CHP ‘değişim’ geçirirse nasıl bir parti halini alır, bunu biraz daha düşünün isterim

16
Reklam

CHP’lilerin seçim kampanyası sırasında en fazla şikayet ettikleri konu neydi?

Medyanın kendilerine ilgi göstermemesi…

“TRT, Cumhur İttifakı’nın adayı Tayyip Erdoğan’a 48 saat, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ise yalnızca 32 dakika ekranda görünme imkanı tanıdı” denildiğinde bu adaletsizliğe isyan edesim gelmişti.

Şimdi iş tersine döndü.

Hangi kanalı açsanız tek bir konuyu tartışan programlarla karşılaşıyorsunuz.

O tek konu: CHP…

Henüz bundan şikayet eden CHP’li çıkmadı ama yakındır…

Çok konuşulmak bazen iyi değildir. CHP’liler günümüzde bu gerçekle tanışıyorlar…

Reklam

Aslında seçim sonrasında tartışılacak pek çok konu var. Onların çoğu 21 yıldır ülkeyi yöneten iktidarla ilgili. Seçimden başarılı çıkan iktidar bunu çoğu kez kulaklarıma inanılmaz gelen aşırı vaatlerle sağladı.

Herkese iş…

Enflasyonu tek rakama indirme…

Asgari ücreti 500 dolara çıkarma…

Memurlar için asgari maaşı 22 bin TL haline getirme…

Depremde evleri yıkılanlara bir yıl içerisinde yeni evlerini teslim etme… 

Başka her konuyu bir tarafa bırakıp bu konulara çene yormalıydık, ama nerede? Haberlerde ilk sırayı CHP’yi merkez alan konular işgal ediyor; tartışma programlarının tek konusu da yine CHP…

Yeni hükümette yer alan bakanları doğru dürüst tanıyamadığımız gibi, geçen hükümetin önemli isimlerinin nasıl oldu da koltuklarını kaybettikleri konusu bile hak ettiği ilgiyi görmedi.

Reklam

Varsa yoksa CHP…

Nesi tartışılıyor CHP’nin?

Değişimi…

CHP seçimden ağır bir biçimde yenilerek çıkmış; bir defa bunun kabul edilmesi isteniyor. Kaybın sebebi de tamamen genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun tercihleriymiş… CHP içerisinden önemli isimler faturayı çıkarttıkları Kılıçdaroğlu’nun görevi bırakmasını talep ediyorlar. Değişim ancak bu olursa gerçekleşebilirmiş…

Yenilgiyi kabul eden Kılıçdaroğlu’nun bunun ‘ağır bir yenilgi olduğu’ yolundaki iddiaya karşı çıkışı dinlenmek bile istenmiyor. Kılıçdaroğlu’nun adaylığını içine sindiremeyen tek CHP’li Abdüllatif Şener değil; bu gerçek, şu sıralarda CHP’li kimlikleriyle ekranlara çıkan bazılarının söylem ve tavırlarından anlaşılabiliyor.

İstanbul’un küçük bir ilçesinin ismi o ilçe dışında bilinmeyen belediye başkanını büyükşehir adayı olarak öne çıkartan, değişik siyasi eğilimden partiler ve liderleriyle görüşerek elde edilen destekle kazanmasını sağlayanın, yani CHP’yi dar çevre dışından da oy alabilir hale getirenin Kılıçdaroğlu olduğu gerçeği hatırlanmıyor bile…

Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi dar bir kesim dışında oy alabilemez, oyu %20’lere sıkışıp kalmış bir parti olmaktan çıkarma çabası gerçek anlamda bir ‘değişim’ idi. CHP o sayede cumhurbaşkanı adayı olarak çıkardığı genel başkanını, partisinin oyunun çok ötesinde bir oya kavuşturabildi.

Onu içlerine sindiremeyen CHP’den bazılarının oylarını esirgemesine rağmen hem de…

Tayyip Erdoğan’ın aldığı 2,5 milyona yakın fazla oyun yarısı da etkilenebilseydi sandığa yansıyan sonuç farklı olabilirdi.

İki tur arasında yapılan stratejik hatanın, oyunu Kılıçdaroğlu’na verebilecek kalabalık bir seçmen grubunu olumsuz etkilediği, sandıkların bölge bölge gözden geçirilmesinden anlaşılabiliyor.

Acaba o akıl kimin aklıydı?

Ekranlarda süregiden CHP eksenli tartışma programlarında bu tür tahliller ve onları açmaya yarayan soruların gündeme taşındığı oluyor mu?

Sanmıyorum.

Tartışmalar yatışıp o sayede amaçlanan sonuç alınır ve istenen tarzda ‘değişim’ gerçekleşirse, ortaya çıkacak CHP’nin, Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ girişimiyle sembolize olan farklılaşma çabasını sıfırlayarak ‘eski CHP’ halini alacağı şimdiden belli.

Amaçlanan İstanbul ve Ankara dahil 12 büyükşehir belediyesini kazanmayla sonuçlanan ve CHP’nin daha önce çıkardığı cumhurbaşkanı adayları %30’lar civarında bir oy alabilmişken Kılıçdaroğlu’nun oyunu %48’e yaklaştıran ‘değişim’in ortadan kalkmasıdır.

CHP’nin 28 Şubat’ı savunan, askerler tarafından siyasi iktidara ‘e-muhtıra’ verildiğinde bunu bir ‘sivil toplum girişimi’ olarak değerlendiren, Meclis cumhurbaşkanı seçemesin diye 367 diye bir siyasi mühendislik ürününü Anayasa Mahkemesi’ne götürüp onaylatan ‘eski CHP’ haline dönüşmesi isteniyor…

Hele bu bir gerçekleşsin, bakın CHP nasıl yeniden tartışma gündeminden düşecek…

ΩΩΩΩ

Reklam

16 YORUMLAR

 1. İki senedir “Cumhurbaşkanı adayı kim?” sorusundan “CHP’nin Genel Başkanı’nın kim” olacağını konuşuyoruz.
  bu noktaya nasıl geldiklerinin muhasebesini yapmaya hevesleri yok gibi.

 2. 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında CHP adayı Muharrem İnce, CHP’li olmayıp da CHP’ye oy veren seçmenleri hayal kırıklığına uğramıştır. (Bu durumu bazı seçmenler 2023 adaylık yarışında ancak anlayabilmiş) 2023 seçimleri sonrasında ise CHP adayı kendisine oy veren tüm seçmenleri hayal kırıklığına uğramıştır. (Bu durum daha ilk turda anlaşılır hale gelmiştir) CHP seçmenine küçük bir tavsiye; çarşıda, pazarda şahit oluyorum, halkı ikna etmek yerine onları aşağılayıcı söz ve davranışlarda bulunuluyor. O küçümsenen halka (hadi AKP seçmeni diyelim) erdemli davranışlar sergileyebilirlerse, onlara karşı nazik olabilirlerse belki ancak o zaman halk inanıp güvenir de iktidar yüzü görme ümidi olabilir yoksa nafile..

  • CeHaPe den ayrıldırttırılan! (bir halde, yenilgiyle vs) kişiler nasıl bir ortam var ki merkezde, hırsından öfkesinden nefretinden çıldırtıyorlar insanı?
   Hatta o kadarki “ben aslında oy bile vermedim sana😯” diyebiliyor!!
   Bu bir hastalıktan öte bir virüs kanser hiv gibi birşey olduğunun mu anlaşılması gerek anlayamadım meseleyi☹️.
   %30 jadın kotası nedir mesela???
   80 kadın 20 erkek olamaz mı?
   Bir parti başka bir partiyi niye savunur; ortak değilsin! kanka değilsin! mutabakat yapmamışsın! İşbirliği içinde değilsin?
   Çifçi esnaf ev hanımı sigortacı bankacı hukukçu ekonomist dış İlişkiler ulaştırma işçi mühendis mimar denizci balıkçı inşaatçı sanayi ihracat turizm teknoloji eğitim inanç güvenlik…
   Bunların hepsinden birer kişi EŞİT ŞARTLARDA VE EŞİT HAK HUKUK LA partilerde yer alabiliyormu?
   Mesela bir inşaatçı parti başına geçmek istese!!!….
   GEÇEBİLMEK O KADAR KOLAY MI🤔.

 3. Turkiye de siyaset liderlik ile oluyor. kilacdaroglu stratejik bir lider.kazandiracak bir lider degildir. muhalefete imamoglu gibi secimi kazandiracak karadenezli gozu kara bir lider lazim. yoksa muhalefet.kazanamaz. bunun boyle.oldugu iktidarin karsi adaylara karsi onlemlerle bellidir. 2018 de gul.aday olacakti. ikna edildi ve aday olmadi veya olamadi. imamoglu aday olcakti siyasi yasak onlemi alindi. kilicdarogluna kazanabilecegi inandirmak amaciyla kuskun gorunumlu bazi stratejistler ve danismanlar.CHP ye monte edildi. cunku RTE ye kazandirabilcek tek lider kilicdaroglu idi. bu strateji cok guzel uygulandi. muhalefet uyumaya devam etsin. guzellik uykusu iyidir… bu isler amerika ya gitmekle.olmuyor. anadolu sokaklarinda adim adim gezmekle.oluyor. gozu kara lider.olmadan olmaz. olmaz olmaz. kilicdaroglu ile olmaz olmaz olmaz.

  imamglu da dikkatli olmasi lazim adam bitirici lider bitirici gazeticlerle gorunmek cok da dogru degil.

 4. Chp zihniyeti öyle bir çaresizlik çukurununa düştüki tadından yenmez…😂hdp ile olsalar olmuyor…hdp siz hiiiiç olmuyor..eski kemalist laik anlayışa dönseler toplumda karşılığı yok.yeni chp dedikleri şeye en başta kendileri karşı..çunki yıllarca laiklik ve din karşıtlığı üzerinden zehirledikleri mankurtlaştırıp biat yapıp korkuttukları (eģitimli😂yüksek tabaka)seçmeni buna ikna etmiş değiller.üstelik chp nin geçmişte yaptıgı onca zulüm ve haksızlıklar hala canlı ve bunu savunan hala chp li kalemler fikir adamlari var..haa dersenizki hangi chp..bence tabiki bay bay kemalin chp si..cunki dinle barışık bir chp tabiki benimde tercihim.ama chp bizim bildigimiz gibi normal bir parti degil ki..bu değisime karar verenler kim ….hangi kasetler çıkacak bekliyoruz😂😂

 5. Önümüzde yerel seçimler var Kılıçdaroğlu ile girersek Anadoludan ve Karadenizden Bu sefer Bazı Belediyeleride alacak Artık Anadolu, Karadeniz Turuncu renge değil CHP rengine bürünecek.

  Özellikle Konya, Kayseri, Kırşehir, Kırıkkale,Yozgat Bu muhafazakar illerden en az birini almasını istiyorum Kılıçdaroğlunun.
  Erdoğanın önünde En büyük Engel Kılıçdaroğlu, dahada saldıracak.
  Kılıçdaroğlu Anadoludan ve Karadenizden Belediyeleri Koparırsa Geçiş az sancılı Yumuşak Geçiş olacak Tarihin çöplüğünede AKP ve MHP atılacak.

  Hükümetin Ekonomide sıkmaları ile Büyük kopuşlar olacak.
  AKP nasıl sistem kurdu. İnsanlar Durum kötü dediği halde neden Erdoğan deniyor araştırılmalı.

  https://www.milligazete.com.tr/haber/15384161/sokak-roportaji-bu-ulkede-yasanmaz-ama-erdogani-destekliyorum

  • kilicdaroglu oyuna geldi. oyunu bozmasi icin aday olmamasi lazimdi. ayni seyleri yapip farkli bir sonuc beklemek hicde oyunu bozmak degil.

 6. TÜRK TİPİ SİSTEM DEĞİŞMEDEN CHP DEĞİŞMEZ
  CHP mevcut “Türk Tipi Başkanlık Sisteminin” önemli mimarlarından biri.
  1. AKP, 2.MHP ise şüphesiz öyledir, CHP de 3.dür.
  16 Nisan 2017 referandumunda ki 2.5 milyon oy hırsızlığına-sahtekarlığına neredeyse tamamen sessiz kalınmıştır.
  Kılıçdaroğlu bu sahtekarlığı sadece göstermelik şahsi olarak başvuruda bulunmuştur.
  CHP’li seçmenin sokağa inmesini de engellemiştir.
  16 Nisan 2017 tarihinde bu değişikliğe karşı çıkanlar söz konusu sahtekarlı nedeniyle sokağa inseydi, 10 gün içinde referandum iptal edilecek, sandık mühürsüz oyların geçerli olduğuna karar vermek suretiyle yasaya açıkça muhalefet eden 10 YSK üyesi de(bir üye bu karara muhalefet etmişti) yine 10 gün içinde istifa etmek zorunda kalacaktı.
  Bu koşullarda iktidar en fazla 6 ay kalabilirdi.
  CHP bu sistemin “kontrollü” yada “irtibatlı- iltisaklı” muhalefeti dair.
  İrtibatlı-iltisaklı derken tabii ki, iktidarla değil.
  İktidara zaten göbekten bağlılar.
  Muhalif seçmenle irtibatı-iltisaklı.
  CHP mevcut sistemin bir parçası ise mevcut sistem değişmeden CHP’nin değişmesi sadece bir hayal.
  Bir ay daha bekleyelim.
  Havalar ısınınca, açık havada yıldızların altında kafalar da iyi iken değiştiririz!

  • Hocam çok karamsarsınız, ben sizin kadar karamsar değilim;

   CHP değişse ne olur değişir mi değişmez mi?

   Erdoğan siyasetinin en alasını ben her gün sokaktaki diplerde görüyorum. O seçim kazanma makinası, siyaset dehası dedikleri erdoğanın bütün sırrı ilkellik. Erdoğan kendisi de sokaktan gelme olduğu için o ilkellik zaten kendinde doğal olarak var ve hamlelerini yaparken sanıldığı gibi hiç düşünmez Erdoğan, aklına ilk geleni hemen uygulamaya koyuyor.

   Misal olarak Erdoğan milli güvenlik kurulunu toplasa ve “CHP terör örgütlerinden talimat alıyor” iddiasını bir tık ileri taşıyıp “CHP teröristlerin sığınağı haline gelerek hükümetimizin terörle mücadele politikasına engel oluyor” diye bir gündem yapsa…..

   Yanlış anlamayın Erdoğan’a empatik düşünüyorum sadece, chpdeki bütün teröristler! çil yavrusu gibi dağılır mı dağılmaz mı? Bakınız Abdüllatif Şener 😂😂😂😂

   CHP de değişir ve her şey güzel olur:))

   • Üst akıl sadece davranış şeklini veriyor.
    Şu şekilde davranırsan şu sonucu alırsın diyor.
    Kendilerini aşan bir durum.
    “Seçim kazanma makinesi ” şehir efsanesi.
    “Biz bazı ülkelere atadığımız yöneticilerle istediğimizi yaptırırız. Son olarak bu yöneticiler vasıtası ile bu ülke vatandaşlarını aşağılattırırız” Henry Kissinger
    İlk anda “Bunlar psikopat mı ?” diye sormamak mümkün değil.
    Ancak kendi içinde son derece doğru bir davranış.
    Sürekli horlanmış insanların en büyük ihtiyacı horlanmaktır.
    Yemek-içmek hatta nefes almaktan daha büyük ihtiyaçları horlanmaktır.
    Diyorlar ki, “horlamazssan uyuyamazssın pardon oy yerine nah alırsın” diyorlar.
    Çay paketlerini kafasına fırlatmak, çocukların kafasına mikrofonla vurmak kazara hareketler değil.
    Ben hiçbir şekilde bunları yapamam.
    Allah için üst aklın davranış modellerini bihakkın yerine getiriyorlar.

  • chp degisti degisecegi kadar. chp secim kazanmak istiyor mu gercekten onun icin kazanacak aday ile cikmasi lazim genc liderlere yol acmasi lazim.

  • chp yanlislara tepkisiz kalmakla en buyuk hatayi yapti. ve yapmaya devam ediyor. bu nedenle guven vermiyor. o zaman halk bize neden oy vermiyor diye soylenmesinler…

 7. CeHaPe’nin “az olsun bizim olsun!” Kafası bugün hükümetin en önemli dönüm noktasında aldığı kararları gölgede bırakıyor
  Nassının nazı paranın kokusu kasalara değil toprağa da gömsen çıkıyor.
  Parasız birşey olmuyor!☹️
  Ülkeyi koruyup kollayıcı bilimum güvenlik güçleri tutmuşuz! gencecik fidanlarımız (damarlarında kırmızı sıvı dolaşan) yeşerip meyve veremeden toprağa düşüyor!!! Ama,
  siyaset dünyası meleklerin dernek kurup!😡… kime ne bir partinin dizaynı derdi?
  Aylıklara %80 zammı geldi??
  Faiz 19! $19 eşitlendi de!…😯😯☹️☹️
  VEKİLLERE 70 binn!…
  Asgari ücretliye 15 biinn.!!
  deseler bişey demeyecek hiçkimse😡
  EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET! nerrde?
  TEMSİLDE ADALET..?
  YOK YOOKK!..
  İnsanların kardeşliği!..😯
  Barışşş!…
  Dağdakilere özgürlük!..
  Teröristlikten yargılananlara afff!…
  Filan çıksın içerden öbürleri kalsada olur!..
  Ekmek 10 lira olsa no’lur!?!?
  De gettin lennggg😡😡😡😡…

 8. Unutmayalım, ülkemizde siyaset bir kariyer yolu, iddia edildiği gibi hizmet yarışı falan asla değil. O yüzden Kılıçdaroğlu’nun az farkla da olsa yenilgisi bir yenilgi sonuçta ve siyasi kariyeristler için de az bulunur bir fırsat. Bunu sonuna kadar değerlendirmek isteyecekler. Kılıçdaroğlu sıkı durur, masaya yumruğunu vurursa hiç bir şey olmaz. Sonuçta CHP’de bütün güçler onda. Etrafını sıkı tutacak, sıkı kollayacak, sende mi Brütüs dememek adına en sadıklarla yol alıp bu zorluğu da aşacak. Kılıçdaroğlu elbette CHP’yi içine girdiği arkaik takıntılardan bir nebze kurtardı ve önünü açtı. Ancak sonuçta bu bir bayrak yarışı. Eğer siyasetimiz Avrupa ayarında olsaydı, istenilen bu bayrak yarışının bir üst seviyeye çıkarılması olurdu. Bayrağı Kılıçdaroğlu’dan genç ve heyecanlı biri alır götürürdü. Herkes buna gayret ederdi, iyi olan kazanırdı. Unutmayın elimizdeki siyasi kariyeristlerin derdi hiç bir zaman ülkeyi düze çıkarmak değil. Onların sadece bir yerde baş olmak istiyorlar. CHP’nin başında olmak ise bulunmaz nimet, daha fazlasını istediklerini zannetmiyorum.

  Bu çirkef siyasetten bıkmadı ülke. Her iki taraf da bütün taraflar da siyasi kariyer tutkunları ile dolu ve o yüzden ülke olarak hiç bir zaman ileri gitmiyoruz. Kaderimiz bu olsa gerek. Zavallı ülkemizin hazin durumu budur.

Yoruma kapalı.