Demirel’den günümüz politikacılarına tavsiyeler.. Yavuz Donat aracılığıyla…

52
Reklam

İnternet üzerinden yayın yapan bir haber sitesini (OcakMedya) yönetirken, gazeteleri yazarların köşeleriyle birlikte gün aksatmadan çok daha yakından izliyor, olumlu-olumsuz önemli gördüğüm yazıları ‘basından seçmeler’ başlığı altında sitenin okurlarıyla buluşturuyordum.

Artık eskisi kadar bütün gazetelere göz gezdirmem gerekmiyor; eğilimine bakarak seçtiğim temsil niteliğine sahip beş-altı gazeteyle yetiniyorum. Seçtiğim gazetelerde yazmayan yazarlar da dikkat alanımın dışında kalıyor.

Ne yapayım, gazetelere ayırabileceğim vaktim sınırlı.

Dün bu duruma hayıflandım.

Bir dostum ilgi alanım dışında kalmış gazetelerden birinde çıkan bir yazıdan söz etti. O yazıyı okurken bir başka yazının başlığına takıldım. 

Hayıflanmamı getiren yazının başlığı şu: Mason… Alevi… Mezhep siyaseti

Yazarı Yavuz Donat.

Sabah’ta yazan Yavuz Donat mesleğin en kıdemli mensuplarından. Gelmiş-geçmiş bütün önemli politikacıları yakından tanır. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile çat kapı görüşebilecek kadar samimiydi. Yıllar içerisinde yazdıkları, Bilgi Yayınevi tarafından, siyasi tarihimize ışık tutacak tanıklıklar değerinde kitaplara da dönüştürülmüştür.   

Reklam

Dünkü yazısı Süleyman Demirel’in vefat yıldönümü vesilesiyle 1961’den günümüze hızlı hatırlatmalarla dolu.

Okunmaya değer bir yazı.

Aktardığı tanıklıklardan bir demeti, günümüz siyaset kadrolarına doğrudan ve dolaylı hatırlatmalar teşkil ettiği için, buraya alıntılayacağım; sizlere yazının bütününü okumanızı tavsiye ederim.

Mason… Alevi… Mezhep siyaseti

Adalet Partisi, 11 Şubat 1961‘de kuruldu… Genel Başkan, Emekli Orgeneral Ragıp Gümüşpala.
6 Haziran 1964… Gümüşpala, vefat etti.
Yeni genel başkan seçimi, 29 Kasım 1964‘te yapıldı… O tarihe kadar genel başkanlığa, “Partinin ağır topu… Teşkilat Başkanı… Genel Başkan Yardımcısı… “Koca Reis” Sadettin Bilgiç vekâlet etti.
Kongre… Büyük rekabet… Dört aday vardı… Ama yarış iki isim arasındaydı: Sadettin Bilgiç ile Süleyman Demirel.
pastedGraphic.png Bilgiç yanlıları, ortaya bir belge sürdüler… Demirel’in masonluk belgesi.
pastedGraphic.png Demirel… Karşı belge çıkardı… Mason olmadığına dair… Mason örgütünden imzalı.

pastedGraphic.png Masonlar arasında, Demirel’e bu belgenin verilmesi nedeniyle büyük kavga çıktı… Türk masonları ikiye bölündüler.
pastedGraphic.png Büyük kongre… Demirel’in masonluğu tartışması gölgesinde geçti.

pastedGraphic.png Delege sesini yükseltti: “Bize ne Demirel’in masonluğundan… Camiye imam seçmiyoruz, partiye genel başkan seçiyoruz.”
Sonuç… Sadettin Bilgiç, 552 oy… Demirel, 1072 oy ile genel başkan.
Aradan 58 yıl geçti.
Bugün tartışılan konu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi oluşu.
Hani bir söz var:
Az gittik uz gittik… Dere tepe düz gittik… Altı ay, bir güz gittik… Arkamıza bakınca gördük ki, bir arpa boyu yol gitmişiz.

***

Reklam

Kazanmanın formülü

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimi… İki aday TV’de tartışıyorlar.
François Mitterrand, rakibine soruyor:
– Siz, bir metro biletinin ne kadar olduğunu biliyor musunuz?
Valery Giscard D’Estaing, yanıt veremiyor.
Sonuç… Halkın sempatisini kazanan Mitterrand, cumhurbaşkanı seçiliyor.
Süleyman Demirel, bana bunları anlatmış ve eklemişti:
– Siyasetçi isen halkın günlük yaşamını bileceksin.
Demirel, bir “adamını” her hafta Ulus’taki sebze ve meyve haline gönderirdi… Fiyatları öğrenmek için… Hayri Gökdemir’i.

***

Yumruk

Süleyman Demirel’e sordum:

– Siz hiç kavga etmez misiniz? Yumruğunuzu sıktığınız, masaya vurduğunuz, bağırıp çağırdığınız hiç olmaz mı?

Aldığım yanıt:

– Ben de etten, kemikten yapılmış bir insanım… Elbette çok kızdığım, yumruğumu sıktığım olmuştur… Ama sonra, yumruğumu ceketimin cebine sokarım.

***

Büyük devlet

Zülfikâr Ali Butto… Efsane siyasetçi… Pakistan‘ın eski başbakanı… Cumhurbaşkanı… Darbeyle devrildi… İdam edildi. 

Demirel’den dinledim… Butto görevdeyken… Bir gün Demirel’e demiş ki: 

pastedGraphic.png Büyük devletlerle uğraşmak zordur. 

pastedGraphic.png Büyük devletler fil gibidir. 

pastedGraphic.png Düşmanlığı unutmazlar. 

pastedGraphic.png İçinde bir süre saklar ve günü gelince kusarlar.

***

Kavga… Barış

Belki 40 kez dinledim… Demirel, sık sık derdi ki:

– Barışmasını bilmiyorsan kavga etmeyeceksin… Kin ve nefret üzerine siyaset yapamazsın… Sürekli kavga edemezsin… Barışmayı da başaracaksın.

***

Yavuz Donat’ın yazısı Demirel’e rahmet dileyerek sona eriyor.

 Aktardıkları önemli anekdotlar, gazetede melül-mahzun kalsın istemedim.

ΩΩΩΩ

Reklam

52 YORUMLAR

 1. Fatih kurnaz Demirel’in en yakın komşusu olmaya varsın değil mi.Hangi efendine komşu olacak Demirel söyle paramı versin.

 2. Basın kanunu resmi gazetede yayınlanmadan önce son yazılarımızı da yazalım inşallah benim canım tatlı hapis yatamam. 😁

 3. Bugün rahmetli Demirel’in vefat yıl dönümü.Kendisini rahmetle, minnetle, Fatiha’larla anıyorum.Demirel demek Türkiye demektir.Demirel’in yaptığı hizmetleri bir an yok farz etsek elimizde Türkiye’den eser kalmaz.Mezun olduğu günden vefat ettiği güne kadar hizmetle geçen bir ömür. Türkiye için yaşadı, düşündü, çalıştı.Demirel aynı zamanda en çok haksızlığa uğrayan siyasetçimizdir. Dünyayı okumaktan aciz solcularımız rahmetliye Amerikan uşağı, Morrison Süleyman dediler.Onlar bu sloganları atarken rahmetli ABD’nin Afyon ekimini yasaklama baskılarına direniyor, SSCB ile beraber Seydişehir’in, Ali ağayı ve İskenderun’u inşa ediyordu.Hırsız, Kodaman dedikleri Demirel vefat ettiğinde Güniz sokaktaki evin ve Tuzla’daki yazlığın 1/3 hissesinden başka hiç bir malı mülkü yoktu.Rahmetli Amerika’nın değil Türkiye’nin Türkün uşağıydı.Samimi bir müslüman, inançlı bir Türk milliyetçisiydi.Saymakla bitmeyecek büyük hizmetler yaptı.Her insan gibi hataları vardı. Cenabı hak Efendimize komşu etsin inşallah.

 4. 32 yıllık ilkokul öğretmeniyim ilkokul öğretmenleri yardımlaşma sandığı ilksan var benden kesilen paraları meşhur bir iş adamına peşkeş çekmişti .Demirel televizyonda ilksan’ın parasını niye verdiniz diye soran spikere verdiysem ben verdim demişti .hakkımı helal etmiyorum dünyada hesabını vermedi öbür tarafta hakkımı alacağımdan eminim. İyi ki ahiret var hakkımı söke söke alacağım.

 5. Ender efendi en aşağıda sıralamış döktürmüş: “Eğitimleri bozuk. Gelecek nesilleri de kendileri gibi ayrımcı, ırkçı, dinci ve geri yetiştirmekle meşguller. Gerçekten ülke adına yüz karası, insanlık dışı ve son derece çağdışı durumlar. Bu konuda eğitimin yeni baştan düzenlenmesi gerekiyor. Bu içerden olacak bir şey de değil. Mutlaka dışardan uzmanlarla bu iş yapılmalı. Bu gerici zihniyetten bir an önce kurtulmalıyız.”

  Her zaman dile getirmeğe çalıştım. Kutuplaştırılmış ve kavgaya tutuşturulmuş eskilerin ve onların bugünlere yansımış torunlarının hatalarının yegane sebebi “Akıl*İman Sentezi” zafiyeti. Bize en uygun ve en etkili eğitim, bizi yabancılarla 1 e 1 rekabet edebilecek duruma getirecek olan “Akıl*İman Sentezi”a dayalı eğitim/motivasyon. Türkiye insanı emsallerinden geri kalmaz. Hangi parti iktidara gelirse gelsin milli eğitim sistemine ve cemaat sitemlerine sessiz sedasız/reklamsız entegre etmek. Eğitim ktaplarında M. Kemal Atatürk Paşamızıın resimlerini öne almakla medet umulan eğitimle çok az (bir arpa boyu kadar) yol alınabildi. İstirmar edercesine konulan her resim onun ruhuna ayrıca bir azap verir duruma geldi.

 6. Türkiye’nin toplam sanayi üretim alanı 110 bin hektarmış. Almanya’nın 1.5 milyon hektar. Bunun sebebini biliyoruz zannederim. İktidar aldığı borç paraları laz müteahhitlerine bölüştürdü, memleketi betonlaştırdı, üretime yatırım yapmadı. Şimdi de döviz darlığına düştü, yakında da iflas bayrağını çekecek. Bilenler hazinenin boşaldığını, borçların dağları aştığını, yakında faizini bile ödeyemez hale geleceğimizi söylüyorlar. Evet bundan sonra oturur o betonları yersiniz, müsilajını da içersiniz. Yarabbi şükür dersiniz!

 7. Bu gece rüyamda hani şu liberal ekonominin babası olan Adam Smith var ya , onu gördüm, adamcağız mezarında ters dönmüştü ! Allah Allah , bu ne demek ki ! diye düşünürken haberlerde maliye bakanımızın ‘ Türkiye serbest piyasa şartları altında liberal ekonomidir ‘ ifadesini görünce ayıktım, sebebi anında kafama dank etti!
  Ohhh ! Çok şükür , benim de , herif yoksa beni yanına mı çağırıyor diye ödüm kopmuştu !
  Aslında bu tarifte ‘ Gözlerimdeki ışıltının ışığında ‘ ibaresinin de olması gerekirdi ya neyse…
  Adam o kadarıyla idare etmiş artık !

 8. Allah Rahmet eylesin Demirel’i Rahmetli babam ve Amcalarım Rahmetli Menderesten sonra
  Partisinde görevli ve ölünceye kadar hep o unla beraber idiler. Babamın çocukları 80 önceside sonraside Demirel’e hiç oy vermedik.

  Yalnız Demirel ve eşini eşimin akrabasının hanımı vasıtası ile şahsen karşılaşmasamda yakından tanıdım.
  Hakikatten hiç göründükleri gibi değilerdı. Perde arkasında ömrü boyunca Cuntacı kesime karşı adeta 2 dere bir arada kalmış gibi mücadele ederdi.
  Yediğiyi yumruğu atana karşı günlerce izdırap çekmesine rağmen nefret ve kin beslememıştı.

  Ben yaptım kompleksi ile Türkiyeye hızmet etmeyi ertelemezdi. Askerlerin. batırdığı ekonomiyi düzeltebilmek için Rabmetli Öali getirdi. Cuntacılar bakdiki Özal ekonomi ile birlikte Teknolojiyde geliştirecek 12 Eylul darbesini hemen yaptılar, fakat Özala dokunmadılar ve ona birlikte çalışma teklif ettiler.
  Özal Demirel’e o teklifi iletince. Demirel “hemen kabul et Türkiyeye cuntacıların eline bırakma demiştı.
  Dışarda Özalın hapisde Demırelin keskin zekaları sayesinde 12 Eylülde bir kaç garibanın haricinde cuntacılar siyasetçileri asamadılar.
  Demirel Özal rahmetli olduğu zaman Çok üzülmüştü.
  Hapiste yatarken CHP liler CHP nin kuruluş yıl dönümünü kutluyorlarmış Demir hemen takım elbisesini giymiş ve törene katılıp onlar ile beraber kutlamış.
  2011 ‘den sonra muhalefette Demirel, Ecevit veya Özal gibi siyasetçiler olsaydı 15 temmuz tiyatrosunu oyuncuların başına geçırırdılar.
  6 sene Doğuperinçekin Türkiyeye batırmasınada izin vermezdıler.
  Allah Rahmet eylesin. Her ne kadar oy vermedi yesede yiğidi öldür hakkını yeme. Kavga ederdi fakat asla ve asla kin tutmazdı. Rahmetli Özalın ameliyatinde telefon ettiğini Semra Özal anlatmıştı eşinin amelitdan sonra yorulmamesi için konuşmasını falan. doktorlar ysaklamış
  Kadıncağız odaya girince birde ne görsün eşi mutlu ve heyacanlı Demirel ile telefonda sohbet ediyor. İkisininde mekanları Cennet olsun. Amin

 9. İçimden bir his şöyle diyor. İşler çok daha kötü olacak. Babacan’ı izlerken böyle düşündüm. Çok karamsar bir tablo çizdi. İktidara bir an önce bir şeyler yap dedi. İflasın eşindeyiz, paranız da kar etmez, herşey çok kaotik olur dedi. Dediği gibi olacak görünüyor. Bu ekonomik yıkım başka şeye benzemez. Türkiye dolarize olmuş bir ülke. Herşeyi dışarı bağlı, enerji hammadde üretim gıda tarım vs. Böyle olunca dolar krizi daha ciddi vurunca tekeler durur ve berbat bir duruma düşeriz. Bu durumda bu hükümet de kontrol edemez hale gelir ve gider. Ondan izleyin vaveylaları. Vay biz ne ettiydik, dış güçler yaptı, adam çok iyiydi, badem gözlüydü, demokrasi kahramanıydı vs. Yani gözümüz önünde alınan çok yanlış kararlar iki kere iki dört gibi yapılıyor ve kötü sonuç alınıyor. Göz göre gidilen uçurum belli. Ama saf bir toplum hala bunların bu işi yapmadıklarını düşünüyor. Dış güçler diyor. İktidar çıkmış düzletirsek yine biz düzeltiriz diyor. Yani akılsızlık tepeden aşağı. Bu durumda kaçınılmaz sonu görmeye gidiyoruz gibi. Seçimler iktidarı barışçıl bir şekilde indirirse bir umut var, ama bırakmamak için her türlü kaosu deneyecekler gibi. Niyetleri bozuk.

 10. Kimisi kimisine Alevi Sünni Şii Kürt Laz terörist iştçi mason bopçu topçu çapkın …
  Kimisine filan ülkenin adına çalışıyor fondip yapıyor..
  Kimisine siz bölücüsünüz, illegal kişilerle irtibatlısonız hatta kankasınız felan diyor muş,
  İşin garip yanı, bu bilimum hendekçiler dağ safarisi yapanlar taşeron sahipleri yandaşları görünmez yandaşları korungaçları sahibinin sesleri..
  Ve durgun gölün sessiz ruhlarının hiç birisi çıkıp ta:
  “Siz kimi aciz göstermeye çwşışıyonuz, biz bize yeteriz, sizin sünsüklerinize mi kaldık! De get lenggg ”
  de demiyorlar!😯
  Netçez şimdi? Bunlardan tık yok ses çıkmıyor!
  Öbürleri bilmeöm ayaklarına yatıyor,
  Elebaşıları işverenleri bizde kaydına rastlanmamıştır iması yapıyor!
  Eee..

  • Siz size yetseydiniz keşke. Ele güne borçlusunuz. Bu sene bütçeye faiz ödemesi için 250 milyar TL ayırmış sefil iktidar. Kur fırlayınca 400’e çıkacak o. Üstelik CDS 800’e fırlamış, yani borç alma imkanı da kalmamış. E nasıl dönecek bu arabanın tekeri. İyisiniz iyisiniz süpersiniz diyeceğim hastaya, ama o da inanmıyor artık! Neyse geççek geççek diyorum. Tarkan gibi 🙂

 11. Yazardan alıntı:
  „Kavga… Barış
  Belki 40 kez dinledim… Demirel, sık sık derdi ki:
  – Barışmasını bilmiyorsan kavga etmeyeceksin… Kin ve nefret üzerine siyaset yapamazsın… Sürekli kavga edemezsin…Barışmayı da başaracaksın.“

  Bakın Erdoğan kimlerle barıṣtı:
  Bahҫeli.
  Soylu.

  Süleyman Demirel’den farkı, Erdoğan kavga ettikleriyle aynı safta buluṣmak iҫin barıṣıyor.

 12. demirel zamaninda sevmemis olsakda suan hem seviyor hemde saygi duyuyorum. gercekten usta bir liderdi. bircok projeye imza atmis 60-80 arasi kaotik donemde ustaca ulkeyi yonetmis biri o donemleri yasamayan bilmez, anlamaz diye dusunuyorum. cunku o donemleri anlyacak yasta degilim. bir bolumu cocukluguma denk geliyor. okudugum izledigim dinledigim kadariyla kaotik bir donem. o donem siyasetcilerinin hemen hemen hepsi bu kaotik ortamda yapilabilecekleri yapmis gorunuyor. Allah rahmet eylesin islam koylu demirel..

  • Dur yolcu!
   “o donem siyasetcilerinin hemen hemen hepsi bu kaotik ortamda yapilabilecekleri yapmis gorunuyor.” demişsiniz de;
   Ne demek, daniskasını yapmışlar hem de:))))

 13. Sayın yazar eski türkiyeden bu aktardıklarınıza bakılırsa yeni türkiyenin banisine ne kadar şükretsek azdır, öyle değil mi?

 14. PSİKOPATLIK SİYASETİ
  Safları sıkılaştırma değil,
  Tabanı konsolide etme değil,
  Muhataplarının açıklarını deşifre değil,
  Düpedüz ve alenen PSİKOPATLIK.
  Ülkemizde bir sosyal-siyasal deney yapıldığını düşünüyorum.
  Bir toplum;
  –Gerçeklerden ne kadar kopuk yaşayabilir?
  –Gerilime ve ayrışmaya ne kadar dayanabilir?
  –Sloganlarla ne kadar idare edebilir?
  –Kimlik siyasetinin sonuçları nedir? V.s.
  Bu kadar “yüksek tansiyon” ;
  – Ya kalp krizi,
  – Yada beyin kanamasına neden olur.
  Bunların sonuçları ise;
  – Ya felç,
  – Yada ölümdür.
  Çoğu felç vak’ası ölümden beterdir.
  Hitler ne demişti:
  “Onlar(kendisine oy verenler) beni seçmekle, ölmeyi tercih etmişlerdi”

  • Biyoruzki tüm deneytistler batıya kaçtı ve kendi vergimizle okuttuğumuz evlatlar kefereye para kazandırıp buluşu biz satın alıyoruz, yine ödeyen biz! Parayı veren biz!
   Midleest kıyılarında onlarca yüzlerce yıllık deneyleri var batılının. Lübnanı Filistin i …
   Seni denemesine gerek yok sayın Yk, zaten ARGE cebinde!!! Sadece bakıyor senin yüzüne😯
   *Hep taşeron bulacaktır yanında yörende!
   *Hep hain çıkaracaktır arayıp içinden bulacak ve sana karşı kullanacaktır.
   *İşte bu ahval ve şarait içinde dahi….

   • Yahu şu dış güçler masalından bir kurtulamadınız. Gerçekten ne alaka. Kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz. Bu kadar anlamak zor mu bu işi. Batı menfaatinin gereğini yapıyor. Siz de yapın. Kim elinizden tutuyor. Bu saçma söylemlerle ancak ilkokul mezunlarını aldatırsınız. Gerçi bizim üniversite mezunları bile bu safsatalara inanıyor. Başka türlü diplomalı cahillik, beceriksizlik, kifayetsizlik, gözü doymazlık saklanamıyor çünkü. Varsa yoksa dış güçler. Adını koy deseniz yok. Yunanistan değil herhalde. Nedense hep Ege’ye çıkarma yapıyor gemiler.

 15. Şimdi eşeğin kulağına kar suyu kaçırdın bu yapılır mı sayın yazar?
  Ya trollerin biri bugünden tezi yok,
  Masanın etrafında dikenli teller.. türküsü eşliğinde,
  Muhalefetten masanın etrafında yanında çevresinde altında üstünde oturaannn…
  bilimum muhalefetteeeen….
  Temiz kağıdı istiyruuummmm!
  derse ya!😠.
  (Kağıdı veren olsa mesela, ”töröristlwrle adı geçenin bir ilişiği yoktur” 😂😂😭😭).

 16. Demirel 1974 Kıbrıs Harekatına karşıydı.
  1980 12 Eylül askeri müdahalesinin sorumlusu Ecevit ile birlikte Demireldir.
  Turgut Özal erken yaşta emekliliği kaldırdı; Demirel siyaset uğruna tekrar erken emekliliği getirdi ve de SSK nun batmasına sebep oldu!
  T. Özal’in kendinden önce CB olmasını asla hazmedemedi ve bu yüzden Ona Çankaya’yi dar etti , burnundan getirtti!
  CB iken 28 Şubatcılarla işbirliği içindeydi, o devirdeki magduriyetlerin ortağı oldu!
  Ve nihayet 6 kere şapkasını aldı gitti , 7 kere de geri geldi , cesaret sahibi değildi!
  Bütün bunlara rağmen gayet tabii ki vatana önemli hizmetleri de olmuştur.
  Ama Y.Donat’in her firsatta parlattığı kadar da evliya değildi!
  Allah rahmet eylesin , taksiratini affetsin .

  • FETÖ elebaşının cezb eden bir manyetik alanı vardır. Fakat bu manyetik alan rahmani değil şeytanidir. Onun içindir ki, ona ne kadar yakın olursanız, Allah’tan o kadar uzağa düşersiniz. Bu gerçeği hepiniz yaşıyorsunuz, ama dilsiz şeytan haline geldiğiniz için bir türlü itiraf ve ilan edemiyorsunuz. İblis de bu açmazınızın devamını istiyor, onu size Hak dostu gibi gösteriyor. Halbuki Hak dostu olsaydı, ona yakınlık sizi Allah’a yaklaştırırdı. Varsa aranızda öyle birisi veya şimdiye kadar hiç olduysa işte meydan söyleyin, gösterin…

   • Yahu Muzaffer kardaş, hayırdır !
    Fetö , dilsiz şeytan, iblis , miblis…
    What is it ?
    Sen iyi misin birader !

   • Muzaffer bazen okuduğunu anlamıyorsun diye düşünüyordum. Ama bu sefer hiç okumadığına kanaat getirdim. Yani ne alaka olmuş bu cevap. Yine de cevap vermek lazım. Evet ilginç bir cazibe alanı var demek ki bu çulsuz elebaşının, iktidar yıllarca ne istedilerse verdi o yüzden, bütün adaleti ellerine teslim etti, üstüne de savcısıyım bunların ben dedi. Yani rezaletlerden rezalet beğenin işte. Sonra da baktı başa çıkamıyor, darbeye teşvik etti. İçinden de Allah affetsin diye çıktı. Yada öyle zannediyor. Allah ne yapar bilmem, ama bizim mahkemeler gün sayıyor. Vakti gelince defterler açılır. Hesaplar kesilir. Bizde affetme yok.

 17. !!!!Barışmasını bilmiyorsan kavga etmeyeceksin… Kin ve nefret üzerine siyaset yapamazsın… Sürekli kavga edemezsin… Barışmayı da başaracaksın.!!
  Demekki son dönem izlenen dış politika doğru.

 18. CNN İnt izliyorsanız, bu hafta ABD kongresinde önemli bir duruşma yapılıyor. Çatlak Trump’ın Beyaz Saray’ı terketmemek için yapmaya çalıştığı kongre darbesini araştıran komisyon raporunu açıklıyor. Ne videolar ne detaylar. Aslında ülkemizde canlı ve tercüme edilerek yayınlaması gerekir. Demokrasi ne kadar kırılgan, ABD gibi dünyada demokrasinin bayraktarlığını yapan bir ülke kendi Başkanı eliyle nasıl bir darbenin eşliğine getirildi ibretle izlenmesi ders alınması gerekiyor. Özellikle bizim gibi demokrasi özürlü ülkeler için mutlaka izlenmesi gereken bir duruşma.

  Aslında bizim Başkan da bir darbeye kurban gitmiyor muydu (yoksa), bu durumu daha iyi anlayıp, daha iyi özdeşleştirip, didik didik incelemeleri gerekmez miydi yandaş medyanın. Demek ki öyle değil. Belki Trump’ın dilinden çok çektiler, o yüzden oh olsun çekiyorlardır.

  İfadelere göre darbeyi bir adam önlemiş görünüyor. İkinci adam. Demek ki orada ikinci bir adam var. Başkan yardımcısı Mike Pence, tüm baskılara rağmen seçimi onaylıyor ve görev geçişini engellemiyor. O noktada kongreye giden Trump taraftarları Mıke’ı asalım diye bağırarak kongreyi basıyorlar. Senatörler kaçıyorlar. Bir daha da Mike’ı gören olmuyor. Adam gerçekten adammış ve demokrasiyi ipten kurtarıyor. Kendisini de. Dışarda resmen darağacı kurmuşlar, onu da gösterdiler.

  Hollywood, eminim bunun da filmini defalarca çekecek ve tüm ayrıntıları daha net ve çarpıcı olarak göreceğiz. Bizim darbe de bir gün filim yada tiyatro olur zannedersem (huha haaaa 🙂 )

 19. Akp parti değil, lidere biat edilen tekke demiştik. Bülent Arınç çok veciz bir şekilde geçmişten örnek vererek şöyle demiş bunu açıklamak için, bu hafta Kılıçdaroğlu ile katıldığı demokrasi zirvesinde. Akp’lilerin köşe bucak kaçtıkları zirvede hani. Malum demokrasiden terfi ettiler, ileri demokrasiye. Şöyle demiş. Tayyip bey yasaklandığında bana ısrarla soruyorlardı adayınız kim olacak diye. Ben de 10 kişi saydım bir seferinde demiş. O zaman öyleydi. Şimdi bir tane daha say deseniz sayamam, kral çıplak maalesef demiş. Şöyle düşündüm bunun üzerinde, hakikaten ikinci bir adam yada kadın yok yahu. Bir tane daha yok. Acaba Fuat mı? Hangi Fuat diyeceksiniz ama böyle bir adam var arkasında. Ama kimsenin de haberi yok işte. Avni olan değil. O içerde galiba 🙂

  • Muhalefet liderleri çok mu farklı sanki. Kilicdaroglu CHP yi ne hale getirdi. Atatürk ün partisinde Atatürk’ün değerlerini savunanlar ihraç ediliyor. Atatürk’ün partisi marjinal grupların partisi haline geldi. İktidara laf ettiğiniz kadar muhalefetin de yanlışlarını eleştiremiyorsunuz.

   • Eleştireceğiz ama fırsat kalmıyor ki. İktidarın sefilliklerini eleştirmekten sıra gelmiyor. Ayrıca adam her şeyin sorumlusu benim diyor. Muhalefete ne diyeceğiz ki bu durumda. Kaldı ki CHP gayet iyi gidiyor. İlk defa açılım gösterdi bahsettiğiniz konularda. Esnekleşti. Atatürk yaşasa o da öyle yapardı 🙂

 20. Demirel yaşıyor olsa bu gün halkın yaşamını bilemezdi.

  Her gün yaşadığım hayatı ben bilemedim, başka biriyle konuşurken farkettim o da bilemedi.

  Pendik MÜ araştırma eğitim hastanesindeyken bir akrabamı aradım o da Üsküdar’a gelirsen görüşelim dedi. İstanbul kartımda 24 Demirel yaşıyor olsa bu gün halkın yaşamını bilemezdi.

  Her gün yaşadığım hayatı ben bilemedim, başka biriyle konuşurken farkettim o da bilemedi.

  Pendik MÜ araştırma eğitim hastanesindeyken bir akrabamı aradım Üsküdar’a gelirsen görüşelim dedi. İstanbul kartımda 44 lira vardı. Pendik hastaneden Üsküdar’a gidip gelmek için 44 lira yetermi yoksa bir 40 lira daha mı yüklemeliyim?

  İddia ediyorum doğru bilen çıkmaz.

  Ben bilemedim 44 liraya ancak Üsküdar’a gidebildim. Dönüşte bir o kadar daha harcadım. Bir otobüs bir metro bir de maramaray hatlarını kullandım. 70 lira tuttu.

  Üsküdar’a gidince konum bildirmek için aradığımda akrabam bana otobüse bindim 10 dakika sonra ordayım dedi. Buluştuğumuzda hemen sordum, sendemi otobüse döndün yoksa arabanımı sattın? Arabayı sadece müvekkillerimle görüşmelerde kullanıyorum adliyelere otobüsle gidiyorum dedi. Benzin 30 lira olunca ben de böyle yapıyorum dedi. Otobüs kaç para dedim, bilmiyorum ama evden çıktığımda geri eve dönene kadar 250 lira civarında masrafım oluyor dedi. Sadece öğlen yemeği için 100 lira ayırmam gerekiyor dedi. Mercimek çorbası 25 lira.

  Gerçi bunları konuşmamızın hiç bir anlamı yok, Meclis lokantasında çorba 2 lira.

  • Taxi1-2-3-4-5 var 6. Çekilirse onuda izlerim.📽️🎥🎬📀🖱️👓👀
   Baklava al yanına giderken.
   İçeri gir, ucuz diye ev baklavası bak! Ceviz tozu ve kalın ev hamuru (eskidendi tabi un pahalandı oda inceldi) .
   Sadece 150-300 ₺arası etiketler varsa sorma çık çünkü herkes ucuz olandan aldığından baklavacı ondan koymuyor vitrine.
   Kız istemeye gideceksen bir gofret çukulatayı kırmızı kurdele ile süsle tavsiye..
   Ben 10 telelik lokma alayım bari utandım boş çıkmayayım.
   5 tek lokma koydu garibim, amca yetermi bu sana ki? Sordu nezaketle!
   Birisini bedavadan fazla verdiğini hissettim😠
   Veee 5 (BEŞ) ‘ e tamamladı yinede!
   Lanet okuyasım geldi şu 5’e, çöktüm bir banka hızla attım ağzıma ikisini.
   Boğazımda düğümlendiiiii…
   Kitlendiii, takıldı kaldı öyle!…
   Az kalsın gidiyordum….. Cennetine👋✋👋

   • Kaptan ” (eskidendi tabi un pahalandı oda inceldi) .) demişsin ama
    baklavanın ince açılmışı makbuldür zaten?

  • CB adaylığı konusunda, sonunda CHP’den net açıklamalar gelmeye başladı. Partinin ‘Yerel Yönetimlerden Sorumlu’ Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun çizgiyi çekti:

   “Adayımız belli. Sonuçta hep birlikte mücadele verdiğimiz bir süreç var. Altılı masayı oluşturan, adalet yürüyüşü yapan, bütün farklı siyasi partileri bir araya getiren, demokrasi için her türlü bedeli ödemiş bir genel başkanımız var.”

   Torun’un açıklaması birkaç yönüyle değerlendirilmeli… Mesela, zamanlaması… Torun’dan kısa süre önce bir TV yayınına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener şunları söylemişti: “Biz o Altılı Masa’da bulunan genel başkanlar, cumhurbaşkanlığı adaylığını konuşmama kararı aldık, konuşmayacağız.”

   CHP’nin bir numaralı ittifakı, “Bu konuyu konuşmuyoruz” der demez Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla yapılan açıklama, “Hadi artık, Genel Başkanı’mızın adaylığında uzlaşın ve açıklayın” iması taşımıyorsa nedir?..

   Torun’un ‘Yerel Yönetimlerden Sorumlu’ olmasını da mutlaka göz önünde bulundurmalıyız… Uzun yıllar süren başarısızlıktan sonra Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlıklarını kazanan partide, belli ki iki ismin ‘gereğinden fazla’ öne çıktığını düşünenler var… Zaman zaman bunun işaretlerini de görüyoruz.

   Ez cümle… Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 seçimlerinde de aday olacağını açıkladı ve “Hodri meydan!” dedi. Üst üste kaybettiği 15 seçimin 11’ini Kılıçdaroğlu döneminde yaşayan ana muhalefet partisinin genel başkanının bu göreve talip olması hem doğaldır hem de teamüllere göre anasının ak sütü gibi helaldir… Kazanır mı kazanamaz mı bilemeyiz…

   • Muzaffer bey görünen 6 ve birde (+) 1 masa altında diyolar (ben demiyom bak) CB aday adayı var ben hepsini görebiliyorum 👀 . Sen gözlere bakmayı öğrenemedin daha sanırsam galiba?
    Sen hala anlamadın mı sayın sever kardeşim mesele odun değil (pardon o yaş ağaç eğilmez miydi acaba) gezi yada tur da değil, o makamlar hiiiççç önemli değil!
    Zaten+1 aday olamıyomuş kanunen, kaldı sana 6.
    Bir bakarsın açıklar yine 5…….’i birden:
    Biz aday değiliz diye…
    Kaldımı elde yine 1 tane😊
    Bakalım kim o biricik tanesi, nar danesi?

 21. Ben iktidarın ABD ile kavga ettiğini yada edeceğini hiç bir zaman düşünmedim. O laflar içeriye verilen goy goy mesajları. Dışarıda kuzu gibi. Patavatsız Trump’ı hatırlayın. Adam yontulmamış cinsten, Twitter’dan dümdüz gidiyordu. Ekonomini mahvederimden, akıllı ol oğluma kadar. Yazdığı “resmî” mektupları da, ağzı bozuk cinsten resmî, yine Twitter’dan marifetmiş gibi yayınlıyordu. Amerika’ya nasıl Başkan oldu tam bir muamma. Ama işte demokrasinin cilveleri. Ne gördük peki. Bunların karşısında ne bir hop dedik duyduk, üstüne de gittiler beyaz saraya hazıra durdular. Yani bu mudur? Milyar milyar dolar parasını verip uçak sipariş ettik. Adamlar uçak da vermedi, üstüne projeden de attılar. Sonra? Tısss. Yine bir şey yok. Yani demem o ki, içerideki mesajlara bakıp da aldanmayalım. İşin aslı öyle değil.

  Biliyorsunuz, hep söylüyorum, kimse Türkiye’yi artık ciddiye almıyor. Batıdan gelip ziyaret de etmiyorlar. Çok zor durumda kalırlarsa bir yardımcı gönderiyorlar saraya. Ama saraya kimler gelip gidiyor diye bakınca, muz cumhuriyetlerinin diktatörlerini görüyoruz. Bu mudur bize yakışan? En son güneyden bir prens gelecekmiş. Hani gazeteciyi doğrama emrini veren prens bozuntusu. Yani yüz karası ötesi bir durum ülke adına. O sarayın parasını bu millet ödedi kıt kanaat yediklerinden keserek. Böyle sefillikleri görmek için değil. Utanın.

 22. Tarkan en etkili muhalefeti yaptı şu istibdat zamanında. Demek ki sanat ölmemiş. Yaratıcı muhalefet ölmemiş. Subliminal bir mesajla iktidarın bütün foyasını ortaya koydu ve millete umut aşıladı. Düşün yakamızdan ulan dedi mertçe. Ve bunu çok neşeli usturuplu efendice yaptı. Zilli oynamalı hoplamalı. Ben çok sevdim doğrusu. Mesajı kıtaları aştı. Helal olsun Tarkan’a. Videosu 60 milyon izlemeye yaklaşmış, evet yanlış duymadınız altmış milyona sadece 250 bin kalmış. Bu bir rekor, Türkiye rekoru olmalı bu kadar kısa sürede bu sayıya gelmesi. Hadi dostlar iki destek de biz atalım. Buyrun zilleri takın, cümbüş var. Az kaldı, hepsi geççekkkkk …. Söz ve müzik Tarkan’a ait. Helal koçum!

  https://youtu.be/R6gSMSYKhKU

  83 milyona ulaştığında doğrudan gidip YSK’dan mazbatayı alacağız. Huha haaa.

  • Endercim yerden bitme topçu popçu bir tek seni etkileyebilmiş gibi geliyor bana ama neyse…

  • En büyük anket, seçimdir.
   En doğru anket de seçimdir.
   Çünkü son karar’dır.
   Değiştirilemez.
   Yani, bütün bu anketler, bütün bu deplasmanlar, bütün bu kararsızlar, mevsimden mevsime renk değiştiren bütün bu gezer-yüzer oylar, sandığın önünde gerçeği söyleyip, altına imza atarlar.
   Durum bu iken…
   Hala anketlere başvurup, 6’lı masadaki her lideri, Tayyip Erdoğan’la yarıştıracaklarmış…Niye? Bakalım, Erdoğan’ın karşısında kim ne kadar oy alacak…
   Deli saçması.
   Yahu, Çatı Aday dahi olsa…
   Yüzde 1’lik adamla yüzde 25’lik adamın nesini yarıştıracaksınız?
   Siz neyi öğrenmek istiyorsunuz?
   Merak etmeyin. O masada Kemal Bey’in rakibi yok… Sayısal olarak belki Akşener var ama o da aday değilim dediğine göre, hâlâ neyin ispatı peşindesiniz?
   En güzel yolu zaten bulmuşlar.
   Adayınız kim diye sorsanız, cevapları hazır:
   – Biz 6 kişiyiz.
   Sanki maç yapacaklar.
   Demokrasiyi sulandırmak ve cıvıtmak, ancak demokrasi sayesinde olur… Ah ah, koyu bir sosyalist rejim geçirseydik, bari biraz ciddiyet kazanırdık ama artık geçmiş ola, eski sosyalistler bile kapitalist oldu.

 23. Ülkemiz dünyanın gittiği yönle uzun zamandır ayrışmış ve geri geri gidiyor maalesef. Burada bile TÜSİAD başkanının bir zaman gayri müslim olmasından yakınan kişiler var. Bunlar aynı zamanda garip bir şekilde islamofobiden yakınan kişiler. Yani düzeltecek bir yerleri yok. Her tarafları yamuk. Üstadları ve hocaları zaten her gün on kere aynı potları kırıyor. Afedersin Ermeni’den bilmem neye. Çünkü zihin altyapıları bozuk. Eğitimleri bozuk. Gelecek nesilleri de kendileri gibi ayrımcı, ırkçı, dinci ve geri yetiştirmekle meşguller. Gerçekten ülke adına yüz karası, insanlık dışı ve son derece çağdışı durumlar. Bu konuda eğitimin yeni baştan düzenlenmesi gerekiyor. Bu içerden olacak bir şey de değil. Mutlaka dışardan uzmanlarla bu iş yapılmalı. Bu gerici zihniyetten bir an önce kurtulmalıyız.

   • Büyükada’ya git tepeye bak. Orada bir döküntü göreceksin. O ne zaman iade edilirse ha şimdi olmuş derim, belki. İktidar iyi denemeler yaptı ama hiç bir işi tamamlayamadı. Hep bir ileri iki geri, üç geri. Şimdi hepten geri vitese aldılar. Hep geri. Bunu bütün dünya görüyor ve Türkiye’nin seviyesini düşüren bir durum.

    • Endercim döküntü dediğin o ahşap binayı diyorsan orası rum yetimhanesidir ve yıllar önceye patrikhaneye iade edildi, bugün hala harabe halindeyse sorumlusu patrikliktir, ok?

  • ender bey bugun tam gunundesin. MAŞAALLAH. durmak yok yola devam. Sayili gun cabuk gecer bu ulke genc ufku 21. yuzyila acik liderleri hak ediyor.

  • Bakın Amerika ve Avrupa faiz artışına giderek küçülüyor, biz büyüyoruz… TÜSİAD “Enflasyon kontrolden çıkıyor, öncelikle bunu önleyip düşürmeliyiz” diyor. Biz de aynı düşüncedeyiz. Siz ürettiğiniz mallara 3 ay %40 değil %10 zam yapın, bakın fiyatlar nasıl tepetaklak düşüyor. Üretim elinizde, marketler elinizde…

   Türkiye fakirleşerek değil tam tersi zenginleşerek büyüyor. Bunun en açık delili, yılın ilk çeyreğinde şirketlerin kazançlarını 4’e katlaması. Bugüne kadar vatandaşın sırtından milyarlarca lira kazandınız servetiniz kasalara sığmıyor. Yetmedi mi? PKK’yı ne İsveç ne Finlandiya ne de Avrupa ülkeleri terör örgütü olarak görmüyor onlara aktivist (eylemci) diyor acaba TÜSİAD da aynı düşüncede olduğu için mi, bu iki ülkenin NATO’ya girmesine onay vermemizi istiyor.
   Her şeyi devletten beklemeyin, o pamuk ellerinizi taşın altına koyun. Bu millet sizden hükûmete dış politikada yol göstermenizi değil, fedakârlık bekliyor fedakârlık…

   • Merak ediyorum mazotun fiyatından haberin var mı? Yada elektriğe yapılan zamdan. Bence önce reyizine söyle. Fiyat artışlarının sebebi o. Üretici değil. Ama bunu anlayabileceğinizi zannetmiyorum. Önce matematik öğretmek lazım bu millete. Gerçekten.

Yoruma kapalı.