Trump "Suriye'den çekiliyoruz" dedi; Kürtler bir kez daha ihanete uğrayacak gibi…

27
Reklam

ABD başkanı Donald Trump‘ın açıkladığı Suriye’deki kara askeri gücünü çekme kararı hem şaşkınlık yarattı, hem de inanamazlık… Twitter üzerinden gelen açıklama kuşkulara da yol açtı. Trump‘ın bu âni kararını, ülkesinin karar alma mekanizması içerisinde yer alan önemli kişiler ve kurumlarla görüşmeden aldığı, Pentagon’un buna tepki verdiği, hükümette yer alan savaşkan isimlerin kararı tasvip etmeyeceği türlü yorumlar da yapılıyor.
Karardan memnun kalması beklenecek ülkeler arasında Türkiye de var; ama bizde de konuya ‘uzman’ düzeyinde vakıf olanlar tarafından kuşkuyla karşılandı Trump‘ın kararı. [Konuya kuşkucu yaklaşanlar arasına beni de ekleyebilirsiniz.]
Trump‘ın kararını duyurduğu videolu Twit aşağıda:


İki şey söylüyor: IŞİD’e (buna DEAŞ veya DAİŞ diyenler de var) karşı verilen savaşta ‘tarihi zaferler’ elde edildi; bu bir. Artık gençlerimizi eve döndürmenin zamanı geldi; bu da iki…
Kuşkucu olmak için bu iki gerekçe yeterli sebep.
Uluslararası bir muhabirin hatırlattığı üzere, Birleşmiş Milletler’in, ABD’deki itibarlı düşünce üreten örgüt CSIS’in ve daha da önemlisi Pentagon adına konuyu raporlaştıran müfettişin taze açıklamalarına göre, IŞİD Irak ve Suriye’de varlığını sürdürüyor, hem de en az 20 bin militanıyla…
AP‘den New York Times‘a geçmiş ve IŞİD konusunu yöreden izleyen muhabir Rukmini Callimachi‘nin attığı tepki Twiti:

Trump karar verdi, ama…

Türkiye’nin sınırının hemen karşısındaki bölgede ABD’nin 20’den fazla askeri üssü bulunuyor; Amerikan askerleri bu bölgeye iyice yerleşmiş durumdalar.
Peki nasıl olacak da, sayılarının 2 bin olduğu söylenen Amerikalı askerler başkan talimatıyla 60 gün içerisinde Suriye’den çekilecek?
ABD’nin bölgeye gelirken tek hedefi gerçekten IŞİD miydi, yoksa esas amaç İsrail’in güvenliğini tehdit eden en önemli unsur olarak görülen İran’ın etkisinin sınırlandırılması mıydı?
Çekilen ABD Suriye’yi İran’a bırakmış olmayacak mı?
Konuya İran’ı sınırlama boyutuyla yaklaşan Trump‘ın yakın bir zamanda göreve atadığı ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ile CIA’nin başından alarak hükümetine aldığı dışişleri bakanı Mike Pompeo bu karardan sonra nasıl bir tavır sergileyecekler?
Cumhuriyetçi Parti’nin ağır toplarının da konuya aynı boyuttan yaklaştığı biliniyor; onlar ne tepki verecek?
“Ben yaptım, oldu” denilebilecek bir makam ABD’de başkanlık, Trump da elindeki yetkiyi kullanmaya eğilimli bir başkan; ancak yine de etrafının tavırlarını düşünmek zorunda olduğunu hatırlatacak bir sistem de var o ülkede.
“Emret başkanım” mı denilecek, yoksa Trump‘a gücünün yine de sınırlı olduğu mu hatırlatılacak?
Cevabı fazla vakit geçmeden alınacak sorular bunlar…
Ancak kararın uygulamaya konulması müdahalelerle geciktirilse bile, ABD başkanının dışa vurduğu niyet, yine de Suriye’deki dengeleri değiştirmeye yarayabilecek.
Özellikle de, kendilerini ABD’nin daha uzun bir süre bu bölgede askeri varlığını sürdüreceği kabulüne şartlamış ve o kabul üzerine politikalar üretmiş savaşan unsurlar açısından ortada yeni bir durumun varlığı aşikar.
PYD/YPG unsurları ve onların destekçileri için önümüzdeki dönem hiç kuşkusuz sıkıntılı geçecektir.

Kürtler yarım yüzyılda tam üç kez…

Trump‘ın Twiti üzerine yakın geçmişte yazdığım konuya ilişkin yazılara bu yeni durum açısından bir kez daha baktım. 2017 yılının ikinci yarısında Irak’ta Mesut Barzani‘nin durduk yerde ve Türkiye’nin itirazlarına rağmen ‘bağımsızlık’ için harekete geçtiğini görünce, birkaç yazıyla [biri şu:], Kürtler’in güçlü saydıkları devletlere güvenerek başlattıkları benzer girişimlerin geçmişte nasıl hayal kırıklığıyla bittiğini hatırlatmıştım.
İkinci Dünya Savaşı sonlarına doğru Mustafa Barzani komutasında başgösteren hareketlenme Rusya gözetiminde bir devlet yapılanmasıyla sonuçlanmıştı. Mahabad Cumhuriyeti adıyla öyle bir oluşum İran’da kuruldu. Ancak Rusya, İngiltere ve ABD liderlerinin Yalta’daki buluşması ilk hayal kırıklığına sebep oldu. 1945 yılı Aralık ayında ilan edilen Mahabad Kürt Cumhuriyeti 1946 yılı Mayıs ayında tarihe karıştı.

[Mahabad’ı ele geçiren İran ordusu, KDP-İran’ın lideri Kadı Muhammed’i idam etti.]

Sonraki hayal kırıklığını, ABD’nin İsrail ile birlikte, Saddam‘la sorunu olan Şah dönemi İran’ını kullanarak Mustafa Barzani‘yi Irak’ın kuzeyinde bir Kürt devleti kurma hayaliyle isyana teşvik etmesi sonrasında yaşadı Kürtler. Saddam Hüseyin ile İran Şahı Cezayir’de anlaşınca (1975) o hayali suya düşürecek süreç başladı. İran devreden çıkınca ABD ile İsrail de Kürtler’den desteklerini çekiverdiler.

[Molla Mustafa Barzani o hayal kırıklığıyla uğradığı menhus hastalık yüzünden gittiği ABD’de vefat etti.]

Üçüncü hayal kırıklığı bu defa Mesut Barzani‘nin arzusunun kursağında kalmasıyla yakın dönemde yaşandı.

Reklam

[Niyetini gerçekleştiremeyeceğini anlayan Mesut Barzani bölgesel yönetim liderliğinden çekilmek (Ekim 2017) zorunda kaldı.]

PYD/YPG Irak’ın kuzeyinde yaşanan bu üç hayal kırıklığının Suriye’de kendi başlarına gelmeyeceğini düşünüyordu. Fakat işte görüldü; bugün olmasa, 60 gün içerisinde gerçekleşmese bile, ABD bu bölgede ilâ nihaye kalacak değil. Trump‘ın âni “Askerleri çekeceğim” açıklaması ile açılan bu yeni süreç bölge dengelerini herhalde değiştirecektir.
Ne dersiniz, sevinelim mi?
Sevindirik olmak yerine, bu âni gelişmeden sonra Türkiye olarak daha da dikkatli davranmakta yarar var derim.
ΩΩΩΩ

Reklam

27 YORUMLAR

 1. Özür dilerim ama adam amlakçı valla adam satmayı sanat yapmış bügün kürtleri satar yarın türkleri diğer gün başkasını biz adam olalımda gelip bizi birbirimize kırdırmasın bu emperyalist alçaklar

 2. Hakim medya yazılarını artık erken saatlerde vermiyor. Sizleri dışlayan bu yapıya karşı siz ve sizin gibi değerli yazarlar yazılarını erken saatlerde verirlerse bu boşluğu doldurmuş, biz erkencileri ise sevindirmiş olursunuz. Gene de kaliteli yazılarınız için teşekkürler.

 3. Türkiye gene yapacağını yaptı! Bizdeki seçimlerın ve Trumpın İmdadına yetişece bir adim atıldı.
  İncirlik Üssü’nde çavuş rütbesiyle görev yapan ABD ve Türk vatandaşı Yahya Özer, ABD’ye giderken Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı.

  • Maşallah Nurdan Hn. hiç bir istihbari ayrıntıyı kaçırmıyorsunuz.İstihbaratı hobi olarak sürdüren zatıalinizden profesyonel istihbaratçıların öğreneceği çok şey var zahir.Lutfedip bu becerinizin sırrını bizimle paylaşsanız çok mütehassiz oluruz.

 4. Hadis!
  Hz. Peygamber (sas) “Din kardeşin zalim de olsa mazlum da olsa ona yardım et.” deyince biri “ Ey Allah’ın elçisi mazlumken ona yardım etmeyi anladım. Zalimken ona nasıl yardım edeceğim?” diye sordu. Peygamber Efendimiz cevaben: “Onu zulmünden alıkoyar, zulmüne engel olursan ona yardım etmiş olursun.” buyurur. (Buhari, Mezalim, 4)
  Dua! “Allah’ım! Bizlere hakkı hak olarak göster ve ona uyanlardan eyle. Batılı batıl olarak göster ve ondan kaçanlardan eyle.
  Makam mevkye ve sahiplerine değil sana tapanlardan eyle.”
  Amin….

  • Doğruyu yanlışı göstermek hepimizin ödevidir. Elimizden geleni yapıyoruz.
   Darısı başına.
   Amin.

  • Nurdan hanım şu suudi prensine biraz yardım etsek nasıl olur, zulmünü azaltır mı yoksa iyice artar mı? Ne dersiniz?

 5. Koru’nun eskiye ait tesbitleri bir gerçektir. fakat bu günden bahsederken sürç-ü lisan etmiş
  İfadesi maksadını aşmış olabilir, sanıyorum. ABD hangi savaşa girmişse kaypaklık yapmış, hep makyavelist siyaset gütmüştür. Ya, savaşa, galipler yanında iltihak etmiş (katılmış) veya müttefiklerini satarak, sıvışmıştır. Suriyede, devşirmiş olduğu kalabalık sürülerde, her cinsten mahlukat bulunmakta, bunlara muhtelif isimler uydurulmaktadır.
  T.C. ni bir zamanlar Yönetenler, Güney-Doğuda feodal yapı var. Şeyhler, medreseler var, diyerek G.Doğunun sosyal yapısını, düzenini bozdular. Gençlerini dinden, imandan, Vatan sevgisinden soğuttular. Böylece, rüzgar ekenler uzun zamandır halka fırtına biçtiriyor. Hacı, hoca, İslam çocukları, kendi atasına dinine düşman kesiliyor. Oysa, Milletten esirgedikleri Hakiki İSLAM, sadece, ” ALLAH’a kulluk, Mahlukuna ŞEFKAT ” temin eder. Bunu bilmiyen, belletmiyenler ise, Ülkeye anarşist ve terörist peydahlar.
  Konuya en iyi yaklaşımı Karaca Yapmışa benziyor. Daha dün, Pyd/Ypg ‘ye her türlü yardımı sağlıyan ve kol kola olup, tehdidler savuran Trump ve adamları, bir haftada ne oldu da herkesi, şaşkına veya sukut-u hayale sevk eden bir girişimde bulunur ?
  Bana kalırsa, ya ABD’de bilmediğimiz şeyler oluyor veya Cumhurbaşkanımız, Yaşar Büyükanıt ile vardığı mutabakata benzer, bir anlaşmayı da Trumpla yapmış olmalı. Bu işin içinde, Koru’nun
  dile getirmiye çalıştığı ya bir hinoğlu hinlik olmalı, yahut da İran, İsrail, Gazeteci, Prens, Feto, Rusya, S-400, patriot, vb. birşeyler olmalı. Durduk yere, bir Hükumet politikası bir haftada değişmez. Bakalım, zaman ne gösterecek ?

 6. AKP ZIHNIYETINI ANLAMAK İCİN! Bugünkü yorumları okumak yeterlı.
  Bu yorumcular yerden göğe kadar haklılar.
  Baksaniz ya Tayyip Cumhuriyeti MECLISINDE ki teroristin başı!
  ÖMER FARUK GERGEDENOĞLU…
  TC nin bütün yalanlarini ve kanunsuzluklarini anlatarak Nasilda terör estiriyor,BUNUN YANISIRA erdoğanin bu günlere gelmesine dünyada en çok mağduriyetinden dolayı Turkiyenin üzerine tepki cektiren! Birzamanlar bacılarımın başında gelen HUDA KAYA’yı da ekledik mi, zaten F Koruyuda bunlara terorist demediği için, SARAY FETFACILARININ yetiştirdikleri troller tarafindan da dindende çıkarildı.
  Vay be bundan böyle Kürtlere Kürt demek de Dinsizlik, vatan hainliği, ve terörist kategorisine girmiş oldu.
  Son gülen tam güler.

  • Kürtlere kürt denir teröriste terörist denir,
   ayırmasını bilmeyene ne denir?
   Amerikancı zihniyeti mi?
   Kul kurar kader güler.
   Kader güldü mü başka güler.

 7. Amerika türklerle kürtlere ben aradan çekiliyorum, silah depolarınızı doldurdum, paralarınızı aldım, artık size karışmıyorum hadi durmayın savaşın diyor.

 8. Bazı yorumcular yazının başlığına takmış kafayı.
  Hangi dünyada yaşıyorlarsa artık.
  Halbuki gerçek dünyada PYD ve YPG dedikleri örgütler toplamda SDG olarak görülüyor.
  Batılılar ve Amerika Kürtlerin temsilcisi olarak onları görüyor.

  • Güzel demissin ;adamın biri dendiğinde biz hangisi olduğunu merak ederiz.ABD ve batılılar elbette onları kürtlerin temsilcisi olarak tanıyacak zağarlarini bir şekilde masumlaștiracaklar.Ama biz ne Amerikalı nede batiliyiz.Biz bu toprakların insanları ,bu terör oluşumlarından en çok zarar gorenleriz.Bizlerle onları farklı kılan ince bir çizgi ve bu çizgide safı iyi ayırt etmek lazim…

 9. Bi ara rusya da çekiliyoruz demişti ama sonra iyice yerleştiler suriyeye, şimdi abd nin çekiliyoruz demesini nasıl anlamak lazım? Galiba iliğimize kadar girmeye karar vermişler:) tsk incirlikteki ve diğer nato birimlerindeki nükleer başlıklı füzelerin kontrolünü tez elden tümüyle kontrol altına almalıdır…

 10. Vay be demek sizde ypg pyd ye kürtler demeye başladınız sadece öyle kalmadınız ypg pyd yi kürtleri temsil eden unsur olarak gösterdiniz ne oldu da böyle oldu yoksa yüz nakli ameliyati mı oldunuz birileri değişince sizde mecbur kendinizi değiştirmek zorunda mı kaldınız. Üzüldük umarım yorumlara bakıyorsunuzdur

 11. Bende dün akşam Alman Phönix kanalında bir belgesel izledim. Konusu Arapların açısından Haçlı Savaşları (1000 – 1200 yılları). izleyince günümüzle örtüşen bir çok paralellikler buldum. O zamanda İslam Dünyası paramparça. Özellikle araplar. Halife B. Selçuklu Devletinin yardımı olmadan hiç bir şey yapamıyor. Suriyedeki şehir devletleri birer birer haçlıların eline geçiyor. Yardım ancak İmadüddin Zengi ve Oğulları ile Selahaddin Eyyubi gibi Türk ve Kürt Beylerinden geliyor. Yani kurtuluş yine Türklerden gelecek gibi. Bazan bu bakımdan Erdoğan’a sonuna kadar destek vermeli diye düşünüyorum. Ama onun kamplaştırıcı politikası da hoşuma gitmiyor. Ne yapacağımı ben de bilmiyorum.

  • Dostum tarihi tespitin gayet yerinde ve sonuna kadar erdoğan diyoruz, tereddüte mahal yok, yola devam! Zaferle değil seferle emrolunduk…

 12. Kuşkuya gerek yok
  Rusya, Türkiye ve Soçi’de başlayan görüşmeler sonucu Türkiye Suriye’ye girmeye başlamış, uluslararası tepki görülmemiştir. O tarihteki yazıda bu iyi haberdir diye yazdım. Suriye’deki çatışmayı sona erdirdiler. Taşeronluğu da Türkiye’ye verdiler. Bundan sonraki çatışmaları Akdeniz olabilir demiştim. O görüşüm teyit edilmiş oldu ve ABD Suriye’den çekilmektedir.
  Bu kararın anlamı şudur; ABD, Pentagon artık İsrail’e sahip çıkmıyor. Onun varlığı için dünyayı terör yuvası haline getirmekten vaz geçmiştir. 2019’da İsrail’de büyük değişiklik beklenebilir. İsrail komşuları ile barışarak yaşamak zorunda kalacaktır. Artık dünyaya hükmetme hayalleri sona ermek üzeredir. Üçüncü bin yıla savaşsız gidebilme ümidi belirdi.
  Eskiden beri savunduğum bir tez vardır. İran’la Türkiye çatışmazsa üçüncü cihan savaşı olmayacaktır. Sermaye dünyayı diktatörlerle yönetmek istiyor. Ne var ki dünya artık uyanmıştır. Diktatörler halka uymak zorundadırlar. Putin Rusya’ya hakimdir ama Rusya’yı, oradaki halkı istediği şekilde yönetemiyor. Türkiye’de de Erdoğan devlete hakimdir ama Türkiye’yi, Türk halkını istediği şekilde yönetiyor.
  Her şey Kur’an’ın haber verdiği istikamette ilerliyor. Bize düşen ortaklık düzenini kurmaktır. Kalanı bize değil O’na aittir.

  • Putin’de Rusya’yı istediği gibi yönetiyor. Kazan Cumhuriyetinde Tatar’ca ikinci dildi. Şimdi kaldırdı. Yani şuna dikkat. Olan bir hakkı kaldırdı. Türkiye’de duyan veya duyuran var mı. Türk dünyası toplantılarına katılabiliyordu şimdi katılamıyor. Duyan duyuran var mı. Rusya’da en az altıTürk federesyon var. Türk dünyası toplantılarına katılamıyor. Bunlar devlet. Her federe devlet istediği toplantıya katılabiliyor. Bağımsızlığını siyaset dahil yapabiliyorlar. Bizdeki hdp’liler Barzani, Talabani ile haftalık toplantıkarını gerçekleştiriyordu.

 13. Ne kadar masumane bir baslık “kurtler bir kez daha ihanete ugrayacak gibi….!” Insan ne diyecegini sasiriyor .Eger gercekten PYD/YPG/PKK kurtleri temsil ediyorsa ,kurtler tarafindan kuruldugu iddia ediliyorsa ,amacları sadece Kürt halkının gelecegi ve kazanimlarina yenilerini eklemekse biz ulke olarak neden 40 yildir bu acilari cekiyoruz ,neden dogu ve g.dogu ya yillardir yatirim yapilamiyor ;neden sirtini adi gecenlere dayayanlar mecliste bu gune kadar teror propagandasi yapmaktan temsil ettikleri (sozde), halkin gereksinimlerini ortaya koyamiyor ,gundem haline getirmiyor ,yillarca oraya yapilmak istenen yatirimlarin onune set cekme varolanlari talan etme derdine dusuyor.Yakismadi be ustad hemde bu baslik hic yakismadi….

 14. hangi abd çekilecek, hangisi abd kalacak acaba?
  dün açıklanan çekilme kararı sadece bir tweeter mesajı olarak kalmadı, beyaz saray resmi açıklama da yaptı. abd derken tek bir yapıdan söz etmiyoruz. her biri diğerinden daha hain ve daha yalancı pek çok yapıdan söz ediyoruz. hepsinin kendi gündemi, gizli ajandası var. lakin en azından biri suriye de yanlış yaptıklarını, değişen global ölçekte türkiyeyi karşısına almanın pahalıya patlayacağını anlamış olabilir. yani devletin resmi askerleri, istihbarat elamanlarının bir kısmı, memurlar vs çekilebilir. malum türkiye fıratın doğusuna bir operasyona hazırlanıyor. daha önce de operasyonlara engel olmak için elinden geleni yapan abd türkiyenin kararlı tutumu ile yoldan çekilmek zorunda kalmıştı, fırat kalkanı ve zeytin dalı fıratın doğusunun yolunu denizle
  keserek zaten doğuyu işlevsiz de bırakmıştı. şimdi abd burada bir şekilde sıkıştı, türkiye yanına rusya, iran, fransa ve almanyayı da alarak siyasi yönden de çözüm arıyor, suriyenin bütün kalması konusunda anlaşmaya çalışıyorlar, suriyeyi parçalamaya çalışan abd de başka bir plan yapmak zorunda kaldı. sonuçta bir hain plan biter bir hain plan başlar…bir abd çekilir bir abd kalır.
  ortadoğuda abd nin mesela blackwater gibi özel güvenlik şirketi tadında özel terör örgütleri var. deaşı bitireceğim der bitirir, 30 yıl savaşacağım der, savaşır. hepsi kendi örgütü. pentagon bu birimlerle de kendi gündemini ve gizli ajandasını yürütebilir.
  yani ortada bizim açımızdan ne üzülecek bir durum, ne sevinilecek bir haber vardır.
  ihanete uğrayanları kürt diye tanımlamak ne kadar doğru? ihanete uğrayan birileri varsa ki tartışılabilir bu, terör örgütü olarak isimlendirilmelidir. zira terörün milliyeti, dini, ırkı olmaz. bu örgütün içinde de kürt kadar araplar, avrupalılar hatta türkler var. boy boy avrupanın çeşitli yerlerinden gelmiş teröristlerin resimlerini internette görmüyor muyuz? kürtler bizim en yakınımızdırlar, komşumuz, dostumuz, arkadaşımızdırlar. hep birlikte dostça yaşadığımız insanları incitecek ifadelere hep birlikte dikkat etmemiz gerekir. ulus devletlerin güvenliklerinin bile olmadığı bir zamanda devlet kurma arzusu için hayal bile lüx sayılır. kurulsa bile bu devlet olmaz olsa olsa mandacık olur. mandacık ta bir kaç yıl yaşatılıp yakın bir dosta ilhak olur, civarda toprağı az, parası çok bir dost da elbet bulunur …
  menfur kaşıkçı cinayeti ortadoğuda çok taşları oynattı zamanla daha iyi anlarız sanıyorum.

  • okuduğum bazı yazı ve yorumlara bakarsak abd nin ne idiğü belirsiz kararı kimi çevrelerde üzüntü ve hayal kırıklığı yaşatmışa benziyor. endişe de büyük olmalı. şöyle ki ya abd bu kararı türkiye lehine verdiyse…ya terör örgütünü kaderine bıraktıysa… öyleyse fıratın doğusuna yapılacak bir operasyon çok başarılı olur ve bundan akp ve tabii mhp nemalanır. seçimlerde cumhur ittifakının eli çok güçlenir. ve yine ve her zamanki gibi seçimden zaferle çıkarlar. bu nedenle bazı çevreler büyük üzüntü içindeler. türkiyenin bu iktidarla zorda kalmasını refahına tercih eden çevreler…bu örgütlere açıktan ve gizliden destek veren, onları meşrulaştıran çevreler…iktidara zarar vermekle devlete ve halka da zarar verildiğinin ayırımına temyiz yeteneği yetmeyen çevreler, nefretleri kendi gemilerini batırmak bile olsa önemsemeyen çevreler… abd bu üzüntülerini haklı çıkarır mı bilmem ama ibretle izlemek gerekir…nefret ve hırsın insanı nerelere getirebileceğini ibretle izlemek gerekir…

 15. Sayın Koru, bu, nasıl bir başlık? Kimlere göz kırpıyorsunuz? Nasıl bir savrulma yaşıyorsunuz? Hadi dünya görüşünüz değişti, Ahiret inancınız da mı değişti?

 16. Fehmi bey! Aslında sizin Trumpın bu tip çıkışlarına şaşırmamanız gerek. Çünkü buna benzer gündem saptirmalar zaten bizde fazlası ile mevcüt.
  Bu konuda, önce kendimize bakalım, o zaman Trumpı daha iyi anlariz.
  “BİZDE” olanlar..
  orduyu savaşa, içerde “cenaze örgütu ve vatan hainleri muhalefet terörist partileri ile görüşerek TC ye IHANET edenler’den tutun da önlerine şoğanmi, PORTAKAL’mi mandalinemi gelir ne gelirse gelsin hepisini HAVUZUN SU Dozerlerinin önüne katip, linç edenler bizde fazlasi ile varken nasil olurda Trump a şaşiriyorsunuz. Birde TRUMPIN bizdeki ıhtidarın olan imkamlari gibi Havuz ve diğer havuza benzer yardimcilaride yok?
  Trump şu an ABD li Savcilar, Hakimler ve Gazeteciler, tarafindan bütün yolsuzluklari ve yolsuzluklarını gizleyebilmek için uydurdukları yalanları ABD kamuoyuna tek tek açıklaniyor.
  Onun için Trump hem dünya gündemini hem de ABD gündemini değistirmek için
  Bizdekiler kadar olmasa bile gene de gündemi meşgul etmesini iyi beceriyor.
  Ne de olsa yolun sonunda hapise girmek var.
  Bizdeki ihtıdar sadece içeriyi değil dışarıyı de korkutmuş olmalıkı, Flynn de aynen Riza Zaraf gibi itirafçı oludu.
  ABD’de Iki gündür Türk devletinden Ruşvet aldiğini ve TC bakanlari ilde mafya usulu adam kaçirma pazarliği ve planlari yaptiklarini falan hepsini itiraf etti.
  Iste Trump! bütün bu olayları.gündemden duşurebilmek için bunu ortaya attıki gündemi değiştirebilsin.
  Fakat ABD de gerçek gazeteciler, hakimler, Savicilar ve birde tek harfina dahi dokunamadiklari Anayasa Kitabi olduğu içi Trumpin çırpinmalari nafile.

 17. ABD bölgeyi bir bilgisayar oyunu gibi görmektedir. Eğer gerçekten ABD cekiliyorsa tek nedeni var: Türkiye ile Rusya arasındaki s400 iptalidir. Türkiye s400 almaktan vazgeçmek vaadiyle ikna etmiş olabilir. ABD, İSİD’i bahane ediyor. Nitekim o örgütü ABD bizzat desteklemisti. Kürtler’e gelince sadece Allaha biat etsinler. Allah her ırka topluma hem rizik hem de yaşam yeri vermiştir. Kürtler uzaydan gelmedi! Sadece Filistin gibi zulme maruz kalmaktadırlar. Mazlumlar dünyada zulüm görseler bile Cennette refaha ulaşacaklardir.
  SAYGILAR SEVGİLER

  • Cenneteki refahı filistinlilere ve kürtlere de anlatsana nusret! Maşallah ahireti cenneti çantada keklik görmeye ne kadar da alışmışsınız:) bana kalırsa o kadar garanti değildir yani:) gayretullaha filan dokunmayın, bu sefer şefkat tokatı ne yandan gelir belli olmaz…

   • H gayret Allah herkese akıl vermiş ve herkes aklının bir kısmını kullanıyor. Biz Allahın adaletine inanıyoruz. Sen aklını nasıl kullanıyorsun bilmiyorum ama; mazlumlar muhakkak cennete girecektir.

Yoruma kapalı.