BAE’den 50,7 milyar $ gelecek.. BAE 15 Temmuz’un mu, Mısır’da Mursi’yi deviren darbenin mi finansörü?

24
Reklam

Eskiden devletler arasında hangi alanlarda kullanılacağı ayrıntılı biçimde yer almayan yazılı mutabakatlara ‘niyet mektubu’ adı verilirdi; şimdilerde onun yerini ‘anlaşma’ sözcüğü aldı.

Oysa ‘niyet mektubu’ Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye arasında imzalanan 13 ayrı mutabakat metnine daha iyi oturan bir kavram.

‘Anlaşma’ diye adlandırılanlardan yalnızca biri Türkiye tarafından çıkartılacak İslami dayanışma tahviline dair; ülkemizin yaşadığı deprem felaketiyle ilgili o tahvillerden BAE 8,5 milyar dolarlık alacak.

Gerisi?

Hepsinin 50.7 milyar dolar olacağı açıklanan ‘anlaşmalar’ arasında o tahvil dışındakiler hakkında herhangi bir bilgi yok.

Sadece BAE’ye verilmiş sözler ve o sözlere karşı BAE’nin verebileceği miktarla ilgili niyet var.

Yine de iyi bir şey.

‘Anlaşma’ haberinin ülkeye ulaştığı dün, Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’nun faizi %17,5’a çıkaran kararı aldığı açıklandı. Piyasaların beklentisinin altındaydı bu oran. Bir ay önceki kurul kararı beklenti altında kaldığında piyasalar sert tepki vermiş, dolar yükselmişti; ancak bu defa tam tersi oldu: TL yabancı paralar karşısında değer kazandı.

Reklam

Nedeni basit: 50.7 milyar dolarlık anlaşmalar haberi…

Paranın niyet halinde olanı bile ülkede olumlu karşılanıyor…

Bir zamanlar 15 Temmuz uğursuz darbe girişinin arkasındaki finans desteği olarak ilan edilmişti BAE; muhalefet bunu hatırlatıyor hatırlatmasına ama o hatırlatmalara kulak asan pek yok.

Darbe girişimini desteklediği iddiası, BAE’ne, ilk olarak zamanın içişleri bakanı Süleyman Soylu tarafından yöneltilmişti. Ardından iktidar sözcüleri aynı iddiayı tekrarladılar; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da onlara katıldı.

Körfez’in bu önemli ülkesinin bizdeki darbe girişimiyle -15 Temmuz ile- herhangi bir alış-verişi olduğu hakkında bilgi sahibi değilim; o sebeple iddiaya destek veremeyeceğim gibi ilgisi olmadığını da söyleyemem.

İçişleri bakanı düzeyindeki bir iddia herhalde istihbarata dayanıyor olmalı.

Acaba istihbarat bir darbe girişimiyle değil de sonuç almış bir darbe ile ilgili olmasın?

Mısır’da 2013 yılında gerçekleşen, seçimle gelmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile iktidardaki Müslüman Kardeşler partisine karşı düzenlenen darbeyle?

Reklam

Türkiye demokratik olarak seçilmiş bir iktidar ile onun cumhurbaşkanına karşı yapılan darbeye şiddetle karşı çıkmıştı. Herhalde Tayyip Erdoğan’ın sağ elinin baş parmağını saklayarak insanları selamladığı ‘Rabia’ işaretini unutmuş olamazsınız. O işareti her yapışında gözleri yaşarıyordu…

Rabia meydanında toplanan Mursi’yi destekleyenler üzerine açılan ateşle öldürülen küçük Esma’nın adını ilk telaffuz ettiğinde hıçkıra hıçkıra ağlamıştı Erdoğan

İşte o darbeyle BAE yönetimi arasında doğrudan ilişki olduğu, darbeden kısa süre sonra, bir Arap TV kanalı tarafından ileri sürülmüştü.

Mekemmeliyn TV (Mekammeleen TV) tarafından…

Bu TV kanalı İstanbul’dan Arapça olarak yayın yapıyor.

Kanalın yayımladığı ses kayıtları Mursi karşıtı hareketi yürüten Temerrüd (Tamarrod) örgütünün finansörünün BAE olduğuna ışık tutuyor.

Yalnız ona da değil; Mursi’nin yerinden edilmesinde fiilen görev alan Mısır askeri istihbarat örgütüne de maddi destek sağlamış görünüyor BAE. 

El-Cezire TV, Mursi’yi deviren ayaklanmada ordu ile polisin en önemli rolü oynadığına dair bir kaset yayımladı.

Mısır’da ordu, darbe sırasında, Mursi’nin atadığı savunma bakanı -şimdinin cumhurbaşkanı- Abdülfettah el-Sisi’nin, polis örgütü de içişleri bakanı Muhammed İbrahim’in komutası altındaydı. El-Cezire’de yayımlanan kasette İbrahim polislere Mursi lehine olan gösterilerde şiddet kullanma talimatı verdiği anlaşılıyor.

İstanbul’dan yayın yapan TV ise, BAE dışişleri bakanı Abdullah bin Zayid ile Temerrüd örgütü liderleri Mahmud Bedr ve Muhammed Abdulaziz’i yan yana gösteren bir fotoğrafa ulaştı. [Fotoğraf yanda..]

Temerrüd’ün sokağa sürdüğü yığınlar asker ve polisten de güç alarak Mursi ile hükümeti devirdiler.

BAE’nin finansal desteğiyle…

Mekemmeliyn TV bu iddiada.

“Acaba” diyorum, “15 Temmuz’un finansörünün BAE olduğu iddiası el-Cezire TV ve Mekemmeliyn TV’de yayımlanan Mısır’daki Mursi darbesiyle ilgili haberler sebebiyle 15 Temmuz darbe girişimiyle irtibatlandırılmış olmasın?”

[El-Cezire TV’deki kaset haberi Şubat 2015, İstanbul’dan yayın yapan Mekemmeliyn TV haberi ise Mart 2015 tarihli. 15 Temmuz 2016 uğursuz eyleminden 1,5 yıl kadar önce.]  

Neyse, biz 50,7 milyar dolar gelecek mi, ona bakalım.

Ülke olarak ona -paraya- bakıyoruz zaten. Hazine bakanı “Minnettarız” demiş bile.

ΩΩΩΩ

Reklam

24 YORUMLAR

 1. Körfez haberlerinden benim için en önemlisi dönüş yolunda Cumhurbaşkanının emeklilerle ilgili yapmış olduğu açıklama oldu:

  (Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşlarına ilişkin, “Emekliler noktasında da yıl sonu itibarıyla yeniden bir değerlendirme yapmamız söz konusu.” dedi.)

 2. Son zamanlarda çok kötü yönetilen ve çok zayıflayan bir ekonomi yönetimi sonrası bölgeyi siyasi /sosyal olarak olumsuz etkileyecek karaları almasına zorlanan/itilen Türkiye, güçlü bir ekonomiye, sağlam bir hukuki yapıya/sisteme sahip olduğu müddetçe, içerisinde bulunduğu genişçe coğrafyaya da uzunca yıllar rahat bir nefes aldıracaktır.

    • Bereket versin ki diyanet var da cuma hutbesinden ezilmekten kurtulmanın yolunu öğrenebiliyoruz. Diyanete göre hicret etmek hem ezilmekten hem de ezen olmaktan kurtarıyor, türkiyede kötülüğe maruz kalmamak için hicret etmemizu nasihat etti hutbeyi okuyan imam efendi. Ensardan da bahsetti ama türkiyede ensar olmak sadece akpartililere has bir ayrıcalık.

     Peki de benim bildiğim hicret etmek isteyen 100 binler var ama fiyanetin bağlı olduğu hüjümet hicret etmelerini de yasakladı. Bu çelişki hakkında diyanetten bir hutbe beklemeye hakkımız var.

 3. Türkiye Procrastination Hastası olmuş
  https://www.medicalpark.com.tr/erteleme-hastaligi/hg-2084
  Tamam 8,5 Milyar dolar neye yeter hadi ilaç gibi zaruri ihtayaçlarını gidermek için 1-2 ay daha götürür.

  “Araptan dost olmaz kayunda post olmaz”

  guzel dilimize taa birinci dunya savaşı zamaninda giren, bunların bizi ingilizlere satmasi ile ortaya çıkmış Bir kavram.
  Geriye kalan para için nereler verildi?
  -80 Milyar dolar Merkez bankası, 475 Milyar dolar Dış borç, 20 milyar dolar ertelenen Gaz parası En iyisi biz deve kuşu misali kafamızı gömemelim sorunlar gider.

  Dünya Ekonomi literatüne Yeni kavram soktuk Türk usulü Yarı hetrodoks yarı modern Ekonomi.
  Mehmet Şimşekde biliyor düzelmeyeceğinede ama Şimşek neden duruyor başka şeyler olabilir.

  • Alzaymır yada parkinson gibi kelimeleri kullanmıyoruz artık halk arasında mesela. (Senin protatip te onun gibi birşey olmuş😊).
   Bunun yerine yüz körlüğü😎 deniyor. Hatta sosyetikseniz bret pit hastalığı diye hava atan bile var😂!
   BALIK HAFIZASI ise genetikleşmiş olabilir mi diye soruyorum çoğu zaman kendime!
   Milyar dolar milyoncukkaları bırak ta sen,
   Kılıç beyin 15 bin telesini niye kabul etmedin? Onu bana izah et bi hele😂🤣😂

 4. Başlığın ilk kısmi gayet güzel! İkinci kısmı ise ülkenin içinde bulunduğu zor koşullarda gayet berbat! ve hiç öncelikli konular değil! O kadar berbat ki okuma konusunda caydırıcı nitelikte. Yazıyı okumuyacağım, nitekim!

  AB’den gelen ilımlı ve mâkul adımlar umarım çok iyi değerlendirilir. Ülkenin önünün açılması hem Doğu/Ortadoğu ve hem Batı ile ilişkilerin “yıktın perdeyi eyledin viran” modundan çıkartılmasına bağlı. İktidarın bu yöndeki değişen tavır ve icraatları ülke adına sevindirici…. Allah yolumuzu açık etsin. Yola devam!!

  • Sayın hb, en azından yazıyı okuyup öyle eleştirseydiniz, ezbere yapılmış bir eleştiri akıl/iman sentezi bulamacına da aykırıdır heralde? Düpedüz sayın yazara haksızlık…

   • Bir başlık, yazısının özünü içermiyorsa yanlış seçilmiş veya aldatıcıdır. O yazı, zaman darlığında okumağa değmez. Zaman israfı da haramdır. İki günü bir olan müslüman kayıptadır. Tabi bütün bunlar “Akıl*İman Sentezi”ne göre böyledir.

    Sizler buralarda yevmiyenizi çıkarmak için çatacak insan ararken beni mi buldunuz? Bu işin ne akılla ne de imanla bir ilişkisi var mı?

  • Para araptan gelirse ananas ingilizden gelirse faizin bizzat haram kısmı imiş gibi mi algılayacağız senin senteze göre hocam?
   Diyanetten birilerinin ev alırken o başka açıklaması geldi yine aklıma🤔.

   • Bakın ben AKP’ye vaktiyle oy verdim ama hiçbir zaman partizan biri olmadım. Bana düşünmeden ham ham idealojik çıkışlarda bulunmayın. Rumuz dahi kullanmayı beceremiyorsun elle tutulacak tarafın yok. Faiz konusunda düşüncelerimi bir vesileyle yazmıştım. Alıp veremediğiniz birşey varse gidin Diyanetle cebelleşin, tamam mı?

  • Başlığın ilk kısmını da ikinci kısmını da akıl-iman senteziyle okumamışsınız demekki. 15 temmuzun finansörü olarak suçlanan BAE bu suçlamayı tek bir kişiyle Sedat Peker ile “Türkiye’de oluşan fırsatlardan istifade etmek istiyoruz” beyanına ve karşılıklı gidip gelmelerden asset satışları noktasına nasıl getirdiler işi?

   • Baran efendi: Sağlıklı bilgilerin belli belirsiz olduğu durumlar varken her kafadan mütamadiyen bir takım sesler çıkarken o ayrıntılar beni pek ilgilendirmiyor, Baran efendi.

    *******
    …..
    Ayıklayın princin taşlarını sizler uğraşın!
    İzafiyet çukurunda yeterse buna yaşın,
    Cebelleşin o çukurda, ona buna bulaşın,
    Velakin “Akıl*İman Sentezi”nden uzak durun!

    Bu sentezin partizan hiçbir tarafı yok canım!
    Ağza sakız da değil, bunu kafana sok canım!
    İşbu sentezin gelecekte faydası çok canım,
    Daha güzel, yararlı bir fikriniz varsa buyrun!
    …..
    *******

 5. arkadaşlar abd nin izini olmadan bu körfez ülkeleri yani arap dünyası tuvalete bile gidebilir mi? önce bu soruya cevap verelim sonra devam ederiz
  hayır gidemez.
  o zaman neyi konuşuyoruz söylermisiniz
  ülkemizde özelleştirilen her şeyi ya kanada ya körfez ülkeleri alıyor demi abd alıyor denilse toplum tepki verir ama katar kuvety dubai suudi alınca sıkıntı olmaz.
  her zaman koyunu kurt yemiyor bazen de çoban ile köpek yiyor ama iş kurt’un üstüne kalıyor

  • “abd alıyor denilse toplum tepki verir” filan diyorsunuz ama muhalefette bütün memleketi yankilere peşkeş çekmeye hazır bu kadar satılmış varken sizin savlamanız da biraz havada kalmış:)

 6. Batılının bakış açısıyla doğunun güneşinin etkisi zıtlıklar yaratabilir.
  Doğunun melatonin yüklü beyni “batılıyı sevip okşamak” iken,
  Batılının derdi senin kanını emmek olabilir mi mesela? (Drakula batıda, savaşta hamzanın kalbini çıkarıp yiyen doğuda!).
  Yada iyi niyetle düşündün,
  SEN BENİM PAZARIMSIN, TEDARİKÇİMSİN, ama benim siparişimi yaparsın ancak😯!
  Daha iyi niyetli düşündün,
  Seni doğu/ortadoğuda karakolum uç beyim! (Hep siz batıda uçbeyliği kurup bizansı işgal etmezsiniz, bizde yaparız!😁)
  olarak tayin ettim, para benden akıl ve mal fikri benden;
  Sanada fason ürettirip Pazarlayacağım senin üzerinden!!!
  Valla bunu annadığın gün ne denizde insanlar boğulur!
  Ne de gidip arabın yüzü (Şam ın şekeri zehirli zaten) der, sen de yüzünü çevirirsin doğuya🤗🤗🤗.
  SON SÖZ:
  Batılının icazetiyle kullanılan, ortaya çıkan para, züğürdün çenesini yorar!🤔
  (İşte bu yorumumda yazılanları annadığımız gün; ayağa kalkıp silkinip muasır bir medeniyet olma yolunda ilk adımı atarız belki🤗.).

 7. Ben onu bunu bilmem , bu acan ! işinden de hiç anlamam , devletin MIT’i var , o ilgilensin !
  De neymiş efendim , eskiden “Topu bir Türkiye etmeyen ” yalellilerin şimdi birisi bir Türkiye ediyor ve de minnettarız , öyle mi !
  Efendim , biz de şeref duyduk !

  • Mucib bey kaç tane arap devleti var haberiniz yok galiba, hepsi de dünyanın en zenginlerinden üstelik, haa illaki bir karşılaştırma yapacaksanız buyrun: bir türk dünyaya bedeldir!!!!!!

 8. TRAJİKOMİK
  Sayın KORU!
  Yazınızı daha doğrusu ülkemizi yönetenlerin ortaya koyduğu “Körfez” politikasını bütüncül ve eleştirel olarak değerlendirdiğimizde;
  –Ekonomi desen ekonomi değil.Zira ülkemizin en değerli telekominikasyon kurumunu kasadaki 1 milyar 600 milyon dolar nakitiyke satıyoruz.Tırlarla götürülemiyecek dolar borcuyla geri alıyoruz.
  –Uluslarası ilişki desen o da değil.Zira darbecilikle suçladıkları ülkelerin yöneticilerini kırmızı halı ve tören mangalarıyla karşılıyoruz.”Acaba yönetim mi değişti ?” desek, o da değil.
  –Hukuk desen o da değil.Zira ülkemizde cinayetle suçlayıp sonra da dosyayı kapatıp sarmaş- dolaş olacaksın.
  –Komedi desen değil.
  – Trajedi desen o da değil.
  Olsa-olsa “trajikomik” olur

 9. Bu günki yazıda önyargılar ve mantık hataları var.diyorlarki 15 temmuzun finansörü dedigin devletle gittin anlaşma yaptin.. mısır la gittin anlaşma yaptin falan filan…aslında bu siyaseti en fazla muhalefetin anlaması gerekli..oslo apo pkk akp apo mektubu diyolar sonra gidip kandilin destek açıklamasına ses çıkarmiyolar hatta aponun heykelini dikecem diyen adamla ittifak yapiyolar.türklük diyolar ama türkiye maalesef azarbaycana yardım ediyor diye sorun yapiyolar..bağımsızlık diyolar..sonra türkiyenin birçok noktadaki bağımsız politikalarına EKSEN KAYMASI diyolar…hatta ülkücü ile pkk lı..kandil ile saadet…atatürkçüler ile milli görüşçüler birleşebiyolar..niye bir hedef için..erdogani devirmek..bu onlara caiz.ama erdogan devlet için önceden eleştirdigi devletlere gidip iliski tazeleyebiliyor.sonra muhalefet
  bak BAE ile görüştü diyor eleştiriyor.ama kenfidinin apo mektubu dedikten sonra apo heykelcisi ile ittifakini dogru görüyor.bi arkadaşa bunlari dedim.adam bana ne dedi..muhalefet yapabilirmiş ama devleti yönetenler yapamazmış.niye cunki muhalefetmiş…esas muhalefet bu hatalari yapmayacak.apo mektubu deyip apo heykelcisine destek çıkmayacak…aksine iktidarin zigzaglarini gösterip kendisinin daha güvenilir oldugunu gösterecek.erdoğani deviirmek için hdplisi ülkücüsü milli görüşçüsü atatürkçüsü bir araya gel…hedef için..ama erdogan BAE ve mısıra ne dedi simdi birlikte oluyor de…
  Siz mesela chp ile milli görüşcüler hdp li ile ülkücüler daha önce birbirlerine ne dediler.sonra ittifak yaptilar..üstelik erdogan ülkeyi yönetiyor.ülke yönetiminde dost düşman devlet yoktur.çıkar ilişkisi vardir.bugun dost yarin düşman olabilir.aynen 6+1li masada oldugu gibi..erdogani nasıl anlamiyolar garip😂

 10. Dersimli kemalin “türkiyeye yatırım yapmayın!” çağrısına kimi müslüman ülkeler uymamışlar diye şimdi yas mı tutalım?

Yoruma kapalı.