Atatürk Havalimanı yok edilmeye çalışılırken yüzlere vuran rahatsızlık

48
Reklam

AK Parti’ye her şeye rağmen oy vereceğinden emin olduğum kişilerde huzursuzluğun arttığını görmemek mümkün değil. Çevremde öyleleri azaldı, ancak iktidarın siyasi ve bürokratik kadroları içerisinde yer alan ya da görev tanımlarının “Doğru yaptıklarında olduğu gibi kötü icraatlarında da -kısacası her durumda- AK Parti’yi desteklemek” olduğu bilinen yazar ve yorumcuların da tedirginlikleri artık yüzlerine vuruyor.

Yapılacak yanlış icraatları açıklarken ve açıklanmış yanlış icraatları savunurken eskisi kadar rahat görünmüyorlar.

İşleri zor ve bundan sonra daha da zor olacağı kesin.

Zorlukları şundan: Yanlışı açıklamaya çalışır veya savunurken gönülsüzlükleri belli olduğu için muhalefet daha kolay üzerlerine gidebiliyor ve yanlış icraatlar daha kolay anlatılabiliyor.

Eskisinden çok daha kolay.

Bu süreç Kanal İstanbul projesiyle başladı. Yanlış bir projeydi Kanal İstanbul; yalnızca çevre duyarlılığı açısından veya sınırsız maliyeti bakımından değil, İstanbul’u dünyanın incisi yapan Boğaz’ın ihtişamını gölgeleyeceği ve Türkiye’nin yıllar önce Montrö Antlaşması ile elde ettiği su kanallarından geçiş egemenliğini zedeleyeceği için de vahim bir yanlıştı.

Rusya Ukrayna’ya saldırdı ve Montrö’nün o özelliği anlatıldığında bile anlamayanlara da anlaşılır hale geldiği için Kanal İstanbul konusu unutulmaya terk edildi.

Savaşa kadar onu her zeminde gündeme taşıyıp savunanların sesi kısıldı.

Reklam

Konunun unutturulmak istenmesi en fazla onları rahatlatmıştır.

Huzursuzlukları yüzlerden okumama yarayan yeni konu, Atatürk Havalimanı olarak çok uzun yıllar hizmet vermiş olan mekanın işlevsiz bırakılması yanlışına ek olarak, alana iş makinaları sevk edilmesidir. İlgili iki bakan ekranlara çıkıp alanın millet bahçesi haline dönüştürüleceğini anlatıyorlar.

O alan park yapılacak sizin anlayacağınız. 

İş makinalarıyla ilk elde pistlerden biri daha kazınacak ve alana ağaçlar dikilecekmiş…

Yüzler yalan söylemez, bunu duyuranların yüzlerine de rahatsızlıkları vuruyor işte.

‘Pist’ diye gelişigüzel ifade edilen aslında dünyanın en pahalı inşaatı. Her pist milyarlara mal oluyor. Her müteahhitin yerine getirebileceği bir iş olmadığı için de o uğraş alanında uzmanlaşmış şirketler kullanılıyor.

Atatürk Havalimanı İstanbul’un sivil havacılık alanında kullanılan tek mekanı iken, inen-kalkan uçak sayısına hizmet vermeye yetmediği anlaşıldığında, bir pist daha ilave edilerek ihtiyaca cevap verir hale getirilmişti. Ardından İstanbul’un Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı devreye girerek yarı yükü onun üzerinden alındı.

Büyük çapta Atatürk Havalimanı’nı kullanan şirket olan Türk Hava Yolları’nı (THY) dünyanın en bilinen havayolu şirketleriyle rekabet edebilir hale getiren yönetim kadrosunun başındaki iki isim, Candan Karlıtekin ile Hamdi Topçu, görev başındayken, her ikisi de, büyük yatırımla yeni bir havalimanı yapmak yerine var olana yeni pist/ler eklemenin daha doğru olacağını savunmuşlardı.

Reklam

[Hamdi Topçu THY dönemini de içeren “Yerel’den Global’e” adını taşıyan anı kitabında görevleri sırasında İstanbul Havalimanı yapımına karşı çıkıldığını da anlatır.]

Sonunda İstanbul Havalimanı yine de yapıldı.

Yollar ve köprülerin yapılış yöntemiyle…

Taahhüt edilen sayıda yolcu sayısına ulaşılmadığında müteahhit şirketlere farkı devletin ödemesi garantisiyle…

İki yılı bulan pandemi döneminde doğal olarak yolcu sayısı düşük kaldı; hala garanti edilen yolcu sayısına ulaşıldığını sanmıyorum.

Dahası, geride bıraktığımız kışın hava durumu açısından en sert geçen günlerinde yeni havalimanı birkaç gün hizmet dışı kaldı.

Uçaklar o günlerde nereye indirildi dersiniz?

Evet, işlevsiz hale getirilmiş, pandemi mücadelesinde kullanılmak amacıyla üzerine hastane inşa edilerek bir pisti tahrip edilmiş olan Atatürk Havalimanı’nın kullanılabilir haldeki öteki pistine…

Şimdi kazınması için iş makinaları ordusu getirilmiş olan piste…

Neden böyle bir işe şimdi kalkışıldığını anlamak mümkün değil.

Kendilerine “Çıkın, yapılmak isteneni savunun” denilen siyasi ve bürokratik yetkililer ile yazar ve yorumcuların görevlerini yerine getirmeye çabalarken zorlandıkları seslerine ve oradan da yüzlerine vuruyor.

Yanlış bir icraatı savunduklarının kendileri de farkındalar da ondan…

“Neden şimdi?” sorusunun cevabını muhtemelen onlar da bilmiyorlar.

Muhalefetin işi iktidarın icraatlarına karşı çıkmada son zamanlarda çok kolaylaştı. Yanlışlar arttığı için oldu bu. Milyarlarca dolar harcanarak yapılmış pistlerini kazımak suretiyle Atatürk Havalimanı’nı bütünüyle işlevsiz bırakmak yanlış bir iş; yapılmak istenenin yanlışlığını hayatında bir kez bile uçakla Atatürk Havalimanı’na inmemiş insanlar da anlıyor.   

Pistlerin kazınmasıyla elde edilecek alanın ağaçlandırılmaya müsait olmadığını anlamak için de botanik uzmanı olmak gerekmiyor.

Zaten bu sebeplerle, “Neden şimdi?” sorusuna uçuk kaçık gerekçeler uyduranlar çıkabiliyor ve o tür söylentiler giderek AK Parti’ye her şeye rağmen oy vermekten vazgeçmez görünenleri de etkilemeye başladı.

O insanlardan savunma bekleyen kitleler muhalefete daha fazla kulak vermeye başlamışlarsa hiç şaşırmamalı. 

CHP lideri dün Cumhuriyet’ten Orhan Bursalı’ya şunları söylemiş:

“Ne yaparlarsa yapsınlar, herkes sabırla bekliyor, sandık gelsin ve biz bunları hemen gönderelim diye. Zaten bir iktidar seçim kanunu ile oynayarak iktidarını koruma yoluna gidiyorsa, çoktan bitmiş demektir. Bugüne kadar bu yolla iktidarını koruyan parti olmadı. Halk karar verdiyse bunları gönderir.”

Kılıçdaroğlu’nu bu keskinlikte konuşturan, doğal savunucularını bile rahatsızlığa sürüklediği anlaşılan iktidarın böyle yanlışları işte…

ΩΩΩΩ

Reklam

48 YORUMLAR

 1. Fehmi Bey? KK’nin “Oraya bizim milletvekili arkadaşımız park planı yapmıştı. Telefonlarımızı dinleyerek kopya çekmişler” sözüne cevap versen daha iyi olurdu.

 2. Londurada 6 tane havalimanı var ve hepside aktive. Türkiye böyle devam edecek değil ya hiç belli olmaz bakarsın kendi cebi değilde ülkeyi düşünen iyi birileri ihtidara gelir ve İstanbul’da Londura gibi metropol şehri yaparlar
  Aslında Türkiye’den uzak doğu , Ortadoğu Túrk Cumhuriyetlerine aktarmalı uçak seferleri düzenlenır. Heleki bu devirde Havalanı yıkılmaz bilakís Havalanı yapılır.
  Adamlar uçan taksi yapıyorlar şehirlere ek hava alanları yapıyorlar bizimkilerde yıkıyor. Onun için Osmanlı’dan eser kalmazjen
  İngilizler Dünya hüküm ederyor.
  Hakikatten Türkiye 20 senenin özelliklerde son 12 senede úlkeyi adate iftira, yalan ve cahiller ülkesi yaptılar.

  Site ve Yazar; GeneTroller’ın saldırısına uğramış.
  Öyle gözüküyor’ki! Ak troller burayide havuzdan bir parça zannediyorlar.

  2015 sn.yazar havuzda bir gezetede
  yazıyorduu! Havuzun baş patronu Korunun yazılarından yani “gerçeklerden” rahatsız oldu ve Gazete sahibine emir verdi! Gazete sahibi sn. Koruya “sen yazma evde otur biz senin maaşını ödiyelim”. Demişti.
  Sn. Yazar kabul etmedi ve 6 ay sonra bu siteyi kurdu.
  6 sene 2 aydır yazıyor. Siteye sabotaj’dan tutunda yapmadıkları oyun kalmada. Troler ordusu ile birlikte yorumcularda dahil hakaretler tehditler havalarda uçtu ve uçmayada devam ediyor. Açıkçası site AK trollerin gelen geçen hanı oldu.
  Cahil oldukları için herkesin kendileri gibi zannediyorlar. AKILARINCA Yazarı susturacakları.
  Sn. Koruyu Ben 1998 ile 2001 arası hariç 38 senedır okuyorum.
  İhtidar veya muhalefet onun için fark etmiyor doğruları yazıyor.
  Doğrulardan rahatsız olanların kimler olduğunude gene bu site sayesinde yakından tanıdık.

  • ABD de tripleks villaların hiçbirinde çit! Yok dikkat ettiniz mi?
   Bizde gecekondu bile duvar örür …
   İstanbul’da 3 havalimanı daha olur, Silivri Çekmeköy tarafına hatta Marmara içine .
   (Onları gılıçtaroğlu kendi yapacakmış kıskanmış 🤗😊😂😂😂😭😭😂😭😂😭😭😭)
   Fakat kim yaparsa yapsın merdivenindeki paspasın bile maliyeti, kim kaça almış, kaç yılda yenilenecek…
   Hepsinin londuradan değil😊 İst dan konturolu olmayan tilifondan değil bizzat denetlenen!!!
   halde yapılır zannımca tahminimce bence.

 3. HAYINNNN HAYINNNNN

  İktidara yakın olanlardan biri veya birkaçı teröre ve ülkenin menfaati hilafına çalışanlara hain demesini diline dolaylar, iktidarın adaletinden şikayetçi olanlar ve başta yazar için muhalefetin iktidara gelmesi halinde nasıl adalet dağıtacağı hakkında çok açık bir fikir verdi olanlar:
  Kılıçdaroğlu yeşilköy havaalanının millet bahçesi yapılması esnasında dahli olanları vatan hainliği ile suçlamış, ve bu suçtan yargılanacaklarını açıklamış. Anladınız mı şimdi anyayı konyayı. Yapılan iş eski bir tesisin yerine yenisini yapmak, velevki yanlış bir proje olsun hainlik ne alaka. Dedim size, bunların yargıması yassıada yargılamasın, bakın da ibret alın

  • CUMHURBAŞKANININ CEZA VE TAZMİNAT
   SORUMLULUĞU–USULÎ ENGEL
   Anyasanın 105. Maddesine göre, Cumhurbaşkanı TBMMnin salt çoğunluğunun teklifi ve 2/3 çoğunluğunun kararı ile “sadece” “Vatana ihanet” suçundan yargılanabilir.
   Ancak Türk Ceza Kanununda ve özel ceza kanunlarında “vatana ihanet” suçu düzenlenmiş ve tanımlanmış değil. Haliyle belirlenmiş bir ceza da yok.
   Meclisten usulüne uygun yargılama kararı çıksa Anayasa Mahkemesine Yüce Divan sıfatıyla dava açılsa ve Cumhurbaşkanı çıkıp:
   “–Ben tüm iddiaları kabul ediyorum. Vatana ihanet de ettim” dese bile hiçbir şey yapamazsın.
   Anayasa Mahkemesinin vereceği karar şudur:
   “Atılı suçun yasal unsuru bulunmadığından sanığın CMK 223/2-a maddesine göre beraatine.”
   Bu söylediklerim “cezai” sorumlulukla ilgilidir.
   Hukukî yani tazminat sorumluluğu ile ilgili herhangi bir koruma sözkonusu değildir.
   Yani özellikle “zillet” gibi ifadelerle hakarete uğrayan tüm vatandaşların özellikle “manevi tazminat” davası açmalarına hiçbir engel yoktur.
   Yetkili makeme normalde davalının ikamet mahkemesi olmakla birlikte, bu tür hakaretler basın yoluyla işlendiğinden, yayın ülkenin her yerinde gerçekleştiğinden bana göre ülkenin her yerinde manevi tazminat davası açılabilir.
   Yani cumhurbaşkanına karşı tazminat davaları ile ilgili usulî yönden herhangi bir koruma sözkonusu değildir.

   • Evet.; ülkenin içinde de úlke dışında’da açılır.
    Örnek : Türk evini kendi vakvına yaptırtı senin benim paramla.
    Gene osmanlí mahalleri hanlar hamamlar ve Camiler yaptırdı ve oralarada Türkleri terörisin diye sokmiyorlar hatta cenaze namazının kılınmasına dahi izin vermiyorlar.
    Bunlara rahatlıkla Alevi Ateist, Hırıstiyan, Yahudi, Eazidi ve Sünni olupta dünya devletleri değil sadece ak parti tarafından terörist ilan edilenlerde dava açar ve rahatlıkla da kazanırlar.

   • Yazımdaki
    “Cumhurbaşkanı TBMMnin salt çoğunluğunun teklifi ve 2/3 çoğunluğunun kararı”
    cümlesi
    “Cumhurbaşkanı TBMMnin üye tam sayısının en az üçte birinin teklifi ve dörtte üçünün kararı”
    Olacak.
    Şimdiden teşekkürler.

 4. Önceden 3 ağaç için Türkiyeyi yakarlardı. Şimdi ise 3000 ağaç için dikilmesin diye Türkiyeyi yakmak için sokağa çağırıyorlar. Chpnin argümanları baya bir değişmiş. Değişmeyen tek şey boş konuşarak Türkiyeyi meşgul etmeleri.
  Yaz başladı, eylem zamanı. Hadi kolay gelsin. Atatürkün adını ağzına alamayan Kaftancıoğlu bugünkü açıklamasında Atatürk’ün adını ağzından düşürmemiş. Böyle söyletirler sana.

 5. 2018 yılında “Atatürk Havalimanı’nın yeşil alan yapılması bizim projemizdir” diyen Kılıçdaroğlu inşasına başlanan projeye bu torniston yapıyor. Boşuna çarkçı demiyorlar.

  Yaz geldi ya gençler dışarı gezmelere başladı ya,
  Üniversite sınavına az kaldı, gençler sınav baskısı altında ya, aklınca yine ortalığı karıştırırım hevesinde. Bu adam yalan dolandan bir türlü kurtulamayacak.
  Doğa dostları nerdesiniz eyleme gidiyoruz diye twitler atmış. Adam uğraşıyor uğraşıyor ayaklanma bir türlü çıkaramıyor, Bu adama da yazık.
  2018’de CNN Türk yayına katılan Kılıçdaroğlu şu açıklamaları yapmıştı; Bizim telefonlarımızı dinledikleri için oraya ne yapacağımızı onlar kalkıp böyle bir açıklama yapıyorlar. Oranın planlarını dahil yaptık. Hangi kültür merkezlerini yapacağımızı ve nasıl yapacağımızı binaların şekli dahil olmak üzere bütün bunların hepsi hazırlandı.
  Bozuk saat bile günde iki kez doğrusunu gösterirken, Kemal Kılıçdaroğlu’nun tek bir tane doğru işi yok…

  • “2018 yılında “Atatürk Havalimanı’nın yeşil alan yapılması bizim projemizdir” diyen Kılıçdaroğlu inşasına başlanan projeye bu torniston yapıyor. Boşuna çarkçı demiyorlar.”

   HAVUZUN YALANLARINA İNANACAĞIMİZIMI ZANNETİNİZ?
   KILIÇTAEOĞLU HANGİ KANALDA SÖYLEMIŞ SE ONUN VİDİEOSUNUVEYA ADRESİ Nİ YAZSINLAR.
   BİRŞEYİ İDDİA ETTİĞINIZ ZAMAN KAYNAĞINI GÖSTERIN.
   Nasıl olsa çamur at izi kalsın

 6. Bence sayın Koru, bu yazıyı yazarken, hükümetin yanlış icraatlarını savunanlar kadar zorlanmıştır.

 7. Fehmi bey, siz gerçekten bu yazdıklarınıza inanıyor musunuz? Zorlamanız yazınızdan okunuyor.

 8. Sayın yazar “…yapılmak istenenin yanlışlığını hayatında bir kez bile uçakla Atatürk Havalimanı’na inmemiş insanlar da anlıyor.” demiş de, elhak öyledir!
  Ben çok indim, dünyanın en kötü havaalanı değilse de berbat bir yerdi yeşilköy, en son geçtiğimizde tuvaletler kısmı dayanılmaz haldeydi!
  Ama eğer eski havaalanının ne mal olduğunu gerçekten anlamak istiyorsanız oralarda(bakırköy) hergün evinin çatısına neredeyse sürterek uçakların inip kalktığı ahaliye bir sorun emi! Allahın uyanıkları…

  • Sayın H.Gayret, Los Angeles havaalanının doğu kısmının nasıl olduğu bu satırlarınızı yazarken dikkatinizden kaçtı herhalde.
   Ayrıca Ataköy diye bir semt Yeşilköy havaalanı inşa edilmeye başlandığında henüz hayal aşamasında bile değildi.
   Çanakkale’deki Dardanel balık fabrikası ve şu anda etrafını kuşatan evler hakkında hiç bilginiz var mı? Fabrika şehir dışına ve boş araziye yapılmıştı. Etrafı meskenlerle çevrelendi ve yoğun balık kokusundan rahatsız olan sakinler fabrikanın taşınmasını istiyor.
   Atatürk havaalanının tuvaletleri o kadar da berbat değildi ancak ihtiyaca hem terminal hem de hatalı yapılan 2nci 17/35 pisti nedeniyle cevap veremiyordu. 3ncü havaalanı yapılması ne kadar gerekli ise mevcut havaalanının pistlerinin yok edilmesi de o kadar hatalıdır.

 9. “ddm
  16 Mayıs 2022 At 17:38
  seçimde çoğulcu aklı seçeceğiz,
  geçmişte hiç bu kadar kötü noktaya gelmediğine göre gelecekte de gelmeyecek demektir.”
  DİDEM HANIM BU BİR PARTİ Mİ YOKSA GRUP FİLAN MI?
  ÇOĞULCU AKIL?
  YANİ TAM OLARAK HANGİ ÜRÜN VE PROJELERİ KAPSIYOR, NEYİ SAVUNUYORLAR?
  YOKSA SADECE KENDİLERİNİN NE KADAR AKILLI OLDUĞUNU SAVLAYAN YA DA ÖNCELEYEN BİR ÇEŞİT KİŞİSEL GELİŞİMCİ Mİ BUNLAR NEDİR, İYİCE AÇAR MISINIZ?

  • elektronik sözlük mü kullansan diyorum,
   illa ki metinleri emojilere çeviren bir versiyon vardır.
   yavaş yavaş cevaplarını kendi kendine bulursun,
   biraz gayret şart tabi.(●’◡’●)

   • Herkes H. Gayret kadar zeki ,çalışkan değil.
    dolaylı yollardan mesaj vermek yerine direk konuşsak diyeceğim ama bu durumda durduk yere sevabı,günahı olan birini savunmak zorunda kalınacak .
    ha birde bakmışsın sağa sola vurmak kolayken savunduğun kişinin vurduğun kişiden daha fazla günahı var.
    o zor işte .
    Neyse siz dolaylı anlatın biz anlamaya çalışalım sizi zahmetli işlere sokmayalım.
    Nede olsa savunmak zor iş vurmak kolay.
    Tarafsız tarftarlık daha kolayı

    • “Herkes H. Gayret kadar zeki ,çalışkan değil.”
     siz mesela.
     “savunduğun kişinin vurduğun kişiden daha fazla günahı var.” dediğinize göre.

     h. gayretle aramıza girme bence,
     bir sorunumuz olduğunu sanmıyorum,
     olursa da kendimiz halledebiliriz değil mi?

     • O vakit bence özelden yazışın :).
      Çünkü bende öğrenmek istiyorum .Şu gelip türkiye yi uçuracak hayali kişiyi.
      Yoksa ne haddime aranıza girmek.


  • “Çoğulcu akıl”; gayet güzel bir ifade!
   Tabi, ezbere akılcılıktan ziyade,
   Daha da kötü bir durum varsa azizim,
   Emir kulları akılsız emre amade!

   • ….
    Bir refleksle sormuştuk ya bir keresinde,
    “Yapmayın yahu! akıl bunun neresinde?”
    Daha da kötü bir durum varsa azizim,
    “İman”, aklı reddetmişti her seferinde…
    ….

 10. CHP’nin seçim kazanması ihtimal dahilinde bile değil. Eğer seçimlerden bir iktidar değişikliği çıkarsa bu muhalefetin seçim kazanması diye okunabilir. Hangi muhalefet 6 plus masa muhalefeti o da yanlış anlaşılmasın Iphon 6 plus değil Redmi not 6 plus yani. Ya da 24 kafasız mankenden 6 artı bir ikisi işte. Tam boy manken arama lüksümüz yok artık kafasız ayaksız mankenlerle idare edeceğiz.

  Kafasız manken deyip geçmemek lazım 6’sı 8’i bir araya gelmesiyle demokrasi gelir, başka türlü demokrasinin sözü bile edilemez.

  Tam demokrasi için taze lekelenmemiş bilgi birikim sahibi ve gücünü kuvvetini kendisi gibi lekelenmemiş kadrolardan, halklardan alan yeni liderler lazım. Böyle yeni liderler de kafasız mankenler sayesinde ortaya çıkar. İhtiyaç hissettirir çünkü:))

 11. %118, 53
  Başlıktaki rakam TUİK’e ait.
  Nisan ayı tarım ürünleri yıllık ÜFE yani Üretici Fiyat Enflasyonu.
  Yani çiftçi geçen yıl 100 TLye malettiği ürünü bu yıl 218,53 TL ye maledebiliyor.
  Ne oldu?
  Diplomalı ekonomistlerin dediği doğru çıktı.

 12. DEVASA RAKAMLAR
  Nisan ayı bütçe açığı 50,2 milyar TL.
  Mart ayı cari açık, yani ithalat ihracat farkı 5,55 milyar dolar.Yani TL karşılığı en az 85 milyar TL.
  Yani bütçe ve cari açık için “günde” en az 4,5 milyar TL gerekiyor.
  Devlete ait tüm otoyol ve köprülerin “yıllık” geliri 2 milyar TL.
  Haydi faizleri bütçeden ödüyoruz. Zaten bütçenin yarısı faiz ödemelerine gidiyor.
  Anapara olan 3 trilyondan fazla borç yerli yerinde duruyor. “Yerli” ile bunu kastediyorlar.Ancak vatandaş kendi kapasitesine göre anlıyor.

  • Nisan ayı bütçe açığı olan 50,2 milyar TL nin 16,3 milyar TL si Kur Korumalı mevduata (KKM) ait.
   Yani KKM olmasa açık 33,9 milyar TL olacaktı.

  • Ocak -Nisan döneminde nas ! olan faizlere yapılan ödemeler 104 milyar lira !
   Uç uç böceğim !

 13. Sayın Koru ,

  Nereden çıkardınız Kanal İstanbul un Boğazın muhteşem ihtişamını gidereceğini ya da Montrö ile edinilen haklara halel geleceğini anlamadım. Benim bildiğim Boğaz dan geçiş konusunda güvenlik sebebiyle gemileri açıkta bekletip kanal İstanbul a yönlendirerek para kazanılacağı. Mısır Süveyş Kanalına alternatif ikinci bir kanal yapmadı mı ?
  ”Pistlerin kazınmasıyla elde edilecek alanın ağaçlandırılmaya müsait olmadığını anlamak için de botanik uzmanı olmak gerekmiyor.” Bu ifadeden de hayatınızda toprağa hiç yakın olmadığınızı anlıyorum ama sizin yaşınıza gelenler artık toprağa bir şeyler ekip dikmenin peşinde oluyorlar haberiniz olsun. O pistlerin üzerindeki beton ve asfalt kazınınca ki o asfalt kıymetli geri dönüştürülebiliyor , altından mis gibi kırmızı toprak çıkar oraya da ölüyü gömseniz dirilir diye bir Anadolu tabiri var ya, hah işte öyle yeşerir. İstanbul un etrafının Orman olması başka orada bir park alanı olması başka . İddia ediyorum orası yapıldığında hafta sonu ailenizle gittiğinizde boş yer bulamayacaksınız.
  Yapılan iyidir. Bir müddet kalır , istifade edilir . Ddm haklı sıcak olunca kaçacak serin bir ağaç altı gölgelik lazım. O bahçe de tabi ki havuzlar , şelaleler de olacak. Heathrow ve Frankfurt havaalanları ile ilğili tartışmalardan haberdar olmadığınız ortada. Şehirler canlı birer organizmadır. Büyür ve gelişirler ! Nereye ve nasıl ? Zaman içinde ortaya çıkar. sonra da küçülür ve taşınırlar .
  Emin olun bugünkü yazınız ile seçmen hiç ilgili değil. Onlar hala bekliyorlar bu ekonomik sorunları bu iktidar çözer diye. Enflasyon 110 a giderse de yılbaşında aynı oranda ücret artışı ve seçim öncesi bayram harçlığına da bir o kadar zam ardından gelsin oylar. Son 6 ay önemli . O tarihe kadar da hayata geçecek çok güzel projeler var. Nisbi bir refah artışı yeterli gelir. Yapılan hizmetlerden de istifade etmeye devam ederiz.

 14. AHL nin yeri, havalimanı yerine ne yapılırsa!?
  – daha değerli olabilir?
  – daha faideli, halkın büyük çoğunluğuna yarar getirebilir?
  Soru: her ne yapılırsa yapılsın, üj bej yıl sonra, bunlar (millet bahçesi halka açık tüm halka)
  (Veya yanında 4-5 katlı lüx inşaat lar halkın bir kısmına)
  iyiki yapılmış!!!!
  Daha iyi olmuş!!!!
  Diyen olursa????
  Varmı böyle bir ihtimal daha?

  • Kime yarar kime ne faydası olur bilemem ama, bakırköy Ataköy önüne deniz kenarına onlarca katlı binalar dikilp durmuş! (Özal zamanından sonra yapılan binalar var) Bunca yıldır.
   Kimin ne sesi çıkmış bilmiyorum. Hukuki yönü beni ilgilendirmez. Ben AHL tepesine ve dere kenarına bakarım🤗.
   Burada en azından yatay mimari!!!
   Yapılacağını tahmin ediyorum. (Sayın CB öyle demişti İstanbul mimari hakkında konuşurken).
   Bu da benim için yeterli+ millet bahçesi 🤗.

 15. A partisi yada yönetenler değil! anlayın artık.
  Alternatif yok! Yok! Yok! Ortaya çıkıp ta,
  Eyyyyyyyttttttt!…..
  Diyebilecek bir? İki? Üüççç? Yada döörrtt?
  Parti yada başında fırtına estireni geçtim, rüzgar hatta meltem esintisi hissettiren!????
  Aaaahhhhhh🤗🤗🤗
  TR ‘nin İncisi boğazın kıymetini anlayamıyorlarmı ki kıymet vermiyorlar?
  Kim evinin önüne hendek açtırıp üstüne köprü..
  Eve gelen her misafirden 1 akçe!😯
  Aamaaaan abi boş ver be🏜️🏞️🏖️🌅🌄

 16. para harcayacak yer arıyorsak,
  çok sıcak bir yaz olacağı konuşuluyor, ormanlarımız yangın tehdidi altında değil mi?
  kaç yangın söndürme uçağımız var?

  gider ayak atatürk hava limanının yok edilmeye çalışılmasının nedenini hava alanının adına bağlayanlar var, ne kadar acı…
  atatürk milli bir değerimiz ortak bir paydamız olabilecekken adından bile tartışma çıkıyor. uzakdoğuda gördüğüm toplam ülkelerdeki buda heykelinden daha çok atatürk heykeli var bu ülkede, bir heykelin önünde insanları saygı durmaya zorlayan bir karanlık zihniyetle, cahil, yobaz mahalle imamlarının atatürk düşmanlığı ile yetiştirdiği bir başka karanlık zihniyet arasına sıkışmış kalmış bir ülke olduğumuz gerçeğini değiştiremedik bir türlü. insanların ne yediği içtiği, ya da nasıl giyindiği üzerinden hır çıkarıp biribirini boğazlayan zihniyette bir coğrafyanın parçası olmak kaderini de değiştiremediğimiz gibi. enerjimizi ortak değerler üzerinden birleşmeye değil, kutuplaşmaya harcamak zihniyetini de değiştiremediğimiz gibi.
  çok yazık değil mi?

  akp iktidarının projeler anlayışını “gereksiz ve pahalı” olarak tanımlayabiliriz.
  aklı başında hiç kimse yeni ve büyük hava alanlarına, yollara, köprülere, hanlara, hamamlara, hastanelere karşı çıkmaz.
  adil ve makul olmak şartıyla.
  lakin projeler ne adildi, ne makuldü.
  gücümüzün çok ama çok üstünde pahalı projeler, kapalı usul ihalelerle, yandaş şirketlere “makul maliyetlerin üstünde olduğu iddia edilen” yüksek bedellerle, dolar üzerinden, kar garantisi üzerinden uzun yıllar sürecek ödemelerle yapıldı, çıkacak anlaşmazlıklarda ise dış güçlerin pardon ingilterenin mahkemeleri üzerinde anlaşıldı. belli ki iktidar değiştiğinde sorun çıkacağı ön görüldü, öyle de gözüküyor.
  sonuç, bugün insanlar ciddi bir ekonomik buhran içerisindeler.
  herkes daha iyi ev, daha lüks araba, pahalı tatil ister, sağdan kredi, soldan borç, yakınlardan yardım biraz oradan biraz buradan ama nereye kadar, gücünün üzerinde harcamak insanı da yorar, ülkeleri de.
  bir de öncelikler olmalı değil mi?
  huzurlu bir ev hayatı gibi, çocuklarının eğitimine öncelik vermek gibi…
  hırsın sonu bir bakarsın en temel ihtiyacını bile alamaz hale gelmişsin,
  bir bakarsın elindekini de yitirmişsin.
  kendi aklı başında insanları da THY yönetim kurullarındaki insanlarda yeni ve pahalı bir alan yerine mevcut alanın genişletilmesinin daha doğru olduğunu savunmuşlardı, makul düşünen her keste bunu ön görürdü zaten ama rant canavarı her zaman kazanır. büyük bir maliyetle hala zarar etmekte olan pek çok teknik sorunu bulunan yeni alan inşa edildi ve yine çok büyük maliyetlerle eski alan yıkılıyor, ne pahasına?
  bu ve benzeri kararlarla her geçen gün fakirleşen, yoksullaşan halk, güçsüzleşen ülke, bir centi kalmamış hazine pahasına.
  ülkenin kaynakları ve parası bilime, teknolojiye, üretime, eğitime, tarıma, hayvacılığa harcanmak yerine yıllarca ödeyeceğimiz betona gömüldü,
  harcanan paramıza, yıllarımıza, Kaynaklarımıza ne kadar üzülsek azdır, onyıllar boyu telafi edemeyeceğiz.

  chp liderinin bu kadar kesin konuşmasına kimse şaşırmasın.
  nasıl bir dönem yanlış işlerle iktidar akp ye verildiyse, bugün yapılan yanlış işlerle de chp ye veriliyor işte. chp nasıl akp nin gelişinin taşlarını döşediyse, bugün de akp chp nin gelişinin taşlarını döşüyor,
  bu ülkenin yarını chp nin olacak,
  gençler chp li.
  ilk kez oy kullanacak olan gençlerin, ülkenin okumuş, eğitim ve gelir seviyesi yüksek kesiminin, kürt oylarının önemli kesiminin ilk seçimde chp ve iyi partiyi tercih edeceğini ön görmek parlak bir zeka gerektirmez, bir zamanlar almış olduğu oyun yarısının altına gerilemiş akp den kaçan oyların da diğer bileşenlerin yanı sıra bir kısmının tıpkı istanbul seçimlerinde olduğu gibi chp ve iyi partiye akacağından kimsenin kuşkusu olmasın. muhalefete yönelik dış güçler, ajan, hain, fetö, pkk, ot, kök martavallarına da kanan yok artık, küçük, marjinal cahil bir kesim dışında.
  seçim sistemiyle oynamak gibi siyasal hamlelerin fayda getireceği zaman da çoktan geçti geçmiş olsun…
  siyaset yasağı ise çaresizliğin zirvesi değil mi?
  kim fayda görmüş?
  demirel siyasi yasaklı değil miydi?
  N’oldu???
  ecevit siyasi yasaklı değil miydi?
  N’oldu???
  erdoğan siyasi yasaklı değil miydi?
  N’oldu???

  “sıcaklar geliyor, bari ormanlarımıza sahip çıkalım.”

  • Didem hanım “atatürk milli bir değerimiz ortak bir paydamız olabilecekken adından bile tartışma çıkıyor.” diyorsunuz ama siz onu gelin de bizim kıymetli yorumcularımızdan şairane sayın HB ye bi anlatın bakalım?
   Daha geçen gün amerikan sinemasından başkasını tanımam, yeşilçam da neymiş diyerek burun kıvırıyordunuz ama bakıyorum bugünkü paylaşımlarınız buram buram hababam sınıfı kokuyor:

   • kıymetli yorumcu arkadaşım HB nin görüşlerine saygı,
    kafiyeli düşünme yeteneğine hayranlık duyuyorum.

    sen de,
    ışığa ya da sese duyarlı tek hücreli organizmalar gibi paylaşımlarımdaki sadece bir iki kelime ya da cümleye duyarlılık göstermesen diyorum,
    belki içine düşülen “sazan sarmalı” nın kokusunu da alabilirsin,
    biraz gayret mi etsen?

  • Didem “para harcayacak yer arıyorsak” diye girmişsiniz de;
   chp belediyeleri bir de hızlı okuma kursları filan mı düzenleseler acaba diyorum,
   ne biliim belki birkaç kekeme filan da istihdam edilirse, engellilere de ekmek kapısı olur,
   ne dersiniz?

 17. Bu havalimanı Berlin’de 1923 de inşa edildi , halen kullanılmıyor ama olduğu gibi de muhafaza ediliyor . Bizim Atatürk havalimanı ise (Eski orijinal ismi Yeşilköy ) bundan daha eskidir ve yıkılıyor ; millet parkı yapılacakmış ! İstanbul’un dört bir tarafı zaten ormanlarla çevrili , onlar yetmiyor mu !
  Hem bir yandan da mevcut ormanlarımızı da her sene cayır cayır yakıyoruz !
  Ankara’da koskoca AOÇ arazisi bomboş duruyor , sanki bütün işlerimiz bitmiş gibi ortasına 900 milyon dolar harcanarak eğlence merkezi yapıldı , o da rağbet olmayınca iflas bayrağını çekti , şimdi öylece kapalı olarak duruyor !
  Almanya’yı ve dolayısıyla Avrupa’yı II. Dünya savaşına sürükleyen zihniyet ne ise bu gün bizim ülkemizde de o zihniyet hakim !
  Yazık , ülke batıyor !

 18. !!!Kemal Kılıçdaroğlu 2018 yılında katıldığı TV programında yaptığı konuşmada, “Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi bizim projemizdi, her şeyimiz hazırdı, telefonlarımızı dinleyip çaldılar” dedi.!!!
  Bu ne yaman çelişki
  Bugün konu hakkında yazan herkesi tehdit ediyor mu Müteahhite de özel ilgi gösterecek mis!!!!!
  Bumu bizi gelecek 5 yilda yönetecek Parti’nin lideri??????

 19. Sn KORU bazı konuları bilmeden yanlış yazdığınızi zannetmiyorum.
  Taraf tutabilirsiniz ama toplumda dürüst olarak bilinen bir gazeteci olarak sizden beklenen doğruları yazmanizdir.
  1 Atatürk havalimanı miadını doldurmuş idi yapılan deprem guclendirmeleri çalışmalarında yardımcı tesislerin 7 Lik bir depremi kaldiramiyacagi ve güçlendirmenin de bu yoğun trafik de olamiyacagi idi .Yani yenilemenin maliyeti kat be kat fazla idi.Yolcu kaybı turist kaybı vs.vs.
  2 Yeni yapılan pistler milyarlarca dolar değil son yapılan pist 650 milyon TL idi.
  3 Mevcut haliyle bırakılabilir mi ?Çalışmayan sistem her daim çürür gider.
  4. İki havalimanı aynı anda çalıştırılabilir mi HAYİr.
  5. Yolcu sayıcı garanti edilenin üzerine çıktığını ve devlete para ödendiğini tüm basın yazdı bir siz gormemissiniz.

  • Tebrik ederim Ahmet bey
   Fethi Koru çok değişti
   30 yılı aşkın süredir ben de izliyorum okuyorum. Doğruların değil bir zamanlar karşı olduğu mücadele ettiği çarpıtma ve algıların odağı olmaya çalışması beni çok üzüyor
   Siyasi partiler gelir geçer.
   Unutmamak lazım ölüm ve ötesi var

  • İki havaalanı aynı anda çalışıyor zaten. Üçü çalışıyor aslında. Kışın kar yolları kapayınca, kara propaganda için Ankara’dan İstanbul’a giden iki bakan İstanbul Havaalanına inememiş, Atatürk Havaalanına inmek zorunda kalmıştı. Devlet görevlileri gizli gizli Atatürk’ü kullanıyor hep. İddia o ki, BAE yeni havaalanını alacakmış, ancak Avrupa tarafında işleyen başka havaalanı istemiyorlarmış. O yüzden yıkım hızlanmış. Satışlar da hızlandı. Birileri gidici belli ki. Ne var ne yok satıyorlar. Ama kaçamazlar. Hepsini bulup Türk yargısına teslim edeceğiz.

 20. CHP nin seçim kazanması demek PKK nın kazanması demek, CHP nin kazanması demek fetö nün kazanması demek bu olmaması gereken bir şey.

 21. “Neden böyle bir işe şimdi kalkışıldığını anlamak mümkün değil.”
  Bunda anlamayacak ne var?Gideceklerini anladılar, gitmeden önce beşi bir yerdeler ve diğer eş dostlara kıyak yapacaklar.
  Dışarıya şantaj içeriye tehdit sanki uçak havalanmaya başlar başlamaz yere çakılmış gibi. Úlkede soyacak birşey kalmayınca hava alanlarına kancayí taktílar.

 22. 14 Mayıs 1950’de CHP dönemi sona erdi. CHP ne yaparsa yapsın, 2023 seçimini kazanamaz. Halk daha o zaman karar verdi ve CHP ‘yi gönderdi. İktidarın yanlışları CHP’ye seçim kazandırmaz.CHP ağzıyla kuş tutsa dahil seçim kazanamaz. CHP’nin 2023 seçimi kazanması Türkiye için büyük bir YANLIŞ olur!..DOĞRUSU mevcut olan iktidarın devam etmesi…

  • Yorumunu severim dadaş! akapeye bundan sonra ne muzaffer bir eda ile balkon konuşması, ne de samimane sever bir halk kitlesi bulmak mümkün değildir. Varsa yoksa nato mermer, nato kafa trol itelemesi kaldı sizlere. Ne acıdır ki bununla 2023’e kadar yetinmeniz gerekecek. Milletin güleceği ve Yeter Söz Milletindir! tokadını yiyesiye, eyleşin bakalım. Son tokat aşk edilene kadar gelecek olan sillenin şefkat tokatı mı? zecr tokatı mı? olacağını bilmeksizin. Sence hangisi ha gayret?

  • Burda tartışılan CHP yada zihniyeti değil sanırım Muzo. C, M, H, (yada başka bazı) partilerinin iktidar olmak yada olamamak! gibi bir sorunları (yada kendilerini parçaladıkları gibi bir hisleri görüntüleri) yok🤗 gibi gibi..
   Bir partinin artık tek başına kazanamadığını, sistemin ittifakı mecbur kıldığını bile bile..
   Havanda su dövmeye devam!
   Hatta yazar zaten yazmış hal-i pürmecalini.

Yoruma kapalı.