AK Parti’nin İstanbul adayı Murat Kurum.. Kendisini neler beklediğini bilmiyor olabilir mi? Benim hatırlatacaklarım var…

29
Reklam

AK Parti 31 Mart günü yapılacak yerel seçim için çok sayıdaki adayını dün görkemli bir törenle İstanbul’da açıkladı. Dikkatler doğal olarak açıklamanın yapıldığı kent için düşünülen adaydaydı. Onun ismi de, diğerleri gibi, AK Parti’nin genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı: Murat Kurum

Sürpriz mi? Değil. Aylardır Murat Kurum ismi en güçlü aday olarak anılmaktaydı; bir gün önce de kulis bilgisi olarak kamuoyuna onun ismi yansımıştı zaten.

İlan edilecek adayların isimlerini havi liste elime dün erken saatlerde geçtiğinde, ben de, onun tercih edildiğini erkenden öğrenmiş oldum.

İlk elde fena bir isim gibi durmuyor…

Mühendis. TOKİ başkanlığı yapmış. Çevre ve şehircilik bakanı iken, diğer bakanlarla birlikte milletvekili olması istenmiş, halen Meclis’te yine aynı konunun komisyon başkanı.

İstanbul deprem beklenen kent, eh, o da şubat 2023 depremi sırası ve sonrasında o konunun bakanıydı. 

Kentsel dönüşüm kenti, İstanbul; o da TOKİ deneyimiyle bunun sorumluluğunu üstlenebilecek biri.

Herhalde bu özellikleri, onun, ülkemizin en büyük ve en sorunlu kentine layık görülmesine yol açmıştır.

Reklam

Acaba CHP adayı Ekrem İmamoğlu karşısında seçimi kazanabilir mi?

Esas güncel soru bu.

Murat Kurum olarak işinin zor olduğunu söyleyebilirim.

Nedeni yukarıda kısaca özetlediğim CV’sinden de anlaşılabilir.

‘Deprem’ denildiğinde akla ilk gelen birkaç isimden biri, ama o özelliğinin İstanbul’da etkili olabilmesi biraz zor; deprem sonrası iyi yönetilemediği ve halen de depreme maruz kalan 12 kentin kendine gelmesi geciktiği için… Hükümetin o konundaki başarısızlığı bu seçimde onu rahatsız edecektir.

TOKİ konusu da öyle. ‘TOKİ mağdurları’ diye adlandırılan bir kitle var ve o kitle bu seçimi dertlerini anlatmak için kullanmaktan kaçınmayacağa benziyor.

Kendisinin İstanbul ile özel bir ilişkisi olduğunu da hatırlamıyorum. Bir zamanlar İstanbul için aday gösterilmiş, kentle ilişkisi bulunmayan bazı siyasilerin, aday olarak gelip bu alanda sınandıklarında düştükleri gülünç durumlar biliniyor. 

İstanbul büyük bir kent, öyle birkaç gün çalışarak öğrenilemeyecek kadar büyük hem de…

Reklam

Anadolu’nun dört bir tarafından gelmiş ve kendilerine bu kenti ‘yuva’ olarak seçmiş milyonlar yaşıyor burada. Karadeniz’den, Orta Anadolu’dan, Doğu ve Güney Doğu’dan insanlar… İstanbul’da Sivas’taki Sivaslılardan çok Sivaslı, Giresun’daki Giresunlulardan daha çok Giresunlu var. Karadeniz’in bütün kentleri için de durum aynı. Ankaralı Kurum’un “Hemşehrim” diyebileceği pek az insan yaşıyor İstanbul’da…

Bu da pek lehine bir durum değil.

Geriye kendisini seçtirmek için ne kalıyor?

AK Parti’nin propaganda mekanizması ile Tayyip Erdoğan

Adaylığının kesin olduğunun anlaşılmasıyla birlikte, dün, değişik kanallarda yapılan yayınlara kulak verdim ve dinlediklerimden AK Parti’nin İstanbul seçimine yönelik propaganda hazırlığının ipuçlarını elde ettiğimi sanıyorum.

Negatif propaganda

Murat Kurum’un TOKİ ve deprem konularındaki ‘başarıları’nın anlatılmasının ona yeterli oy getirmeyeceği şimdiden düşünülmüş olmalı. 

Elbette, projeler, planlar gündeme getirilerek onun şahsında İstanbul’un neler kazanacağı da anlatılacaktır, ama seçime kadar, daha çok, mevcut CHP’li başkanın İstanbul için hiçbir şey yapmadığı, kenti geriye götürdüğü yolunda bir söylemin kullanılacağı şimdiden belli.

Yeterli olabilir mi negatif propaganda?

Çok zor.

Sanıyorum, o durumda, yine İstanbul’un eski büyükşehir belediye başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan faktörü devreye girecektir. Son yerel seçimde, Binali Yıldırım’ın aday olarak yeterince ikna edici görünmediği fark edilince, diğer kent ve kasabaları ihmal etme pahasına, son bir ayın önemli bir bölümünü İstanbul’a ayırmış, her gün bir ilçesini gezip yurttaşlarla bire bir ilişki kurarak ve “Unutmayın, oyunuzu bana vereceksiniz” temasını işleyerek geçirmişti Tayyip Erdoğan

O seçimde kazanmak için bu söylem yetmemişti.

Bir dostum duyurdu: Ekrem İmamoğlu’nun karşısına rakip olarak AK Parti en zayıf adayı çıkarmış oldu. 

İstanbul’u yeniden kazanmak ve AK Parti’nin geleceği için daha uygun aday hiç kuşkusuz Selçuk Bayraktar’dı. 

Acaba o kendisi istemediği için mi aday gösterilmedi, yoksa kim aday gösterilirse gösterilsin İstanbul’un AK Parti tarafından kazanılamayacağı kamuoyu yoklamalarına yansıdığından, yola başarısızlıkla başlaması istenmediği için mi?

Murat Kurum’a yine de “İstanbul’a hoş geldin” diyorum.

ΩΩΩΩ

Reklam

29 YORUMLAR

 1. Ekrem bey deprem adına tek bir taş oynattı mı acaba üstüne üstlük beylikdüzünde (en riskli bölgelerden!) 1 senedir yapım ve yıkım yasağı koydu tabi kendisi beylikdüzünden sarıyere taşındı deprem umrunda değil bizzat komşumuzdu kendisini sadece çırağanda kutlamalarda gördük en azından karşı tarafın depremle ilgileneceği kesin. Deprem yüzünden psikolojisi bozulan biri olarak asla ekrem beye oy vermem

 2. 😂😂😂😂şimdi ekranlarda kendini akıllı zanneden muhalifler çıkacak iktidara oy verecek seçmeni yine aptal yerine koymaya çalışacak…
  işte bu belediye seçimi de….normal vekil seçimi değilde..eeee.yanı illada akp ye vermen gerekmez .de…..eeeeeee başka partiyede oy verebilirsiniz.iş yapacak adama da…..eeeeeeeeeee😂😂😂😂😂ama ekreme gelince eeeeeeeeeee bütün muhalif partiler ekreme ..tamammıyız.😂😂😂😂
  Allah’tan Türk milleti çook zeki😂😂😂😂

  • AK Parti İstanbul için iki güzel slogan bulmuş:
   Fatih’in İstanbul’u fethettiği AŞKtasın!
   Kendine değil, KENTine çalışan başkan!
   Tebrik ederim…

 3. TC’de hiç bir partinin, başkanının, milletvekillerinin ve hatta delegelerinin birbirlerinden farkı yoktur. Tek ortak noktaları çıkarları için her yola başvurabilecek yapıda olmalarıdır. Trafolara giren kediler, geçerli sayılan mühürsüz oylar, inat ve hazımsızlıktan yinelenen seçimler görmüş bir devlette artık en yüksek yargı (AYM) kararları bile uygulanmıyor. Bu koşullarda yapılacak sağlıksız seçimlerden sağlıklı sonuçlar beklenemez. Ekonomik çöküntüyü kendine yararı olmayan KaKa’nın neden olduğunu düşünebilen milyonlar varken… Çok uzak olmayan bir gelecekte mitingleri geçtim, statlara Türk Bayrağı sokulmazsa ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Belediyeleri hangi yeteneksizin, hangi beceriksizin, hangi hayalperestin hangi (istediğiniz olumsuz sıfat) alacağının hiç bir önemi yoktur. Hiç bir şey değişmeyecektir.

  • Yahya bey “TC’de hiç bir partinin, başkanının, milletvekillerinin ve hatta delegelerinin birbirlerinden farkı yoktur.” neyim buyurmuşsunuz da,
   bunlara hdp de dahil mi yoksa öylesine sallıyor musunuz?
   Eğer öyleyse akp nin yaptırdığı köprülerden, otobanlardan geçmeyin, hızlı tren ve metrolarına binmeyin, havaalanlarına adım atmayın, tünellerine girmeyin, barajlarından su içmeyin ve elektrik gaz kullanmayın, ok?

 4. 23 MİLYON “ONE WAY TİCKET”
  “One way TİCKET” ünlü bir yabancı şarkı
  Anlamı “tek yön bilet”
  Yani gidiş bileti.
  Yani dönüş yok.
  En son 2018 yılında çıkartılan imar “katliamı”, pardon imar barışı kanununa dayalı olarak 7 milyondan fazla kişi yapı kayıt belgesi almış.
  Yani imar katliamından, pardon imar barışından yararlanmış.
  Ne şekilde yarar temin ettiklerini en net Kahramanmaraş ve Hatay kabristanlarında öğrenebilirsiniz.
  Bu 7 milyondan fazla binanın 6 milyona yakını “konut”.
  Yani konut sayısı 5 milyon 800 bin.
  Tek yön gidiş biletlerini cebine koyan vatandaş sayısı:
  –5 milyon 800 x 4= “23 milyon 200bin kişi.”
  Şayet 6 Şubat 2023 depremi olmasaydı, resmi şekilde TBMM’ye sunulmuş yasalaşmayı bekleyen imar katliamı, pardon imar barışı yasa teklifi çoktan Resmi Gazetede yayınlanmış ve milyonlarca vatandaşımız daha tek yön bileti çebine koymuş olacaktı.
  Tabii ki, harç adı altında milyarlarca haracı da mirasyedilerin cebine.
  Türkiye’yi yerle-yeksan edenler mi İstanbul’un sorunlarını çözecek?
  Kuralımız neydi?
  “Sorunlara neden olanlar sorunları çözemez”

  • Bana kalırsa, İstanbullu oy verirken icraatlere bakar. Gerçekçi ve samimi vaatlere odaklanır.
   O nedenle Kurum’un kampanyası pozitif, konusu da sadece İstanbul’u daha iyiye götürecek projeler olmalı. Gençler ve kadınlara yönelik özel projeler üretilmeli. Bu yapılırken iletişim tek tip elbiseye de sokulmamalı… Dijital platformlar etkin kullanılmalı.
   Naçizane…

 5. biz sayın kurumu şubat ayında daha yakından tanıma fırsatı bulduk. ekranlara çıkıp her demeç verdiğinde iki sözünden birinde “sayın cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla” demeyi ihmal etmemişti. zaten o talimat vermeden kimsenin ne cesareti, ne de niyeti oluyor bir işi yapmaya. dolayısıyla istanbul için uygun bir aday zannedersem.
  imamoğlunun popüleritesini çekemeyenler var, nedense.
  efenim iktidarın çıkardığı zorlukları da küçümsüyorlar neymiş, iş bilen adan her zorluğu ortadan kaldırır-mış.
  öyleyse asgari ücretli birine neden araba almıyorsun diyebiliriz, adam olan zorluk tanımaz değil mi? diye sorabiliriz. makuliyet kaybolunca her soru mümkün.
  oysa bir ev nasıl parayla dönüyorsa, bir şehir de parayla döner. bir dünya metropolünün ihtiyacı olan ödeneği vermeyeceksin, imamoğlu gelene kadar elinde olan gelirlerin önemli kısmını keseceksin, elini arkadan bağladın diye soruşturma açmaya çalışmaktan tut, görevden almaya kadar her türlü yasal sorunlarla uğraştıracaksın sonra ne yapmış diye soracaksın milyonların sempatisine de bozulacaksın. belediye meclisinin çıkardığı zorlukları saymıyorum bile. bu adalet duygusu çoğunlukta olduğu sürece böyle iktidar-lar daha çok gelir başımıza. onlar zenginleşirken, ülke kaynakları elden giderken halk yoksullaşır, her gün skandalın biri gider, bini gelir.
  sayın kurum istanbula ne verebilir?
  sayın erdoğan çıkıp biz istanbula ihanet ettik diyerek geçmişte ne kadar yanlış iş varsa hepsinin yapıldığını bizzat itiraf etmedi mi? çarpık yapılaşmaktan tut, ranta dayalı her türlü hesap bu kutsal şehir istanbula on yıllar boyu zaten reva görülmedi mi? şimdi ne değişecek?
  bilemiyorum.
  sayın imamoğlu bilmiyor muydu milletin borç batağına daha çok gömülmesi pahasına
  halkın gözünü boyayacak mega projeler yapmayı? gidilmeyen havaalanları misali ya da geçilemeyecek derece de pahalı olacak köprüler misali.
  halbuki verirsin parasını yaparsın istediğin projeyi.
  halk ödeyecek nasıl olsa.
  halkın beli bükülecek.
  halk çocuğuna süt alamayacak.
  halk yoksullaşacak nasıl olsa.
  öyle değil mi?
  halkın parasına sahip çıkmayı tercih etti,
  halkın gözünü boyamayı değil…

 6. Sayın Koru,
  14-28 Mayıs seçimlerinden önce de yaptığınız yorumlar, cumhur ittifakının zor kazanacağı yönündeydi.
  Mevcut İBB başkanının İstanbul’a hizmet için niyetlenmediği ve neticede başarısız olduğu mâlum ve karşısındaki en zayıf rakibi bile şanslı sayılır.
  Kaldı ki; M.Kurum en güçlü adaydır..
  S.Bayraktar olsaydı, bu sefer de akraba-damat-hanedan dedikoduları yapılacaktı.
  Bendeniz, F.Koru’dan, biraz daha nesnel yorumlar bekliyorum.
  Vesselâm..
  Saygılarımla..

  • o kadar tarafsız!! yorum yapmışsınız ki hayran kaldım..gerçekten inananarak mi yazdınız. gerçekler!! bu denli ortadayken demişsiniz alanen..yapmayın bu denli tek taraflı ve taraftarken buna davet etmeniz sadece yanılsama olmali.

 7. Aslında damadı önerenler samiyetlerinden değil,doğrudan Erdoğanı ve iktidarı yıpratmak için sinsice bir takdik içinde olduklarından bu öneriyi yapıyorlar.Kurum’un şehir ve yapılanma konusundaki tecrübesi ve hem Başkan Erdoğan ,Mehmet Özhaseki (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı)ile Göksu’nun desteklerinde çok başarılı olacağı doğaldır.Bitmez tükenmez kıskançlık ve kindarlığın,hizmetten ziyade mezhepçilik,hemşericilik bataklığından kurtulamayan bağnazlar bu kez başarılı olamayacak.Akıl ve samimiyet kazanacak.

 8. İstanbul seçimlerinin sonucunu seçim kampanyası belirler.
  Kampanya laiklik, demagoji, siyasi tartışmalar, karşılıklı suçlamalar, Ekrem İmamoğlu ve Tayyip Erdoğan tartışması şeklinde geçerse CHP seçimi alır.
  Kampanya projeler üzerinden İstanbul’un sorunları ve çözüm önerileri tartışılarak geçilir ise hiç kuşkusuz AK Parti kazanır.

 9. Bir zamanlar BEDRETTİN DALAN diye bir belediye başkanımız vardı çok popülerdi ve yaptığı hizmetlerle halkın sempatisini kazanmışö ö ve gireceği seçimi kesin kazanır gözüyle bakılıyordu.Ancak kaybetti .İmamoğlu da şu an çok popüler Erdoğan a kızan herkes ona sempati ile bakıyor ve popüleritesi oldukça yüksek.Hizmet üretmemekle birlikte yaptığı algı operasyonları onu popüler hale getiriyor.
  Efendim iktidar zorluk çıkarmış vs vs bunları bırakalım iş bilen adan her zorluğu ortadan kaldırır. Sen adamlara kalk savaş aç asli görevin başkanlık yapmak olmakla birlikte tek görev olarak muhalefet yapmayı seç sonra bana engel çıkartıyorlar de .
  İstanbul a başkan seçileli 5 yıl oluyor aklımızda hangi projesi var.Geçen gün İBB den bir yetkili açıklama yapıyor , İstanbul un su sıkıntısı var Trakyadan su getirmeliyiz diyor , EE gunaydın.Bırakalım hizmeti geçen yıl İSPARK 30 milyon TL zarar açıklamış .El insaf 120 bin park kapasiten var ekmek istemez su istemez hammadde istemez havadan para basar ama zarar eder , nasıl açıklanır bu.İstanbul 5 yıl kaybetti , Derdi İstanbul olmayanın İstanbula vereceği hizmet yoktur .
  Peki Kurum ne yapabilir ? Öncelikle kavga olmayacağı için ve derdi de cumhurbaşkanı olmak olmayacağı için şansı yuksektir.Yapacağı tek şey akıllı danışmanlarla proje üretmek.
  3 büyük sorunu var İstanbul un DEPREM – TRAFİK ve KONTROLSÜZ BUYUME .Çare merkezi yönetim ile uyum içersinde çalışmak.
  Kurum un seçilmesine en büyük engel ise insanımızın futbol takımı tutar gibi siyasi parti tutması ve oyunu o yönde kullanması.
  Bakalım görelim ne olacak.

  • Sayın koru genel seçimi kaybedince 2028 seçimlerine hazırlanmaya başlamış. Aklınca Selcuk bayraktarı ibb adayı yapıp kaybettirerek 2028 deki adaylığını riske atacaktı ama bu istegi gerçekleşmediği için bozulmuş.

  • Murat Kurum için “Kendisinin İstanbul ile özel bir ilişkisi olduğunu da hatırlamıyorum.” demişsiniz, oysaki çok ilişkisi vardı. Avrupa’da en fazla gökdelen İstanbul’da, övünülecek bir şeyse bu Murat Kurum başta AKP’nin “başarısı”. Çünkü bu gökdelenlerin % 95’inin imarı Ankara’dan Murat Kurum’un da uzun bir süre başında olduğu Bakanlık tarafından veriliyor, yani belediyeler sorumlu değil. Çürük binaları yenilemek, şehri büyük bir depreme hazırlamak zor iş, bakanlık kararıyla yüksek rant getirecek gökdelen dikmek kolay ve karlı iş. Bu yoğun ve çarpık yapılaşmanın çilesini İstanbul’lular çekiyor. Troller soruyorlar “İmamoğlu çivi çaktı mı?” Ellerinde sadece çekiç var, onlar için herşey çivi! Bütün engellemelere rağmen toplu taşımada, özellikle metroda hızlı mesafe kat etti. Şehrin rantını malum yerlere yedirmedi. Bakalım İstanbul’lu yapılan hizmetlerden memnun mu? Yeter ki muhalefet mükerrer oy konusunu ciddiye alsın ve sıkı tedbirler almaya çalışsın.

  • popülist,rantci 5 müteahhit odaklı, cafcaflı projeleri hizmet sananlar, bunun halktan çok rantiyecilere faydası olduguna gözlerini kapatanlar hizmet kavramını işlerine göre büküyorlar. millet salak mi istanbula hizmeti görmüyor mu.tekrar İstanbul’un kaynakları 5li rantcilara, tarikatler, cemaatlere mi kaydirilsin..amaç nedir.durust olun

 10. ”Bir dostum duyurdu: Ekrem İmamoğlu’nun karşısına rakip olarak AK Parti en zayıf adayı çıkarmış oldu.”
  Sayın Koru, bu dostların seni hep Tonga’ya getiriyor. Bu Dost’un arkasındaki Post senin değilse!? Bu dostlarına dikkat et derim..

  • Sayın koruya kalırsa, erken seçim olacaktı ve RTE aday olmayacaktı. En sonda kazanması imkansızdı. Kurumun handikapı çokmuş. Yani bu muhalif kitle yapsatcı imamoğlunu kentsel dönüşüm uzmanı Kurum a tercih edecek ve özdil, fatih altaylı gibi yazarlara felakatten kurtulacak. Yani artık söz kalmadı.

 11. Sence bayraktar mıydı? Bence Yerlikaya mı?
  İsimlerin bir önemi varmı????????
  Bayraktar denene bilirdi, ama fakat, dönem ve zaman bakımından uygun olan mıydı?
  Kurum belirlendi, amaç hasıl oldu (mu?)
  AMAÇ NEYDİ????????
  -İstanbul’da kazanmak?
  -İstanbul’u geri almak?
  -İstanbul’da projeleri hayata geçirmek?
  -İstanbul’a hizmet etmek?
  -Siyaset dünyasına gelir kapısını aralamak!
  Bu sorular cevabını buldumu kafalardaki bilinmeyenler de cevaplanır🤗.
  Not:kim kazanırsa kazansın,
  İlk yapacağı şey olarak:
  “Bakırköy b.çekmece metrosuna hemen kazmayı vuracağım!” cümlesiyle beraber…
  YAPACAK! YAPABİLECEK GÜÇ DAHA RAHAT KAZANIR!!!

 12. Fehmi bey eksik yazmış, 2019 Yerel seçimlerinde İstanbul’a gelen aktif siyasetcileri ben hatirlatayim. Erdoğan, Bahçeli, Soylu, Karaismailoglu, Göksu ve Murat Kurum vardı. Yani İstanbul’da hepsi yenilmisti. Binali Yıldırımin yapamadigini Murat beymi yapacak. Akp en zayıf ismi aday göstermesinin nedeni İmamogluna siyasi yasak geleceginin rahatlığı olabilirmi? Yazar bu olasılığı ıska geçmiş.

  • İBB de başgandan daha önemli olan bir durum var. Meclis aritmetiği!!
   Yerel seçimden sonra,
   Kim kazanmış kim kaybetmiş?
   Kim başgan olmuş kim olmamış tan ziyade, dengeler! ne durumda olacak odur önemli olan!
   Dolaylı olarak ilçelerin hangi ittifakta olacağı İstanbul’da yönün de ne tarafa olacağını gösterecek;
   -ya ucuz kasaba siyasetinin yapıldığı, hırlının hırsızın yolsuzun fink attığı,
   Tarikatlerin cemaat lerin mafyanın twist yaptığı bir kent!!!!
   -Yada VİZYON SAHİBİ DÜNYAYA ADINI YAZDIRAN BİR METROPOL ŞEHİR!

 13. Deprem deprem diye korkuttukları istanbula en iyi aday.korkuttukları derken iktidar aleyhine..güya kaç yıldır iktidarda daha kentsel dönüşüm yapmadı diye itiraz oluşturmak…ama Erdoğan da madem öyle dedi ahanda. Size kentsel dönüşüm..😁ekremin bu konuda diyeceği ne.hava cıva.üçbeş heykel bide ekmek büfesi😂😂😂😂
  Sizin hayır bildiğinizden şer …şer bildiğinizden hayır vardır.siz bilemezsiniz Allah bilir.bu ayeti düşünürken aklıma İst kaybedilmesi geldi…2018 ist kaybedilmese idi 2023 seçimleri kaybedilmişti. Çünkü pandemi kapanmalar…ekonomik sıkıntı.hayat pahalılılığı ..en son depremle bunalan halk karşıda beceriksiz bir muhalefeti denenmemiş ve durmadan bol keseden sallayan muhalefeti görse idi akp ve Erdoğan gitmişti….ama Ank İst da iktidar elinde olduğu halde bir heyecan bir yenilik icraat yapamayan muhalefeti millet gözü ile gördü…..bedeva ev verdiği halde ekonomik krize rağmen yine iktidar dedi..eğer muhalefet İst ve Ank belediyelerinin almamış olsaydı….😂😂😂😂yepyeni .bol vaad…yıpranmış bir iktidar ..hayat pahalılılığı içindeki halk Erdoğan yeterli desteği vermezdi….şimdi bazıları ne diyor bu adam yine diyecek ama.kaderin üstündedir bir kader vardır.anlayan anlıyor…anlamayana da ne yapalım.vermemiş mağbud…

  • Teşekkürler M.Kaya.
   İnsanlarda asıl değerin,Ahlak,Erdem,Adalet,samimiyet olması önemli.
   Bazı Münafık,mürtet,hatta MÜŞRİK tavırlı tipler var.
   Allah cc.nu Hesaba katmadan dünyalığı için insanlara zehir sunan,kötüler,kötülük ruhlular
   hala bir şeyi anlayamadı.
   Kaderin,üstündeki kader.
   Takdire tevekkül.

   • Kaderin üstünde kader ifadesi şirk kokuyor. Yaratıcının üzerinde bir başka yaratıcı anlamını taşıyor. Hiristiyan filmlerinden cafcaflı diye bişeyler yürütüp, cahilce sahip çıkmayın. Tövbe edin.

Yoruma kapalı.