Uyarıyorum: iPhone ve iPad kullanıcısı iseniz cihazlarınızı derhal güncelleyin

4
Apple ürünü kullananlar dikkat
Reklam

 

Bir teknoloji sitesinden öğrendim, hemen sizlerle paylaşıyorum: Apple ürünü (iPhone ve iPad gibi) akıllı telefon ve tablet kullanıyorsanız tehlikeli ve saldırıya muhatap olabilirsiniz; bu sebeple şirketin ürettiği en son güncellemeyi derhal cihazınıza indirin.

Saldırılara hepimiz muhatabız

Neredeyse hepimiz akıllı telefon kullanıyoruz ve kimimiz o telefonların bayağı bağımlısıyız da…

Ben de iPhone ve iPad kullanıcısıyım; bağımlı sayılmasam da pek çok işimi onlar sayesinde eskisinden daha kolay halledebiliyorum.

Hele o programları yok mu?

Mesajlaşma imkânı sağlayanlar…

Neyse.

Sizlere duyurmak istediğim haber şu: Telefonlarınız akıllıysa ve sıkça kullanıyorsanız, dinlenip dinlenmediğinize, telefonunuzu birilerinin uzaktan ele geçirmediğine önem veriyorsanız, hemen şimdi iPhone ve iPad’larınızı güncelleyiniz.

Hedef dijital verileriniz

Apple firması bir İsrail bilişim firmasının cihazlarını hedef seçtiğini tespit etmiş ve bunun önüne geçmek için de gerekli dijital eklemeyi (iOS 9.3.5) yapmış…

Reklam

İsrail firmasının adı NSO. Aslında firmanın sahibi (Fransisco Partners Management) ABD’de yerleşik. NSO ‘Pegasus’ adıyla Apple’ın iOS programında varolan 3 açığı istismar etmek üzere bir casus-program (spyware) yazmış.

Mesaj olarak size gönderilen bir metinde ekli bulunan linke tıkladığınızda telefonunuzu veya tabletinizi uzaktan ele geçiriyor firma ve derhal telefon defterinizi, takvimizi, e-postalarınızı, o âna kadar hangi sitelere girdiğiniz bilgisini kendisine çekip kopyalıyor. iCloud’a kopyaladığınız diğer malzemelerinizi de…

Bizler farkına bile varmadan olup bitiyor bu işlem…

Hemen güncelleyin

Yapılacak iş basit: iPhone ve iPad kullanıcıları cihazlarının ayarlar’ bölümüne girip ‘genel>yazılım güncelle’ tercihiyle Apple’ın iOS için yazdığı yeni eklemeyi indirebilirler.

Ben biraz önce yaptım, tavsiye ederim, sizler de vakit geçirmeden hemen cihazlarınızı güncelleyin.

ΩΩΩΩ

 

EK: (Saat 13.55)

ONS Group binası
NSO Group binası

Yukarıdaki uyarıyı sizlerle paylaştıktan sonra Apple‘ın bu dijital eki yapmasına sebep olan İsrailli NSO firmasının siciline göz attım.

Reklam

Ha’aretz gazetesinde yayımlanan bir habere göre, meğer NSO bu casusluğu özellikle seçilmiş isimlere karşı aylardır yapıp duruyormuş….

Birleşik Arap Emirlikleri’nden insan hakları savunucusu Ahmed Mansoor gibi… Meksikalı bir gazeteci gibi… Kenyalı bir politikacı gibi…

Reuters‘in haberine göre Tayland, Suudi Arabistan, Özbekistan yanında Türkiye’den birileri de NSO Group tarafından casusluk faaliyeti için hedef olarak seçilmiş…

Şikâyet üzerine konuyu inceleyen teknoloji labaratuvarının raporuna şöyle: “Hedef seçilen cihaz ele geçirildiğinde, kamerası, mikrofonu da uzaktan kontrol edilebiliyor ve cihaz sahibinin temasta olduğu herkes dinlenip hareketleri kare kare tespit edildiği gibi WhatsApp ve Viber konuşmaları da kayıt altına alınabiliyor.”

“Seni izleyen casusu cebinde taşımak gibi” diyor laboratuvar raporu.

 

Türkiye’den kim/leri dinlediler, hareketlerini kayıt altına aldılar acaba?

ΩΩΩΩ

Reklam

4 YORUMLAR

  1. Yazılarınızı büyük bir zevk ve heyacanla takip ediyorum. Bu yazınızla beraber Türkiye’ nin milli bir telefonu ve yazılımı olmadığını anlamış oluyoruz. Sizi yıllardır takip eden biri olarak iphone ve apple ye olan bağımlılığınızı bilmesem, acaba reklam mı yapıyorsunuz diyeceğim. Çünkü bu bu konuda bir ay içerisinde yazılmış ikinci yazınız bu.. Bu arada bu yorumumu bir apple ürününden yazıyorum.

  2. bugün yazdığınız 3 makalenizi de okudum .Eğer bir gazetede yazıyor olsaydınız 3 makalenizi aynı gün okuma imkanımız olmazdı. Ayrıca anlık tespitlerinizi değil gecikmeli yorumlarınız olacaktı
    İnternet gazeteciliğinizi kendi isminizle sürdürmeniz pek çok kişiye örnek olacaktır
    benim gönlüm sayfanızda misafir yazarlar bölümünüde açmanız

Yoruma kapalı.