Eski ekonomik sistem ‘yerli ve milli’ idi, yenisine ne ad konulabilir diye düşünürken aklıma gelenler…

26
Merkez Bankası yeni başkanı eskisinden görevi devralıyor..
Reklam

“Londra’daki yüksek maaşlı işini bırakıp ekonominin başına gelmez” deniliyordu, sonunda hep birlikte gördük, Mehmet Şimşek, ilan edilen kabinede hazine ve maliye bakanlığı koltuğunda oturuyor ve daha da önemlisi Merkez Bankası’nın başına da Hafize Gaye Erkan getirildi.

ABD’den…

[Yeni başkan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. İngiltere Merkez Bankası’na başkan olarak atanmış (2013-2020) Mark Carney Kanada vatandaşıydı ve o görevden önce Kanada Merkez Bankası’nda başkanlık yapmıştı (2008-2013). Biz halen o noktada değiliz.]

Orada -ABD’de- bankacılık ve fon yönetimi alanlarında üst düzey yöneticilikler yapmış genç bir kadın Hafize Gaye Erkan

Medya “Merkez Bankası’nın başına gelen en genç ve ilk kadın başkan” diye duyurdu atanmasını…

Herhalde olağanüstü yüksek dolar cinsinden maaşları tepip ülkemize gelmiş olmalı.

Beklenen, Şimşek-Erkan ikilisinin Türk ekonomisine nefes aldırması…

Şimşek ilk açıklamasında ‘refahı artırma’ vaadinde bulunmuştu; şimdi hepimiz -bütün ülke- o vaadin yerine gelmesini bekleyeceğiz.

Reklam

Yeni bakan “Sabırlı olun” tavsiyesinde bulunduğuna göre amaca ulaşılması için bayağı beklenecek…

Bu arada, seçim gününe kadar 20 TL üzerine çıkmaması için büyük gayret sarf edilen ve bu amaçla Merkez Bankası rezervlerinin iyice eksiye inmesine müsaade edilen doların değeri, bir hafta içerisinde yüzde 20’nin üzerinde arttı.

TL’nin değeri en az %20 azaldı yani…

Sabırlı olacağız, başka çare yok…

İyi de, ülkede son beş yıl içerisinde uygulanan, önceki bakan Nureddin Nebati’nin ‘yerli ve milli’ adını taktığı, önüne ‘heterodoks’ sıfatı eklenmiş, ‘nassa dayalı’ olduğu ilan edilmiş sistem ne olacak?

Herkes Merkez Bankası yeni başkanının Para Politikası Kurulu’nun ilk toplantısından faizi yukarıya doğru fırlatma kararı çıkartmasını bekliyor. 

Faiz şimdi %8,5; bakalım faizin ilan edilecek yeni oranı yüzde kaç olacak?

Yüzde 8,5 resmi rakamı kimseyi aldatmasın. O oranla piyasalarda yapılan herhangi bir işlem yok. Yalnızca Merkez Bankası kendisinden borç alacak bankalara o oranı uyguluyor. Kağıt üzerinde bir işlem. Bankalar kredi kullandırırken müşterilerinden %35-%50 arasında bir faiz talep ediyor.

Reklam

O da kredi açarlarsa…

Pek çok banka epeydir kimseye kredi vermiyor.

Bankalar mevduat toplar, topladıkları mevduatı bireylere, şirketlere, kurumlara kredi olarak verir…

Ana fonksiyonları budur bankaların…

Mevduat toplamaya devam ediyor bankalar ama kredi açmayı bıraktılar.

Yakında mevduat toplamaktan da vazgeçerlerse şaşırmayalım.

Millet ‘nass’ kavramını bu konuyla ilintili olarak gündeme getiren AK Parti genel başkanı sıfatı da bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Şimşek-Erkan ikilisinin beklenen faiz artırma hamlesinin ardından yapacağı açıklamayı bekliyor.

Kötü niyetli o beklentide olanlar…

Sonunda ‘nass’ ile dince yasaklanmış olan paradan para kazanma yönteminin günümüzde enflasyonun fonksiyonuyla yerine geldiği fark edilmiş olabilir.

Enflasyon dar gelirli insanların sırtından zenginleri biraz daha zengin etmeye yarıyor.

Faizi zorla aşağıda tutabilmek için icat edilen ‘kur korumalı mevduat’ sözgelimi, milyonlarca doları olanlara bir o kadar daha dolar kazandırdı.

Kötü niyetliler açıklamayı siyasilerden bekleyedursunlar, ben esas ‘yerli ve milli’ etiketli ‘heterodoks ekonomi’ uygulamalarını ölümüne savunan gazeteler ve televizyon kanalları ile yazar ve yorumcuların, yeni döneme damgasını vuracağı anlaşılan Şimşek-Erkan dönemi tasarrufları konusunda ne diyeceklerini, ne yazıp ne tür yorumlar yapacaklarını merak ediyorum.

Arşivde duran ve kolayca erişilebilen yazılar ve yorumlar unutulamayacağına göre…

Onlara benden mazeret olarak kullanabilecekleri bir sufle: Bu politikaların ömrü en fazla dokuz-on ay; kısa vadeli politikalar bunlar. Yerel seçim sonrası yeniden eski ezberlere dönülebilir.

Bizlerden sabır bekleniyor, eski politikayı savunurlarken şimdilerde ters ayak üzerinde yakalanmış olanlardan ise tahammül…

Yeni dönem hepimize kutlu olsun.

ΩΩΩΩ  

Reklam

26 YORUMLAR

 1. Hazine ve Merkez atamaları bize bir şey gösterdi. Erdoğan’ın ilkokul seviyesinde ekonomiden anlamadığını. BDDK ataması da çok fazla aç gözlü olduğunu. Buradan iyi bir sonuç çıkmayacağı çok açık. Yeni Merkez başkanı Erkan çok itibarlı bir CEO. Burada itibarını yedirecek mi göreceğiz. Bir de Erkan hep siyah beyaz giyiyor. Beşiktaş mı yoksa başka bir mesaj mı?

 2. Kur 19-20 lira seviyesinde sabit tutulduğu için geçmiş aylarda uygulanan Kur Korumalı Mevduattan dolayı devletin bir zararı olmadı.Yani bundan dolayı milyonları olanların milyonlarına milyonlar eklenmedi.Belki şu son artıştan dolayı kur korumadan yararlananlar olabilir.Ama bildiğim kadarı ile bu sistemden de zaten vazgeçilyor.

  ***

 3. Türkiyede genel seçimler 5 senede yapılır Genelde erken seçimle 4 senede yapılır. Bu sefer normal şartlarda 3-3.5 yılda yapılacak.

  Uzman biri Millet partiside kazansa, cumhur partiside kazansa 1 yıl sonra seçim var diyordu. Yerel seçimmi hayır diyordu.

  AKP kemer sıkması yapmadı kasa boş Mecbur yapacak. Faiz artarsa Şirketlerin maliyeti artacak para güç ulaşacaklar şirketlerin parası yoktur hepsi kredi ile döner. Şirket kapanmalar ve işsizlik artacak.

  Mehmet Şimşekin dediği gibi “götürebildiğimiz yere kadar götüreceğiz” Erdoğanı iyi tanır Erdoğan bir sabah uyanır Şimşek senin yedi ceddinin elini öperim der Tekmeyi vurur zamanında yaptı arada gelenlerede bunlar “laf dinlemiyor” diye hep tekme vurarak gönderdi.

  Erdoğan gel gitler yaşayacak hedorodoks ve modern ekonomide sıkışacak.
  Kılıçdaroğlu herşeyin farkında hesap uzmanı olduğu için seçim grafiklerini iyi okuyor ona göre önlemini alıyor.

  Enkaz Millet ittifakı yerine onların üstüne yıkıldı. Gaza gelmeyin burda kılıçdaroğlunu istemeyenler hep troller.
  Yeni Lideriniz Kılıçdaroğlu hayırlı olsun. sabredin Seçim 5 yılda olacak diye bir şey yok yerel seçimlerde hezimete uğrayacaklar Ve millet jet hızı ile seçim istiyecek.

   • sağdan soldan bilgilere itibar etmeyin dün sözcü tv’ye çıktı konuştu. yorumlarda mantık ararım. Kııçdaroğluna üyeler şimdi dediğini yapsaydık diyorlar. İnsanlar düşe kalka gelişirler. CHP Oturmuş bir parti kendisi anlatıyor.
    Bakın İnsanlar arasında çok laf dönüyor Bunların hiçbiri gerçek değil. Kuran ve hadis Fitne zamanı der.
    Perinçekgiller Rusya tutan bu adamlar PKK ya ABD yardım ediyor diye bir laf çıkarmış Delini biri kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış.
    Kardeşim hagi çağda yaşıyoruz uydularımız var yardım Ettiklerinin görüntülerini ver saçma sapan işler.
    ABD PKK’yı terör kabul eder koca devlet terörle iş yapmaz artı masa başında birbirimizi koruyacağız diye antlaşmamız var.

    • Sağdan-soldan duyma değil, Prospektif-retrospektif okuma. Hocam kırk yılın cahiliyim, beni de bilgiç bilgiç konunuşturuyorsunuz ya, aşkolsun yani. Benim dediğime değil yazarın dediğine kulak verin.

 4. Sayın yazar istediği “mazereti” ürete dursun
  ama bankaların “Ana fonksiyonları”yla ilgili öngörüsü doğruysa yaşadık:
  “Mevduat toplamaya devam ediyor bankalar ama kredi açmayı bıraktılar.

  Yakında mevduat toplamaktan da vazgeçerlerse şaşırmayalım.”
  Bu çok iyi bir haber, hadi hayırlısı:)

 5. Üstadım bu gün yazdıklarımın hiç birini beğenmemiş, doğaldır. Zaten ben de Üstadım beğensin diye yazmadım. Ama beğenen biri mutlaka çıkar.

  Mesela şöyle bir şey desem; ulu bilge reyiz Mehmet şimşeği maliye bakanı, Hafize gaye Erkan’ı da merkez bankasına Başkan atayarak Engin tecrübesi ve pek yüksek zekasıyla küresel üst aklı yanıltma hamlesi yapıyor. Şahap kavcıoğlunu BDDK’nın başına getirerek de küresel üst aklı göz hapsine aldığını söylesem bütün yapay zekaların beğeneceğinden adım gibi eminim:)))

 6. eğer Ortodoks politikalar uygulayacaklarsa Hafize hanım da Mehmet bey de valizlerini çok dağıtmasınlar derim. çünkü Erdoğan nass a karşı gelecek adam değil.

 7. Türkiye, 100 yıl önceki siyasal bağımsızlığın ardından bugün, (özellikle de son 20 yılda atılan adımlarla) ekonomik bağımsızlığını da sağlamaya hiç olmadığı kadar yakın. Ancak, finansal bağımsızlık da bir sonraki hedef olmalıdır. Finansal bağımsızlık ise sermaye hareketlerine kapıların kapatılması anlamına gelmemeli. Daha çok, iç tasarrufların artırılması, dış finansman gereksinimin azaltılması ve piyasa manipülasyonları, spekülasyonları ile mücadele gibi bir dizi önlem olarak algılanmalıdır.
  Türkiye, finansal piyasaların insafına bırakılamayacak kadar büyük bir ülke. Finansal bağımsızlık bu yüzden hayati önem arz-eder.

 8. %19 tek ve değişmez faiz oranı en makul nass eklemeli piskevit arası lokumdur gözü doymaz aç gözlülere bence.
  Ekmek arası yeşil dolar yiyemeyeceğini KKM ile annayan bilimum sermaye, kefereden adam istesede (bir erkek bir dişi de olsa😂)
  Ömrü kelebek kadar olacaktır bana göre☹️
  Yerel seçimler var önünüzde!…..

 9. Erdoğanın Nas dediğine bakmayın Faizi Düşürürek Ekonomi dengelerini bozuyor. Faizi düşürme nedeni vatandaşa Değil, Büyük Firmalara Düşük faiz vererek İşsizliği önlüyordu. (Maliyetler az Oluyordu.)
  Artık Macburen Faizleri Artıracak Ve işsizlil patlayacak.
  AKP Giderek ayak Millete kazık attı Doğal gaz indirimi Enflasyon sepetinde Doğal gazı sıfır kabul edildi Enflasyon Düştü Millete daha az zam verecek. zam farkını hesaplıyorlar Doğal gaz indiriminden daha fazla.

  Millet işsizlikse, Yine Erdoğan zamanında İşsiz değiliz Kıt kanaat geçiniyoruz dedi. Ama işsizlik vuracak.

  AKP kazandı ama şimdiden Kaybetti, davulun sesleri gelmeye başladı. Kazanmak için yanlış yollara sapmak veya etik dışı davranmak, uzun vadede güvenilirliği ve itibarı zedeler.
  Dün Sözcü Tv’ye Kılıçdaroğlu katıldı. Şehirlerde %51 Ben, %49 Erdoğan aldı Biz öndeydik. Köyler açılınca öne geçti. 3 milyon oy Köylerden ben aldım . Erdoğan 6 Milyon oy aldı.
  Buralar TRT1 Seyrediyor Ayrıca buralarda 500-600 Bin para dağıtınca Zaten buralar enflasyondan Etkilenmiyor. Köylere Gidip Kendimizi Anlatacağız dedi.

 10. Yanlıştan dönmek erdemdir. Yine tahmininiz tutmayacak. Seçimlere kadar daha ılımlı ekonomik politikalar takip edilecek.Neticede seçimleri kazanmamız lazım. Seçimlerden sonra Şimşek ekibi daha etkili hale gelecek.

 11. Dün Smart Jar rumuzuyla yazan okura bir notum vardı unuttum, buraya bırakayım:

  Sayın Samart Jar o konu burada çok işlendi siz de buradaydınız o zaman. Biz o durağı geçtik, iki durak ilerde bekleniyorsunuz:))

 12. Çin devlet başkanı ucuz iş değil katma değeri yüksek işler yapmak istediklerini, ucuz işçilikten attık vaz geçtiklerini duyarlı epey zaman oldu.

  Doğu Perinçek de Türkiye Avrupa’nın yeni Çin’i olacak müjdesini vereli epey zaman oldu. Sonra ne oldu? Doğu Perinçek anavatandan haberler niteliğindeki Çin haberlerindeni durdurdu. Aydınlık sitesinde Çin sayfası arşive kaldırıldı.

  Yaşasın Avrupa’nın yeni Çin’i yaşasın ucuz işçilik, gelsin artık fabrika kampüsleri:)))

 13. Heterodoks ve yerli -mili ekonominin şimdi ne olduğunu , bizim bu köşedeki yerli ve milli troller de açıklayabilir , bekliyoruz !
  Yalan dolanlar , alavere dalaveteler , ortaya saçıldı!
  Velhasıl pis kokudan geçilmiyor , burnumuzu tıkıyoruz !

 14. Bence birine,yapılan bir işe muhalefet edilirken bile bunun bir adabı olmalı.Bu kin niye ?

 15. Serbestiyet’teki bir habere göre bir araştırmacı Facebook ve Instagram’ın açık bilgilerini incelemiş. Buna göre seçimde Akp 30 milyon TL üzerinde para harcamış bu platformlarda kara propaganda yapmak için. Örneğin il il şehit resimlerinin üzerinde Milet ittifakı aleyhinde sözler gibi. Öbür yandan CHP ve muhalefet aynı platformlarda bunun üçte biri, 11 milyon TL gibi bir reklam harcaması yapmış. İşte muhalefetin neden çalışmadığının en bariz rakamsal örneği bu dedim. İktidar tüm klasik medyayı satın almış, bastırmış, susturmuş, sindirmiş, korkutmuş, kapatmış, yasaklamış. Bu durumda ne beklersiniz, muhalefetin sosyal medyaya canhıraş saldırmasını değil mi? Fakat hayır oraya iktidar kadar bile yatırım yapmamışlar. Başıboş bırakmışlar. 30 milyon TL nedir ki? CHP’nin en az 100 milyon harcaması gerekirdi. Hatta daha fazla. Bu rakamlara ve sonuca bakınca, muhalefet açısından ciddi bir zaaf görünüyor. Son dakika kaçırılmış bir seçim bu. Muhalefet liderlerinin acilen istifa etmesi gerekiyor. Başta Akşener ve Kılıçdaroğlu (bu sırada).

 16. Şimşek İngiltere’den transfer edildi. O da Erkan’ı Amerika’dan transfer etti. Her ikisi de uluslarası tecrübesi ve güvenilirlikleri olan ekonomistler. Arkasından ne gördük. Görevi teslim eden Merkez Bankası başkanı, hop BDDK’nın başına atandı ödüllendirir gibi. Bu eski başkan doları 7 liradan aldı, 23 lirada bıraktı. Paramızı pul eden Erdoğanın emrinden çıkmayan bir zat. Merkez Bankasının asıl görevinin liranın değerini korumak olduğunu umursamayan birisi. Şimdi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Bu karar Şimşek’e sorularak mı alındı. Öyleyse daha vahim. Daha en baştan kendi ayağına sıkmak denir buna. Hayır hala bu iktidarda umut olduğunu zannedenlere artık acıyorum. Bunlar iflah olmazlar. Bir doğru yaparlarsa iki üç tane yanlış yapmak zorundalar. Elleri mahkum. Alışmış kudurmuştan beterdir.

  • Ender bey yeni merkezbankası başkanı gelmiş diye eskisini çöpe mi atalım?
   Hadi attık diyelim,
   bu sefer de adamı kapıya koydular diye tatava yapmayacağınızın bir garantisi var mı?

 17. Yeni dönem hakkaten kutlu olsun.. muhalefet chp ekseninde ,merkezinde şekillendigi müddetce hicbir cacık olmaz.chp zihniyeti fikir babaları 2000 öncesi laiklik ve islam düşmanlığı ile chp yi bitirip milleti kutuplaştırırken 2010 dan sonrada chp yi hdp lileştirip yine baltayı taşa vuruyor.bu chp hdp aşkı bitmez bu aşkı bile bile kuma olmak isteyen Meral çok ıztırap çeker😂muhalefeti illada,olmazsa olmazda,muhakkak, kesin şart, chp merkezinde birleştirmeye çalışanlar ya siyaseti bilmiyorlar yada ülkedeki muhalefetin düşmanı😂ama esas sorun kendine sağ muhafazakar dindar diyenlerin chp nin kulu kökesi olması kuyrugu olmaları..halbuki chp den bi kurtulsalar erdoğan sonrasi için şanslari var…(tabi şu anki liderlerin degil…)ama ne enteresan ki muhalefet dònüp dolaşıp chp merkezinde birleşiyor..yeni dönem kutlu olsun. .ama bu kutluluk muhalefet açısından değil…
  Bu asil Türk milleti halk partisini ihtiyarı ile iktidar yapmayacak..(Bediüzzaman)

Yoruma kapalı.