Muhalefeti de iktidar blokundan işittiğimiz seçim sonrası iki ay geçirdik.. Ne diyelim, hayırlı olsun…

20
Reklam

İktidarın ülkeyi yönetme görevini bir beş yıllığına daha üstlenmesini getiren seçimlerin üzerinden iki aydan biraz fazla bir süre geçti.

Nereden baksanız 60 günü aşan bir süre…

Bu 60 güne damgasını vuran tek bir konu var: Ekonomi…

Ekonomi denildiğinde de akla tek bir konu geliyor: Zamlar…

Yeni hükümet, yeni atanmış hazine ve maliye bakanı Mehmet Şimşek öncülüğünde, ülke insanının belini kıran hayat pahalılığıyla mücadele genel başlığı altında, ilk elde, iğneden ipliğe hemen her şeyin fiyatını artıran kararlar almakla meşgul.

Geride bırakacağımız ayın enflasyonunun uzun yılların rekor oranı olacağına inanılıyor…

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Hafize Gaye Erkan da, birkaç gün önce düzenlediği toplantıda, bu yıl ve önümüzdeki iki yıl için önceden ilan edilmiş enflasyon rakamlarını sıfırladı. Açıkladığı yeni oranlar, enflasyon denilen pahalı hayat illetinden kısa vadede kurtulunulamayacağının da ilanı.

Katlanmamız bekleniyor.

Reklam

Son zamanlarda yetkili ağızların ağzından en çok duyduğumuz sözcük ‘sabır’

Vatandaştan ‘sabır’ talep ediyor yetkili ağızlar…

Daha ne kadar?

2025 yılı sonunda bile iki rakamlı enflasyon öngörüldüğüne göre bayağı uzun bir süre sabredilecek…

Hiç değilse hayatı pahalı hale getiren enflasyonun sebebi hakkındaki takıntılı yanlış tespitten vazgeçildi ve başka ülkelerde de uygulanan rasyonel politikalara dönüldü diye sevinmemiz bekleniyor…

Sevinelim o halde…

Ancak akla hemen geliveren şu soruya birilerinin cevap vermesi gerekmiyor mu?

‘‘Bugüne kadar uygulanan ekonomik politikaların yanlışlığı kabul edilmiş oluyor; iyi de bugün içine düşülen ve hemen herkesi eskisinden daha fakir hale getiren o yanlışlıklar kimin eseriydi?’’

Reklam

Öyle ya, Covid yüzünden dünyanın hemen bütün ekonomilerinde bozulmalarla karşılaşıldığı ilk günlerde, diğer ülkeler enflasyonu makul oranlara geriletmek için rasyonel kararlar alırken, bizde ekonomiden de sorumlu birileri diğerlerinden farklı bir yola girmiş ve tercih ettikleri yöntemler enflasyonu daha da azdırmakla sonuçlanmıştı.

Yine aynı sebeple, milli paramız -TL- yabancı paralar karşısında müthiş değer kaybına uğradı.

Sonradan ‘heterodoks’ ve ‘epistemolojik kopuş’ kavramlarıyla ifade edilen bir anlayış ‘yerli ve milli ekonomik program’ olarak tanıtılmıştı da.

İşte, bugünkü sıkıntıların sebebi olan yanlışlıkları yapanların kim olduğunu bilmek hakkımız değil mi?

Kim o ‘birileri’?

Ben böyle sorular sormaya başladığımda etrafımda aklımı sorgulayanlar çıkıyor.

Haksız olduklarını söyleyemem; ben de sorularımın mantığı zorladığından haberdarım.

Aslında bu tür soruları sormak ve aldıkları cevaba göre -veya beklenen yerden cevap gelmezse kendileri sorulara cevap vererek- politika belirleyip halkı aydınlatarak sorumlulardan hesap sormak muhalefetin görevi.

Muhalefet ise ortada yok.

CHP kendi iç kavgasıyla her geçen gün kendi dar tabanını bile kendinden soğutmakla meşgul.

İYİ Parti deseniz, o da dümeni iktidarın yamacına doğru sürme gayretine girdi; yüz bulsa orada konuşlanacak görüntüsü veriyor.

Sol ve muhafazakar partilerin muhalefeti ise bir türlü gerçek sorunlarla senkronize olmuşluk işareti veremiyor.

Tuhaftır, bu alanda muhalif söylem yine iktidar saflarında kendine yer buluyor.

Büyük Birlik ve Yeniden Refah partileri liderleri muhalefetin bıraktığı boşluğu doldurma gayretindeler.

Seçimin üzerinden geçen iki ay sonrasında durum bu.

Ha, bir de sekiz ay sonra en az iki ay önceki seçim kadar hayati önemde yerel seçim var ve ona böyle bir tabloyla yol alınıyor…

Gerçekten de, popüler şarkıdaki gibi, ‘‘Bir başkadır benim memleketim.’’

ΩΩΩΩ  

Reklam

20 YORUMLAR

 1. Selam
  Muhalefet hiç bi işe yaramıyor. İktidar zaten bilmiyor. Şimdi tam sırası; Fehmi Koru’ya gün doğdu. Parti kurup yola düşse, akşamdan sabaha; bir numara olur.

  • Kişisel parti kurma hakkı herkese tanınırsa neden olmasın, ben bile parti kurmak isterim o zaman. Ümit Özdağ Muharrem ince mıstava festival Recep Erdoğan şahsım partisi kuruyorlar da vatandaş niye kuramıyor!

 2. Seçimden sonra bugüne kadar muhalefet ve CHP için söylenebilecek ne varsa söylendi. Son bir şey söylemek istiyorum.
  Tamamen hislerime dayalı olarak CHP’nin ters köşeye yapacağı veya şapkadan tavşanı bu sefer CHP çıkaracakmış gibi gibi geliyor bana..

  • Angara eskidenki başganı bir vidoda şöyle demiş:
   2023-2028 arasında öyle bir şeyler çıkacakmış kiii…
   Biz bilemezmişiz şimdilik!
   Fakat satır aralarından bir iki laf Gap tım;
   “GAZ” çıkaracaklar!!!
   Bildim bildimm !…
   (Pardon o buldum buldum idi galiba😂)

  • Bu tavşan bay kemalle devamsa 😂😂😂😂
   Veya tavşan ekremse😂😂😂
   Avercigim…umutlu olmak iyidir…ama chp medyasi ben bildim bileli tavşan çıkartıyor…bi zamanlar “cumhuriyet mitingleri vardi.meydanlarda 3-5 milyon toplaniyordu…kesin iktidarlardi….Gezi olaylari onlari birhayli umutlandirmişti..enson ekonomik kriz ve 50 bin kişinin öldüğü depreme ve 7 parti birleşmesine ramen chp iktidar olamiyor sen daha tavşan diyon.Yavuz aliagiroglunun dedigi gibi ülkeye bi meteor çarpmadi..bunun haricinde her türlü olumsuzluk oldu.bu ortamda iktidari alamazsa ……birde şu tavşan ne olur yazsana😂😂😂😂

 3. iyi parti ANLIŞILMAMAYA devam ediyor. kendisi olup akp nin ve mhp nin ve merkez sagin yerini dolduracakken baska yerlerde dolasip duruyor. tabanini guclendirip diger partilere taban kaybetirebilir. dogru aday(genc adaylar lutfen mansur yavas haric) ve stratejiyle istanbul ankara bursa balikesiri alabilir. Meral aksener in kadrosunda tabani iyi okuyabilen bir ekip var. Deva ile isbiligi yaparsa bazi orta buyuklukteki illeri alabilir. gaziantep dogru aday ile girilirse kazanir. ama dogru aday simdilik bir tane gorunuyor. onu ikna etmeleri lazim.
  sag secmenin eli sol adaya gitmiyor kuralini ihmal etmeden iyi bir strateji ile bir cok yeri alabilir. bir hatirlatmada ak parti nin ne dedigi ne yaptigi ile ugrasmak yerine kendilerini ve yapacaklarini anlatmalari lazim. bu kadar basit…

 4. Mayıs 2023 seçimlerinde chp ve avaneleri öyle bir fırsatı kaybettiler ki bunun etkisini bundan sonra görecez.eğer parlementer sisteme geçilse idi chp açısından işler gıcırında gidecekti.ama asil millet buna izin vermedi ve chp çoook güç kaybına ugradı.bundan sonra chp ya yapayalnız (pardon hdpsi vardı) kalacak, yada chp chp olmaktan çıkacak..buda chp de dolayısı ile muhalefette büyük çalkantılara sorunlara sebep olacak.muhalefeti chp merkezinde şekillendirmeye çalışanlar kaybedecek.chp nin yani esas muhalefetin %51 şartından dolayı ya bu milletten gerçekten HELALLEŞECEK (ki ben buna inanmiyorum) yada değişim başkalaşım şu bu gibi gündemlerle onyıllar geçecek..her durumdada da kazanan millet olacak.chp helalleşsede kendi aralarında kavgada yapsa kazanan millet olacak..

 5. ANLAMAZSIN ANLAMAZSIN….

  Son günlerde ekonomide alınan tedbirlere “iyi ama önceki kararları kim aldı?” diye sorma modası başladı. Ekonomi basit bir tercihdir. Karşılıklı terazi kaplarının olduğu bir düzenek olarak düşünün. Hangisine ağırlık verirseniz karşı tarafta yükselme olur. Hükümet pandemi döneminde halkına destek vermek için 990 milyar tl toplaması gereken vergiyi toplamadığı gibi milyarlarca lirada yardımda bulundu. Ardından işsizlik artmasın az da olsa insanların evine bir lokma girsin diye faizleri düşük tuttu ki yatırımlar devam etsin. Buna son depremdeki yüz milyar dolarlık deprem faturasını da ekleyin. Enflasyonun artması sizce normal değil mi? Şimdi de artan enflasyona çare aramak için sıkılaştırmaya gidiliyor.
  Bir şey bilmiyorsunuz ama her şeye kusur buluyorsunuz maşallah.

  • Yazdıklarınız kısmen doğru tespitler olabilir lakin, senin anladığından da fazlasını sıradan seçmen halk çoluk çocuk emekli çalışan YAŞAYARAK! Hem anlıyor hem sindiriyor!
   Bu işlerde sorumluyu “sensin” deyu bir kişi isterse bulur çıkarır kenara kor😊.
   Ama fakat, mesele o değil. Mesele yannış yapsada batırsada iflas da ettirse,
   Attığın adam/kadının yerine koyacağın;
   KİŞİ/kişileri BULAMIYOR (olmalı!🤔☹️) BİZİM BİLİMUM SEÇMEN😂🤣🤣🤣
   Not:kusur bulunmasını istemeyen, herüç ayda bir hesap verir!
   İhale işealım yatırım vb şeyleri halkın parasını harcarken (diyeceksin vergi toplamıyor babasının çifliğinden getiriyor!) ŞEFFAF HESAP VERİLEBİLİR HALDE VE TASARRUF TEDBİRLERİ ÇERÇEVESİNDE
   dikkat etmek gerek.

 6. Herkes biliyordu olacakları.herkes biliyordu gelmekte olanı.ve bile bile gittiler oy verdiler.oh olsun! diyorum ben de…

 7. Seçimler gelir geçer biz böyle oldukça başımızdaki iktidar ve muhalefet yalnız kendi çıkarlarını düşündükçe daha çoooook ekonomi konuşuruz. Yeni vergiler geldi , emekliler kurnazca aldatıldı kazık hep bize …….peki iktidar hangi tasarrufta bulundu hangi şatafatından vazgeçti hangi bakan özel uçak yerine tarifeli uçakla seyahat etti bilen var mı yok. hangi lüks arabalarını devrettiler yok . Muhalefet bu zamlara karşı hangi toplumsal tepkiyi dile getirdi protesto çalışmasını başlattı yok.
  Öyleyse hiçbirşey olmamış gibi devam .

 8. KK Bey, her kimi kasd ediyor idiyse, onunla ilgili olarak özetle diyordu ki, videosunda:

  ‘Bir kimse oturduğu koltuktan kalkmamakta ısrar ediyorsa, bir takım kirli işler yaptığının, kalktığı zaman anlaşılacağı korkusundandır; çünkü altını kirletmiştir.’

  Bugün, KK Bey neyin peşinde bilmem; ama enteresan adam.. Kendi tutumunun mahiyetini kendi sözleriyle açığa vuruyor.

  İstifa çağrılarına, ‘Para işlerine bulaşmamış temiz birisini bulun, hemen istifa edeyim..’ diyerek, partisinin bütün mensuplarının üzerine bir takım soru işaretleri kondurdu ve zımnen, partisinde kendisinden başka temiz kimse olmadığını ilân etmiş oldu. Şimdi de, gemiyi badirelerden kurtarıp güvenilir bir limana kavuşturmaktan söz ediyor.. Deniz Ticaret Hukuku’nda bir ‘müşterek avarya’ mefhumu vardır: Bir gemi, tehlikeyle karşılaştığında, gemiyi karaya oturtmak veya bir yere toslamak gibi iradeli olarak yapılan kurtarma çabaları sırasında uğranılacak zarara, o geminin sahibi kadar, gemide malları bulunanlar da, paylaşmayı taa baştan taahhüd ederler.

  KK Bey’in gemisinin karşılaştığı tehlikelerden, sadece geminin sahibi olan ortakları değil, o gemiye mallarını yüklemiş olanlar da ‘müşterek avarya’ kavramına göre ve böylece, onun kaptanıyla, gizli veya açık iş tutmuş bütün öteki yük sahibleri, (partililer) ve kişiler de sorumlu olacaklardır.

  KK Bey ise, oturduğu koltuktan kalkmak istemiyor, çünkü kalkacak olursa ortaya çıkacak tablo, kirletilmiş pantolon benzetmesindeki gibi olacaktır.

  • Muzaffer bey iktidarınız “yerli ve milli” politika olarak ilan ettiği heterodoks politikadan vazgeçtiğini duyurdu.

   Yerli ve milli politikalardan vazgeçtiğine göre dış güçlerin politikalarını uygulamaya başladı galiba. Bu durumda sen de dış güçlerin politikası gereği millet ittifakına muhalefet etmiş olmuyor musun?

   • Dün açıklanan enflasyon verisi yeniden yükselen bir trende dönüşü ifade etmektedir. Bu beklenen bir durum zira kurlardaki artışın enflasyon olarak dönmesi alışılagelmiş bir süreçtir. Kur arttırmadan yola devam edilebilir miydi? Hayır edilemezdi. İthalatta yaşanan artışın döviz rezervlerine etkisi şu an önceliğimiz. Bu nedenle kaçınılmaz bir gelişmeyi yaşadık. Ancak bu denli ithalat artışına ihtiyaç olmayabilir miydi? Bence evet. Zira son 18 ayda TL tasarruflarının enflasyon karşısında cezalandırılması neticesinde ithal mal talebinde artış yaşadık buna ispatımız altın talebindeki artıştır.
    Yanlış fiyatlama halimiz son bulmadıkça, yani TL’yle tasarruf edenleri cezalandırmayı sonlandırmadıkça, ithalattaki artış ve enflasyon sarmalı devam edecektir. Bugün 26.90’da seyreden kur satın almayı duraksatsa da enflasyona yenilecek, kur 4-5 ay sonra ucuz kalmış olacaktır.

 9. Sorumlusu yok , kabahat kürk olsa da kimse sırtına almaz .
  Ama sahi bir zamanlar ” Verin yetkiyi görün etkiyi , faizle enflasyonla nasıl mücadele edilirmiş , görün ” diyen birisi vardı galiba , bak ben onun adını hatırlayamıyorum!
  Yoksa o bir rüya mıydı !

 10. CHP’nin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığında siyasi bir iddiası artık olamaz. Bay Kemal her ne kadar hemen şimdi sandık istiyorsa da, CHP’nin ilk seçimde alacağı oy muhtemelen yüzde 10’u geçmez. Bunu biz görebildiğimiz kadar eminiz ki Bay Kemal de görüyordur.

  “Küçük olsun benim olsun” gibi bir hesabı olsa, 100 yaşındaki CHP’nin bunu kaldıramayacağı açıktır.
  O zaman neden orada oturmaya devam ediyor?
  Bay Kemal’e biçilen yeni rol, bir kaos figüranlığı olabilir.

 11. Ekonomide neler olduğunu sağır sultan bile biliyor artık.
  Sorumlular diye birşey de yok!
  Eski sistem, düzen çoktaan değişti!
  Muhalefet bunları dile getirse:
  Halk kendine bir önder arayacak!
  Önder kim? Nerde buluruz? YOK!!!!
  (Muhalefeti “karşıdaki koltukları kapıp oturabilmek” olarak algılayan siyasetçi çok)
  Asgari ücret 11, emekli aylığı 7500- —..
  vekillerin aylığı :emekli olursa 65 çalışan olursa 75😯
  (Hem emekli hem çalışan olursa: çifdikiş! Aylık mı alınıyor onu belirtmemiş; muhalefet çilik oyunu oynayan medya!!!!😡😡😡)
  Son söz: eski çamlardan bardak olur ancak.
  Bunların içinede, bir tek BABACAN belki yeni bir yüz yeni bir bakış yeni ve genç bir kadro kurup çıkabilirse halkın karşısına!!!
  Birde Erbakan ın oğlunu çok donanımlı bilgili görüyorum. Eğer o’da birilerinin maşalığına kullanışlı elverişli bir siyasetçi profiline koşmazsa!…
  Önümüzde güzel günler var, o günleride göreceğiz inşallah 🤗.

  • Atom bombasını bişey sanan🤣, (f35 16 vb ni bile uçak sanıp günlüğüne xxx maney ödenen iha sihaları bilmeyen! siyasiler varmıdır acaba😂), lideri (lideride muhalefetin lideri, iktidar değil) hakkında atom bombası gibi belgelerden sözetmişler.
   Ama ortada belge YOK! (O kısmı meçhul)
   Yazar Bülent Orakoğlu yazmış acaip ilginç:
   “..Eli- mizdeki atom bombası niteliğindeki bilgileri sürecin en sonunda kullanacağız. O zaman teslim olacaklar. Partiyi bıraktığı, gittiği günler olacak o şahısların……..FETÖ üyelerinin İyi Parti’de olduğuna yönelik kullandığı ifadeler şu şekilde: İşin bir artistlik tarafında olanlar var bir de partiyi ele geçirmek isteyen görünmez ele karşı duranlar var. Bizim partimiz içerisinde kripto FETÖ’cülerin olduğu kayıtlarda var. Diğer parti- lerle mukayese edildiğinde en fazla İYİ Parti içerisinde FETÖ’cü var. Bunlar….”
   😯😯😯 daha bunlar bişeymi yazıyı merak eden okusun ben aktaramıyorum. (Diğer partilerle mukayese edildiğinde!.. kısmı ortalığı yoz duman eder😯)
   Başka bir parağraftan:
   “..CHP’de gündem değişim hareketi ve gizli darbe toplantısıydı. İYİ Parti’de de …”
   gizli DARBE! planı bile varmış KK UYUYOR😂
   Benim sonuç tahminim:
   2-3 ayı bırak yıl temenni et! Sayın yazar.
   (Benim için hava hoş, kim gelirse gelsin benim aylık sağlam:7,5🤗)
   20-30 yıl daha aynen böyle🤗😂🤣😂
   Allah uzuunnn uzunnn ömürler versin bizi bizzat YÖNETENLERE🤗🤗🤗

 12. Sayın yazar şimdiden su koyuvermiş,
  daha önümüzde koca bir 5 yıl varken
  iki ayda hesap sormalar, sabırsızlanmalar filan ne iş?
  Yirmi yıldır hem iktidarı hem muhalefeti aynı parti ve müttefikleri yürütüyor zaten, anlatamadık gitti arkadaş ya!

Yoruma kapalı.