“Devletin ‘karşı-darbe planı’ vardı” diyorum ve ayakta alkışlıyorum…

44
Reklam

Yakınlık bazen gören gözleri görmez hale getirir.

Dün ‘Darbe’nin beyni Gülen olabilir mi? Olmasa da oldu bile’ başlıklı yazıma gelen tepkiler bu evrensel gerçeği bir kez daha doğruladı. İnsanlar böyle bir şeyi sevdiklerinin yapmış veya yaptırmış olabileceğine inanamıyorlar.

İnanamamak olağan, ama bir noktaya kadar…

Yazımda, alelacele ikamet ettiği çiftliğin bulunduğu Saylorsburg’a davet edilmiş yabancı gazetecilerden, daha önce yazısını yayımladıkları için aralarında ünsiyet olduğunu düşündüğüm İngiliz Financial Times gazetesi muhabirine, Fethullah Gülen’in, “Bizim işimiz değil” dedikten sonra, “Suçlu aranacaksa, bunu pekâla Erdoğan’ın partisi düzenlemiş olabilir” dediğine bazıları inanamadı.

Faruk Mercan da, arayı bulmak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Tayyip Erdoğan’a getirdiğim Fethullah Gülen imzalı mektubu, kitabımda anlattığım gibi, bizzat kendisinin yazmayı teklif ettiği bilgisinin doğru olmadığını, mektubun benim ısrarlarım sonucu ve eski âşinalığımıza hürmeten, yazılmak zorunda kalındığını iddia etmişti.

Doğrusu benim anlattığım gibidir.

Başarısız darbe girişimi öylelerine en kötü darbe; sonucu, dünyanın hiçbir yerinde kabul görmemek olabilir…

Üzücü, ama gerçek…

Reklam
Türkiye’nin direnişi dünyada da darbeleri zorlaştıracak

Evet, darbe girişimine katılanların ‘motivasyonları’ tek bir sebebe bağlanabilecek gibi görünmüyor; özellikle TRT ekranlarından okuttukları ‘Yurtta Sulh Konseyi’ bildirisi mercek altına alındığında, ‘paçal bir kadro’ görüntüsü de alınabiliyor.

Türkiye hayırlı bir iş yaptı. Bu girişimin halktan destek bulmadığı için başarısız kalması sayesinde, yalnız Türkiye’nin kendisi artık darbe yapılamaz bir ülke haline gelmekle kalmıyor; darbeleri başka ülkeler için de kolay icra edilemez bir olağan-dışılık haline dönüştürüyor.

Ermenistan’da da hafif tertip bir darbe girişimi oldu bizden sonra, darbeciler orada da zorlanıyor.

İsrail’de bile ‘darbe’ ihtimali olup olmadığı tartışılıyor. Dünkü Jerusalem Post’tan öğrendim, “Olabilir mi?” sorusu savunma bakanlığı da yapmış ‘Zionist Union’ cephesi eş-başkanı Amir Peretz’e sorulmuş… “Yok” demiş Peretz, “Biz gençlerimizi demokrasinin çıktığı günden bugüne eğittik, devletin ordudan önce geldiğini herkes biliyor. Bizde askerler, aynı görüşü paylaşmasalar bile siyasilerin aldığı kararlar istikametinde pozisyon belirler.”

Tartışıyorlar işte.

İstihbarat zaafı mı, devletin operasyon planı mı?

Girişim sonrası tartışmalarda merkezi konuyu ‘istihbarat zaafı’ işgal ediyor.

Akşam CNN-Türk’te darbeyle ilgili stratejik ve lojistik yönler masaya yatırılmışken, bir ceza hukuku profesörü (Ersan Şen) ısrarla ‘istihbarat zaafı’ konusunu hatırlatıp durdu benim izlediğim bölümde.

Sabah kalktım, baktım, Ahmet Hakan da (Hürriyet) aynı konuyu işlemiş. Okuyalım: İSTİHBARAT DÜKKÂNI KAPATSIN: – Sabahtan akşama kadar ‘Fethullah… Fethullah…’ diye bağırıldığı… / – ‘En büyük sorunumuz Paralel Yapı’ denildiği… / – Her gün Cemaatçilere şafak operasyonları yapıldığı… / – Kayyum atanmayan tek bir yerin bile kalmadığı… / – ‘Paralel Yapı’ konusunda abartılı bir teyakkuzun söz konusu olduğu… / Bir ortamda… / Ordu içindeki Cemaatçilerin darbe girişiminden haberi olmayan ülkemizdeki tüm istihbarat birimlerinin dükkânı kapatmasını teklif ediyorum.”

Reklam

Acaba?

Girişimin olduğu gün MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a, diğer binlerce devlet memuru statüsündeki kişiyle birlikte görevden el çektirilmemişse, Fidan furyanın dışında tutulmuşsa… “Neden acaba?” diye sorarım ben.

Şu ana kadar meydana gelen gelişmelere bakarak vardığım sonuç şu: Görevini fazlasıyla yapmış olmalı MİT…

Girişimin başarıya ulaşamamasında, öncesinde toplanan istihbaratın büyük payı olduğunu, sonrasında başlatılan tasfiye girişiminde de MİT’in önceden hazırladığı listelerin kullanıldığını düşünüyorum.

Hatta, “Bunlar darbeye kalkışabilirler, eğer böyle bir şey olursa, biz de şöyle davranalım” diye bir operasyon planı devlet tarafından belirlenmiş ve darbeciler düğmeye bastığında, o plan, sâdık devlet birimleri tarafından devreye sokulmuş bile olabilir…

Ne demişti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, daha geçen gün? Şunu: “Bunlar her yerdeler, hatta adamlarını buraya bile sokmuş durumdalar…”

‘Buraya’ dediği yer, Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi…

Herkes o sözü, “Abdullah Gül dönemini kast ediyor” diye farklı bir yöne çekti.

Oysa ne gördük, Cumhurbaşkanı, girişim sonrası ilk gözaltına alınanlardan birini, kendi yaverini, kast ediyormuş…

Yeme takıldılar

İki hafta sonra yapılacak YAŞ toplantısına bayağı kalabalık bir tasfiye listesiyle gidileceği haberlerinin, darbecilerde, planladıklarından daha önce düğmeye basma ihtiyacı doğurduğu herkesin dilinde.

Yine ‘acaba’ sözcüğü ile başlayacak bir cümlem olacak: “Acaba YAŞ’ta geniş tasfiye ve Cumhurbaşkanlığında bile adamları olduğuna dair dokundurmalar, ağızdan öylesine kaçırılmış cümleler değil de, tam da bu sonucu doğurmak üzere söylenmiş ortaya atılan yemler olmasın?”

Darbecileri “Eyvah, ya şimdi ya hiçbir zaman” noktasına o sözler getirmiş olabilir çünkü.

Nuray Babacan’ın bugünkü Hürriyet haberini okuyalımAlınan bilgiye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato, soruşturma kapsamında mahkeme kararıyla bir süreden beri yapılan dinlemelerde bazı ifadeleri belirledi. Bu ifadelerin darbe hazırlığı olarak yorumlanabileceği bilgisi devletin kademeleriyle paylaşıldı. Marmaris’te  tatilde olan Erdoğan’a da, bu uyarı, darbe girişimin yapıldığı 15 Temmuz günü saat 15.00’te ulaştırıldı.”

Buradan öğrendiğimiz şu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbenin o gün yapılacağından öğle saatlerinde haberi olmuş… MİT’in de daha önce.

Haberi erkenden olmuşsa, neden derhal Ankara veya İstanbul’a hareket etmemiş olabilir Cumhurbaşkanı?

Devletin ‘operasyon planı’ öyle gerektirdiği için olabilir mi?

Kuvvet komutanlarının darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren ortada görünmemesi, her şey olup bittikten sonra ‘kurtarılmaları’ da, yine ‘operasyon planı’ gereği idiyse, hiç şaşırmam.

Darbeyi planlayanlar da bunu sonradan galiba farkettiler, ama çok geç…

Türkiye büyük bir belâyı iyi atlattı; sadece kendisi için değil, başka ülkelerdeki maceraperest askerleri de caydıracak biçimde demokrasiye büyük hizmette bulundu.

Olan-bitene üzülsek de sonuca sevinebiliriz.

ΩΩΩΩ

Reklam

44 YORUMLAR

 1. Sayın fehmi bey sadece bir şey sormak istiyorum. Oncelikle darbe girişiminde bulunan teröristler bunun cezası nı hem bu dünyada hemde öbür dünyada allah huzurunda çekecekler. Sadece şu soru kafamı kurcaladi darbe olacağının haberi önceden biliniyor demek !!!!! Ölen 254 kişi nin ölmesine öldürülmesine cani ce katledilmesine göz yumuldu mu demek….

 2. Darbecilerin tek ortak yanı mevcut yönetime karşı oluşları. Farklı çizgideki toplama darbeciler Cb ve ekibinin etkili operasyonuyla açığa düştüler. MİT’in tek açığı askeri araçların kullanılmasına tam engel olamaması. Cb MİT’e bu nedenle kızgın olabilir. Yoksa bu hainlerin açığa çıkması için herşey yapılmış. Sorun bu kadar çok kanın akması. Hareketin Türkiye’deki etkisi gitgide marjinalleşiyor yazık oldu.

 3. hic yakistiramadim Fehme beye .. uzun zamandir takip edemiyodum.

  hurriyet in israrla kaynak gosterilmesini yakistiramadim

  devletin muhtemel yanlislarinin basarisi gibi ters bir bakisi yakistiramadim

  darbeyi kafaya koyanlarin isyan edenleri misrida ne hale getirdiklerini gormedik mi.. daha buyuk halk harektleri bile bastirilabildi yeterki daha cok kan dokulmek istensin… bizi dunya degistiren bir topolum olarak gostermesini yakistiramadim …

 4. Anlarsanız fehmi bey diyor ki bu iş hükûmetin bilgisi dahilindeydi. Yani tiyatro görüşünü güçlendiriyor.

 5. İşinize geleni yayınlamaya utanmıyormusunuz.Size yaptığım yorumun aynısını şikayet ederek her alanda tekrarlıyacam.bunu yayınlarsanız tabi.

  • Süleyman Bey,

   Bu site birçok çalışanı olan bir site değil. Yorumların başında sürekli olarak birisi beklemiyor.

   Fırsat buldukça yorumlarınızı okuyor, onaylıyor, elimizden geldiğince cevap yazıyoruz..

   Bilginize..

 6. Tebrik ediyorum .

  Gene kaleminizi konuşturmussunuz çok iyi gizlenmiş bir alt mesaj ile SN. Cumhurbaşkanı bunu biliyordu ve insanların ölmesine göz yumdu hatta bir adım ilerisi olan tiyatro demeye getirmişsiniz. Ama bunu çok güzel gizlemişsiniz.

  • Özlemiştim Fehmi abinin yorumlarını, gerçek bir gazeteci deyince aklımda hep taha kıvanc mahlası için kullanılan siyah beyaz düşünen adam resmi belirir. Google da aradım ve ilk karşılaştığım bu yazısını okudum. Açıkçası bu yazı beni tatmin etmedi. O yüzden Taha kıvancın bendeki hatırasına zarar vermemek için yazıyı okumadan bırakıyorum. Hoşçakal abi umarım taha kıvanç ile aramıza dönersin.

 7. ‘Darbenin beyni’ Gülen olabilir mi? Olmasa da oldu bile…

  Başlıklı yazınıza yazdığım yorumu yayınlamayarak sildiniz,

  yanlışlık olduğunu umarak yorum yazma konusunda teşvk eden yazınızdan alıntı yaparak yorumumu silmenizi eleştirdim onuda sildiniz, yorumlarımda yazdığım posta adresime yorumlarımı neden sildiğinize dair bir mesaj vs de gelmedi.

  Sizden beklemediğim bu tavrınız ile olan güvenim ciddi manada sarsıldı.

 8. “Bu girişimin halktan destek bulmadığı için başarısız kalması sayesinde, yalnız Türkiye’nin kendisi artık darbe yapılamaz bir ülke haline gelmekle kalmıyor;”

  Bu kısımda aceleci bir yargıya varılmış. Gerçekten organize bir girişimde halkın yapacagı bir şey yok. Dolayısı ile darbe yapacak kimse halktan çekinmez.
  Halk destegi özellikle Erdogan’ın halkı bilinçli bir şekilde meydanlara çagırması ile var görünüyor. Yani suni bir durum aslında bu destek. Neden bilinçli bir şekilde çağırıyor. Çagırdıgı zamanda aslında darbe büyük oranda berteraf edilmişti. Halk kısmı işin şov kısmı aslında.
  Neden, İstanbul’a uçakla gitmeyi planladıgı zamanlarda bu çagrıyı yaptı. Bu nedeni de bu sırada tehlikenin ciddi kısmı berteraf oldugu içindir.

  Evet Erdogan kesinlikle saat 22’den önce darbe girişimini biliyordu. Rahatlıgının en önemli nedeni de budur. Sonradan da bu bilgi teyid edildi zaten.

  “Şu ana kadar meydana gelen gelişmelere bakarak vardığım sonuç şu: Görevini fazlasıyla yapmış olmalı MİT…”

  Bu da yine aceleci bir yargı. Daha dogrusu burada ki asıl başarı MIT’e ait degil. O sadece denileni yapan emir eri bir kurum. Erdogan’ın Ergenekon-Balyoz döneminden beri TSK’da tasvfiye yapmayı, dikensiz gül bahçesine çevirmeyi aklına koyduguna eminim. Atamalarda da bu hususa hep dikkat etmiştir. Ama Gülen daha öncelikli bir konu oldugu için önceligi Gülen’e verdi. Cemaat’i Türkiye’de bitirme noktasına getirdiginde TSK’ya yogunlaştı ve burada olagan şüpheli olarakta cemaati de lanse etti. Kalkışma var denildigi andan itibaren FETÖ ve paralel kelimelerinin yogun birşekilde kullanılmasının nedeni budur.

  TSK’yı dikensiz gül bahçesi yapma projesi ugruna şuan TSK’nın itibarını iki paralık olmsına da göz yumdu. Şimdi rahatça bir tasfiye planı uygulanacaktır. Hazır fırsat geçmişken yargıyı da neşter attı. Uzun süredir çalışılan listeler bir anda uygulamaya konuldu.
  Sizin operasyon planı dediginizde, bu bir tiyatro denilen konuda, yapmışsa yine Erdogan yapmıştır konusunun aslı bunlara dayanıyor yani.

  Gerçek darbecilerin neden bu kadar kadük kalmasını da ayrı bir şekilde irdelemek gerekiyor.

 9. Hakikatler su anda bulanık. Lakin ınsanın neye inandığı da önemli. Feto ben yapmadım demiyor, yapanları tanımıyorum diyor. Yılların hocasıyım benı sevenler olabilir, onlar da hıyanet içinde olabilir demiş.
  devamı gelecek….

 10. Fehmi Bey,

  Dunku sorumu yeniden arzimdir.

  Zamaninda Hikmet Cetinkaya ile TV’de duelloya cikip cemaati savundugunuzu biliriz.
  Simdi soyleyin bize; sizce, bildiginiz tanidiginiz kadariyla, cemaatin orduda orgeneral ya da korgeneral olabilecek kadar ilerleyebilmis adami olabilmesi olasiligi ne kadardir?
  Ve varsa, YAS’larla, MGK’larla elene elene komuta kademesinde yukselenler arasinda en kilit konumlarin, EDOK’un, ordu komutanliklarinin ayni anda, ozellikle hukumetin fellik fellik heryerde cemaatci avladigi bir ortamda, cemaat tarafindan ele gecirebilmis olma olasiligi nedir?

 11. Çok önceden daha isabetli yorum ve analizler yapardınız…doğrusu ilginç de değil diyemem bazı tespitleriniz ama bence özellikle ACABA sorusu ile ilgili açıklamalarınız ütopik…güzel ama bu kadar canlı bombalar patlamadan önce bunu patlatanların da patlatması mı beklenmişti de bu kadar infial uyandıran olaylar yaşanmıştı?

 12. Merak ettigim ve anlam veremdigim mesele…siz ,diyelim ki; kendi evinizde ya da mahallenizde, aksam saat 3 de, gece 12 civarinda henuz kim oldugunu tam olarak bilemediginiz ve size yaķin görünen hain kisiler tarafindan öldürüleceginizi ögrenseniz;Ne yapardınız?
  Mesela bulundugunuz yeri degistirir miydiniz…kimseye haber vermeden kimseye görünmeden kaçıp gidermiydiniz-hainleri bilmeden gidebilir miydiniz ?…Erdoganın bulundugu yeri hemen terk etmemesini elestirirken bir de kendinizi yerine koyarmısınız?…Şahsen askeri egitimi olmayan ben bile cok cok guvenmedigim bir iki kisi haricinde kimseye soylemeden bekler ve cinayet saatine yakın bulundugun yeri çaktirmadan degistirirdim.Oncesinde yer degistirmem, haber alabilecekleri icin daha riskli olabilir .Sizin bakış açınızın önyargılı olduğunu ve erdogan ın hareketlerini artık eski tarafsız ve akılcı yaklasımınızla degerlendiremediginizi düsünüyorum.
  Rabbim hepimizi dogru yola iletsin. O(cc) nun bak dedigi yerden dogruları gorebilmeniz duasıyla…

 13. Yazdıklarınız gurumu okşasa da her şey bu kadar gerçekten riske edilebilir miydi? Cumhurbaşkanının bir koruması ihanet edip onu ya şehit etseydi ne olacaktı? Yada uçağını düşürseler ne olurdu? Evet bu kalkışma Devlete Parelel Devlet Yapılanmasını tasfiye için arayıpta bulamadığı bir fırsatı altın tabakta sundu doğru ama bu sadece Allahın bir lütfü! “Size şer gibi gelen şeyde hayırınıza olabilir” ayeti gibi.

 14. Sn. Koru diyorusunuz ki bu bir seneryo mitin neden sesi cikmadi. Acin haberleri gorun mit saat 16:00 da uyardigi yaziyor. Bunun bir seneryo olmadigi herkes tarafindan biliniyor. Siz basit bir güruh harici kimseyi manipule edemeyeceksiniz. Her zamanki gibi bu yorumu yayinlamayacaginizi da biliyorum zaten yayinlamayin siz gorun yeter ama bu millet haini de vatana ihanetin kimden geldigini de cok iyi biliyor bunu da kimse degistiremez

 15. Yazınızda ki gibi gelişti ise bu devlet büyük devlet olmuş tam bagımsızlığını ilan etmiş artık dünya arenasında daha güçlü masaya oturacaktır.

 16. ben 3 gündür pkk den haber alamadim.Bu arada neler oldugundan yada bittiginden kaç kisinin òldüğünden haberi olan varmi.sahi neoldu o iş.

 17. Rasyonel aklini kullanmak yerine inanmak guclugu ceken sen olmayasin sevgili Koru, senin gibi zeki birinin fakat rasyonel diyemiyorum, cemaatin bu isin icinde oldugunu dusunebilmesi bu kadar acik delil ve celiskilere ragmen hakikaten cok ilginc. Komplo teorileri ile un yapmis beynin suphe kirintisini bile cok goruyor. Halk demokrasiyi kurtardi demissin merak ediyorum ayni halk su an iktidarda baska bir sag veya sol parti olsa idi yine meydanlara inecekmiydi? Halkin kurtardigi kendi iktidarlari idi. Iyi de yaptilar ama olaylarin gelisme bicimine sokaklardaki seyrine bakarsan, Diyanet’in cok onceden planlanmis izlenimi verdigi sekli ile kullanilmasi, askerle karsi karsiya gelen kalabaliklarin Osmanli Ocagi ilintili karanlik tipler tarafindan orkestra edilmesi de dahil, tersten darbeyi gorebilirsin.
  Sence Ahmet Takan’da mi cemaati sevdigi icin konduramiyor sevgili Koru?
  goo.gl/HLDMeQ

 18. icimiz cok rahatlayacak husnu kuruntu degilse goruşleriniz.cunku aksi halde devletin nerdeyse ortadan ikiye yarilabilecegi bir iklim var.feto pkk pyd vs. ile yatıp kalkarken adamlar devletin en ücra köşesine bile sinmiş.devletimizin çok savunmasız saldiriya açık bir göruntu vermesi bizi çok uzuyor.inşallah bu şer hayra tebdil olur.

 19. Fehmi Bey: Sitenizi ilgiyle izliyorum. Yazılarınıza her geçen gün daha çok kişi tarafından ulaşıldığı sosyal medyadaki referanslardan da anlaşılıyor. Nitekim iki gündür GazeteOku linklerinde de başlardasınız. Bu notumla sitenizle ilgili bazı düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum:

  1. Yazılarınıza eklenen yorumlar bence sitenizi daha cazip hale getiriyor. Her yazınızla ilgili yorum yazılabileceği gibi genel olarak da yorum/görüş yazılabilen ayrı bir menü başlığınız olabilir. Burada okuyucularınız, yazılarınızla ilgili genel görüşlerini yazabilir, ayrıca Türkiye ve dünyadaki gelişmeler ilişkin görüşlerini de okuyucularınızla paylaşabilirler.

  2. Yazılarınıza kaydedilen yorumlara cevap yazılmasını da teşvik etmenizin önemli olduğunu düşünüyorum. Hatta siz de bazı yorumlar hakkında açıklamalar yapabilirseniz yazılarınız her zaman güncel kalır.

  3. fehmikoru.com’un zaman içerisinde çok daha zengin bir site olmasını arzu ediyoruz. Belki bu amaçla önümüzdeki dönemde video altyapısını da kullanabilirsiniz. Medyascope’daki gibi güncel konular bu video programlarında işlenebilir veya zaman zaman bazı konulardaki görüşlerinizi 4-5 dakikalık video dosyalarına kaydedip bizimle paylaşabilirsiniz.

  Birçok okuyucunuz gibi yazılarınızı ilgiyle izlemeye devam edeceğim.

  En iyi dileklerimle.

  • Mehmet Bey merhabalar. Sitenin işleyişi ile ben ilgileniyorum. Değerli yorumlarınız ve iyi dilekleriniz için teşekkürler. İlerleyen günlerde sizin de isteklerinize yanıt veren gelişmeler olacak. Keyifle takip etmenizi dilerim.

   • Teşekkürler Ahmet bey. Umarım en yakın zamanda Fehmi Koru’nun Günlüğü daha çok ziyaret edilen bir siteye dönüşür. Bu bağlamda bir önerimi daha sizinle yaplaşmama izin verin lütfen. Mümkünse yorumları gün içinde onaylarsanız sayfa daha güncel olur, okuyucular yalnız yazıyı okumakla yetinmezler, okuyanların da neler düşündüklerini öğrenirler. Örneğin dün gün boyunca hiç yorum yoktu sayfanızda. Ancak geceyarısı 31 yorum topluca yayınlandı. Küçük bir öneri. Umarım yardımcı olmuşumdur.

    • Bir küçük not daha: Yorumlarda bir tek sizin fotoğrafınız görüntüleniyor. Bizim fotoğraflarımızın da yer alması için sanırım Facebook gibi bir sayfadan giriş yapmamız gerekli. Bu mümkün mü? Değilse, görüntüden fotoğraf yerini çıkarmak daha uygun olur kanaatimce.

 20. oyun içinde oyun…sade vatandaş olarak söylenen ve görünene inanmak durumundayız…masum insanların canı hürmetine her şeyi gören bilen Mevlamız bize doğruları göstersin doğrunun yanından ayırmasın…kim alçaklık ve hainlik yapıyorsa ortaya döksün…ne kadar zor zamanlar…

 21. Operasyonu Gülen ve Erdoğan- AKP ile sınırlandırırsanız analiz kadük kalıyor. Dün şunları konuştum bir dostumla 1- Allahın lütfu meselesi, 2-TSK ya suç üstü. 3-ABD ye uyarı; haberiniz olduğundan haberimiz var uyarısı. Peki sonuç ne sayının 10 bine yaklaşacağı belli olan asker ve bürokrasi de temizlik. Ne bahasına TBMM nin bombalanması bahasına. Sonuç ne, TSK itibarı yerlerde, kim tarafından? Hazır kadrolar GKB nin içinden yayın yapıyorlar. İste bu kadrolar. Peki bunun sonunda ne olur? Özel güvenlik kurumlarında öbeklenmiş akbabalar çöreklenir önce. Ardından 90 larda Özal başlatmak istediği beceremediği konu gelir gündeme; öyle konu ki hem kendi canına kastetirdi konu hemde Jandarma komutanını canından etti. Küçük ve profesyonel operasyonel ordu. İşte gerek Erdoğanın temsil ettikleri ve gerekse NATO bu işi selam çakar. Gerek NATO gerekse TC bu kadar büyük ve işlevsiz ordunun derdini çekmek taşımak istemiyor yaklaşık çeyrek yüzyıldır. Ama burda TC ciddi bir sürece girdi hazırlıksız olarak, emniyet kapakları açılmış olarak. Devletin 3 ayağı var Hukuk, Yaptırım gücü, Uygulama….. Bu ayaktan yaptırım gücü işin ehli olmayanlara devrediliyor büyük rezaletden sonra. Hukuk 1980 darbesinden beri ayaklar altında güce tapan bir hukuk anlayışı hakim. yani o da göçmüş. Uygulama yine aynı döneme tekabül edecek şekilde rezil bir durumda.
  Yani devlet göçüyor küçülüyor. Özal da bunu söylemişti değil mi? Küçülen devlet küçülen ordu konusu ve maliyeti. 208 ölü 2000 e yakın yaralı. Bombalanmış bir MECLİS. Ne lanet bir durum. Cumhuriyetin girdiği en büyük risk ve yıprattı bütün kurumları. Güçlü gözüken kim? Erdoğan, peki bunlar bilinirken buna göz yummanın hukuktaki karşılığı nedir? Kriminal bir suçtur suça teşvik etmek ve suçun işlenmesine olanak tanımak.

 22. “Geçtiğimiz günlerde Fethullah Gülen Herkül. org denilen sitede ‘Cennetin kılıçların gölgesinde olduğunu, savaş halinde kılıcın hakkını vermek gerektiğini’ söyledi.

 23. Tesekkurler Fehmi abi.
  Altina imza atiyorum. Guzel bilgilendirdiniz.

  Selametle

 24. Fehmi Koru’nun söylediklerinin bir ağırlığı yok. 50 yıllık yazı hayatında geldiği nokta kendini tatmin etmek.

 25. Fehmi bey son günlerde okuduğum güzel bir analiz yazısı.devlet malum gurubun kişiye olan bağlılıklarından dolayı dar bir çevrede yaşayıp analiz yetisini kaybettiğini iyi tahlil etmiş ve ava gidenleri avlamıştır.

  • Ben sizin bu fikrinize katilmiyorum.bu gurubun insanlara çok orgazineler,bu darbe girisimi
   Bunlarin isine benzemiyor.Sayin Koru daha pazillari tamamlamadi bence bekliyelim gõrelim darbe hakkindaki son yazisini.

 26. Söylediklerinizi doğrular nitelikte benimde bir duyumum oldu; Eşi MIT de çalışan ve yenimahalledeki MIT lojmanlarında ikamet eden bir arkadaşım MIT in o gün belirttiğiniz gibi önceden haber aldığını ve buna istinaden yenimahalledeki yerleşkesinde hazırlık yaptığını ancak karşılarında tank beklerken, helikopterle saldırı yapılmasının beklenen birşey olmaması nedeniyle saldırıyı püskürtmekte zorluk yaşamış olabileceklerini, aksi takdirde darbecilerin içeriye girmemesi için bütün önlemlerin alındığını söyledi.

  • Hic haber iZlemiyorusubuz mit desifre etti tsk ile toplanti yapti bu sebeple.ilk defa bu kadar erken saatte yaptilar darbeyi

 27. İstihbarat konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Yalnız şunu söyleyebilirim. Genelkurmay ile istihbarat paylaşımı yapılmadı. Belki de yapılamadı. Hatta şunu da söyleyebilirim Darbe sabaha doğru yapılacakken darbeciler paniğe sevkedilerek daha erken saat olan 22.00 da
  başlanması sağlandı. Sonuç
  olarak çok iyi bir karşı plan ile isyan bastırıldı.

  ını

 28. Selamlar Fehmi Bey,
  Ortada daha kuvvetli ihtimaller varken tamamen beyin fırtınası sonucu çıktığını düşündüğüm, gerçek olma ihtimali nispeten daha düşük seçenekler üzerinde durup olayın rengi bence budur demek ne kadar mantıklı sayın Fehmi Bey? sadece her durumda farklı bakış açısı geliştirebilme refleksi mi? veya kibri mi demeliyim? ben sürüden farklıyım deme merakı mı? umarım sadece öyledir.
  elbette düşüncedir ancak tıpkı eleştirdikleriniz gibi kesin hükme varmaya niyetlisiniz belli ki.
  öyle ya da böyle ölümle yüzyüze gelen(her şey dediğiniz gibi bir plan dahilinde olmuş olsa dahi alınan risk ortadadır) bir liderin söyledikleri ve diğer tarafta uzaklardan “benim ilgim yok, kesin kendisi yaptırmıştır” diyen bir tarafta. ve siz uzaktan okunan gazeli daha samimi buluyorsunuz. inanılır gibi değil.
  yazınızın başında “İnsanlar böyle bir şeyi sevdiklerinin yapmış veya yaptırmış olabileceğine inanamıyorlar.” demişsiniz ya hani, ne de güzel söylemişsiniz. bu insanlar içinde kendinizi de saydınız sanırım.
  saygılar, hürmetler.

 29. Evet Darbenin paralel kadrosu tarafindan yapildigina ne ögretmenler ne ögrenciler inanmaz ama abilerinin erdogan nefretini görmüs benim gibiler inanir Risale-i nurlarda risale-i Nurlari degistirmeye calisacak kisiden en tehlikeli kisi diye bahsedilir . Kabul edilmeyecek olan sivilleri öldurmek emrinin verildigidir buna paralelde kazan kaldirmayacak olan yoktur.
  En nihayetinde tabiki Sayin Erdogan gerilim siyaseti uygulayarak olaylarin onun hazir oldugu zamanda gerceklesmesi icin bir baskisi var bunu göremeyen siyaseti ada gazeteciligi biraksin. Lie to me dizisini izlerseniz oradaki basrolü oyanayan kisinin taktigi buydu insanlara baski uygulandigi zaman sinirlerinden dolayi kontrol disina cikip hazirliksiz yakalaniyorlardi.

 30. Ülkemizi ayakta tutan ortak değerlerimizin önemi ve bu değerlerin yok edilmemesi-sulandırılmaması gerekliliği benim en çok önemsediğin noktadır.
  Ülkemizin bu değerleri; partiler üstü tutulmalı ve doğruların etrafında her kesim birarada olmalı ve saflar sıkıştırılmalıdır.
  Unutmayalım ki tek bir vatanımız var, darda kaldığımızda bizi kabul edecek hiç bir ülke-dost-kardeş yoktur. Var denilse de inanmayın, o gün geldiğinde (Allah göstermesin) hepsi yalan olur.
  Vatan, din, İman ve iyilik ekseni etrafında birleşerek güçlenmeli ve yanlızca darbeci hainler değil ayrılıkçı/Irkçı hainlerin de tuzaklarını boşa çıkartmalıyız. Darbeci hainler ile yoğunlaşırken diğer kökleşmiş hainlere aman haaa dikkat edelim. O’nlar şimdi avuçlarını ovuşturup sinsice bekliyorlar. Heveslerini kursaklarında bırakalım.
  Bu güzel vatan ve burada yaşayan insanlarımız çok daha iyi bir yaşamı hak ediyorlar.
  Düşmanı yenmek için, bir arada, aklı ön planda tutarak, işi ehline vererek ve Allah’tan korkup kuldan utanarak yaşamayı/uygulamayı/İman etmeyi ilke edelim.
  Allah en büyük, RAHMAN ve Rahim inşallah…
  Sevgi selam ve dua ile…

 31. Sayın koru birde dün A haberde rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinin. Düşmesinden sonra komutanlardan birinin oradaki görüntüleriyle beraber darbe girişiminde de ismi geçti bunu Nasıl değerlendiriyorsunuz Muhsin beye de bu kadrolar sebep olmuş mudur

 32. Sizin gibi komplo teorileri üstâdından daha derinlikli analizler beklerdim doğrusu. Yazdıklarınız ortalama bir Türkiye insanının düşünebildikleri şeyler zaten.Ne şiş yansın ne kebap türünden yazılar size yakïşmıyor üstâd.Biraz daha hakkaniyetli düşünürseniz( korkularınızdan sıyrılarak) orijinal fikirler yakalayabileceğinize eminim.

 33. Tebrikler fehmi bey mukemmel yazi olmus. Sonuc: Olan-bitene üzülsek de sonuca sevinebiliriz.

Yoruma kapalı.