İki sorum var: Bahçeli neden Akşener’in İYİ Parti’nin başında kalmasını istiyor?.. İsrail ile ABD İran’ı neden tehdit ediyor?..

15
Reklam

İYİ Parti genel başkanlığından ayrılacağını söylemesi ardından Meral Akşener’e Cumhur İttifakı’ndan gösterilen yoğun ilgi elbette dikkatimi çekiyor.

O konuya gireceğim ama, İsrail’in “İran bize saldıracak” iddiasıyla dünyayı ayağa kaldırması, aynı iddiayı tekrarlayan ABD başkanı Joe Biden’in İran’a “Sakın yapma” ihtarında bulunması, benim canımı çok sıkıyor; önce o konuya değineceğim.

Söylemi ile eylemi arasında her zaman fark bulunan bazı politikacılar gibi davranıyor İsrail konusunda İran; İsrail karşıtlığında en ileri sözleri İranlı liderlerden işitiyoruz. Buna karşılık, İsrail’in ve ABD’nin tepki uyandıran pek çok eylemine, İran, bugüne kadar beklenen karşılığı hiç vermedi.

İran’dan İsrail’e tek bir füze atılmadı bugüne kadar…

Füzesi olmadığı için değil…

Lübnan ve Suriye’den İran’ı sevindirecek bazı eylemler yapıldı, ama İran’ın kendisi keskin sayılabilecek eylemlerden kaçındı.

Bir şu kronolojiye bakalım:

Kasım Süleymani İran’ın milli kahramanıydı, ABD tarafından Bağdat Havalimanı’na yapılan saldırıda hayatını kaybetti. 3 Ocak 2020 tarihinde. Ertesi gün cenaze töreninde patlayan bombayla da 100’den fazla İranlı öldü. İran’ı yasa boğan bu eylemlerden sonra, İran Cumhurbaşkanı Reisi şu konuşmayı yaptı: “Gücünüzü direniş güçlerine yetiremediniz, şimdi masum insanlara kullanıyorsunuz; ancak bu suç için ağır bir bedel ödeyeceğinizi bilin.”

Reklam

Süleymani’nin yetiştirdiği Devrim Muhafızları komutanlarından Seyid Rıza Musavi, İsrail’in Suriye’ye dönük bir saldırısında hayatını kaybetti; İran Cumhurbaşkanı Reisi, olayın ardından, “İsrail bu suçun bedelini ödeyecek” açıklaması yaptı. 25 Aralık 2023.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Fatimiyyun Tugayı keskin nişancı birlik komutanı Ali Hüseyni, ABD’nin Suriye’ye dönük bir saldırısında hayatını kaybetti. 5 Şubat 2024.

Son birkaç yıl içerisinde İsrail ve ABD tarafından öldürülen İranlı önemli kişiler bu üç Devrim Muhafızları komutanından ibaret değil; başkaları da var. Ancak bu üç önemli komutanın öldürülmesini, İran’da toplu tepkilere yol açtığı için, buraya örnek olsun diye aldım.

Tahran bu tür saldırılara sesli tepki veriyor, hem de şiddetli tepkiler veriyor; fakat doğrudan herhangi bir karşı-saldırı düzenlemiyor. Daha çok Lübnan’dan İsrail’e füzeler yağdırılıyor.

Bu defa da öyle oldu, ABD ve İsrail Lübnan’dan atılan füzelerden İran’ı sorumlu tutan açıklamalar yapmakta.

Canımı sıkan da bu.

Sanki Gazze’de yaşanan ve yaşatılanlar yetmezmiş gibi, ikinci bir cephe daha açılmak isteniyor. İran, önemli isimlerine yapılan ölümcül saldırılara saldırıyla mukabele etmediği halde, başka ülkelerden gönderilen füzeler yüzünden suçlanıp duruyor.

“Acaba sıra İran’da mı?” diye düşünmeden edemiyorum.

Reklam

…..

Meral Akşener’e ilgi büyük

Meral Akşener ne kadar seviliyormuş, hem de Cumhur İttifakı tarafından…

İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener’in bu ay sonunda yapılacak kongrede yeniden aday olmayacağını açıklaması sonrasında, MHP lideri Devlet Bahçeli, bazılarını şaşırtan bir açıklama yaptı.

Dediği şu: “Ayrışma kararından vazgeçerek partinin başında devamını, aday olmayı düşünenlerin de etrafında kenetlenmesini düşünmekteyim.”

Her şeyi çok bilen yorumcular bu açıklamayı yanlış değerlendirdiler. 

Nitekim sonrasında, birileri, AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da, benzer bir tavsiyeyi, bayram tebriği vesilesiyle konuşurlarken, bizzat Akşener’e yaptığını iddia ettiler.

AK Parti bu iddiayı yalanladı.

Elbette AK Parti ve Cumhur İttifakı, bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti’nin başında Akşener’in kalmasını isterler. Ancak, MHP lideri Bahçeli’nin hesabının AK Parti ve Erdoğan’ın görüşünden farklı olduğunu düşünüyorum.

Nedenim şu:

Devlet Bahçeli’nin şahsında temsil edilen ideolojinin yakın zamana kadar tek bir adresi vardı: MHP. MHP, girdiği seçimlerde en fazla %15 oy alan bir partiydi.

Vaktiyle MHP içerisinde yer almış olan ve Bahçeli ile ters düşseler bile onun temsil ettiği ideolojiyi benimsedikleri bilinenler tarafından İYİ Parti kuruldu. Daha şehirli bir seçmen kitlesine hitap etmek üzere… Girdiği ilk seçimde %10 oy aldı, ama bir ara oyunun %17’e yaklaştığı anketlere yansıdı.

Onu da Zafer Partisi izledi ve geçmişte MHP’de bulunmuş Ümit Özdağ’ın partisi de ilk defa katıldığı 2023 genel seçiminde %2.30 oy aldı.

Toplamı şöyle: 10+10+2,5=22.5… [BBP’nin 2024 seçiminde aldığı 870 binden fazla oyu da bu denkleme katabiliriz.]

Devlet Bahçeli bu hesabı yapıyor ve Akşener’in partinin başında kalmasını ideolojisinin yaygınlaşması için istiyor.

AK Parti ile genel başkanı Erdoğan’ın Akşener’in yerinde kalmasını arzu etmesinin Bahçeli ile aynı olduğunu sanmıyorum.

ΩΩΩΩ

Reklam

15 YORUMLAR

 1. İran, Hamas’a göre daha akıllı davrandığı için tahriklere bile aldırmıyor. Çünkü uysa Irak’tan da Suriye’den de beter duruma düşürüleceğini biliyor. İneğe özenen kurbağalara ders niteliğinde. Son kullanım tarihi epey geçmiş Bahçeli 25 yılda ne yaptıysa aynı şeyi yapıyor. Tarih; hiç bir önerisi TC için hayırlı olmayan ama partisinin başında en uzun kalan lider diye yazacaktır.

  • Yahya bey, sayın devlet bahçeli son yüzyılın
   en büyük türk siyasetçisi ve lideridir,
   sizin gibilerin bunu takdir etmesini beklemeyiz ve istemeyiz!!!!
   Sadece başkanlık sistemiyle bile ülkemize yaptığı katkı her türlü takdirin üstündedir…

 2. Rusya devre dışı kaldığı için sırada Çin’in ortaklarından İran a gelmiş olabilir. en sonda Çin var ama Çin’in durumu farklı olacak Çin muhtemelen içten kaynatılarak sonuç alınacak…. görelim….

  • Rusya Nijer’de kolordu konuslandırdı, Suriye’de Libya’da varlığını sürdürüyor. yayıldığı yerlerden çekilmedi aksine askeri yayilmacılığına devam ediyor. kendi giremedigi yerlere İran giriyor. İran’ı çin de destekliyor. büyük bir savaş çıkma tedirginliği tarafların temkinli ve ağır hareket etmesini gerektiriyor.

 3. İran, ABD, İsrail hakkındaki görüşlerinize katılıyor ve ayrıca İran hariciyesini kutluyorum. Devlet Bahçeli’nin ”Türk Milliyetçiliği” ideolojisini daha da yaygınlaştırmak için Meral Akşener’in İyi Parti’de devam etmesini istiyor ifadenize ise katılmıyorum. Bahçeli’nin böyle bir niyeti olsaydı 2015 Kasım seçimlerinden sonra MHP genel başkanlığını bırakırdı zira 2015 Haziran’da Türk Milliyetçilerine çok ciddi bir teveccüh gösterilmiş ve iyi değerlendirilmiş olsa bu durum katlanarak artacaktı. Ayrıca Bahçeli’nin derdi milliyetçilik olsa zannederim kendi teşkilatını farklı milliyetçi partilerin teşkilatlarına saldırtmak için kullanmazdı. Benim görüşüme göre Akşener’in devam etmesini isteme sebebi İYİ Parti’de yaşanacak bir değişimin önümüzdeki süreçte MHP’yi iyice eritecek ve tamamen bir tabela partisine dönüştürecek olma ihtimaline karşı bir önlem.

  • İP’in her iki partidende (hatta CeHaPe den bile) oy tırtıklayacağını biliyor görüyorlar da ondan bu telaşe!
   Demirel+özal+türkeş türküsü yazarsa birde varya, üç değil iki vakte kadar 🥳..
   Bu madam kendiliğinden gitmez zaten.
   O koltuğa tek başına! oturabilecek bir trılaylom da var etmediler! varda etmezler bu bizim siyaset cenderesinde😡.
   Yükselemeyen borsa düşer!!
   Genişleyemeyen milliyetçilik olur; ılımlı light milliyetçilik. Hatta mor pembe membe hanımlar bile mahkum bölünmeye!…
   Sonu: radikal %1 dönüşürler particiğe.
   ÇÜNKÜ BAZI GÜRUH YAPICI DEĞİL YIKICI BÖLÜCÜ BAŞKALARININ MAŞALIĞINA SOYUNAN BİR ZİHNİYETTE:(
   Bir tek CeHaPe nin genç kadrosu başara bilirde, iktidara yürüyüş başlata bilirlerse, ip gibi partilerde gelir BELKİ! kendine..

 4. bu işler sırayla oluyorsa ve sıra da İran’a gelmişse, İran’dan sonra sıra İsrail’indir kesin.

 5. Akparti öncesindeki hükümetlerin görev süresi ortalama 1,5 yıldır,
  yani çok sık başbakan değiştirmeye koalisyonlu yıllardan alışkınızdır ama
  partilerde genelbaşkan değiştirmek pek görülmez bizde,
  Y.akbulut, e.inönü, ve kk bir de ayağı kaydırılan baykal, hepsi bu kadar…
  Yani şimdi saadetin başkanına kim koltuğu bıraktırabilir, ya da bunu teklif edebilir?
  Belki de madam pavyonu terkederse
  öbür lider taslaklarına da kötü örnek olur diye endişe ediliyorlardır,
  o yüzden gitme kal, ya beni de götürürse durumlarından çekiniyor olabilirler yani:)
  Sonuçta, türk kadını politikadan uzak dursun,
  gitsin evinde sarma sarsın daha iyidir,
  siyaset dünyasında kadına ihtiyaç duyulmayacak kadar bioçeşitlilik var zaten…

 6. Iran konusunda herkesin kafasinda kırk tilki var hic birinin kuyrugu da birbirine degmiyor !
  Yani hesaplar muhtelif senaryolar çeşitli!
  Sanki Iran’ı bir tuzağa çekme amacı var gibi görünüyor , iyi de o zaman bu işin sonu nereye varacak ?
  Ortadoğu’da bir savaş mı başlatılacak?
  Başlatılan bu savaş nerde , nasıl duracak ?
  Yoksa böyle sağlı sollu şamarlarla Iran’i
  dizginlemeye , bir kenara çekilmeye mi çalışıyorlar?

 7. Meral hn İP in başında olması halinde ne olur?/olabilir?
  -cumhur ittifakına dahil olabilecek bir potansiyel hazır ortak🤗.
  -eski ortaklar düşman olmaz! Olamaz!..😊
  -içişleri b. yapmış bir kişinin göz göre göre tasfiye edilmesi cumhur kafasına ters🙃
  -sağ cenahın merkezindeki direklerden birinin yaralanması faşist zihinlilerin işine ne kadar gelebilir??
  -bu coğrafyada artık siyasetçi atılmaz harcanmaz deliğe süpürülmeezzz!!!
  -İP’nin başında kendi bilip tanıdıkları (ciğerini bilirim gibi..😊) birinin olması, rakiplerinin rahatının da bozulmaması, başlarının ağrımaması demektir!🤕.
  Binaaleyh,
  Yeni yapılanma, değişiklik sonucunda ne oldu TR siyaset dünyasında?????🤔
  CeHaPe zihniyetinin ne kadar korkutucu!! Ne kadar tehlikeli!! Ne kadar bir vatan haini işbirlikçi hatta acan bir zihniyet olduğu annaşıl madımı, 31 Mart’ta 😳🤣😂🤣
  Ek mi yapmak istiyorsun diye sorarlar adama.. ne’tçek sin? Yolanın başını daha güççücük iken eziveeceksin😂.

 8. İran bir bela, bir müsibet midir? Kim için? İRAN HARİCİNDEKİ HERKES İÇİN!
  Hatta Rus Çin için??…
  (Onu tarih yazacak ben değil)
  Midleastten kov Budini Putini koyabilirsen.
  Kovdun kazara diyelim, ya kim koruyacak seni natanyahu katillerinden? Kim engelleye bilecek İran’ı yenebilecekmisin makus talihini ondan sonrası???…
  Osmanlı döneminde şah xx belasıydı bu coğrafya insanının,
  Esedler döneminde Humeyni kafası!..
  Batı neyin baş belası derseniz:tüm ortadoğu hatta Asya nın başına tanrının verdiği … (artık ne derseniz deyin hepsi uyar😡).

 9. Aynı aynı. Şimdiye kadar kritik zamanlarda hep Cumhur İttifakına çalışmadı mı Akşener? şimdi de Yeni anayasa için hizmetini esirgemeyecek. Yanlarına DEM i de alacaklar merak etmeyin. Orta Asya tipi başkanlık için.

 10. Genel kabul gören tez, İsrail’in/Netanyahu’nun Tahran’ı savaşa çekerek kendi bölgesel ve iç sıkışmışlığına nefes borusu açmak adına, sadece/aslında İran’ı değil, ABD ve İngiltere’yi sahaya indirme planının bulunduğudur…
  Ek gerçek, İran’ın, Gazze krizinin başından bu yana, “kendi topraklarına saldırı olmadıkça savaşa karışmayacağına” ilişkin resmi duruşuyla, Ortadoğu’da bir tür inanışa dönüşmüş, “Tahran gürler ama yağmaz” kabulünün/pratiğinin diş macununun ortasına basar gibi sıkıştırılmasıdır…

 11. Mansur Yavaş İYİ Parti içinde güçlü konuma gelmeye şimdiden çalışmaya başlamış görünüyor. Meral Akşener boşuna konuşmadı. “Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş İYİ Parti’nin içini karıştırıyorlar” diye bas bas bağırdı.
  Türkiye’de iç politikada iki yıl içinde çok şey olacak.
  Dış konjonktür de olmak üzere çok hareketlilik olacağı belli.
  2026 yılında erken seçim tartışmaları özellikle CHP tarafından sokaklara taşınabilir. Batı’nın ekonomik manipülasyonları arttırılarak erken seçim tetiklenmek istenecektir. Şimdiden doların arkasındaki güçlü Yahudi ailesi Rothschild’in dergisi The Economist İmamoğlu güzellemeleri yapmaya başladı. Dış ekonomik tezgahlara dikkat. Ama unuttukları bir gerçek var. Aziz milletimiz tezgah kuranlara, yabancıya güvenerek yola çıkanlara tokadı atmaya bilir.

 12. sıranın İran’da olmasının nasıl bir mantığı var bilmiyorum ama Rusya’ya mühimmat desteği veren İran Ukrayna savaşı’nın uzamasına da katkı yapmış oluyor. İran’ın Çin’le de askeri ve siyasi ilişkileri kuvvetli. Amerika İran’a Rusya’ya silah ve mühimmat verme, Rusya’ya verecek kadar silahın varsa onları kendini savunmak için kullan, Çin’i de bölgeye sokma demek istiyor olmalı. herkesin ne istediği belli istediklerini verip vermeme meselesi de İran’a kalmış,

  hem dünya liderimiz ulu bilge reyizin İran’la arası iyidir. reisinin karar vermesinde reyiz yardımcı olur, olmadı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de devreye girebilir İran’ın yarısı Azeri geri kalanın yarısı da türk derler.

Yoruma kapalı.