Bir partiye genel başkan olması konuşulan, eski cumhurbaşkanı Gül değil.. Ahmet Necdet Sezer olmasın?

14
Reklam

Bir dostum “Yeni bir parti kuruluyormuş, başına da Abdullah Gül geçiyormuş ve sen bunu bana söylemiyorsun” diye sitem ettiğinde bu yolda bir söylenti bulunduğunu şaşırarak öğrenmiş oldum…

Dostuma güldüm. Telefonda. 

Yeni kurulacak veya mevcut bir partinin başına geçmesi için çaba gösterilen eski bir cumhurbaşkanı konusu benim de kulağıma gelmişti ama bana o bilgiyi aktaranlar farklı bir ismi fısıldamışlardı.

Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeler son merhalesine ulaşmış, yerine düşünülen saygın kişiye itiraz etmezse kurultaya o sürpriz ismi aday olarak sunacaklarmış; yok eğer yine de koltuğunu terk etmek istemezse, CHP’nin yerini alacak bir parti o zaman gündeme gelecekmiş…

İşittiğimde bu bana olabilecek bir senaryo gibi gelmişti.

Fısıldanan isim, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’di çünkü.

Cumhurbaşkanlığı döneminde izlediği politik çizgi, muhalefetin söylemine yakındı Cumhurbaşkanı Sezer’in; pek çok dönemeçte CHP’li kitlenin hoşuna gidebilecek tavırlar sergilediği, konuşmalar yaptığı biliniyor.

Benim bildiğim ve herkeslerden gizlenilen senaryo buydu; dönüp dolaşıp isimler mi karıştırıldı acaba?

Reklam

Hani, çocukluğumuzda kulaktan kulağa fısıltıyla nakledilen bir sözcük, beşinci veya altıncı çocuğa gelindiğinde ilk söylenenden çok başka bir hal kazanırdı ya, işte öyle bir şey bu söylentinin de başına gelmiş olabilir diye düşündüm.

Dostuma bu ihtimali aktardığımda, “Yok, yok” dedi ve ekledi: “AK Parti kurucularından biri bazısı yine kendisi gibi partinin kuruluşunda bulunmuş, bazısı partide önemli görevler üstlenmiş olanlara partileşme konusunda öncülük ediyormuş… Görüştüklerine de, ‘Başımıza Abdullah Gül geçecek’ teminatını veriyormuş…”

Yine güldüm.

Bu tür iddialar yakın geçmişte birkaç kez daha ortalıkta dolaşmış ve sonunda tamamının asılsız olduğu anlaşılmıştı.

Meğer bu son söylenti dün bir yerlerde çıkan bir yazıdan kaynaklanıyormuş; dostum o yazıyı okuyup beni aramış…

Telefonu kapatırken, “Emin ol, böyle bir ihtimalin en ufak bir gerçeklik payı yok” dedim dostuma.

Neden bu kadar keskin bir cümle kurduğumu sizlerle paylaşabilirim.

Sadece iki gün önce 11. Cumhurbaşkanı Gül ile birkaç saat birlikte olduk. O birkaç saat boyunca dereden tepeden konuşmadık elbette, karşılıklı hal hatır sormalardan sonra sıra ülke ve dünya sorunlarına geldi. Hemen her önemli konuda kendisinin görüşlerini dinledim. Bana hiç de öyle yeni parti kurulmasıyla ilgilenecek, kurulur ve kendisine teklif getirilirse başına geçmeye niyetli hale gelebilecek gibi görünmedi Cumhurbaşkanı Gül.

Reklam

Elbette ülke sorunlarıyla yakından ilgisini kesmiş değil; tam tersine her gelişmeyi yakından takip ediyor ve anladığım kadarıyla taraf ayırmaksızın yerli-yabancı kendisinden fikir almak isteyenlerle de düşüncelerini zaman zaman paylaşıyor..

Taze bir görüşme sırasında edindiğim izlenim sebebiyle, meraklı dostumun bana naklettiği, “Eski bir cumhurbaşkanının liderliğini üstleneceği yeni oluşum” söylentisinin 11. Cumhurbaşkanı ile değil 10. Cumhurbaşkanı ile ilgili olduğunu sanıyorum. O yolda bir söylenti benim kulağıma da fısıldandı.

Ahmet Necdet Sezer’e böyle bir teklifte bulunuldu mu, bulunulduysa kendisi konuya ilgi gösterdi mi, bu konuda hiçbir bilgim yok.

Cumhurbaşkanı Sezer de, gözlemleyebildiğim kadarıyla, kendini hatırlatmaya çabalamıyor; ara sıra muhalif kuruluşların etkinliklerine katılma dışında herhangi bir faaliyeti var mı, o da bilinmiyor.

Yakında doğrusunu öğreniriz.

Filenin Sultanları’nı tebrik

Voleybol’da son yıllarda Türk kadın milli takımının hayli önemli başarılar kaydettiğinden haberdardım ama Avrupa şampiyonasında finale kaldığını ve final maçının dün akşam olacağını son kertede öğrendim.

Sırbistan’la oynandı final maçı. Hayli çekişmeli de geçti. Son sayıyı kaçırsaydık şampiyonluğu da kaçıracaktık; çünkü maç o son sayıya kalmıştı.

Çeşitli alanlarda sıkıntılarla boğuşulan bir ülkede yüz güldürecek pek az şey oluyor; bu da onlardan biri.

Bu başarıyı ülkeye kazandıran kızlarımızı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gibi ben de can-ı gönülden tebrik ederim.

Nice daha büyük başarılara temennisiyle…

ΩΩΩΩ  

Reklam

14 YORUMLAR

 1. CHP nin başına ahmet necdet sezer geçerse erdoğan yaşına başına ciddiyetine bakmaz saray da sevincinden oynamaya zıplamaya başlar birden bire gençleşir.
  ahmet necdet sezer dürüst namuslu bir adam ama o kadar.

  • “Rüzgar, su ve namus bir gün saklambaç oynamışlar/
   Rüzgar yüksek tepelerde eserken görülmüş/
   Su derin vadilerde akarken/
   Ama namus saklandığı günden beri bulunamış!”
   Kim yitirmiş de o bulmuş?

 2. siyaset = cesaret+mucadele
  bu ozellik ne gul de var ne sezer de.
  gerisi hikaye.
  tum bu olusumlar tek bir sey icin RTE karsi secim kazanmak. amac bu ulkeye demokrasi getirmek olmayinca basarili olmak mumkun degil.
  bati RTE yi destekliyor cunku rusya ve çin ile arayi bulabilecek tek lider. secim oncesi RTE aleyhine demec veren batili liderler simdi erdogan dostu olmayi vazife bilyorlar…

 3. Adamcağız 82 yaşında, siz muhalefeti oyalamakla mı görevlisiniz sayın Koru, istidat diye birşey vardır, birisi Ahmet Nejdet Sezeri veya Abdullah Gülü birşey yaparsa olurlar, aksi durumda sadece dururlar. İstidat yok, zorlamayın.

 4. Kızlarımızı can ı gönülden tebrik ediyorum.
  Maç öncesinde, Sırbistan’ı tutacağım diye tvit atan, keşkı yunan kazansaydı diyen ne idüğü belirli grubun paraleli olanlar, kafalarını nereye sokacaklar? Utanacaklar mı? Sanmam.

 5. Solda da sağda da yeni ve ilkeli duruşu belli sağlam temellere oturmuş partilere ihtiyaç var!🤗. Bu kesin. İyide olur, ülke için.
  Siyasi çökmüşlük kokuşmuşluk murdarlık rezillik taşeronluk yerine, DİK DURUŞ!🙂.
  CeHaPe zihniyeti nin üstünden geçinenler mi dersin, CeHaPe zihniyetinin asalakları mı ben bilemem ama,
  Şu bir gerçek ki;
  -Atatürk’ün yolundan ayrılmayacak! İzini şaşırmayacak! Altıok’u ve yayını hep omzunda taşıyacak! bir partiye..
  -SOL denince sol kolum aahhh!!!..😡 diye inlemeyenlerin bir arada olduğu başka bir partiye…
  -CHP yi ana muhalefet yapan ilkeler doğrultusunda hep gücünü koruyan, ana gibi kucak açmayı bilen yine gerektiğinde toplayıcı bütünleştirici bir araya getirici zamkıyla herzaman yerinde duran..
  Partilere ihtiyaç var!
  -Sağ! Mı dedin?
  Allah onları kendi haline bırak😊 demiş olabilir mi acaba?

  • Atilla bey artık anamuhalefet diye bir statü yok haberiniz olsun, yani chp herhangi bir muhalefet partisidir, bilip bilmeden atıp tutmayalım…

  • “Solda da sağda da yeni ve ilkeli duruşu belli sağlam temellere oturmuş yeterince parti var!”
   Nankörlüğün lüzumu yok…

  • Atatürk’ün yolundan ayrılmayacak! İzini şaşırmayacak! Altıok’u ve yayını hep omzunda taşıyacak! bir partiye..
   Ya sizler gercekten ayakta uyuyonuz..m.kemal kendisi çok partili hayatı gözü kesse idi ülkeyi 15 sene tek parti yönetmezdi…

 6. Önce Filenin Sultanları konusuna değinelim; ben bu konuyu burda dile getirmiştim ve Fehmi Bey neden bahsetmiyor demiştim, bizim yorumlara demek ki pek göz atmıyor?
  Ben de şampiyonluğumuza çok sevindim , candan tebrikler !
  Şimdi gecenin bu saatinde aklıma ne geldi , biliyor musunuz !
  Kesinlikle bu şeytanın işidir.
  Sahi bir zamanlar 3Y. ile mücadeleyi kendine şiar edinen AKP. nin , bu 3Y.nin bir bacağıyla suçlanan 4 silahşör bakanı vardı , istifa etmişlerdi.
  O iş ne oldu eyy.. %52 , sesim geliyor mu !
  Tısssss….!!!

 7. Ayının birdiği kırk türkü, kırkı da armut üstüneymiş…
  Yeni partiden bol ne var, ama çoğunu hangi cb nin kurdurmakta olduğunu hepimiz biliyoruzdur heralde?
  Saksıyı çalıştırın…

Yoruma kapalı.