Akşener “Biz AK Parti’ye rakibiz” diyor; sizce de İYİP ile AK Parti rakip mi, ne dersiniz? 

22
Reklam

İYİ Parti (İYİP) genel başkanı Meral Akşener, hem de ısrarla, altı ay sonra yapılacak yerel seçimlere partisinin her yerde kendi adaylarıyla katılacağını söylüyor.

Niyetinin ciddiliğini ispat için olacak, İzmir’de aday gösterecekleri kişiyi, ilde düzenlenen bir toplantıda partililere tanıttı da.

Ciddi ciddi her yerde partisi adaylarının kazanacağı iddiasında Akşener

Son seçime, Millet İttifakı içerisinde yer almasına rağmen, ayrı liste çıkararak girmiş bir parti İYİP. Seçimde oyu Türkiye genelinde yüzde 10’u dahi bulamadı. En iddialı olduğu yerlerde bile çıkaracağı adayların seçilmesi mümkün görünmüyor.

Peki de neden böyle davranıyor olabilir İYİP lideri?

Genel kabul, Akşener’in herhangi bir sebeple, CHP’ye ve özellikle de Kemal Kılıçdaroğlu’na müthiş bir kızgınlık duyması…

“Biz AK Parti’ye rakibiz, CHP de bizim rakibimiz” demesini buna bağlıyor bazıları…

Olabilir mi?

Reklam

Neden olmasın?

İnsanlar bazen küçücük bir sebeple cinayet bile işleyebiliyorlar.

İyi ama CHP veya Kılıçdaroğlu onu kızdırmak için ne yaptı?

Düşünüyorum düşünüyorum da aklıma ciddi tek bir sebep gelmiyor.

Partiyi kurduklarında, iktidar seçimin tarihini erkene alarak, İYİP’i hazırlıksız yakalamıştı. Partilerin seçime girebilmek için belli sayıda il ve ilçede teşkilatlarını kurmuş ve kongrelerini yapmış olması veya Meclis’te 20 kişilik bir milletvekiline sahip olması gerekiyor.

İYİP teşkilatlarını tamamlayamamıştı ve Meclis’te de yalnızca vaktiyle MHP’den seçilmiş beş milletvekiliyle temsil ediliyordu.

Kılıçdaroğlu CHP milletvekillerinden 15’inin oraya geçmesini sağlayarak İYİP’in seçime katılabilmesinin önünü açtı.

“Hayatta en büyük pişmanlığım” diyerek yıllar sonra bu alicenaplığa karşı olumsuz hislerini dışa vuracaktı Akşener.

Reklam

Ne diyeyim, bilemiyorum.

Millet İttifakı içerisinde yer aldıkları ilk günden başlayarak, CHP içerisinden -ve ittifakın diğer ortaklarından- İYİP’e veya Akşener’e karşı herhangi bir saygısız ifade sarf edildiğini ben işitmedim. Akşener’in masaya önceden hiç hazırlık yapmadan gelmesine bile ses etmediler. 

İttifak üyeleri, İYİP’in parti adına müzakereleri yürüten ve değişik alanlarda iktidar hazırlığı çalışmalarına katılan temsilcilerinden zaten memnundular.

Şimdilerde “Kılıçdaroğlu’nun adaylığı seçilemeyeceği önceden belli olduğu için hataydı” deyip duran Akşener’in, son ittifak toplantısından ‘6’lı masa’ için ‘kumar masası’ benzetmesi yaparak ayrılana kadar, bu düşüncesini muhtemel adayın yüzüne karşı bir kez bile söylemediği de bir realite.

Fazla uzun süreli sayılamayacak genel başkanlığı sırasınca yaptığı en vahim hatalardan biri, 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde, en uygun formül olarak ‘ortak aday’ çıkarma fırsatını heba etmesiydi Akşener’in… Önceleri uygun bulduğunu deklare ettiği ortak adaydan, nedense uzaklaşıp kendisini ‘kazanacak aday’ olarak ilan etti ve sonrası biliniyor…

Gerçek bu iken, aradan beş yıl geçti ve şimdilerde, o büyük hatasını hatırlatan çıkışlar yapmasını anlamak mümkün değil.

Tıpkı genel seçimde yüzde 10 bile alamamış partisinin yerel seçime tek başına girmesini sanki kahramanlık olarak sunması da öyle…

Siyasette dört işlemi bilmek en önemli unsurdur. Toplama, çıkarma, bölme ve çarpma işlemlerini iyi bilenler iktidar oluyor, işi başka yönlere sevk edenler her zaman hayal kırıklığı yaşıyor.

CHP’de karar alma mercii olan veya karar alma mekanizması içerisinde yer alanların dört işlemi bildiklerini gördük.

İYİP’e 15 milletvekili ödünç verme bunun bir kanıtı.

‘Helalleşme’ açılımı da öyle…

Başka eğilimli kitlelerden oy çekebilme amacıyla ittifak oluşturma da bir hesap meselesiydi.

Nedense ilk denemede hesabın tutmasını beklemeleri hataydı; ancak işte gördük, ittifakı ilk terk etmemesi gereken, seçime kendi partisinin amblemiyle giren İYİP, hesap dışı bir iş yaptı ve ittifakı yalnız terk etmekle kalmadı, muhalefetin gelecekle ilgili beklentilerini de liderinin yeni söylemiyle yok ediverdi.

Mutlaka bir sebebi vardır bu gelişmenin ama ben künhüne vakıf olduğumu söyleyemem.

“AK Parti bizim rakibimiz” söylemi bu son tavırdan sonra bir anlam taşımıyor. Sanki CHP gerçek rakip de AK Parti artık rakip değil gibi…

Nedenini galiba bir tek Akşener biliyor.

ΩΩΩΩ  

Reklam

22 YORUMLAR

 1. Ali nesin tahtaya şu ifadeleri yazıyor:

  0!=?
  0 üssü 5=?
  0X3=?
  0/0=?
  0+0=?

  Eşitlikleri karşısındaki değer nedir?sorusundan sonra eşitliklerin karşısına 0 veya 1 değerlerini yazıyor. neden 0 olduğunu veya beden 1 olduğunu anlatırken de biz öyle istediğimiz için öyle, tanım gereği öyle, başka hiç bir sebep yok, sadece biz öyle istediğimiz için. Mesela 0/0 işlemine hiç bir değer vermiyoruz neden, çünkü işimize öyle geldiği için tanımsız bırakıyoruz, tanımlarsak başımız ferde girer de onun için diyor.

  Bence Meral Akşener de kendini tanımsız bıraksa iyi olur kendisi için çünkü tanımlarken başını belaya sokuyor:)))

 2. muhalefetin bu bölünmüş güven vermeyen hali karşısında vatandaş ne yapsın kan tükürüp kızılcık şerbeti içtim diyerek ülkeyi batağa götüren akp ye oy verecek.
  muhalefetin bu hali karşısında erdoğan değil ceketini fanilasını bile koysa başta ankara istanbul izmiri rahat rahat kazanacak.
  sayın koru akşenerin chp den milletvekili transferi ile seçime girmesine en büyük pişmanlığım demesine buna ne diyeyim diyor.
  ben KATMERLİ NANKÖRLÜK diyorum.
  yerel seçimlerden sonra ortada meral akşener adında bir siyasetçi kalmayacak toz olacak.
  65 yaşındayım dindar bir insan sayılırım.dindar olduklarını iddia edenlerin yönettiği bir ülkenin gidişatından umutsuzum.Gençler ne yapsın işsizlik bir yandan liyakatlı oldukları işlere puanları yettiği halde mülakatla düşük puanlı parti mensuplarının alınması ekonomide belirsizlik dün nass bugün pass.Allahın ayetleri ile bakara makara diyen büyükelçi olarak atandı.maden işçisine tekme atan konsolos görevlisi oldu.Ah güzel ülkem cennet ülkem enaniyet kibir liyakatsızlık beceriksizlik ile cehennemi yaşayan ülkem.

 3. Meral hn ve partisi kumar masası diyerek kalktığı masaya tekrar döndüğünde zaten siyasi hayatı bitmişti.
  Şimdi son cirpinislarini oynuyor vurusarak. yok oluşunu bekliyor.

  • ğe süpürülme, topal ördek, geçende ö.özel için bir kelime uydurulmuştu hatırlayamadım, siyasetçi böylesi uyduruk kelimelerle top çeviriyor.
   Çünkü gerçeği söyleye miyor:midasın kulakları.. yada kıral çıplak.. gibi.
   Putin ile eşit seviyede olup iki kardeş ülke..
   bir hayal dir mesela.
   Ya onun emrine itaat edeceksin!..
   Yada bizim CB nın yaptığı gibi karşıdakinin kuyruğunu ele geçireceksin😂🤣😂.
   Örneğin Cumhur ittifakının sana ihtiyacı yok! Olsaydı eğer görün idi siz Meral ablayı🤗.
   100 mt koşuda.. takla perende .. tabii yanındaki kurmsy aklıyla.
   Şimdi o avantaj yok; öyleyse, yeni proğram gerekli proje 🤗..
   Eğer sandığım gibiyse…
   Başlıyor 2. Tansu çiller dönemi, hoş gele🤗

  • Ahmet bey “masaya tekrar döndüğünde zaten siyasi hayatı bitmişti.” filan diyorsunuz ama
   bana kalırsa o “vurusmalar” birkaç dönem daha sürer:)

 4. Fehmi bey nedenini sadece Akşener biliyor demiş de
  nedeni gayet basit. Matematiği Chp bilmiyor.
  Bence Akşenerin Kılıçtaroğluna kızgınlığı şu.
  Akşener toplama, çıkarma, çarpma, bölmeyi çok iyi biliyor.
  Diyorki; toplamları yüzde 1’i bile geçemeyen 4 partiye 39 milletvekili verin yüzde 10 luk parti olan bize 15 milletvekili verdiniz hiç belediye başkanlığı vermediniz.
  Böyle matematik mi olur diyor.
  İlahi Fehmi bey. Chp ve gizli ortağı Hdp ye bu millet iktidarı vermez. Güvenmez.

  • Kendisi CHP’den yüzde 10 oranında millet vekili mi istedi, kendi bölgelerini ayırıp bu illerde iyip olarak kendi kistelerimizle seçime gireceğiz deyip de öyle yapmadı mı. Kendi listeleriyle girdiği illerde CHP’den nasıl vekil alacaktı?

 5. Yav arkadaş bu ne chp seviciligi imiş😂
  İyi parti illada olmazsa olmaz kesinlikle chp ile olmalı..hala ayni inat..chp gibi diger muhalefet partileri illa chp ile ittifak yapmalı…sonucta iyi partide chp gibi muhalefet partisi.kendi başına bir siyaseti olamaz mı?? Olmazzzzzz 😂😂😂😂😂😂
  İyi partinin kendi başına seçime girmesi kendi adaylarını çıkarması cürümü😂çok büyük suç..ihanet..
  Ama chp ile olunca demokrasiye devlete sahip çıkmış oluyor😂😂
  Birde iyi parti her muhalefet partisi gibi siyaset gereği ,demokrasi geregi, uzlaşma kültürü gereği benim kapım herkese açık mhp ye de akp yede dese 😂😂😂 kim bilir neler denecek…(akp ile uzlaşamaz hatta görüşemezsin.bırak birlikteliği.😂)ya şu anda muhalefetteki bu komediyi nobranlıgı muhalifler farkında değiller mi😂
  Bazılarınız şimdi kızacak ama Allah muhalefeti öyle bir rezil ettiki..
  Kimi by kemal erdoganin adami diyor.
  Kimi meral akp ye çalışıyor diyor.
  Kimi davut temel ali erdoganin adami diyor…
  Yani hepsi erdoganin adami ama hepsi birlikte ittifak yapmişlar..ve hepside birbirini erdogana destek vermekle suçluyor😂😂😂😂burda en komik olani da iddialarina görede muhalif kesimin egitim orani yüksekmiş😂😂😂😂😂😉😉

  • Kaya bey “muhalif kesimin egitim orani yüksekmiş” bir iddia değil bir tespittir ve maalesef doğrudur, diplomalı cahiller sürüsü…

 6. den sonrası için çeşit çeşit hikayeler anlatılır.
  En İYİ de sağcılar yapar bu işi.
  Böl… ünen mi derseniz: CeHaPe tek geçer😡
  Sağcılar kendilerini bölmezse,
  kendi kendilerini böler parçlarlar amip gibi.
  Ankara’da işe yarar mı yarar.
  İzmiri kendine kazandırır mı kazandırabilir
  İstanbul?!!!!… kimse bilemez🤔.
  Masanın tek hata sı:
  İyi deva gelecek ile bir masa,
  Saadetin ise yenirefahla birlikte hareket etmiyor oluşudur bana göre.
  CHP ise sol ve ortakesim oylara odaklanması yeterli iken,
  Olsun hepsi benim olsun, ..😊
  Olsunda ne olursa olsun!😂 kafası getirdi onu bu halkere🤗.

 7. Son yıllarda, olumsuz algılar oluşturmakta alınan büyük mesafelere rağmen, kötü niyetli yönlendirmelere prim vermeyen insanımızın kendisi için çalışacak kadroları işbaşına getirmesi, toplumsal bilincimizin ayakta olduğunun delili.
  Muhalefet cenahı, genel seçimlerdeki ittifakın mahalli seçimde de sürüp sürmeyeceği konusunda birbirlerini tartma aşamasında.
  İttifakın ufak tefek partileri ve HDP şimdilik suskun durmayı tercih ediyor gibi. CHP ve İP arasında yaşananlar, CHP’nin cömertçe milletvekillikleri dağıtması ve bakanlık sözleri vermesini örnek alan Akşener’in, mahalli seçimlerde mümkün olduğu kadar çok belediye başkanlığı koparma niyetinde olduğunu gösteriyor.
  Esas dikkat çeken, yerel seçimlerde ne yapacakları merak edilen partilerin Türkiye ve Dünyadaki gelişmelerle nerdeyse hiç ilgilenmeyişleri. Seçimden bugüne yaşanan iç ve dış gelişmeler konusunda neredeyse ağızlarını bile açmadılar denilse, yeri.
  Başta CHP ve İP olmak üzere muhalefet, oylarının çantada keklik olduğu kanaatinde galiba…

 8. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’nu Izmir’de yaktı. Sağ kolu Ümit Özlale’yi İP İzmir Belediye Başkanı olarak açıklayan Akşener, İzmir yangını çıkardı.
  Kılıçdaroğlu İzmir yangınından kurturabilir mi? Meral Akşener’in İzmir’de İP adayı çıkarması karşısında CHP İLE İP arasındaki pazarlığın çok yükseldiği değerlendiriliyor. Kemal beyin bonkörlüğünü (Sıfır oylu yavru partilere 39 milletvekili, Ümit Özdağ’a iki bakanlık ve MİT’i veren) İYİ tespit eden Akşener’in, ‘İzmir İyi Parti’ye bırakmazsa, yangını yayar” yorumu yapılıyor.
  Akşener’in İzmir’i alması karşılığı İstanbul’da Ekrem Imamoğlu’na ve Ankara’da Mansur Yavaş’a karşı aday çıkarmayacağı konuşuluyor.
  Eğer Kılıçdaroğlu, İzmir’i İyi Partı’ye bırakmazsa yangının yayılacağı, İstanbul’da Buğra Kavuncu, Ankara’da Koray Aydın’ın İyi Partı adayı olacağı belirtiliyor. BAKALIM. AKŞENER İZMİR KARTI İLE NEREYE YÜRÜYECEK?

 9. Evet, “Nedenini galiba bir tek Akşener biliyor.”.. çünkü, siyasette bu denli başladığı noktaya geri gelmek -kısırdöngü- siyasi basiretsizlik ile açıklanamaz, bilakis bir hesabın, bir siyasi mühendislik hesabının yansımasıdır duşa vurulmak zorunda kalınan…

  …Ve aynı kısırdöngüyü seçim -2023- arifesinde CHP’nin lider kadrosu da sergiledi ya; tavır ve söylemleri ile veya susup kaldıklarıyla ya da kapı arkası pazarlıkları ile iktidarın ekmeğine yağ sürdüler ya. Hele Kılıçdaroğlu’nun, sona doğru gelinceye kadar belli etmediği cumhurbaşkanı adaylığında ısrar etmesi, masanın devrilmesine fırsat sunması; Akşener’in aldığı pası iktidar lehine “kumar masası” repliğiyle gole çevirmesi siyasi basiretsizlikle değil ancak siyaset mühendisliğinin biçtiği role aktör olunmasıyla açıklanabilir belki.

  Doğrusu ben, yaşadığım çevrede halkın -bazısının- bu kanaatinin geliştiğini teşhis ediyorum. Değil CHP ile İYİ Parti, AK Parti ile HDP (ile PKK’da) dahi bu siyaset mühendisliğinin birer aktörüdür düşüncesinin yerleştiğini kanaatini belli ediyorlar.

  Neticede seçimin sonucunu millî güvenlik kaygısını taşıyanlar belirledi. Ölümü gösterip sıtmaya razı edinilen bir kesim.. Hem, Erdoğan’ın, rakibinin Kılıçdaroğlu olmasını ısrarla istemesi ile bunu defaatle deklare etmesi de hesabın başlangıç noktasını göstermiyor değildi yani. Nitekim siyasi akış öyle de gelişti.

  Yukarılarda hesap tuttu, siyasi parti
  -yerel- teşkilatları da “Anadolu irfanına” demokrasi ve siyaset dersleri/oyunu vermeye devam ediyorlar.

  Bakalım nereye kadar!

  ΩΩΩΩ

  • Hasan bey “…rakibinin Kılıçdaroğlu olmasını ısrarla istemesi”nde ne gibi bir tuhaflık var biraz açar mısınız?
   Kılıçdaroğlunu değil de Akşeneri rakip olarak görmek isteseydi ne değişecekti?
   Havada karada adam kazanıyor, öyle değil mi?

 10. Evet , Mevlana Hazretlerinin
  iki gün önce dile getirdiğim o
  meşhur sözü , bu günkü roman kahramanımız için halen geçerliliğini korumaktadır!
  Baki selam olsun !

 11. HANGİSİ ?
  a ) – Candaş,
  b ) – Yandaş,
  c ) – Yancı,
  d ) – Kontrollü,
  e ) – İrtibatlı,
  f ) – İltisaklı.
  Sizce Sayın KORU’nun zikrettiği parti “yönetimi” iktidara yakınlığı bağlamında yukarıdaki kategorilerden hangisine uyar?

 12. Zillet ittifakının altılı masa toplantılarına her seferinde başka bir cart renkli ceket giyerek katılan madam maralın daha kaç dosyası vardır kim bilir? Y.okuyanın seçim öncesi ucunu şöyle bir gösterip geri çektiği dosya şimdilerde başka birilerinin eline de geçmiş olmasın?
  Çağdaş türk kadını bugün her alanda varlık göstermekte, birçok başarıya imza atmaktadır, ama allah rızası için siyasete bulaşmasınlar!
  Çiller, AKşener, baykalın gözdeleri, mumcunun eşi, emine ülker tarhan, selin sayek böke, kaftancıoğlu, özlem zengin, n.bengisu karaca ve benzerleri… Rezaletlerden rezalet beğenin!
  Lütfen kadınsanız kadınlığınızı bilin ve kırın kıçınızı evinizde oturun, ya da gidin üniversitelerden birine kapağı atın, her allahın günü hepsiburda dan ayakkabı elbise kargosu filan getirtin, deneyin olmazsa geri gönderin, yenisini ısmarlayın, ama allah için siyasete burnunuzu sokmayın!

Yoruma kapalı.