Yerel seçimde iktidar partisinin adayları belirmeye başladı.. Ne bekleyebiliriz?

25
Reklam

ABD’de insanlar yarın dönem-arası seçimde oy kullanmak üzere sandık başına gidecek. Başkan seçimi yapılmayacak, Kongre’nin Temsilciler Meclisi üyelerinin bütünü (435 üye) ile Senato’nun üçte biri (34 üye) ve 50 eyaletten 36’sının valisi için oy kullanılacağı için yine de önemli bir seçim bu.
Çok uzun bir süre öncesinden başlayan kampanyalar seçmen kanaatlerini oluşturdu.
Halk iki yıl önce başkan seçilen Donald Trump’ın ekonomiye getirdiği dinamizmden memnun; ancak kamuoyu yoklamalarında rakip partinin adaylarının önde gittiği görülüyor. Trump seçimde Kongre’nin iki bölümünde de çoğunluğu kaybedebilir.
Amerikan seçimlerinin ne sonuç vereceği bizim için önemli değil. Ancak yerel seçime bizde de artık aylar sayılabildiği için, ABD’de seçmen tercihlerinin oluşumu, partilerin aday seçimleri ve yürütecekleri kampanyalar bakımından yol gösterici olabilir.
Bizde şu sıralar her parti belediye başkanlıkları için aday göstereceği isimleri belirlemekle meşgul. Hangi partinin yetkilisine mikrofon uzatılsa seçimden en büyük başarıyla çıkacakları görüşü alınıyor.

AK Parti adayları ‘Ben buradayım’ demeye başladı

Referandum, başkanlık seçimi ve genel seçimde önde çıkan iktidar partisi bu seçimde de kendisini favori olarak görüyor. Uzun yıllar Kayseri’de belediye başkanlığı yapmış, daha sonra bakan olarak da ülke kamuoyunun dikkatine girmiş olan, AK Parti’yi yerel seçime hazırlamakla görevli kadronun başı Mehmet Özhaseki, İzmir dahil bütün büyükşehirleri kazanacakları iddiasında. 81 ilin 60’ına şimdiden kazanılmış gözüyle bakıyor…
Kılı kırk yararak adayları belirliyorlarmış.
Üç büyükşehirde isimleri bilinen adaylarla kent ahalisinin karşısına çıkılacağı yolunda bir beklenti var AK Parti’de. İstanbul’da Binali Yıldırım, İzmir’de Süleyman Soylu, Ankara’da da Mehmet Özhaseki isimlerine şans tanınacağı sanılıyor.
Hürriyet gazetesinde bugün çıkan İpek Özbey ile mülakatında, Mehmet Özhaseki, ‘‘Cumhurbaşkanımızın takdiri önemli’’ uyarısında bulunsa da, kendisinin Ankara adaylığı için, ‘‘İnsanın isminin bir ülkenin başkenti için belediye başkanı olarak geçmesi elbette gurur verir’’ demeyi de ihmal etmiyor.
Artık AK Parti’nin en önemli açıklamaları için kullandığı Hürriyet’te yine bugün ismi İstanbul adaylığı için geçen TBMM başkanı Binali Yıldırım’ın konuya ışık tutacak sözleri yer alıyor.
Okuyalım:

“Bugüne kadar partimin ve ülkemin bana nerede ihtiyacı varsa hep orada hizmet ettim. Partimde istişare süreçleri tamamlanmadan böyle net ifadeler kullanmayı doğru bulmam. Biz makamları mutlu olmak için değil, millete hizmet etmek için bir vasıta olarak görürüz.”

TBMM başkanı bu sözleri Arjantin dönüşü Senegal’e uğradıklarında yanında bulunan Fatih Çekirge’ye söylemiş. O da, bu cümlelerin altına ‘‘Sanıyorum bu sözler birçok şeyi açıklıyor…’’ diye not düşmüş…
Ben anladığımı yazayım: Özhaseki Ankara’ya, Yıldırım İstanbul’a aday gösterilmeyi bekliyor…
Geriye kalıyor İzmir…
İçişleri bakanı Süleyman Soylu niye olmasın?

[CHP’nin kalesi olarak bilinen İzmir aslında geleneksel olarak ‘sağ’ siyasetin beşiğidir. Demokrat Parti, Adalet Partisi, Anavatan Partisi uzun yıllar İzmir belediye başkanlığına sahip olmuştu. Süleyman Soylu da AK Parti’ye geçmeden önce DP genel başkanı olduğuna göre…

O olmadığı takdirde İzmir için düşünülen bir diğer isim, geçen yıl Ticaret Odası başkanlığına seçilen Mahmut Özgener. Özgener İzmir’de uzun yıllar belediye başkanlığı yapmış Osman Kibar’ın da torunu.]

Ortalıkta dolaşan ve yetkililerin ‘‘Hayır, onları düşünmüyoruz’’ demedikleri için yaygın kabul gören aday isimleri, AK Parti’nin üç büyük kentte kamuoyu tarafından bilinen kişilikleri tercih edeceğine işaret ediyor.
Bu iyi bir şey mi?
2014 yılında AK Parti İzmir’den iki dönem milletvekili seçilmiş Binali Yıldırım’ı belediye başkanlığına aday göstermiş, ancak o beklediği başarıya ulaşamamıştı. Yıldırım’ın oyu yüzde 36’da kaldı ve seçilemedi.

ABD’de garip bir durum var

Yerel seçim Mart ayının son günü yapılacak ve uzmanlar enflasyonu aşağıda tutabilmek için alınan ekonomik kararların olumsuz etkilerini o ayda göstereceğini söylüyorlar. Dedikleri doğruysa, iktidar partisinin beklentileri gerçekleşmeyebilir.
ABD’de yarın yapılacak seçim bunun için de önemli.
NBC/Wall Street Journal’ın son anketine göre, ABD’de seçmen Trump’ın ekonomi yönetimi başarı puanını artırmış görünüyor. Geçen yılın sonunda yüzde 29 ‘‘Ülke doğru yolda’’ demişken, bu oran şimdi yüzde 38. ABC/Washington Post anketi daha da parlak: Trump’ın seçimi sonrası yüzde 51 olan ekonomiyle ilgili olumlu görüş şimdilerde yüzde 65’e ulaşmış durumda. 2001’den bu yana en yüksek puan bu.

Reklam
Ekonomi açısından olumlu puan alan Trump’ın özgürlükler ve dış politika konularındaki tavrı ise beğenilmiyor. Cumhuriyetçiler seçim yenilgisi tadarsa sebebi bu olacak.
Yarın saçlar öne düşecek ve ak mı kara mı ABD’de görünecek.
Biz ise bir beş ay daha bekleyeceğiz.
ΩΩΩΩ
Reklam

25 YORUMLAR

 1. Ayıp değilmi! İnsan hemşerisine hic bunu yaparmi?
  Elektırik faturas gelmiş oda kiziyor.
  Bu vidiyo benim biraz önce yazimda belirtiğım oy makinesınin doğruluyor.
  Böyleliklede
  Oy makinesi hemşeriler tarafından tescillenmiş oldu. Gerçı bu vidiyoya kulp takmak için trolleri biraz yoracsk. Ama Olsun genede iyi seyirler.
  Gelen yüksek elektrik faturası yüzünden isyan eden Akpli Rizeli vatandaş: “Sn Cumhurbaşkanım seni kalbimden de evimden de çıkardım” diyerek Erdoğan posterini evinden kaldırdı
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=325220248261341&id=282875368477

 2. 5 Kasim darbesi.
  Hala bakın gene Ummetin Liderinin “HAYIR SEVER IŞ ADAMINA” yakalama karari çikmiş.
  Acaba bu kimin darbesi, yazik her belediye seçimlerinden önce olduğu gibi gene
  Savicilar iş başinda!
  İnternete yazan bu haberden reisi haberdar etmek için o haberi kopiledim ki reis savicilari kotese tikdirsin.
  Türkiye’de Reza Zarrab hakkında bir yakalama kararı daha
  ABD’de bulunan Reza Zarrab hakkında bir yakalama kararı daha çıkarıldı.
  Beykoz Kanlıca’daki yalısında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı tadilat yaptığı iddiasıyla 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Reza Zarrab hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Zarrab ABD’de bulunuyor.

 3. Türkiye, seçime daha çok zaman olmasına rağmen, şimdiden seçim atmosferine sokularak
  ayları ve bütçesi heba ettiriliyor. Olan gücü ve şarlatanlığı olmıyan, sesini çıkaramıyan masum,
  düzgün, helal rızkın peşinde koşan vatandaşlara oluyor.
  Bin Ali Yıldırım İstanbul için biçilmiş kaftandır, sanıyorum, İstanbul için yatmış, kalkmış,
  uzun yıllar İstanbul için çalışmış, İstanbul’da yaşamış bir isim. Hizmet doğurganlığı ve şahsi
  mazbutluğu ile tanınıyor.
  Mehmet Özhaseki’nin Ankarada tutunacağı oldukça şüpheli. Ali Babacan’ı küstürmeseler
  ve devre dışı bırakmasalar çok düzgün maruf bir aile çocuğu olarak Ankara’yı rahatlıkla sallardı.
  Süleyman Soylu’nun Bakanlık’tan uzaklaştırılması Memleket için bir kayıp olur, İzmir’de
  fazla bir başarı sağlıyacağını da sanmıyorum. Evet, İzmir Menderes ve Demirel’in kalesi idi. Fakat,
  o zamanlar şehirde tarım ağırlık taşıyordu. Şehirli nüfus azdı. O günden bu güne gelen Belediye
  Başkanları İzmir’e kendine özgü tarihi örfü ve inancini yaşatacak, geliştirecek bir icraat gösteremediler. Doğu’dan gelen inançlı insanların çocuklarına bile icraatları ile sahip çıkamadılar. Bugün İzmir – Tayyip Erdoğan’ın içine dahil olmak için yırtındığı – tam bir Avrupa şehri. Geliş ve gidişlerimde görüyorum –
  İngiliz ruhu sinmiş Kıbrıs’lılar gibi – çocukları İslama ve Türklüge oldukça yabancı. Dolayısıyla,
  muhafazakar GÖRÜNTÜSÜ ile AKP de İzmir’e yabancı. Ertuğrul bey aday olsa idi, kazanabilirler mi idi, acaba ?
  Diğer şehirlerde de AKP’liler, nerede hayatın içinde yaşamamış, derdi, mes’elesi olmıyan,
  dünyayı, hatta, dine biçilen payı kavr5ıyamıyan içine kapalı, kendi çevresi ile haşir-neşir olan kanaat önderleri ıle, reklam mağazası STK’lar gibi tuzu kuru yalakalıktan, pohpohlamadan hoşlanan veya HAKSIZLIKLAR karşısında dikelemiyen insanllardan fikir almıya çalışıyor. Doğunun derdini bile hala anlıyamamış bir iktidar anlayışı karşımızda. Seçim neticeleri ne gösterecek, göreceğiz.
  Türkiyenin talihsizliği, içine sindireceği bir partinin mevcut olmayışı.

 4. Sayin Koru Trump’ın ABD si ile “DÜNYA VE ÜMMET LIDERINI” 24 Haziran 2018 den itibaran ismi ile birlikte sistemide değişen Çiçeği burnunda T.Cumhuriyetini konu alan bu yazisında seçmenleri analiz edip, iki ülke arasindaki seçmen görüş farkliliklarina dikkat çekiyor.
  Ben ABD halkını 19 yıl 17 ay önce 18 yaşında büyük oğlumla evlenen canım kadar sevdiğim Amerkalı gelinim ile tanıdım.
  Benim tanıdığım kadarı ile ABD lilerde (azda olsa istisnalar hariç) iftira, yalan, kibir, particilik, hainlik, ve menfaatcılık, değıl merhamet,dürüstlük, işi kendi adamina değil ehliyetlisine vermek, birilerine hoş görünmek için onun yalnişları ve yalanlarını örtmüp, önünde kirk takla atmak yerine onlari ifşa edip rezil ederler.
  Zalımin kılıcından değıl mahsunun ahindan korkar, zalimlerin kılıçlarınıde paşlarında parçalarlar.
  Son Peygamber S.A.S min ümmetine tavsiye ettiği hergün sadaka verin, eğer sadaka verebilecek birşeyiniz yoksa karşılaştığiniz insanlar ile selamlaşın ve tebesüm edin tavsiyesini ABD lilerin imanlisi veya imansizi bunulari bir insanlik görevi olarak tavisiz yerine getirirler.
  ABD li çocuklarda! Öyle bizdeki gibi doğmada 2 sene önce ihtilal yapipip meclis bahçesini de bombalamazlar.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Müslüman ABD lilerde birilerinin ÜMMET VEYA DÜNYA LIDERI OLARAK SEÇDIKLERINE DEĞİL ALLAHA SECDE EDERLER, Müslüman olmayanları’da onların yaptıklari zülümlerıne, yalan, ve sahtekarliklarina karşılık olarak onlara secde değil kafalarini ayaklari altinda ezerler.
  ABD liler Bizdeki gibi kendilerini dindar olarak yutturmak isteyenlerin dini kullanarak dinin yasakladiklari eşliğinde seçmenlerine yutturmaya “ÇALIŞANLAR” şöyle dursun kalkişanlari dahi tarihin çöplüğüne sülalece öğle bir gömerlerki geriden gelecek 7 nesillerini seçmek şöyle dursun meclisin önünden dahi geçirmezler.
  ABD li seçmenler, gazeticiler, halk ve politikacilar, öğle bizdeki gibi medeni caseretin soyunun bitmekte olduğu bir dönemde! Medeni cesaretli birisi çıkıp “KIRAL ÇIPLAK”diyeni, KENDISINI TÜRKIYENIN SAHIBI ZANNEDENLERDEN KORKARAK VEYA MENFAAT BEKLEYEREK!!!!!
  Ağizlarindan ve kalemlerinden saliyelerini akitarak, küfurler, hakaretler, tehditler eşliğinde konuşüp, yazanlar vede sosyal medyada sitelere taruz ataklari yapmak için kendilerini parçalayanlrın ancak kendi çopluğunde ötenler olduğunu isbat ederler!!! Çünkü onlarin sayica çok az olve bir kaç rumuzda yazan bir avuç troller topluluğu olduklarini aninda isbat ederler.
  Sayin Koru, siz şu an ülkemizde bilgi kirliliği hat safhada iken, sirf bizlere sağlıklı bilgiler verebilmek için yeni amaliyet olmaniza rağmen maddi manevi enerjinizi harcama fedakarliğinizdan asla taviz vermiyorsunuz ve bu konuda çokda başarililsiniz.
  Başarili olmanizin nedenlerinden biride, siz sadece
  ABD. veya Turkiyeyi değil Dünyayi taniyan araştirmaci gazeteci bir yazarsiniz, bu nedenlerden dolayı sizinlede çok uğraşanlar oldu ve oluyor fakt, siz insanlari iyi tanidiğiniz için onlar sizi kurduklari tuzaklara düşürüp susturamadilar.
  O mesmşhur mektup olayıni hiç unutmam tesadüfen o haberi canli izliyordum. Islak imzali mektup aldim dendiği zaman! Siz aninda gerçeği açikladiniz.Öğle tahmin ediyorumki siz açiklamasa idiniz İlerde (şu siralarda hatta daha önce) size atilacak iftiralari oyunlari o andaki tahmin etmeniz. sayenisde bozdunuz.
  Ayricada sizin sayanizde yurdumuz insanlarinida yakinen taniyor ve ilerisi için umutlaniyoruz, çünkü menfaatçilar ve olmayanlar arasindaki kültur ve bilgi farklarini oğrendikçe umutlarimiz dahada artiyor.
  Gurur kelimesinden ve gururdan nefret etmeme rağmen, sizin okurunuz olmaktan gurur duyduğumu belirtmekte bir mahsur görmiyorum.
  Allah sizden razi olsu.

  • Sn nurdan hn
   Amerikalilari gelinizle tanimissiniz ama saf ve temiz anadolu halkini hic tanimamissiniz.Bir ulke ve yoneticilerini bukadar asagilarken el insaf edin.Cok cok ovdugunuz amerikalilarin sectigi baskanlari bugun bir ulus a ekonomik savas acmis yillardan beri halkini sefalete mahkum ettirmis bir ulustur. O saygidiginiz butun hasletleri milyonlarca iraklinin olumune sebep olmus bir ulusun bireyleridir.O cok ovdugunuz ulus dunyada tum teror orgutlerini palazlayip sonrada yok etmek isteyen bir devletin bireyleridir.Daha yuzlercesini sayabiliriz.
   Ulke ve insanimiza bukadar olumsuz yaklasirken ellerine milyonlarin kani bulasmis o yoneticileri gozunuzun onune getirin lutfen.yarin o amerikan halki oy kullanirken bu eylemleri tasdiklediklerini unutmayin sakin.

   • Ben ABD yonetimine özeliklede
    Trump’a ve onun gibilerine ne oy veririm nede överim.
    Onun Beyendiğim yönleri var yok değil” kendi kendisini rezil etmesini beyeniyorum! Yalan söyliyor beş dahika sonra o yalanini unutarak yalanci medya diyerek Medyanin üzerine atiyor. O zaman komediyenlere gün doğuyor zaten başkan seçildi seçileli onun sayesinde konu sıkıntisı çekmiyorlar.
    “lke ve insanimiza bukadar olumsuz yaklasirken ellerine milyonlarin kani bulasmis o yoneticileri gozunuzun onune getirin lutfen.yarin o amerikan halki oy kullanirken bu eylemleri tasdiklediklerini unutmayın sakın”
    Son paragrafinizda ettiğiniz sitemi 2016 da Bizim dünya lideri,Havuz,bu sitedeki troller ve AKP liler Truamp’ın
    Kazanması için için lobi faliyetleri yaparken hatta H Turkun baş örtülü yazari dahil Dinlerine savaş açmiş birisi için öve bilmek için 40 dereden su taşiyan, diger lobi faliyetleri çeçevesinde gizlice para dahil kazanması için azmi uğraştilar?
    İsterseniz F Korunun o zamanki yazilari ve yapılan yorumlari bir gözden geçirin, hatta Hayir sever iş adami hakkindada yazilan yorumlaride bir zahmet okursaniz.
    Kim bu milleti Aşağıladiğini daha iyi anlamiş olursunuz.
    Bakinız! Trumpın kizi dahi bazi konularda babasini tasvip etmiyor.
    Ben yazimda bizdeki dirilen ölülerde dahil 100 de 50 den bahs ediyorum.
    Çocuklari, suçsuzlari ve ülkenin can damarlarini hapislere tikan 250 kusur insanin ölümü ne Allahin Lütfü diyenleri ve onlari savunanlar ile ABD halkini asla ve asls bir tutmam.
    Zaten Trumpı da üçüzlerden biri olarak göriyorduğum için oda benim için pek değerli değil.

 5. yerel seçimlerde kim kazanır bilemiyorum. Ancak yerel seçimlerde, partilerin önseçimle aday belirlemesi için çalışılması gerekiyor. Önseçimle belirlenen adaylardan ya da bağımsız adaylardan bir tanesine oy verilmesi gerekiyor ki, artık ülkede demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü olabilsin.
  – Siyasi partilerinde demokrasinin olmadığı bir ülkenin demokrat olma ihtimali yok.
  – fehmi beyden de beklentim, bu konunun üzerine gitmesi, partileri önseçimle aday belirlemeye zorlaması yönünde.

  • Bakıyorum seçim toto dönemi başlamış hamza bey! Yalnız sayın koru önseçim konusunda fazla bişey yapamaz gibi:) onu chpli g.tekin, m.ince falan halletsin artık! Geçen seçimde önseçimle mi m.inceye oy verdiydin?

   • geçen seçimde, mesela levent gültekin aday olsaydı ona verecektim. çünkü bağımsız aday olacaktı. kazanamayacağını biliyordum ama bağımsız olacağı için ona oy verecektim.
    – fakat bu ülke, ciddi bir tane bağımsız aday bile çıkaramayınca mecburen, diktatörlerin arasından seçim yapmak zorunda kaldım.

    • Tutarlı biri sandığı boykot ederdi hamza bey, m.ince tercihiniz bile bi işe yariicaandan değil maksat memleket tökezlesin, öyle değil mi? Nurdan gibiler söve dursun biz durmak yok yola devam diyoruz! Onun icabına minik uçak bakar nasılsa…

     • h.gayret! sandığı niye boykot edeyim onu anlamadım. bir de yukardaki yorumumda amacımı aşan ifade oldu. muharrem ince için diktatörden çok diktatörlük özlemi olan demek daha doğru gibi. çünkü diktatörlük aynı zamanda bir mevki ile olabiliyor.
      – bu düzeltme, zaten niye inceye oy verdiğimin de açıklaması oluyor. var olan, oturmuş bir baskı ortamının yıkılması ve bu şekilde daha demokratik bir ortamın oluşabilmesi için inceye oy verdim.
      – Yani demem o ki, yine aynı kişiler aynı şartlarda yarışsın, yine inceye oy veririm.
      – kuşkusuz, eğer önseçimle belirlenen ya da bağımsız aday olursa , tercihim daha çok onlar olur.

    • M.ince kazansaydı o da en az 2yıl beğenemediğiniz başkanlık sisteminin yetkilerini kullancaam demeye başlamıştı hatırlarsan:) hem olmaz deyip karşı çıkın, olmadı 2yıl tadına bakiim sonra değiştiririz gibi garabet bir kasaba kurnazı siyaset anlayışıyla nereye kadar hamza bey? Bal yapmaz arı gibi mızmız bir muhalefete sırf fitne olsun diye oy vermek kurnazca olabilir ama zekice değildir…

     • anlamadan yazmışın. eğer yazdığımı iyi okusaydın, bir tanesinin oturmuş bir baskı düzeni olduğunu görürdün. yani tayyip erdoğan hariç, akp parti içinden herhangi biri seçilse bile, durum bugünkünden daha iyi olur. bunu kavramanı beklemiyorum ama seçimler öncesinden de söylediğim budur.
      – yukarda yazdığım parağrafta ve önceki yazdığım yorumda ve seçimlerden önce yazdığım yorumdan anlaşılması gereken…: “dünya lideri”nin karşısında herkim aday olursa ona oy vereceğim.
      – bunu da, seçimlerden önce de deklare ettim. hatta, meşhur teşbih ile söyleyecek olursak, odun adaylığını koysa oduna oy vereceğim. çünkü herhangi biri, bu ülkeye, “dünya lideri”nin verdiği kadar zarar veremez. “dünya lideri”nin bu ülkeye zarar verme kapasitesi, yeteneği, bu ülkedeki herhangi biri ile kıyas yapılamayacak kadar yüksek.
      – Zaten seçimlerden sonra geçen 100 gün, bu yeteneğin, bu kapasitenin, kuşkuya yer vermeyecek kadar açık bir ispatıdır.
      – troller niye “dünya lideri”nin yeteneğinden şüphe ediyor anlamıyorum.
      – Bu kadar üzerine basa basa vurgulandıktan sonra umarım anlamışındır.
      – bugün bir ayakkabı firması daha konkordato ilan etti.
      – eser ayakkabı. ayrıca alarko holding kırklarelideki doğalgaz çevrim santralinin faaliyetini de 1 yıllığına durdurduğunu açıklamış.
      – belki necip okur. geçtiğimiz gün, çalıştığımız bir firma çekini ödemedi. firma yetkilisi, konkordato ilan eden müşterisinin çeklerini ödememesi nedeniyle kendi çekini ödeyemediğini açıkladı. Konkordato ilan eden firma zaten durumu uygun olsa konkordato ilan etmez bölümünü geçiyorum fakat, konkordato ilan ettiği için, olan konkordato bile ilan edemeyen diğer garibanlara oluyor. ve bu konkordatolar çığ etkisi oluşturuyor.

  • Merhaba Hamza bey! Sizin dedikleriniz bir gün gerçekleşır ve gerçekleşecekte.
   Her parti sizin dediğinizi
   yapar fakat AKP yapmaz…
   Onlarin hiç bozulmayan bir oy makineleri var! İsterse millet hic oy vermesin Kediler Ninrlerin nineleri, mutahitlerin yeni bitirdikleri aparmanlara kayit yapilan hayeli seçmenler ile bu işi gene hallederler.
   Isterseniz internetten bir araştirma yapın bakalim son 16 senede Kayserili mutahitlerin sayisinda azalmami olmuş artmami.
   Ben Karadenizli Mutahitlerin sayisinda artiş olduğunu iyi biliyorum.
   Hemde 2003 te 13 -15 katlı kacak yapılmis apartmanlara iskani daha yeni veriliyor.
   Hemde merdiven korkuluğu yapilmadan elektirik su doğlgaz hepsi var.
   İstanbulda 2004 de onlardan birisine gitmistim 15. katta okur yazarliği olmayan mutahitin kendisi oturuyodu, o 15 kati çiktim tabii geride indim, halen daha kâbus göriyorum.Yalniş anlaşilmasin yorgunluktan değil yanimdaki çocuğun düşmesinden korktuğum için.
   Onu bunu bilmem 10 tane doktora diploman olacaği reise hemşerisi ol sana yeter. Türkiyenin ihalelerinden tutunda ne kadar kacak yüksek binalar varsa hepisine iskanda verildi, sizce onlar kime oy verir?
   Latife yapmak bir tarafa fikrinize katiliyorum.ABD seçim sistemi aynisi.
   Saglicakla kalin.
   Not: bunlardan en çok sizin Istanbulda var çünkü iyi para ediyomuş

   • nurdan hanım merhaba!
    Söylediklerinizde haklısınız. Ancak ekonomik kriz şimdi en fazla o müteahhitleri vurdu. konkordato ilan eden veya batan firmaların çoğunluğu inşaat, ayakkabı, deri sektörü gibi sektörler. kuşkusuz diğerleri de var.
    – şu an yandaş şirketler bile batıyor. (yandaş olduğu için kamudan ihale alanları kastediyorum. piyasada çalışan normal taraftarlardan bahsetmiyorum). durum bu kadar kötü ve daha da kötüye gidiyor. bu aydan sonra ekonomide karakışa giriyoruz. karakışın sonunda bahara kaç firma çıkar bilemiyorum. Ama durum gerçekten korkunç.
    – Seçimleri akpnin kaybetmesi meselesine gelince. bu konuda birşey diyemiyorum. çünkü demokratik olmayan ülkelerde iktidarı elinde bulunduranların seçilmesi çok sürpriz olmuyor. çok verilen örnek venezuella ancak akplilerin anlıyabileceği örneği vereyim, mısırda sisi.
    – demokratik olmayan iktidarların seçimlerde genelde galip gelmesinin birkaç nedeni var. buna kısada demokratik olmayan ortamın kendisi de denilebilir. bunlar muhaliflerin halka ulaşımının güçleştirilmesinden oylar üzerinde manüpilasyona kadar giden pekçok yön içeriyor.
    – Ancak bu kadar demokratikleşme çabamızın sonucu akp iktidarı ise, bu çabada birşeylerin yanlış olduğu ortaya çıkıyor.
    – ben de bu yanlışlardan bir tanesinin siyasi partiler olduğunu vurguluyorum (bundan da önemlisi ülkede devletin servet dağıtan konumda olması). siyasi partileri demokrat yapmadan bu ülkede demokrasi olmaz.
    – bu nedenle, ülkede demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi değerleri savunan ve isteyen herkesin, siyasi partilerde önseçimi zorlaması gerekir diye düşünüyorum.
    – bunun öncülüğünü de fehmi koru, karar gazetesi, artı gerçek, t24 vb üstlenmezse kim yapacak? daha seçimlere birkaç ay varken, çabanın, “kim kazanır?” diye toto oynamaktan ziyade, bu yönde yoğunlaştırılması gerekiyor diye düşünüyorum.
    saygılarımla!

    • Hamza bey türkiye demokrasisinin meyvesi akp dir ve bu doğru bir tercihtir. Asıl yanlışlık bu kavruk muhalefetin durumundadır. Partiler kime nasıl servet dağıtıyordur bilmiyorum ama devletin partilere küçük servetler dağıttığını biliyorum ve ben buna karşıyım! Eğer iktidarlar servet dağıtıcısı diyorsan o başka? Siyasi partiler kanununa el atacak veya yeni bi anayasa yapalım diyebilecek parti yok buralarda, hele muhalefetten bi cacık olmaz! Devlet kapısı her dönem bir zenginleşme aracı olarak görülmüştür. Ben milletin payına ne düştüğüne bakıyorum, yatırım paketlerinde ne varmış neye yararmış ona bakarım. Şehir hastanelerini, havaalanını, köprüleri, kanalprojesini yaptırtmam, yıkarım, hiçbişey yapmam diyen adaya da ben oy vermem! Önseçim diyerek, blok değil çarşaf liste diyerek chp kurultaylarını inleten nice fırıldak bugün hala koltuklarında oturuyor. Bu önseçim dedikleri şey bi tür önsevişme gibi görülüyor, duruma göre yani:)

     • H.Gayret! bu sefer kafanı çalıştırarak yorum yazıyorsun. onun için de ben de sana mümkün olduğunca cevap yazıyorum.
      Servet dağıtımının ne olduğunu kavramak istersen demirören ve hürriyet gazetesi diye google’a bakıver. yine kavramazsan, Sayıştay denetim raporlarından gazetelere yansıyanlara gözatabilirsin. mesela adrese teslim ihale ile belediye çalışanların taylandda bilimsel araştırmalar yapması gibi. mesela doğan holdinge kesilen vergi cezası diye de araştırabilirsin. servet dağıtımının bir başka versiyonu. o da olmazsa nohut ithali, mercimek ithali, nişasta bazlı şeker ithali gibi konuları araştır. ya da zeytinliklerin imara açılması çabasına.
      – Siyasi partiler kanunu ve partilerin yaklaşımı konusunda haklısın ama ben de zaten bu işin siyasilere bırakılmaması gerektiğini yazıyorum. siyasilerin bunlara mecbur edilmesinin yönteminden bahsediyorum. siyasi parti liderlerinin bizi kurtaracağını düşünürsen sonunda o lider senin führerin olur.
      – Devlet kapısı her dönem zenginleşme aracı. zaten yukarda devletin servet dağıtan konumunun bu bölümü açıkladığını anlamış olman lazımdı. akp döneminde ise, baas partisi mantığı ile bu işler yürüyor. yani zenginleşme aracı olması mekanizması baas partisi örgütlenmesi içinde geçmişten misli ile devam ediyor.
      – aklın varsa “hiçbirşey yapmam” diyen adayın bile “dünya lideri”nden daha hayırlı olduğunu kavrarsın. mesela “hiçbirşey yapmam” diyen bir aday olsaydı brunson meselesi olmaz, dolar 7.30’a çıkmaz, en azından 100 bin işsiz daha az olurdu.
      -Şehir hastaneleri dediğin şey, ülkenin soygun projesidir. en beğenmediğimiz demirel bile, topladığı vergilerle yatırımlar yaptı. hem de büyük yatırımlar. Bunların içinde köprü de var. aliağa var mesela. başka yatırımlar var. akp ise topladığı vergileri yedi, yatırımı da ülkeyi borçlandırarak yaptı. bu yatırım sonunda köprüden kaça geçtiğini sen açıkla. Ayrıca dünyada 11 tane uçağı olan başka bir kişi biliyorsan bana da açıkla. böyle birisine destek vermekten ben olsam utanırım. ama senin ahlak anlayışın ve dinin buna onay verebilir.
      – parti yönetimine seçim ile önseçim farklı şeyler. bu nedenle ikisini birbirine karıştırma. önseçimle herhangi bir “fırıldak” (senin deyimin fırıldak benim değil) da aday olabilir tabii. ama parti yönetimi tarafından seçilen adaylar kadar dönmeyeceğinden (dönmesine izin verilmez çünkü) eminim. parti lideri tarafından belirlenen adaylar ise, “Allahın bütün vasıflarını üzerinde toplamış bir liderdir” diyebilirler ve senin gibileri de, hem müslümanlık iddiasında bulunup hem de “yarabbi şükür” demek zorunda kalır. cihangir islam kadar bile eleştiremezsin. çünkü aynı lidere hizmet ediyorsunuz.

   • Çerkez müteahhitlerin sayısını da latif abi arttırır artık:) haksız mıyım nurdan?

 6. Sorun seçimde değil
  ABD’de ve Türkiye’de yerel seçim yapılıyor. Bu yerel seçim genel seçimin habercisi oluyor. Türkiye’de başkanlık sistemi geldi. AK Parti ile MHP birlikte hareket etti. Milliyetçiler hakim olmaya başladı. Ne değişti? Aradan sekiz aya yakın zaman geçmiş iken ne değişti? OHAL ilan edildi. Sermaye’nin istediği adaylar hapishaneye girdi. Dolar iki misli arttı ama Türkiye’de bir şey değişmedi, düzen devam ediyor.
  Sorun seçimde değildir, düzendedir. İşçilik dönemi sona eriyor ortaklık düzeni gelmekte. İnsanlık bunun kanlı mı kansız mı olacağının tercihini gerçekleştirecek. Trump, Erdoğan, Putin isteseler bunu kansız bitirebilirler. Şimdilik buna doğru adım attıklarını görmüyoruz. Sermaye de isterse bunu kansız bitirebilir ve bu da kendi lehine olur. Bunun için Kur’an’a kulak vermek gerek.
  Bunun bir numaralı sorumlusu Erdoğan’dır çünkü şimdi Kur’an’ın çağın sorunlarını çözecek şekilde anlaşıldığı tek yer, ülkesidir. Bunu da beraber ıslandığı ekip yapmıştır. Şimdi uzak durmaktadır. O yanındakiler bundan sorulacaklardır.

  • şimdi herkesin bir/bir kaç arabası olduğu gibi bir zamanlar herkesin bir/birkaç atı vardı. otomobil geldikten sonra bu atlara ne oldu? şimdi yapay zeka, robotlar, avatarlar geliyor/geldi. insanlara ne olacak dersiniz. insanlığın bunu kanlı mı kansız mı gerçekleştireceği tercihine bir de bu açıdan bakmalı mı, ne dersiniz???

   • Didem hanım, gelecekte hümanoid robotlar bizim yerimize çalışacak biz de tilki avına çıkabilmek ve akşam yemeği için saatlerce ayna karşısında giyinebilmek için zaman kazanmış olacağız, fena mı? Herkes işsiz kaldıktan sonra zaten sömürü diye bişey de olmaz! O zaman karagülle hocamızın bu kanlı kansız sermaye yazıları da kendiliğinden biter:) alternatif bakış açılarınızla kimyamızı/konforumuzu bozmayın lütfen:)))

  • Sn suleyman hocam sorun sistemde veya duzende degildir.Hangi sistemi getirseniz getirin
   Eger uygulayicilar adam gibi adam degilse hicbirsey farketmez.
   CHP yonetti mali goturduler.
   Anap yonetti mali goturdu.
   Islamcilar yonetti en buyuk usulsuzlukleri yapip buyuk goturduler.Dedikki allahtan korkarlar kul hakki yemezler ne oldu .ihalesiz verilen islerde tuyu bitmemis yetimin hakki yok mu ?.Devletin parasi onlara emanet edildiginde emanete hiyanet etmediler mi?
   Sorun sistem degil Suudi arabistan hangi nizamla yonetiliyor?.
   Ayni nizam bize gelse duzelirmiyiz asla.
   Duzeni duzen yapan uygulayicilardir.Yoksa gerisi lafi guzaftir.

 7. Amerika da seçim nasıl sonuçlanır bilemem ama ülkemizde ki yerel seçimle ilgili benim izlenimim:
  bir vatandaşın ağzından; bu güne kadar AKP den başkasına oy vermedim ama yok ağa bu sefer başka…. şeklinde.

  • aman baran hocam sefere şekle ne bakarsın, akp nin chp si var, içinde cihangir islamlar çoktur. seçime kadar bir kaç frikik daha verirler, yok ağa bu sefer başka diyen seçmenin aklını başına getirir, safları sıklaştırır, oyların akp ye akmasını sağlarlar.

   • Ben bayaa tatmin oldum zaten bu beklenen salih zatın çıkışından didem hanım:) sağolsunlar, istanbulda gene akp diyorum!

Yoruma kapalı.