Putin’in Ukrayna’yı dize getirme ve ‘modern çar’ olma hesapları -galiba- tutmayacak

25
Reklam

ABD’nin Irak’ı vurduğu günden iki gün önce uluslararası bir toplantı vesilesiyle Bağdat’taydım. Ülkenin dünya ile ilişkisi neredeyse yok mesabesindeydi. Yazımı gazeteye geçebilmek için otel odasında yarım gün telefon başında beklemem gerekmiş, buna rağmen bağlantı sağlanamamıştı. 

O gün toplantıya Saddam Hüseyin de bizzat katılmış, sonrasında dünyanın değişik köşelerinden gelmiş katılımcıların tebriklerini kabul etmişti. Biz birkaç Türk gazeteci, bu olayı tribünden izlemiştik.

“Gidelim, biz de Saddam’la el sıkışalım” teklifini, Halepçe ve Kuveyt’te sergilediği vahşet manzaraları belleğimde taze olduğu için, “Eli kanlı birinin elini sıkamam” diye reddettiğimi dün gibi hatırlıyorum.

Bağdat’tan son kalkan uçakla Ürdün’ün başkenti Amman’a indim, gecelediğim otelde sabaha karşı Ankara’dan arandım. Eşim, “CNN’i aç” der demez savaşın başladığını anladım. Bütün gezi boyunca beraber olduğum gazeteci dostumla birlikte, sonraki 15 günü, Amman-Cidde-Kahire-Atina hattında, Türkiye’ye dönmenin yollarını arayarak geçirdik.

Havaalanları uçuşa açıldığında savaşın ateşi bayağı hafiflemişti.

ABD’nin yoğun saldırısı Irak’ı felce uğratmakla kalmamış, uğradığımız her ülkenin halklarını da etkilemişti.

Bizim gibi yabancı ellerde kalakalmış, bir an önce ülkesine dönmek isteyenlerin çaresizliğini kendi özelimde yaşamıştım.

Ve Ukrayna’ya Rusya saldırısı

Reklam

Ukrayna’ya Rusya’nın saldırısında bugün beşinci güne girildi.

Rusya’nın hedefi, iradesine boyun eğmeyen ve istemediği bir blokla -Batı bloku ile- flört eden Ukrayna’yı dize getirip kendisine tabi kılmak. Buna hiç kuşku yok.

Ancak, Moskova’da saldırı kararını veren karargâhta askeri harekâtı anbean yönetenler, işgalin dördüncü günü akşamı, başlattıkları bu serüvende kendilerinin hedef haline gelmekte olduğunu herhalde fark etmişlerdir. 

Ukrayna kentlerine füzeler yağıyor, sokaklarında Rus tankları dolaşıyor olabilir, ancak oradan hayli uzakta bulunan değişik başkentlerde birbiri ardına açıklanan tedbirler, Rusya’yı her gün biraz daha köşeye sıkıştırıyor.

Vladimir Putin’in Rus ordusunun nükleer caydırıcı güçlerini özel savaş görevi durumuna geçirme emri, dört gün gibi kısa bir sürede yaşanan çaresizliğin dışa vurumudur.

Ne yani Rusya Ukrayna’ya saldırısında nükleer opsiyonuna mı başvuracak?

Korkutma amaçlı bir açıklama Putin’in yaptığı; ancak bu açıklamayı yapmakla Moskova’da korkunun dağları beklediğini de açık etmiş oluyor.

Putin o çaresizlikle her türlü yanlışa başvurabilir. Ukrayna’ya ilk hesaplarının ötesinde bir sertlik uygulatabilir, ordusu da insani kayıpları artıracak bir vahşet sergileyebilir.

Reklam

Ukrayna ile aralarında silah ve teçhizat olarak neredeyse bire on oranında eşitsizlik bulunması Rusya’nın sahada üstünlük sağlamasını getirse bile, bu seferberliğin sonunda, Rusya’nın -dolayısıyla Putin’in- kayıplarının Ukrayna ve lideri Volodymyr Zelenskyy’nin kayıplarından fazla olduğu görülebilecek.

Dört günün sonunda tablo

Dört günlük askeri harekat ve direniş sonunda ortaya çıkan tablo şu: 

Rusya bu askeri harekatı bir-iki günde sona ereceği beklentisiyle başlatmış… Havadan ve karadan kentler üzerine yağacak füzelerin tepelerine indiğini ve karadan yürüyen tankların sokaklarından geçtiğini gören Ukraynalıların ellerini kaldırarak teslim olacağı öngörülmüş… Saldırı bir savaş olarak değil, tek taraflı bir askeri tatbikat olarak planlanmış… 

Evdeki hesap sahaya uymamış ama…

Buna karşılık, saldırıya uğrayan Ukrayna ve müttefikleri saldırıya kalkışanlardan daha hazırlıklı bir görüntü veriyor: Medya geçmişi bulunan Zelenskyy halkını gayet iyi motive etmiş… Büyük kentlerdeki kadın ve çocuklar ya sağ salim günler geçirecekleri yerlere gönderilmiş ya da sığınaklarda korumaya alınmış; erkekler ise günler boyu süren silah eğitimine tabi tutulmuş… Ukrayna’nın destek beklediği Batı dünyası unsurlarının da Rusya’nın saldırıyı başlatması durumunda hangi tedbirlere başvuracaklarını önceden tek tek belirledikleri belli… Her gün yeni bir boyutu açıklanan yaptırımlarla Rusya şimdiden tecrit edilmişlik yaşıyor… Rusya kendini dünyaya anlatamazken, Rus halkını savaşa karşı çıkmaya sevk etme amaçlı medya faaliyetleri dolu dizgin devam ediyor…

Ukrayna ve Batılı ülkeler saldırıyı ‘savaş’ olarak uluslararası camiaya daha ilk günden kabul ettirdiler.

Avrupa adına konuşan sözcüler olanı “Bu bir Avrupa Savaşı” olarak tanımladılar. 

Birleşmiş Milletler (BM) devrede. Rusya BM Güvenlik Konseyi’ndeki imtiyazlı yerini bile kaybedeceği bir süreçle karşılaşabilir.

New York’ta dün yapılan BM oturumunda, ABD temsilcisi, açıkça, saldırıya katılan subaylar ile askerleri uluslararası mahkemelerde ‘savaş suçlusu’ olarak yargılanacakları tehdidiyle uyardı. 

Rusya’nın altın varlığıyla birlikte döviz rezervi 630 milyar doları buluyor, ancak bugün-yarın açıklanması beklenen ‘Swift sisteminden çıkarılma’ yaptırımı devreye girerse, kullanabileceği meblağ o rakamın hayli altında kalacak.

Güç kör de eder

Batı ittifakı Rusya’nın işgal tehdidini hayata geçirmesi durumunda hangi karşı hamleleri yapacağını önceden düşünmüş; bu çok belli.

Peki ya Putin? O kendi emriyle başlatılan saldırı beşinci gününe girerken, işgal girişimiyle ilgili tabloyu hiç mi öngörememiş? 

Nasıl olur bu?

Olur.

Irak’ın Kuveyt’i işgale kalkışmasını planlarken Saddam Hüseyin de kısa sürede hedefine ulaşacağından çok emindi. Kendine güveni tavan yapmıştı. Ülkesinin bir parçası haline dönüştürdüğünde Kuveyt için kimsenin kılını kıpırdatmayacağına inanıyordu. 

Güç kendisini güçlü zannedenin gözünü köreltir.

Saddam’ın kendisine aşırı güveni, kaçmak zorunda kalınca saklanacağı bir yer ayarlamamasından da belli. Aylarını geçirdiği kör kuyudan yakalanarak çıkarıldığındaki perişan hali unutulur gibi değil.

Rusya “Görüşelim” dediğine göre Putin çıkış yolu aramaya başladı. 

Bakalım onu hazırlıksız yakalayanlar kendisini kolay bırakacaklar mı?

ΩΩΩΩ

Reklam

25 YORUMLAR

 1. bu savas demokrasi ile otokrasinin savasidir. demokrasi yavas isler ama daima kazanir.

  • Dur yolcu!
   Demokrasi nasıl işler bilmiyorum ama bahsettiğin savaşlarda daha önce birçok kez kaybetmişliği var sanki;
   wietnam, ırak, afganistan, iran, küba, venezuella…

 2. ABD’li televizyon kanalı NBC muhabiri Kelly Cobiella: Açıkça söylemek gerekirse, bunlar Suriye’den gelen mülteciler değil. Bunlar komşu Ukrayna’dan gelen mülteciler. Bunlar Hristiyanlar, beyazlar. Polonya’da yaşayan insanlara çok benziyorlar.
  İSTE. BATİ İSTE MEDENİYET!!!!

 3. “Ender
  27 Şubat 2022 At 17:32
  Bağımsızlıkçılık rollerini oynamak hoş elbette.”
  BU TİYATRO ROL MUAPPETİ BAYDI ARTIK, HERKES BAŞIMIZA SANAT ELEŞTİRMENİ KESİLDİ!
  SORSAK SAHNE NEDİR, DEKOR NEDİR, PERDE NEDİR ZERRE KADAR BİLGİSİ OLMAYANLARIN BU SAHNE AŞKI NERDEN GELİYOR Kİ?

  • Rahmetli Cem Karaca’nın gerçek bir sanat ürünü olan “rap rap” şarkısı manasız saçma lakırdıyla başlar. sebebi tiyatro oyunlarında başvurulan bir yöntemdir bu. hikayenin herkesçe bilinen kısmı hızla geçiştirilir böylece. Cam Karaca da o manasız cümleyle yaşananları tiyatroya benzetir. tiyatro kültürü bir tek sende yok ya, Cem Karaca’da da varmış.

 4. GÜNDE 20 MİLYAR DOLAR
  Rusya’nın günlük kaybı 20 milyar dolar.
  TL cinsinden 277 milyar.
  80–90 yaşındaki insanları bir süre daha yaşatabilmek için bir çok kişi günlerce mesai sarfedip, milyonlarca para harcıyor.
  Putin efendi de, su gibi gençleri ” öldürmek ” yada “sakat bırakmak” için milyarlarca dolar harcayıp, gece gündüz mesai yapıyor.

 5. Çok geniş kapsamlı bir konu olduğu için maddeler halinde görüş bildirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum .
  Evet ,Lord Acton’un dediği gibi güç yozlaştırır , mutlak güç mutlak yozlaştırır .
  Dünyada bu güne kadar mutlak gücünü koruyabilmiş hiç kimse yoktur ; eninde sonunda hepsi bir şekilde yok olup gitmiştir .
  Bir komedyenden gerçekten yürekli, cesaret abidesi bir kahraman çıkmıştır .
  Ukrayna halkı , kendisinden hiç beklenmeyecek bir direniş göstermektedir .
  Putin, işlerin istediği gibi gitmemesi üzerine müzakere isteyebilmiştir , bu bir kırılma noktasıdır !
  Ve biraz da bu nedenle – biraz da NATOnun tanksavar ve uçaksavar desteğini bahane ederek-
  nükleer tehdide başvurmuştur .Bu elindeki son kozu kullanmak için başvurduğu son blöfüdür!
  Batı dünyası kesinlikle bu blöfü görmelidir ; deli , deliyi görünce elindeki değneği saklar ,
  aksi taktirde her şey berbat olabilir !
  Batı dünyası, saldırının ancak 5nci gününde lütfettiği destek ve yardımları keşke işin başında gerçekleştirseydi ; devlet adamı olmak herkesin harcı değildir !
  Putin , ülkeyi tek adamın yönetmesinin ne denli tehlikeli olduğunu bir kere daha ispat etmiş oldu .
  Ayrıca Putin’in sayesinde , batı dünyasının aklı başına geldi , inşallah bu birlik beraberliğin
  arkası da gelir .
  Ve en son RTE nın da dediği gibi bu çürümüş BM in yapısının mutlaka değişmesi gerekir !
  Selamlar , saygılar

  • Yapılması gereken ilk iş sizin de dediğiniz gibi çürümüş BM yi ya düzeltmek yada ortadan kaldırmak.
   Sonrasında ise batı geçmiş günahlarının vebalini ödeyecek.Artik hiçbir batılı evinde rahat uyuyamiyacak veya kazancının tümünü kendi refahı için kullanamayacak .İlk anlayan Almanya oldu ve savunma harcamalarini ikiye katlayacaklarini açıkladılar.

 6. Sayın Koru ,
  Piyade okuluna gittiğimde ilk gözüme çarpan ifadelerden biri ” Zafer , piyadenin süngüsünün ucundadır.” olmuştu.
  Bir savaş makinasını harekete geçirmek ile o makinanın küçük parçalarındaki aşınmaları , bozulmaları düzelterek hareketin devamlılığını sağlamak başka bir şey. Bir nal , bir At meselesi.
  Örnegini verdiğiniz Saddam dan bu yana dünya öyle bir değişti ki akıllar ne yapacağını bilemez hale geldi..
  Rus ordusu sosyal medya uygulamalarını yasaklamış. Kharkiv yakınlarında ki rus askerleri Tinder uygulaması ile romantizm peşinde.
  https://www.businesstoday.in/latest/world/story/russian-troops-send-tinder-requests-to-ukrainian-women-323940-2022-02-25
  Elon Musk da starlink hizmetlerini bila bedel sunuyor. Emir komuta düzeni bozuk bir ordu ile istediğiniz neticeyi elde edemezsiniz..
  Diğer taraftan sanki Putin , Ordu içindeki muhaliflerini ekarte etmek için de orduyu bu tip pozisyonlara sokuyor da olabilir. Suriyelilerin,Rusların desteğine rağmen karşımızdaki hezimetleri , ardından Libya da Hafter in yenilgisi , ardından Azerbeycan karşısında Ermenilerin perişanlığı. Eminim her olaydan sonra Putin bazı askerlerin ipini çekmiştir.
  Bugün ortaya çıkan bir gerçek var ki , toprak almak getiriden çok maliyet demek. Dünya tarihinde hiç olmadığı farklı bir dönem yaşıyor ve geçmişte yaşananlara benzer eylemler ile geçmişte edinilen sonuçlara benzer sonuçlar almak mümkün görünmüyor.
  Yaz tatilini Türkiye de geçirmeyi planlayan 3 milyon Rus , Putin e kahr ediyor. Onun Çarlık hayalleri ya da Rusya nın güvenliği ile ilgili endişeleri umurlarında değil.
  Batı da bu yaşananlardan menfaat temin edecek birileri illaki vardır.

 7. Avrupa tarafını çift taraflı düşünelim. Ak- K.deniz ler ve kuzey kıyıları. Bu durumları kişiliklerine de yansımış zaten, hem kraliçeyi hem merkeli hem trampı severler, inanç kısmını hiç yazmıyayım..
  Rusya’nın hiç şansı yok bu tarafta, Berlin duvarı yıkılmış! Sen ne hayal peşindesin??
  Türk Cumhuriyetleri mi sandın buraları?
  Hepsini kesselerde kılları kıpırdamaz bazılarının?. Çünkü onlardan değildirler. (Petrol gaz Max karıştırmayın?)
  Ama bu tarafa döndürdün mü füzenin ucunuu…
  Türkiye nin şansı tarafsız konumdayım deyip Ukraynadan banane dememesi.
  Putin de kim, batı ham yapar onu sanmaması?
  Real düşünüp en hakiki davranmak istemesi.
  Ama fakat bu ülkede ne enderler biter nede denizlerde yavuz midilliler? sokuverirler sana…
  Verirler eline ya harcı kazmayı yada silahı???

 8. Öyle bir algı var ki! Rusya sert kayaya çarptı geri adım atacak, keşke algılar doğru olsa, ama kesinlikle öyle değil Ukrayna’nın on katı olan koskoca rus ordusu pes edecek öylemi? Hadi diyelim rus ordusu başarısız oldu hiç mi a-b-c planı yok? Putin’in, Ukraynaya girişinde batının vereceği tepkiyi mutlaka öngörmüştür. Gerçekten Rusya pes ediyor ve barış istiyorsa o zaman büyük güç denilen ülke fos mu yani? Bir kez daha ifade edeyim bu saatten sonra Putin istediğini almadan gitmez. Bir diğer garip şey ise Abd ve Batı Saddam kuveyt’i işgal ettiğinde gösterdiği tepkiyi Ukrayna için neden çok cılız gösteriyor. Anlaşılan oynanan bu satranç oyunu çok farklı, taraflardan birisi sağ gösterip sol vurursa hiç şaşırmayın…

  • Ahmed kardeş, dedikleriniz doğrudur. Ancak yerli halk tarafından desteklenmeyen hiç bir işgal başarılı olamaz.
   Nitekim Afganidtanda böyle oldu, degil mi?
   Selamlar iyo günler

   • Afganistan da yerli halktan hiç bir destek yoktu fakat Ukrayda durum çok farklı olsa da belirleyici olan halk desteği değil, batı blokunun ve doğu blokunun
    kendi aralarında hangisi daha çok birlik sağlarsa o taraf kazanacaktır. En önemli belirleyici faktörde Çin dir.

 9. TARİH TEŞEKKÜLDEN İBARETTİR

  Çetin Altan kominstti, ben bunu kitaplardan, anılardan öğrendim. Mecliste tekmelendiğini falan sizde bilirsiniz. TKP üyesiymiş. Halbuki son on yılında (belki 20) yazılarının çoğunu görmüşümdür. Osmanlıyı eleştiriyordu, devleti eleştiriyordu, islamcıları eleştiriyordu. Düzeni eleştiriyordu, halkı eleştiriyordu ama hiçbir zaman bu sorunların çözümü kominstliktir demedi. Yahu sen koministsin, bu sorunların çözümünün koministlikte olduğuna inanıyorsun da niçin kominist sistemin bu sorunları çözeceğine dair bir kelime bile yazılarında bahsetmedin. Fikrini mi değiştirdin. Ama ben fikrini değiştirdiğine dair de en ufak bir yazısına rastlamadım. Madem fikrini değiştirdin bunu millete niye söylemiyorsun. Peki senin peşinden gidip kominist olan, hayatı kaybolan gençler ne olacak.
  Sayın yazar da putini abd nin kışkırttığını yazıyordu sürekli. Şimdi yazının başlığı “Modern Çar Olma Hayali” abd mi kışkırttı, moden çar olma hayalimi var biz cahil okuyucularını ikilemde bırakmasa sayın yazar.

  Rahibin teslim meselesi ile ilgili görüşüm araya kaynamasın;
  Değerli vaktinizi almamak için yazmayacaktım fakat kısaca anlatayım bari. Sayın Yozdil anlatmıştı. İzmirde muhabirlik yapanken bir kavga ihbarı alıyor. Bir fuhuş yuvasında sanırsam abd li askerler kavga çıkarmışlar. Olay yerine gittiklerinde Türk polisi olay yerini kordon altına almış kendileri girip müdahale edemedikleri gibi gazetecileri bile içeri sokmuyormuş. Daha sonra abd askerleri gelerek kendi adamlarını alıp götürmüş. Tutuklama, ifade cezayı bırakın rahatsız bile edememişler. İkinci anı Rahmetli gazeteci Ömerli lütfü mete ye ait. “Yıllardır batı ajanları ülkemizde cirit atar, bunu biz herkes bilir, bütün ömrümce bir batı ajanını kelepçelenmiş olarak görememek bini kahrediyor.
  İşte kardeşlerim sizin neredeyse 100 yıldır parmağınızın ucuyla dokunamadığınız ajanlardan birini Recep Tayyip Erdoğan kelepçeleyip 2 yıl hapis yatırdı.

  • emin gürses de Erdoğan Putin’le gizli anlaştı diyor. Gizli anlaşmayı emin gürses nerden biliyor acaba?

   Bütün devletlerin iç istihbaratları olduğu gibi dış istihbarat örgütleri de var. 200’ü aşkın dünya devletlerinden kaç tane ajan yakalandı haberi duydun? Üç beş tane siyasi amaçlı ajan yakalandı haberlerinden başka. Bu haberleri de İran gibi Rusya gibi Çin gibi ülkelerde görürsün, oysa en çok dışarıya ajan gönderen ülkeler bunlar. Batı ülkeleri niye yakalamıyor hiç bunların ajanlarını?

  • ek yapayım Hakan Atilla ve Halkbank davası sümen edilmesi karşılığ takas edildi.
   Tarihte hangi zaman abd ajanını aldık ve takas ettik.
   Tıpkı şu an içerde olan Kavala Metin topuz ve onlarca abd ajanı gibi.

  • Sayın hd, altan ailesi süzme darbe şakşakçısıdır, başka da bir şey değildir, komünis olsalar ben de bilirdim:)

 10. KAYBETMENİN İTİRAFI : NÜKLEER KARTI
  Malumunuz nükleer silah bir ülkenin başvurabileceği son seçenek.
  Daha doğrusu mecbur kalinmadikca basvurulamayacak bir seçenek.
  Daha doğrusu son mermi.
  Putin’in dün nükleerden bahsetmesi, bana göre kesinlikle zor durumda kaldığının itirafı.
  Hele ki daha 4.-5. günde.
  Bir de Putinin Genelkurmay başkanını değiştireceği söylentilerinin çıktığı bir dönemde.
  Bir de Dünya ve özellikle Avrupa ülkelerinin net tavır aldığı, NATO’nun savaş uçağına varıncaya kadar silah desteğini açıkladığı bir zaman diliminde.
  Ukrayna halkı ve yetkililerinin bu “karakterli” tutumları karşısında Putin kazansa da kaybetti.

 11. Umalım ki ayının mürebbileri ayının postunda ki her kılı tek tek çeksinler ki kış ortasında gaz ve neft ile giriştiği aleme nizam verme mefkuresini akamete uğratıp, içimizdeki ayı sevicileri de zaptı rapt altına alacak şekilde bir daha memleketimizin değerli gayreti doğunun diktatör zalimlerine bel bağlanarak heba edilmeyip, önceden olduğu gibi mimsiz medeniyetin mimi olmaya namzet olarak geçirilsin. Bir sözümüz de koca devletimizi 15 temmuz sabahı uyandıranın sarhoş ayı terbiyecisi Dugin olduğu vehminde olanlar için gelsin. ” Kılavuzu karga olan, kazurat ile ahbap olurmuş” Teemmel

Yoruma kapalı.