Bu kadar saldırıya, tezvirata rağmen yine basın özgürlüğünü savunuyorum.. deli miyim ben?

2
Reklam

Yazılarıma gelen yorumlardan biliyorum: Ne zaman basının özgür olması gereğinden, gazetecilerin yargılanmaması, yargılanmaları gerektiğinde tutuksuz yargılanmasından söz açsam, geçmişin ve günümüzün nice olumsuz örneklerini hatırlayıp yüzüme vuran okurlardan itirazlar geliyor.

Gazetecilerin öyle bir imtiyaza, korunma zırhına sahip olmayı hak etmediğine inanılıyor.

Benim de içimden zaman zaman benzer düşünceler geçmiyor mu?

Geçiyor elbette.

İşte son bir örnek:

Dünkü Sözcü gazetesi, Özlem Gürses’in Hürriyet yazarı Mehmet Yakup Yılmaz’la gerçekleştirdiği bir mülakatı yayımladı. Sözcü mülakatçısı, Hürriyet yazarına, “Hem Sözcü hem Cumhuriyet soruşturması filanca kişilerin gizli tanıklığı ile şekilleniyor. Zaten yazdınız ama… Ne anlıyorsunuz bu durumdan?” diye soruyor…

‘Filanca kişiler’ diye geçiştirdiğim bölümde iki isim yer alıyor; biri benim.

Bu mülakatı okuyan Sözcü gazetesi okurları beni kendi gazeteleri ve Cumhuriyet gazetesiyle ilgili soruşturmalarda ‘gizli tanık’ bilecek.

Reklam

Cumhuriyet gazetesiyle ilgili iddianame açıklandı, davası da başladı. “Acaba yanılıyor olabilir miyim?” diye bayağı kabarık iddianameyi başından sonuna kadar taradım; hayır yanılmıyorum: Adım iddianamede açık veya gizli tanık olarak geçmiyor…

Zoraki tanıklığım

Zaten başından beri, gazetelere ve gazetecilere karşı açılan davaların yanlış olduğunu yazıp duran biriyim. Gazeteler ve gazetecilerin kılına dokunulmasını arzulamadığını yıllardır her vesileyle duyuran biri olarak, yazıp söylediklerimin aksine nasıl davranabilirim?

Yalandan nefret ederim, yazı hayatım boyunca yalan olduğunu bilerek tek satır yazmamakla övünürüm.

Peki ya Sözcü gazetesi? Cumhuriyet davasıyla ilgim yok, ama Sözcü soruşturmasındaki tanıklığım?

Orada da ‘gizli tanık’ değilim, tanığım.

Nasıl ‘tanık’ haline geldiğimi dünya âleme kendim açıkladım.

Yıllar önce, şimdi Sözcü gazetesinin sahibi olan gencin gazeteci babası, oğlunun, o sıralar okuduğu İsviçre’de tanıştığı bir grup sayesinde ‘örnek bir insan’ haline dönüştüğünü bana kendisi iftiharla anlatmıştı.

Tanıştığı insanların o sıralar ‘Cemaat’ veya ‘Hizmet hareketi’ diye adlandırılan yapılanmayla irtibatlı olduğunu da vurgulayarak…

Reklam

Ben de, ilki 28 Temmuz 2008, ikincisi de 24 Nisan 2010 tarihlerinde olmak üzere iki kez, onun bu sözlerinden hareketle iki taraf arasında paralellik kurmuştum. 7 Şubat MİT Müsteşarına kurulan kumpastan (2012), 17/25 Aralık’tan (2013) ve 15 Temmuz’dan (2016) yıllar önce…

Hepsi birer paragraftan ibaret iki değini…

Geçen yıl Ağustos ayında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ne konuda tanıklık yapacağımı bildirmeden, tanıklığıma başvurmak için çağırdığında, konunun o iki yazım olduğunu ifade verdiğim sırada öğrendim.

Verdiğim ifade yıllar önce bana söylenmiş cümleyi aktarmaktan ibarettir.

Savcılıkta yazılarıma sahip çıkmakla yetindim.

Hepsi bu kadar.

Özlem Gürses’in sorusu baştan sona yanlış sizin anlayacağınız.

‘Başarılı yazar’ da doğru söylemiyor

Tanıklığım Sabah gazetesi tarafından duyurulduğunda.. Sözcü gazetesi.. ve bütün yazarları.. bana karşı yaylım ateşine başladığında.. sadece işin doğrusunu yazarak kendimi savunmakla yetindim.

Konuya ilişkin bir değil tam iki yazım var ve ikisine de bu linklerden ulaşılabiliyor.

Sözcü mülakatçısının sorusu yanlış da, Gürses’in “en çok okunan yazarlardan”, “başarılı biri”, “hepimizin kafasındaki soruları sordu, sormaya devam ediyor” övgülerini kendisinden esirgemediği Mehmet Yakup Yılmaz’ın cevabı çok mu doğru?

Okuyalım:

“Fetullahçı çete yeni bir operasyon çekiyor diye düşünüyorum. Bu yapılanlar kimin işine yarıyor, ona bakarsanız, bu operasyonların arkasında kimin olduğunu da bulabilirsiniz. Fetullahçılara yarıyor, demek ki arkasında Fetullahçılar var ve bu arkadaşlar da Fetullahçı geçmişe sahipler.”

Aferin ona…

“Gazetelere ve gazetecilere dokunmayın” anlamına gelen yazılarıma itiraz eden okurların bazısı, geçmişte ve halen benim maruz kaldığım saldırıları da hatırlayabilecek durumdaki kişiler. Sözcü’de dün yayımlanan son mülâkatı da okumuşlarsa, kendilerinin bir kez daha doğrulandığını düşünmüş bile olabilir o insanlar.

En etkili silâh basın özgürlüğüdür

Ya ben bu son saldırı üzerine görüşümü değiştirdim mi?

Hayır. Kendime yakın çevrelerden gelen uyarılara, takılmalara, hatta saldırılara rağmen, hâlâ basın özgürlüğünün gerekli olduğuna, bu özgürlüğü yanlış kullananlara karşı en iyi ve en etkili silâhın yine basın özgürlüğü olduğuna inanıyorum…

Basın kendi yanlışlıklarıyla yine kendisi baş edebilir.

Geçmişte (darbeler sonrasında, 28 Şubat’ta, 1 Mart tezkeresi sırasında, 27 Nisan e-muhtırası verildiğinde ve AK Parti kapatılma davası sürecinde) baş etmiştik; bugün de kalem elimizde, günün teknolojik imkânlarını kullanarak, yine baş etme çabasındayız.

Yalnız kalsak bile.

Saldıranlar.. gerçekleri yamultanlar.. yalandan-dolandan menfaat sağlama çabasına girenler.. onlar utansın.

ΩΩΩΩ

Reklam

2 YORUMLAR

 1. o yorumculardan biri olarak fehmi beye teessüf ederim. basın eleştiren yorumcular basın özgürlüğünü savunmayan gazeteci alerjisi olan kimseler değiller ki haklı çıkan yorumculara rağmen siz gene basın özgür olsun fikrinizi savunuyor olasınız. ben iletişim fakültesi mezunuyum basını savunmak siz kadar bana da düşer. üstelik ben sadece ülkemizde değil batı başta her yerde basının halini eleştiriyorum. gücün makamın paranın olmadı silahın gölgesi altında olan sadece ülkemiz basını değil…
  basın da özgür olsun
  yargı da
  eğitim de
  sanat ta
  hatta
  din de
  bunların olması için insanların vicdanlarının hür olması gerekmiyor mu…belirli kalemler olarak vicdanlara seslenmeniz gerekmez mi. kalbi selim vicdanı hür olmayan insanın kalemi hür, yargısı adil olur mu. kime sesleniyorsunuz. birisi özgür bıraksa diğeri bırakmıyor biri atsa diğeri tutuyor.
  satılık olanın bir alıcısı mutlaka çıkıyor… sadece kalemlerin satılık olduğu bir zamanda değil kalplerin satılık olduğu bir zamanda yaşıyoruz en acısı ise fiyatlarının son derece düşük olması.
  vicdanı hür kalemi hür olanlara en derin saygılarımla..

 2. Basın: ”Yalancısı” çok fazla ”Doğrucusu” yok denecek kadar az.
  ”Utanmazı” çok fazla, ”erdemlisi” çok az,
  ”Menfaatperest’i” çok fazla, ”Diğrergamı” yok denecek kadar az…
  Yamultup ta yamulanların haddi hesabı yok, çizgisinden şaşmayanlar ”Demode”
  İdeolojisine gark olup dayatmacı olanının bini bir para, realist olanını ”ara ki bula ki”
  Güce ”boyun eğmek” ülke menfaatine yorulur da ”dik durana” yaşasın ”Vatan hainliği”…

  Evet..Basın özgür olmalı..Gerçekten.
  İşte o zaman ”Doğrulara” daha erken ulaşırız.

  Yalancılar!.. Her zaman olduğu gibi..eni sonu.. elenirler.
  Elek altı..

  Ancak; basın, ”Gerçek Özgür Basın” olduğunda…

Yoruma kapalı.