‘Darbenin beyni’ Gülen olabilir mi? Olmasa da oldu bile…

171
F Gülen dün
Reklam

Daha henüz tek bir kanal –o da altyazı olarak– “Bu bir Paralel Yapı operasyonudur” demişken, bir milletvekili (AK Parti) dostum aradı; “Gerçek olabilir mi; sahiden bunu da yapmışlar mıdır?” diye sormak için…

O an gözümün önünden 40 yıl boyunca tanık olduğum olaylar geçti.

Fethullah Gülen, 12 Mart (1971) darbesi olmuş, az sayıdaki arkadaşıyla Sıkıyönetim Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanıyor… Mahkeme İzmir’de, bizim evle komşu Hava Kuvvetleri’nin Lisan Okulu’nda ve ben bir yerel gazetenin basın kartıyla yargılamanın ilk celsesini izliyorum…

Aradan yıllar geçiyor, 12 Eylül darbesi sonrası, ülkenin dört bir tarafına asılı ‘Arananlar’ listesi içerisinde yer alan fotoğrafıyla karşılaşıyorum Fethullah Gülen’in…

Kendisiyle aynı mekânlarda bulunduğumda, sonraları, ne zaman siyasetten söz açılsa, en fazla belli ettiği şey ‘darbe korkusu’

Fethullah Gülen’i sevenlerin güdümüne geçmiş gazetenin Ankara temsilcisiyim. 1990’ların başında başkente gelen yakınlarının ilk sorusu, neredeyse her zaman, “Askerin niyeti ne?” oluyor.

‘Darbe’ fiksasyonu

Bir süre sonra artık o soru sorulmuyor; onun yerine bana darbe hazırlıklarından söz açıyorlar. Tedirginler. Tedirginliğin Gülen’in hislerini yansıttığını anlamak hiç zor değil.

Gazetenin sahibi “Hocaefendi burada; sen ve yakının olan meslekdaşlarınla sohbet etmek istiyor” diyor. Her gazeteden iyi görüştüğüm birer arkadaşımı Zaman’a çağırıyorum.

Reklam

Tarih: 9 Ekim 1995…

Hoş-beşten sonra esas konuya geçiyor Fethullah Gülen ve bombayı patlatıyor: “Silâhlı Kuvvetler içinde cuntasal bir faaliyet var ve içinde yer alanlar darbe hazırlığındalar. Cuntanın merkezi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı…”

Birkaç ay sonra seçim yapılacak ve askerleri korkutan sonucun sandıktan çıkma ihtimali yüksek: Yerel seçimde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çok sayıda belediye başkanlığını ele geçirmiş Refah Partisi’nin ülkeyi yönetme noktasına gelme ihtimali…

Genelkurmay’da Necmettin Erbakan’ın ‘başbakan’ olmasını engellemek üzere zihin cimnastiği yapıldığı kulaklarımıza geliyor, ama ‘darbe’?

Ertesi gün, gazetelerimizde Gülen’in adını da vererek, iddiasını haberleştiriyoruz.

Varsa öyle bir hazırlık, bizim haberler üzerine darbe gerçekleşmiyor. Seçim oluyor, RP birinci parti çıkıyor; askerlerin zihin cimnastiğiyle buldukları ‘ANAYOL formulü’ kısa sürede çöküyor ve Erbakan başbakan oluyor.

Fethullah Gülen’in RP’nin Meclis’e girmesini sağlayan MHP ve IDP ile kurduğu seçim ittifakında (1991) rol oynadığını biliyorum. Bildiğim bir şey daha var: Gülen RP lideri Erbakan’ı sevmiyor… Erbakan’ın başbakanlığa gelmesinin ondaki ‘darbe’ hassasiyetini depreştirdiği gözle görülür bir hal alıyor.

Darbe de fazla gecikmiyor zaten; askerler, 16 maddelik meşhur ‘28 Şubat deklarasyonu’nu MGK’da hükümetin önüne koyuyorlar.

Reklam

‘Post-modern darbe’ olarak siyasi tarihimize geçen olay…

O dönemin şartları Fethullah Gülen’i yurtdışına çıkmaya zorluyor. Onun ABD’ye gitmesinden altı ay önce, ben, Zaman’dan bayağı hadiseli bir şekilde ayrılıyorum.

Şimdiye kadar özetlediğim olayların hepsini ve daha fazlasını, tanıklıklarıma dayanarak kaleme aldığım ‘Ben Böyle Gördüm: Cemaat’in Siyasetle Sınavı’ kitabımda ayrıntılarıyla anlattım.

Yakınlarından Faruk Mercan’ın “Bir çok bilgi yanlışı var” diye mahkûm etmeye çalıştığı, tamamen doğruları yansıttığım kitabımda.

ABD Gülen’i geri göndermeye kalktı

ABD’de neler oldu? 2007 dolayımında karşısına çıkartılan ‘vize’ sorunu yüzünden artık orada ikamet edememe ihtimaliyle karşılaşınca, Amerikalıları kararlarından döndürmek için kimlerle ne üzerine ittifaklar kuruldu?

Bu soruların cevapları artık gelişmeleri uzaktan izleyen biri tarafından verilecek gibi değil.

Tek bildiğim, ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Deborah Jones’un verdiği bir yemekte gözlemlediğim: ABD temsilcisi, çok açık biçimde, “Daha fazla Amerika’da kalamaz” mesajını verdi.

Oradaydım ve o yemekte konuşulanları kitabımda etraflıca yazdım.

Sonunda ‘meşru ikamete sahip yabancı’ statüsünü elde ediyor Fethullah Gülen…

Hayatı darbeler yüzünden savrulmuş biri, şimdilerde ‘darbenin beyni’ haline gelebilir mi?

Eğitimde seçkinciydi

Gülen ve çevresinin eğitim faaliyetlerine önem verdiği, bu alanda gösterilen çabalar sonucu ülke içinde yüzlerce, her ülkede de çok sayıda okul açtığı biliniyor.

Okullarından mezun veya başka okullarda okumuş kendisine bağlı gençlerden nitelikli olanları hukuk ve siyasal bilgiler eğitimi almaya teşvik ettiği, yetenekli olanları askeri okullara yönlendirdiği TV’lerde yayınlanmış kendi konuşmalarından da biliniyor.

Ne kadar başarılı oldu bu teşvikleri, kimler yönlendirildiği alana intikal ettikten sonra da kendisiyle irtibatını sürdürdü?

Askeri okullara girenler, 28 Şubat’ın YAŞ kararlarıyla yoğun tasfiye dalgasından zarar görmeden hangi rütbelere geldiler?

Başka bir soru: Başarılı olamamış son darbede görev almış gözaltındaki komutanlar arasında, Gülen’in “Darbe hazırlığı var” kanaatini bizlerle paylaştığı sırada (1995 ekim ayı), Hava Kuvvetleri karargâhında görevli kişi/ler var mıdır?

Varsa? Varsa, yeterli olmasa da ‘irtibat’ kurmak için kanıt sayılabilir.

Merak ettiğim bir şey daha: Dini bir cemaate mensup ve ‘Hocaefendi’ bildiği kişiden gelen talimatla ‘darbe’ macerasına girişen bir subay, kendi halkına ateş açar, masum insanları öldürür mü; bir dinadamı, Cennet-Cehennem hassasiyeti olması kendisinden bekleneceği için, “Devleti ele geçirin, masum insanları öldürerek bile olsa” talimatını verir mi?

“Ateş açtılar, onun talimatıyla hem de” dediğinizi duyuyorum.

Peki etrafındaki herbiri yüksek düzeyde dini eğitim almış kişiler buna itiraz etmedi mi?

Ne kadar yazık.

Son bir not

Kendisini dışarıya kapatmıştı Fethullah Gülen, yakınları dışında kimseyle görüşmüyor, gazetecilerden fersah fersah kaçıyordu.

‘Darbenin beyni’ ilân edildiği dün yabancı gazetecileri ağırladı ve yatak odasına kadar mahremini açtığı gazetecilere, yemin billâh, bu işlerin arkasında olmadığını söyledi; “Yapsa yapsa Tayyip Erdoğan’ın kendisi yapmıştır” da dedi.

Gülüyorsunuz, biliyorum. Yeni bir ‘komplo teorisi’ işte…

Hiç tereddüdünüz olmasın, bu ‘darbe’ Gülen’e ve sempatizanlarına indirilmiş bir darbeye dönüşecek.

Parmakları olsa da öyle, olmasa da…

ΩΩΩΩ

[Bu yazının Bernar Kutluğ tarafından yapılmış İngilizce tercümesi için link]

Reklam

171 YORUMLAR

 1. 5 yıldan beri bu yazı burada. Bir sürü yargılama yapıldı. Bylock gibi deliller ortaya çıktı. Sınav kumpasları vs. vs.
  Bu yazı artık güncel değil. Fetö insanlara göstermek istediği taraflarını gösteriyor. Daha doğrusu size kendini böyle göstermiş ve tanıtmış.
  Clinton’ın yardımcısı Al Gore “insanlar Beyaz Sarayda olan bitenin o kadar azını biliyor ki ..” demiş. Gazeteciler de; efendim anılarınızı yazsanız ne kadarını öğrenebilirler demişler. Al Gore da sadece yüzde beşini diye cevap vermiş.
  Şimdi bir konu hakkında sağlıklı karar verebilmek için tüm bilgiler elimizde olmalı. Fetö hakkında CIA, FBI, MiT, dosyaları elimizde mi?? Hayır.. Bir kişi bir taraftan MiT in veya polisin takibinde iken diğer taraftan MiT onunla işbirliği de yapabiliyor.
  Herşeyi bir kenara bırakalım. Sınavlarda kumpas yaparak bir gencin bile hakkına tecavüz edildiyse o günah bile tüm Fethullahçılara yeter de artar…

 2. Bu işte Fetö’nün parmağı eli kolu değil vücudu vardır. Bunu anlamak için sadece sözde cemaatçilerin o günlerdeki yazılarına tv programlarına bakmak kafidir. Osman Özsoy, Kerim Balcı ve apar topar kaçan diğerleri gibi
  Bunu en iyi Fetö’yü ciğerine kadar tanıyan Fehmi Koru bilir. Malum sözde cemaatin amacına ulaşmak için yapmadığı kalmadığını yapamayacağının da olmadığını.
  Birde bunların esas inanamadığı şey Fetö’nün darbe yapıp yapmaması değil!!. Bunlar istediklerini gönüllü ya da gönülsüz almaya öyle alışmışlar ki biz yapsaydık başarırdık diyerek başarısız darbeyi sözde cemaatlerine yakıştıramıyorlar.
  Mülaanenin sonucuda maalesef sözde cemaatin gerçekten iyi niyetli bir kısım taraftarlarını vurdu. Kaçanlar dokunul(a)mayanlar mı? devlet devletse devletliğini yapmalı…

 3. Bence, olay tam çözülmemiş. Bizi 7/24 takip eden devletin herşeyden haberi var. Mesele şu : İlk günden beri sıradaki bütün yöneticiler, bilerek ve isteyerek Gülen’e destek verdiler… Amaç, İçerde, Kürtleri Türkleştirmek , dışarıda da ABD ile birlikte dünyayı yönetmekti. Bence Gülen, en az Erdoğan kadar milliyetçi – muhafazakardır. AMA , BÜTÜN İŞLERİ KÜRTLER BOZDU. ABD’ nin Kuzey Suriye’de Kürtler’e özerklik vermeye kalkışması bütün planı bozdu. Muhtemelen Gülen’in bundan haberi yok. Zira, Gülen’ci bir Başçavuş Kürt bile yok. Ayrıca, Erdoğan da bu olayı sonuna dek kullandı… Gülen ve cemaatine gelince… Onlar da masum değiller. İslam adına da olsa başkalarının hakkını yemek zulümdür. Bu ülke sadece Müslüman ve Türkler’in değil. İlk baştan beri bu hata yapılıyor. Bütün halkların beraber kurduğu Devlet, neden sadece Türkler’in olsun ki ! Suç işleyen ceza alsın ama, Herkese hain – nankör ve kro demeye ne hakkınız var ?! Kurtuluş ve Dünya savaşlarında Kürtler isteseydi dört tane Kürdistan kurardı. Din ve kardeşlik adına Türklere destek çıktı… Karşılığı böyle olmamalıydı …VESSELAM.

 4. Vallahi
  Ne yaparsanız yapın.İstediğiniz kadar Kapalı kapılar arkasında konuşun senaryolar yazın.Abdullah gül,Babacan,Davutoğlu,kılıçdaroğlu,Akşener, Neyi Planını yaparasa yapsınlar.Pkk,hdp ve fetöyü sempati gösterme algısı ile neyi planlıyor iseler planlasınlar.Şunu unutmayalım.Allah Bu milleti Pkk HDP ile işbirliği yapan fetö ve yerli işbirlikçilerinden Korumuştur.

  Bakınız;İblisin Dünyadaki temsilcisi FETÖ ve Namussuz Yandaşları artık başarılı olamayacaklar .Yoldaşları ABD İBLİS PKK KANDİL HDP İSRAİL VE AB VE YERLİ işbirlikçileri NE yaparsanız yapın.Allah bunların hepsini kahretti.
  işin özü; BAŞARAMAYACAKSINIZ, DEVİREMİYECEKSİNİZ.

 5. Sizin kanaatinizi merak ediyorum Fehmi Bey; O meş’um darbe kalkışmasında Fetullah’ın ve güruhunun dahli, haberi, sevki, ya da tesiri var mıydı ?
  Siz onları iyi bilir, iyi tanırsınız.

 6. isevilik tasaffi edecek müslümanlığa inkılab edecek müslumanlık hükümran olacak mesihi kareketlere dikkat

  • İsavilikte, Musevilikte ve Şiilikte mesih vardır. Sunnilikte mesih kavramı yoktur. Son Peygamber tüm ilahi mesajları iletmiştir.

 7. İlahi Fehmi Koru abim; takmışsın “darbeciler niye millete ateş açtı”. “Bu kadar ileri derecede din bilgisi olan insanlar bunu nasıl yaptı” dan hareketle darbeyi cemaatın yapmadığını savunmak istiyorsun. Ama şunu unutuyorsun; bu insan müsvetteleri sokağa adam öldürmek için çıkmadı. Onlar daha önce olduğu gibi sokağa çıkacak, darbeyi yapacak ve bu da daha öncekiler gibi kansız olacaktı. Ancak karşılarında direniş görünce silaha sarıldı ve kan döktüler. Direniş olmasaydı kan da dökülmeyecekti. Şimdi soru şu: bu müsvetteler gerçekten mi bundan kan döktüler. Ne dersin sence aylarca darbeye koşullanmış olanlar direniş görünce ne yapmazdı ki.

 8. “Parmakları olsa da öyle, olmasa da…” öyle mi!… Bu şerefsizin yıllardır verdiği mesajlar, kitaplarındaki ayrıntılar, buna tabi olanların halleri-tavırları evet bu işin beyninin fetö olduğunu gösteriyor. Amerika bu itin kara gözüne hayran olduğu için mi besliyor? Değilse gelse ya….

 9. Sahi ABD bir ülkeyi bu kadar karıştıran bir kişiyi neden 20 yıldır misafir ediyor.
  Türkiye de ve dünyanın 180 ülkesinde bu kadar güçlü bir yapılanması olan kişiyi ve havarilerini bir NATO ülkesiyle savaşacak poziyona gelme uğruna neden korur.
  Dünyanın 180 ülkesine elini kolunu sallayarak okul açmak,bütün brükratların çocuklarına ulaşmak ve bunu ABD de oturarak yapmak sizce normal mi?
  Yazık gerçekten insanların “vatan” olgusunu bu kadar çabuk kaybetmeleri gerçekten yazık.
  Hepimiz biliyoruz ki bu darbe Gülen ve ekibinin işi.Boşuna kıvranmayın.

 10. yıl 1985.. ülkenin bir şehrinde cemaat toplantısı ve imam;” Birgün yönetimi darbeyle ele geçireceğiz ”diyor.. yıl 2016 .. darbeden 3 ay önce.. cemaatin imamları bir karakolda 3 ay boyunca toplantı yapıp o ilin darbe sonrasını tasarlıyorlar…

 11. 41 yasindayim ve ve kendimi bildim bileli, yani 1990´dan beri sizi takip ederim. Günlük yazilarinizi araliksiz okudum 2016 temmuzuna kadar. Hani hayatinizda olan birine, dostunuza, esinize, kardesinize, aileden birine ömrünüz boyunca güvenirsiniz ya, ve sonunda sizi hayal kirikligina ugratir ya… Tam da o durumdayim malesef. Cocuklugum, gencligim, orta yasim sizi takip etmekle gecti ama sonunda büyük bir hayal kirikligi oldunuz benim icin. Gercekleri anlatmak, benim gibi samimi takipcilerinize olan borcunuzdur. Bu borcu ödemek icin neyi bekliyorsunuz?

 12. “”Hiç tereddüdünüz olmasın, bu ‘darbe’ Gülen’e ve sempatizanlarına indirilmiş bir darbeye dönüşecek.

  Parmakları olsa da öyle, olmasa da…””

  Sözleri ile bitmiş bir yazı. Bugün geldiğimiz noktada 2018 de yani, aslında darbeyi kimin yaptığı çok açık bir şekilde ortaya çıkmış vaziyette. 15 Temmuz darbesi en çok kimin işine yaradı? İktidar partisinin ve Erdoğan’ın..

 13. Yaşadığını iddia ettiğniz bir kaç hatırayla Hocaefendiyi ve Hizmet hareketini darbeyle irtibatlandırmaya çalışmanız çok üzücü…Siz ve sizin gibiler bu insanların hiç bir zaman böyle bir girişimi olmayacağını iyi biliyorsunuz ama ya göreviniz gereği yada at gözlükleriniz nedeniyle gerçeği yazamıyorsunuz Darbeden CB,GK Başkani,MİT şn haberi olacak ve bir emirle her şeyi durdurma imkanı varken bunu yapmayıp 250 insanın katlini seyredecekler…Harekete tecrübeli askerleri değil silahında kurşun olmayan gariban erleri ve askeri okul öğrencilerini çıkaracaksın ….Darbenin hedefi olduğu söylenen CB nın nerede olduğunu yoldan geçenlerden soracak kadar salaklık yapacağına ,Darbecilikten tutuklu bulunan 5 CB yaverine emir verip bu adamı ortadan kaldıramazmıydı.Yapmayın bu Bollywoodun 3. Sınıf film senaryolarında dahi görünmeyecek kadar komik bir senaryo bize zorla darbe diye yutturmaya çalışmayın

  • burdan size cok sey yazmak geliyor ama dilime gelen kelimeleri yazmaya terbiyem el vermiyor. ya kardesim ciril ciplak yakalandiniz onunu arkani bir asma yapragi ile kapatip millete nutuk atmaya akil vermeye kalkmayin. milleti keriz yerine koymayin

 14. Hiç tereddüdünüz olmasın, bu ‘darbe’ Gülen’e ve sempatizanlarına indirilmiş bir darbeye dönüşecek.

 15. Objektif ve çok güzel tesbitler. Ama maalesef insanların pekçoğu olayların içyüzünü görmüyor, yada görmek menfaatına aykırı diye görmemezlikten geliyor.

 16. Sayın Koru;
  Türkiye’de uçan sinekten haberi olan, hangi gün hangi gece kimin hangi alüfteye gideceğinden bilen malum zatın böyle bir olaydan haberinin olmaması mümkün mü?
  Sizin ifadenizle, 90’larda muhtemel darbeleri sezip (kaldı ki o zamanlar bu kadar örgütlü ve güçlü de değildi) sizin gibi değerli gazetecilerle paylaşarak deşifre edip önleyen “hocanız” bu darbeyi nasıl oldu da önceden sezemedi.
  Yine sizin ifadenizle, bu olayın “kendilerine indirilecek bir darbe” olacağını anlayamadı mı?
  Malum zatın ifadesi ve sizin îmanızla, bu işin sorumlusu Tayyip Erdoğan ise, sayın Erdoğan ülkenin farklı yerlerinde o kadar birliğin aynı anda kalkışmaya katılmasını sağlayacak kadar TSK’ya hakim mi?
  Hain darbe/kalkışma önce/gecesi bir kısım bağlılarının albaylık hayali ile yanıp tutuşması, şaşkınlık ve hezeyan dolu açıklamaları vs, vs…
  Bu yazıyı yazdığınızda henüz bugünkü kadar net bilgiye sahip olamayabilirsiniz ama olsanız bile Akıncı Üssündeki görüntüler sizin için bir şey ifade eder miydi bilemiyorum.
  “Ben böyle gördüm” dediğinizde bile gündemi biraz takip eden sıradan insanlardan daha fazlasını görmediğinizi de üzülerek okumuştuk, şimdi görmek istemedikleriniz gibi…
  Bu yapının içinde yıllarca en üst mevkilerde bulunmuş nasıl bir gizlilik içinde örgütlendiklerini bilen birisi olarak, bu basit sorgulamaları yapmadınız, bari ortaya karışık atacağınıza doğrudan aklamaya yönelik bir yazı yazsaydınız ya…

 17. bu yazıyı okurken tüylerim diken diken oldu nasıl olurda yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş cumhurbaşkanının değilde bir şarlatana inanabilir hala o mu yaptı yapamaz diyorsunuz taha akyol bey gibi ortadayız diyerek sizi seven okurlarınızı neden yanlış yönlendirmeye devam edebiliyorsunuz…

 18. Bence iki taraf arasinda iplerin koptugu dershanelerin kapatilma sebebini ogrenebilirsek, devaminin ne ol/olmadigini daha iyi kavrayabiliriz…

  • Dersanelerin kapatılmasının sebebi çok basit.Cemaat zeki öğrencileri kendi doğrultusunda yönlendirip yetiştiriyor.Devlete bu yolla sızıyor.Vasat öğrenciler dersaneye tonlarca para verirken , zehki öğrencileri finanse ediyor. Bir de soruları çalmayı işe ekleyince devlet ele geçiriliyor. Bu kadar basit .

 19. Aklım ermiyor gerçekten ermiyor. Darbeyi kim neden yaptı diye düşünüp dururum. Tayyip Erdoğan’ı severim. Allah ondan razı olsun. Allah zeval vermesin. Ama darbeyi gerçekten Fethullah Gülen’in yaptığını da düşünmüyorum. Neden diye soracak olursanız;Bakınız.Bu ülkenin en hassas olduğu 2 şey vardır. Birisi İslam, ikincisi bayrak.Bir adam çıkıp dinden bayraktan bahsetti mi güzel ülkemin güzel yürekli insanları canlarını atar. O denli önemli şeyler bizim insanımız için.Biri çıkar gerçekten Hak olan neyse onu anlatır. Taraftarı, seveni çoğalır. Bu durum bazılarının hoşuna gitmez ve bunun önünü kesmek için çeşitli yollara başvurur.
  Ben darbe oyununun ne Tayyip Erdoğan ne de Fethullah Gülen ile bir ilişkisi olduğunu düşünmüyorum.Başka şeyler olduğunu düşünüyorum. Az insan tarafından bilinen, başkalarının bilmemesi gereken, bilinmesi durumunda sıkıntıların ciddi boyutlara ulaşacağı şeyler var diye düşünüyorum.Çünkü Tayyip Erdoğan gibi biri bu ülkeye her şeyini verir.Fethullah Gülen gibi biri de dini için.Fethullah Gülen’i savunmuyorum. Yanlış anlaşılmasın. Onun darbe yaptığına inanmamamdaki sebep ise ‘Hüzünlü Gurbet’adlı şiiri. Çünkü her şey, bütün sohbetler, kitapları yalan olsa bile içinde kötülük olan biri gerçekten böyle bir şiir yazamaz.

  Beynim tıpkı bir sorular harmanı,
  Hislerim ölgün, cevaplarım sisli;
  Gezer dururum yorgun ve avâre..

  Sarmış bir buğulu hüzün dört bir yanı,
  Kalbim annemin kalbi gibi hisli;
  Her halim m garibliğime emâre…

  Kulaklarımda hep bir gurbet şiiri,
  Her nağmemde bir poyraz serinliği..
  Düşüncem “veda” diyor bu yerlere.

  Ülkemden ayrıldığım günden beri,

  Gömdüm sineme sevinci, neş’eyi;
  Hasretim şimdi o mavi günlere…

  Gurbet yağıyor ufkuma muttasıl,
  Bu semâda hiçbir şimşek çakmıyor;
  Aysbergler gibi sopsoğuk sokaklar..

  İnsan, eşya ve varlık fasıl fasıl,
  Irmaklar bize doğru akmıyor..
  İhtilâç içinde kalabalıklar.

  Bu yerde kalbe ilhamlar inmiyor,
  Kapalı kapıları gökler-yerler..
  Ve madde katılığında her biri…

  Burda rûha güzellikler sinmiyor,
  Tüter gözümde o bizim bahçeler;
  Nerde o yemyeşil bahar günleri?.

  Doğ ey ışık doğ gönlüm ün içinden!
  Tasayla dolaştığım bu ellerde;
  Bana rûhumun sırlarını duyur.!

  Bir ses sun o eski bestelerinden,
  Şu hüzünlü şafakta perde perde..
  Açlıkla kıvranan rûhumu doyur. !

  • ben de ikkisininde yaptigini dusunmuyorum hatta bir zamanlar dayanisma icinde olduklarinda gercekten bazi guclerin bunlari taga getirip bir gun birbirine dusurecegine inaniyordum vede oldu ama hayatta dostlarini satip ,yoluna herseyi feda edip devam edenlerden rab bizi korusun.karsimizda insanlar var yaratan yok.muaviye dedunya mali icin neler yapti bu iste hangisi otekini harcadiysa bu dunyaa rezil risvay olsun .amin

 20. Hiç tereddüdünüz olmasın, bu ‘darbe’ Gülen’e ve sempatizanlarına indirilmiş bir darbeye dönüşecek.

  Parmakları olsa da öyle, olmasa da…

  Yazının burası çoook ama çok haklı çıktı.

 21. Allah Büyüktür. Allah Yanlış Yolda olan FETÖ Örgütü elemanlarının evlerine ateşler saldı. Yüce Allah’ı Menfaat ,Ticaret ve İhanet için kullanmanızın Hesabını Rabbim Sizden Sormazmı?

 22. Servet Bey, bu bahsettiginiz sorusturmalari cemaatin yaptigi bu isi sulandirmak icin dillendirilmis bir savunma bicimi idi. Kisacasi ben sucsuzum bu cemaatin kumpasi. Bu sorusturmalara katilmis bir suru savci ve emniyet amiri vardi. Bunlarin bir kismi cemaat ile ilgili olabilir. Fakat, aralarinda, cemaatle ilgisi olmayan, Ergenokon ile veya baska gruplarla iliskili olanlar da olabilir. Bu davalarin gelisme seyrinde yapilan yanlislari cemaat ile baglantili kisiler yapmis olabilecegi gibi karsi grupla ilgili olan kisiler meseleyi sulandirmak icin kasdi olarak da yapmis olabilirler. Acikcasi ben bu islerin ic yuzunu bilemiyoru, ama sizin de bilmeniz mumkun degil. Sadece diyecegim bu isler cemaatin kumpasi soylemi bu islerden siyrilmak icin kasitli olarak gelistirilmis bir soylemdi. Sozumu sadece bir soru ile bitireyim, bu davalara bakan onlarca ksiden biri olan, ama sorusturmalarda onemli rol oynamis olan savcilar Zekeriya Oz veya Celal Kara’nin cemaat ile baglantili savcilar olduguna dair delilleriniz nedir?

  • ”bu davalara bakan onlarca ksiden biri olan, ama sorusturmalarda onemli rol oynamis olan savcilar Zekeriya Oz veya Celal Kara’nin cemaat ile baglantili savcilar olduguna dair delilleriniz nedir?”

   servet bey resmen beyin yakmışsınız. Zaten hiç kimse ben Cemaat mensubuyum demiyorki? öyle ya zaten herşey sahipsiz, kimlerin neler yaptığı belli değil. Bu ülkede sahplenilmeyen her şeyin arkasında bunlar var. Siz başka bir ülkede yaşıyorsunuz anlaşılan.

 23. darbe gecesi kerim balcının konuşmalarını nasıl değerlendirelim. 17/25 operasyonlarını cemaat yapmadı mı taşiye operasyonunu cemaat yapmadı mı nedim şeneri, hanefi avcıyı cübbeliyi cemaat almadı mı. 40 yıldır ordu içersindeki örgütlenmeyi bimeyen mi var sabah basılacak şafakta asılacak diyen benmiyim. büyük şeytan kimi koruyor. bizi kandırma fehmi koru.

  • Aynen haklısın . İktidar bazı usülsüz işler yapmış olabilir. Bunları devletin içine sızan ajan gibi çalışan elemanlarıyla kullanıp , hükümeti demokrasi dışı yollarla yıkmaya çalışmak şerefsizliktir,alçaklıktır,namussuzluktur. Ak Parti de sütten çıkmış ak kaşık değildir elbet , ama mücadele şekli bellidir. Cemaat çok meraklıysa siyasete bir siyasi parti kurup boyunun ölçüsünü almalıydı.Ama bunu yapmadı çünkü boyunun ölçüsünü gayet iyi biliyordu.Sonuçta olan Türkiyemize oldu. Yazık oldu. Şimdi enkazı kaldırma zamanı .

  • Bunlarda cok dogrusun kadinlari kulanip Nuh Kuscuyu devre disi birakmadimilar,daha ne kadar sayabilirimki.
   Fetulah hoca inananlarina cocukluklarindan beri olmayan bir suru hikayeyi anlatilar Hocanin kerametleri ile ilgili oyle buyuyen inanalari yalanin bizlerede inanadirmaya calismalari bizlerin cemaatdeki muritleri gibi kandirmaya calismalri ile bu mahkemelerde iyce gozden dustuler. Artik herkes bu groubun herturlu akil almiyacak seyi yapa bilecek biliyor.

 24. Fehmi Bey, her şeyi uzun uzun anlatmışsınız, fakat F. Gülen in Amerikada kalması için , kefil olan, mahkemeye referans mektubu gönderen 26 kişiden hiç bahsetmemişsiniz. Bu 26 kişi kimdir? Bunlar ABD gizli servisinin üst düzey yetkilileri, ABD de bulunan hiristiyan ve yahudi din adamları, ABD nin büyükelçileri, daha kimler kimler. Bu olay bile F.Gülen in kimlerle işbirliği içinde olduğunu gösteriyor. ABD sütünü sağmayacağı ineğe 1 gr ot vermez.”

 25. Vallahi ve billahi halen daha o kişiyi destekleyenlerin imanindan suphe duyarim.evvele sunu dusunmeniz gerekirki cumhurbaskaninin emriyle bu isi gerceklestirenler sonlarinin ne oldugunu bildigi halde neden kabul etsinler ailelerini cocuklarini neden feda etsinler bir tanesi dahi karsi koymayip neden uygulasin açipta bir bakiniz fetocu olsaniz dahi onun yaptigini savunan deliller ne kadarda güçlü bu askerler ancak kendilerine islami lider sectikleri kisinin sozuyle bu harekati yaparlar bir cumhurbaskaninin sozuyle değil.

  • Cumhurbaskaninin ve yandaslarinin sozu ile niye mi yaparlar, “Cekinmenize gerek yok, nasil olsa yargi bizim elimizde, medya bizim elimizde, size hic bir sey olmayacak ve degisik sekillerde odullendirileceksiniz.” vaadi ile yaparlar. Bunlari darbe kalkismasini planlayanlar icin kullaniyorum. Tabii ki bu kalkismanin altinda degisik gruplar var gibi gozukuyor. Ergenekon ile irtibatli askerler de var. Onlarsa tekrar orduya hakim olmak icin boyle bir seye girmis olabilirler. Bu kisilerin arasinda cemaatle alakali hic bir asker yok mudur, bilemiyorum, kandirilmis, bir grup asker belki vardir.

  • her şey olabilir. olmaz diye birşey yok, olur. Ancak çok riskli bir iş. şakası yok, dönüşü yok.
   Yine de sona gelmişse, zivanadan çıkmışsa, ne olursa olsun diye yapar.
   Yapar amma ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun diye yapar.
   Bunu yapan zihniyet kaybedeceği bir şeyi kalmamışsa, ve kabetmişsse, esir aldıklarını niçin kuzu kuzu, burunlarını kanatmaksızın salar?????????????

 26. Merak ettiğim bir şey daha: Dini bir cemaate mensup ve ‘Hocaefendi’ bildiği kişiden gelen talimatla ‘darbe’ macerasına girişen bir subay, kendi halkına ateş açar, masum insanları öldürür mü; bir dinadamı, Cennet-Cehennem hassasiyeti olması kendisinden bekleneceği için, “Devleti ele geçirin, masum insanları öldürerek bile olsa” talimatını verir mi?

  Sayın Koru Talebelerinin Yaptığı kumpaslar ortada dururken, Kaçak şimdi hepsi. Adalet gözetmedikleri, Kpss sorularını çalarken kendi emelleri için her türlü çirkinliği göze alabiecekleri aşikarken. Tüm bu yaşananlara rağmn gülni Hocaefendi ve din adamı olarak pazarlama gayretiniz şaşırtıcı. Akıncı üssünde yakalanan ilahiyatçı, dha kameralarına yakalanan asker kıyafetli parelel polis Twitter da opçin ve uslu gibi cemaat fanatiklerinin yazdıkları Planlamanın kim tarafından yapıldığına dair yeterli kanıt değilmi, 80 yılının sızıntı drgisinin başyazısının tekrar piyasaya sürülmesi ” kışlada uyuyan defnler uyanacak vb tabirler içeriyordu yazı.

  Size cemaat ve ankebut arasındaki farkı görmenizi öneririm, her din adına hreket ttiğini söylyen gruplar cemaat olmuyor, çıkar varsa ankebut olarak adlandırılıyor. Bu açıkca blirtilmiş.

  Artık Cemaati masum bir hareket gülenide çok dindar hocaefendi olarak pazarlamaktan vazgeçin. Öyle olsalardı en azından kumpas sürecinde talebelerine adil olmalarını önerirdi, ne kendisi ne grubu öyle islami hassasiyetlri olan bir yapı olmadıklarını ortaya koydu. Çıkarları için neler yapabildikleri ortada.

 27. Sayın yazar hiç merak ettiniz mi ,birçok kez soruşturulması na rağmen,kaç darbeye şahit olmasına rağmen ; birçok başka müminler,tarikat mensupları gibi ne tutuklanmış,ne hapis yatmış, ne de mağdur olmuş hocaniz . Sadece sürekli işittiğim mağdur edebiyatı…. Peki hiç düşündünüz mü bunca darbe döneminde,28 şubatta muhtira da birçok dinî kanaat önderi mağduriyet yaşadıkları,gözaltına alındıkları halde ülkelerinde dimdik durmusken;sizin hocaniz hiçbir vukuat yaşamadan nasıl oluyor da güya tehdit ve tehlike nedeniyle Amerikaya sığınmak zorunda!! ???kalıyor…. Biz bunları yutmadik ama siz hala sindirmeye devam ediyorsunuz… Sizi aklı selime davet etmeyi karınca misali Hakk yolunda saffimi belli etmek için fırsat biliyor , selamete davet ediyorum…..

 28. İnsanların kafasında şüphe oluşturmak senin gibi 50 yıllık gazeteciye yakışıyor mu? Hemde darbe ile ilgili. Aynı adam 17-25 Aralık operasyonunu yapanlar için de; ben bunların hiçbirisini tanımam, benimle ilgileri yok diyordu. Ama elemanları içeri giren kumpasçı polislerin hamisi oldular.
  Darbeyi Fetö yaptı mı, yapmadı mı sen onu açık açık söyle de, milletin kafasını bulandırma. Yoksa senin 50 yıllık gazeteciliğin boş demektir. Yoksa kimin güçlü olduğunu test edip ona göre mi konumunu belirleyeceksin?

 29. HER ŞEY MÜMKÜN….
  Sayın Koru, yazınızda:
  “Dini bir cemaate mensup ve ‘Hocaefendi’ bildiği kişiden gelen talimatla ‘darbe’ macerasına girişen bir subay, kendi halkına ateş açar, masum insanları öldürür mü; bir dinadamı, Cennet-Cehennem hassasiyeti olması kendisinden bekleneceği için, “Devleti ele geçirin, masum insanları öldürerek bile olsa” talimatını verir mi?” diye sormaktasınız.
  Bunun cevabı tarihte var.
  Bir kaç örnek vermek gerekirse:
  1. Emevi Kralı Muaviye ve askerleri de kendilerinin “Müslüman” olduklarını söylüyorlardı ama, iktidara gelmek ve zorla, gasp ederek ele geçirdikleri saltanatlarını sürdürmek için Makveyalizme taş çıkartacak bir yol yöntem uyguladılar. Kendilerine karşı çıkan herkesi öldürdüler. Başta ‘Ehl-i Beyt’ dediğimiz Peygamber çocukları olmak üzere tüm muhalifleri tıkır tıkır kestiler. Peygamber şehri Medine’yi aralarında Bizanslı paralı askerlerin de bulunduğu Emevi ordusu işgal ettiler ve bir hafta süreyle her şeyi serbest bıraktılar. İşgal ordusunun askerleri, Müslüman kadınların ve kızların ırzlarına geçtiler, halkın elinde ne var ne yoksa hepsini gaspettiler ve yağmaladılar. Bu vahşet ve iğrenç olay tarihe “Harre Vakası” olarak geçmiştir.
  İslam tarihinde dinin siyasete alet etme politikasını ve Müslümanları “Allah ile aldatma”yı ilk olarak Emevi Kralı Muaviye uygulamıştır.
  2. Hasan Sabbah’ın militanları da asla ve kat’a sorgulamadan ve hiç tereddüt etmeden şeyhlerinin verdiği her talimatı ‘Tanrı Buyruğu’ addediyor ve severek, gülerek uyguluyordu. Her bir militan liderinin bir işaretiyle kendisini binlerce kilometre yüksekten aşağıya atıveriyorlardı. Öyle ki, kamikaze militan bunu yaparken canını feda ederken kendisinin doğrudan doğruya cennete gittiğine içtenlikle inanmaktaydı.
  3. Benzer uygulamalar ve inançlar Yahudilerde ve Hrıstiyalarda da var. Tapınak Şövalyeleri, “Kutsal” ve “gizemli” diye başlayan örgütler bu dinlerin müntesiplerinde de görülür.
  Hiç bir insani ve vicdani sınır tanımadan, sorgulamadan ve doğruluğu üzerinde düşünmeden liderin her buyruğuna tereddütsüz riayet etmek, elbette doğal ve normal olan bir durum değil. Marazi ve arızi bir ruh halinin yansıması bunlar, sanırım.
  Bu vesileyle selam, sevgi ve saygılar sunarım.

 30. FETÖ 60 yıllık bir CIA projesi olup ABD bu operasyonla duvara toslamıştır.
  Bir insan nasıl şeytanlaştırılır ya da bir ülke nasıl ilmek ilmek ele geçirilmeye çalışılır CIA bunu göstermiştir. Diyanet İşleri (8/ENFÂL-30: Hani kâfirler seni tutuklamak veya öldürmek, ya da (Mekke’den) çıkarmak için tuzak kuruyorlardı. Onlar tuzak kuruyorlar. Allah da tuzak kuruyordu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.)
  Yazık olmuştur bu ülkenin binlerce evladına.

 31. Fethullah Gülen’in, darbeyi hükümetin bir senaryoya uygun olarak sahnelendirdiğini iddia ettiğine inanmayan, bunun bir iftira olduğunu düşünen yorumcular var. Fethullah Gülen: ‘Suçlamalar İftira, Darbe İddialarını Uluslararası Komisyon Araştırsın’ videosunda bunun bir kurmaca olduğuna dair cümlelerin kurulduğunu duyabilirsiniz. İlgilenenler için linki:
  goo.gl/mbN3Ue

  Videodan bir kaç cümleyi yazıya dökeyim.

  Süre: 9.30
  F.G.: Belki bizden gibi görünen ama onlara yakın birtanesi o 3-5 subayı tahrik edererk, öyle film gibi, senaryo gibi birşey yaptı, yani öyle de olabilir.

  Süre: 10.06
  …tiyatro gibi birşey yani.

  Süre: 17.41
  F.G.: İşin cereyan edilişi açısından bir senaryo gibi geliyor bana.

  Burada bir çeviri kazası yoktur.

  • Yaşar dedi ki:
   17 Temmuz 2016, 13:39
   Kitabınızı da okumuştum şu anda paylaştığınız yazıyıda..Hiç de garipsemediğim geçmişinizden dolayı Pensilvanya’ya karşı saygınızın sürdüğünü görüyorum. Herşeyi geçtim ancak Dünya ile irtibatı olmayan birinin ilk andan itibaren bu Cunta yı RTE ye maletmeye çalışması demek size mantıklı geliyor sizlere çok ilginç. Size de başarısız olunursa kılıfı hazır edilmiş gibi gelmedi mi?
   İyi niyetli bir takipçiniz olarak merak ettiğim bir konuyu burada hem takipçilerinize arz etmek hemde size sormak isterim. Amacı din olan ve eğitim faaliyetlerini kendini ve sevenlerinin odak alanı olarak belirleyen ve bu konuda da olağanüstü başarılar elde eden bir birlikteliğin neden askeri okula Ada’m sokmaya çalıştığını anlamama yardımcı olabilir misiniz? Herhalde Ada’m sokma konusunda hemfikirizdir. Degil isek bu durumda üzülerek söylüyorum iyi niyetli olmadığınıza karar vermiş olacağım. Bu durumun tek amacı geçtiğimiz günlerde muhattap olduğumuz gibi bir Cunta planlamaktan başka ne olabilir ki?
   Yazınızda belirttiğiniz 95 yılındaki istihbaratın da birlikteliğin askerliğe olan ilgisinin bir ıspatı olduğu da ayrı bir vakıa sanırım.
   Sizin arabulucu olarak kullanıldığınız 17-25 Aralık olayında mektubun size neden 2 gün sonra getirildiği hep kafamda soru işareti olarak kalmıştır bu konuyu siz düşündünüz mü hiç hep merak eder dururum. Tanıdığım örgüt başı o düzeyde bir mektubu kendisinin belagatına hakaret olmasın ama birkaç saat içinde kaleme alıp size getirilebileceğini düşünüyorum malum dönem sizinde kitabınızda belirttiğiniz gibi zamanın çok çok önemli olduğu bir dönem.

   Bir kaç cümlede Cuntanın başında RTE vardı senaryosu için yazayım istedim. Peki ben ve benim gibiler o gece dışarıya çıkmasa idik ve Cunta başarıya ulaşmış olsaydı diyeceğim zira ben S.G Havalimanında tankların yanında ilk polisi saat 4:00 ye gördüm o saate kadar o tankları yolda tutan insanlardı ve emin olun tanklardan hala çalışanlar vardı. Atatürk gitmiş, TRT gitmiş, köprüler zaten gitmiş sonrasında RTE arkadaşlar şaka yaptık bir şey denedik şimdi bırakın iktidarı mı diyecekti? Hadi Yunanistan’a kaçanlar neden kaçtı peki deli mi onlar RTE ile beraber kurdularya Cuntayı. Hem bunlar asker ya Yunan’ın helikopteri düşürme riski hiç yokmuydu ? Olayı sulandıralım isterseniz Yunanlılar da bu işin içinde değil mi?

   Her neyse Fetullah’ın artık yaşadıklarımızdan sonra hainligi kesindir ha unutmadan ben evlerde de kaldım, bursta verdim, kurbanda verdim bu adamlara o derece saygındı benim için ona hocam dediğim Zaman’lar vardır. Abartmıyorum şu anda idamı için mangada bulunsam o tetiği hiç düşünmeden çekerim. Nereden nereye yani, Türk milleti olarak bizim için vatan, din, hürriyet kutsaldır ve biz dün bu kutsallarımızı koruduk.

   Selam ile…

  • Taha Bey,

   Hocaefendinin bu konuda degisik mulakatlari oldu. Sizin referans olarak verdiginiz videonun konuyu baglayan son kisminda (18:13’den itibaren) “Butun bunlari bir araya getirince, buna musetbati terakib (dogru yazamamis olabilirim) diyoruz, yani terkiplerin butununun ifade ettigi, siyakin sibakin ifade ettigi, manadan cikardigimiz bir sey yani. Kati bir sey soyleyemeyiz. Katiyen boyle olmustur falan deme, o bir yonuyle de iftira olur, isnat olur. Fakat akla gelen ihtimallerden bir tanesi arzettigim mulahazalara binaen.” diyor. Hocaefendi bu konuda en kesin diyebilecegimiz bu videoda bile bunun bir ihtimal oldugunu, boyle bir sey kesinlikle olmustur demenin bir iftira olacagini ifade ediyor.

   Bubun karsi tarafinda, Sayin Cumhurbaskanimiz, darbe girisimini kendi ifadesi ile enistesinden ogrendigi gece, girisimi cemaate maletti, sozde “FETO” kavramini islemeye basladi. O gune kadar soyledikleri cabasi.

   Aradaki uslub farkini okuyucularin anlayisina birakiyorum…

 32. Saat kactan sonra selalar okundu?
  Diyanet bakanlığından tüm din görevlilerine mesaj geldi. Çogu yerde geç bile kalındı.
  Hee bir de Fehmi Beyun bir sonraku yazısını okursan erken organizasyonun sebebini kendince cevaplıyor.

 33. Sayın Abdullah Bey,
  “Nasıl oldu da, tüm imamlar, tüm müezzinler bu kadar çabuk organize olup, memleketin tüm minarelerinden aynı anda, aynı cümlelerle “sokağa dökülün” çağrısı yapabildi?”
  Türkiye’nin bu dediğiniz bahse konu organizasyonunu anlayabilmeniz adına şöyle bir örnek vereyim; Cuma hutbeleri uzun süredir Diyanetin sitesinden yayınlanıyor ve Türkiye’nin en ücra köşelerinde dahi vatandaşlar tarafından bunlara kolayca ulaşılabiliyor. Günümüz teknolojisinde dünyanın her yerinde insanlar çok hızlı bir şekilde iletişime geçip organize olabiliyor. Minarelerden toplanın çağrısı gelmeden çok önce insanlar birçok iletişim kanalından haberleşerek meydanlara inmeye başlamıştı zira. Türkiye’nin sosyolojilerini anlamak adına daha hassas davranmak gerektiğini düşünüyorum. Halkın meydanlardaki vatan, millet, bayrak ve din hassasiyetine Diyanet eşlik ettiği kanısındayım.
  Saygılarımla..

 34. Sayın Fehmi Bey madem bu kadar olumlu görüşleriniz vardı ise bu cemaati Zaman gazetesini 95 de niye terkettin. Niye bıraktın.Adama sormazlar mı? Bir ara Ak partiye yakın idiniz.Simdi ise böylesiniz. Tavırlarınız samimi gelmiyor.

 35. Biz yurt dışında yaşayan insanlar neyi görelim gerçekten bilmiyorum,
  Bildiğim tek birşey var,
  Doğru veya yanlış,
  Bu denli bir din alimi ise bu şahıs,
  Onca müride sahipse siyasetle ne işi var daha,
  Beddua edendende alim olurmu??? Onuda varsa bilinçli bir abim anlatsın lütfen,
  Ben Bu olayların, Türkiye cumhurbaşkanı, sayın tayyip erdoğanın yaptığına inanmıyorum,
  Bu olabilir şu olabilir diye birşey yok
  YA vardır YA yoktur,
  Fehmi koru, abim.
  Sen,
  Bencede,
  Gökhan sarpkaya abinin dediği gibi Ne şişi yakıyon,
  Nede kebabı,
  Burda ülkemiz soz konusu,
  Ne akpsi nede fetullahı beni bağlamaz,
  Varsa elinde dilinde netlik,
  Aydınlat bizi

 36. “Muhtemeldir ki, bu, yine Gülenciler ile ordu aleyhine ithamlar yapabilmeyi amaçlayan (Erdoğan’ın partisi AKP) tarafından düzenlenmiş bir darbedir.”

  Hz İbrahim’in putları kırıp baltayı büyük putun omzuna koyma meselesi gibi…Hem Ak Parti’ye ve devlete, millete darbeyi yap hem de suçu Ak parti’ye at…
  Ve SEN de buna inan! Sonra da elli yıllık gazeteciyim diyerek ortalıkta gez…Helal sana(!).. Fehmi (Kör) Koru..

 37. Bence yazmayı bırak. Kimseyle yüz göz olmamak için lafı geveleyip duruyorsun. OLMUYOR AMA OLMUYOR…

 38. “Merak ettiğim bir şey daha: Dini bir cemaate mensup ve ‘Hocaefendi’ bildiği kişiden gelen talimatla ‘darbe’ macerasına girişen bir subay, kendi halkına ateş açar, masum insanları öldürür mü; bir dinadamı, Cennet-Cehennem hassasiyeti olması kendisinden bekleneceği için, “Devleti ele geçirin, masum insanları öldürerek bile olsa” talimatını verir mi?”

  Bu merağınıza Cemel Savaşı’yla cevap versem yeterli olur mu? Herhalde ne demek istediğimi anladiniz…

 39. Referansı din, hele islam olan toplumların nasıl çılgınlaşabileceğinin son örneğidir darbe girişimi. Bu işe kalkışanlarla, onları engelleyenler çok değil üç yıl önce el ele kol kola idiler. Dinin girdiği her bünyeyi kanser ettiğini yıllardır söylüyorum; ne eğitim kaldı, ne yargı kaldı, ne ordu kaldı… Elimizde kala kala birbirine şüphe ile bakan insanlardan oluşan, yıkılmanın eşiğine gelmiş bir devlet kaldı. Kirletmedikleri ne kaldı? Eskiden camiye gidenlere daha bir saygılı davranırdık, adaletin kestiği parmak acımaz derdik, en büyük asker bizim asker derdik… Ya şimdi; en büyük hırsızlar (Deniz Feneri, Kombassan, Kutucuklar…) dinciler, kim kimin savcısı ya da hakimi belli değil, adalet yalnızca kadınlara verilen bir isim, ne zaman ne yapılacağını bilmeyen bir ordumuz, kapısının önünde olanlardan bihaber istihbaratımız, kendi askerini kesecek kadar çıldırmış yandaşlarımız var. Yarın umudumuz?

 40. Bu kadar Salakca birşeye darbe diyenin ya aklı yoktur yada aklı vardır fakat birilerine kiralamistir. Darbe yapan adam neden Atatürk’ün kurduğu meclisi bombalasın madem recep tayyip Erdoğana karşı darbe yapıyor gider sarayı bombalar üstelik o saatlerde Erdoğan Atatürk havalimanında konuşma yapıyor yani nerede olduğu belli peki nisan ayında Washington times gazetesinde Erdoğan muhalefeti etkisiz hale getirmek için sahte darbe yapacak haberlerine ne demeli? Bugün bütün komutanları göz altına aldılar darbeci diye yani ülkede asker kalmadi bütün saldirilara ve düşmanlara açık bir Türkiye haline getirildik vatandaşı silahlandiracagiz diyor İçişleri Bakanlığı iç savaş kıvamına getirdiler ülkeyi yani asker ve yargı yok edildi bu hamleyle fethullah gülen darbelerden korkuyordu da recep tayyip Erdoğan korkmuyor muydu?! Olaylar bariz bir şekilde ortada düşünen ve akledenler için..

  • Selam
   Yorumunuz isabetli değil. Ordunun fetö’den temizlenmesiyle, tüm terör unsurlarına karşı yapılan operasyonların başarısı belirgin şekilde ortadadır. Bu sizin için bi şey ifade emiyor mu

 41. Sizin gibi entellektüel birikimi olan birisinin bu şekildeki yorumuna üzgünüm ama katılmayacağım…Allah bir şeyin aslını esasını araştırmadan birilerine haksızlık etmeyin sadedinde ayet olduğunu biliyorsunuz….Darbe yapanlar da yaptıranlar da bu halkın ve değerlerinin düşmanlarıdır ama haksızlık ettiğinizi düşünüyorum…Objektif olmak ve bakmak gerekiyor olaylara…Sizin isim vererek Pensilvanyadaki dediğiniz kişi :’Bu cunta girişimini bu Meclis ve dahi ululslararası bir komisyonca araştırılsın ,eğer benle ilgisi olduğu ortaya çıkarsa kabulümdür2dedi bir çok uluslararası ajanslara verdiği mülakatta…Ayrıca ilginç bir tespit hatırlatayım….ZEKERİYA ÖZ için bu paralelin adamı demişlerdi …Ergenekon ve Balyozda gözaltına alınan ve serbest bırakılıp göreve dönen kişilerden de bazı subayların bu darbe kalkışmasında görev alanlardan olduğunu görrüyoruz ve okuyorum sosyal medyada…NE diceksiniz?Madem bunu paralel planlamışsa niçin ÖZ bu kişiyi tutuklatsındı…ama bu kişileri ORDUYA KUMPAS diye taburcu edenlerdir asıl bunu bugün yaşatanlar…TEWETTER da PERİNÇEK’e soruyorumda bir çok yorum okudum ve bu darbecilerin ulusalçı,aşırı seküler mezhepçi kemalist kişilerce planlandığını ve PERİNÇEK’e:’KAÇ’a SATTIN GENERALLERİ sadedinde hatırı sayılır eleştiriler var….bu darbe başarıya ulaşsaydı zil takıp oynayacakların sol cenah ve perinçek tayfası olacağından hiç kuşkum yok…Çünkü bu darbeyi AYDINLIK GAZETESİ de önceden ipicu veren haberler yaptığına dair TWEETLER de okudum …

 42. üstad, hiç merak etmediniz mi, 95 yılında “orduda bir cunta hareketinin olduğu ve Hava k.k. nda olduğu” bilgisine nasıl erişmiş. o zamandan beri demekki adamın orduda önemli yerlerde adamı varmış. Bu fetö örgütü, hadi kendi dediği gibi darbe girişimde bulunmamış diyelim, bu girişimden haberi de mi olmamıştır sizce. Zülme rıza zulümdür. Hiç yoksa da bu darbe girişimini bildiği halde gerekli yerlere bildirmediği için suçludur. Birilerinin aşuftelerle yakınlığını takip eden bir adamdan bahsediyoruz. Birde bu darbe girşimcilerinin, bu örgütle bağlantılı olanlarının olmasını nereye koyacağız. Ne olduğu bilinen bir sürü isim var neticede. Kaldı ki bu örgütün lideri “dava için hakim savcı satın alabilrsiniz” diyecek kadar hukuka saygılı(!). Sonuç; inancımızdaki “elinden dilinden emin olma” konusunda müslüman olarak en azından benim kanaatim (türkiyenin çoğunludur bence) bu kişiye artık güvenilemiyeceği…
  Ayrıca sizin de daha önce dikkatle üzerinde durduğunuz “cemaat ve akp yi bitirme planları” vardı. Eskiden cemaat denilen şimdi fetö terör örgütü olan yapının , hesapta ergekonculara ait olduğunu iddia ettikleri planlar, tek yönüyle gerçekleşiyor. Aslında fetö başarılı olsa tam tersi olacaktı. Bu planlardan haberdar olan bu örgüt niye itidal üzerinde devam etmedi. Üçbeş iyi niyet göstergesiyle bitecek şeyler niye düşmanlığa dönüştü.
  Son söz olarak yazdığınız bu darbe girşimnde “parmakları olsa da olmasa da” sözünüzden iki seçeneğin size göre mümkün olabileceği ihtimalini çıkarıyorum. Bu saatten sonra hala böyle düşünebiliyorsanız ya çok safsınız ya da kötü niyetli. Bu kadar objektif olabilme, bir gazeteci için bile sorun bence…

 43. kafamda deli sorular
  1- Fetö cülerin darbesini ulusalcılar engelledi, ulusalcıların darbesini kim engelleyecek
  2- pkk üç gündür nerde
  3- sonu belli bir darbeyi kim yapar
  4- amerika fetullah güleni iade etmek mi istedi
  5- tehlike geçtiyse niye insanları sokakta tutmak istiyorlar
  6- istihbarat nerde,
  7- amerika niye ilk anda darbeyi kınamadı, duruma göre neden hareket etti
  9-meclis bombalanırken neden başkanlık sarayına tek kurşun isabet etmedi
  10- eskiden gerçekeri söyleyenler sadece paralel di şimdi darbeci paralel mi oldu
  11- niye muhalefet konuşturulmuyor
  vs vs vs

 44. Bir önceki yorumuma ek ihtiyacı duydum.. Gülen’in yabancı gazetecilere ”Erdoğan yaptırmıştır” mealinde söyledikten sonra adamlarının Tweetter’da birden bire aynı havadan çalmaları da dikkat çekici değil mi ?

 45. parmağı olsa da olmasa da darbe gülen’i vuruyor, güzel. bu demek oluyor ki, parmağı yoksa şayet (ihtimallerden biri değil mi bu?) bu darbe, hükümete veya cumhurbaşkanına karşı değil, gülen’e karşı yapılmış oluyor.

  benim teklifim, 28 şubat’ın irtica alerjisiyle, rte’nin gülen alerjisi arasındaki paralelliklere eğilmek. hem de 28 şubat mgk bildirisinin metnini esas alarak bu perspektife göz yerleştirirsek eğer, sanki eksik adımlarını atma fırsatı bulmuş güven erkayalar, çevik birler teşhis edebileceğiz. hürriyet ve cnn türk’ün bu darbe girişimine karşı hangi kutupta yer aldığına bakmak çok öğretici mesela. gözden kaçmıyordur herhalde, darbeciler, havuz medyasına değil, buralara operasyon düzenledi ve mağlup edilerek aşağılandı. bunlar, takipçilerinizin büyük ölçüde sizden öğrendikleri üzre, 28 şubat dönemindeki darbe müteahhitliğini rakip gazeteyle (o zamanki sabah) paslaşarak kotarmış media üsleri.

  başarısız olmuş darbeye bu kadar dikkat performansı harcayınca, başarmış darbe gözden kaçabiliyor.

  bence…

 46. Fehmi Bey,

  Zamaninda Hikmet Cetinkaya ile TV’de duelloya cikip cemaati savundugunuzu biliriz.
  Simdi soyleyin bize; sizce, bildiginiz tanidiginiz kadariyla, cemaatin orduda orgeneral ya da korgeneral olabilecek kadar ilerleyebilmis adami olabilmesi olasiligi ne kadardir?
  Ve varsa, YAS’larla, MGK’larla elene elene komuta kademesinde yukselenler arasinda en kilit konumlarin, EDOK’un, ordu komutanliklarinin ayni anda, ozellikle hukumetin fellik fellik heryerde cemaatci avladigi bir ortamda, cemaat tarafindan ele gecirebilmis olma olasiligi nedir?

 47. Keşke bu yazıyı kaleme almasaydınız. Sizi tanıyan, takdir eden ve sizin de tanıdığınız biri olarak yıllarca aleyhinize kullanılacak bir yazı olduğunu düşünüyorum. Bu darbenin başı ve talimat vereninin Gülen olduğu o kadar açık ki… Bunca tecrübenize rağmen ”adam”ı hiç tanıyamadığınızı tespit etmek benim için gerçekten hayal kırıklığı. Artık diğer yazılarınıza da ihtiyatla yaklaşacağımı söylemek zorunda kaldığım için üzgünüm. Şunu bilmenizde yarar var.. Bu yapıya mal edilen hangi olay varsa geçmişte yaşanan, hiç biri o ”adam”ın onayı olmadan gerçekleşmemiştir.

 48. tamamen bir senaryo ki neden anayasa mahkemesi 2 üyesi sırf erdem gül Can dündar ve Mehmet baransu hakkında verdiği kararlar yüzünden alındı. Bu sebeble yargıda üniversitelerde kim varsa hepsini temizleyecekler. Senaryo da yök ,emniyet, dış ilisleri, diyanet tüm kamu kurumlarda temizlik yapılacak demedi demeyin..

 49. Hadi illa ki yabancı kaynaklara başvuruyorsunuz diyelim, İngilizcesini okuyup duracağınıza bari o sayfalardaki anadilinizde verilen videolara baksaymışsınız ve altyazının saptırılmış olduğunu görseymişsiniz:
  goo.gl/zUvwfW

  Diyor ki: “İhtimal, bir jaluzi aralığından bakabilirsiniz, bir kapı aralığından demiyorum ama, ihtimal, mülahaza dairesi açık.”
  Adamlar da bunu “I simply leave the door of that possibility open” diye çevirmiş ve jaluzi-kapı ayrımına hiç yer vermemiş! Sizin gibiler de açıp dinlemek yerine nedense textlere başvuruyor!

  Yani bu ihtimalin ne kadar küçük bir ihtimal olduğunu vurguluyor.
  Diğer yorumlarıyla da birleştirilince bu ihtimale ne kadar az değer verilebileceği anlaşılmış oluyor.

  Hala yanlış yorumlamadığınızda ısrar edecekseniz söylenecek bir şey yok. Sözünüze, yorumunuza ne kadar itibar edilmesi gerektiği hakkında fikrimiz olur sadece.

 50. Yanlış bilgi vermişsiniz. İnsan bekliyor ki verdiğiniz link bir youtube videosuna çıksın. Oysa yabancı bir gazeteye çıkıyor. Oturup izleseydiniz bari ne dediğini..

  Doğrusu şurada:
  goo.gl/5Glp9L

  Bu şekilde bilgilen(dir)iyorsanız, Faruk Mercan haklıymış diye düşünmek en doğrusu olur.

 51. bu trajik ve ahmakça darbe değil tüm darbelere ilke olarak karşıyım ama saat 22 de canlı yayın darbe olur mu? yüzlerce rütbeli subay ve general tutuklandı, bunların hepsi ahmakmı? kale gibi korunan genel kurmayı ele geçirebiliyorlar da 50 mt ötede her tarafı açık tbmm nimi ele geçiremiyorlar da bombalıyorlar? bunca üst düzey görevlerde bulunan ve jandarma ki pekçok istihbarata sahip olan komutanlıkta yuvalananlar cumhurbaşkanını ve bakanları ele geçirmeye veya öldürmeye çalışmıyorlar ama özel harekata ve emniyete bombalar yağdırıyorlar? cumhurbaşkanının nerede olduğunu biliyorlar, yaveride onlardan ama geç kalıyorlar, üstelik hava kuvvetleri ağırlıklı olduğu ve tüm hava sahası trafiğini kontrol ettikleri halde c.başkanının uçağını tespit edip vurmuyorlar da ankaraya bomba yağdırıyorlar, bunca polis içinde özal harekatçıları katletmekle uğraşıyorlar?

 52. NE DİYORLAR? DARBEYİ ABD DESTEKLİ FETÖ YAPTI! TUTUKLANAN DARBECİLERE BAKIYORUZ; ÜLKENİN GENELİNDEN ÜST DÜZEY BİRLİK KOMUTANLARI! O ZAMAN: DARBEYİ 1- ABD 2- FETÖ 3- PEKÇOK GENERAL-AMİRAL YAPTI. BU NE DEMEK? DÜNYAYI YÖNETEN, İZLEYEN ABD, PARALEL DEVLET KURDUĞU BELİRTİLEN FETÖ, BİRLİK KOMUTANLARI BU DERECE TRAJİ-KOMİK DARBEYİ YAPAMAYIP ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRDI, DEVLETE SAHİP ÇIKANLAR BUNLARI ALT ETTİ! BİRAZ KAFASI ÇALIŞAN, VİCDANI SÖNMEMİŞ BİR KİŞİNİN BUNA İNANMASI MÜMKÜNMÜ? MÜMKÜN; BÖYLE YOĞUN PROPAGANDA VE BEYİN YIKAMAYLA, AVRUPANIN, RUSYANIN VE ABD NİN DESTEĞİYLE MÜMKÜN! UZUN SÜREDİR SÖZDE MEDENİYETİN KORUYUCUSU BATI ÜLKEMİZDE İNSAN HAKLARINI GÖRMEZDEN GELMEKTE. DAHA 2. GÜNDE 6000 KİŞİNİN TUTUKLANDIĞI BELİRTİLİYOR! NE ZAMAN VAKİTLERİ OLDU DA BUNU TESPİT ETTİLER? HANGİ DELİLLE HANGİ HUKUKLA? DARBEDE AYM VE YARGI ÜYELERİNİN ROLÜ NE ZAMAN TESPİT OLDU? KESİNLİKLE DARBEYİ HELE BÖYLE ŞÜPHELİ BİR DARBEYİ DESTEKLEMİYORUM. AMA YAPILANLARI DA ONAYLAMIYORUM. DEMOKRASİDEN BAHSEDİYORLAR AMA HERKESİ KENDİLERİNE BİAT ETMEYE ZORLUYORLAR, BİAT ETMEYENLERİ DE HAİNLİKLE DÜŞMANLIKLA SUÇLUYORLAR! BUNLARI BATININ VİCDANINA BIRAKIYORUM. TIPKI IRAKTA, SURİYEDE, LİBYADA YAPTIĞINIZ GİBİ BİZİ DE YIKIMA BIRAKIN! İNANIYORUM Kİ NE İSLAM NE TÜRK MİLLETİ YIKILMAYACAKTIR! BİZİM YEGANE MEVLAMIZ, YARDIMCIMIZ VE KORUYUCUMUZ YÜCE ALLAHDIR!

 53. Erken karar verme hastalığına yakalanmayın Zaman en iyi tefsircidir seyredin gümbürtüyü sadece askeriye ve adliye koridorları değil sıradan bir insanın bu da onlardan dediğinde tutuklanan insanlar göreceğiz sonuç kazananı bilmem ama kaybeden Türkiye oldu :(((

 54. Türk solu gazetesi başyazarı gökçe fırat; “darbe değil tiyatro” videosunu izleyin… iki üniversite bir master yapmış ülkücü olarak ben ikna oldum, izleyin beni eleştirin… Eleştirilerinizi yanıtlayacağım… Bekliyorum…

 55. Fehmi bey, sizin zekanıza yakıştıramadığım bu yazıyı okumak büyük bir hayal kırıklığı… Başarılamayan herşeyden sonra, Tayyip Erdoğan’ı suçlama ve cemaatin büyük gayretleriyle oluşturulmuş “kin ve nefret”i körükleyecek bir açıklamadır bu. Ayrıca birsürü darbeye maruz kalmış Demirel”in 28 Şubat’ta nasıl davrandığını gördük… Yıllar içinde Fethullah “ın davranış, tutum değişikliğine sebep olabilecek bir kaset, video olabilirmi ? !! Bu minval üzere şunu söyleyeyim, Kendisi inzivada olabilir belki ama cemaat tam gaz gidiyor, irtibatta olduğum, cemaate mensup tanıdıklarımın 16 Temmuz planlarını sebepsiz iptal ettiklerinin bizzat tanığıyım, bu iptallerin sebebini çokgeçmeden anladım neyazıkki.. Lütfen daha sarih ve safınızı belli eden yazılar yazın..

 56. Recep Tayyip Erdogan Turkiye Cumhuriyetinin bu gune radar gordugu en guclu lider olarak iktidarini surduyorken neden boyle bir kalkismanin planini yapmis olsun? Buna ihtiyaci mi var?

  Ote yandan, daha olayin uzerinden iki gun bile gecmeden Fethullah Gulen’nin, sucluluk duygusu ile “ben yapamadim, o yapti” basitligi icinde muhtemelen buyuk paralar odedigi yayin organlarina bu tur aciklamalar yapmasi garip degil mi.

  Olayi gerceklestirmeye calisan eskiyalarin elebasilari tutuklanmis durumda. Gercegi hep birlikte cok yakinda ogrenecegiz mutlaka…

 57. Amerikalilarin “red handed” dedikleri bir durumdur bu. Fethullah bu sefer cok kotu yakalandi… Ilerleyen gunlerde darbeci subaylar mahkemede yargilanirken bu durum acikliga kavusacaktir, hic merak etmeyin…

 58. En başta hayal kırıklığı oldu bu yazı benim için. Daha açık ve net bir yazı beklerdim sizden Fehmi Ağbi. Gündemden istifade kitabınızın pr çalışması gibi olmuş. Ayrıca yazınızın son bölümüne de itirazım var. “Yapsa yapsa Tayyip Erdoğan’ın kendisi yapmıştır” da dediğini söylüyorsunuz Gülen’in ama bunun tam tersini söyledi Gülen dünkü demecinde. Finali tekzip etmenizde yarar olacağı kanaatindeyim. Rast gelsin.

 59. Bu kadar zeki olan birinin ve bunu herkesin kabul ettiği birinin (fgülen) bu kadar acemice bir operasyonun başı olacağına ihtimal vermiyorum. Diyelim ki o yaptı; neden dusmani olduğu rte’yi esir aldiramadı ? Hiçbir hükümet görevlisinin burnu bile kanamadı ? Neden otelden çıktıktan sonra saldırıya uğradı ? Gözü dönmüşler millete ateş açtı da f16’lar neden müdahale edemedi rte ? Ve bunca büyük bir olay varken nasıl oluyor da uçakla istanbula dönebiliyor ? Mantıklı mı ? Bu tip kaoslar her zaman rte yaramıştır ve her zaman güçlenerek çıkmıştır. Neden böyle bisiyi göze alsın ? RTE “bu olay bize Allahın lutfu ” dedi ! Neden ? Çünkü seven sevmeyen herkes onu destekleyecek ve destekliyor. Diğer bir konu şu; Nasıl olurda istihbarat böyle bir hareketlenmeden haberi olmaz ! Madem bunlar küçük bir grup nasıl olur da kısa sürede 6 bin kusur asker ki çoğu ust kademe asker gözaltına alındı ! Yargıdan 2 bin küsur kişi gözaltına alındı ! Demek ki herşey önceden hazırlanmış diye insanın aklına geliyor. Ve neden hic kimse doğu perinçek ten bahsetmiyor ? Serbest kaldıktan sonra “butun cemaatlerden ve Tayyip gibilerden intikam alicaz” dedi. Gözaltına alınanlardan bildiklerimiz tam bir cemaat düşmanı ! İşin özeti bu girişim rte yi zirveyi çıkarıp cemaati sıfırlamıştır. Aklı ve vicdani olan olaya geniş çerçeveden bakar.

 60. Sayın koru tekrar yazıyorum. Günlerdir açık ara türkiyenin en çok okunan yazarı durumundasınız. Gazeteoku.com vs. açıkça görülüyor. Farkındayım mesnetsiz suçlamalarla tutuklanabilirsiniz bile, ortam hertürlü tasfiye için gayet müsait. Ama ne olursa olsun bildiklerinizi gizlemeyin lütfen

 61. Fehmi Bey merhaba
  Ülkemizde, inanan kişi ile “İnsan kişi” birbirine karıştırılıyor.
  Oysa bu konu yani takva konusu Allah ile kul arasında olan bir değer ölçüsü. İnsanlar arası ilişkileri ilgilendirmez.
  Türkiye’yi yönetenlerin yanıldıkları temel nokta burası.
  Tarihin en adi ve vahşi katliamlarından birini dini istismar ederek Emeviler yapmıştır. Unutmayalım.

 62. Hayati Küçük: “Hoca kanıtsız bir hayat yaşıyor. Eli hiçbir şeye bulaşmaz. Ama bir dizi film senaryosu bile ona sorulur. Gazetenin manşeti bile ondan sorulur. Ben bir soru için bile ABD’ye gidiyordum. Bu darbeyi yapan Fetullah Gülen’dir. Erdoğan’ı öldürme emrini, meclisin yıkılma emrini Gülen vermiştir. Fetullahçı yapılanmanın yurt dışı ayağı bozulmadan bu tehlike devam eder.”

 63. Sayın koru, olayın göründüğü gibi yada Erdoğan ve çevresinin lanse ettiği gibi olmadığını ima ediyor, gülen cemaati kendisini yokedecek böyle bir Aptallık yapmaz demeye getiriyorsunuz. Benim de kafamda dünya kadar saçma görünen nokta var ama sizden dilinizin altındaki baklayı çıkarmanızı istiyoruz. Ayrıca bu olayın Rusya ve İsrail tabiri caizse hezimeti ile ilgisi var mı? Bence var

 64. Syın Fehmi Koru
  Dün akşam Fetullah Gülen’in Amerika’da verdiği röportajı seyreden biri olarak; röportajın hangi cümlesinde “Yapsa yapsa Tayyip Erdoğan’ın kendisi yapmıştır” söyleminde bulunmuştur izah eder misiniz?. Farklı şeylerimi izledik!!!!!!!!

 65. Sizce paralel yapı soruşturmaları ve bu başarısız girişimde neden delil ortaya koymuyorlar? Kitabınızda çok yoğun propaganda yapılmasının nedenini mahkemede mahkum edemeyeceklerini anladılar gönüllerde mahkum etmeye çalışıyorlar açıklamanız vardı. Delil ortaya koyup her şeyi ayan beyan hale getirmek varken kullandıkları şey cemaate karşı olan öfke (bunun haklı bir öfke olduğunu düşünüyorum. Çünkü 17-25 den önce “her şey bizim” havalarındaydılar.) Bu tür şeylerin delili nasıl olur, nasıl toplanır bilmem. Ama olmalı değil mi? RTE atatürk havaalanındaki açıklamasında dedi ki: “bu yapının silahlı terör örgütü olduğunu söylüyorduk. Gördünüz nitekim haklı çıktık.” Sanki şöyle diyoru: “bunu ben de beklemiyordum ama neyse iddaamızı isbatladı.” Delil gösterilse ve her şey bitse. O kadar çok istiyorum ki bunu.

 66. Güzel tespitler, tebrik ediyorum. Her şeyin doğrusunu Cenab-ı hak bilir. Çok yönlü düşünen kişilere ihtiyaç var.

 67. Amerika yılları
  Artık burada kalamaz vize sorunu
  Peki Green Card verilirken ve bu işler organize dilerken kimlerden ne destek alındığını biliyor musunuz.
  Kimler yani kaçı Amerikalı kaçı Türk kaç kişi ne karşılığı kefil oldular. Yapsada yapmasada eline darbe ile alakalı kan çoktan bulaştı.
  Diğer taraftan hayatı darbelerle geçen birinin eline askeri olarak bir imkan verirseniz neden olmasın demesi için tüm şartlar vardı.
  Yani 17-25 Aralık ve sonrası seçimler seçimler seçimler tasfiyeler dışlamalar edinimlerin kaybı elden gidenler derken işler sarpa sardığında bu imkanları son bir çıkış yolu olarak görmesi gayet şeytanı bir plan olarak görmüştür.
  Askeriyede gözleri ile teyemmüm ederek abdest alıp namaz kılan fetö’cü akrabalarım var dersem beni ciddiye alabilirsiniz.
  Sizi samimi bulmadığımı ve senelerin hayranlığını bu makalenizle kaybettiginizi de ayrıca belirtmek isterim.
  Selahattin Demirtaş alçağı nasıl ki pkk’yi kınayıp terörist diyemiyor sizde benim gözümde fetö’yü terörist ilan edemezsiniz.

 68. Sayın koru , Geçmişte yaşananları herşeyi bir kenara bırakıyorum. Yaşanan Askeri Kalkışma sonrası Cumhurbaşkanımızın dün İstanbuldaki halkımıza konuşmasında “Bu askeri bir darbedir. Bu darbeyi aziz milletimle sizlerle engelledik Ve sizlere ücretsiz kurslar açtık Çocuklarınızı buralara ücretsiz göndereceksiniz ” demesi abesle iştigal değil mi? Kendisine “darbe” yapılan biri “darbe” başarısızlığını anlatırken ücretsiz kursları neden zikretsin. Aslında kafa karışıklığı bende de vardı Ancak bunu 15 Temmuz Akşamı ve Sonrasında gördüm. Benim kanaatim herşey
  Hakkın Adaletinde Görülecek…

 69. Gülen “uluslararası bir kurum araştırsın sonucu şimdiden kabul ediyoruz” demiştir. Başkada “görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler” deriz.

 70. Merhaba Sayın Koru , Uzun zamandır yazılarınızı severek takip ediyorum. Siz bizler için model karakterlersiniz. Onun için fikirleriniz bizleri yönlendirir. Halkın ve nazicane benim aklında bazı sorular var ? Bu darbe girşimini F.Gülen yapmış olsaydı sizce CNN yerine öncelikle ATV vs. gibi kendilerine göre “düşman” kanalları ele geçirmekle başlamazlar mıydı ? Eğer hedef Cumhurbaşkanı ise ellerindeki bu kadar imkanla jet vs. Cumhurbaşkanını etkisiz hale getirmezler miydi ? Birde bu darbeyi gece saat 03:00 05:00 gibi yapmak tv kanallarını interneti vs ele almak o saatte uyuyor olan siyasileri toplamak ve asker ile önemli yerleri ele geçirmek daha mantıklı olmaz mıydı ? Bundan önceki darbelerde öncelikle siyasileri etkisiz hale getirmediler mi ? Yani tv de sayısını bile tutamadıgımız üst rütbeli komutanların hepsimi “amatör” yoksa bu bir “kurgu” mu ? Yapanlar medyanın öneminin farkında olmayacak kadar dünyadan uzaklar mı ? Köprüyü 30 er 2 tank ile ele geçirip TRT den çagrı yapmak mantığın neresinde ? İstanbul Belediyesini ele geçirmek mi mantıklı tv kanallarını vs mi ? Erdoğan yaptı demek iftiradır ama F.Gülen yaptı demek iftiradır Ergenekon yaprı demekde. İkisinide savmuyorum fakat emri verende yapanda kurgulayanda Vatan Hainidir en ağır şekilde cezalandırılmadır. Halkın içi soğumalı. Eğer cemaate bağlı kişiler yapmış ise sizce F.Gülen’nin bilgisi dahilinde mi olmuştur yoksa cemaate F.Gülen den bağımsız bir yapı mı var ? “Dünya Barışı” diyen “Yaşatmak için yaşayın” diyen “Efendimizin adını uzaya bile götürün” diyen biri sizde bu zamana kadar hep yalan mı söyledi ? Hırsları mı vardı ? Yoksa iftiraya mı ugruyor ? Sizce bu F.Gülen ve Tayyip Erdoğan kavgasın ne zaman bitecek Sizin gibi değerli insanlar arayı mı bulacak yoksa ikisinden biri tarihden mi silinecek ? Ve bu kavgada Sayın Erdoğan yalnız mı yoksa F.Gülen e düşman olanlar ortak hareket mi ediyorlar ? Son sorum F.Gülen ülkeyi ele geçirecek kanısına varır isek , bu zamana kadar bu yapı ile mücadele eden Sayın Perinçek ve ruhunu teslim eden Türkan Saylan gibi kişiler başından beri haklılar mı ? Eğer değil ise bu F.Gülen e yapılan bir iftira ise diğer büyük cemaatler İsmail ağa vb. doğruyu göremiyorlar mı ? Görüyorlar ise neden doğrunun yanında olamıyorlar ? Kendi tabanlarını kaybetmekten mi korkuyorlar ? Benim kanım bugün örnegin ;Mahmut Efendi Hazretleri ben “Mehdiyim” (demez) dese tabanı onu destekler ama F.Gülen haklıdır dese taban neler oluyor Efendimiz derler ? Çünkü şuanda Recep Tayyip Erdoğan bir kişiliktir bir cemaat liderinden konu İslam bile olsa daha etkilir. Son cümlenize yüzde yüz katılıyorum. Bu olaydan sonra Cemaat diye bir kurum kalmaz. Tayyip Erdoğan bırakmaz. Halk tümüyle cemaate ve F.Gülen e nefret kin ile bakacak. Hatta siz savunursanız sizede başkası savunursa ona da terörist gözü ile bakacaklar belkide. Çünkü gücün yanında olmak doğrunun yanında olmaktan daha önemli (katılmıyorum). Allah devletimizi korusun ve bize doğru olan neyse söyletsin.Unutmayın Sizin söyleyecekleriniz insanlar için önemli. (49/HUCURÂT-6: Ey iman edenler, eğer bir fasık, size bir haber getirirse, onu ‘etraflıca araştırın’. Yoksa cehalet sonucu, bir kavme kötülükte bulunursunuz da, sonra işlediklerinize pişman olursunuz.)

 71. Cemaat kanallarını karartmada son derece atak davranan iktidar darbecilerin ele geçirdiği TRT’ye müdahale için niye bu kadar geç kaldı?

 72. İçlerinde bulunan biri olarak,lise dönemlerimde annemin başına açmasına namaz kılmamaya gerekirse oruç tutmamaya fetva vererek beni askeriyeye girmeme ikna etmeye calıştı bu oluşum ve fetvayı da veren sizin tanıdığınız hoca efendi dini hassasiyeti var diyorsununuz bu mu hassasiyet! F. Gulenin darbelerden çok çektiği doğrudur demekki zamanında darbe yediği kuruma darbe yapacak kadar kin beslemiş ilk once yargıya sızdırdığı ajanlarıyla TSK yı tasfiye etti ve sonra da darbeye teşebbüs etti. Belki beyni olmayabilir destekli bir kalkışma oldugu belli ama bu darbenin eli ayaģı yada herhangi bir organı olduğu çok açıktir.

 73. İngilizce cevirmeye ne hacet türkçe konuşuyor ‘iftira olur ‘diyor.kafaları karistirmayin lutfen

 74. 1.F.gülen,1995 ‘de askeriye içindeki bilgiye nasıl ulaşmış acaba? 2.f.gülen,rahmetli erbakanı sevmez idi.çünkü gülen’nin evlerinden önce milli gençlik vakfı evleri vardı.üstelik çok temiz ve başarılı yönetimleri vardı.bu evler gülen için birer engel idi.28 şubatta milli gençlik vakfı kapatılınca meydan gülen ve evlerine bırakıldı. 3.gülen’nin adamları halkı gözünü kırpmadan öldüreceğine şahsen inanıyorum.çünkü evlerinde kalan 19 yaşındaki bir çocuğu nasıl dövdüklerine şahidim.hocaları bunların gözlerini köreltmiş vicdanlarına elkoymuştur.sayın koru,bunlar herşeyi yapar.

 75. Bırakınız darbe yapmayı,
  Darbeyi düşünenin bile elleri kırılsın, gün yüzü görmesinler!
  Hükümete muhalif yazılarım oldu, eleştirdim!
  Hükemeti ve Sayın Cumhurbaşkanını hep hukuk zemininde kalmaya özellikle yargı bağımzızlığı ve medya özgürlüğü alanındaki kısıtlamaları sebebiyle sert eleştirdim!
  Ama sandıkla gelen sandıkla gider!
  Ve fakat Fehmi Bey.
  164 demokrasi şehidimizin olduğu bir ortamda bu bir bayram değildir!
  Yapılması gereken Atatürk ilke ve İnkılaplarına daha sıkı bağlılık ve hukukun üstünlüğü, demokratik zeminin genişletilmesidir!
  Gece yarısı binleri sokağa çağırıp balon, havai fişekle kutlama yapma değil!
  Yazık değil im katledilen vatan evlatlarına?
  O çocukların anneleri, ölen polislerin aileleri acı içindeyken meydanlarda neyi kutluyoruz?
  Anlam veremedim
  Saygılarımla

 76. ‘Yapsa yapsa RTE yapmıştır’ lafını söylerken çıkarımda bulundunuz. Halbuki Fetullah Gülen, “Arkasında bir delil kanıt olmadan, böyle bir iftirayı atmaya inancım elvermez” dedi. İnsanları yanlış yönlendirmek ve bilgilendirmek sizin gibi 50 yıllık “gazeteci” olduğunu iddia eden birine yakışıyor mu ???

 77. Fehmi bey çok güzel tespit.Bu yaziyi okudugumda kendisi rahmetli olan evladim yerine koydugum genç ile geçen $u konu$mamizi hatirladim, rahmetlinin ismi Hüseyi idi.Konusmamizi aynen yaziyorum.Hüseyin,”anne sen cennet gitsen orda ne orda ne istedigini sorsalar ne istersin?” Benim cevabim “sadece Fehmi Korunun kö$e yazilarini oumak isterim”Rahmetli çok gülmü$tü ve Amerikadan Canadaya ziyaretime gelen oglumada söylemi$ti ikiside her yanim geldiyinde sizin yazilarinizi internetten pirint yapip getiriyorlardi.
  Türkiyede 1998 e kadar olan yazilarinizin birçogu benim yanimda.Sizin yazilariniz çok gerçekçi,eyitici ve aydinlatici.Elinize ve kalaminize saglik.

 78. Fehmi Bey,
  F. Gülen, şimdiye kadar neyi üstlendi ki?
  15 yıl öncesinde dersane ve okullarla bile irtibatı olmadığını söylüyordu.
  17 Aralık’tan sonra siz elçilik yapmıştınız, 25 Aralık’ı engelleyememiştiniz!
  Meslektaşlarınızın televizyonlarda ‘adanmış ruhlar’ dan bahsettiğini duymadınız galiba.
  Kendisini ona vakfeden kaç insan var, biliyor musunuz?
  Siz en iyisi bir ‘araştırmacı gazeteci’ olarak Gülen’in Recep Tayyip Erdoğan’a neden bu kadar düşman kesildiğini araştırın da, işin perde arkasının öğrenelim.

 79. Peki fethullah gülen askerin içindeki cuntacilarin darbe hazırlığı içinde olduğunu nereden biliyordu.demekki biliyorsa şimdide darbe teşebbüsü etmiş demektir

 80. Darbede kullanılan bir tankın ele geçirilme sahnesi var.içeridekileri dışarı çıkarıyolar.kamuflajlı birinin kimliği ilginç.kendisi asker değil,bir polis.f.gülenle irtibatlı diye melekten ihrac edilmiş.kaşrı dava açıp göreve dönmek için falan filan..Soru şu.Bu arkadaş asker değil ama bir tankın içinde,diğer darbeci askerlerle,darbe yapmaya gidiyor.
  Yazınızı okuyunca şener şen,in meşhur,sekreteri ile yatak odasında yarı çıplak halde karısına yakalandığı sahne aklıma geldi.YAZ KIZIM OTUZ TORBA ÇİMENTO
  yersen..selamlar.

 81. Teori diye aleni yalan söyleyip, iftira atıyorsun. Adam çıktı söyledi: “Bu bir senaryo demek bir mümin için yalan olur, iftira olur. Ama bazıları öyle bir yorumda bulunur ki geçmişte yaşananlara göre yorumda bulunurlarsa ben ona bir şey diyemem. Daha önce yaşanmış olaylardır bunlar. Çoğu zaman dünyada liderlerin de kendilerine göre muhalif çıkarmaları olmuştur, suikast teşebbüslerinde bulunmaları da olmuştur ama kalkıp bundan dolayı bunlar bu işi yaptı demek başkaları gibi bizim iftiraya düşmemize sebebiyet verir. Ben de öyle bir şeyden Allah’a sığınırım”. Peki sen kime veya neye sığınıyorsun ahlaksız müfteri? Bilerek operasyon çekiyorsun. Kim bilir geçmişten gelen hangi karın ağrıların bunları yapmana sebep oluyor? Sizin bu kadar alçalabileceğinizi hiç düşünmemiştim. Omurgasızlık, şahsiyetsizlik ve karaktersizlik demek ki senin genlerine cibilliyetine işlemiş ve bunların hepsinin ortaya çıktığını şimdilerde görüyoruz. Allah seni bildiği gibi yapsın…

  • İyi de kardeşim, Financial Times gazetesinin daha başlığına yansıyan haberi ortada. ‘Gulen turns coup accusations on Erdogan’ (Darbe ithamını Erdoğan’a yöneltiyor). Mülakatın bir yerinde de şöyle diyor: ““There is a possibility that it could be a staged coup [by Mr Erdogan’s AKP] and it could be meant for further accusations” against Gulenists and the military, he said.”
   Tercümesi şu: Muhtemeldir ki, bu, yine Gülenciler ile ordu aleyhine ithamlar yapabilmeyi amaçlayan (Erdoğan’ın partisi AKP) tarafından düzenlenmiş bir darbedir.”
   goo.gl/Zkt8P7

   Ben uyduruyor değilim.
   Geçmişten gelen bir karın ağrım da yok ve olan-bitene de sizlerden fazla üzülüyorum.

   • Fehmi bey Gülenin konuşması türkçe.Açık açık söylüyor.”darbeyi RTE yapmış diyemem.Bu iftira olur.Müslümana yakışmaz.Ama böyle diyenler var..Ve tarihte bu tür şeyler oldu olabilir…” Ne yani RTE asla yalan iftira komplo bu tür şeyleri yapmaz mı diyecekti…Kusura bakmayın ama İNSAF KANTARI şaşmış sizde ! Yakışmadı..

    Çok iyi bilirsiniz ki Gülenin anlayışında “Meşru hedefe ancak meşru yollarla gidilir” prensibi var.Ve asla müslüman kanının dökülmesine cevaz vermez/ veremez /ki böyle bir yetkisi yok..

   • Fehmi Koru Bey,
    Sizin çizginiz ve yolunuz belli… Ve bu çizgi net ve doğru.
    Cevap vermeye değmez yorumları değerlendirmeye bile almamanızı isterim.
    Türk Ordu’sunu ve Türk milletini hafife alanlar ve aklıyla alay edenler hep yanıldılar ve defterleri dürüldü..
    Allah’ın da bir hesabı var…
    Hesaplar üstü…

    Saygı ve selamlar.

   • Fehmi abi sen gazetelerin başlıklarından bahsediyorsun.bizzat kendi ağzından fethullah gülen in böyle bir beyanı yokki.tam aksine böyle dersem iftira atmış olurum diyor.Sizi severim ve hep takip ediyorum yazılarınızı.Lütfen düzeltin.cünkü size yakıştıramadım.

   • Sn. Koru bizim vatanımızdaki bu hassas olayin referansı dış basın mı? Bizim referansımız darbeye imkan sağlamak için sokağa çıkmayın evinizde bekleyin diyen cemaat mensuplarıdır.

   • Yapmayın Fehmi bey, Zaman gazetesinde yazdığınız zamanlar sizi severek takip ederdim. Hala arasıra yazılarınıza bakarım. Ben de eski bir şakird olarak bu işin Hocaefendi ile ilgisi olduğuna inanmıyorum. Ama dikkat edin cemaatten birileri veya cemaatle bağlantılı gözüken birileri bu işin içinde ise o zaman durum işin içinden çıkılmaz hale geliyor ve tüm cemaate ve Hocaefendiye mal oluyor. Aynı zamanda bu işin Cumhurbaşkanımız tarafından yapıldığını söylemek bir deli saçmasıdır, ki sizin batı medyasını kaynak göstermenizi çok komik buluyorum. Batı medyasında atılan manşetleri çıkan yazıları iyi takip ettiğinizi eminim ve nasıl manüpilatif olduklarını bilmelisiniz (bizdeki doğan medya gibi). Bu kadar insan öldü, yapanlar bunun altında ezilecektir. Kim olursa olsun. Siz veya ben şirin yazılar yazarak birilerini haklı göstermeye çalışabiliriz ama en doğrusunu Allah bilir. Onun da bir planı var.

   • Fehmi Bey, Hocaefendiyle yapilan soylesinin originalini dinlerseniz, kendisinin FT da yazildigi sekilde soylemedigini gorursunuz. Iftira atmaktan Allaha siginirim diyor. Ingilizceye cevrilirken sozleri yanlis ifade edilmis. Karar vermeden once bir gazeteci olarak konusmanin asil kaynaginada bir bakayim diye hicmi akliniza gelmiyor.

   • Gecmisden gelen karin agrisi sizin degil, bu darbeden yarar saglayanlarindir. Arkadasinda kasdettigi bu olmali. 7.nisan 2016 da washington post da erdoganin kendini güclendirmek icin darbe yapabilecegi yaziyor. Bunu h.e nin söylemesine gerek yok. Eger biri bana daha dakika 1 gol 1 olay olur olmaz bilip bilmeden iftira atiyorsa ki bu benimle çatişmali biriyse ben de o kisiden şüphelenirim. Bu normal birsey. Erdoğanin ilk andan beri açiklamalrini herkes bilir . En garip olani gezi olaylarinda bu kadar sert tepkiler veren kisi sözde darbe daha bastirilmadan cok da rahat röportaj vermesi. Hic bir panik ve kaygi yok. Bu nasil mümkün ? Elbette bu olayi asil yapanlar Ergenekonun uzantilaridir. Eskiden de darbeyi yapanlardir. Fakat arada bir isbirlik mi vardir ? Neden bu kisiler hapisden cikarilmistir arastirilmalidir

   • Financel times doğru
    Sen doğrusun
    Veeeee
    sn başkomutanımız ve Reisi Cumhur’umuz haksız öylemi?
    Küfür Tek millettir sn. Körü
    Bunu unutmayın
    Financial times doğruları ne Zaman yazdı bugüne kadar
    Kılavuzunuzu güzel seçmişsiniz tebrik ederim sizi

    Saygılar

   • Ortada video var, hala tercümenin tercümesini yapıyorsunuz! Pes! Bu iyi niyetle açıklanamaz.

   • Allaha şükür yazılan her şeye inanmıyoruz…
    Bozacının şahidi şıracı gibi olmuş.. ( Gulen & Times)
    Meydanları hollywood stüdyoları ile karıştıranlar mı var acaba…
    Görünen köy kılavuz istemez

   • Sizce bunca general Erdoganin koltugunu saglamlastirmak icin olumu goze alirlar miydi? Bu teoriniz, sahnede rolu iyi yapmak icin gercek mermi kullanmaya benziyor…

   • Sayın Koru belki de biz okuyucular da bir sıkıntı var açıkçası hafif bir ikilem yaşamıyor değişim şimdi. Sanırım/sanıyoruz ki, taraf olmanızı bekliyoruz sanki. Lütfen siz de bizlere hak verin. Hafif bir üslupla da olsa taraf oldunuz. Yukarı da Gökhan Sarpkaya adlı beyfendinin de belirttiği üzere “Ne şiş yansın ne kebap” tarzında kaleme alınmış yazınız geçmişinize ve sahip olduğunuz ilişki ağına bakarsak çok komik duruyor. Sanki vasat bir gazeteci tarafından kaleme alınmış bir köşe yazısı ya da yenibaharını yaşan bir akademisyen tarafından kaleme alınmış amatörce bir analiz-makale gibi duruyor.

    Hele ki Financial Times, Gülen’i, Erdoğan’ı, Türkiye’yi sizden daha iyi tanıyor ve gelişmeleri çok daha iyi analiz edebiliyormuşcasına Financial Times’ı referans göstermeniz çok komik olmuş. Malesef Gülen Cemaati ve Erdoğan çekişmesi sizi çok ama çok komik durumlara düşürüyor.

    Gülen ve cemaatin tepesindeki isimlerin ısrarla devletin üst kademelerinde yeralma açlığına hepimiz şahit olduk. Pek çok takipçisinin devletin her kademesinde yer aldığını siz de bendeniz de, cemaat te, çok çok iyi biliyoruz. Peki neden sayın Koru? Neden bir dini cemaat önderi bunu ister? Neden 17-25 Aralık gelişmeleri sonrası defalarca kendini anlatma gereği duyar? Neden gülen’e gönül verenler, sevip, bir dönem methiyeler düzdükleri ve oy verdikleri Erdoğan’a nefret duymaya başlarlar? Ya Fethullah Gülen’in yıllardan beri ortam uygun olmasına rağmen ülkeye ayak dahi basmaz?

    Ya Tuncay Opçin’in attığı son Tweet’lere ne demeli?

    1) “Ne kadar kaçarsa kaçsın, hadiste müjdelenmiş, “Küfür devam eder, zulüm devam etmez.” Zulme sempati duyana ateş dokunur.”
    2) “Yatakta basıp, şafakta asacaklar.”

    Erdoğan ve politikalarını son dönemler de pek çok kez nacizane eleştiren bendenizi lütfen taraftar bellemeyin. Orta da O’na yönelik apaçık bir girişim olduğu aşikar. Lütfen Brezilya’nın son 2-3 senesine hafifçe bir göz gezdirin. Pek çok benzerlik göreceksiniz.

    Son olarak bu kadar üst düzey asker, Gülenciler ile Türk Ordusu’na itham yapabilme amacına yem olmayı nasıl göze aldı? Erdoğan için böylesine bir ihtimali göze alırlar mı? Fethullahçı Terör Örgütüne üye olmak suçlamasıyla İstanbul Güvenlik Şube eski müdürü Mithat Aynacı görevinden uzaklaştırılmış olmasına ve alakası olmadığı bir devlet kurumunda darbe sırasında Halk tarafından durdurulan zırhlı içerisinden kamuflajlı bir şekil de çıkmasına ne demeli? Görüntüler ile delillendirilmiş bir olaydan bahsediyorum.

    Sayın koru, her iki tarafı da çok iyi tanıyorsunuz. Lütfen ikili/çoklu oynamayı bir kenara yitin artık. Siz de çok iyi biliyorsunuz ki bir Gülen ve taraftarları tümüyle gücü ele geçirmeyi istiyor. Sahip olduklarını tekrar elegeçirmek adına adeta birer mutant haline gelmiş adanmış adamlarıyla durmadan kamikaze saldırıları düzenleyip duruyor. Ve düzenlemeye devam edecek gibi duruyor. Siz deneyimli ve tekrar ediyorum ilişkileri kuvvetli, her iki tarafı da tanıyan birisisiniz. Cesur olun, olamıyorsanız da lütfen insanların akıllarıyla dalga geçercesine bu tip yazılar kaleme almak yerine cemiyet hayatına yönelik yazılar kaleme alabilirsiniz. Ya da Taha Kıvanç üslubuyla kaleme alacağınız politik-magazinsel yazılar kesinlikle çok okunacaktır. En azından sırf Taha Kıvanç mahlasıyla Yeni Şafak’ta yazdığınız köşe yazılarını ısrarla takip ederdim. Hatta nacizane şunu da paylaşmış olayım sanki olmak istediğiniz kişi Taha Kıvanç’tı.

    Tekrar etmek isterim lütfen ikili oynarmışcasına ne yazı kaleme alın ne de kelam edin. Gerçekten de çok komik duruyor. Net olun yahu çok mu zor bu?

    Teşekkür.

   • İyi de sayın Koru, “Bu darbe Gülencilere saldırmak için Erdoğan tarafından tezgahlanmıştır” diye yabancı basına demeç veren Fethullah Gülen hakkında bir yorumunuz olmayacakmı? Darbeyi yaptırıp yaptırmadığını geçiniz, alçaklık ve hainlikte sınır tanımadığını anlamak için bu demecin yeterli olması gerekmiyor mu?

  • Sayın yorumcu,

   Ne kadar bilgili olursak olalım, bu kadar üst perdeden konuşmamalıyız. Saygı sevgi çerçevesinde gerçekleştirilen tartışmalar, herkes için daha faydalı olacaktır. Bir de üstüne üstlük bildikleriniz de doğru değil. Paylaşacağım linki izleyiniz:
   goo.gl/mbN3Ue

   Süre 9.30 – 10.06 – 17.41’lere bakmanızı rica ediyorum.

 82. Çok doğru tespitler Fehmi Bey.
  Sizinli aynı fikirdeyim.
  Bu darbeden en çok zararı, cemaat görecek.
  Peki merhum Mahir Kaynak’ın “Kim yarar gördüyse, müsebbibi odur” açıklamasını nereye oturtmalıyız?
  Saygılar
  Yüksel Evsen

  • Cemaat kim, bu milletin canından,huzurundan önemli mi? Bunların amaçları ne? Dindar bir nesil yetiştirmek mi yoksa devletin çeşitli kademelerine adamlarını yerleştirerek ülke yönetimini ele geçirmek mi? Paralel devlet işte bu.

 83. F Gülen’in başından beri asker korkusu 40 yıldır ilkmek ilkmek TSKyı ele geçirmedi herşeyi izah ediyor. Yakınlarınıza bakın, başarılı öğrencilerin askeri okullara yönlendirildiğini göreceksiniz. Bir de, “darbe yapın ama kimseyi de incitmeyin” çok komik olurdu. Sayın Körü, hala olanları kavrayamamanızı anlamakta zorlanıyorum.

 84. Başkomutanın elinin güçlenmesine ihtiyacı var mıdır? Bir sözüyle ölüme gitti milyonlar. Bundan ötesi var mıdır? Cenaze namazları kılınıyor şu anda gözünü kırpmadan ölenlerin..

 85. Kitabınızı da okumuştum şu anda paylaştığınız yazıyıda..Hiç de garipsemediğim geçmişinizden dolayı Pensilvanya’ya karşı saygınızın sürdüğünü görüyorum. Herşeyi geçtim ancak Dünya ile irtibatı olmayan birinin ilk andan itibaren bu Cunta yı RTE ye maletmeye çalışması demek size mantıklı geliyor sizlere çok ilginç. Size de başarısız olunursa kılıfı hazır edilmiş gibi gelmedi mi?
  İyi niyetli bir takipçiniz olarak merak ettiğim bir konuyu burada hem takipçilerinize arz etmek hemde size sormak isterim. Amacı din olan ve eğitim faaliyetlerini kendini ve sevenlerinin odak alanı olarak belirleyen ve bu konuda da olağanüstü başarılar elde eden bir birlikteliğin neden askeri okula Ada’m sokmaya çalıştığını anlamama yardımcı olabilir misiniz? Herhalde Ada’m sokma konusunda hemfikirizdir. Degil isek bu durumda üzülerek söylüyorum iyi niyetli olmadığınıza karar vermiş olacağım. Bu durumun tek amacı geçtiğimiz günlerde muhattap olduğumuz gibi bir Cunta planlamaktan başka ne olabilir ki?
  Yazınızda belirttiğiniz 95 yılındaki istihbaratın da birlikteliğin askerliğe olan ilgisinin bir ıspatı olduğu da ayrı bir vakıa sanırım.
  Sizin arabulucu olarak kullanıldığınız 17-25 Aralık olayında mektubun size neden 2 gün sonra getirildiği hep kafamda soru işareti olarak kalmıştır bu konuyu siz düşündünüz mü hiç hep merak eder dururum. Tanıdığım örgüt başı o düzeyde bir mektubu kendisinin belagatına hakaret olmasın ama birkaç saat içinde kaleme alıp size getirilebileceğini düşünüyorum malum dönem sizinde kitabınızda belirttiğiniz gibi zamanın çok çok önemli olduğu bir dönem.

  Bir kaç cümlede Cuntanın başında RTE vardı senaryosu için yazayım istedim. Peki ben ve benim gibiler o gece dışarıya çıkmasa idik ve Cunta başarıya ulaşmış olsaydı diyeceğim zira ben S.G Havalimanında tankların yanında ilk polisi saat 4:00 ye gördüm o saate kadar o tankları yolda tutan insanlardı ve emin olun tanklardan hala çalışanlar vardı. Atatürk gitmiş, TRT gitmiş, köprüler zaten gitmiş sonrasında RTE arkadaşlar şaka yaptık bir şey denedik şimdi bırakın iktidarı mı diyecekti? Hadi Yunanistan’a kaçanlar neden kaçtı peki deli mi onlar RTE ile beraber kurdularya Cuntayı. Hem bunlar asker ya Yunan’ın helikopteri düşürme riski hiç yokmuydu ? Olayı sulandıralım isterseniz Yunanlılar da bu işin içinde değil mi?

  Her neyse Fetullah’ın artık yaşadıklarımızdan sonra hainligi kesindir ha unutmadan ben evlerde de kaldım, bursta verdim, kurbanda verdim bu adamlara o derece saygındı benim için ona hocam dediğim Zaman’lar vardır. Abartmıyorum şu anda idamı için mangada bulunsam o tetiği hiç düşünmeden çekerim. Nereden nereye yani, Türk milleti olarak bizim için vatan, din, hürriyet kutsaldır ve biz dün bu kutsallarımızı koruduk.

  Selam ile…

  • Bu yorumu okumamış olsam benzer şeyleri ben yazacaktım..Gerek kalmadı.. Fehmi Bey’in yazısı üstü kapalı aklamaya çalışma ama gene kendi cümlesi gerçeği anlamak isteyene yeter.. “Silâhlı Kuvvetler içinde cuntasal bir faaliyet var ve içinde yer alanlar darbe hazırlığındalar. Cuntanın merkezi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı…” Sadece bu cümle yetti bana..

  • Müslüman insanlarin askeriye veya daha baska yerler de olmadigi icin müslümanlarin zulüm gördügü günleri biliyorsunuzdur. O halde askeriyeye dinini bilen insanlarin girmesi elbette cok önemlidir. Kaldiki suçu tesbit edilmis olan askerlerin hicbirinin cemaatle ilgisi yoktur. Hatta aralarinda eski darbeciler bile vardir ve bunu bilen erdogan acaba hala neden israrlar cemaati suçlamaktadir ? Yoksa hala 17-25 aralik korkusu mu vardir ? Askerlerin sadece bir kisminin bunu yaptigi bilinmesine ragyapabilir. darbe yapilirken geri kalan büyük kismi bunu engellememistir ? Madem asker yapiyor neden hakimler de iceri aliniyor ? Hangi darbe de meclis bombalanmistir ? Bu bir darbe degil terör saldirisi oldugu ve asil amacinin darbe olmadigi cok aciktir. Acaba devlet adamlarina devletin selameti icin masum da olsa bazi insanlarin kani helal midir ? Bu konuda fetva mi alinmistir ? Tarafsiz bir arastirma yapilmali ve bunu da ancak uluslar arasi bir komisyon yapabilir. Ben peygamberimiz sallallahu aleyhisselami sevmeyi onun sohbetlerinden kitaplarindan anladim. Peygamber deyince gözüm yaslanir oldu. Eger bunu o hissetmeseydi allah onun sayesinde bana bu hissi nasib etmezdi. Yazik size ki gercekleri göremez olmuşsunuz. Allah affetsin

  • askerin içine sızmak oraya senin inandığın değerlerle mücadele eden bir kurumun engeli olarak gözüküyorsa bunun adı nasıl sızmak oluyor?

 86. DARBEYİ BEYNİNİN KİM OLDUĞUNU ÖĞRENMEK BU KADAR ZOR OLMASA GEREK. DARBENİN ELEBAŞLARINI MERCEK ALTINA ALDIĞINIZDA BU KİŞİLER İLE KİMİN BAĞLANTISI VARSA KİM BU KİŞİLERLE GİZLİ VE AÇIK OLARAK YAKIN İRTİBAT HALİNDEYSE BAŞ ŞÜPHELİ O OLACAKTIR. SAAT 22.00 DA BAŞLAYAN BU DARBE GİRİŞİMİNİN(KALKIŞMA GİRİŞİMİ DEMEK DAHA DOĞRU) SON DERECE ACEMİ OLARAK İCRA EDİLDİĞİ SONUCA KESİNLİKLE ULAŞMAYACAĞI ORTADAYDI. FETHULLAH GÜLEN İLE İLGİLİ SİYASALLAŞMA ELEŞTİRİSİNE KATILMAKLA BERABER ONUN BU İŞİ YAPTIĞINA İNANMADIĞIMI BELİRTMEK İSTERİM. BU ŞAHSI BENDEN DAHA ÇOK SİZİN TANIYORSUNUZ. BEĞENİRSİNİZ VE BEĞENMEZSİNİZ TÜRKİYE BAŞTA OLMAK ÜZERE BİR ÇOK ÜLKEDE EĞİTİM EKSENLİ SON DERECE BAŞARILI ORGANİZASYONLARA İMZA ATILMIŞ HİZMET HAREKETİ BU GÜNLERE GELMİŞTİR. BU BAŞARIDA FETHULLAH GÜLEN’İN UFKU VE İLERİ GÖRÜŞLÜĞÜ ÇOK ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMIŞTIR. BU ACEMİCE YAPILAN KALKIŞMA GİRİŞİMİNE BAKTIĞIMIZDA ONUN BU İŞTE İMZASININ OLMADIĞI GÖRÜLECEKTİR. BU İŞİN TUTMAYACAĞI VE EN SONUNDA EN BÜYÜK ZARARI KENDİSİNİN VE HİZMET HAREKETİNİN GÖRECEĞİ ORTADAYKEN BÖYLE BİR İŞE KALKIŞMASI ONUN BACKROUNDUNA VE HAYAT BOYU ÇİZDİĞİ PROFİLE UYGUN BİR DAVRANIŞ DEĞİLDİR. SİZİN YAZINIZDAN ANLADIĞIM KADARIYLA ABD DE KALABİLMEK ADINA BÖYLE BİR İŞİ YAPMIŞ OLABİLECEĞİ ONLARIN GÜDÜMÜNE GİRMİŞ OLABİLECEĞİNDEN BAHSEDİYORSUNUZ. EVET BÖYLE BİR GÜDÜME GİRMİŞ OLABİLİR. ANCAK DÜNYA SİYASETİNE YÖN VEREN BİR ABD’NİN BÖYLE BAŞARISIZ VE ACEMİCE BİR GİRİŞİMDE İMZASININ OLMASINI DÜŞÜNEMİYORUM.
  BENİM FİKRİM ŞUDUR Kİ BU İŞİ AĞUSTOSTA YAŞ KARARI İLE ORDUDAN ATILMA İHTİMALİ YÜKSEK BİR GRUBA YAPTIRILDIĞI ANCAK YÜKSEK! AKLIN KİM OLDUĞUNU ŞİMDİDEN KESTİREMEDİĞİM BİR HAREKET OLDUĞUDUR. HÜKÜMETİN BU KALKIŞMA HAREKETİNDEN DAHA ÖNCEDEN BİLGİSİNİN OLDUĞUNU BUNA GÖRE HAZIRLIKLARINI YAPTIKLARINI DÜŞÜNÜYORUM. BU DEVİRDE
  YAKLAŞIK 3000 KİŞİ İLE BİR DARBE HAZIRLIĞI YAPACAKSIN BUNUN DA İSTİHBARATI HÜKÜMETE ULAŞMAYACAK BU BANA BİRAZ UZAK GELİYOR.
  SONUÇ OLARAK CUMHURBAŞKANI, HÜKÜMET, MUHALEFET, BASIN YAYIN VE EN ÖNEMLİSİ HALK BU GİRİŞİMİ BAŞARIYLA BASTIRMIŞ ÖZELLİKLE CUMHURBAŞKANI BÜYÜK BİR ZAFER ELDE ETMİŞTİR. RECEP TAYYİP ERDOĞAN NE DENLİ BÜYÜK BİR USTA OLDUĞUNU GÖSTERMİŞ KENDİSİNİN BU MAKAMA NE DERECE LAYIK OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYMUŞTUR. BÜTÜN ÖVGÜLERİ HAK ETMİŞTİR.

  BEN DARBELERE HER ZAMAN KARŞI OLMUŞUMDUR. DARBELERİN ÜLKEYİ GERİ GÖTÜRDÜĞÜNE, HALKI FAKİRLEŞTİRDİĞİNE VE ULUSLARARASI CAMİADA ÜLKENİN İTİBARINI ZEDELEDİĞİNE İNANIRIM. DEMOKRASİYE VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE HER KESİMİN İHTİYACI VARDIR. SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİTMELİDİR. KANIMCA AK PARTİ EKONOMİK KRİZ SONRASI HALKIN YÜKSEK DESTEĞİYLE GELDİ. ANCAK BİR EKONOMİK KRİZ SONRASI HALKIN DESTEĞİNİ KAYBETMESİYLE GİDECEKTİR.

  • Ben Fetullahci falan deyilim.Türkiyede Askeriyeden emekliyim 18 yildir yurt disinda yasiyorum vede RTE yi çok beyenen ve taktir eden birisiidim? emin deyilim Faith Altayli olsa gerek bir yazisini okudum hatta birazda o yaziya kizmistimtm,fakat biraz tarafsiz gözle bakinca o zaman gelecekleri göriyorsunuz,o yaziyi hiç unutmadim,7 sene önce idi ve bu süre zarfinda dedikleri tamamen gerçeklesti.size bir sorum olacak.
   C baskaninin eski dostlari hepisimi ihanetci? Rahmetli Erbakan,A L Sener,Abdullah Gül,daha bunlar gibi bir cogu.Lütfen biraz tarafsiz gözle bakin gerçekleri göreceksiniz. Benim fikrim bütün darbelerin bilhassa aileme ve bana çok büyük zararlari oldu.Bu kadar tecrübe sahibi birisi olarak diyiyorumki bu darbe dünyayi kandirmak için bir oyoundu vede aklibasinda yani tarafsiz analiz ederseniz çok kolay sonuca ulasirsiniz.hosca kalan you

 87. Sayın Koru, “kendisini öldürmeyi amaçlayan” düşüncesine hangi kriterlere bakarak inanıyor sunuz? Fethullah Gülen’in sitesindeki videoyu izlemeden, o gece olanlara bakarak “meclise bomba atılıyor, darbenin muhatabının sarayına atılmıyor. Askerler Erdoğan ayrıldıktan sonra otele baskın yapılıyor. Darbeciler harp okulları mezunu ülkenin zeki çocukları idiler. Sıradan vatandaşlar geçmiş tecrübelerden yola çıkarak şöyle söylebiliyor. Bunlar çok acemiler. Ben olsam şunları yaparak başlardım diyerek söze giriyorlar. Öncelikle enformasyon, bütün iletişim kanalları, televizyonlar ve internet erişimi körletilir. Önemlisi de gece sabaha karşı insanlar evlerinde uyurkan, herkesin uyanık olduğu bir saatte değil. Sessizlik sağlandıktan sonra bütün bakanlıklar kontrol altına alınabilir. İnsanın aklına gelmiyor değil, komplolar.

 88. “yapsa yapsa kendisi yapmıştır”
  Hoca arkadaşından rica etmiş ihtiyacım var şu kilimi satmam lazım yardımcı olur musun diye arkadaşı kabul etmiş ve başlamış kilimi övmeye… kir tutmaz yazın serin kışın sıcak tutar ve başka övgülerin ardından hoca arkadaşının elinden kilimi kapıp böyle bir şey bana lazım demiş.
  Tayyip bey eğer bu kadar mükemmel düzmece ihtilal yapabiliyorsa zekası ve becerisi için dünya sıraya girer bize başkan olsun diyerek
  Mantıklı olan ordu içinde ihtilal hazırlığı olduğunu öğrenebilen bir kişinin bu işlere müdahil olmasıdır
  Sana kim ve ne için bu bilgileri ulaştırır,
  aklımızla dalga mı geçiyorsun!
  Tevil tevil nereye kadar ?

  • Katılıyorum, böyle bir düzmece ihtilal yapacak bir insan yaşıyorsa, psikolojik sorunları olan biri olmalı, bu da olsa olsa RTE değil Fetö örgütünün başı olabilir.

 89. Bediüzzaman’ın dediği gibi “su-i zan makamında hüsn-ü zan etmektesiniz” …

 90. Gerçi benim yazınızdan nihai anladığım: “Darbedir, darbeyi de Hocaefendi yaptırmıştır”
  Yanlış mı anlamışım, lütfen aydınlatır mısınız?
  Hocaefendi’nin ise “Uluslararası bir komisyon kurulsun, sonucuna aleyhimde de olsa razıyım” sözü yazdıklarınızın bütününe bakarak baştan boş, ABD ile anlaşmalı sözler oluyor değil mi? Sizi doğru anlamış mıyım?
  Bu durumda bir sorum olacak. Benim Size atfederek anladıklarımı doğru sayalım(topum da böyle düşünüyor zira); haksızlık olmaması için gerçek nasıl araştırılmalıdır?
  Cevaplarsanız lutfedersiniz.
  Saygılarımla.

 91. Sayın Koru görüyorum ki ne şiş yansın ne kebap havasında bir yazı. Okurken dedim ki: “Bu yazıdan bakayım ne öğreneceğim”. Sonuç şu oldu; “Bu darbe girişimini Hocaefendi tertipletmemiştir ama tertipletmiş de olabilir. Ayrıca bu komplo da olabilir mi, Tayyip Erdoğan bunu elini güçlendirmek için yapabilir mi: O kadar aptalca, riskli birşeyi yapmamıştır ama hiç yapmamıştır da denemeyebilir.”
  İşte yazınızdan anladığım bu. Benim seviyemin üstündekiler ne anladı bilemiyorum ama altındakilerin feraset gözü açık olanlar müstesna hiçbirşey anlamadıklarını düşünüyorum.
  Bir de size şunu söylemek istiyorum: Hocaefendi de işte siyasetle de ilgili falan öyle bir insan işte. Aslında hangi din alimi bilinen insanın siyasetten uzak olduğunu da ve bunun anlam ve önemini de bilmiyorum ama bildiğim birşey varsa müslüman zan ile hareket ederken “zannın çoğu su i zandandır” prensibini göz ve el önünden uzak tutmadan konuşup yapmalıdır. Birini suçlamak olabilirse de adil yargılama yaparak suçu ve suçun suçlanan ile alakasını tespit etmenin dünyevi ve uhrevi hayat açısından en hayati nokta olduğunu unutmadan yapmak gerektiğini hatırlatmama izin verin lütfen.

  • Maalesef Fehmi Koru’nun genel tavrı hep böyle olmuştur. “Ne şiş yansın ne kebap”. Zaten baktığınızda güven veren bir tarafı olmakla beraber garip bir şekilde sizi iten bir tarafı da var.

 92. Cenabı hak Beş vakit namazın her rekatında günde en az kırk defa, Bizi doğru yola hidayet eyle, dalalete düşmekten sapıtmaktan koru diye dua etmemizi istiyor.
  İnsan ve mümin olarak en önemli meselemiz bu.
  Cenabı cümlemizi sıratı müstakim ( doğru yol) de son nefesimize kadar daim eylesin.

 93. Bu durum sizin de dediginiz gibi gulen cemaatine yapilmistir. Bu durum cemaatin sonudur. Her ne kadar bu işin icinde olsalar da olmasalar da netice budur… Anlayamadigim sey nasil olur da ordu kendi halkina silah sıkıyor. Halkin verdigi bu tepkinin ilginc bir sonucu var bence. O da şudur, elinde ülkenin tüm imkanlarini ve silahlarını bulunduran Tsk bile halkın karsisinda diz cokmustur. Millet bunu görmüştür, göstermiştir. Siyasetçiler artik daha dikkatli olsun bence… Milletin affi yok.

  • Ergenekon davalarının da ki ses kayıtlarını hatırlayın, milleti bombalıcaklardı. Ergenekoncuşar askeriyeyi boşaltarak kendileri yerleşecek.

  • ben şunu anladın artık bu meseleyi anlamak için 40 yıllık gazeteci yada prof olmaya gerek yok. hakkari dağlarındaki çoban bile bu gibi adamlardan daha sağlıklı düşünüyor.

 94. Yani ?

  Net birşey söylesen artık.
  25 senedir takip ettiğim köşe yazarının haline bak. Artık ne dediğini anlamıyorum. 1 mart tezkeresinin çıkmasını engelleyen o müthiş yazar nerdesin?

 95. Fehmi bey,
  Ben eski Fehmi Koru,yu daha çok seviyorum. İkincilik fikirlerinize his kokuları alıyorum. Lütfen aklı selimin yanında olun. Artık güzelliğiniz daha fazla çirkinliği dönüşmesin.
  Saygılar.

 96. Bir fikri uzun süre savunanlar işletme körlüğünde olduğu gibi bazı şeyleri kaçırabilirler. Siz iyi niyetli ve samimi olabilirsiniz. Fakat ben Gülen’in televizyonlarda bir videosunu hatırlıyorum. Bir camide cuma hutbesi gibi ayakta durarak ve ağlayarak şöyle diyordu. “Emniyet, hukuk ve en son Silahlı kuvvetleri ele geçirip dini yönetimi gerçekleştireceğiz.” Bildiğim kadarıyla bu sebeple yargılanmıştı. Ben burada hiçbir şeyi ima etmeden bunu size hatırlatmak istedim.

 97. Tek bir soru. Tankın içinden üniformalı, FETÖcü eski emniyet mensubu çıkmasına ne diyorsunuz?

  • Cemaatten olduğu iddiasıyla görevden alınan polis ve amir sayısı 2000 üzerinde diye biliyorum. Bu adamlar zaten işten atılmışlar. Niye acaba bunlardan hepsi değilse de yarısı böyle bir görevi almadı. Veya ertesi gün görevden alınan 6000 kadar subay eğer cemaatin adamıysa niye darbeye destek olmadılar omzaman? İyi ki öyle bir adam bulunabilmiş yani. Ne kadar sağlıksız bir argüman. Üstelik yapan adamların dışarda kalmış ve disiplin problemleri olan bir adamı bulmuş olmaları bilakis cemaatin işin içinde olmadığını gösteriyor. Saygılat

 98. Fehmi bey gazeteci darbeyi erdoğan mi yaptı sorusuna. Gülen’in verdiği cevap: delilleri olmadan hiç bir şey söyliyeyim. Kimseye bilmediğim bir konuda suç isnat edemem. ERDOĞAN YAPMIŞ cümlesini yanlış biliyorsunuz .eyer bilinçli soylediyseniz iftira atmış oluyorsunuz

 99. Yazinizi yazarken fethullah gulenin din adami kimligi ile yola cikiyorsunuz. Peki gercekten oyle mi. Eger su an dis gucler tarafimdan ele gecirilmis ve kullanilan bir insansa yazdiginiz yazi temelden cokuyor. Artik o vermez dediginiz emir verilebilir

 100. Sn Koru,
  Yıllardır sizi yazılarınızdan takip eder ve okurum.
  Ancak Bilderberg sonrası Fehmi Koru’da bir değişim farkediyorum. Bunu sizi okuyan çokça dostumdan da işittim.
  Bir not düşmek istedim.

 101. Fethullah Gülen’in de açıklamasını dinlemiş biri olarak yazınızı okuyunca şaşırdım.
  Bahsettiğiniz teoriye evet diyemeyeceğini ifade ediyor.
  Sizin anladığınız bizim anlamadığınız kısım neresi?

 102. Sevgili Fehmi, bilmem beni hatırlarmısın? diş hekimliği fakültesi talebesi Nüvit Topaloğlu. Fethullah hoca ile bir kere baş başa görüşmüştüm, o da 1969 da yatıp kalktığı odasında. Bir daha görüşmemiz olmadı, nedense ne o beni sevdi, nede ben onu. Hep tehlikeli buldum.
  İttihad Terakki, Sultan Hamid’in hallinden sonra anayasayı hazırlarken, Ermeniler ile çalıştı. Yeni anayasa Ermenileri, diğer vatandaşlardan daha fazla hak sahibi yaptı. Tarih ve hayat öyle bir şeydir ki, bir hatayı veya pisliği yapana temizletir. Tehcir kararı ise yine İttihad ve Terakki’ye nasip oldu.
  Arada bir Dr.Suat ile bir araya gelip, eskiden bu günlere konuşuyoruz.
  Selamlarımla

 103. “Yapsa yapsa kendisi yapmıştır”mı dedi Erdoğan için? Yoksa ” bunlar birer senaryo kalkıp böyle bir iddiada bulunmak bir mümin için yalan olur iftira olur isnat olur”mu dedi? goo.gl/PKzCBx

 104. Ben Fehmi Koru’yu iyi bilirim ve Allah ondan sonra canımı alırsa musallada da böyle söylemek isterim. Soru şu; Sayın Koru Darbe girişiminde bulunan subaylar ve Harp okulunda oraya alınan şaibeli öğrenciler hangi görüşe sahip insanlar? Bunlara illa talimat verme gerekmez bunların yaptıkları tabi ki ona mal edilecektir.

 105. Belki de FG artık devasa boyuta gelen bu ‘çeteyi’ yönetemiyor olabilir mi? FG ne kadar müslüman olursa olsun çalınan sorular hayatı karartılan insanlar da bu yapının organizasyonuyla olmamış mıydı? Sivil halka ateş açın dememiştir elbette ama ‘bu yol kutsal bir yol hedefe varıncaya kadar yapılanlar mübahtır’ diye geniş bir alan bırakmıyor mu her konuşmasında? Yani iyiniyetinizi anlayamıyoruz açıkcası, bu askerlerin yoğun HKK mensubu olmaları ki balyoz/ergenekonda en çok tasfiye edilen ve yerlerine cemaat mensubu askerlerin geçmiş olma ihtimali yüksek bir durum net olarak ortadayken. Yani FG ortada tutularak sizin yaptığınız gibi işler yumuşatılmaya anlamsızlaştırılmaya çalışılıyor olabilir pek ala ve arkasında daha fanatik daha gözü dönmüş üst düzey çete elemanlarının inisiyatifiyle yürütülen işler yapılıyor olabilir. Veya en azından FG iyiniyetli olsa bunu RTE organize etmiş demezdi madem onca darbeye maruz kalmış en azından o darbeleri kim yaptıysa onları işaret ederdi, sırf bu işareti bile bence konuyu anlamaya yetebilir.

  • saka misiniz, “‘bu yol kutsal bir yol hedefe varıncaya kadar yapılanlar mübahtır’ diye geniş bir alan bırakmıyor mu her konuşmasında?” tam aksine, “hak davanin yollari da hak olmalidir” der.

 106. Fehmi be y sizi seven ve yazılarınız i takip eden birisi olarak, şunu da belirteyim paralel cileri hiç sevmem biraz önce yazınızı okuduktan sonra merak ettim fethullah hakketen sizin bahsettiğiniz gibi erdoğanın kendisi yapmıştır demiş midir diye. Ama üzülerek ve sizi esefle kınayarak belirtmek istiyorum ki ifadesinde bunu söylemek bir yana tam tersine reddetmiş.

 107. Kendisi münzevi bir hayat ifade ettiğini söylüyordu yıllardır hakkında bu kadar iddia var eğet zamanında buraya gelse idi bunların hiç biri olmazdı bir zamanlar kendine suikast tehdiidi var diye abd ye gitti o tehditler yıllar önce bittiği halde neden dönmedi ve şu olamazmı hoca kibre kapıldı kendini üstün görmeye başladı şaşırdı veya sizin bazen yazılarınızda belirttiğiniz yöntemler ile etki altına alındı.Bu işin içinde onun ve ekibinin olduğu belli hoca buraya gelmeden sorgulanmadan,yüzleştirilmeler sağlanmadan çözülmeyecek.Twitt hesaplarında hoca darbeyi çok saatler sonra kınadı eğer darbelere geçekten karşı olsa idi en başta çıkar kınamayı yapardı ,hocayı temsil ettiğini iddia eden bütün twitter hesaplarıa lütfen bakın( fuat avni yazdıklarını daha sonra sildi ama o yazıları kopyalandı bile )Evet RTE direndi ve kazandı.

  • Ben daha çok şurdaki yorumlarda hükümeti savunanların cevaplarında ki basit zihniyete. Cemaati savunanların da mantıklı cevapları üzerinde takıldım.

 108. 1995 hava kv oluşumu sizlere ve ark açıklayacak kadar bilgisi oldugunu söylüyorsun siz gz oldugunuz halde bilmediklerinizi o nerden ögreniyordu demekki sızma o zamandan beri vardı odarbeye karşı olur kendisine karşı yapılırsa ama darbeyi o yaparsa hiçde mahsuru yok halkada kurşun sıkar mecliside bombalar

 109. Kitabımdaki bilgiler doğru diyorsunuz ama Gülen’in “Yapsa yapsa Tayyip Erdoğan’ın kendisi yapmıştır” diye bir sözü olmamıştır.
  Aksine delilsiz diyemem iftira olur demektedir.
  Alenen yalan söylenen her zaman söyler.

  • sen bi daha dinle ama bu kez kulaklarınla lütfen!! goo.gl/giIrwv
   sabrın yoksa en sonuna getir son 20 sn yi dinle…

 110. Gulenin RP lideri Erbakani sevmedigi kulliyen yalan o donemde 1994 ve 1997 arasinda ozel sohbetlerinde Erbakan hoca ile ilgili bir tek olumsuz ifadesini yayinlayin gorelom hatta o zamanki mgv dekiler karsilikli gorusmusler milletin mefaatine yarar haraketler yapalim dokup kirmayalim bagirip cagirmayalim haklarimizi demokrasi icerisnde arayalim dedigini sahsen ozel sohbet kasetlerinde gecerli idi ( o zaman kasetler vardi ozel olarak kaydedilen sohbetler vardi ve ) hatta 28 subatta en cok diren iki cemaat vardi hizmet haraketi ile MGV(milli genclik vakfi) idi..

  • ‘Beceremediniz, gidin” mealindeki ifadeyi ben mi soyledim! Hic bir zaman “kendilerinden olmayan” diger musluman kardeslerine sıcak bakmadilar ve dışladılar. Malüm, bilinen “diyalogla” Hıristiyan ve Yahudi kardeşlerini dost edindiler. Allah onları sevdikleriyle haşretsin…

 111. Sayin Koru sorularla bitirmissiniz kimin yaptigini aciklamanizi beklerken.

  Silide yapilan meclis bombardimaninda her yil baska ulke huviyeti olan askerlerin ucaklari ucurup meclisi bombaladigi gundeme gelir. incirlik üssünün elektrikleri neden kesilmistir aciklanmalidir. Meclise ve halka acilan atesin emirlerinin kimler tarafindan verildigi bilinmeden cemaattekilere yuklenilemez bu insanlik degil.

 112. Konuşmayı tekrar dinleyin ama kulaklarınızla lütfen!
  Değerlendirirken de akıl ve vicdanla lütfen!
  Çünkü ben bu yazıda ne akıl ne de vicdan görüyorum!

 113. “Yapsa yapsa Tayyip Erdoğan’ın kendisi yapmıştır” kısmı size hiç yakışmamış. Tam tersine elde delil yokken kimseye iftira atamayız dedi. Darbe takıntısı kısmına katılsam da çok da haksız olmadığı ortada değil mi?

Yoruma kapalı.