Yeni bir gazeteye ihtiyaç var mı? Hürriyet-Milliyet’te ne oluyor? Dün ve bugün üzerine düşünceler…

8
Reklam

İşsiz ve gazetesiz kalan bir gazeteci rüyasında ne görür? Evet bildiniz; işsiz gazeteci rüyasında kendi gazetesini çıkardığını görür. Bu mesleğin büyükleri, devr-i zamanlarında, patrona kızar, işten atılır, kendisine ait bir gazetede daha mutlu olacağını düşünür, artık her ne sebepleyse, evini ipotek ederek yeni bir gazete çıkarırdı.

Hürriyet bile biraz öyle çıkmış (1948) bir gazetedir. Milliyet kesinlikle öyledir (1950).

Pek çok yeni gazete teşebbüsü daha önceki dönemlerde başarısız olmuşsa da, Hürriyet ve Milliyet o anlamda birer başarı öyküsüdür.

Konu bugün neden aklıma geldi?

İki sebepten: Bayram tebriği için arayan bazı meslektaşlar “Yeni bir gazete çıkıyormuş, hayırlı olsun” dileğinde bulundular; ilk sebep bu. İkincisi de, tam bayrama girilirken Hürriyet-Milliyet, Kanal-D ve CNN-Türk’ün içinde yer aldığı grupta yönetim taşları yerinden oynayıverdi.

Bazen şimdilerde ‘medeni ölü’ ilan edilmiş bazı meslektaşlarla bir araya geliyoruz. Muhabbet siyasetle başlasa bile söz kesinlikle medyaya da uğruyor ve “Mutlaka yeni bir gazete çıkmalı, içerisinde bir TV kanalı da bulunan medya grubu için yeni bir sermaye bulunmalı” temennisiyle bitiyor. Birilerimiz “Tamam, ben filancayla konuşayım” diye görev üstlense de bir sonraki buluşmada herhangi bir olumlu gelişmeden söz edenimiz çıkmıyor.

Görüşülenlerden büyük sermayesi olmayan konuyu gözünde büyütüyor, yeterli sermayesi olan ise onu kaybetmekten korkuyor.

Durum bu.

Reklam

Meslektaşların çoğu yabancı medya gruplarının Türkiye’ye dönük girişimlerinde görev alarak medar-ı maişet motorunu yürütme çabası içerisine girdi; onlara ve etrafa gözdağı vermek için derhal haklarında fişleme yapılıp bir raporla kamuoyuna duyuruldu.

Zor bir durum.

‘Huzur verici’ kadro Hürriyet’e geçince…

Vaktiyle Türkiye gazetesi ile TGRT kanalında çalışmış o grubun önemli isimleri Erdoğan Demirören’in sahibi olması sonrasında önce Milliyet’te yönetim kadrolarına geldiler, Hürriyet ve Doğan Medya’nın diğer unsurları da Demirören grubuna katılınca aynı kadro bu defa oraya kaydı.

[Onların Türkiye-TGRT içerisinde bulunduğu dönemde grubun sloganı ‘huzur veren gazete’ ve ‘huzur veren televizyon’ idi; şimdi Türkiye ve TGRT-Haber huzur kaçırıcı yayınlar yapabiliyor. Onların yeni geçtikleri gazete ve kanallar ise ‘huzur verici’ birer yayın organı oldular.]

Demirören medya grubu içerisinde yer alan ne varsa başında Türkiye-TGRT kökenli biri var.

Buna şimdi “Vardı” demek gerekiyor; bayram öncesi grup kadro üzerinde büyük bir tasfiyeye girişmiş bulunuyor da ondan.

En tepede bulunan ve galiba bizim basın tarihimizde bir ilk olarak iki gazetede birden (hem Milliyet’te hem de Hürriyet’te) kendi adıyla köşe sahibi olan Mehmet Soysal bu hakimiyetini kaybetmiş görünüyor. Sorulduğunda “Kendim ayrıldım, ama Hürriyet’te yazmaya devam edeceğim” diye açıklama yapmış Mehmet Soysal.

Reklam

[İki farklı gazetede yazma konusunda benim de bir sabıkam var. Zaman’da yazarken, Dinç Bilgin’den gelen taleple onun Yeni Asır gazetesinde iki yıla yakın bir süre haftada üç gün yazılarım çıkmıştı. Ancak kendi adımla değil, Faruk Yeni adıyla. Zaman’dan ayrıldığımda, Dinç Bey ısrarla Takvim gazetesinin başına geçmemi, o olmazsa Sabah’ta yazmaya başlamamı istemişti de, ben Yeni Şafak’ı tercih etmiştim. Sabah TMSF’ye geçtiğinde bir kez daha “Sabah’ta yaz” teklifi gelmişti ve ben bulunduğum yerde kalmayı yeğlemiştim. Ne günlerdi.]

Reha Muhtar’ın 8 Ağustos tarihli Twit’i..

Vatan gazetesi Demirörenler tarafından henüz kapatılmamışken orada yazan Reha Muhtar kendisinin gazeteden kopmasına yol açan süreçle ilgili birkaç Twit attı. Ayrılmasına yol açan süreçte Mehmet Soysal başrolü oynamış, öyle diyordu Reha Muhtar. Bu arada, onun Türkiye-TGRT grubunda yöneticilik yaptığı 28 Şubat günlerinde sonradan darbecilikle yargılanmış bir generalle olan yakınlığını da dile getiriyordu.

“Acaba onun bu hatırlatması tasfiyede rol oynamış mıdır?” Dün bu soruya da muhatap oldum. 

Milliyet de kapanır mı?

Şimdi üzerinde fikir yürütülen yeni soru bu: “Milliyet de kapatılır mı?” Haklı bir soru. Haklı, çünkü her sabah ‘seçilmiş yazılar’ için Milliyet’in yazarlar bölümüne göz attığımda, bölümün giderek zayıfladığını müşahede ediyorum. Yazar sayısı azaldı Milliyet’te. Daha önce Türkiye-TGRT grubunda kendisiyle birlikte çalışmış bazı isimler Mehmet Sosyal tarafından Milliyet’e yazar olarak alınmıştı; Hürriyet aynı gruba geçince onlar da köşelerini ve konumlarını yeni gazete ve TV’lere taşıdılar. Medya camiasında, onların bu geçişleri, “Galiba Milliyet de Vatan’ın akıbetine uğrayacak, kapatılacak” beklentisine yol açtı.

Kapatılırsa yazık olacak bir gazetedir Milliyet.

[Erdoğan Demirören Milliyet’i aldıktan kısa süre sonra beni aramış, “Görüşeceğiz” demişti. O görüşme gerçekleşmedi. Ancak gazetenin yöneticisi “Birlikte olabiliriz” dediğinde, kendisine Milliyet’in hedef kitlesini memnun edecek çizgisini bozmaması tavsiyesinde bulunmuştum. CHP’li kitlenin en güvenilir saydığı gazeteydi Milliyet. Kapanırsa o temsiliyet bütünüyle kaybolduğu ve bu yüzden okur sayısı çok azaldığı için kapanır.]

Yeni gazete çıkar mı? Bu yolda bir hazırlık var mı? 

Bu iki soruya benim cevabım, “Evet çıkar ve çıkmalı da; hayır böyle bir hazırlıktan haberdar değilim” oluyor. 

Yeni bir gazeteye her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.

ΩΩΩΩ

Reklam

8 YORUMLAR

 1. Sevgili Koru
  Hurriyet Turkiye icin kendine has bir alametifarikaydi
  O sihir kayboldu ,,hakan cok on plana cikti ,,piyasada bu derece guvenilmez biri hurriyetin onune gecince tiraj 30 binlere gelmesi normal ,,,
  Yeni bir gazete tiraj yapabilir ,,sozcu misal ,,
  Ama bir alameti farika cok zor ,,
  Hurriyet yazar yorumlarina bakin kac yorum ,,buyuk cokustelere ,,
  Pelikansabah ondan beter ,,
  Devamli hakaret eden ,,saldiran bir pelikanyaxar sistemi ,,,okur karsiligi yok tabi
  Kendin yaz kendin oku modundalar ,,,
  Hurriyeti trslim eden dogan ve arkasindaki sozde cumhuriyetciler ,,,,
  Su an fox grubu saglam gidiyor ,,,,
  Yeni cikacak yazili basin hurriyetin yapici elestiri sisteminde olmali ,,daimi elestiri halki biktiritor ,
  Elestiri tamam ,,peki yanina cozum ,,

 2. eğer milliyet’i kapatacaklarsa hürriyet’i bir yıl içinde kapatırlar hürriyet’in demirörenle ömrü uzun sürmez

 3. Yayın Kooperatifi
  Türkiye’de yeni parti kurulur, Türkiye’de yeni gazete çıkar. Bunları Sermaye finanse eder. Sonra Sermaye onu tam kullanmaz, kapatır, başkasını kurar yahut patronunu değiştirir. Doğan Grubu sattı, milyar Dolar geçti eline, nerede o sermaye? Yok çünkü o sermaye onun değildi. Adı onundu.
  Türkiye’nin yeni gazetelere ihtiyacı vardır. Sermaye’nin gazetesine ihtiyaç yoktur. Olsa bile okurlar ve kapatılır. Türkiye’nin halkına dayanan bir gazeteye ihtiyaç vardır. Okurları ortak olacak, yazarları da yönetici olacak. Akevler tipi bir kooperatifin çıkaracağı gazeteye ihtiyaç vardır.
  Onun dışındaki girişimleri ya Sermaye destekler yahut sonunda Sermaye’nin kucağına düşer.

 4. Eskiden duyardık Komunist Rusyada Pravda varmis, Pravda gerçek demekmiş ama, Pravdada gercek olmazmis. Simdi bizim de Pravdalarimiz var, ama okuyani yok.

 5. Rabbim rahmetiyle ve bereketiyle böylesi güzel bayramlardan nasiplenen kullarından eylesin bizleri,geçmiş ve gelecek nesillerimizi
  Seviye her zaman ve her alanda olması gerektiği gibi görsel ve yazılı medyadada olmazsa olmaz zorunda
  Farklı düşünebiliriz,farklı inançlarımız olabilir “leküm dinüküm veliydin”
  Lakin insan onuruna yakışır bir davranış biçimini sergilememiz KUR’AN PEYGAMBER AHLAKİ gereğidir.
  Başkalarının davranış biçimi bizim ahlakımızın belirleyicisi olmamalı.

 6. Öncelikle bayramınız kutlu olsun…. Ve lakin artık dijital ortamda dahi takip etmediğim yayınlar bunlar…. Özellikle köşe yazıları , ilginç haberler , atışmalı siyasi tutumlar dan haberdar olmak için okuduğumuz yayınlardı.. Bir zamanlar hafta sonu hürriyet , nadiren milliyet , sabah ve Türkiye gazetesi de alır , evde isem hafta sonunu bolca gazete okumaya ayırırdım. Şimdiler de ise sözü edilen gazeteleri bırakın okumayı hanım evde gazete kalmamış gazete al….(yeşillikleri sarıp buz dolabında saklamak için ) değinde bile bu gazeteleri eve almıyorum…

 7. Fehmi bey, yeni, bağımsız bir gazeteye ihtiyaç var ,ama buna cesaret edecek sermaye gurubu,veya böyle patron bulunabilir mi ? zor diyorsun yani. .Düştüğümüz duruma bak. Bayramınızı tebrik ederim.

 8. Fehmi Bey Merhaba .
  yazınızda bahsettiğiniz yeni bir gazeteye ihtiyaç var. görüşünüze katılmakla birlikte ; yeni bir siyasi partiye ve en önemlisi yeni bir bakış açısı yakalamış, özüyle kucaklaşmış manevi değerleriyle barışık Yepyeni bir Türk toplumuna da çok ihtiyaç var.

  Bayramınızı Kutlar , Tüm Ümmeti Muhammede Hayırlara Vesile olmasını Allah CC. Niyaz ederim.

Yoruma kapalı.