FETÖ mahkeme iddianameleri.. Adil Öksüz Almanya’da mı gerçekten?

5
Adil Öksüz, Kışla Jandarma Karakolu'nda..
Reklam

Sedat Ergin’in seri yazılarını okuyor musunuz; bir aydan fazla süredir FETÖ davaları iddianamelerinden hareketle, öncesi ve ardıyla 15 Temmuz 2016 gecesi neler yaşandığını Hürriyet’te anlatıyor…

Yıldıray Oğur da Karar gazetesinde yine iddianameleri didik didik eden yazılar yayımlıyor.

Sözcü’den Saygı Öztürk ise yine aynı davalar sırasında gündeme gelen asker kişilerle görüşüp onların sıcak görüşlerini paylaşıyor.

Müyesser Yıldız da Ankara’da devam eden davaları mahkeme salonundan, İstanbul ve başka kentlerdeki davaları da uzaktan izliyor; gözüne çarpan ayrıntılardan hareketle, Odatv sitesinde önemli tespitlerde bulunuyor.

Ben neden uzak duruyorum?

Herhalde benim de onların yazdıklarını satır satır okumaya ve okuduklarımdan kendi adıma sonuçlar çıkarmaya çalıştığımı anlamışsınızdır.

Anlamışsanız, doğru bir tespitte bulunmuş oluyorsunuz.

Okuyorum ve sonuçlar çıkarıyorum, ama çıkardığım sonuçları sizlerle paylaşmıyorum.

Reklam

Kabahatse, tamam bu kabahati işliyorum.

Yine de “Neden sizlerle paylaşmıyorum?” sorusuna cevap vermek isterim: Okuduğum her yazı kafamı karıştırıyor da ondan…

Beklediğim, bu değerli meslektaşların o uğursuz gecede yaşananlar hakkında beni/bizleri aydınlatmaları olduğu halde, her yeni bilgi kırıntısının, var olan kabulleri sarstığını fark ediyorum.

Doğrusunu söylemem gerekirse, devlet adına yapılan tasarruflar da, okuduklarıma tüy dikecek cinsten.

O gecenin kahramanlarından biri olduğunu bildiğimiz Korg. Zekai Aksakallı’nın vaktiyle adı ‘Toplumla İlişkiler Başkanlığı’ (TİB) iken ‘Özel Harp Dairesi’ diye de anılan Özel Kuvvetler Başkanlığı’ndan alınıp Gelibolu’daki 2. Kolordu Komutanlığı’na atanması ile başlayan tartışmalar, o bilgilerin tam anlamıyla doğru olmayabileceği kuşkusunu doğurmaya yaradı.

Zekai Aksakallı Paşa o gecenin kahramanlarından ise neden başında bulunduğu kritik görevden alındı? Değil ise, neden kolordu düzeyinde bir karargâh görevine atandı?

Görüyorsunuz değil mi, yapılan bir tasarruf kafaları nasıl karıştırıyor?

Kafası karışıklıkların zihinlerini açmada kilit konumda bulunanlardan MİT Müsteşarı’nın durumu da son KHK ile birlikte farklı bir noktaya taşındı.

Reklam

Daha önce özel yasasıyla Başbakan’a karşı sorumlu olan MİT Müsteşarı, son kararname ile Cumhurbaşkanı’na karşı sorumlu hale getirildi. Herhangi bir kurum veya birim, kendisinden görüş veya bilgi almak istediği takdirde, önce Cumhurbaşkanlığı’nın kapısını çalacak, oradan izin çıkarsa Müsteşar ile görüşebilecek.

Müsteşarın kendisi konuşmak ve görüş açıklamak istese, o da bunun için izin almak zorunda.

Oysa kamuoyu o gecenin en aktif devlet görevlisi olan ve çabalarıyla darbe girişimini boşa çıkarttığı bilinen MİT Müsteşarı’nın kafaları karıştıran ayrıntılara ışık tutabilecek açıklamalarına muhtaç.

FETÖ davaları açıldıkça ve savcılık iddianameleri erişebilir olunca ortalıkta dolaşmaya başlayan yeni bilgiler ve ayrıntılar konuya yakından vakıf olanlar tarafından açıklanma bekliyor.

Adil Öksüz akıbeti tam bir muamma

Adil Öksüz’ün gaybubeti de öyle.

İşte o konuda size en son haberler: 15 Temmuz gecesini ve müteakip 48 saati Akıncı Üssü’nde geçirdikten sonra, ifadesi alınmak üzere sevk edildiği Kışla Jandarma Karakolu’ndan salıverilen Adil Öksüz, sonraki birkaç gün boyunca yurdumuzun çeşitli illerini dolaşmış…

Sonunda bir yolunu bulup Almanya’ya gitmiş ve orada himaye altına alınmış…

Bunlar gazete haberleri.

Gazete haberi, ama Adil Öksüz’ü himaye ettiği düşünülen Almanya’ya nota bile verildi.

Gerçekten hala sağ ve bir Batı ülkesinde himaye altında tutuluyor olabilir mi, günler öncesinden kendisine bağlı subayları Ankara’daki evlerde toplayarak o geceyi en ince ayrıntılarına kadar planlamış olan sivil kişi?

Hem de 3 milyondan fazla Türk’ün yaşadığı ve en kalabalık diplomatik temsilcilerimizin bulunduğu Almanya’da?

Sorum kuşkucu mu geldi?

Doğru, bundan kuşku duyuyorum.

İyi de, günümüzün en ileri teknolojisine sahip ve o teknolojiyi kullanabilecek elemanları bünyesinde barındıran istihbarat örgütümüz, dünyanın her ülkesine uzanan kollarıyla, Adil Öksüz’ün nerede olduğunu tespit edemiyor olabilir mi?

Elbette çoktan tespit etmiş olması gerekir.

İsrail ne yapmıştı?

Burada gelin ben olun da İsrail devletini hatırlamayın.

Yahudiler ile bazı başka azınlık mensuplarına uygulanan ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine yol açan Hitler’in ‘nihai çözüm’ programının sorumlusu Adolf Eichmann İsrail ajanları tarafından kaçtığı Arjantin’de bulundu (1960 yılında), yakalandı ve gizli bir operasyonla getirildiği İsrail’de yargılanıp idam edildi.

Aynı İsrail, ustalıkla dünyanın gözünden sakladığı nükleer silâhlara sahip olduğu bilgisini İngiliz basınına sızdıran Mordechai Vanunu adlı nükleer uzmanı saklandığı Roma’da derdest edip getirmeyi (1986 yılında) başarmıştı.

İstihbarat örgütleri böyle işler için vardır zaten.

Sonuç?

Çıkardığım sonuç şu: Adil Öksüz Türkiye’de bir yerlerde veya yabancı bir ülkede saklanıyor olsa mutlaka bulunur ve şimdiye kadar çoktan ülkemize getirilirdi.

Gördünüz mü, yine kafalar karıştı; hem bu defa kendi kafa karışıklığımı sizlerle de paylaşmış oldum.

15 Temmuz’un üzerinden neredeyse 15 ay geçti; bu kadar kafa karışıklığı sağlıklı bir durum değil.

 

Reklam

5 YORUMLAR

 1. Başkalarına atıf ve alıntı yapmak yanısıra,bir de sayın Koru kendisine sakladığı düşüncelerini paylaşsa ben ve benim gibi düşiünenler için,tadına doyum olmaz.Başkalarının midesini bulandırıp,karnını ağırtacağı da madalyonun öteki yüzü..”Kılı kırk yarma” işinin ustasının kaçak güreşme demiyeyim de,”yerinin,yeninin darlığı”engeliyle sıra dışı,on numara olabilecek analiz raporundan mahrum kalmaktan üzgünüz.Daha önemlisi
  “bir hakikatın nihan kalması”Tarihe not düşmek bakımından bir kayıptır.Günler geçtikçe olması gerekenin tersine yoğunlaşan sis perdesi nefesimizi daraltıyor.
  Bunu da aslını,astarını öğrenmek için 50 yıl mı beklenilecek?

 2. Adil Öksüz’ün çift taraflı ajan olma ihtimali çok yüksek.
  Çift taraflı ajanların sonu da genellikle kör bir kuyunun dibidir.
  Bana kalırsa çoktan eşek cennetini boylamıştır.
  Onu kullananlar icabına bakmış olmalılar.
  Değilse şimdiye çoktan bulunurdu.
  Vaktiyle Uzan’ları bile bulabilmişken…

 3. Tarlayı çok güzel sürüyor, deyim yerindeyse altını üstüne getiriyorsunuz… Bizden de “Ne ekerseniz ekin…” diyorsunuz… Aralıklı olarak, “toprak numunesi” alınarak hareket edilmesi en doğrusu… Sizlerden çevrenizdeki “Sosyolog ve Psikolog”ların görüş ve önerilerini(sosyal anlamda) aktarmanıza(sorumluluğunuzun gereği) ihtiyaç var diye düşünüyorum… Selâm sevgi ve dua ile…

 4. ”Adil Öksüz, Kışla Jandarma Karakolunda”..bu resimde Öksüz, hemde karakolda 48 saat kaldıktan sonra diğer tutuklular içerisinden cımbızla çekilip alınmış ve sırra kadem basmıştır. Karakol ve sonrasındaki gelişmeleri ve karakolda ve sonrasında işlem yapanlardan yola çıkarak yolun nereye çıktığı gayettabi keşfedilebilir.

  Tarihe not düşmek adına bu ve benzeri netameli konular bazı gazeteci ve yazarlar tarafından işlense de işin ”kara kutusu” hiç bir zaman açılmaz veya oradan sızan kırıntılar bile kontrollü salıverilir..kara kutuyu elinde bulunduranlarca.

  Baksanıza Menderes’in iade-i itibarının anca çeyrek asır sonra verilmesine veya 12 Eylül 1980 yargılaması yine bir o kadar zaman sonra yapılmasına rağmen aslında gerçek bir sonuca ulaşamadığımızı, her on yılda bir zuhur eden müdahalelerden anlıyoruz. 28 Şubat, ve 2007 e-muhtıranın akıbetini bile ”mezara kadar” bir sır olarak kalacağı için kafa karışıklığımız hala devam ediyor.

  Peki ya 15 Temmuz için, kafasında tilkilerin cirit atmadığı hangimiz var?

  Adil Öksüz bir sütre ve ya bir perde gibi durmuyor mu sizce de?

  Bunca zaman sonra ölü yada diri, Öksüz’ün akıbetini ortaya koymak devletin görevidir.
  Devletin kurumları bunu yapabilecek imkan ve kabiliyetlere de sahiptir. Bu ortaya çıktığında ne gibi sonuçlar doğurur diye pozisyon alınıyorsa o da başka.

  Madem ülkemiz bir sistem değişikliğine gidiyor ve bunu yakın zamandaki seçimlerle tescilleyeceğiz..bu sistem değişikliğini öneren irade bu konuda hiç bir engel tanımadan veya engele takılmadan da yol alıyor. Buna gidilen yolda iktidar, 15 Temmuzun karanlıkta kalan yanlarını ve Adil Öksüz muammasını alnının akıyla çözüp milletin önüne koymalı ki bu bir vefa borcudur. Ülkesine canını, ”vatan borcu” bilerek feda eden milletine…

  MİT Müsteşarının ”sır küpü” konumundan yasal olarak Cumhurbaşkanına karşı sorumlu olma haline getirilmesi, millete olan bu vefa borcunu ödemeyi kolaylaştıracak mıdır dersiniz?

 5. Sayın Koru Ahmet Nesin’in +gerçekteki 13 temmuzda imzalayıp 14 temmuz da resmi gazetede 6772 sayılı kanun ile ilgili yorumunu okudunuzmu?
  Acaba birileri hala sayın CUMHURBAŞKANI nı kandırmaya devammı ediyor?

Yoruma kapalı.