Meğer o zaman ”FKG” ile tanışmamış, onun ”medeni ölüler” kabristanındaki türbesinden ”TASARRUFUNA” devam ettiğini fark etmemişim..başka mecralarda gezinirken…
  Ne olduysa bir gün, internet denen ”dünyada” gezinirken, ben mi onu arıyordum o mu bana rast geldi bilmiyorum, ama karşılaştık. Yazısının altında bir de ”YORUM” alanı mevcuttu ki, yazıp yazmama, yazarsam da ‘yayınlanmaz’ düşüncesiyle ürkek davrandım..ve sonunda yazdım. Yayımlandığını gördüğümde de duayen bir gazeteci-yazarın, bana ”değer” verdiğinin hazzıyla mutlu oldum.
  Ogün bugündür, (90’lı yıllardan beri hep takip ettiğim, farklı mecralarda yazmaya başladığında, bir süreliğine onu kaybettiğim dönem hariç) FK’nın yazılarını aralıksız okuyorum. Onu okurken de hem yazmayı hem de okuyup-anlamayı öğreniyorum..bir de, dünya ve yurt gündemine vakıf olmakla da hep zinde duruyorum.
  Eksik kaldığım; yazısını okumaya odaklandığımdan, ”Google reklamlarına” tıklamadığım için hakkını ödeyemediğimdir. Umarım, çok çok istifade ettiğim ve emeğinin karşılığını veremediğim Sn. Koru, hakkını helal eder..bundan sonra bu sitede, en azından ”Google reklamlarına” tıklamaya gayret edeceğim.
  Trend artık bu: İnternet gazeteciliği. Koru bu yolu açtı ve OCAK MEDYA ile de bayağı yol kat etti. (Yeni bir medyası olacak mı onu da bilmiyorum)
  Diğer gazeteci-yazarlar (medeni mevta olanlar) için, başarısı kanıtlanmış bir medya OCAK MEDYA. Örnek alıp ‘kendi mecralarında yelken açmaya’ ne duruyorlar artık?
  Nitekim ”İNTERNET GAZETECİLİĞİ”nin de renkli olması, olmazsa olmazdır.

 33. Galiba yazarımızın yeni yol arayışı artık medyada kendine yer bulamayan el etek çektirilmeye çalışılan medeni ölü diye tabir edilen yazarların bir araya toplanıp fikirlerini halkla paylaşmaya devam edebilecekleri bir platform oluşturmak. En azından ben öyle anladım ve heyecanlandım. Bu arada yazılarından çokça istifade ettiğim Taha Akyol Bey de maalesef Hürriyet’teki yazılarına son vermiş. Bu durumdaki yazarlardan ismen bahsettiğinizde Taha Bey’i de gözlerim aradı ama göremedim. Eğer ki tahmin ettiğim şekilde bir projeniz varsa ve gerçekleşirse lütfen Taha Bey’i de aranızda görelim.

 34. Faaliyet hayırdır, atalet ademdir. Hayırlı bir günde ilanı tebşirattır.
  ”Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul” İnşirah-7

 35. Kafam karıştı. Bahsedilen site ocakmedya mı? Eğer öyleyse mobil uygulama sı yok takip zor oluyor. Burayı da Bundle uygulaması ile takip ediyorum.

  • evet cenk bey üstat iki yıl önceki yazısını tekrar yayınlamış orada bahsettiği site de ocak medya ama bence fkg (fehmi korunun günlüğ) yani burası ocak medyadan bir kaç adım önde

 36. Sayın Koru ,
  İyi bir iş yaptınız ve iyi gidiyor. Yazarın işi toplumu ilgilendiren konularda görüş açıklayarak bir tartışma zemini oluşmasını sağlamak olmalı ve bunu iyi yapıyorsunuz. Hergün okuyorum sizi her gün yorum yapmama gerek olmasada.

 37. Patronun yine yazarlar olduğu bir platform gerçekten gelecek için umut verici. Kimseye yaranma derdi olmadan kalemini özgürce kullanan bir yazarlar hareketi kim bilir başka nelerin fitilini ateşler!

  • La ne yazıyor kor Allah aşkına? En çok okunan gazetede olsa bi şeyim olmaz bundan. Boluma kovmamışlar

 38. Az buçuk kafası basan insanlar, belli bir süre sonra o aynı haberleri, aynı şekilde, propaganda amaçlı,insanları koyun gibi görüp yön vermeye çalışan gazete ve internet sayfalarından hazzetmeyip tarafsız yazmaya çalışan, YANINDAKİ nin de yanlışını yazan yazarını arıyor ve buluyor da

 39. elbette hoş olur, yaş ortalamasanın biraz üzeride olan 52 yaş da bulunuyor bazı okuyucularınız, hatırlağım 1985 lı yıllar da yazıllarınız uzun yıllar yol gösterici oldu, en çok da Taha Kıvanç ın yazılarına aşına olduk, hayırlı olsun, mevlam utandırmasın

 40. tabiiki cok guzel olur. 1996 yilindaki lise hayatimdan beri sizi takip ediyorum. kendimizi ait issetigimiz muhafazakar camianin hep en iyisi oludugunuzu gorduk. Marifet iltifata tabidir. Allah bozmasin…bence bir okul da olun, yeni Femi Koru-Taha Kivanclar icin mutlaka mentorluk yapiyorsunuzdur diye umit ediyorum…

 41. Sanırım bu yazıyı atlamışım. Şahsen ben de “Fehmi Bey neden bir site kurmuyor ?” sorusunu içimden geçirmiştim. Site haberi beni de memnun etti.
  Fehmi Bey’in güncel ve siyasal konuları analiz etmekteki vukufu ve düşüncelerini ifade ederken Tükçeye hakimiyeti zaten malumumuz. Onun kaleminden sadece siyasi günceli değil aynı zamanda edebiyat, sinema ve dizi takibi konusunda da yararlandım. Zaman zaman tıkladığım “DEBKA” sitesini Fehmi Bey’den öğrendim. İzlemediğim “Our Brand is Crisis” filmini Fehmi Bey’in tavsiyesiyle indirip izledim ve böyle bir filmi nasıl atladığıma hayıflandım. Yine aynı yazısında bahsettiği “Designated Survivor” dizisini takibe başladım.
  Bu öneriler belli bir bakış açısının ve vizyonun ürünü olduğu için yazılarınızın içeriğini de bir şekilde destekliyor. Yeni kurulacak sitede bu tür tavsiyeler ve eserlerin bu açıdan çözümlemeleri yer alırsa harika olur.
  Naçizane katkılarımızı da esirgemeyiz.

 42. Muhalif bir haber sitesi olduğunuzu gördükleri anda kapanırsınız bahane hazır “hain” damgası yersiniz durup dururken başınıza iş almayın FKG size yeter

 43. Benim söylemek istediklerim zaten söylenmiş. Yıllardır sizi takip eden biri olarak çok memnun oldum. Heyecanla bekliyorum

 44. Fehmi Bey
  Böyle bir proje faydalı olur.
  Özellikle yurtdışı basından bizi alakadar eden haber yorumalrın analizlerin
  aktarılması faydalı olur.
  Selamlar

 45. Bilişimin sınırları kaldıran özelliklerinden ön önemlilerinden birini aksak ta olsa taşımanız kamaştırıcı olacak.
  Yabancı dil yayınlarından siteye taşınan metinlerin yan kutucuğunda otomatik çeviri butonuyla her iki metni görme fırsatı siteye ayrı bağışım kazandıracaktır.

 46. Bu habere çok sevindim Fehmi Bey. “İlk Zaman”dan “Dış Politika” dergisindeki yazılarınızdan beri sizi her yazdığınız gazetede ve şimdi de FKG’de takip eden bir okurunuz olarak yeni çıkaracağınız internet gazetesinde edebiyat sütununa talibim. Bir üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı hocasıyım ve edebiyat gündemi, yeni çıkan kitaplar vb. üzerine arada bir yazmayı isterim.
  Teşebbüsünüzde başarılar dileğiyle..

 47. “Ne diyorsunuz” diye sormuşsunuz tabi ki “Allah” derim. Ateşi canlı tutmada kendisini mecbur hisseden bir ateşgede psikolojisine bürünen tek tip medyadan bizi kurtarın artık. Sayın Fehmi Koru, Allah sizi korusun.

 48. Sizin en çok tesbit yapan yönünüz beni cezbediyor. Yani yorumu okuyucuya bırakırken, yorum yapmamız için ihtiyacımız olan objektif bilgiyi bize veriyorsunuz. Çocukluğundan beri sizi tesbitleriniz üzerinden de dünyayı okuyan biri olarak bu habere sevindim. Taha kıvanç olarak bir yol açmıştınız ve arkanızdan birçok fikir adamı geldi ve hatta yetişti. Birçoğu günümüzün birçok alandaki mimarı, açıkladığınız bu fikir de benzer bir yol açacak diye umuyor, ve düşünüyorum.

 49. Sevgili Fehmi abi,
  Sizi okuyan kitlenin içerisinde 35 yaş altı (31 yaş) bi kitlenin olduğunu lütfen unutmayalım.Yani gençlerde sizden yana ))
  Yeni açacağınız web-sitesinin başarılı olacağını yürekten inanıyorum.Hatta Ali Bayramoğlu gibi yazarlara orada köşe vererek gücünüze güç katabilirsiniz.
  Başarılarınızın devamını diliyorum !

 50. Süper haber! Burası benim her sabah işe giderken uğramadan geçemediğim en kıymetli durağım..Dün girememiştim şu an gördüm çok mutlu oldum malesef uzun dönemdir gazete okumuyorum okuyamıyorum beni cezbetmiyor gazeteler tüm yazıların biçemi aynı biçimi farklı, bu durum medyayı çok itici kılıyor derken siz bunlar arasından sıyrılıp bize ulaştınız bizde bağımlılık yaptınız ve şimdide dozu arttırmaya karar verdiniz bir bağımlı daha ne isteyebilir..
  Çok teşekkür ederim,çok mutlu oldum, hayırlı olsun şimdiden, Rabb’im utandırmadın inşallah…

 51. Bugünün Yıllarca sizin yazdığınız gazetelerden takip ettim Dünyayı. Siz hiçbir gazetede yazamaz oldunuz ama okunacakta hiçbir gazete kalmadı. Tespitiniz doğru gazeteler tek tip yazarlar ile doldu, Türkiye’de basına baskı yok gibi görünüyor ama bu tek tip yazarlar kendilerine uyguladıkları otokontrol yüzünden tektip yazar tadı bile vermiyorlar.
  Projenizi okurunuzu Dünya basını ile buluşturacak bir platform arayışı gibi algıladım ben. tespit ettiğiniz boşluk var ve düşünceniz çok doğru.
  Görsel medyada TRT Türk ün Haberdar programı sabahları tüm dünya basınından özetler verirdi, Gümüş hilal programıda bizim kültür coğrafyamızdan kültür sanat haberleri hazırlardı birde Dünyamız detay programı vardı,Dünyayı anlama derdinde olanlara yönelik bu programlar teker teker kaldırıldı.
  Eskiden bizim köye ilk radyo geldiğinde, radyonun sahibi ajans saatinde radyoyu cama koyar, Köylüde o camın kenarına gelir memleketten ve Dünyadan haberleri dinlermiş. Bu köylünün köyünün dışındaki memleketi anlama Dünyayı kavrama isteğinden dolayı böyle oluyordu şüphesiz. şu anda radyodan sadece kendi köyümüzün haberlerini dinleyen köylüler gibiyiz. halbuki tamda insanlarımızın Dünyayı anlama algılama medeniyet coğrafyamızı tanıma kavrama ihtiyacının tavan yaptığı zamanlardan geçiyoruz.
  Sitenizde okuyucu yorumlarını teşvik ettiğiniz yazınızdan sonra yazılarınıza yorum yazardım ancak birden yorumlarım otomatik olarak engellenmeye başladı, birkaç tepki mesajımda ya ulaşmadı yada dikkate almadınız, sonunda “yayınlanmayanyorumcu” takma adı ve “yayinlanmayan@yorumcu.com” mail adresimle şikayetimi belittim bu sefer yayınlandı ama herhangi bir özür yada tepki gelmedi. Yorum yayınlamama kurallarınız açık olmalı, yayınlanmayan yorumcu size döndüğünde yorum yazarına sebebini açıklayabilmelisiniz. Umarım yeni sitenizde bu uyarılarıma dikkat edersiniz.
  Tekrar projeniz hayırlı olsun diyorum,

  • Sayın okuyucu,
   Sizi hatırlıyorum. “Yorumlarla ilgili bir kriter belirleyip yazmak gerekir” tespitinize katılmakla beraber bu konu çok kolay bir şey değil. Üstüne iyi kafa yorup, harfi harfine uygulamam gerekiyor. Bir de sizin yorumunuz, sitemizin yeni başladığı, bizim çok deneyimsiz olduğumuz bir dönemde yaşanmıştı.
   Ama benim genelde eğilimim yayınlama yönündedir, yayınlamama yönünde değil. Hakaret içeren yorumlara bir de üçüncü şahıslarla ilgili sert ifadeler kullanan yorumlara müdahele ediyorum. Bu da inanın, herkesin iyiliği için. Hem okuyanlar rahatsız olmasın, hem de adli bir olay (bu durum site sahibini değil, yorumcuyu bağlıyor, yine de beni üzer) yaşanmasın istiyorum.
   İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
   Saygılarımla.

 52. Bugünün Yıllarca sizin yazdığınız gazetelerden takip ettim Dünyayı. Siz hiçbir gazetede yazamaz oldunuz ama okunacakta hiçbir gazete kalmadı. Tespitiniz doğru gazeteler tek tip yazarlar ile doldu, Türkiye’de basına baskı yok gibi görünüyor ama bu tek tip yazarlar kendilerine uyguladıkları otokontrol yüzünden tektip yazar tadı bile vermiyorlar.
  Projenizi okurunuzu Dünya basını ile buluşturacak bir platform arayışı gibi algıladım ben. tespit ettiğiniz boşluk var ve düşünceniz çok doğru.
  Görsel medyada TRT Türk ün Haberdar programı sabahları tüm dünya basınından özetler verirdi, Gümüş hilal programıda bizim kültür coğrafyamızdan kültür sanat haberleri hazırlardı birde Dünyamız detay programı vardı,Dünyayı anlama derdinde olanlara yönelik bu programlar teker teker kaldırıldı.
  Eskiden bizim köye ilk radyo geldiğinde, radyonun sahibi ajans saatinde radyoyu cama koyar, Köylüde o camın kenarına gelir memleketten ve Dünyadan haberleri dinlermiş. Bu köylünün köyünün dışındaki memleketi anlama Dünyayı kavrama isteğinden dolayı böyle oluyordu şüphesiz. şu anda radyodan sadece kendi köyümüzün haberlerini dinleyen köylüler gibiyiz. halbuki tamda insanlarımızın Dünyayı anlama algılama medeniyet coğrafyamızı tanıma kavrama ihtiyacının tavan yaptığı zamanlardan geçiyoruz.
  Sitenizde okuyucu yorumlarını teşvik ettiğiniz yazınızdan sonra yazılarınıza yorum yazardım ancak birden yorumlarım otomatik olarak engellenmeye başladı, birkaç tepki mesajımda ya ulaşmadı yada dikkate almadınız, sonunda “yayınlanmayanyorumcu” takma adı ve “yayinlanmayan@yorumcu.com” mail adresimle şikayetimi belittim bu sefer yayınlandı ama herhangi bir özür yada tepki gelmedi. Yorum yayınlamama kurallarınız açık olmalı, yayınlanmayan yorumcu size döndüğünde yorum yazarına sebebini açıklayabilmelisiniz. Umarım yeni sitenizde bu uyarılarıma dikkat edersiniz.
  Tekrar projeniz hayırlı olsun diyorum,

 53. Böyle bir gazetenin olması çok isabetli olur diye düşünüyorum. Ama sıra dışı ve kendine özgü, herkesimden insanlar kendini orda bulmalı.

 54. İşte bu çok güzel bir haber.Allah yolunuzu açık etsin.Aklını ve kalemini başkalarına kiraya vermeyen “Rabbimizin, (düşüNimet misiniz, akletmezmisiniz)”emrine uyarak kendi doğru bildiğini söyleyen yazarların sayısının artması dileği ile…

  • Merhabalar Yağız Bey,
   Sitemizin istatistiklerini Google Analytics ile tutuyoruz. Orada yaş ve cinsiyet gibi unsurların da istatistiğini tutuyor. Ama bunu nasıl anlıyor (gmail veya Google+ hesabı olabilir mi?), orasını bilmiyorum.
   Saygılarımla,
   Ahmet Taha Koru

 55. Ben o dis ulkelerde yasayanlardan biriyim Fehmi Bey, zaten farketmissinizdir. Bolgeme kadar gorebildiginize gore, yabancilar arasinda muhtemelen birtek ben varim, dolayisiyla ne zaman girdigimi goruyorsunuzdur. Ben bu zamana kadar 6-7 yazar birden takip ederdim, kimi zaman fazladan hic okumadigim yazarlari da okurdum. Birkac aydir artik yeni yazarlara kapali oldugum gibi, okudum yazar sayisini da 1 e indirdim.
  Yolunuz acik olsun. Siteniz de takip ettigim tek haber sitesi olur muhtemelen. Tek tavsiyem, teraziniz sasmasin.

 56. Mevcutlardan değişik olması ve site isminin de açık, anlaşılır ve akılda kalır bir isim olursa; takipçisi çok, iyi ve faydalı olur. Başarılar dilerim, Fehmi bey.

 57. Okur kitlesinin yaşını bile cuk diye oturttunuz. 39 yaşındayım ve bunun en az yirmi yılında çoğunlukla her gün oldunuz. Sabırsızlıkla bekliyorum gazetenizi haber çok güzel. Ancak sabırsızlıkla beklediğim bişey daha var sizden. Okunacak kitap listenizin yenisini paylaşın lütfen

 58. Yeni haber sitesi çok iyi bir haber hocam.Sizin yönetiminizdeki bir haber sitesinin kalitesi tartışılmaz bile.Gazete ve haber sitelerinin birbiri altına kopya kâğıdı koymuşcasına aynı olmasından çok sıkılmıştık artık.reklama da tıklıyorum hemen,hakkınız kalmasın.:-)

 59. Milli gorus gelenegi ile yetistim… Ama.malesef kalmadi gercek milli gouscu… Milli gorus Zalimin yaninda olup nemalanmaktansa mazlumun yanida olup sancilanmali diye ogrendik….Dun muktedir olanlara mazlumu savunduk otekilestik…. bugun yapilan hukuksuzlugu elestirince otekilesiyoruz…. bugun mukterdir olanlar yarin haksizliga hukuksuzluga ugrarsa savunmak boynumuzun borcu ama gene savunan acisundan aci izdirap ve otekilesme…. Ama ne olursa olsun adam olmanin inacli yasamanin ilk kuralida bu sanirim…. Sizde bu yoldasiniz bence… Allah yolunuzu acik etsin…. Ozellikle diger yazarlara ornek olmasi cok taktir edilecek bi olay…

 60. Simdiden buyuk bir boslugu dolduracagina inanıyorum. Ergenekon balyoz sanıklarının hepsi birakildi ve dunde basbakan bunlar bize karşı plan yaparken hilmi özkök Pasa hiç bir şey yapmadı diye serzenişte bulundu.Bu haberi bugün baktım çoğu sitede göremedim takı akşam bir haber kanalında yorumlandı. Sayı ergenekon balyoz var miydi yok muydu.

 61. Bilgi birikimini iyi aktarabilen,usta mı usta,görüş açısı 180+180,objektif,dünyayı ve siyaseti iyi okuyabilen,görünmeyeni gösterebilen, hayata renk ve tad katan kalemlerden oluşan bir site…Özlemimiz.Gerçekleştirebilene ne mutlu…

 62. Haber sitesi fikri bencede iyi birinci kuralınız tarafsızlık olsun sakin taviz vermeyin taraf haberlerden ginaa geldi.Reklamlar sizi bozmasin☺

 63. Herkesin beklentisi yüksek. Ben de şimdiden hayırlı olsun diyorum. Ama konuşma ve ifade özgürlüğünün oldukça kısıtlı olduğu, gazetecilerin kolayca işten atıldığı, hapse tıkıldığı bir ülkede çok da ümitli olamıyorum açıkçası. Öncelikle konuşma özgürlüğü olmalı bir ülkede, bu olmazsa birşeylerin değişebileceğini düşünemiyorum.

 64. Çok isabet olur Fehmi Bey.Türkiyede hem okur hem siyasi duruş olarak çok ciddi ve kaliteli bir grup var ama bu ismi ve sayısı belirsiz grubu temsil eden en azından okur ve siyaset olarak belli bir seviyeyi koruyan siyasi yapı da mevkute de tam anlamıyla yok.İktidara karşı ya kör ya da ululama çizgisindeki uçlar dışında bağımsız ve adil bir yayın izleyen bir gazete bir hayal değil okur için bir zaruret halini aldı.Yazının haysitetini müdrik hiç değilse okur kadar okuma tutkunu olan dedim dedi seviyesini aşmış kimlik ve kişiliğini inşa eden yazarların okumadan yazan ve bunda bir mahzur görmeyen kör ile ululamacı çizgisindeki yazarlara göre daha kaliteli bir okur kitlesi bulacağı aşikar.Hatta bu okur belli bir oranda katkı bile sağlamadan gocunmayacaktır.Yeter ki yazının haysiteti korunsun.Şimdiden tebrik ederim.

 65. Bizler sizi yazı aşkı ile tanıyoruz elbetteki bir emek veriyorsunuz bunun karşılığını maddi değilde manevi olarak alırsınız bakın daha bir kaç gün önce darbe komisyonuna davet edildiniz bunlar hep bu yazıların ürünü ve geçen hafta bir yazınızda verilen reklamlardan gelen 650 liradan bahsettiniz bizler sizin bu işi maddi olarak yapmadığınızı biliyoruz ve sizden isteğimiz yazılarınızı her gün yazın reklam gelirleri bir emek karşılığıdır ama manevi bir karşılık alacağınızı bilin maddi olarak değil alınmayan maddi karşılık sizi bu yoldan vazgecirmesin bizler hergün sizi okumak istiyoruz.

 66. Harika bir iş olur. Dünyadan ve Ülkemden haberler ve yorumlar çok hoş . Sabah pazar günleri nyt ın gazetesini verirdi. Çok istifade ediyorduk. Böyle birşey de eklerseniz Dünya insanı olma yolunda da ilerleriz diye düşünüyorum .
  Reklam işi kolay her türlü desteğe hazırız ?

 67. Fehmi bey yazılarını twitter da nerde bulursak faydalaniyoruz lütfen yazmaya devam yazmaya Ali Bayramoğlu ve diğer yazarlarada yol bulmaya çalışmak sizin gibi 50.yılını yazı yazmaya devam eden bir yazarımız için çok önemli.Yanlış anlaşılmasın sizinle nefes alıyoruz bu dönemde Allah yolunuzu açık etsin elleriniz dert görmesin zihniniz berrak olsun. ..

 68. Habertürk Gazetesinde işe başladığınızda Facebook dan size ve sizin gibi akla, fikre, vizyona, doğruya, ilkeye önem veren üç – beş gazeteci bir araya gelip bir günlük internet gazetesi ve televizyonu çıkartsanız diye söyledim. Ülkemizin hastalığı belli. İLKESİZLİK VE FAYDACI MANTALİTE ile hareket etme. İlke olmayınca faydacı mantalite ile rantçılık, rampacılık,imarcılık, yanaşmacılık, haksızlık hukuksuzluk, dün kara dediğine bugün ak dün aldediğine bugün kara diyen ve ak dediğinde de övünen kara dediğinde de övünen bir fırıldak zihniyet ORTAYERE çıktı . Bu zihniyet bir toplumu çürütüp Yok edecek bir zihniyet.
  Buradan teklifim
  1- internet Gazetesini iyi bir ekiple çıkartın.
  2- Bir internet televizyonu kurun.
  Bu kurumlarda çalışacakların
  1- kesinlikle ilkeli zeki akılı vizyoner OLMASINI
  2- FAYDACI RAMPACI imarcı rantçı hamasetçi, KAYITDIŞI ENLEMCİ BOYLAMCI parelelci cemaatçi fırıldak algı operasyoncusu olmamasını sağlayın.
  4- Bu ülkede negatif bagajı olmayan güzel insanlar var. ONLARI bulup çıkartın.
  Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

 69. Bir fikir..
  Yayın hayatına yeni başlayan/başlayacak olan adını henüz bilmediğimiz “internet gazetesi” şimdiden hayırlı uğurlu olsun.. Fehmi bey’in koordinatörlüğündeki bu girişimin başarılı ve verimli olacağına inanıyorum.
  TBMM’deki komisyonun huzurunda yaptığı açıklamaları dikkatli okudum..
  Oldukça yerinde ve kendisinden emin..
  ………………….
  Bu arada, yeni başlayan sitede “Yazar Aranıyor” başlıklı bir yarışma organize edilebilir. Başvuran yazar adaylarından ön elemeyi geçenlerin yazıları Sitede yayınlanır. Okuyucular bu yazıları yorumlar ve oylar.. Yarışmanın sonunda örneğin, ilk üçe giren yazar adayı sitenin yazar kadrosuna dahil edilir.
  Bu süreçte bu organizasyonla birlikte hem sitenin okuyucu kitlesi genişler ve hem de yeni genç yazarlara bir kapı aralanmış olur..
  Bunun için bir jüri de oluşturulmalı, halk oylamasının yanında..
  ………………….
  Yeni bir can, yeni bir heyecan..
  Yeni bir başlangıçç..
  Niye olmasın..? Güneş, hergün yeniden doğar..
  Bekleyelim görelim..
  Allah, yolunuzu açık etsin. Bu tür girişimlere, bu tür çıkışlara ihtiyacımız var..
  Hepimizin, sesi çıkmayan, susturulan, konuşturulmayan sessiz yığınların buna ihtiyacı var..
  Niyet hayır, akıbet hayır..
  Haydi hayırlısı..
  Ancak, özellikle bugünlerde Fehmi Koru ağabeye yaklaşmaya ve yakınlaşmaya çalışanlara da çok dikkat edilmesini….
  Sağlam adamlara, sağlam adımlara ihtiyacımız var.
  Kalın sağlıcakla..

 70. yurtiçinde kutuplaşma ve kamplaşmanın egemenlerin nefret söylemleriyle içsavaş eşiğine geldiği, yurt dışında ise hızla savaş bataklığına çekildiğimiz , demokrasi ve anayasanın askıya alındığı bu kara günlerde gidişata dur diyecek cesur seslere ihtiyaç var Fehmi bey. Gidişatı durduramayacağız malesef ama tarihe not düşeceğiz. Gelecekte tarihçiler Türkiye yıkılırken içlerinde aklı başında adamlar da vardı diyecek.

 71. bu ülkede haksızlık karşısında susmayan-dilsiz şeytan olmayan,böyle değilmiş gibi yapıp maslahat v.b icabı kulluğunun gereğini iç-dış kliklere yerine getiren,KILIÇLARIMIZLA DÜZELTİRİZ şiarının binde birini gerçeleştiren,solun sahiplendiği işçi ölümleri,hes v.s v.s konularında patronlardan yana yer alan…….v.b v.b olacaksanız—daha önceki tüm örnekler gibi NE KENDİNİZ NE DE BİZİ YORMAYIN..aptallık devrimiz kapandı artık..

 72. Sn Koru, arayışında olduğunuz yolun sonunda para varsa emin olun ki; kapitalizm fikir hürriyetinizin önüne set çekecektir. Hareket alanınızı kısıtlayacak hatta birilerine dokunur, sitem kapanabilir diye, yeri gelecek okurlarınızın yorumlarını bile onaylamaktan çekineceksiniz. Kazancınızın bereketli, fikrinizin hür olması temennisiyle 🙂

 73. Sayın Koru, eğitimini tamamlamış daha genç takipçileriniz de var. 🙂
  Malum dünya basınını takip ediyorsunuz. İlginizi çeken yazı ve haberleri sitenizde paylaşırsanız çok güzel olur.

 74. Bugün ki yazınızı bir müjde olarak algılıyor ve sabırsızlıkla yeni haber sitenizi bekliyorum…

 75. 1988 den beri sizi takip ederim.
  sırf siz o günkü siyasi gelişmeyi nasıl yorumladiniz diye bayilerden yazdığınız gazeteyi arardım. Birinde yoksa diğerine onda da yoksa diğerine.
  Sizi bu kadar niye takip ederdim.
  Tam da şu anki açmak üzere olduğunuz haber sitesinin tarif ettiğiniz özelliklerini sizin yazilarinizda bulduğum için.
  Aslında siz kendi yazı karakteristiğinizi anlatıyorsunuz açacağiniz siteyi tanımlarken.
  Bursa da üniversitede okurken keyifle hatırladığım anılardan biri de şuydu
  üniversiteden eve dönerken dolmuşta sizin yazınızı rahat okuyabilecek şekilde katladığım gazeteyi zevkle okumaktı.
  Lafı şunun için uzattım. motivasyonunuza bir tuz kadar katkı da benden olur mu diye.
  Kalın sağlıcakla.
  Rabbim muvaffak etsin.

 76. Heyecanlandım,sevindim iyi şeyler hep yanınızda olsun başarılı bir site olacağına eminim.

 77. COK GUZEL OLUR. FKG DE VEYA BASKA BIR ADRESTE ALI BAYRAMOGLU GIBI BIR KAC YAZAR DAHA OLSA NE IYI OLUR. BELKI ARDINDAN TAHA KIVANC DA GELIR. SITEMIZ COK RENKLI OLUR.

 78. Merakla bekliyoruz Fehmi bey. Kendini Müslüman-Demokrat olarak tanımlayan bizler için, Türkiye ve dünyaya dair meseleleri anlamada her zaman referans değeri taşıdınız. Selamlar, iyi çalışamalar..

 79. Sizi 25 yıldır falan okuyorum. Genellikle cok sıkılarak ve boş yere yazınızda bir kanaat bir sağlam tespit bir görüş arayarak… tabii ki yuvarlak laflar, sıradan cümleler, eskilere uzanıp bakın ben neler biliyorum havasında sözü uzatmalar dışında hiçbir şey bulamıyorum. Bir insan 40 yıldır gazeteci olur da bu kadar mi herşeyden habersiz,bu kadar hic bir konuda fikri olmayan biri olur? Bu kAdar mi Demirelvari olunur?
  Hayret etmiyorum artık. Hala ne 17-25 aralık ne 15 temmuzu kimin yaptığına dair ne de fetö hakkında bir kanaati fikri olmayan, bunu bile yuvarlak laflarla geçiştiren biri okunmaya değmez.
  Ve hala büyük bir iştiyakla hiçbir sey söylemeyen yazılar yazmaya devam ediyorsunuz.

 80. Sayın Koru, 1986 dan beri sizi takip ediyorum. Bahsini ettiğiniz sitenin bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Başarılı ocağınız kanaatindeyim. Dört gözle bekliyor ve başarılar diliyorum.

 81. Kaliteli İngilizce ve Arapça yazıları çevirmek de düşünülebilir bu sitede. Yolunuz açık olsun.

 82. Yolunuz açık olsun…
  Bu düşünceniz ilerleme içeriyor…
  Umarım ilerlemeniz devam eder…
  Gazetecilik toplumsal hayat için çok önemli…
  Özellikle vasata teslim olmazsanız…

 83. Okumaları israf etmemek çok önemli; göz, dil, kulak, hatta yaşamımızın diri anlarına “en güzelini” sunmamızda; yazar, çizer, sunarcılara da iş düşüyor.
  İkincisi, doğru tarafsız haber çok önemli.
  Üçüncüsü haberlere, olaylara akıllı yorumlar işin aurası olmalı.
  Son olarak, yenilere fırsat havuzu, haydpark vari tabureyi de koymayı ihmal etmeyin; tabii miktarı sınırlı cümle sayısıyla. Yazan kişiye kelime sayarını görerek ne kadar cümleyi meramınca yazmayı öğretmeli.
  Daha iyiyi, iyisinden mi yoksa dışarıdan mı bulacağınız sorunu hiç bitmeyecek; bu da unutulmamalı.

 84. Çoğu sabah kahvaltı sonrası sigara çay ve sitenizi üçlüyorum… 35 yaşındayım avukatım okur kitlenizin en gençlerindenim ?? gerçekten mükemmel bir proje sitenizde bir yer kapmak için şimdiden başlayarak elimden geleni yapacağım. Her ne kadar yargımızın şu an içerisinde bulunduğu durum düşüncelerimi ve aldığım hukuk eğitimi kapsamında yaptığım ve yapacağım açıklamaları suç olarak görse de, suça bulaşmama endişesi ve dikkatiyle, bir sütunda yer bulabileceğimi ümit ediyorum… Saygılarımla…

 85. Sütun açmak mı?
  Hımm ücrette pardon reklamda anlaşabilirsek neden olmasın 🙂
  İmza: İçimizden bazılarımızdan biri

 86. Sayın Fehmi bey verdiğiniz habere kendi adıma çok sevindim İlk Zaman gazetesinde yazmaya başladığınızdan beri okumaya çalışıyoruz ailecek.Yazılarınızı okur ve tartışırız.Her zaman duygularıma tercüman olduğunuzu söyler dururum.Bizim gençlere (çok yoğun olmalarına rağmen )Fehmi bey şöyle yazmış mutlaka okuyun diye hatırlatırım.Rabbim istikametten ayırmasın ömrümüz olduğu müddetçe de okumaya devam edeceğiz.Saygılar efendim.

 87. Çok güzel bir haber bu. Hayırlı uğurlu olsun. Medyada teknolojiyi en iyi bilenlerden biri olduğunuz halde bu mecraya epeyce geç geldiniz. Olsun, varsın geç olsun, güç olmasın diyelim. Yeni girişimi merak ve heyecanla bekliyoruz.

 88. Tam İsabet.. Sizden duymak istediğim işte, bu olabilir.. Hülasa, insanlar fikirlerini serbestçe ifade edebilmeli.. Yazabilmeli, konuşabilmeli.. Sorabilmeli, sorgulayabilmeli, tartışabilmeli… Geldiğimiz yada getirildiğimiz nokta itibarıyla okuyan, araştıran, geleceğe ışık tutan, soran sorgulayan beyinlere ihtiyacımız var..
  Farklılıklarımız, farklı renklerimiz bizi “anlam”landırıyor..
  Biz “sürü” değiliz.. Ancak, “sürü psikolojisi”ni de iyi bilenlerdeniz..
  Bizim gibileri aptal, enayi yerine koyanlar, yada bizim gibilere “sürü muamaelesi” yapanlar ancak kendilerini kandırırlar..
  Bir yere kadar..
  Kim ne yaparsa yapsın, ne ederse etsin “nereye gittiğini bilen bir kimseye yol vermek için dünya bir kenara çekilir, güneş ışık tutar yoluna..”
  Rolunuz her daim açık olsun Fehmi ağabey..
  Yürekli girişiminiz şimdiden hayırlara vesile olsun..
  Bu haberinize sevindim doğrusu..
  Çünkü, buna “ihtiyaç”ımız var..
  Alışılagelmişin dışında, “fark”lı bir bakış tarzına ihtiyacımız var..
  Hem de çok ihtiyacımız var..
  Konuşamayan, soramayan, sorgulayamayan, sesi çıkmayan insan yığınları adına söylüyorum.
  Bu ve benzeri girişim ve “çıkış”lara ihtiyacımız var..
  Hoşunuza gitsin diye bunları söylemiyorum.
  Size yaranmak yada yakınlaşmak için de..
  Vel hasıl kelam, içinde yaşadığımız bu dünya, bu topraklar hepimizin..
  Şu güzelim ortadoğu coğrafyasında kurşunu atan da, kurşunu yiyen de “Allahuekber” diyorsa burada müthiş bir çelişki var.. Biz bu çelişkiyi ortaya koymayacak mıyız..?
  Geleceğe dair öngörülerimiz olmayacak mı..?
  Bir yada birkaç kişinin “iki dudağı arasında şekillenen bir dünya” bize göre değil.. Üzerimize deli gömleği giydirilmesine nasıl taraftar olabiliriz ki..?
  15 Temmuz darbe teşebbüsü hepimizi derinden sarstı, müthiş bir travma yaşadık..
  Sonuçları ise, henüz belirsizliğini koruyor.
  İnsanlar düşüncelerini serbestçe ifade edebilmeli..
  Kırmadan, dökmeden, aşağılamadan elbette..
  Buna hepimizin ihtiyacı var..
  Herkes, benim gibi düşünmeye mecbur mu Allahaşkına..?
  Yok böyle bir şey..
  Yok böyle bir dünya.
  Ve dahi, olmaz olsun..
  Gün gelir, “Adalet bir gün herkese lazım olabilir”….
  Yarın ne olacağını, kimin ne üzere ve ne hal üzere olacağını ise ancak, Allah bilir..
  Başka ne diyeyim.?
  Girişiminiz şimdiden hayırlı uğurlu olsun.
  Fırsat verirseniz, içinde sizin oladuğunuz bir kadro içerisinde yer almaya hazır olduğumu belirtmekte fayda görüyorum. (Bu arada, çok da önemli olmasa da, belirtmeliyim ki, ben “O..TV”den bile teklif aldım yazma konusunda.)
  Ama, bu bir yaşam tarzı işte.. Herkesle aynı yolda “yol arkadaşlığı” yada “yoldaşlık” yapmazsınız, yapamazsınız değil mi..?
  Benimkisi de o işte..
  Yol arkadaşınıza, inanmalı, güvenmeli ve karşılıklı olarak önce “samimiyet”inizi ortaya koymalısınız..
  Gerisi sonradan gelir.. Bir lokomotif’in arkasından birbirinin ardı sıra sürüklenen vagonları misali..
  ………………..
  Çok uzattım galiba..
  İnanıyorsanız, “samimiyet”inizi ortaya kor ve yola çıkarsınız..
  Görün bakın o zaman, yanınızda yörenizde kimler var..?
  Arkanızdan kimler geliyor.?
  Burada sözünü ettiğim “sayısal çoğunluk”lar değil elbette..
  Sayısal çoğunluklar ancak, pragmatist ve Makyevalist düzlemlerde her daim yerini bulabiliyor.
  Ama, “gerçek”lerin, “hakikat”ın konuşulduğu yada temsil edildiği yerlerde değil..
  Adı, demokrasi olsa da..
  “Ancak, güneş ortaya çıktığı vakit, gölgeler kaybolur.”
  ………………………….

  • Gölge, güneşsiz olmaz. Işığın kesirli kesilmesi değil midir gölge.Ayrıca ışığın karanlıktan çıktığına dair genel görüşe göre karanlığın ışığa “anneliğinin” ışık var oldukça kesilmeyeceğini gösteriyor.

 89. Bir gazetem olsun patronsuz olsun….Bir gazetem olsun içinde yandaşı hiç olsun…Her renkten İNSAN olsun…Peşinde olduğu birilerine güzelleme yapmak değil sadece ve sadece gerçekler olsun…Ülkem insanının birbirini sevmesine katkısı olsun…Bölücü değil birleştirici olsun…Elle tutulmasın sanal olsun…Yolu açık olsun…

 90. Fehmi Koru’nun yazabileceği bir gazetenin bulunamamasının müsebbibi eğer siyasi iktidarda ağırlığı olanlarsa çok ayıp, çok yanlış. Benim de oy verdiğim bir siyasi hareketten beklemeyeceğim bir durum. Bu millet ifade özgürlüğünün kısıtlanmasının ne olduğunu gayet iyi bilir. En iyi de bu gün iktidarda olan siyasi hareketin müntesipleri ve sempatizanları bilir. En azından ben öyle zannediyorum. Fehmi Bey’in tüm görüşlerine katılmasam da onun yazılarından, fikirlerinden faydalanmak istiyorum. Sitenizi de sabırsızlıkla bekliyorum.

 91. Bu arada adini anmadan bahsettiginiz havuz yazari adinizi anmadan bahsetmis sizden.komisyonda oturusunuzu da begenmemis. Havada operasyon kokusu var.Imza:Muhbir vatandas..

 92. Ana akım medya itibarını malesef kaybetti. Patron, reklam, sermaye baskısı olmadan habercilik yapabilecek alternatif mecralara ihtiyaç var. Medyascope, diken gibi örneklere yenileri eklenirse yeni nesil okuyucular merkez medyayı tarihin “kirli” sayfalarına gömer.
  Bu girişiminizi 33 yaşında yeni bir okurunuz olarak canı gönülden destekliyorum. Allah yolunuzu açık etsin.

 93. 350000 takipcinizden yaşı 41 olan (ki sizin tespitiniz bu yondeydi) sayfanızı hergün takip eden at iznin it izine karıştığı şu dönemde acaba bu gün ne yazmış diye merakla yazınızı bekleyen okurlarinizdanim. Hatta bazen arkadaslarla konuşurken Bizim Fehmi söyle diyor diye alinti yaptığım da oluyor. Tabiki bazıları hangi Fehmi diye soruyor bazen. Yolunuz açık olsun . Allah utandirmasin,eğip bukmesin, hakikaten ayirmasin

 94. Çok sevindim,kaliteli haberi okumak içini simdiden sabirsizlaniyorum.Allah yardimciniz olsun.Bu arada sitenin genel müdürü Ahmet Taha evladimizada tesekükr ederim Allah yolunu ve bahtini açik etsin.Evladimiz dememin sebebi Benim Taha beyin babasindan bir kaç ay farkala ayni yilda dogmus olmam?. Allaha emanet olun.

 95. Çok isabetli olur. Sizi yıllardan beri takip eden bir okuyucunuz olarak bu gün gerçekten tam tarafsiz bir haber sitesine çok ihtiyaç var. Hayırlı olması dileğiyle

 96. Kişilerin veya ideolojilerin tarafı olmayan sadece ‘Türkiye yanlısı’ bir internet gazetesine sahip olacağımıza ve bunun çok da başarılı olacağına inanıyorum. Bu gazete, milli (ulusal) menfaatleri önceleyen akılcı ve dürüst insanlarımızın buluşma noktası olacaktır. Bu gazete entelektüel düzeyi sağlamak yanında ilgi çeken çeşitli konulara da ustaca yer verirse tirajın 500.000 üzerinde olacağını sanıyorum. Zira Türkiye sadece fitne-fesatla ilgilenen insanlardan ibaret değildir.

 97. Bir haber sitesi var günlük göz attigim onun disinda bir ” laik ” gazete bir de “havuz” gazetesi var. Umarim kapsamli, uzun soluklu ve gercekten cok renkli bir platform olur sizin ki.. Kolay gelsin..

 98. Güzel olur fehmi bey.ama lütfen çok ve farklı sesli olsun. Bu arada ben 35 yaşında fetöden dolayı meslekten atılmış bir öğretmenim. Ama olsun sizin gibi Ali Bayramoğlu gibi vicdanlı aydınlar sayesinde ülkem güzel günler görecek inşallah

 99. Cesaretinize hayran kaldım. Önemli ve zor bir işe soyunmanız bir yana içinde bulunduğumuz süreçte büyük cesaret isteyen bir iş yapmaya karar vermişsiniz. Başarılı olacağınızdan hiç kuşkum yok ama ben hala deli cesaretinize takıldım. Kuracağınız siteye kayyım atanmasından, kapatılmasından, türlü zorluklara katlanmaktan korkmamanız takdire şayan, ben korkardım.

  • Fehmi Koru’nun korkmasını gerektirecek bir durumu yok. Ancak ‘gözünün üstünde kaşın var’ diye zorluk çıkartırlarsa da iyi olur. Tiraj daha hızlı artar.

  • Ne günlere kaldık değil mi? Hiç bir muhalif fikrin hakk-ı hayatı yok… İstibdat bu olsa gerek…Geçenlerde Vahdet gazetesine girdim. Bir yazarın bir yazısını okudum ve “Bu zamanda böyle bir yazı yazabiliyorsanız helal olsun size ” şeklinde bir yorum yaptım. Daha sonra yorum onaylanmış mı? diye siteyi ziyaret ettiğimde yazının 1 eylül tarihli olduğunu farkettim. Meğer gazete kapanmış ve yazı da yazarın son yazısı imiş…(bu arada gazetenin neden kapandığını bilmiyorum.)

 100. Gerçeği parçalayıp yap boz yapanlardan olmayacaksanız, objektifim deyipde 360 derece gerçeği kuşatmayacaksanız, gri alanlarda dolaşıpta hakikata parmak basmayacaksanız (Basın’nın bugünkü hali böyle) yaptığınız iş gazetecilikten çıkacaktır. Yeni bir ufuk açar siteniz başarılar.

 101. harika bir haber fehmi abii, cizgini muhafaza et, biz sizin hep arkanizdayiz!!!

 102. Yeni sitede muhakkak bir medya köşesi olmalı diye düşünüyorum. Bu köşede medya Kritiği yapılmalı medya etiği üzerinde durulmalıdır. Çünkü günümüzde medyanın kendi halini görebileceği bir boy aynasına her zamandan daha fazla ihtiyacı var. Kürşad Buminden bu konuda iyi bir seçim olabilir.

 103. Sabırsızlıkla bekliyorum.Yaşım 42. Sizi taaa 90’lı yıllardan beri okuyorum. Diyebilirim ki ben de sizinle beraber gazete değiştiriyorum. Hangi gazetede yazmaya başlarsanız ben de o gazeteyi almaya başlıyorum. Dolayısıyla kuracak olduğunuz internet gazetenizi sabırsızlıkla bekliyorum.
  Hayırlı olsun.

 104. Allah bahtınızı , yolunuzu açık etsin, hergün takip ediyoruz, inşaallah başarılı olursunuz…..

 105. Ne demek. Fehmi abi sen bizim hayatımızın bir parçasısın. Seni okumak yeterde artar. İnternet gazeteciliği haberiniz çok sevindim. İnşallah sizinle birlikte duayen gazeteci abilerimizi görürüz.

 106. Haber siteleri ve gazetelerin siyaset adamlarının kişisel günlüğü olmaktan öteye geçemediği bir ortamda yeni haber sitesi fikri sevindirici. Başarılar..

 107. Bu haber beni hem sevindirdi hemde umitlendirdi. ..çok güzel olur…aynı seslerin çoğaldı ği bir ortamda. .farklı bir ses bize nefes aldırır. ..cesur korkmadan yazilabilen bir gazete internet üzerinden olsa bile… süper. .bekliyoruz…

 108. Fehmi bey, daha lisedeyken sizi takip eden ve hemen hemen hic ihmal etmeyen mudavim bir okur olarak beni taniyabilirsiniz.
  Site cok guzel olur.
  Bence gazetede yazmanizi istemeyenler coktandir pismanlar. Ama bir onemi yok zaten. Zira kendi adima uzun yillar boyu siz gazetede yazarken bile sizi internetten takip ediyorduk dostlarimizla beraber.
  Gazete insallah super olacak.
  Hayirli olsun

 109. Yalancı ve yalakalardan usandık. Hergün haber bülteni diye üzerimize boca edilen propaganda metinlerinden de usandık. Tartışma programı diye bize yutturulmaya çalışılan kara komedi tarzıni bile geride bırakan iğrenç programlardan da usandık.
  Düzgünce muhalefet yapan ne bir kanal ne bir gazete de kalmadı.
  İdeolojik sapkınlıklarını gerçek diye sunmaya çalışanları da muhalefet olarak görmüyorum.
  Bari internette olsun gerçekleri sadece yalın gerçeği okuyucusuna ulaştıracak ve yorumu okuyucuya bırakacak bir mecraya şiddetle ihtiyaç var.
  Hele at izinin it izine karıştığı şu günlerde.

 110. Haberi yazarım yorumu okura bırakırım düsturunuz bazı ( çoğu) okuyucularınızda kafa karışıklığı yapıyor.Kolaycı bir milletiz.. Bu konuda sen ne düşünüyorsun diye sorma yerine , ben senin yerinde olsam diye başlayan cümlelerle kendi fikrimizi ortaya döküp ona teyit bekliyoruz. İnternet çöplüğünde altının kulp mu gerçek mi olduğunu belirleyecek al ataştan yoksun hareket ediyoruz. Bir gazetecinin söylemediği tekzip ettiği bir sözü 350 kişi küfrederek tweetliyor. Malzeme bu. Bundan da bu kadar köfte olur diyor zoru tercih ettiğiniz bu yolda başarı başlayabilmektir. Sen ne söylersen söyle kişi anlayabileceği kadarını anlayacaktır. Mevlana Cellaleddini Rumi .

 111. İyi olur iyi… ? Elin sitelerinde çok güzel, tüm dünyayı ilgilendiren haberler, yorumlar paylaşıyorsunuz… bizde de çoğalır inş

 112. Fehmi Bey,
  Teknik altyapıyı önemsemenizi öneririm. Zira büyük bir haber sitesi sadece wordpress altyapısı ile yürümeyebilir. Olası teknik sıkıntılara, ddos saldırılarına karşı B ve C planlarınız hazır olsun derim. işin başında önlem almakta fayda var. Profosyonel bir ekiple birlikte hareket etmeniz iyi olur düşüncesindeyim.

 113. Sayın Koru; 1983-1984 yılından talebeliğimden beri yazılarını zevkle okuyorum. Seni takip ettiğim için hiç nedamet duymadım. Niye çünkü bize hiç gerçekdışı bir şey söylemedin, kişileri değil ilkeleri savundun fikirlerin hep zihin açıcı olmuş ve zamanı okuyup öngörüde bulunman seni diğer makyavelist öngörüsü olmayan araştırmadan yazan rüzgara göre yön alan yazarlardan ayırmıştır. Onun için yaklaşık 30 yıldır eskimeyen yazılarını her gün okur Fehmi bey acaba bu konuda ne diyor diye merakla bakarım. Binaenaleyh internet gazetesini merakla zevkle bekliyorum. Hürmetlerimle. Hasan Doğan

 114. “İnternet fakirlerin, dışlanmışların, imkansızlıklar içinde kıvrananların medyasıdır.” derim başka da bir şey demem. Allah yolunuzu açık etsin.

 115. Zat ı alinir hep takip ettim. Türkiye’ye Başbakan ithal edildiğini, akademik tezlerin çalıntı olabileceğini, insanların düşüncelerine saygı duyulmayan yerlerde, her türlü menfaati elinin tersi ile itebileceğini, ilmen yakin sizden öğrendim. Hiç dedikodu yapmadan gazetecilik yapılabileceğini, dedikodu ile haberciliğin farkını yazılarınızla farkettim. Lütfen devam edin.. israrınızın; hakkın intişarında dua olacağına inancım tamdır. Duruşunuz, duranları harekete geçireceksiniz. . İnşaallah

 116. Yazaroku.com un uygulamasinda sadece gazetede yazan populer yazarlar listenin başinda gozukuyor. Eskiden siz de ilk onda gorunurdunuz. Tiklanma oraninizin artmasi ve her kesimden insanin yazilarinizi gormesi icin bence boyle uygulamalara bi sekilde FKG yi dahil etmelisiniz.

  • Değerli okuyucu,
   O tip platformlarda bulunmakta fayda var, haklısınız.
   Gazeteoku.com’da yazılar yayınlanıyor. Genelde ilk 6’ya (bazı günler 1.) giriyor yazılar. Yazaroku.com ile de irtibata geçeceğim, yayınlarlarsa memnun oluruz. Neden olmasın?
   Teşekkürler.

   • Gazeteoku.com fehmi beyin yazılarını siteye geç saatte ekliyor. Bu yüzden bazen 5. 6.sıraya düşüyor

 117. Fehmi bey,
  Zaman gazetesine yazmaya başladığınızdan beri takip ederim. Okur kitlenizi çözmüşsünüz. Son 15 yılda nerede hata yaptım diye kendinizi bir sorgulasanız derim. Hatta bu sesli zihin sorgulamasını kaleme alırsanız sanırım tarihi bir özeleştiri makalesi olur. İddalı bir kelime (MUHTEŞEM) tarif edeyim. Ayrıntıya girmeyeyim siz zaten anladınız.

  • katılıyorum. sizi severim ama çok özür dilerim ağır olacak ama “ne kokuyorsunuz ne bulaşıyorsunuz”. öyle olsaydı size yaşama hakkı vermezlerdi. çok şey bilip çok az yazıyorsunuz. geçenlerde bir şer gazete sizi manşetlerine aldı söylediğiniz bir kaç hakikat için. o yüzden bu sitenin de diğerlerinden farklı olabileceğini düşünmüyorum, çünkü bu ülkede şu satırları bile yazarken korkuyoruz, aykırıları en aşağılık hareket ve yöntemlerle ezip geçiyorlar, yaşama hakkı bırakmıyorlar.

 118. Hasan bulent kahraman, ayse bohurler dahil olursa gunubirlik degerlendirmelerin disinda paylasimlar olacagina umit verir. Bir de memleketin onemi bilgisinden, basarisindan menkul insanlarina daimi biyografi kosesi ayirirsaniz bizim kararan icimiz, genc olanlarimizin da belki ufku acilir.

 119. Hayırlı olur inşallah.
  Bugünlerde gazete vasfını sadece sunmakla yetinen, farklı görüşe ihtimal bile veremiyen çok gazete var…

 120. Gerçek ve dürüst gazeteciliğin kuyumcu vitrinlerinde dahi bulunamadığı bir dönemi yaşıyoruz. Bütün değerlerin para ile ölçüldüğü ve insanların bir şekilde satın alındığı,satın alınan kişilerin de sahiplerinin dediğinin dışına çıkmadığı çıkamadığı bir dönem bu dönem.Gerçeği ve doğruları Hak için yazmak gerisini de boş vermek.Sonunda dilsiz şeytan olmamak adına. Ölüm var,ahiret var,sırat var hesap var.

 121. Bir destek de benden haber sitesi fikrine. Ama dediginiz gibi olmali; patronu okur olan, okuyani yönlendirme değil bilgilendirme gayesi güden. Farklı görüşler elbette olmalı ama insanin zihniyle alay etmeyen.. Daha cogaltabiliriz, basaracaginiza inaniyorum.
  Kolay gelsin..

 122. “Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar.”
  I. Meşrutiyete giden yolu zorlayan dönem aydınlarından Namık Kemal’e atfedilen söz geçerliliğini, önemini koruyor. Farklı fikirlere ihtiyacımız var. Hakikatin ışığını ancak bu şekilde bulabiliriz, diye düşünüyorum.
  Allah yardımcınız olsun. İnşallah takip edeceğiz.

 123. Türkiye’de şu anda tek seslilikden ziyade tarafsız medyaya-siteye ihtiyaç var. Haberlere bakıyoruz herkes bakış açısına göre haber veriyor. Kimisi Türkiye’yi toz pembe gösteriyor, kimisi batmış vaziyette. Başarılarınızın devamını dilerim.

 124. İnşallah bir an evvel yayina başlar siteniz. Lakin korkum o dur ki site yayina başladıktan bir iki ay sonra kulağınızı çekerler , sizde istenilen tek kol aralığı hizaya geçersiniz. Eğer öyle olacaksa bırakın böyle kalsın…

 125. İçerik ve tasarım olarak fehmikoru.com’un her geçen gün daha da güçlenmesi mutluluk verici. Yeni çalışmanızı da heyecanla bekliyoruz. Bu arada sayfanızdaki reklamları tıklamayı da ihmal etmiyoruz:)

 126. Evet özellikle DÜNYAYI ayağınıza getiren kısmı önemli. ancak böyle bir sitenin takipçileri ile hayallerinizi süsleyen boyutlara ulaşır,gaZete tadına varırsa bugünkü tadını kaybedeceği ihtimali artar. Girişimci ruhumuz bizi yıpratabilir.bence bir süre daha böyle kalmalısınız.iştahınız kabarmasın:)

 127. bir öneri; olayları geçmişten gelen nedenleri ve geleceğe yönelik hedefleri ile birlikte vermek ilgi çekici olabilir.. bu arada bir başka okur kitlesine dahilim twitter i olmayan, doyurucu yazı açlığı çekip – sahi bi Fehmi Koru, bir Taha kıvanç vardı noldu nerede diye araştırıp sitenize gelenler.. Saygılarımla

 128. Doğru bildiğini hiçbir kaygı taşımadan yazabilmek ve de bunu okurları ile paylaşabilmek için bu tür çalışmalara ihtiyaç var. Hayırlı olsun.

 129. Güzel bir haberle güne başlamak harika olacak. Aklımdan geçiyordu neden bir site açmıyor diye. Son dönemlerde özgür, çok sesli bir gazete ve site kalmadığı için gazeteleri ve haber sitelerini takip etmeyi bıraktım ben şahsen. Üzüldüğüm ise Milli Görüş çizgisinden olmam ve bu olumsuzlukları bu dönemde görüyor olmam. Cenab-ı Allah sonumuzu Hayr eylesin inşallah.

 130. Sayın Koru; kalem hakikate ayinadar olursa yazılar etki eder. Okuyucu kitlesinin gözünde yazarların katagorileri.
  1- Devletimizin ve Milletimizin içerisinde bulunduğu haleti ruhaniyetini cesurca kaleme döküp, adrese teslim yazılar yazan yazarlar var. (Hasan Cemal, Oya Baydar, Müyesser Yıldız, Kazım Güleçyüz, sözcü gazetesinin değerli yazarları gibi)
  2- Birde ne nalına ne de mıhına yani ne şiş yansın nede kebap hesabı orta yolu tutan yazarlar var.
  3- Birde pastadan pay kapmak yaranmak pışpışlamak için taraflı yazılar yazan sözde yazarlar var.
  4- Birde yazılarıyla okuyucu kitlesinin kalbinde taht kurduğundan, bugün yazamaz hale getirilip, cezaevlerinde sözüm ona terbiye edilmek istenen saygıdeğer yazarlar var.

 131. Gerçekten bunun sinyallerini alıyorduk sizden. Çok isabetli olur İnşallah tamamen objektif olur reklam uğruna yandaş olmayacağına inandığımız bir site olur. Merakla bekliyoruz aslında Ali Bayramoğlu, Levent GÜLTEKİN gibi kendisine yazacak mecra bıraktırılmayan önemliyazarları da bu siteye davet etseniz daha renkli olur ne dersiniz?

 132. Fehmi Bey sizi çok eskiden beri takip ederim. Yazınızı okumadığım gün kendimi eksik hissediyorum. Böyle bir oluşumdan dolayı sevinç duydum. Başarılar dilerim.

 133. Gazete ve TV haberciliği yerlerde sürünüyor Türkiye’de. Seviye sürekli düştü. Dün ilk defa yabancılara hitap eden TRTWorld kanalını izledim. Fena değildi. Irak’tan Suriye’den Türk ve yabancı muhabirlerle yerinden haber veriyorlar. Stüdyonun renkleri düzeni, anchor’ların duruşu tarzı falan bayağı Aljazere, BBC tarzında bir kanal gibi geldi. Peki diğer TRT kanalları ve sayısız özel kanal neden böyle kalitesiz ve seviyesiz haber yayını yapıyorlar. Herhalde Türklerin öyle kaliteye layık olmadığını düşünüyorlar. Belki de haklılar. Ne verilirse ona razı millet.

 134. Memnun oluruz. Yeni sitenin kriterlerini sıralamışsınız yazınızda ve
  “Dünyayı ayağınıza getiren… Olanları verirken ilerideki günlerde olabilecekleri de dikkatinize sunan… Sadece duyurmayı değil, eğitimi ömürlük bir çaba olarak belleyenleri sunduklarıyla doyurmayı bilen… Sanata, kültüre, edebiyata, sosyal hayat, medya ve siyaset haberleri kadar yer veren…”demişsiniz.
  Galiba okurlarınızı da bu işe dahil ederek kocaman bir aile olmayı planlıyorsunuz. Ülkemizi ilgilendiren her konuda bir başlık olursa seve seve katkıda bulunmayı isterim. Özellikle mimari, şehircilik ve edebiyat alanında.
  Sağlıcakla kalın.

 135. Sayın koru bende sitenizi günlük takip ediyorum. Sabah sitenizde sadece site ismi olduğunu görünce acaba kapandimi diyip dert ettim , tekrar girince sevindim. Süreçle ilgili yazılarınızı takdir ediyorum. Meclis komisyonundaki ifadeleriniz içten samimi naif. Çok insan günümüzde ağızlarından öyle cümleler çıkıyor ki , bu insan namaz kılarken dua ederken nasıl allaha bakıyor şaşırıyorum. İnsanlar bu kadarmi değişir . Siz ise ne gördüyseniz oNu diyorsunuz korkmadan , yalakalik yapmadan . Bu yüzden size yakın hissediyorum kendimi. Yeni projenizde allah yardımcınız olsun , kulağa güzel geliyor . Kitleniz başlangıç için yeter diye düşünüyorum . Kalın sağlıcakla

 136. Haber Sitesi fikri çok güzel.
  Her sabah sizi okumadan duramıyorum.
  Haberleri hürriyet ve aljazeera dan takip ediyoruz.
  Sitenizi heyecanla bekliyoruz.
  Allah yardımcın olsun
  Sizin gibi özgürlüğünden taviz vermeyen korkusuz gazetecilere ihtiyaç var.
  Vicdanını satmayan adam iyiki varsın

 137. Haber Sitesi fikri çok güzel.
  Her sabah sizi okumadan duramıyorum.
  Haberleri hürriyet ve aljazeera dan takip ediyoruz.
  Sitenizi heyecanla bekliyoruz.
  Allah yardiçin olsun
  Sizin gibi özgürlüğünden taviz vermeyen korkusuz gazetecilere ihtiyaç var.
  Vicdanını satmayan adam iyiki varsın

 138. Talimatlarını herhangi bir “üst akıl”dan almayan, son derece tarafsız ve olabildiğince çok renkli bir mecranın eksikliği hissediliyor şu günlerde. Merakla bekliyoruz, yolunuz açık olsun.

 139. Harika bir haber. Sabah sayfanıza ulaşamayınca yasaklandığından endişe etmiştim. Mutlu oldum şimdi okuyunca

Yoruma kapalı.