Yeni seçim yasası teklifini dinlerken düşündüklerim…

34
Reklam

Dilimizde “Yenilen pehlivan güreşe doymaz” özdeyişiyle anlatılan hali, yaşadıklarımız ve çevremizde gözlemlediklerimiz sayesinde hepimiz biliriz. 

Peki ya yenileceğini anlayan partiler ne yapar bizde?

Dün bu soruya yeni bir cevap verildi; eskiden de bildiğimiz bir cevap: Seçim sistemiyle oynar bizde yenileneceğini anlayan partiler…

Sonuç değişir mi peki? 

Hayır. Yenilmesi mukadder olan parti/ler kendi elleriyle değiştirdikleri sistemin azizliğine uğrayıp yenilir ve siyaset sahnesinden çekilene kadar varlıklarını sürdürür gibi görünürler…

Hangi partilerin bu kategoriye girdiğini görebilmek için, çok partili sisteme geçildiği ilk yıldan bugüne seçim sisteminde kaç değişikliğin hangi partilerin iktidarı döneminde gerçekleştirildiğine bakmak yeterlidir. Hemen her iktidar sandıkta yenileceğini anlayınca kuralları değiştirme ve az oy alsa da yerinde kalabilme yoluna başvurmuştur bizim ülkemizde.

Demokratik bir ülke olduğumuz anayasamızda yazılıdır, ancak demokratik ülkelerin büyük çoğunluğunda, bırakın seçim kurallarını zırt pırt değiştirmeyi, 20-30 yıl sonra seçimin hangi tarihte yapılacağı bile bugünden bellidir.

Kurallarla oynanmaz demokrasilerde…

Reklam

Bizde durum bunun tam tersidir ve her seferinde kurallarla oynanarak mutlu sonuca ulaşılabileceği sanılır.

Yanılgı.

Eh, birkaç seçim öncesine kadar her iki seçmenden birinin oyunu alabilmeyi başarmış partilerin, kaçan seçmenleri geriye getirme umutları kaybolunca, iktidar elden gitmesin diye yapabileceği başka ne olabilir ki?

Eskiden aynı yola başvuran partiler, hem kamuoyundan hem de yakın çevrelerinden utandıkları için, biraz da kural değişimini sağlayacak yasaların ya ‘yönetimde istikrar’ veya ‘temsilde adalet’ ilkelerinden birine aykırılığından hareketle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceği endişesiyle, bu işi sessiz sedasız gerçekleştirmeye çabalarlardı.

AK Parti ile MHP, hazırladıkları kural değişiklikleri içeren yasa teklifi metnini, TBMM’ye sunmadan önce, iki önemli politikacı aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı.

Paylaşılan metin daha gerekçesinden başlayarak mevcut iktidarın gücünü yitirdiği endişesiyle yasa değişikliğine başvurduğunu hissettiriyor.

Yasa teklifi açıkça milletvekili seçimi kurallarını iktidarın işine yarayacağı beklentisiyle değiştirmeyi amaçlıyor. Cumhurbaşkanlığı için yapılacak seçimde adayları başarısız olsa bile, istemedikleri halde seçilecek yeni cumhurbaşkanını kendi milletvekillerinin çoğunluğu teşkil ettiği TBMM ile çalışmaya zorlama amacı metinden hemen sırıtıyor.

Değer mi?

Reklam

Bana göre değmez.

Ayrıca halk bir kere değişime karar verdiyse, onun iradesi önünde, hiçbir güç veya o gücün sahneye koyacağı ali cengiz oyunları duramaz.

En çarpıcı örneğini, son yerel seçimde, ülkemizin en büyük kenti İstanbul’da sandığın belirlediği başkanı seçilmemiş kılmak için başvurulan seçimin yenilenmesi girişiminde yaşamıştık. İlk seçimde 13 bin gibi az bir farkla sonuç alınmışken, yenilenen seçimde aradaki fark 800 binin üzerine çıkmıştı.

Teklif metninin anayasaya aykırılığı pek belli, bu sebeple Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi beklenir; ancak ayniyle ilk seçimde uygulanması durumunda bile, kurallarla oynayarak sonuç almaya çalışanların hayal kırıklığına uğramaları daha muhtemel.

Yalnız ilk seçimde değil, takip eden sonraki seçimlerde de…

Metnin aykırılığı onu savunmak üzere kameraların karşısına çıkan iki politikacının yüzlerine de yansımaktaydı.

Hayli utangaç tavırlarını gizlemeleri mümkün olmuyordu.

Seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 7’ye indirilmesinin göz boyamayı hedeflediği açık. 

[Ara sıra internette fazlasıyla var olan videolarından dünyaca ünlü illüzyonistlerin el çabukluğu marifetlerini izlediğim için olabilir; onların dikkatleri dağıtmak için başvurdukları yöntemlere fazlasıyla vâkıfım. Güncel olaylarda da aynı yöntemlerle karşımıza çıkıldığında, gözlerimin önüne derhal, ünlü sihirbazların marifetleri geliyor.]

Esas sorun, iktidar cephesini oluşturan partilerin ‘Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ sonrasında kendileri için öngördükleri ‘ittifak’ oluşturma yönteminin, aynı yöntemi muhalefetin de benimseyerek kendi ittifakını oluşturmasıyla aleyhlerine sonuç verir hale gelmesinden kaynaklanıyor.

Bir türlü dağıtılamayan‘Millet İttifakı’nın işlevsiz kalması hedefleniyor yeni yasayla.

Muhalif ittifak içerisinde yer alan partilerin oylarının karşı ittifakın büyük ortağının TBMM’deki milletvekili sayısını artırmaya yaraması arzu ediliyor.

Haksızlık?

Ne yani, başarısızlığı gözlerden saklanamayanların haklılık-haksızlık ayrımı yapacaklarını mı düşünüyordunuz?

Yeni yasa teklifi 13 maddeden oluşuyor; her madde “Haksızlık, haksızlık, haksızlık” diye bağırıyor…

Kırkpınar’da yapılan güreşlerde, pehlivanlar, deriden yapılmış kıspetlerini giydikten sonra baştan ayağa yağlanır, birbirlerinin karşısına öyle çıkarlar. Türk usulü kapışmanın adının ‘yağlı güreş’ olması bundandır.        

Siyasetimiz de benzer bir mantığa sahip; yağlı güreş mantığına… 

Yağlı güreşlerde, pehlivanlar meydana çıkmadan önce ‘cazgır’ veya ‘salavatçı’ denilen bir kişi eline megafonu alır ve “Pehlivan, pehlivan” diye başlayan, güreşecek olanları tanımlamaya yarayan bir tiradı tekrarlar.

Her güreşte pehlivanlardan biri yenilir.

Benzerlik ortada.

Zaten “Yenilen pehlivan güreşe doymaz” vecizesiyle anlatılan düşünce, o sebeple, kolayca bizdeki siyasete de uygulanabiliyor.

ΩΩΩΩ

Reklam

34 YORUMLAR

 1. TÜRKİYEDE DEMOKRASİ YOK CANIM AMERİKAYI ÇAĞIRIN DEMOKRASİYİ GETİRİR .. IRAK A.. SURİYE YE AFGANİSTAN A BİL UMUM GİRDİKLERİ YERLERE GETİRDİKLERİ GİBİ ..

  • Demokrasi öyle çağırmayla gelmiyor. Çalışmak gerekiyor. Demokrasi treniyle gelip sırtımıza yapılan keneleri temizledikten sonra çaresine bakacağız. Merak etme. Sam Amca olmadan da demokrasi gelir. Siz yine demokrasi duasına devam edin. Ama öyle gelmeyecek.

 2. Sayın Koru
  Çok güzel tespitlerde bulunmuşsunuz.
  Bizim bu sistemden kurtulabilmemiz için; iktidarda olanların ulufe dağıtma gücünün ortadan kalkması lazım.
  Şu anda yönetimde olanlar da başlangıçta halkın hizmetkarı olacağız, adil olacağız vs diyerek milletin teveccühüne mazhar olmuşlardı.
  Eninde sonunda sandık milletin önüne gelecek.
  Kim daha iyi bir gelecek vaat ederse o seçilecek.
  Şu an muhalif olanlar henüz halka daha iyi bir çözüm sunmuş değiller.
  Ekonomik sıkıntılar elbette belirleyici ancak benim kanaatime göre; çoğu kesim elinde olanları da kaybedeceği korkusuna sahip.

  • Babacan ve DEVA partisinin çözüm önerileri ortada. Çözüm önerisi yok demek bir iktidar yalanı. Sadece öneri değil, Babacan ekonomik kriz dönemlerini yönetmiş ve Türkiye’yi düzlüğe çıkarmış bir isim. Petrol varili 20 dolardan 150 dolara çıkarken enflasyonu tek hanede tutmuş bir ekonomi bakanı. “Deva partisi ekonomik eylem planı” diye ararsan internette duruyor plan orada kapı gibi.

   • Şu görğnğr olmayan ama göbeğinde olan adam
    sabah RTE yi aday gösterip öğleden sonra CHP ye aday bakan adam.
    Şimdi bu işi yapabilecek birine üleyi teslim edin diyorsun.

    • Ne dediğine değil ne yaptığına bak. Sonuç ortada. Bir tarafta ekonomi teorisi yazdığını iddia eden ve bir çuval inciri berbat eden nasscı, diğer yanda genç, dünyanın tanıdığı, işin pratiğini çok iyi uygulayan bir iktisatçı ve eylem adamı. Birinin diploması yok diye başlasam şimdi kavga çıkar, en iyisi burada durayım.

     • ne yaptığını gördük.
      Her türlü alavere dalavere arkadan iş çevirme var.
      Darbe zamanı nerdeyi bir açıklasa
      Birde şu darbeyi kimin yaptığını belirterek bir kınasa.
      O kadar yürek yok mu dediniz.
      İşte bu emperyaliste ABD oğlanlarına ekmek yok.

 3. 15 Temmuz ihanet gecesinden sonra bir çok gazeteci aynı gemiye bindikleleri gemiyi erkenden terkedip muhalefetin kucağına balıklama atlayıp yeni dizayn edilecek düzenden pasta kapma girişimine başvurmuşlardı ama sonuç bekledikleri gibi olmadı dün yerden yere vurduklarını bu gün göklere çıkartıyorlar Dünyada yeni bir düzen kurulurken tarih malesef tekerrür ediyor hükümete devletimize tamda sahip çıkılması gereken bir zamanda birileri dışardan birileri içerden saldırıyorlar ama unutuyorlarki 100 yıl önce Abdülhamit Hanı yanlız bırakan bu necip millet tarihinden ders almıştır Recep Tayyip Erdoğan’a destek olarak bu ittihatçı kafalara seçim sandığında dersini verecektir

  • Galiba hatlar karışmış yine. İktidar bugün ittihatçı bir zihniyetle dünyaya meydan okuduğunu zannediyor ve sürekli her cephede kaybediyor. Yanındaki milliyetçi, Avrasyacı, otokratçı ekipten de bu anlaşılıyor. Türkiye’yi batıdan koparıp orta Asya’nın diktatörlüklerine dönüştürmek istiyorlar. Buna millet neden destek olacak. Neden bir diktatöre ihtiyacı var bu milletin açın biraz. Körü körüne destek istemeyin. Abdülhamit bir diktatördü ve sonu diğer diktatörler gibi oldu. Neden yeni bir diktatöre ihtiyacımız olsun? Rusya’nın başında da bir diktatör var ve durum ortada. Neden Rusya gibi olmak isteyelim. Yada Azerbeycan gibi. Halklarının bu konudaki tercihleri nedir? Tercih hakları var mıdır?

   • Yok ABD ye anahtar teslim et batıdan niye kopalım.Nede olsa haçlılar namusunuza dokunmaz

 4. TC’de seçim ve siyasi partiler yasalarını siyasetçiler yazar, çıkarır, uyar, uymaz, kafasına göre değiştirir. TC’de değişmeyen tek şey eski veya yeni, delegeler dahil siyasetçilerin en az yarısının; aşağılık, sahtekar, hırsız, kendinden başkasını düşünmeyen, siyaseti geçim yolu olarak seçen yaratıklar olduğu gerçeğidir. Bunu dedim diye üstüme gelenler bu sıfatı baştan kabul etmiş yarı bölümde olanlardır.

 5. GİDİYOR GİTMEKTE OLAN DA?
  “Tarihin sonu ” tezinin müellifi siyaset teorisyeni Fukuyama Putin’in girdiği savaşı kaybederek gideceğini, giderken de kendisine çok sayıda otokratın mihmandarlık edeceğini yeni bir söyleşide beyan etmiş.
  Mihmandarlık benim ilavem.
  Ukrayna işgaline Putin’in 10-14 gün daha dayanabileceğine dair değerlendirmeler var.
  Rusya’nın Çin’den askeri ve lojistik destek istediği, dün Roma’da yedi(7)saat süren ABD-Çin görüşmesinde, ABD’li dışişleri bakan yardımcısının Çinli yetkilileri Rusya’ya yardım etmemeleri konusunda ciddi şekilde uyardığı yönünde haberler yer aldı.
  Sizce Putin giderken beraberindeki ” VİP yolcu” listesinde kimler olabilir?
  Durun durun birinci sıraya aklınıza geleni hemen yazmayın. Onu 2. yada 3. sıraya yazarsınız.
  Belarusun sözde lideri Lukasenko birinciliği kimseye kaptırmaz. Ona haksızlık etmeyelim.
  Türkiye’ye gelirsek;
  Sayın KORU yağlı güreşte bahsetmiş.
  Yağlı güreşte rakibin kıspetine vurma “pes” yani yenilgiyi kabul sayılır.
  Seçim yasalarında oynama da bu anlama gelebilir.
  Muhalefetin yani ana muhalefet CHP’nin tek liste yapması halinde millet ittifakında yer alan sağ seçmenin sandığa gitmeyeceği hesabı yapılarak hamle yapılmış.
  Bunun da kolayı var: Cumhurbaşkanlığına sağ seçmenin oy verebileceği birini aday gösterirsin olur biter. Millet ittifakının sağ seçmenleri milletvekili listesinde sola, sol seçmenler de cumhurbaşkanlığında sağa oy verir.Bu konuya tekrar döneceğiz.
  Cumhur ittifakı son hamlesiyle cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmeyi garantiledi.
  Vatana millete hayırlı olsun.

 6. İhracat yapabilmek için ithalat yapmamız gerekir.

  Neden ithalat yapmamız gerekir Çünkü yarı mamül üretenleri vergilerle ve bürokratik zorluklarla kapattırdık.

  Buraya AKP’li gelip ihracatımız artmış demesin; İhracatımızın artması ithalatımızın artması demek.

  Burada ihracat bilgisi veriyorsan birde ithalat bilgilerini ver.

  • O üretimleri hidrokarbondan sağladığımız enerji ile yapıyoruz ve o hidrokarbonları ITHAL ediyoruz. Elektrik üretmek içinde , fırınları yakmak içinde , Sadece şubat ayı enerji faturası 7 milyar dolar. Ğeçen yıl ortalaması aylık 3.5 – 4 milyar dolar. O da yılık 40 milyar dolar ediyor !!!

 7. AKP , iktidara geldiğinden bu yana ;
  1-Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunda tam 190 (Yüzdoksan )
  değişiklik yapılmış,
  2- Siyasi Partiler Kanununda ise 39 (otuzdokuz ) değişiklik yapılmış!
  ‘Kader böyle imiş, ne söylesem boş ‘ !
  ‘Gece gündüz ağlarım kahrımdan (!) sarhoş ‘

 8. .Millet ittifakı seçim şekli değişsede dağılırmı, silbaştan herşey derler mi,
  .Millet ittifakına oy vereceği düşünülen seçmen kime oy verir her iki durumda,
  #Ben bilemem 🤗.
  Millet ittifakı ile iktidardakiler ittifakı☺️ arasındaki bariz fark! nedir? biliniyor dile getiriliyormu?
  Bunu herkes biliyor, açık seçik medyadan söylüyor, yetkilisi en tepesinin ağzından İfade ediliyor 😟
  -tavırlarda söylemlerde gidilen yolda bir değişiklik varmı,
  -değişik yeni bir taktik uzlaşı hedef görülüyormu?
  + muhalefettekiler biraz daha fazla çalışacak, biraz daha fazla özveride bulunacaklar🙂
  *Eğer iktidara talipler se🤗.
  Her ne sistemi getirirsen getir, bir şey değişmez sandıklar ortada gözönünde olduğu sürece, seçmen nezdinde☺️

 9. Barajın %7 düşmesi iyi olmuş hadep çıksın diye verilen %3’lük oy millet partisine döner millet partisi biraz daha güçlenmiş olur.

  • Bu iktidarın en büyük mağduru HDP. Partinin tepesine kayyum üstüne kayyum atadılar. Demokrasi falan da toptan çöpe. Artık Kandil’e ve İmralı’ya oynuyorlar doğrudan. Teröristlerle işbirliği ve kader birliği içindeler. Nereden nereye işte. O yüzden HDP’den ne yüz bulacaklar bilmem.

 10. AKP-MHP-İP-BBP koalisyonu bu sefer zorda görünüyor. Yanlarına Çilleri alsınlar. Yok o Truva atıydı. Muhalif gibi görünüp, muhalefeti içeriden dağıtacaktı. Neyse öyle bir şey işte. Olmazsa Kandil’i, İmralı’yı, o da olmazsa yeniden HDP’yi alsınlar. Gerçi hepsini denediler.

  Valla dolar 15, enflasyon yüzde 100. Ne kadar kıvırsalar da boş gibi. Benden söylemesi.

 11. Yağlı güreş mantığı izah istiyor; ben kastedilenin ne olduğunu anlayamadım şahsen. Neticede güreşenlerin ikisi de yağlanıyor; yağ her ikisi için de handikap,zayıf olana üstünlük sağlamıyor; yani her iki pehlivan için de ayrıcalık sayılamayacak bir oyun kuralından başka bir şey değil yağlanma.
  Yazının bütünlüğündeki fikirle ise hemfikirim.
  Kıdemli bir siyasetçinin diliyle siyaset, bizde “ütme” işidir. Seyislikten türemiş siyaset kavramının gütme ile de bir bağlantısı olsa da , bu “gütme”nin ütme ile ses benzerliğinden başka bir bağlantısı yok gerçekte.
  Demokratik siyasetin aynı zamanda bir “gitme” işi olduğunu da hatırlamak lazım. Neyse,”Et döner,hikmet döner; gün gelir hükümet döner.” diyerek bitireyim uzun lafı.

   • ama burada dikkat çeken yağ değil, yağın parasını veren meşhur ağa:)) hani bazen de çok zor bulunur ağa.

 12. seçim sistemi bizim gibi ülkelerde demokrasiye, çoğulculuğa hizmet etmek için değiştirilmez zaten, mevcut iktidar ben bu sistemle seçim kazanamam, öyleyse kendime avantaj sağlayacak koşullar ayarlayayım bari dediği için sistemi değiştirir ve şansını zorlamaya çalışır.
  yani yine ve yeniden gücünü halk için demokrasi için, çoğulculuk için değil, kendi, partisi ve çıkarı için kullanır. bizim gibi ülkelerde bu da gayet doğal karşılanır. doğal karşılanan pek çok çıkara göre bu masum bile bulunur. sonuçta değişikliğe gitmek yenilginin baştan ilanı değilde nedir?

  barajın %7 ye düşürülmesi olumludur, itiraz edilemez, niyetin iyi olmaması
  yani mhpnin % 10 barajını geçemiyor olması bir yana,
  millet ittifakı bloğuna yönelik düzenleme nedeniyle oyu az olan partilerin bloktan ayrılıp kendi başlarına barajı geçme ve mv çıkarmalarına teşvik gibi
  sonucun olumlu olduğu gerçeğini değiştirmez. barajın düşürülmesi her ne niyetle yapılmış olursa olsun doğrudur, olumludur.
  burdan herkes kazanır.
  dar bölge sisteminin gelmemiş olması da son derece olumludur. akp bildiğim kadarıyla dar bölge seçim sistemi istiyordu ama mhp için feragat etmiş görünüyor cidden büyük bir jest yapılmış diyebiliriz.
  grup şartı kaldırılıyor, parti mecliste 20 mv olsa da seçime giremiyor.
  sonuçta bütün partiler seçime hazır, mevcut durumda bir anlam ifade etmiyor.
  biri kapatılırsa nolur?
  o zaman biraz anlamlı olur.
  mesela hdp kapatılırsa.
  o zmn anlamlı olur ama buradan chp kazançlı çıkar, doğuda zaten yükseliyor, hdp seçmeni zaten chp ye yöneliyor. ben akp chp ye çalışıyor chp iktidarının kaldırım taşlarını döşüyor diye her zaman söylüyorum. yerel seçimdeki yanlışlardan biraz ders çıkarılabilirdi, engellemelerin ters teptiği dersi gibi…
  İttifak içindeki küçük partilerin mv çıkarmasının önüne geçmeye bu kadar da aleni olmaz şekliyle çalışılması gerçekten ne kadar sıkıntıda olduklarının ilanı. küçük partilerin karşılarındaki dev gibi muhalefet bloğundan çıkıp kendi başlarına seçime girip kendi mv çıkarsınlar amaçlanmış % 7 buna da hizmet edecek, bir taşla iki kuş.
  bu durumda millet ittifakı da cumhur gibi tek listeyle seçime girebilir ve bu da çok ama çok iyi olur.
  geçen sefer de iktidarın hesapları tutmamıştı, iyi partinin seçime girmesi engellenememişti, yerel seçimi yeniletmek işe yaramamıştı, büyük şehirlerin kaybedilmesinin önüne geçilememişti.

  “”MetroPOLL Araştırma tarafından, ‘Türkiye’nin Nabzı’ başlıklı anket sonuçları yayımlandı.
  8-12 Ocak arasında, 28 ilden bin 508 kişiyle görüşülerek yapılan anket sonuçlarına göre, Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nı 3,7 puanla geçiyor.
  ‘Erdoğan mı rakibi mi?’ diye sorulan yurttaşların cevapları dikkat çekti.
  Yurttaşların yüzde 30’u Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a, yüzde 37’si karşısına çıkan rakibine oy vereceğini söyledi.
  Yüzde 29’luk kesim ise rakibe bağlı olarak kararının değişeceğini ifade etti.””

  fehmi beyin dediği gibi
  “Ayrıca halk bir kere değişime karar verdiyse, onun iradesi önünde, hiçbir güç veya o gücün sahneye koyacağı ali cengiz oyunları duramaz.”
  seçim tasası teklifinin feriştahını getirsinler,
  bu iş çoktan bitti.

 13. İktidara karşı eleştirilerilerinize hak verilebilir,ama artık tarafsızlığını kaybettiğinizi düşünüyorum buna inanıyorum,benim gözümde Fehmi Koru teraziyi ellerinde tutan nadir bir el gibiydi,suya sabuna dokunmadan subliminal Mesajlarda verebilirsiniz,sektörünüzde bu normalmiş bunu kabul ettik ama aynı çalışmalarınızı muhalefet üzerindede yapın,yapınki bende diyimki bu adam Fehmi Koru be sizlerin tabiri ile bizim gibi koyunlar,yine sizlerin tabiri ile kahve köşesi sohbetlerinde sizler hakkında söylenen bak menfaati gitti eski sahiplerine saldırıyor sözlerine muhatap olmayalım,kendimi bildim bileli sizi takip ederim.Ertuğrul Özkök’ün Emin Çölaşan’ın yapmış olduğu magazinsel Simavi gazeteciliği elbisesi üstünüze yakışmıyor.Gazeteci olduğunuzu biliyordum oturduğunuz yerde dedikodu yapıp yönlendirme yapacağınıza adam gibi gazetecilik yapıp kanıtla,belge ile ortaya çıkın,Oda tv gibi veya akit gibi öyleymiş,böyleymiş kuşlar fısıldadı…İyi bir takipçinizi (38 yıl)şüphelere düşürme başarınızı takdir ediyorum.nasıl olsa Google amca reklam parası veriyor.İmla hatalarım içinde kusura bakmayın tabi bu yorumları okuyorsanız 55 senelik ömrümde sizin gibi insanların bu mesajları ile birbirine girdiğini çok gördüm,çok yaşadım ama sana yakıştıramadım.

  • Belge mi? Dolar 1 TL’den 15 TL’ye gelmiş. Tek haneli enflasyon 3 haneye çıkmış. Hazine tam takır. Benzin litresi 22 TL. Daha nasıl bir belge istiyorsun. Kapı gibi başarısızlık belgesi bu iktidar için. Muhalefete söz söylemeye gerek yok. İktidar her başarısızlığını muhalefete yamıyor. Sanki kendisi muhalefetmiş gibi. Akıllara zarar.

    • Tevfik bey derdinizin çaresi çok kolay; gittiğiniz kahvehaneyi değiştirin. Burada “ak partili dostlarım” diye geçen kaç yazı okuduk sayısını hatırlamıyorum. bizim köyde şöyle diyorlar: ” dost acı söyler gardaaaşşş, alınma sen!”

 14. ”’Demokratik bir ülke olduğumuz anayasamızda yazılıdır, ancak demokratik ülkelerin büyük çoğunluğunda, bırakın seçim kurallarını zırt pırt değiştirmeyi, 20-30 yıl sonra seçimin hangi tarihte yapılacağı bile bugünden bellidir””
  Sayın KORU saygıdeğer bir yazarsınız yukarıdaki akıntıdan görüleceği üzere demokratik ülkelerde seçim tarihleri yıllar öncesinden bellidir.Peki neden 3gunde bir seçim seçim diye tutuyorsunuz.Yeni başkan seçildi ertesi gün başladınız algı operasyonuna .
  Siz böyle yaparsanız diğerleri neler yapmaz.
  LUTFEN tutarlı olalım.

 15. Genel olarak ayağı yere basan bir yazı bu, evet alicengiz oyunlarıyla yol almaya çalışmanın sonuçları da kaçınılmazdır, millet yemez:)
  Yalnız dikkat edilirse konuyla ilgili muhalefetin de pek bir itirazını duymuyoruz.
  Yani çıkıp ne barajı arkadaş, tamamen kaldıralım şunu gitsin veya yüzde5 olsun bari de diyemiyorlar, ne iş?
  Başkanlık seçimi gibi yerel ve genel de iki turlu yapılsın diyen bir tek benim(alemin kerizi:)

 16. ortak liste, ya da İYİp altında seçime girme taktikleri işe yarar mı sizce Sayın Koru? bir akıl verin.

 17. “Hasan Günay
  14 Mart 2022 At 12:05

  Başka türlüsü Allah göstermesin -dilim söylemeye varmıyor- ülkemizi bekleyen bir kıtlık hali olabilir!

  Allah göstermesin!..

  Allah göstermesin!”

  “ddm
  14 Mart 2022 At 18:07
  Allah göstermesin duanıza amin derken…”
  (DİDEM HANIM AMİN Mİ DİYOR YOKSA BETER OLSUNLAR MI DİYOR TAM ANLAŞILMIYOR BU İFADESİNDEN, BİRAZ AÇAR MISINIZ?)

  “H. Gayret
  14 Mart 2022 At 21:15
  Hasan, iyi güzel de, tarla allahtan, yağmur allahtan, hibe destek devletten, mazot demişsin avrupanın en ucuz akaryakıtı bizde, tohumluk gübre demişsin gırla;
  bu çiftçi dediğiniz canlı, kendisi para saymaktan başka ne iş yapar allaaşkına?
  Nasıl bir işkolu meslektir bu ekmek elden su gölden, hep bana hep bana???”

 18. SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ?

  Daha ilkokula bile gitmemiş eblehlerin sosyal medyada sık sık “ülkemiz çok bereketli, kendine hatta avrupaya bile yetercek gıda deposu, hükümet tarımı öldürdü, elinden çekirdek düşse yeşerir bunlar ukraynadan yağ bekliyor” tarzında saçmalıklarına alışmıştık fakat Biden koalisyonu Sözcü sü bir gazetenin de çok okunan yazarı dün aynı saçmalıkları tekrarlamış. Zaten ilkokulu bile bitirmediklerinden birbirlerini gazlayıp yağlayıp iktidara yürüyorlar.
  Kimse de demiyor ulan meyveyi, unu, şekeri çuvalla yağı tenekeyle alıyordunuz, daha atatürkün açtığı binlerce fabrikada akp tarafından satılmamışken dişlerinize kadar baktırıp niye avrupaya tuvalet temizlemeye gidiyordunuz.
  Bunların ilkokula bari gitmiş olsalardı her sınıfta asılı olan Türkiye fiziki haritasından eğede bir parça trakyada bir parça dışında bütün yurdumuzun kahverengi boyandığını görürlerdi. Bütün avrupanın ve ukraynanın yeşile boyanmasının elbet bir nedeni var.

 19. Hay aklınla bin yaşa fehmi bey adamlar yine ters koşe yaptı şimdi gidip chp den aday olun yenilen pehlivan doymaz değılmi bir ata sözümüz daha var hani gelinli falan ama ben demiyeceğim anlayan anlar. Yorumum yayınlanmaz yinede siz okuyun yeter

Yoruma kapalı.