Açlık da getiren hayat pahalılığıyla mücadele yerine savaşa yakıt kararlılığı

36
Reklam

Günlük takip listemde bulunan farklı ülkelerin gazetelerinde dün hep aynı fotoğrafla karşılaşınca şaşırdığımı itiraf etmeliyim.

Yukarıda görüyorsunuz; çoğunun saçlarına kır düşmüş bir grup kadın ile erkeğin fotoğrafı bu.

Önde oturan grubun en yaşlısı kadını çıkartabiliyorum; ABD’nin Merkez Bankası başkanı iken Joe Biden tarafından hazine bakanlığına atanmış Janet Yellen o… 

Hemen onun arkasındaki sıranın ortasında oturan kadın da tanıdık; o da daha önceleri IMF başkanlığı yapmıştı, şimdilerde Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı olan Christine Lagarde… Ön sıranın ortasında oturan esmer erkek de 10 Downing Street adresli İngiliz başbakanlık konutunun komşusu (adresi: 11 Downing Street) olan İngiltere’nin finans bakanı (Chancellor of Exchequer) Rishi Sunak

İş kadını olan eşinden dolayı dünyanın en zengin politikacısı Sunak…     

Tanımadığım diğerlerinin de parayla ilgili kişiler olduğunu çıkarıyorum.

Fotoğrafa eşlik eden haberi okuyunca tahminimin doğru olduğu anlaşılıyor. Dünyanın ekonomileri güçlü ve kendilerinden ‘G7’ler’ diye söz edilen yedi ülkesinin para işlerinden sorumlu politikacıları ile merkez bankaları başkanları, uluslararası kurumların başındaki meslektaşlarını da aralarına alarak, Almanya’da bir araya gelmişler.  

Eski başkent Bonn’a yakın Königswinter kasabasında.

Reklam

Toplantı sonunda dünyaya mesaj olsun diye de o fotoğrafı çektirmiş olmalılar.

Beni şaşırtan hepsinin yüzlerine yansıyan neşe.

Aralarında gülümsemeyen bir-iki kişi sadece.

Oysa sorumlusu oldukları alan, onların para musluklarını ellerinde tuttukları her ülkede, uzun yıllar görülmemiş ciddiyette bir sorunla karşı karşıya.

Enflasyon sorunuyla.

Rishi Sunak, son 40 yılın en yüksek enflasyon oranına ulaşıldığını, aynı gün, ülkesinin istatistik kurumundan öğrenip oraya gelmişti. 

İngiltere’nin yıllık enflasyonu yüzde 9 artık…

G-7’yi oluşturan ülkelerin her birinin durumu İngiltere’den farklı değil.

Reklam

Nasıl oluyor da bu hanımlar ve beyler gülebiliyorlar peki?

Öndegelen ülkelerin ekonomilerini de sarsan hayat pahalılığının en bilinen sebebi, dünyayı iki yıl boyunca etkisi altına alan Pandemi. Salgın pek çok ülkenin kendini dünyaya kapamasına, üretiminin durmasına, tedarik zincirlerinin aksamasına yol açtı. 

Şimdi de, temsilcileri Königswinter’de toplanan ülkelerin hepsi, kendi halklarına refah olarak yansıyacak ve enflasyonu daha kısa sürede aşağı çekmeye de yarayacak bütçe kaynaklarının ihmal edilmeyecek bir bölümünü kendilerinden uzakta süregiden bir savaşa ayırmayı kabullenmiş görünüyorlar.

ABD, yine toplantıyla aynı gün, Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık çoğu silaha gidecek bir yardım paketini Senato’dan geçirdi. Böylece 2014 ile 2022 yılları arasında Washington’un Ukrayna için ayırdığı maddi kaynak 60 milyar dolara ulaştı.

Tabii Amerika’nın silah fabrikalarına gidiyor o miktarın çoğu…

G-7 ülkeleri, toplantıdan sızan bilgiye göre, hep birlikte, Ukrayna’ya 19.8 milyar dolarlık yeni silah yardımı sağlayacakları taahhüdünde bulundular.

Toplantıya ev sahipliği yapan Almanya, toplantının konusu Ukrayna merkezli olduğu için, ülkenin başbakanı ile hazine bakanını da Königswinter’e davet etmişti zaten.

Ukrayna başbakanı Denys Shmyhal ile hazine bakanı Sergii Marchenko da o fotoğrafta yer alıyor olmalı. Kendilerini tanımadığım halde, fotoğrafı çekenin “Gülünüz lütfen” uyarısına rağmen yüzlerindeki ciddiyeti silememiş iki kişinin onlar olabileceğini tahmin ediyorum.

Kolay değil, milyarlarca dolar ülkelerinin yıkımına yol açan bir savaş devam edebilsin diye veriliyor.

Batı bloku, Rusya’yı -daha doğrusu Vladimir Putin’i- tehlike olmaktan çıkarma projesini Ukrayna üzerinden gerçekleştirme çabasında.

Erken bir arazi temizliği projesi bu.

Fotoğraftaki hanımlar ve beyler, kendilerinden daha farklı bir alanda sorumluluk taşıyan birilerinin belirlediği amaca hizmet edecek yakıtı -parayı- sağlamakla görevli kişiler.

Politikacıların aldığı karar, NATO’dan verilen askeri stratejik ve lojistik destek ile fotoğraftaki para işlerinden sorumlu olanların sağladığı maddi kaynaklar sonucunda, yalnızca Ukrayna’da taş taş üstüne kalmıyor, dünyada sayıları milyarla ifade edilen aç insan aç kalmaya devam ediyor.

Sürecin sonunda mevcut açlara yeni açlar da eklenecek.

Dünya bugünküne benzeyen bir dönemi İkinci Dünya Savaşı sırasında da yaşamıştı.

Adolf Hitler’in temsil ettiği ‘tehlike’ bertaraf edilebilsin diye…

Bir de savaş sonrasında oluşturulacak ‘yeni dünya düzeni’nin sağlayacağı zeminde kendileri için savaşsız geçmesini planladıkları dönemin gelmesini çabuklaştırmak için…

Herhalde şimdilerde de, Rusya’yı ‘tehdit’ olmaktan çıkarmayı ve Çin’i niyetlerini revize etmeye zorlamayı hedefleyen güncel projenin bir parçası olarak, savaş sonrası için bir hazırlık mutlaka vardır.

Zihinsel planda bir hazırlıktan söz ediyorum.

Königswinter’da buluşup milyarlarca dolarlık bütçeleri savaşa akıtma kararlılığını duyuran hanımlar ve beylerin beşuş çehrelerini ben böyle okudum.

Bakalım tarih bu günler için ileride ne yazacak…

ΩΩΩΩ

Reklam

36 YORUMLAR

 1. Sayın Koru bu yazınızla beni hayal kırıklığına uğrattınız. Türkiye medyası ve medyanın yönlendirmesiyle kamuoyu bu savaşın sorumluluğunu Rusya’dan çok Batı ülkelerine ve özellikle NATO’ya çıkarıyor. Bu konuda en soldakinden en sağdakine, liberalinden İslamcısına büyük oranda konsensus olmuş gibi. Ne kadar garip ve ne kadar gerçek dışı bir yaklaşım. Putin’i kim ensesinden tutup Ukrayna’ya soktu acaba? Bu kadar göz önündeki bir hadiseyi kırk tane bilinmeze bulamak hangi mantıkla yapılıyor? Gerçi F. Koru bunu yapmadı ama bu yazısında sanki bu banka yöneticileri ve maliye bakanlarının savaştan mutlu olduklarını ima ediyor. En azından onların savaşın getirdiği ek mali külfetleri takmadığını söylüyor. Ne yani orada surat assaydılar savaş mağdurları daha mı mutlu olurdu?
  Birisi evinize saldırıp sizi öldürmeye kalkınca elinizdeki parayla önce kendinizi savunacak silah alırsınız, değil mi? Ya da bir eşkıya komşunuzdan arazisini ve evini istedi, o da vermedi ve komşunuza saldırdıysa siz de silahlanırsınız herhalde. Aile bütçeniz zorlandı, hayat kaliteniz düştü diye dertlenmeden önce saldırganın komşunuzdan ve tabii sizden uzak tutulabilmesi için silah vs. alırsınız. Bu arada kimse kalkıpta “bu eşkıya tuzağa düşürüldü, onu devre dışı bırakmak için böyle bir hazırlık yaptılar” filan demez. Derse ya art niyetlidir, ya değerlendirme noksanlığı vardır.
  Rusya tarihi boyunca (1500’lerden başlayarak) çoğunluğu müslüman toprakları olan komşularını işgal ve yok etmiş. Alem-i İslam’ın yarı coğrafyasını işgal etmiş ama bizim dini bütün kardeşlerimiz bugün Putin kardeşlerine meylediyorlar. Putin Çeçenistan’da taş üstünde taş bırakmazken derdi neydi? Çeçenistan’da kaç tane Rus vardı da oradakilerin hakkını aramaya kalktı? Ya Osetya, Abazya, Gürcistan? Sonra Kırım’ı niye ilhak ett ki? Kim kime ne tuzağı kurmuş? Putin herhalde kendine tuzak kurmuş diye düşünüyorsunuz? Suriye’de onca masumun kanına girerken de hangi bahanesi vardı acaba? Ve Türkiye’de bu kadar güya vatansever, miliyetçi, ulusalcı, ulusolcu, orta solcu, Turancı, İrancı, İslamcı vs. Putinsever bu azılı katili destekliyor. Niçin? Tamamen duygusal mı?
  İngiltere’ye küfredeceğimize azıcık dünyayı anlamaya çalışsak nasıl olur acaba? Herhalde İngilizler yada Amerikalılar kendi çıkarlarını düşünecekler, kendi silahlarını satmaya bakacaklar, gelecekte muhtemel tehlikeleri önceden öngörüp tedbir alacaklar ve almışlar.
  Bu fotoğraftan böyle büyük çıkarımlar yapmanıza gerek yok. İş ortada zaten. Rusya kendi ipini kendi çekmiş. Bu kişiler gayet mütevazı bir toplantı ve üstüne bir kültür gezisi yapmışlar. Onların yerinde bizimkiler olsa pahalı AVM’lerde saçma sapan alışverişlere milyonlar harcarlardı.

  • Gündem:

   – CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’un SADAT ziyareti ve içeri alınmayarak kapıdan geri döndürülmesi ile ivme kazanan paramiliter silahlı militan tartışması.

   – yurt dışında kamplarda eğitilmiş paramiliter güç veya terör gruplarının Suriye Afganistan Irak gibi ülkelerden Göçmen ve sığınmacıların arasına karışarak sınırdan geçip büyük şehirlere dağılma ihtimalinin tartışıldığı güvenlik riski.

   -ak partili çevrelerin dile getirdikleri “yarım kalmış 15 temmuz darbesini tamamlama” işi.

   -gazeteci Erk Acarer’in çok sağlam kaynaklara dayandırdığı “ak partililer ve MHP’liler silahlanıyor” iddiası.

   -Küresel ölçekte de 84 tirilyon civarında olan dünya GSYH’sının 2022 itibarıyla dünya silah ticaretinin yaklaşık 1 trilyon dolar olması ve bu rakamın neredeyse 3/4’ünün de fotoğraftaki isimlerin ülkelerine ait olması.

   Bu gündemi siz nasıl yorumlardınız

  • İngiliz Amerika yada Avrupa lısı sadece! Kendini düşünür, artı şunları bunları değil. Sizde maşallah.. bizim yurtiçi trolleri gün geçtikçe daha bi seviyorum bu yüzden işte.
   Potin çizmeleri giymese kalacaktı yalınayak belkide.
   Batı potinlerin çimleri eziyor dur demese,
   Bir canavar çıkacaktı karşısına dünyanın bu da mümkün ise..
   Denemeden yaşamadan nerden bir bilebilsek!

  • Misafirin arsızını tatmin etmesi de zordur tabii, sayın yazar hangi birinize yetişsin kalem efendisi?
   Koru zaman zaman olduğu gibi, belli ki bu fotoğraftaki empati ve sempati yoksunu çemiş bürokratların topluca sırıtışına da bir anlam verememiş ve şaşırmış işte…
   Ukraynada yaşanan savaş ve katliamlardan ötürü komşu ülkelerde ve tüm çevrede eğlence sektörü durdu, bazı andavallı turistlerden ve eşcinsel gruplardan başka içip içip sokaklarda anıran da yok, tanıdığım yeraltı yerüstü tüm kişiler, hırlısı hırsızı, eli silah tutan kim varsa vatan savunmasına koştular!
   Böyle bir atmosferde birilerinin kasalarının başında bir süre birlikte para saydıktan sonra da ağzı kulaklarında poz verebiliyor oluşuna her normal insan şaşırır öyle değil mi?
   Evet, para fakirlerin kanıdır!!!!

 2. Türkiye’de 19 Mayıs 1919, bizde Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı.
  Yunanistan’da 19 Mayıs 1919, Pontus Soykırımını Anma Günü.

  Ekrem İmamoğlu, Türk düşmanı Yunan şarkıcı Apolas Lermiye 19 Mayıs kutlamalarında İstanbul Güngören’de konser verdirmiş. Adamı da Karadenizli diye tanıtmışlar iyi mi.

  Şu videoyu izleyin, adam hangi ruhla Türkiyeye gelip şarkı söyletmiş.

  https://youtu.be/kS_hJ-KuB6A

  Beni çalıştırtmıyorlar diye milletle kafa bulurlar.
  Valla işine geldimi bal gibi çalışıyorlar.

  • Siyasal İslamcı ile Enosis’çi arasındaki fark şudur:
   İşgali:
   –Enosis’çi açıkça, göstere-göstere,
   –Siyasal İslamcı, özellleştşrme, garanti adı altında sinsice yapar.

   • İmamoğlu neden böyle yapıyor bilmiyorum!
    Yunanistan’ı ziyarete gittiğinde, “Atalarını ziyarete geldi” yorumları yapan Yunan medyasına muhalif güruh içinden hiç tepki gelmemişti, belki de buna güvenmiştir.

   • Pontus culara laf edilince pek bir kızıyorsun sulandır ak için bin dereden su getiriyorsun
    Anlıyoruz Haçlılar namusuuuza dokunmaz pontusçularda Haçlı olduğundan pek bir seversiniz

    • Uygur gabazcısi siz gidin ÇİNE SECDE edin. Haçlılar kimsenin namusuna dokunmaz fakat sizin dilinize fena dokunuyor.
     İki kelime yazı yazmayı beceremiyorsunuz havuzdan kopilemeler haricinde Akif tivide hellal morgig propagandası ile reklam yapiyorsunuz.

     İlker Başbuğ, Sizin ne gibi sorununuz var?”
     S T “Efendım Çin hükümeti Uygurlar konusunda rahatsız.

     Çin’den Türkiye’ye geldiğinde havuz kanallarında Uygurların gelenek göreneklerini anlatan; uygurları Çin’e neden gambazladınız sorusuna ben hiç Uygurların bölesesine gitmedı ve onlaríde tanımıyor.
     Oysakí Uygurların elinde kapı gibi videoları ve ses kayıtlarí olduğunu kimselerin bilmediğini zannediyor.

 3. CHP Genel Başkanı ortaya önemli bir iddia atıyor ama arkası gelmiyor. Ne iddiasını kanıtlıyor, ne de kendisine yöneltilen sorulara doğru cevap veriyor. Sonra da malımsı bir şekilde bakıyorlar bu millet bize niye güvenmiyor diye.

  MİT TIR’ları operasyonunu kimlerin yaptığı, kasete aldığı o gün de bugün de biliniyor. “Görüntüleri getiren kişiler maskeliydi yüzlerini, kim olduklarını göremedim.Sonra kamuoyundan tepki yükselince şunu söylüyor: “Hatırlamıyorum”

  Ayt-tyt sınavı yaklaşıyor.Kılıçtaroğlundan yeni bir yalan furyası beklenebilir. Katarlıların tıp fakültelerine sınavsız gireceğini iddia etmişti geçen sene.

  Yine çok değil geçen sene Kılıçdaroğlu ve Akşener, “Erdoğan Abd ye söz verdi Türkiye ve Pakistan’da mülteci merkezi kurulacak” diye mesnetsiz bir iddaa ortaya atarak gündemi meşgül ettiler.

  Geçen sene bayaa bir yalan dolanla geçmişti günleri 128 milyar nerede yalan kampanyası başlatmışlardı. Alıcısı da kendi seçmenleriydi tabiki.
  2021 eylül aylarında siyasi suikastlardan bahsetmiş sonrası fos çıkmıştı.
  Uzun süre mafya lideri Sedat Pekerin peşinden koşmuşlardı. Sedatın tiyatrosuna bir tek kendileri inandı. Şimdi ise yüzüne bakmıyorlar.
  Muharrem inceyi kime lime harcadılar iftiralarıyla. Şimdi de imamoğlu baktılar iyi gidiyor adamı üç ayda bitirdiler. Şimdi ise Atatürk diyemeyen Kaftancıoğluna yine sarıldılar. Atatürk havalimanı olayını ona emanet ettiler. Bu seferde beton pistler niyw sökülüyor niye ağaç dikiyorsunuz kampanyası
  Bu millet size niye güvenmiyor hala anlamadılar.
  2018 de seçimlerden önce Meral Akşener tv de konuşuyor ” Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz, bu iddialar söyleniyor. Araştırılsın ve bize bilgi verilsin. Bunların seçim döneminde rol alacakları, istenmeyen bir sonuç çıkması halinde karışıklık yaratacakları yolunda yoğun söylentiler var. Bunlardan birisi de SADAT diye bir yapı.” Seçime bir sene kalmış bayrağı Kılıçtaroğlu almış. Aynı zırvayı kendi seçmenlerine bir kez daha yediriyor.
  HDP’nin önüne gidip, bu ülkede 50 bin insanı öldüren terör örgütü için “Halk hareketidir” diyen parti için bir iki laf etmek zor.
  Böyle gündemleri bol bol gündeme getirsinler. Kararsızları kararlı hale getirdiler bile. Millet niye mi güvenmiyor. Uyandıklarında balığa gideriz. Gerçi o zamanlar yine trofa işleriyle meşgül olacaklar.

  • Genelde yorumlarınızı okumam!
   Çünkü siz yorum değil konu ile uzaktan yakından alakası
   olmayan önceden Sarayda hazırlanmış havuzun zıvığında yıkanmış mide bulandırıcı iftira ve yalanlarını burada sergiliyorsunuz.

   Siz bunları bırakın konu ile alakalí son 11 yılda reisinizin “yazarında belirttiğí” gibi silah tücarlarına kazandırdığı miliyarlarca dolar ile birlikte gencecik yavruların Suriye bataklığına gönmesinin hesabını sorun.

   • Yukarda yazdıklarım hepsi Kılıçtaroğlunun söyledikleri. Adama mide bulandırıcı, iftiracı, yalancı mı diyorsunuz. O sizin bileceğiniz iş napayım. Yukarıda söylemediğini veya yapmadığını bulun. Adamı temize çıkarın bide hipoyla yıkayın. Selamlar. Siz yine de okumayın.

    • Yukarıdaki kopi yazınızın konu ile alakasí varmí?
     Kílıçtaroğlu beyaz dese havuz Kılıçdaroğlu beyaz atla sarayı basacam dedi diye yazar sizde oradan buraya aktarırsınız.

     • Sizin sabah akşam alakalı alakasız yazdığınız yorumlarım veya atletlilerin yazdıkları yorumların var bir tek Fatih bey in yazdıklarının Alakası yok
      Peki alakasız olacak ama bir hoca Haçlılar namusunuza dokunmaz nasıl der hadi bir açıkla
      Tamam yazıyla alakası yok anladım

     • NR rumuzlu şakird kardeş, yukarda Kılıçdaroğlu ile ilgili yazdıklarımın bir tanesini Kemal Kılıçdaroğlu söylemedi veya yapmadığını bulun Kılıçdaroğlundan burda özür dileceğim. Bulamazsanız havuz medyadından ve burdaki herkesten siz özür dilermisiniz. Söylemiş ya bunları dermisiniz.

  • Şu ‘malımsı bir şekilde ‘ bakmak nasıl oluyor Fatih !
   Yani bunu kullandığına göre senin anlamını çok iyi bilmen lazım , bize de bir zahmet izah etsen memnun oluruz !

   • Tabiki, Mucip bey. Orada bahsedilen anlam daha olayları kavrayammak anlamında, onca yalan dolan konuşuyoruz ulan daha bize niye güvenmiyorlar anlamındaki şaşkınlığı ifade eder. Şaşkınlık Chp yönetimi ile ilgili. Seninle ilgili olan kısım alttaki paragrafta geçiyor.

 4. Ikinci dünya savaṣı sonunda Stalin’in Türkiye’den istediklerini, Türkiye’nin o günlerde iҫinde bulunduğu durumu ve Türkiye’nin Nato’ya giriṣ serüvenini unutmuṣa benziyoruz.

  Alternatif olarak, Nato Ukrayna’yı destekleyerek dolaylı olarak değil doğrudan Putin’e karṣı savaṣa girebilir, biz de o zaman savaṣın iҫindeyiz.

  Böyle bir savaṣın dünyayı ne hale getireceğini bir düṣünelim…

  Nato, bırakalım Putin istediğini yapsın da diyebilir…

  Hitler ve Stalin kendi ülkelelerinde yaptıklarını dünyada da istedikleri gibi yapabilselerdi bugün nasıl bir dünya’da yaṣıyor olurduk?

  Biraz düṣünmekte fayda var…

  • Almancı arkadaş biraz düşündüm de;
   “Hitler ve Stalinin kendi ülkelelerinde yaptıklarını merkel ve putin dünyada da istedikleri gibi yaptılar ve bugün böyle bir dünya’da yaṣıyoruz” işte, noolmuş?
   Biraz da sen düşün bakalım…

 5. Sayın yazar “Bakalım tarih bu günler için ileride ne yazacak…” diyor, fazla beklemeye gerek yok!
  Aynı fotoğrafta bulunmayan rusya merkezbankası başkanı(evet o da kadın:) da gülümsüyor mudur bilemiyorum ama ülkesinin tüm döviz birikimini avrupa bankalarında tutmakla pek de akıllıca bir iş yapmış sayılmaz kanımca, çünkü hepsine el konuldu, ukraynaya yardım diye gönderilenlerden milyarlarca dolar daha fazlası hem de…
  Şimdi anladınız mı resimdekiler niye sırıtıyorlar?

  • He anladıııımm! Siz akıllısınız o yüzden Katar’da tutuyorsunuz paraları:)))

   Londra’da sokak boyu yatırılan paund’lar Amerika’ya gönderilen milyon milyon milyar dolarları niye yatırdınız be?

 6. Şu günlerde en önemli konu Türkiyenin, Nato ya girmek isteyen İsveç ve Finlandiya yı veto etmesi.
  muhalefet parti başkanlarının bu konu hakkında tek bir kelime edememesi garip değilmi. İtiraz et veya destek ver. Hiç mi görüşünüz yok, fikriniz yok.
  PKK’ya hizmet ettikleri için görevden alınan Belediye Başkanlarına sahip çıkanlar, HDP’nin PKK’ya gönderdiği evlatlarını HDP kapısında bekleyen Diyarbakır annelerine “proje”  yakıştırması yapanlar, Terör örgütü ile mücadeledeki başarı için iki kelime etmeyenler. Hayırdır, İsveç ve Finlandiya’nın velinimeti olan ABD’ye göbekten mi bağlısınız.

  • Fatih bunların kafaları karışmış🙃 mehri falan derken, çadır tıyatrosu izlemekten..
   Netçeklerini de bilemez halde ler😂
   İsveç dedin kayak akla gelir şimdi😭😭
   Fin dedin son anlayacaklar iyi mi.

 7. Bu vekalet savaşını yürütenlerin hiç birinin , Ukrayna gibi ne askerleri ne halkı katlediliyor ve ne de evleri barkları başına yıkılıyor ; hepsinin tuzu kuru , para gücüyle savaş oyunu oynuyorlar !
  Kabak zavallı Ukrayna’nın başında patlıyor ; aşağısı sakal, yukarısı bıyık , ne yapsınlar !
  Öte yanda , dünyada bir milyar insan yarı aç yarı tok yaşıyor ; Afrika’nın Sahel bölgesinde 18 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu BM yeni açıkladı !
  Bir yandan da yine dünyada her sene bu kadar insanı besleyecek yiyecek içecek çöpe atılmaktadır! Bir o kadarı da gereğinden fazla tüketilmekte ve hem dünyada hem de bizde obezite konusunda adeta bir patlama yaşanmaktadır !
  NOT:Sahel bölgesi orta Afrika’da Senegal,Çad, Burkina Faso, Nijerya, Moritanya, Nijer ,Eritre,Sudan topraklarının yer aldığı ve batı- doğu istikametinde uzanan bir bölge .
  Selamlar, saygılar

  • Sayın namlu, endişelenmeyin, ümitvar olunuz, türk bayraktarları ukrayna ordusunda şanla şerefle savaşıyor, kardeş ukrayna halkının gönlünde destanlar yazıyor:
   slawa ukraini!!!
   Almanya ukraynaya silah ambargosu uyguluyor, ukraynanın yetişmiş işgücünü herkesten fazla sömürüyor, rusyanın malvarlıklarına da elkoydular, sırıtırlar tabii, ama son gülen iyi gülermiş:)

 8. Elin oğlu 8 senede 60 milyarcık masrafla dünyaya nizam veriyor, devlet kurup devlet yıkıyor. Bizde iki üç sene içinde 180 milyar dolar harcanıyor Yaprak bile kıpırdamıyor.

  • Amerika nın cari açığı 800 milyar dolar. Bunu nasıl finanse ediyor önce onu bir araştır sonra anlarşın !

   • Bunu araştırmaya bile gerek yok. dün de siz yazdınız burada, “Türkiye ihracata ağırlık vererek büyüme hedefinde” diye. Daha önce de, “yatırımlar yapılıyor ihracatta yükseliş var ama refaha dönüşmesi uzun vadeli” dediniz.

    Akpartinin bir ileri geleni de şöyle dedi “Türkiye mühendis ihrac eder hale geldi”

    Doktor bilim insanı mühendis ihracatına Türkçede beyin göçü deniyor. Dikkat buyurunuz burası çokomelli, ekonomi kitaplarında yazmadığı için birinin yazması lazım galiba. Doktor mühendis bilim insanı eğitimci iş insanı gibi üreten beyin ihracatı ihracatçısı olan ülkeye hiç bir şey kazandırmaz ama ithalatçısı ülkeleri ihya eder. Amerika cari açığını nasıl yönetiyor sanıyordunuz?

   • Siz Amerka’nın cari açığıní birakın! Kendinizi düşünün. Dúnyanın en zenginleri ve teknoliji yanı sıra diktatörlerin korkulu rüyaları olupta hapislerde çürütmek istediği úlkelerinde yetişmış eğitimli bilim adamlarina’da ABD kucak açıyor yani miliyonlarca dolar harcayarak yetiştirdiğimiz bilim adamlarímız gibilerinden’de gene ABD nemalaniyor. Artí Maddi Yatírımlarınıde ülkelerinde tutuyorla. Başkanlar ve çevreleride halkının emaneti olan hazineyi soyup eş dost ve sülalece adalara ve yurtdışına yatırmiyor onun için siz ABD yi bırakın TC ye bakín. Zarafın şahitlığı ABD ye valizlerle dolar getirip yatırım yapanların mallarına icra koysalar onların cari açığını fazlasí ile kapatır.

  • Baran bey “Elin oğlu devlet kurup devlet yıkıyor”dan kasdın afganistan, ırak, suriye, yemen filan mı nedir? Biraz daha açar mısın?

   • Sana dememiştim, sana deseydim lafın gelişi diye ilave ederdim:)

    Ama sen anlamışsın da muhabbet etmeye fırsat arar gibi bir halin var. Madem muhabbet etmek istiyorsun şu altın rezervi hakkında bilgileri güncelleyicersen. Hani akp öncesi ne kadar dı şimdi ne kadar? Londra’da 400 ton altın satıldığından bahşediyor gazeteciler ne diyorsun? Vatandaşın Karagün için yastıkaltında sakladığı altınları topla Londra’da sat oluyor mu böyle?

  • Bizde hepsinin planını kafasına geçiriyoruz.Oğlanalrını tutup tutup içeri atıyoruz kurtulan soluğu Fillandıya da almıştı onları da uçak körüğünde geri verecekler.

 9. *kendileri için savaşsız! günler.*
  Tıpkı agalar ve marabalar gibi sanki.
  Yönetenlerin yönetilenlere üstünlüğü!
  Böyle bir yetkiyi gücü kim vermiş olabilir ki bazılarına? Tanrı?! Marabalar?! Yada kendilerini herşeyin sahibi sanan asalaklar?!!!
  Yarın bunlar şunu da mı diyecekler:
  Bu dünyanın sahibi biziz!!!!
  İstemeyen gidebilir!!!!
  (de nereye? Mars? Jüpiter? yada Ay’a?)

 10. guc boyle bir sey. çin den sonra dunya tek kutuplu mu olcak? bunu bilmek ve ona gore strateji olusturmak lazim. yenilecek tarafta durmaya gerek var mi?

Yoruma kapalı.