En meraklılar bizim bölgedeki ülkeler.. Merak sayesinde kazanan İsrail ama…

26
Reklam

Bütün dünya bir süredir aynı ortak gündemi tartışıyor; bu gündemin etkisinin hiç hissedilmediği nadir ülkelerden biri biziz.

Türkiye.

Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron şiddetli tepki gösteriyor. Pakistan başbakanı İmran Khan gerçek olduğuna inandığında dünyayı yapanların başlarına yıkacağından söz ediyor. Hindistan’da sivil toplum örgütleri ve medya kendi hükümetlerine ateş püskürüyor. İsrail’de sol muhalefet hükümeti suçluyor. Bizden ‘tık’ çıkmıyor.

Gündem teşkil eden olayda en sık adı geçen ülkelerden biri Türkiye oysa.

Olay şu: Başında vaktiyle İsrail ordusunda görev yapmış birinin bulunduğu bir teknoloji firması cep telefonları üzerinden casusluk yapan bir program geliştirmiş ve bunu İsrail devletinin onayladığı ülkelere yüksek para karşılığı kullandırıyormuş. Hedef seçilen kişinin ruhu duymadan telefonuna hakim olunuyor, kapalı iken bile mikrofonu ve kamerası açılıyor, içindeki mesajlar, fotoğraflar kopyalanıp indiriliyor, yaptığı konuşmalar, hatta bulunduğu mekanlardaki görüşmeler uzaktan dinlenip videoya çekiliyormuş…

En güvenilir bilinen Apple ürünü iPhone’lar bile çökertilebilmiş…

Şimdiye kadar telefonları değişik devletlerin takibi altına düşen kişilerin sayısının 50 bin kadar olduğu açıklandı.

[Programı devletlere satan İsrail firması belli bir süre için kullanım izni veriyormuş. Hedef seçilen her 50 kişi için yaklaşık 8 milyon dolar ödenmesi gerekiyormuş.  Konunun ciddi takip edildiği ülkelerden Hindistan’da, National Herald gazetesi, ulusal güvenlik bütçesi üzerinde yaptığı taramadan, kendi ülkelerinde en az bin kişinin bu programla izlendiği sonucunu çıkarmış. 50 kişi için 8 milyon dolar ödendiğine göre İsrail firmasına bin kişi için ne ödeme yapıldığını siz hesap edin. Gazete savunma bütçesine ek yapılarak programın satın alındığını, bunun da başbakanlarının İsrail’e yaptığı ziyaret üzerine gerçekleştiğini yazıyor. Medya üzerlerine gidince, Hintli bakan, ‘‘Bu programı 40 ülke daha kullanıyor, bir tek bizim üzerimize geliniyor’’ tepkisini vermiş.]

Reklam

40 ülke 50 bin kişiyi bu programla izliyor.

NSO’nun başındaki İsrailli Shalev Hulio..

Programın adı Pegasus. Firmanın adı da NSO. Firmanın başında Shalev Hulio var. Program 2010 yılından beri kullanımda.  Konunun şimdilerde gündeme taşınmasının sebebi izinsiz dinleme ve casusluk amaçlı kullanım işinin üç bağımsız kuruluşun ortak çalışmasıyla bir projeye dönüştürülmesi. ‘Pegasus Projesi’ içerisinde yer alan Forbidden Stories grubu, Uluslararası af örgütü (Amnesty International) ve Toronto Üniversitesinin yurttaşlık laboratuvarı (Citizen Lab) bu konuyu dünyanın gündemine sokmayı başaran üç kuruluş.

Artık hangi devletin hedefi olmuşsa Fransa cumhurbaşkanı Macron’un telefonuna da ulaşmışlar. 

[İsrail’in Haaretz gazetesi, Macron’u izlettiren ülkenin Fas olduğunu yazıyor. Fakat Fas kralının ve başbakanının telefonları da hedef seçilenler listesinde yer alıyor. Dinleyeni de dinlemişler, sizin anlayacağınız. Onları kendi ordusu ile istihbarat örgütü dinlemekteymiş.

Telefonları hedef seçilen birkaç devlet başkanı ve başbakan daha var. Ancak programı satın alan devletler bu kolaylığı daha çok ülkelerindeki muhaliflerin takibi için kullanmışlar. 

Muhalefet partilerinin ileri gelenleri, sivil toplum liderleri ve özellikle de gazeteciler için… 

Türkiye’nin adı konuya ilişkin haberlerde sıkça geçiyor.

Bunun sebeplerinden biri, İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluğu binasında katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın da Pegasus programının hedefi oluşu… Sadece onu değil, evlendiği Mısırlı eşi ile Türkiye’deki nişanlısını da dinlemiş Suudlular…

Reklam

Dünkü Haaretz gazetesi Türkiye’de Kaşıkçı cinayetini soruşturan cumhuriyet başsavcısının da telefonlarına sızılmak istenen hedef kişiler arasında yer aldığını duyurdu. 

Gazete şunu da yazıyor: ‘‘Türk savcının telefonuna sızılması, sürmekte olan cinayet soruşturmasında kendisinin adının da geçip geçmediğini bilmek isteyen Suud veliahtı Muhammed bin Salman için kritik önemdeydi.’’

[Kaşıkçı’nın kanı NSO firmasının da elinde. Amerikan CBS televizyonunun 60 Minutes programına çıkan Shalev Hulio’ya bu hatırlatılınca verdiği cevap şu olmuş: ‘‘Şunu açıklıkla söyleyeyim: Bizim bu korkunç olayla hiçbir ilişkimiz yok.’’ Oysa var, nasıl olmaz? Kaşıkçı telefonu üzerinden adım adım izlenebilmişse bunu sağlayan İsrail’in NSO firması.]  

Suudlular programı satın alan 40 ülkeden biri. Kaşıkçı dışında bir başka hedef Mısır imiş Suudi Arabistan için. Mısır başbakanı, dışişleri, maliye, adalet ve teknoloji bakanları Pegasus’la Arap Zirvesi öncesinde dinlenmiş. Pegasus Projesi içinde yer alan Arap sitesi Daraj’a göre, zirvede Mısır’ın takınacağı tavrı önceden öğrenmeyi hedeflemiş Suudi Arabistan. 

Pegasus müşterisi bir diğer ülke de Birleşik Arap Emirlikleri. Dubai şeyhi Muhammed Raşid el-Mahtum’un evden kaçmak üzere bir tekneyle açılan kızı Latife’yi Oman açıklarında durdurup döndüren komando baskını o sayede başarılı olabilmiş. Kızın yerini onun ve annesinin telefonlarını Pegasus’la izleyerek belirlemişler.  

Müşterilerin büyük bölümü, anlamış olacağınız gibi, ‘İslam ülkesi’ olarak bilinenler… Şimdiye kadar ortaya dökülen bilgilere ve özellikle hedef seçilen telefonların sahiplerine bakılırsa, Ortadoğu’da her devlet diğerlerinin önemli isimlerini Pegasus’la izlemiş, izlemeyi sürdürüyor. 

Türkiye dinleyenler mi, yoksa dinlenenler mi arasında? Bizden birilerinin dinlendiği biliniyor da, Pegasus müşterisi miyiz, henüz bu konu meçhul.

İzlemeye değer.

ΩΩΩΩ

Reklam

26 YORUMLAR

 1. “Fatih
  26 Temmuz 2021 At 01:27
  Amerikalı efendiler düdük gibi öttürdükleri muhalif gazeteci görünümlü tetikçilerin bazılarını yayınlayıverdi.
  Neden?
  Patron kendisini hatırlatır.
  Kiralıklar hadlerini bilsinler diye.
  Demek ki son 6 aydır pompalanan yalanlar az gelmiş olmalı.
  Diyorlarki;
  Başka türlü ayakta kalabilmeleri mümkün değilmiş.
  Sadece para alıyorlarmış.
  Talimat almıyorlarmış.
  Al parayı, at yalanı…
  Salla iftirayı, kap doları…
  Kamyon yüküyle dolarları elin Amerikalısı hayır hasenat için veriyormuş bunlara!

  Madem öyle, denemesi bedava…

  Hiç değilse bir hafta Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda yayın yapsınlar, görelim bakalım o paralar gelmeye devam edecek mi?

  Yorumu Cevapla
  Mehmet Can
  26 Temmuz 2021 At 12:23
  Ne kadar basit bir yorum. Fon alan yayın organları ülke menfaatlerine aykırı mı yayın yapıyorlar? Hayatlarında taşın altına elini koymamış insanlar beni ürkütüyor. Biraz okuyup dünyayı öğrenin, açık görüşlü olun, her konuya önyargıyla bakmayın lütfen.”

  Evet mehmet can haklısınız, çok basit bir yorum;
  anlaşılmayan hiçbir şey yok, tane tane yazmış fatih bey, iyi de etmiş, az söylemiş öz söylemiş…
  Sormuşsunuz: “Fon alan yayın organları ülke menfaatlerine aykırı mı yayın yapıyorlar? diye;
  hayrına mı yapıyorlar, yaparlar mı?
  “Hayatlarında taşın altına elini koymamış insanlar beni ürkütüyor.” buyurmuşsunuz;
  doğru söylüyorsunuz, beni de ürkütüyor!
  Yıllarca devletin yurtdışına master doktora yapsınlar diye burslu gönderdiği badem bıyıklı tosuncukların memleketin kaymağını yiye yiye milletimize yaptıkları kahpelikleri hatırlayınca; gavurun parasıyla bize neler etmezler dedim!
  Ne kadar ürkseniz azdır yani…
  “Biraz okuyup dünyayı öğrenin, açık görüşlü olun, her konuya önyargıyla bakmayın lütfen.” diyorsun, çok güzel demişsiniz, ne mutlu size!
  Okuyup dünyayı öğrenelim, açık görüşlü(?) olalım, her konuya önyargıyla bakmayalım da;
  bak biz imparatorluk çocuğuyuz, babalarımız değilse de dedelerimizin kafakağıdı osmanidir,
  dünyaya çok şey öğretmişiz, yine de öğretiriz; neyini öğrenecek mişim düne kadar önüme katıp sürdüğüm marabanın???
  Her görüşe açığız; küfür, hakaret ve iftiraya karşıyız.
  Önyargılardan uzağız ama kimi meseleleri önceden düşünüp karara bağlamış olduğumuz için yanlışta mıyız?
  Önünü ardını bırakın da siz de bir karar verin artık; domuzdan yana mısınız, BİZden yana mısınız?
  İstersen biraz oku düşün, gez dolaş, önyargılarından basitlikten bir arın, elini götür bikaç taşın altına koy, sonra da bize bir cevap ver…
  Selametle

 2. AKP ve MHP oyları hızla erimekte. Cumhuriyette belirtilen yazı ile Artık Erdoğan gündemi belirleyemiyor. Artık gündemi Muhalefet belirliyor. Ekonomik sorunlar artık herkesi zorlamakta, Erdoğan ekonomiye çözüm üretemiyor. Gündemi bazı tekrar eden yanıltmaca işlerle gündemi değiştirmek istiyor.

  AKP ve MHP partisinde Panik var. Bu panikte hata etme olasılığını artırıyor.

  Yeni bir Fitne Tohumları atılıyor.

  “Soruları çalmak haram değil mi?” sorusunu:

  “Değil. Kâfirle savaştır bu. Bizim çocuklarımız değil de onlar mı girsinler devlete? Elbette bir şeyler yapmak zorundaydık.”

  Yukarıda ki Düşünce mantığı tamamen AKP zihniyetidir. AKP’nin Din anlayışıdır.

  Her türlü çalma ve haksız yerleştirme Haramdır.

  Hadis’te belirtildiği gibi bir müslümana Kafir Diyen İslam dininden çıkar.

  DÜŞÜNENLER İÇİN:

  Fethullah gülenin Görüntülü ve görüntüsüz 10 binlerce sohbet kaseti var.

  Fethullah gülenin, 80 Küsür Kitapları var.

  Bu sohbet kasetleri ve Kitaplar baştan sona AKP tarafından taranmıştır.
  Bu sohbet kasetlerinde veya bir kitapta Fethullah gülen Ülkenizi sevin, memleketinizi sevin, Doğru, dürüst insan olun yalan söylemeyin gibi… konular bulacaksınız.

  Fethullah gülenin Devleti ele geçirme gibi gayesi yoktur.

  Hayır diyorsanız, Bu sohbet kasetleri ve kitaplarda şu bölümde devleti ele geçirin gibi Tv’de görüntüler neden göremiyorsunuz?

  Çamur at yapışmazsa izi kalır, mantığı ile çok günah işleniyor.

  HATA ETTİNİZ.

  17/25 aralık yolsuzluk olayında Devletin polisine inanmadınız. Aslında içiniz bu olay doğru diyordu. bir yanınızda “Çalıyorlar ama çalışıyorlar” veya “Bal tutan parmağını yalar” sakat görüşü desteklediğiniz için size yoksullukla imtihan kapısı aralandı. hala Tövbe etmiyormusunuz.

  Nedense polislere inanmayan kişiler şimdi Mafya lideri dillendirince doğru demeye, veya suçladığı süleyman soylu koltuğundan olmamak için Dehdit amaçlı para sayma makinelerinden bahsedilince doğru demeye başladılar.

  • Teoman bey Cemaat içindeki mahrem yapılanmadan haberiniz var mı. Cemaatin gönüllülerinin dahi bilmediği   Mahrem imamlık görevinde bulunan husisi öğretmenlerden 4 bini askeri, emniyet, yargı ve Mit teki yapılanmayı anlatan itirafçı konumundalar.

   15 Temmuz darbe girişimine katılan FETÖ üyesi rütbeli TSK personelinin sayısı 5 bin 600 civarındaydı. 2017 yılı Mart ayından itibaren başlayan ‘sabit hat’ soruşturmalarında ise 17 bin 370 FETÖ üyesi tespit edildi. Yani darbeye katılanların iki katından fazlası bu yolla belirlendi. Bunların 1359’u firar ederken 16 bin 11’i gözaltına alındı. Delillere rağmen gözaltına alınan ve inkâr yolunu seçen 6 bin 164 kişi tutuklandı. İlginç rakam ise itirafçı sayısında… Delilleri inkâr edip tutuklanan 6 bin 164 kişi iken, itirafçı olarak serbest kalanların sayısı 6 bin 439 olarak gerçekleşti. Yani inkâr edenden çok itiraf eden var. İtirafçıların gözaltına alınanlara oranı ise yüzde 41 olarak gerçekleşti.

   • Yıllarca ilkokuldan itibaren cemaatte yetişmiş, üniversiteden sonra Zaman gazetesinde çalışmış. Ahmet Dönmez şöyle der;
    Kendi adıma konuşayım; 15 yıl Zaman gazetesinde çalışmış biri olarak, bugün bildiklerimin yüzde birini 15 Temmuz’dan önce bilmiyordum. Vallahi de bilmiyordum, billahi de…
     “Şuna inanırım; bilmek ile bilmemek arasına kainat sığar. Bir şeyi bilmiyor olabilirsiniz. Ayıp değildir. En fazla öğrenmemenin utancını yaşarsınız. Fakat biliyorsanız… Artık sizin için dünya, bir an öncesine göre başka bir yerdir.” 

  • Teo bu pasaj daha önce fetö soruşturmalarında tam da bu şekilde soruları çalan dersane öğretmeni tarafından sınava girecek şakirtlerden birine söylemişti:
   “Soruları çalmak haram değil mi?” sorusunu:

   “Değil. Kâfirle savaştır bu. Bizim çocuklarımız değil de onlar mı girsinler devlete? Elbette bir şeyler yapmak zorundaydık.”
   Saftirik eleman; hocam bu sorular kul hakkına girmiyor mu diye sorunca kaşar olan hocası da şöyle diyordu:
   “ne yani bu kadrolara biz değil de ateistler, komünistler mi girsin?” diyerek çabucak ikna edivermiş şakirdini:)))
   Gelip buralarda kalmış köfteleri ısıtıp ısıtıp parti veriyorsunuz haa???
   Az durun, geliyor alinin pençesi, patlayacak ensenizde!!!

  • Devletin kılcal damarlarına gireceksiniz diyen kimdi silahlı kuvvetlerde emniyette yargı mercilerinde kumpasları kimler yaptı her türlü çirkef maalesef alnı secdeli denilen malum zihniyet tarafından icra edildi siz hala fethullah hainini ve onun peşinden giden mankurtları temize çıkarma gayretindesiniz.

 3. Dinleyeni dinlerler, izleyeni izlerler:)
  Türkiyenin “kaşıkçı” kavgasındaki performası çok iyiydi.
  Bu kaçıncı kayıkçı kavgasıdır ki yine kayalıklarda ufalanır gider…
  İntronet şart!!!
  Ama ülkemiz dört koldan askeri olarak kuşatılmaya devam ediyor.
  Hattı müdafa yok, sathı müdafa vardır, o satıh bütün vatandır, yani tüm dünya ve galaksimiz:)
  Durursan düşersin; durmak yok yola devam!!!

 4. Hatay Büyükşehir belediye başkanını Lütfü Savaş katıldığı HRT Akdeniz Televizyonu’nda, gazetecilerin muhalefetin cumhurbaşkanı adayının nasıl belirleneceği yönündeki soruya, “Cumhurbaşkanı adayı sadece başarı, sadece birikimle olmuyor. Ulusal ve uluslararası karar vericilerin işaret edeceği bir insanı aday yapacaklar” diye yanıt vermişti.
  Muhalefetten tepki gelince Lütfü Savaş, “Espri yaptım” diye kendini savunmuş. Bi dahaki belediye seçimlerinde Demokrat Amcası O’na bi eşşek şakası yapacak gibi duruyor.

 5. Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyuran Tunus cumhurbaşkanı Said, söz konusu kararlardan sonra bir genelge yayınlanacağını ve kararların hemen yürürlüğe gireceğini aktardı.
  Cumhurbaşkanı ve ordu birlikte hareket ederek darbe yapıldı. Nasıl da benziyor bizim eski sisistemdeki darbelere.
  Chp ve ip in tek seçim vaadi.” Eski sisteme döneceğiz”

 6. Genç insan şöyle diyor: “bin TL’lik tilifonum vardı iki aylık maaşımla x phoonn tilifon aldım!”
  -ne yapabiliyon onunla?
  -anında uçak bileti alabiliyoon, borsadan for meks falan yapabiliyon.
  -hiç uçağa bindim mi?
  -yok!
  **Bir TLF alo demek, sosyal medyadan yararlanabilmek içindir.
  **Bir başka TLF iş insanlarının döküman vb gönderebilmeleri için dir.
  **Bir TLF şu bu için.
  Demekki burada ihtiyaca göre ürün alınmalı, bunu ona göre pazarlanmasına müsade edilmelidir!
  Biz ne yaptık? ,(Ayranımız yokken içmeye) yeterki yüzlira vergi alalım, cell şt katar katar mangır kazansın, ..
  Tamam da çocuklarımız! (O muktedirlerin de çocukları!) Caddede Karşıdan karşıya geçerken, araba kullanırken telefonda MESAJ yazıyooor looooo…
  TEHLİKE İŞTE BURDA, BURDAN BAŞLIYOR BELKİDE HERŞEY!

  • tehlike insanlari caresizlige alistirmaktir. insanlar hata yapar. eger herkesin elinde i phone olsaydi. bu sefer baska hatalar olacakti. onemli olan insanlara ozgur dusunmeyi adaletli bi ortam olusturup herkesin yetenekleri olcusunde basarini ortaya koyabilmesini saglamaktir. bu da yoneticilerin ve siyasilerin sorumlugunda. ASIL TEHLIKE ADALETLI ORTAM OLMAYACAGINI KABULLENMEKTIR. CUNKU ISTENEN BU.

 7. “Dünyayı yapanların başına yıkmak”
  Pakistan başbakanı olay gerçek ise bunu yapacakmış.
  Yapacak olan yapar.
  Hamasi açıklamayı bir yerlerden hatırladınız mı?
  Buna “palavra” denir.
  Amiyane ve argo tabirle” kuru sıkı”

 8. BAE Veliaht Prensi bin Zayed’in danışmanlarından olan Dhahi Khalfan’ın 3 gün önce attığı bir tweet dolaşıma girdi.
  Khalfan’ın 3 gün önce “İyi haber, yeni bir darbe geliyor” dediği ortaya çıktı.

  Adamlar da Pegasusçu çıktı.

 9. The Economist Intelligence Unit in hazırladığı raporada,
  Ülkelere göre demokrasi indeksi sıralamasında Tunus 54.sıradaymış.
  Dün Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, “ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle” kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurdu. 
  Rapora göre Tunus 10-15 basamak birden öne gelir herhalde. Mısır darbesinden sonra Mısır da baya öne gelmisti. Türkiye de darbe bastirilinca Türkiye yi geri atmışlardı.

 10. S A D E C E
  Kuzey Marmara otoyol projesindeki ek maliyet:
  2 milyar 186 milyon dolar,
  TL cinsinden 18 milyar 800 milyon TL.
  Tüm otoyol ve köprülerin yıllık geliri 2 milyar TL.
  Yani Türkiye’nin tüm otoyol ve köprüleri en az 9 yıl sadece bu ek maliyete çalışacak.

 11. Dinliyorlar elbette. O yazılım olmadan da FETÖ’den aldıkları eğitimle hukuksuz, yasalara aykırı bir şekilde herkesi izleyip dinliyorlar. Bu konuda kimsenin şüphesi yok.

  Başka bir haber. Akp, içerde ABD’yi düşman diye satsa da kendileri çok seviyorlar. New York’a 171 metre yüksekliğinde 32 katlı Türk Evi inşa etmişler. Toplam maliyet 291 milyon dolar. Hangi akla ve neye hizmet değil mi? Yolsuzluklarını yurt dışına taşımanın başka bir ayağı.

  Yurt dışından bağımsız medyaya gelen üç kuruş yardımlara etmedik laf bırakmazlar, kendileri dünyanın her yerine camisinden, külliyesine, gökdelenine kadar yapmadıkları halt bırakmazlar. Diyecekler itibardan tasarruf olmaz. Hangi itibarınız?

  Millete üç kuruşluk aşıyı alamadılar. Böyle sağa sola yolsuzluk namına para saçıyorlar.

  Beştepeye yaptınız bir saray. Kim gelip gidiyor. Hiç bir batılı demokrat ülke lideri gelmedi oraya. Gelenler İstanbul’a uğrayıp gidiyor özellikle oraya uğramamak için. Saraya gelenler de Ortadoğu’nun Asya’nın Afrika’nın diktatörleri. Yalansa yalan deyin bilelim. Gelen bir tane demokrat ülke lideri yok. Eminim davet üstüne davet gönderiyorlar, ama kimse kabul etmiyor. Demek ki itibar öyle sarayla olmuyormuş. Ama öğrenmediler ve saray yapmaya devam ediyorlar. Amaç başka bir şey elbette, biliyoruz.

  Kıbrıs’a da bir saray yapacaklarmış. Kim gelecek? İşte diğer diktatörler. Onlar bile gelmez de. Maksat birileri yolunu bulsun.

  Yazık. Bu fakir fukara ülkelerin çektikleri gerçekten çok yazık.

 12. belki de çok ses çıkıyordur da biz duymuyoruzdur;

  Mustafa Varank bayram mesajında “aya çok yaklaştık” demiş, daha önce “çalışmalarımızı hızlandırdık, aya sert iniş yapacağız” kendi sözüne atıf yaparak.

  çok sert inip de bir yerleri çökertmeseler bari!

  • Bir akademisyen olarak soyluyorum. mustafa varank a duysun ay a gitmek bi işe yaramaz. cunku ay da hayat olusmasi fizik yasalarina gore mumkun degil ay in cekim alani yetersiz oldugu icin atmosfer olusumu imkansizdir. ancak kapsul tipi bir yapida yasayabilirsiniz. ayrica ay a gitme ile mars a gitme enerji leri hemenn hemen aynidir. bundan dolayi uzay calismasi yapan tum ulkeler mars a yogunlasmis durumdalar. BAE bile marsa bi uzay araci gonderdi. Paramiz cope gitmesin diye yaziyorum.

   • Yolcu, akademisyen olarak siz olayı anlamamışsınız galiba. Sizin öğrencilerin vah haline.
    Ay’da çekim ivmesinin dünyadakinden 6 kat az olduğunu, atmosferin olmadığını lise değil, ilköğretim çağındaki bütün öğrencilere öğretiliyor zaten.
    Burdaki amaç, Türkiye’nin gelistirmiş olduğu hibrit roketin tek bir ateşleme ile uzaya sert inişi gerçekleştieme projesi. ilk adımlar böyle başlar.
    Amerka’da bu iş 1961 de başladı.1969 da hayalini gerçekleştirdi.
    Roketbilimci Doc.Dr. Arif Karabeyoğlu Fatih Altaylının programında uzay programının detaylarinı anlatiyor. Ufuk açıcı şeyler söylüyor. Karamsar olmaya gerek yok. Belki ögrencilerinize anlatacağınız gerçek ve faydalalı bilgiler edinirsiniz diye linki atıyorum.

    https://youtu.be/ce_tnZO-Ado

 13. “Bizden birilerinin dinlendiği biliniyor da, Pegasus müşterisi miyiz, henüz bu konu meçhul.”

  Fehmi bey! Mechul değıl. En ilk müşterilerinden birisiyiz.
  Ayni zamandada dinlenlerı’n başında birilerinin zehirlemeye çalıştıkları, devlet adamı var.
  Kaşıkçı cinayeti henuz, aydınlatılmadan
  Kanada’da yaşayan Sudi devletının infaz listesinde olan Arapistan vatandaşı, kaşıkçı ile yazıştığı bazı bilgileri gazeteciler ile paylaştığında ikisinin’de bu Pegasus vasıtası ile Sudi yetkilileri tarafında her hareketleri takip edildiğini Kanada hükümetine isbatlamıştı.
  Bu gibi teknolijilerin Müşterileri Diktatör’lükle idare edilen devletlerdır.

 14. Erdoğanın “bunlar benim yatak odama kadar dinlemişler” dediği onlar işte. ama Erdoğan hiç alakası olmayan kendi insanlarını suçlayıp cezalandırmayı seçti.

  • Pegasus,a ne gerek onun gelişmişı var. Adam seni bıkmadan dinliyor, arkadaş gibi zannediyorsyn. Sonra dinlediklerini abilerine aktariyor. Bide Fuat Avni vardı bunların ust versiyonu. Hocanın iyi huylu cinleri. Herşeyi bilirler masallah. Heybenin içinde turpmu var ananas mi var onu bile bilebilirler.

  • Onlar dinlemiyorlar dinletiyorlar. Yani dinleyenler yine bizim meraklılar ve düzenbazlar. Deniz Baykal’ın yatak odasını izleyen, yada MHP’nin 10 Başkan yardımcısının yatak odasına kadar izleyenler ve hepsini istifa ettirenler de bizimkilerdi. Başkalarına suç atmaya gerek yok. Onlar sadece teknoloji sağlayıcı.

   • bunu not aldım müsait bir zamanda başka notlarla birlikte toptan cevap yazacam İNŞALLAH.

Yoruma kapalı.