Amerikalılar, İngilizler boşuna öldüler… Türkiye’nin Afgan politikası için gelişmeler beklenmeli…

30
Reklam

ABD başkanı Joe Biden 20 yıl boyunca Taliban’ın ülkede hakim hale gelmesini engellemek üzere Afganistan’da bulunan Amerikan askerlerini çekme kararından sonra yaşananları hayretle karşılamış. 300 bin kişilik Afgan ordusunun ortadan kaybolmasını, cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin palas pandıras ülkeden kaçmasını yadırgamış…

Ben de kendisinin bu yöndeki açıklamasını yadırgadım.

NATO operasyonu süsü verilmiş Afganistan müdahalesinin sorumluluğunu taşımış olan her düzeyde Amerikan subayı -komutan- bugün ortaya çıkan tablonun kaçınılmazlığını kendisine münasip bir dille anlatabilirdi.

Destek kesildiğinde ordunun işe yaramayacağı baştan belliydi.

Operasyonun başlarında, 2004 yılında, NATO’nun davetiyle Afganistan’a gittiğimde, oradaki yabancı güçlerin varlığının kalıcıya dönüşmek üzere tasarlandığını fark etmiştim. Görüştüğüm çeşitli milletlerden komutanlar askeri eğitimin zorluğunu dile getirirken, ülkenin sivil altyapısını güçlendirmek için orada bulunan yabancı uzmanlar da uzun vadeli projelerden söz etmekteydi.

Biden’in ‘‘Askerlerimizi çekeceğim’’ açıklaması Taliban’a davet etkisi yaptı.

Boşuna öldüler

Türkiye yalnızca askerlere eğitim vermek ve sivil hayata destek için Afganistan’da bulunduğu ve oradaki askerlerimiz çatışmalara katılmadığı için şanslı sayılabiliriz. Çünkü orada çatışan taraf olan yabancı güçlerin 20 yıl içerisinde verdiği kayıplar hiç de az değil.

Reklam

Afganistan’da 2.448 Amerikan askeri öldü.

Çeşitli güvenlik şirketlerine mensup Amerikalı paralı askerlerden ölenlerin sayısı daha fazla: 3.846 kişi…

Öteki NATO ülkesi askerlerinden ölenlerin sayısı 1.144…

Yardım personelinden ölenler: 444.

72 gazeteci de Afganistan’da çıkan çatışmalarda hayatını kaybetti.

Esas büyük kayıp Afgan nüfusta. Afgan askeri ve polisinden ölenlerin sayısı: 66 bin…Taliban ve diğer muhalif gruplardan ölenlerin sayısı 51.191… Afgan sivillerden 47.245 kişi de hayatını kaybetti. 

Gelmiş geçmiş başkanlar ile devlet politikalarını destekleyen politikacılar 20 yıl boyunca ülke çıkarları için Afganistan’da bulunulduğunu, ABD’yi el-Kaide türü örgütlerin saldırılarından korumak için ölmeyi göze almak gerektiğini ısrarla vurguladıkları için, ailelerinde kayıplar yaşamış olanlar bugünlerde ABD’de isyan halindeler.

Yakınlarının boş yere öldüğü ortaya çıktığı için…

Reklam

‘Terörü kaynağında tesirsiz hale getirme’ politikası Afganistan’ın Taliban’a terk edilmesiyle birlikte iflas bayrağı çekmiş bulunuyor.

Kayıp sayısı ABD’den az olan İngiltere’de hayatını Afganistan’da kaybetmiş askerlerin ailelerinin sesi daha yüksek çıkıyor.

İngiliz askerlerinden 20 yılda 457 kişi Afganistan’da öldü.

Dünkü İngiliz gazeteleri politikacılara ateş püskürüyordu.

Dünkü İngiliz Daily Mail gazetesinin kapağı..

Ne olacağını görmek gerek

Reuters haber ajansı Türkiye’nin Kabil havaalanı konusundaki girişiminden vazgeçtiğini duyurdu. Taliban talep ederse teknik ve güvenlik alanlarında destek sağlayabilirmişiz. 

Havalanının kontrolünü üstlenmekten vazgeçilmesi olumlu bir gelişme. Ülkede kurulacak yeni yönetimin alacağı biçim ve uygulayacağı politikalar belli olmadan Afganistan’dan mümkün olduğu kadar uzak durmakta yarar var.

Destek veya yardım amaçlı bir ilgi Taliban yönetiminin tanınması anlamına gelir.

Tanınacak yönetimin izleyeceği politikalar tanıyanları pişman edebilir.

Yabancı güçlerin eğittiği ve sayılarının 300 bine ulaştığı duyurulan her düzeydeki asker ve subaylar büyük çapta silahlarını bırakıp ortalıktan çekilmiş olsalar bile, onlardan bir bölümü kendiliklerinden veya kendilerini eğitenlerin yönlendirmesiyle silahlı bir mücadele de başlatabilir.

Oraya gidenler iki ateş arasında kalabilirler.

Ülkedeki belirsizlikler afyon üzerinden gelir elde etmeye alışmış örgütleri daha rahat hareket etmeye yönlendirebilir. Uyuşturucu trafiği hız kazanabilir ve bu durumdan ülkemiz de olumsuz etkilenebilir. 

Her ne amaçla olursa olsun bugünkü belirsizlik ortamında Afganistan’a gönderilecek insanlarımızdan kayıplar verilmesi söz konusu olabilir.

Sözün kısası, Afganistan’dan askerlerini çekenlerin yarattığı boşluğu doldurma hevesinin peşine takılmamak gerekiyor.

Türkiye Afganistan için bir şeyler yapmak istiyorsa onu Türkiye’de yapmalı.

Eğitimse eğitim, ama Türkiye’de…

Teknik ve güvenlik alanlarında da talepler Afganistan’a gitmek gerekmeden karşılanabilir.

Fakat tabii yeni yönetimin desteklenmeyi hak edecek icraatlarda bulunması şartıyla…

Beklemek ve görmek en iyisi… Bugüne kadar bilinen özellikleriyle Taliban yan yana durulacak bir örgüt değil. Onların o özelliklerini taşıyan bir devlet yapısıyla Türkiye’nin işi olamaz.

Biden’in benim yadırgamama sebep olan şaşkınlığını bizler yaşamamalı ve kimseye yaşatmamalıyız.

ΩΩΩΩ

Reklam

30 YORUMLAR

 1. Afgan merkez bankası başkanı Diyor ki Amerikan ajanı eşref gani kimseye haber vermeden hazinede altın nakit ne varsa toplayıp kaçmış zaten amerikan iblisiyle aynı çuvala girenin olacagı sonuç dünyada bu size 20 senedir bu ülkede 28 şubat müsameresi ile tepemize çöreklenmiş ilk yaptığı iş 1 mart 2003 te TBMM kabul etmemesine rağmen Irakın yıkımına yol açan sürekli siyonist çıkarlara hizmet eden başka bir ajanı hatırlatmıyor mu

 2. Müslüman demekle Múslüman olunsaydı dünyada 2. Çoğunluk nüfusa sahip Din mensupları Müslümanlar zengin petrol yatakları, ve coğrafi konum’ ları vb en iyi topraklara sahip olmalarına rağmen, bu kadar rezil sefil olmazlar’dı.
  Kendini Müslüman olarak kabul edenler, çalışíp helal kazanmak yerine Değil kendi ülkelerini, Kâfir dedikleri ülkelerinde soyup soğana çeviriyorlar. Allah Bela vermek kul Azmayınca kula bela gelmez Allah vermeyince.

  Burdaki cahillere duyurulur: Joe Biden’i destekliyorum ve politikasını de beğeniyorum.
  Trumpı’ín gizli Türkiye’yi de yakacak Afganistan pilanını tersine çevirdi, Bu arada olan Erdoğan’a oldu ne yapacağıní şaşırdı. Biden be derse emrin başımın üstüne diyiyor. Neden acaba?
  Neden’de resmi tercüman yerine özel tercüman kullanarak verdiğı tavizler.
  Merak etmeyin! Sonunuz yakíndır.
  Birde ben ve benim gibileri Allah’a taparız ve Onun emrinden çíkmaktan korkarı ve ondan yardım isteriz.

  Biden’a gelince ABD’de destek olduğunuz siyasetçiler ve lidere’lere sürekli para yardımı yapıyorsunuz o size vermiyor.
  Çúnkú topladığí yardım miktarı ile aday olabiliyor. Yani Biden bizim memurumuz.
  Biz olmasak o Başkan olamaz.
  Erken öten horozun başını keserler.
  Yarın Erdoğan Mavi Marmara olayında yaptığı gibi sizede babamı sordunz diyet hiç merak etmeyin.
  SONUNUUUZ ÇOOK YAKİN.

  • Nurdan Hanım , senin çok ‘beğendiğin ve desteklediğin ‘ Biden, ABD tarihinde belki de bir benzeri olmayan rezil ve kepaze bir geri çekilmeyle her şeyi yüzüne gözüne bulaştırmış , bir çuval inciri b.k etmiştir ! Hem de bu kadar tecrübeli olmasına , uzun yıllar dış ilişkilerle ilgilenmiş olmasına rağmen !
   Gerçek liderler , olayların peşinden sürüklenmezler , olayların önünde gider ve yön verirler !
   Biden’e benden böyle selam söyle !
   İyi geceler efendim !

   • Müslüman Erkekler ve Kadınlar ABD
    halkının trliyonca parasını hacayarak ve askerlerinin sizin haklarınızí savunmak için canlarıní vermesi ve sakat kalmasını sizler nasıl kabulleniyorsunuz UTANMİYORMUSUNUZ? BU’MU MÚSLÜMANLIK?

    EVET Hayreti Mucip efendi
    Size İyi gecler, ban iyi sabahlar henüz öğleye 2 saat var.
    Biden ile fiziksel olarak hiç karşılaşmadım. Bundan sonrada karşılaşacağımı zannetmiyorum! Onun için selamınízí geri alırsanız iyi olur. Allah’ın Selamí benim úzerimde kalmasın.

    Size tavsiyem, Biden konusunda acele etmeyin.
    Eğer Taliban Gerçek İslami uygular’ise hiç kimse ona dokunmaz hatta yardımcı dahi olurlarlar.
    ABD’yi ve politikacıları’nı değıl 10.000 km uzaklıktan ABD’de yaşayanlar dahi bilemez ve tanıiuamaz. Hatta Habertürk ABD yazarı S T dahi tanımıyor.geçen senelerde
    ABD hakkında yazdıkarıní , gúlmekten okuyamıyorum.
    Benim tavsiyem sonradan pişman olmamak için iddialarıníz’a dikkat edin.
    Şu an bútún dúnya Taliban’ın kadínlara hayat hakkı tanımayacağínın endişesini taşıyorlar ve kadın hakları konusunda İslam dinini’nın tam tersini iddia ediyorlar ve konuşuyor.
    Joe Biden işini bilir. Obamanín yardımcısı ve akıl hocası Biden ABD’deki Cumhuriyet’çilerin canavarlıklarıní temizlemek için uğraşıyor.
    Guatemala cehennemine 8 sene Obama ile birlikte uğraştılar kale gibi Cumhuriyet’ci senetorler aşamadılar.

    Şu an Başta Müslüman devletler olmak üzere Müslúman kadínlarda zerre kadar İnaç ve utanma varsa! Múslúnan kadíının hakkını 20 senedır ABD Askerleri tarafından korunduklarí için utanırlar..
    Benim Dinimi de hakkímide korumasí için Evvel Allah’ın izni ile değil ABD askerleri kendi kardeşim’den dahi yardım alman ve almaktan hicap duyarım yani utanırım.
    Hele Müslümanlarí haline bakín hiç utanmadan ABD yi suçluyorlar. Yaho 20 senedır siz neredeydınız?.
    İran’da rejim değiştırdı İranlı kadınlar mollaların ve erkeklerin analarını ağlattılar. Úlkelerine yabancı ayağí attirmadılar.
    Múslüman olarak utanın.

  • Nurdan abla,
   “Şintoist demekle Şintoist olunsaydı dünyada 4. Çoğunluk nüfusa sahip Din mensupları Şintoistler zengin petrol yatakları, ve coğrafi konum’ ları vb en iyi topraklara sahip olmamalarına rağmen, bu kadar zengin olmazlar’dı.”

 3. NAMUS NE?
  “Hudut Namustur” pankartı asan gençler gözaltına alınarak adliyeye sevkedilmiş.
  Anlaşılan gençlerimize işlem yapanlara göre hudut namus değilmiş.
  Hudut namus değil ise o zaman namus ne?
  Huduta namus demeyenlerin namus kavramı var mı?

 4. *Afgan İslam tarihinde ve geleneğinde “Taliban” diye bir tarikat, cemaat, grup, öğreti, okul, medrese yok.

  *ABD, Pakistan’daki medreselerde eğitim görmüş Peştun mültecilerini Sovyetler’in Afgan işgaline karşı örgütleyerek 1994 de 50 kişilik ekiple Taliban’nın temelini oluşturdu.

  *Sovyet işgaline karşı savaştığı için kısa sürede 20 bine yakın savaşçısı oldu. Bunların çoğu medrese ve şeriat okullarındaki öğrenci grupları.

  *Sovyet işgali, halk kıyamını güçlendirdi, ayaklanma tüm ülkeyi sardı. CIA için Afganistan’daki komünizm ve Sovyetler karşıtı ayaklanma büyük bir fırsat oldu.

  *Sovyet işgalinin ne kadar süreceği ve sonuçlarının ne olacağı fazla kestirilemediğinden olsa gerek Müslüman ülkelerden gençlerin Afganistan’a savaşa gitmesi özellikle Körfez ve Arap ülkelerinde teşvik edildi. Yüzlerce hatta binlerce genç Afgan Cihadına katıldılar.

  *O kadar çok silah akıyordu ki, Sovyetlerin çıkması artık belli olduktan sonra bu silahların depo edildiği yerler sorun olmaya başladı.

  *Afgan savaşına bu katılımlar daha sonra dünyada birçok noktada el-Kaide ve benzeri, hatta DEAŞ gibi örgütlerin kurulmasının tabanını oluşturdu.

  *“Afgan Araplar” olarak bilinen gruplar, Afgan Cihadına katıldılar ama el-Kaide ve benzeri örgütlerin ortaya çıkması savaşın sonlarındadır. Hatta teşkilatlanmalarını Sovyet çekilmesi sonrasında tamamlamışlardır.

  *Afganlar Rusya savaşını kazanmışlardı ama onların tarafındaki yıkım ise çok daha vahimdi.Bir milyon üzerinde “şehit”, yüz binlerce dul ve yetim. Ülke nüfusunun üçte biri göçmen oldu. Altyapı tamamen bitti, zaten dünyanın en geri kalmış ülkelerinden biri olan ülke, büyük bir yıkıma maruz kaldı. En önemlisi de istikrar ve huzurun kaybolmasıydı.

  *Rusyanın yenilgisinden sonra 1996-2001 arasında Taliban ve Kuzey güçler arasında iç savaş patlak verdi. Ya da verdirildi.

  *ABD nin aradığı ortam oluşmaya başladı. Rusya, İran, Çin arasında bulunan Afganistana temelli yerleşmesi gerekiyordu.

  *ABD, Sovyet işgali sonrası iç savaş, Taliban’ın ve el-Kaide ve bilahare 11 Eylül eylemlerini bahane ederek Afganistan’a yerleşti.

  *ABD nin Nato yu da alarak yabancı bir ülke toprağında başlattığı 20 yıl süren savaş boyunca 4 başkanı değişti.

  *Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, geçen hafta Taliban’ın saldırılarından ve katliamlarından ABD’yi sorumlu tutan bir açıklaması oldu.

  Varlığını ABD desteğine borçlu birinin böyle bir suçlama yapmasını nasıl yorumlayacağız?

  *Son BM Güvenlik Konseyi Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Ekibi’nin hazırladığı S/2021/486 sayılı, 22 sayfalık ‘Afganistan’da barış, istikrar ve güvenliğe tehdit oluşturan Taliban ile diğer bağlantılı kişiler ve oluşumlar’ başlıklı raporda çok çarpıcı bulgular var.

  *“Raporun yeni ve ilginç bir yönü, ‘Taliban ve El-Kaide’ başlıklı alt bölümün 41. maddesinde kayıtlı. Bu maddede, ABD’yle Taliban arasında Şubat 2020’de Doha’da imzalanan anlaşmanın kamuoyuna açıklanan ana metnine ilave ‘gizli eklerinin’ olduğu ilk kez bir BMGK belgesinde açıklanıyor.”

  *Anlaşılıyor ki; ABD çekilme kararını çok önceden almış. Ve çekilene kadar Taliban’ın saldırıyı ertelemesini istemiş.
  Ya da garanti altına almış.

  *Taliban Afganistan’da zaten “gölge devlet”ini kurmuş..
  Yani ABD Afgan devletinin yanında paralel devletini de zamanla geliştirmiş, korumuş, büyütmüş.

  *Kore’den Vietnam’a, Irak’tan Suriye’ye, Latin Amerika’dan Afrika’nın içlerine kadar yıllardır aynı yöntemi uygulayan bir ABD var. Silahlandır, vaatlerle kışkırt, milliyetçi duyguları, dini duyguları kaşı, yeri gelince para ver.
  Ve böylece yönet…

  *ABD bölgeyi kendi askerleri olmadan Taliban sayesinde yöneteceğini garanti altına aldı pimi çekti ve birden tozoldu. Şimdi bölge ülkeleri debelenip duracak. ABD bölge ülkelerindeki  karıştırmak için altın tepside bir ortam yaratmış oldu.

    Uzun vadede kazanan kim olacak bakalım?
  ABD mi bölge ülkeleri mi?

  • Dün bazı okuyucular sizi merak etmişti. Neyse ki buğún havuzda kopiliyecek yazı bulmüşsunuz bu vesile ile meraklílarín meraklariníde gidermiş oldunuz.
   İki kelimede kendinizden yazsanız iyi olur.

   • Benim sizi yorumlayacak kapasitem yok Nurdan abla.
    Bugün boş geçmeyelim dedik.

    Afganistan hakkında yeterli bilgiye sahip değilim.
    Ama bu Taliban mevzusu ülkelere baya sıkıntı verecek. Abd nin elinin her değdiği her yer fitne fesat durumu var.
    Dikkatli okursan faydalanabileceğin bir sıralamayı sunmaya çalıştım.Biraz emek var yani.
    Merak etmeyin arasıra işimiz çıksada takipteyim.
    Selamlar.

 5. Muslumanlar olarak;talibanin zaferini kutluyoruz.turkiye natonun, abd nin taseronlugunu bırakıp biran once islam emirligini tanımalıdır.ayette Rabbimiz ne guzel haber vermis. “Sizi gözetleyip duranlar; eğer size Allah’tan bir zafer nasip olursa, “Sizinle beraber değil miydik?” derler. Kâfirler kazançlı çıkarsa (bu defa onlara) “Üzerinize kol kanat gerip müminlerden sizi korumadık mı?” derler. Artık kıyamet gününde Allah aranızda hükmedecek ve kâfirlere, müminler aleyhinde asla yol vermeyecektir.”nisa 141. inşaallah afganistanda Allahın izni ile ozlemimiz olan,seriatin , Kurani ilkelerin hakim oldugu bir devlet kurulur,bizde oraya gideriz,kurtuluruz bu sahte ,kapitalist,kokuşmuş,,sömürü düzenlerinde yaşamaktan.kuresel emperyalistler tum dunyada maskeyle ,aşıyla,yasaklarla insanları bezdirdiler.baksanıza, afganistana kureselcilerin corona yalandemisi hic ugramamıs!,kimsede maske yok,mesafe yok,problem yok.belki talibanın zaferi ile dunya corona komplosundan kurtulur.

  • Zafer bey, biz zaferle değil seferle emrolunduk! Gerçekten de kabil taraflarına şöyle bir uzanıp durumu yerinde müşahade etseniz eminim koronayı bile mumla ararsınız…

  • Güle güle bir daha sakın dönme.
   Allah akıl fikir versin. Bu Taliban nasıl 10 yıl Rus ve 20 yıl ABD işgaline karşı durmuş, Nerden para gelmiş?
   Tabiki uyuşturucu satarak ayakda durmuş.

   Uyuşturucu satan Müslüman olamaz. Birlikte size öbür dünyada layik olduğunuzu alırsınız.

   Allah Bunlara akıl fikir versin. Mafyaları, teröristleri müzlüman zannediyorlar

 6. “H. Gayret
  16 Ağustos 2021 At 22:28
  Afganistan türk yurdunun kıymetli bir parçasıdır, coğrafi ve beşeri olarak türlü sorunlarla boğuşan bu ülke oldukça stratejik bir konumda bulunduğu gibi bir o kadar da değerli yeraltı zenginliklerine sahiptir…
  Her türlü olumsuzluğa rağmen sömürgeci güçlerce yakılıp yıkılan bu ülkeye sahip çıkmak ve düşenin elinden tutmak insanlık borcumuzdur; taa ki afgan halkı da kendi kaderini tayin edebilsin…
  Başka toplumların örf adetini, giyim kuşamını aşağılamak ya da ulusal değerlerini küçümsemek ayıptır, faşistliktir!”
  Dünkü yorumumda yahya beyin
  “yahya özal
  16 Ağustos 2021 At 10:56
  Evet evet, eğitimsiz ve insan sevmeyenleriz.”
  bu ifadesini hakedecek ne varsa didem hanım onu da açıklasın?

 7. Sayın yazar “‘Terörü kaynağında tesirsiz hale getirme’ politikası Afganistan’ın Taliban’a terk edilmesiyle birlikte iflas bayrağı çekmiş bulunuyor.” buyurmuş; elhak öyledir!
  ‘Terörü kaynağında tesirsiz hale getirme’k isteyenlere benim önerim; bu işleri o örgütlerin brükseldeki ofislerinde tatlıya bağlayabilirsiniz:))

 8. Hürriyet haberinde şöyle diyor
  Dünya Afganistan’da yaşanan gelişmeleri dehşetle izlerken, CNN International muhabiri Clarissa Ward, yayını kara çarşafla yapmak zorunda kaldı. Taliban militanlarının Kabil’e girmesinden bir gün önce normal kıyafetleriyle yayına çıkan Ward, bir gün sonra ise Taliban’ın dayattığı kara çarşafla CNN International ekranlarında göründü. Öte yandan Afganistan yayın kanallarında da radikal değişiklikler yapıldı. Ülkede yayın yapan ana televizyon kanallarında kadın sunucuların ekrandan alındığı görüldü.

  kadın ve kitap düşmanı taliban, ilk iş kara çarşafa el atmış. bu bir giyim tercihi olduğu kadar bir sembol aynı zamanda. ne kadar kirli karanlık iş varsa din sömürüsü altında yapılıyor.
  haklı olarak sayın koru
  “Taliban yan yana durulacak bir örgüt değil. Onların o özelliklerini taşıyan bir devlet yapısıyla Türkiye’nin işi olamaz.” diyor
  mafyadan talibana kimlerle yanyana geldiği konusunda ince eler sık dokur bir tutum var mı? mafya lideri alaatin çakıcı silah arkadaşım diyen liderler var bu ülkede, sedat peker düne kadar oy topluyordu kapı kapı. eski ayasofya imamı da öyle düşünmüyor mesela, paylaşımında
  “Afgan halkının büyük çoğunluğuna göre Taliban işgale karşı duran bir milli mücadele hareketidir. Ülkenin tamamını neredeyse savaşsız teslim almışlardır. Bize düşen kardeş ve Müslüman Afgan halkının yanında olmaktır”
  her türlü insanlık onurunu ayaklar altına alan bir zihniyete sahip çıkması şaşılacak bir sey mi yani? 12 yaşında kızların evlenmelerine fetva veren bir zihniyet bu işte.
  memlekette bunlardan çok var.
  müsülman deaş ırakta, suriye de ilerlerken vatanını koruyan düzenli orduları karşısında fedakarca vatanını savunur bulmus muydu? hepsi silahları, halkı, kadın ve çocukları öylece bırakıp kacmamışlar mıydı? şimdi düzenli ordunun ve yönetimin savaşsız teslim olması erdem oluyor? artık neden bu gül kardeşlerinden kaçıyorlarsa burdan gelecek milyonlarca-kinaye degil, potansiyel rakam-afganlıları almak erdemide _küçük ücretler mukabili olur zannedersem _bize düşer artık.
  misafirperverlik, kardeslik idare ettirirler millete.
  bu ülkelerde dün abd ile anlaşıp havaalanları işletmeye kalkanlar vardı, olacakları öngörememiş olacaklar ki bugün planlar değişmiş görünüyor. abd nin ipiyle kuyuya inilmeyecegini öğrenmek için 20 yıl yetmedi. suriye de başımıza gelenlerden sonra hala oğrenilmediyse bundan sonra olmasa da olur. yine de iktidarın 20 yıldır yerinde kalabilmesinin arada sıkı aldanmalarla mümkün olduğu gerçeğini kabul etmemiz gerekir. yoksa papaz bronsonda olduğu gibi ekonomiyi çökertirim tehdidinin serbest çevirisi biraz daha geniş değil mi? anladığımız için ilk uçakla gitti zaten, hani vermeyecektik? sayın erdoğanın banka hesaplarını bile açıklamakla tehdit etmediler mi bir ara, nasıl aldanmayacağız değil mi? kolay mı aldanmamak? abd ve siyasal islam perde önünde her türlü kavgayı ediyorlar ama perde arkasında iktidar için gelmek olsun kalmak olsun her anlaşmayı yapıyorlar, ülkeyi savaşsız teslim almayı da buradan anlayalım. sonuç coğrafya fakirleştiriliyor, kaynakları kurutuluyor, kutuplaştırılıyor, karanlıklara gömülüyor. birileri de sanıyor ki emperyalizmle savaşılıyor?

  kümese bekçi aranıyormuş.
  tilki de başvurmuş.
  mülakatta zekice bu işe en uygun kişi olduğuna herkesi ikna etmiş.
  peki bu görev için ne kadar ücret istiyorsun diye sormuşlar.
  tilkide ses yok.
  durumu rakamı söylemeye utandığına yormuşlar ama biz çok yüksek ödeme yapamayız demişler.
  tilki olsun demiş, ben zaten gülmekten konuşamıyorum.
  bu emperyalizmle savaş masallarına en çok kim gülüyor acaba?

 9. “$15+30=$45 miliyon
  16 Ağustos 2021 At 17:30
  Bugün vakit bulabilirsem yorum değil siyasetçiler ve Taliban hakkında şahit olduklarımı yazarım.

  “siz talaban askerlrrini durdurmak için bomba değil kadın Kilotu atın çûnkü onlar değil kadına dokunmak, çamaşırlarına dahi bakmiyorlar.
  Misiyoner Kadınlarda Taliban kadınlara ve diğer dinlere çok saygılı, olduğunu anlatiyorlar…”

  Nurdan abla iççamaşırlı kısmı anladık ama “Misiyoner Kadınlarda Taliban kadınlara ve diğer dinlere çok saygılı, olduğunu anlatiyorlar…” dediğiniz kısmı biraz açar mısınız?
  Yani bu misyoner kadınlar niye talibanın kadınlarına ve dinlerine saygılı da bir tek erkeklerine karşı tam anlaşılmıyor…

 10. Afganistana birgün demokrasi cumhuriyet hürriyet özgürlük hatta laiklik uğrar mı, yolu düşer mi bilemem.
  coğrafik konum, siyasi etnik inanç vesair durumlar şunlar bunlar..
  Belli ki burası cicivli bir yer olduğu sürece hep tavuklar yumurtlayacak, yumurtadan tavuk çıkacak. taa ki, ya bişeyi önemi kalmayıncaya, yada mao gibi biri çıkıp küçük çin benzeri bir yere dönüştürünceye kadar sürecek.
  *Burda bizim dikkat etmemiz gereken, filler tepişirken arada ezilmemek, kazanımlarımızı kaybetmemek.
  Türk filimlerinden ders çıkarıp, zenginin oğlunun fakirin kızını istemesi anındaki durumları iyi yönetmek 🙂
  Not:Aeropalı, batılı bizi almeyor hikayelerine gazına da inanan kalmamıştır artık herhalde.
  ”Türk’ün Türk’ten başka dostu yok”, benzeri ulu sözler
  ”kabuğuna çekil kapını kitle komşunda yangın çıksa bile kafanı çıkarma!” demek değildir!
  (birliğini dirliğini sen düzenle!)
  **Yazarın uyarı ve önerileri dikkate değer.**
  SON SÖZ:Burası karlı dağlar, soğuk, kış, zor yaşam koşulları, açlık, yani her türlü olumsuzlukların yetişebileceği bir bostan.
  Etrafında yüksek dağlar gibi çevrili: İran rus hint çin sarmış arada ezip suyunu çıkarmanın peşindeler.
  Öteki zaten çıkmış uzaya, uzaydan elini uzatıyor aşağıya: Garibim insanoğlu sanıyor yukardan bir ses geldi, atlıyor uçağın…
  (Allahım sen islam alemini koru, müslümanları akıllarını çalıştırarak, hislerini güçlendirerek, dostunu düşmanını iyi belleterek doğru olanı bulmaları ve yapmaları hususunda yardım eyle).

 11. Evet , bu gün , hem dünyanın ve hem de Türkiye’nin gündeminde olan en önemli konu ,adeta bir gayya kuyusu olan Afganistan’ daki kaostur ; o nedenle bir çok köşe yazarı da konuyu haliyle çeşitli yönlerden gündemine almış , irdelemeye çalışıyor.
  Ben de naçizane ilgi alanıma girdiğini düşündüğüm konuya yani Afgan ordusunun hiç bir direnç göstermeden teslim olmasına veya dağılıp gitmesine temas etmek istiyorum .
  Bana göre Afganistan konusundaki en doğru, en isabetli ve en hayırlı gelişme budur !
  Sebep ne olursa olsun Afgan ordusu ,Taliban’a yani bir gerçeğe karşı koymamış , böylece sonu belirsiz yeni bir kanlı içsavaşa meydan verilmemiştir!
  Ancak bu ne kadar doğru bir hareket ise çatışmaya meydan verilmeme şekli de bir o kadar , özellikle silahlı kuvvetler için şeref ve haysiyet kırıcıdır , züldür, aşağılık bir davranıştır !
  Afgan ordusu ; Taliban’la oturup karşılıklı olarak bir ateşkes mutabakatına varacak , silahına, aracına, gerecine ve birliğine sahip çıkacak , kesinlikle bırakmayacak hele hele asla kaçmayacaktı !
  Askerliğin ruhu , temeli, esası işte bu anlayıştır ; disiplindir , mutlak itaattir , sarsılmaz bir emir/komuta münasebetidir !
  Her şeye rağmen 300 bin kişilik Afgan ordusunun , 80 bin kişilik Taliban kuvvetlerine karşı , çeşitli nedenlerden dolayı karşı koyması gerektiğini düşünenler olabilir ; bu sonu belirsiz bir içsavaştan başka bir işe yaramazdı ! Bilindiği gibi 10 sene boyunca Rusya, 20 sene boyunca da ABD bunu başaramamıştır!
  Bunun en büyük ve en önemli sebebi , klasik savaş yöntemlerine göre – taarruz, savunma, geri çekilme, oyalama vs.- yetiştirilmiş olan birliklerin , gerilla taktiği ile hareket eden , savaşan örgüt /milis /terör kuvvetlerine karşı başarılı olamayışıdır .
  Son olarak da şunu belirterek konuyu kapatmak istiyorum :
  Allah ; hiç bir halkı/milleti ,vatanından kaçmak için düşman uçaklarının eteklerine yapışmak zorunda bırakmasın !
  O nedenle M,K,Atatürk’ün ve kurduğu cumhuriyetin değerini çok iyi bilelim !
  Herkese selamlar , saygılar

 12. Neredeyse yarım asır süren Afganistan hadisesi yeni bir hal almak üzere.

  Hatırlanacağı üzere Afganistan 1989’da “Afganistan’daki Marksist hükûmetin dâveti üzerine” Rusya tarafından işgal edilmiş ve bu işgal 9 yıl sürmüştü. ABD’nin desteğini alan Afgan ‘mücahitler’i Rusya’yı mağlûp etmiş ve Rusya Afganistan’dan çekilmişti.

  Sonra şartlar değişti ve 11 Eylül 2001 ‘İkiz Kule Saldırısı’nı bahane eden Amerika Afganistan’a müdahale etti. Neticede olan büyük ölçüde Afgan halkına oldu ve binlerce kişi bu çatışmalarda öldü. ABD aldığı son kararla Afganistan’dan çekilmeye karar verince bu defa şimdiye kadar muhatap alınmayan ekipler Afganistan’a hükmetmeye başladı.

  Önümüzdeki aylar ve yıllarda neler yaşanacağını tahmin etmek bile zor.

  Dünyanın bildiği bir ‘sır’ Amerikalı gazeteciler tarafından ifşa edilmiş. Washington Post Gazetesi ABD’de, son 20 yılda gelen hükümetlerin Amerikan askerinin Afganistan’daki operasyonlarda elde ettiği sonuçlar hakkında halkı doğru bilgilendirmediğini iddia etmiş.

  “Gerçeği söylemeyen liderler”in sadece Amerika’daki liderlerle sınırlı olduğu sanılmasın. Dünyanın pek çok ülkesinde siyasî liderler gerçekleri halktan saklamayı tercih eder. Bu tercih esasında dönüp dolaşıp ‘lider’leri de vurur, ama ‘doğru söylemeyen lider’ler bir müddet işlerini yürütür.

  Liderlerin halkı yanıltmasına engel olmak için güçlü ve gerçek bir medya varlığına ihtiyaç duyulduğu her halde tartışılmaz. Bugün dahi halktan gerçekleri gizleyen onlarca belki de yüzlerce lider yok mu? Çin ya da K. Kore liderleri gerek ülkeleri ve gerekse dünyanın gidişatı hakkında doğru bilgileri halkıyla paylaşıyor mu? Paylaşmıyorlar ve bunun faturasını o ülkelerin halkı ödüyor.

  Bütün dünyada gerçeklerin bilinmesine ihtiyaç vardır. Ülkelerin gerçek durumları bilinse, liderleri milleti bu ölçüde yanıltabilir mi?

  BM’ye göre Afganistan’da 2021’in ilk yarısında 1659, son bir ayda ise 1000’den fazla sivil ölmüş. Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu da, Mayıs ayı başından Ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin evlerinden olduğunu duyurmuş. BM ayrıca, 18 milyon Afgan’ın insanî yardıma ihtiyaç duyduğunu da ilân etmiş.

  Afganistan’ı idare edenler bu bilgileri halkıyla paylaşmış mıdır? Yoksa, “Dünyayı dize getirdik. Bizde işler yolunda” demeyi mi tercih etmiş?

  Nerede olursa olsun gerçekleri gizleyenler uzun dönemde kaybetmeye mahkûmdur.

 13. Bazıları erken sevinmesin.
  ABD ve Avrupa yöneticilerine kaliteli Yöneticiler gelirse karşı tarafın Hiç şansı yoktur. Çünkü plan kurar ve beklerler (Güç ve Ekonomi bunlarda )sabırlıdırlar.
  Bekleyelim görelim.
  Taliban, Ülkeyi yönetemeyip Radikal Müslümanların desteğide çekilince, Avının işini o zaman bitirebilirler.

 14. TALİ- BAN

  Taliban afganistan da yönetimi ele geçirdi. Kemalistler sosyal medyada kapalı kadın fotoğrafı yayınlayıp atatürke teşekkür ediyorlar. talibana ise envai çeşit hakaretler. Ne saçma bir eylem. Atatürk empreyalizme karşı savaştı, taliban da emperyalizme karşı savaştı
  Atatürk islam cumhuriyeti kurdu, duyduğumuza göre taliban da islam cumhuriyeti kurmuş
  bence küfredeceklerine çiçek göndermeliler :))

  Bir kesim de kaçan afganları gösterip korkaklar, alçaklar vatanlarını bırakıp kaçıyorlar diye afganları aşağılıyorlar. Oysa geride kalan abd ve ingiltere gibi devleri yenenlerde afgan. Yani afganların bir kesimi kaçıyor. Onlarda islam devletinde yaşamak istemediklerine göre laik, batıcı kesim olmalı.

  Ya elli yıl önce taksim gezisine çıkan iki ebleh abd liyi kovaladık diye 50 yılldır başımızı etini yiyen solucanlara ne demeli. Alın işte adamlar abd yi yendi, vietnama yaptığınız güzellemeleri bu ülkeye de yapsanıza. Ne yani savaştan sonra sonra vietnam özgür demokrasiye mi kavuşmuştu.

  Neyse bunlar işin esprisi gülmediniz se daha güzel esprim var. Malum bidenci medyanın bayrak gemisi sözcü anket yapmış. “İmamoğlu, Erdoğan’dan 18 puan fazla oy aldı. Ankete göre Erdoğan yüzde 41.1 oy alırken “İmamoğlu’na oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 58.9 oldu.” manşeti ile çıktı. 18 puan az değil. Seçime kadar bırakın kapanmayı bu oran açılır bile. İmamoğlunun adaylığına kim karşı çıkmıştı; saldırın:))))

 15. Müslüman Terörist olamaz. Terörüstte Müzlüman olamaz.
  Uyuşturucu satanlar, uyuşturucuya destek verenler müslüman olamaz.

  Yukarıdan alıntı:
  “Ülkedeki belirsizlikler afyon üzerinden gelir elde etmeye alışmış örgütleri daha rahat hareket etmeye yönlendirebilir. Uyuşturucu trafiği hız kazanabilir ve bu durumdan ülkemiz de olumsuz etkilenebilir. ”

  “Beklemek ve görmek en iyisi… Bugüne kadar bilinen özellikleriyle Taliban yan yana durulacak bir örgüt değil. Onların o özelliklerini taşıyan bir devlet yapısıyla Türkiye’nin işi olamaz.”

  Taliban Halkı için Türkiye’den destek istese Destek verilemez. Çünkü Afyon satıcıları desteklediği için o çukura Türkiyede girmiş olur.
  Destek verilemez.
  Destek verilemez.
  Destek verilemez.

 16. İslam ülkeleri tek tek yok ediliyor.İrak Suriye Afganistan peki sırada hangi ülke var.Bu haydut devlet çıkmış göya düzen getiriyor oysa darma duman edip cekiliyor.Milyonlari bulan ölümler yitip giden yaşamlar .Bunların hesabı nasıl sorulacak.Bizde en ufak bir hak ihlali olsa yaygara koparanlar bu eli kanlı canavarlar için tek kelime etmiyorlar.
  Sıranın bize gelmemesi için çok iyi düşünmeli ve dolduruslara gelmeden planlar yapmalıyız.
  Çünkü haydut can almaya yakip yıkmaya devam edecek.

  • ABD ve Avrupa gerçekten Bu ülkelere Demokrasi getirmek için uğraştı içerde ki sözde müslümanların çıkarları doğrultusu hareket etmesi bu planı bozdu.

   Suriye konusunda ABD ve Avrupa savaşla olmaz dediler, birileri eski osmanlıyı diriltirim diye. “15 günde emevi camide namaz kılacağım” dedi ve gelinen noktayı görüyon.

   Gerçekten sen Esat gibilerin, Taliban gibilerin , Menfaat ve çıkarları için dinini satanların Müslüman olduğunu zannediyon.

 17. ABD nin genel politokasidir. Baş edemedigi orgutleri devletlestirip kilit noktalara adamlarini yerlestirip kontrolu elinde tutar. Bence Afganistanda şaşilacak bi durum yok. gorelim…

 18. Bizim muhalefet olsun ihtidar olsun, Afganistan konusunda yalnış yapmamaları için sayın Koru’nun tavsiyelerini dinlerseler karlı çıkan taraf biz oluruz.
  Yok dinlemeyip taliban’ın zafer kazandığını zannederek burunlar’ının doğrultusunda giderlerse hem kendileri hemde ülkeyi taliban aşkına bitirmış olurlar.

  20 yıl’dır ABD gibi Dünyanın en iyi ordusuna ve teknolojisine sahip bir devlet, nato üyelerinide yanına almasına rağmen talaban ile baş edemedi. Hüsam Binladini bulup öldürdu ve örgütünü çökerttı fakat talibana gelince maddi ve manevi yıkım yaşadılar.
  Şansız’likları 20 senenin 12 senesi Cumhurriyet’çi başkanların yönetmesi ve senetoda çoğunluk olmaları.
  Eğer Trump son seçimleri kazanmış olsaydı, Müslüman,ların dünyada zerre kadar rağbeti kalmazdı. Bunuda Taliban ve bizim gibi dostları sayesinde başarırdı.
  Joe Biden hem iyi bir insan hemde kurnaz bir politikaci ve kavga etmeyide sevmez.
  Çok başarılı, ve sevilen bir insan.

  Fehmi bey’de üstüne basa basa Afganistan’in askerlerini ABD eğitmiş olmasına rağmen yenilmelerine şaşırıyor. Aslinda buna şaşırmış gibi yapiyor demek daha doğru olur.
  Şu an eminim sayın Koru neler olacağını herkesten iyi biliyor, hatta Trump’in pilanlarını tersine çeviren plancıların ustası Joe Biden’dan daha iyi biliyor.

  Buranin saati ile bugün,Türkiye saati ile dün afganistan cumhur başkanı kacarken 3 araba birde helikopter kendi ailesi ve keş paralari alark kaçtılar diye yazlmış haber okudum. Hat’ta Paraların hepsi araçlara sığmamış kalanlar yerlere dökmüşler.
  Bence bu kocaman bir yalan.
  Düşmanı silahla yenemeyince heleki mağarada yaşayan Taliban gibi Rusya destekli biri olursa bunları bir değil 10 tane ABD gelse savaşla yenemez.
  Ancak Danışklı dövüşle yenebilirler. Biden ve ekibinin yaptığı gibi

  Fehmi beyin yazılarından anladığım kadari ile ve ABD yetkililerinin konuşmaları.
  Afganistandaki olayların gelişmeleri ve ABD yetkililerinin rahatlılkları Afgan ordusunun zaferi talibanında el kaidenin akibetine benzer bir son’la tarihin çõpluğunde yerini alarak sonuçlnacakmiş havası var.

 19. ABD’lılerde ingilizler gibi
  Afganistan’da ölen askerleri için “boşa’mi öldüler?diye soruyor ve kızıyorlar.
  Yetkililerin cevabı ise IŞID ve El kaide’yi Afkanistandan çıkardık, ve etkisiz hale getirdik oluyor
  ××××
  “Taliban yan yana durulacak bir örgüt değil. Onların o özelliklerini taşıyan bir devlet yapısıyla Türkiye’nin işi olamaz.”

  Fehmi bey! Bizimkiler için,Türkiye’nin işi olup olmaması önemli değil’ki. Bunlar için önemli olan KOLTUKLALRIN sallanması durumunda Japon yapırştırıcı’sı olarak kullan’ılma’ya hazır olmadı vve
  görevini yapbilmesi.

  Türkiyenin işi öcalan ilede olmiyordu; fakat, koltukların sallanmasını durdurma görevleri okunmak üzere MEKTUPLARI’NI, piyasaya, kırmizi bülten ile aranan kardeşi’nide TRT’de. servise soktuklari gibi.

  11 Eylül’ün baş pehlivani’de Binladınler’in aile dostluğu’nun meyvelerini yiyen Dünyayi kana bulamiş Oğul Bush, ateş topunu Obama’nın kucağına koydu gitti ve Obama 8 sene o top ile mucadele verbilmek için en az 20 tane karar imzaladı, o kararlar Cummhuriyetçi senetörlerin engeline takıldı.
  Tramp’ta islam ülkelerinin Özde deği sözde Müslüman liderleri yardımı ile. Tam ortalarına ay gibi parlayan ateş topu koydu ve pinini’de, Biden’na çektir’ tı.

 20. Biden şaşırmış gibi yaptı ama biliyorlardı. İstihbarat böyle olacağını aşağı yukarı bildirmişti. Galiba NYT de yazdı ve sordular kendisine. O da inkar eder şekilde olur mu öyle, güçlü bir ordu var falan dedi. Ancak eğittikleri donattıkları 300 bin kişilik ordunun bu kadar çabuk teslim olması şaşırtmış olmalı.

  Sonuçta Afganistan Afganlıların. Ne halleri varsa görsünler. Akıllı olsunlar 70-80 binlik Taliban denilen zorba sürüsüne karşı dursunlar. 40 milyonluk bir ülke burası. Bu kadar sefillik gerçekten kabul edilemez. Kimsenin görevi değil onları kurtarmak.

  Asıl üzücü olan bu ülkenin seçilmiş liderinin bu sefiller sürüsü ile aynı zihniyette olduğunu ağzından kaçırmış olmasıdır. Utanması lazım. Bizim ne gibi bir ortaklığımız olabilir bu çağdışı gerici zihniyetle. Seni seçen insanlar da bu çağdışı yönetim altında yaşamak istemezler. Böyle bir itiraf gerçekten kabul edilir değil. Bunun her gün kendisine hatırlatılması ve özür dilemesi sağlanmalıdır. Bu ülkeyi Afganistan gibi çöplüğe döndürmek istemiyorsak.

  Talibanı destekleyenler de ilginç elbette. En başta Pakistan. O da başka bir rezil ülke. El-Kaide’yi de desteklediler, Bin Ladin de orada yakanlandı biliyorsunuz. Çin bir başka destekçi. O da başlı başına bir zorba. İçerde de Perinçek ve Vatan Partisi. Bunlar da Talibancı. Aynı zamanda bu iktidarın da destekçisi. Daha doğrusu iktidarın politikalarını belirleyen baş aktör. Gerçekten hepsi birbirine çok yakışıyorlar. Bu tür zorbalara tüm aklı selim demokrat kesimler hep birlikte daha güçlü bir sesle karşı durmalıyız. Yoksa sonumuz Afganistan, İran, Suriye olacak.

 21. Küresel dünyada savaş kazanmak öyle kolay değil…
  Rambo 3 filmini izlerken sinemada geçen bir anım…
  Filmde afganlı talibanlar için savaşcı asiler diye bir cümle geçti…
  Salon bağırdı…. Hayır…. Onlar mücahit…. Onlar kuvayi milli güç diyenlerde vardı…
  Şayet afganlılar gibi ıraklılar
  , Suriyeliler de dirense ve emperyalizme cehennemi yaşatsaydı bugün hala ayakta kalırlardı….
  Parayla ve petrolle kurulmuş alttan gelmeyen hükümetler yıkılırlar …
  Birazda olaya çanakkale, milli kurtuluş savaşı ruhu ile bakın… Burada önemli olan afkan halkının ne istediğidir…
  Yani yanki go home dedi mi bir halk… Yanki gider…
  Türkiye bakalım ne yapacak…

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız