MHP lideri seçime beş kala çıkmasını beklediğim tartışmayı erkene çekti

24
Bahçeli: “Önümüzdeki dönemde çok şey değişecektir, her şey değişecektir. Öyle gözüküyor. İnşallah Türkiye değişmez.”
Reklam

Muhalefetin ‘6’lı masa’ diye anılan ana gövdesini oluşturan partilerinin liderleri tarafından önceki gün açıklanan taslak anayasa metninde, cumhurbaşkanının bir defalığına yedi yıl için seçilmesi öngörülüyor. 

“Liderler cumhurbaşkanlığını bir ‘heves’ olarak mı görüyorlar?” diye düşünmeden edemedim. 

[Kenan Evren, cumhurbaşkanlığının son yılında, bir soruya cevap verirken “Biz hevesimizi aldık” demişti de, bu soru oradan aklıma geldi.]

Yanlış bir kişi kazara o makama seçilmişse neden ona yedi yıl tahammül edilsin?

Doğru bir seçim yapılmışsa, öyle biri neden bir defalığına o makamda kalsın?

Üzerinde biraz daha düşünülmesi gereken bir teklif bu.

Teklife en şaşırtıcı itiraz hiç beklenmeyecek birinden geldi.

MHP lideri Devlet Bahçeli’den…

Reklam

Partisinin dün yapılan grup toplantısında her zamanki celadetiyle konuşan MHP lideri, sözü bu konuya getirip şu sözleri sarf etti:

“Cumhur İttifakı milletin ittifakıysa iki yetmez üç olsun dersek ne yapacaksınız? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi beşer yıllık üç dönem olsa da yeni yüzyılın 25 yılını tamamen lider ülkeye doğru hızla götürsek. ‘Altılı ganyan’ duysun, bugün veya yarın, belki başka gün, nerede ne yapıyorlarsa yapsınlar, bunu yapmazsanız tarih ve millet huzurunda nankör ve inkarcı olarak anılacaksınız. Hiçbir zaman da milletimizden geçer not alamayacaksınız. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin arayıp bulduğu şifadır.”

Kendisini dinleyenler arasında uzun yıllardır aynı sıralarda oturup her salı günü yaptığı konuşmaları kaçırmayan milletvekilleri arasında, liderlerinin ‘başkanlık sistemi’ hakkında tamamen farklı görüşe dayalı konuşmalarını hatırlayanlar mutlaka olmuştur. Şimdi ‘şifa’ olduğunu duyurduğu sisteme en sert karşı çıkanların başında geliyordu Devlet Bahçeli.

[Bazı sözlerini hatırlatayım: 8 Mayıs 2012: “MHP olarak geçmiş dönemde Türkiye’nin gündemine sunulmuş olan başkanlık sistemi üzerinde görüşlerimizi çok net olarak ifade etmiştik. Türkiye’nin bugünkü siyasi, sosyal ortamı içerisinde başkanlık sistemini uygun bulmuyoruz. ‘Parlamenter sistemle Türkiye hedefe doğru yürümelidir’ düşüncesini hala paylaşıyoruz.” 11 Kasım 2016: “Anayasanın nasıl değiştirileceği anayasal hükümlerle belirlenmiştir ve bu kesindir. Filli durum ve dayatmalarla anayasanın değişeceğini iddia etmek, anayasayı rafa kaldırmak eğer gaflet değilse vahim bir art niyetlilik ve sinsi bir tezgahtır. (..) Bizim tercihimiz her zaman olduğu gibi parlamenter sistemin devamı, güçlendirilmesi, reforma tabi tutulmasıdır.”]  

Olabilir. Siyasiler için geçerli olanın, ağzından ilk çıktığında müthiş eleştirilere uğramış ama sonradan bir gerçeğin ifadesi olduğu anlaşılmış Süleyman Demirel’in “Dün dündür” özdeyişi olduğunu artık biliyoruz.

Görüşler hiçbir pişmanlık duyulmadan ve kolayca değişebiliyor siyasette.

Beni şaşırtan konuşmanın bu yönü değil; tek defalığına yedi yıl seçilme ilkesine karşı yaptığı teklif MHP liderinin…

“İki yetmez üç olsun dersek ne yapacaksınız?” diye soruyor Devlet Bahçeli…  

Reklam

Tek defalığına yedi yıl değil, beşer yıllık üç dönem olsun teklifi bu.

Anayasaya göre (m. 101), “Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.”

Muhalefet bu maddeyi “Cumhurbaşkanının görev süresi yedi yıldır. Bir kimse yalnızca bir defa Cumhurbaşkanı seçilebilir” olarak değiştirmekten yana.

Devlet Bahçeli ise aynı maddeyi “Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla üç defa Cumhurbaşkanı seçilebilir” olarak değiştirme teklifinde bulunuyor.

Hımm, ne demek oluyor şimdi bu?

MHP lideri, seçim tarihine yaklaşıldığında açılmasını beklediğim bir tartışmayı erkenden başlatmış oluyor.

Kendisinin miting meydanlarında “Aday belli, karar net” sloganı eşliğinde partilileriyle paylaştığı cumhurbaşkanı adayının aslında aday olamayacağı yolundaki tartışmayı…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan o makama -ilki 2014, ikincisi 2018 yılında olmak üzere- iki kez halk tarafından seçildi. Anayasanın açık ve başka bir yöne çekilmesi imkansız ifadesi yüzünden üçüncü kez aynı makama aday gösterilmesinin önünde anayasal engel var.

AK Parti yetkilileri buna karşılık hukuki olmayan bir gerekçe öne sürüyorlar. Sistem değişmiş, değişen sistemden sonraki seçilme ilk defa olarak değerlendirilirmiş, dolayısıyla yeniden aday gösterilmesi üçüncü kez değil ikinci kez sayılırmış…

Bir sözcü, “Bunu çocuklar bile anlar” dedi.

Çocuklara böyle anlatılır ve kabul ettirilebilir belki -o da belki- ama hukukçuların öyle anlaması çok zor.

Anayasanın ilgili maddeleri sistem değişikliğine yol açacak biçimde yeniden kaleme alınırken, tartışma konusu olan 101. madde, “Bu madde değişiklikten sonra yapılacak ilk seçimden itibaren geçerlidir” diye bir eke kavuşturulmuş olsaydı konu hiç tartışılmazdı.

Şimdi tartışılması ise abes. Anayasa başka türlü bir yoruma müsait olmayacak bir açıklıkta çünkü. 

MHP liderinin karşı teklifi onun da bu görüşte olduğunu gösteriyor.

Dediği doğru. “İki yetmez üç olsun” deniliyor şimdi.     

Bunu diyenlerin anayasayı bu arzuları istikamette değiştirmekten başka yolu yok.

Tıpkı ‘6’lı masa’dan çıkan yeni anayasa taslağını kaleme alanların “Beş yıllığına iki defa olmasın, yedi yıl için ve bir defa olsun” arzularının gerçekleşmesi için anayasayı yine anayasada var olan yöntemle değiştirmeleri gerektiği gibi…

Onlar bunu kapsamlı 150 sayfalık bir metinle köklü biçimde gerçekleştirmeyi düşünüyorlar; Cumhur İttifakı da, eğer Tayyip Erdoğan’ı gerçekten yeniden aday göstermek niyetindeyse, aynı yola başvurmak zorunda…

Anayasa değişikliğini gerçekleştirmekten başka bir çareleri yok.

Bahçeli‘nin dediğini bir kez daha okuyalım:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi beşer yıllık üç dönem olsa da yeni yüzyılın 25 yılını tamamen lider ülkeye doğru hızla götürsek.”

“Şu anda beşer yıllık iki dönem” demenin kibarcası bu.

İyi de, seçim zamanında yapılacak olsa önümüzde yalnızca yedi ay var. Bu kadar kısa sürede tek maddelik bile olsa bir anayasa değişikliğini gerçekleştirebilmek imkansız.

Muhalefet milletvekilleri öyle bir değişikliğe oy vermezler; yani değişiklik teklifi Meclis’ten geçmez.

Ne olacak şimdi?

Bekleyelim ve ne olacağını birlikte görelim.

ΩΩΩΩ

Reklam

24 YORUMLAR

 1. 367 sabih ler her yerde.
  Gül ün atadıklarının “anayasa mahkemesi ışıkları yanıyor ” planları pek bir depreşmiş.
  Karşınnızdaki 20 yılda Türkiye ve Dünyadaki tüm müesses nizamı terbiye etmiş.
  Bu kadar eski oyunları yeniden sahaya sürülecekse Reis “Tavukları tarda sayar”.

 2. Az önce bir MHP’linin bir tartışmasına şahit oldum. Her iki cümlesinden biri ya kuran ayeti ya da hadis meali. Diğer cümleleri de vatan millet Sakarya. Dinleyicilerden biri uyarıyor beyefendi siz hep daldan dala atlıyorsunuz ya siyaset konuşun dinleyelim ya da din konuşun bir şeyler öğrenelim. Din ile siyaset bir birinden tamamen zıt konular, biri rahmani diğeri ise şeytani iki farklı alan. Birini diğeriyle izah etmeye kalkarsanız ikisini de bozarsınız, dini bozarsanız da küfre düşüp dinden çıkma tehlikesi var.

  MHP’li buna şöyle cevap veriyor: “ben Allah’ın bahşettiği feyizle konuşuyorum. İman edenlerin Allah gözü kulağı ağzındaki dili olur. Allah bana yalan söyletmez, Allah beni yanıltmaz.”

  MHP’de hiç mi ilahiyatçı yok acaba? Din hiç bu kadar ayaklara düştüğü bir zaman olmamıştır her halde. Erdoğan devlet Bahçeli Doğu Perinçek ortaklığında bu tehlikeli Müslüman dindar profili çok yaygın. Allah sonumuzu hayretsin.

  • Baran bey aman dikkat et, gayretullaha filan dokunmasın, biliyorsun şefkat tokatının ne yandan geleceği pek belli olmuyor:))))

 3. KAOSA VERİLEN DİLEKÇE
  Selahattin Demirtaş Öcalan ile SEGBİS üzerinden görüşmek için dilekçe vermiş.
  Ve Öcalanın mahkûmiyet ve infazını “tecrit” olarak vasıflandırmış.
  Demirtaş ne yapmak istiyor?
  HDP’yi kapatmak isteyenlere asist mi?
  Seçimlerin ertelenmesine asist mi?
  Dünyanın en pahalı uçak biletini O’na kesmişler.

  • Siyasette herkes kendi varlığının devamını düşünür. Selahattin Demirtaş kendi siyaset grubundan ayrıştırılma gibi bir durum hissetmişse varlığının devamını klasik Kürt politik söylemde görmüş olabilir. Bu anlaşılabilir de bir şey kanaatimce.

   Türk siyasi yapı her ne kadar parça pinçik görünse de esasında ülke gündemini belirleyen iki temel fikri akıma indirgemek mümkün; Biri muhafazakar dindar kesim( milli görüş hareketi ve türevleri), diğeri de milliyetçi Atatürkçü akım(MHP CHP ve türevleri)

   Mevcut siyasi yapıya böyle bakınca da ortasından bir çizgiyle ayırmak gibi ayıramıyorsunuz çünkü taraflar bir birine iyice karışmış durumda. Kimin kim olduğu belli değil, bu flu görüntü henüz tam netleşmiş değil. Bu görüntü Demirtaş’ı ürkütmüş olabilir.

   Kürt siyasal hareketinin partisi hdp ise bu iki akımın içinde kendine bir yer edinemediği için ayrı bir ittifak kurdu. Bu 3. İttifak Selahaddin Demirtaş’ı yalnızlaştırmış olabilir. O da kendi varlığını devam ettirebilmek için ittifaka kendini hatırlatma unutturmama çabasına girmiş olabilir. Sonuçta Demirtaş öcalana tavır alabilecek güçte değil.

   Zaten Öcalanın da devletle iş birliği yapmayı kabul edip her zaman devletin yanında olacağına dair devlete söz verdiğini Hasan atilla Uğur namı diğeri ile sosyal medya fenomeni Oğuzhan Uğur’un babasının açıkça ilan ettiği bir şey.

   Devletle iş birliği yapan öcalanın Hdpyi kapatma gerekçesi yapılamayacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

   • Ben unutmuşum Erdoğan “sen daha İmralı’ya hesap vereceksin” diye tehdit etmişti Demirtaş’ı. Artık öcalan ile Demirtaş arasında nasıl plan kurmuşlarsa detaylarını bilemeyeceğimiz Erdoğan öcalan üzerinden Demirtaş’a boyun eğdirmeyi hesaplamış olmalı şimdi öcalan Erdoğan’ın elinde demirtaş da Erdoğan’ın elinde bu ikisiyle hdp’lileri nasıl etkileyecek acaba?

    Başta gene iyi mantık yürütmüşüm:))

 4. “Hali pür mecali
  29 Kasım 2022 At 15:36
  7 yıl bir defa! diyor.
  20 yıl üst üste demiyor!
  muhtemelen CB nı meclis kendi seçer!
  ben vekile yetki verdim, oyumu verdim, vergide veriyoruz,
  ee..
  hesap zamanı da hesabı isteycez haliyle.

  Yorumu Cevapla
  H. Gayret
  29 Kasım 2022 At 18:46
  Halil bey vekile yetkiyi veriyorsun ama öbür gün o da başka bir partiye sıvışıp gidiyor, o zaman ne olacak?
  Meclisi basıp kendi oyunu kullanabilecek misin genelkurul salonunda? Sandığına sahip çık, vekil dediğinin yarın kime neyini vereceği belli olmaz, ok?
  Sayın hd nin de hatırı kalmasın; eğer sembolik yani bostan korkuluğu gibi bir cb seçilecekse görev süresi de 10 yıl olsun, 7 yıl az yani:)”

 5. erdoğanın tek yapması gereken ,israf ekonomisine son vermek . lüzümsuz yatırımlardan vazgeçmek her alanda tasarruf tedbirleri almak . demokrasiye , adalete , insan haklarına saygılı olmak , yolsuzluk hırsızlık ve adam kayırmacılığına son vermek . sadece ak partinin değil bütün vatandaşların cb si olmak . bu kadar basit . ölünceye kadar başımızda dursun . biz kendisinden memnunuz. muhalefet memleketi idare edemez .

  • Ömer bey ders kitapları ve üniversiteler yine paralı olsun, evinde hasta/engelli yakınına bakanlara verilen maaşlar da iptal edilsin mi?
   İsraf demişken milyonlarca müslümana sağladığımız iaşeleri de kesip suriye çöllerine sürgün mü edelim ne dersin?
   İsrafmış!!!
   Ver o zaman iki bayramda aldığın emekli ikramiyelerini, götür kızılaya bağışla, bir işe yara ok?

 6. Ortaklardan biri “Yurt dışındaki okullarınızda,” İslam alemine Halife olup Ummet ve Dünya lideri olmam için yurt dışındakı okullerinizda reklamımı yapin” Demişti olamayınca İNLERINE GIRIP yaşli genç çoluk çocük demeden köklerine kibrit suyu döktü.
  Diyer ortak Bshçelide Dünyadakı Türkleri savunup Türkçülük yapiyordu.

  Çin tarafından Uygur Türklerine yapılan soy kırımını Protedto etmek için Çin elçiliğinin önunde oturma eylemi yapanlari Polisler ordan koviyor ve sınır Dışı edeceklerini söyloyorlar.
  15, miliyon Afganlı Somalili, ve Süriyelilere nerdeyse ülkenin anahtarını verecekler.

  Allah nasil gerçek yüzlerini Millete gösterdi.
  https://twitter.com/furkannewscom/status/1597891618195267585?t=xU0_cD-dWh2IxqCnObRbUw&s=19

 7. “Yanlış bir kişi kazara o makama seçilmişse neden ona yedi yıl tahammül edilsin?

  Doğru bir seçim yapılmışsa, öyle biri neden bir defalığına o makamda kalsın?

  Üzerinde biraz daha düşünülmesi gereken bir teklif bu.

  Teklife en şaşırtıcı itiraz hiç beklenmeyecek birinden geldi.

  MHP lideri Devlet Bahçeli’den…”
  HAYIR, SAYIN BAHÇELİ SİZİN TEKLİFİNİZE İTİRAZ ETMİYOR, O DA AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR, MEVCUT DEVLETBAŞKANIMIZ GÖREVİNİ LAYIKIYLA YAPIYOR VE NİYE ERKEN EMEKLİ OLSUN Kİ? BİRÇOK ÜLKENİN LİDERLERİ BİZİMKİLERİN BABASI HATTA DEDESİ YAŞINDA, bkz İTALYA, İNGİLTERE…
  EVET, MEVCUT SİSTEMDE CB, 5+5 YIL ŞEKLİNDE İKİ DÖNEM GÖREV YAPABİLİYOR, BUNUN ÜÇ DÖNEM OLARAK 5+5+5 YIL ŞEKLİNDE GÜNCELLENMESİNDE BÜYÜK FAYDALAR VARDIR, ÖYLE DE OLMALIDIR, HEPSİ BU.

  • devlet yönetimi deneme yanılma yöntemi ile yol alınacak bir yer değil hayret.
   yeni bir yöntem plan olabilir, uygulanabilir…vs
   ama, bunu bilenlerle tecrübe edenlerle …!
   bugün bile sayın RTE yeni yeni olanları görüyor, büyüme rakamları vs sanırım!
   o’ da olmasa var ya.. uyuyanlar hiç uyanmayacak!
   sen şimdiye kadarki yapılanları kurnazlıkla işbilirlikle tersinden yapmaya kalkarsın tamam da… karşında da şer ittifakları var!!!
   milyonlarca para döküp yatırım yapmış bu çirkef düzene para kazanmak için kefere.
   senin enflasyonu 6 ay önceden bulup tahmin edip zammı yerleştirdi sattığı mala ürüne
   biliyorsun yaş değil baş önemli bizde
   başımızdaki insan biri gitsede, devlette devamlılık!…
   Allah zeval vermesin milletimize de devletimize de. bayrağımız hep dalgalansın gönderde.
   seçmenimiz en hayırlısını bulacaktır bence.

 8. !!!Türkiye’nin bugünkü siyasi, sosyal ortamı içerisinde başkanlık sistemini uygun bulmuyoruz. ‘!!!
  YİL 2022
  Ogün ihtiyaç olmayan bugün olamaz mı şartlar değişmiş olamaz mı ?
  Sistemin arızaları çok kabul ya parlamenter sistemin,Aylarca hükümetler kurulmadı , Cumhurbaşkanı seçilemedi kaç tane kriz yasadik sayarmisiniz.
  Adamlar bir taslak hazırladılar diye yere göre sigdirilmiyor.Bir isim bile aciklayamadilar herkes birbirinin altını ötüyor.Birakin masanın diğer partilerini Kaftan ile imam bile nasıl birbirine girdi.Mazallah bunlar iktidar olsalar parsa toplamada ne kavgalar edecekler.Adam yok adam .

 9. ANAYASA BABAYASA

  Anayasanın mimarı bir anayasa profesörüdür. Bakmayın sonradan aleyhine doğru yanlış söylentiler çıktığına. Profesörlüğü çatır çatır kemalistlerin elinden almış, vermeye mecbur bırakmış Burhan Kuzudur. Doçentliklikten itibaren mücadelesine ben şahidim. Diğer ayağıda yine hukuk profesörü Mustafa Şentoptur. Yani anayasalarar kaza ile yanlışlıkla, atlanarak oluşan metinlerden meydana gelmez. Sayın yazara sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyun. Önceki anayasamızdaki yetkileri sınırlı, başbakanlı sistemdeki cumhurbaşkanı ile bu sistemdeki cumhurbaşkanı aynı mı. Tamamen farklı şeylerden bahsediyoruz. Muhalefet enflasyonu nasıl düşüreceğini, piyasayı nasıl ucuzlatacağını, memura işçiye nasıl çok vereceğini, doları nasıl düşüreceğini, petrolu doğalgazı nasıl ucuzlatacağını anlatsın bize böyle boş işlerle gündemi meşgul etmesin.
  Biz sıradan seçmenler şeyi mi düşünecek. Anayasaya göre bir kişi iki kere cumhurbaşkanı olamazmış RTE a oy vermeyelim o zaman mı diyeceğiz. Yoksa seçimden sonra Fetöcü-kemalist bloğun birlikte yapacağı darbeye gerekçemi aranıyor.

 10. Sayın yazar
  Masanıza sahip çıkın. Masaya servisleri hızlandırın. Böyle giderse ne masa kalır ne sandalye.

 11. 10 tv kanalı 20 sosyal medya var dersek, bunun 3/4’ünde ne konuşuluyor ne izleniyor biliyormusunuz?
  -5 kanalın beşinde de nerdeyse kimlerin cinayete kurban gidip kimlerin katil olabileceğini bulma!
  -5 çocuğunu evde bırakıp sevgilisiyle!…
  -3 yada beş😊 inci kocaya …
  -10 bin dolar nafakayı Amerika mı burası! babında itirazla …
  (mahkemenin kararını burda yazamıyom suç muç olur neme lazım bedenimi satsam ..)
  sen ne diyon be yazan yazmaz yazar.

  • Serhat Albayrak medya organlarını kontrol edemiyorsa yazar ne yapsın. Medya çalışanları genelde muhalif olur. Adamların haber yapmaları kısıtlanıyorsa doğruların konuşulması yasaklanıyorsa doğal muhalif olan medya çalışanları muhalif tavırlarını bir şekilde göstermenin bir yolunu buluyorlar işte.

   Serhat Albayrak demekki medyayı kontrol edemiyor. İletişim başkanı zaten sadece CB iletişiminden sorumlu başka sorumluluğu yok.

 12. Devlet beyin, 2014 yılındaki seçimin ilk sayılamayacağı yönünde onlarca ifadesi var. Ayrıca onlarca Anayasa Profesörü de bu kanaatte.Devler beyin bu ifadelerini dikkate almayıp kendi görüşlerinizi ona yamamanız en azından ayıp.Devlet beyin ifade ettiği şu; Tayyip beyi 2028 yılında da Başkan yapalım.Bunun için Anayasa değişikliği gerekebilir. Ama bu değişiklik eğer gerekirse 2028’e kadar yapılabilir.( Eğer parlamento seçimleri Mayıs ayına alırsa o zaman anayasa değişikliği olmadan da Tayyip net 2028 yılında aday olabilir.) Erken seçim konusunda olduğu gibi bu konuda da yanılıyorsunuz. Devlet bey sözünün eridir. Ayrıca göreceksiniz Tayyip bey aday olduğunda muhalefet konuyu AYM’ye götürmeyecek bile.

  • fatih senin kurnazlığının birde etki kapasitesi alanı kısmı var!
   bu kısımda da şöyle deniyor,
   bir aday hakkında Kılıçdaroğlu mesela kanunlara kurallara göre seçilemez!!! diye fısıltı yayıldımı var yaaa!…
   bitti Kılıçdaroğlu.

  • Evet , Fatih Kurnaz, aynen senin , görüşlerini bize yamadığın gibi , degil mi canım !
   Yoksa sen de mi anayasa profesörüsün !

 13. herşeyi herkesten daha iyi yapacak yüzlerce insan var ülkemizde ve dünyada.
  7 yıl bile çok! aslında. beş yıl içinde yapılan MV seçiminden sonra hemen seçilmelidir!!!
  (erken seçimler için alt limit 5 yıl)
  ve bir yıl içinde meclis seçemez ise CB’nı nı, komple fesh olunması çook iyi olur😊. kümülesi evine…😭😭😭😂😂😂😭😭😭
  şahsen ben bir Kılıçdaroğlu na CB olarak 7 yıl!..
  hatta A. Gül içinde duygularım aynı🤗.
  (bir dönem istirahat etsinler, ömürleri yeterse ve halk isterse ondan sonra ikinci defa aday olabilirler!!!).

  • bir CB hatta MV nin çok özel! bir gerekliliği yoksa, hepsinin birbiri ardına iki defa seçilebilmesini sakıncalı görürüm!
   bu durumda senatör vekil avam lord benzeri bir yapı daha iyi bir yöntem olabilir.
   bakın çözüm çok!🤔🤗
   yani hiçbir vatandaşımızın herhangibir hint kumaşına ihtiyacı yok aslında!
   yüzlerce genç yurdu terketmek için can atıyor! neden acaba???
   herkes sadece iş aş olarak yorumluyor bu durumu! öylemi gerçekten?
   beka sorunu mu dediniz?!!!… işsizlik!…
   “askere ve Suriye Irak’a gidenlerin ortalama yaşı 20!” yani bu ülkeyi onlardan daha fazla düşünecek, korumak kollamak isteyecek kim olabilir ki?!?!….

Yoruma kapalı.