Aya gidiliyor müjdesi Mars seyahatine denk geldi.. Ülkemizin uzay macerası…

28
Reklam

İlk gençliğimde, muhalifler, mucidinin Aziz Nesin olduğunu sandığım bir tekerlemeyi her fırsatta tekrarlayıp sokakları inletirlerdi: “Eller aya, biz yaya” tekerlemesini… 

Zeki Alasya – Metin Akpınar ikilisinin tiyatroları olan Devekuşu Kabare uzun yıllar Haldun Taner’in ‘Astronot Niyazi’ oyununu sergilemişti. Oyunun kadrosunda ‘Astronot Niyazi’ rolü Kemal Sunal’ındı. “Kemal Sunal’ı ilk nerede izledim?” sorusunu kendime her sorduğumda aklıma o rolü gelir. 

Aya ilk ayak basanlar Apollo 11 uzay aracıyla giden Amerikalılardı. 

Uzay aracı kadrosundan astronot Neil Armstrong aya ilk ayak bastığında (21 Temmuz 1969) “Bu, bir insan için küçük fakat insanlık için büyük bir adım” demişti.

Türkiye’de yaşayanlar ‘telesafir’ olarak toplaştıkları evlerde, o zamanlar ancak pek nadir ailelerde bulunan TV cihazlarında, siyah-beyaz TRT ekranından, aya inişi olaydan bir gün sonra izleyebildiler. 

Ülkedeki TV sayısının o yayından sonra arttığını sanırım. 

Neil Armstrong’un aya ayak basan ilk insan olarak ziyaret ettiği başkentlerden Kahire’de toplum karşısında konuşurken işittiği bir sese “Bu şarkı da ne, nereden geliyor?” tepkisini verdiği, işittiğinin ‘ezan’ olduğu söylendiğinde “Ben onu ayda da dinlemiştim” dediği bir yerlerde haber olarak karşımıza çıktığında çok sevinmiştik. 

Yalan da olsa güzel bir anekdot olarak bir süre bizleri idare etmişti o haber… 

Reklam

Benim ilk gençliğimi yaşadığım günler şimdi hem AK Parti genel başkanı hem de cumhurbaşkanı olan Tayyip Erdoğan’ın da tanıklık ettiği bir dönemdir; “Eller aya, biz yaya” tekerlemesi ve aya ilk insanın inişi sonrasında yaşananlar onun da belleğinde yer etmiş olmalı. 

Günler öncesinden ‘özel ve güzel haber’ diye paylaştığı “Aya insan göndereceğiz” müjdesini verirken fark edilen heyecanı o günlerin eseridir. Gençler o günleri bilmedikleri için heyecanına şaşırmış olabilirler. 

Ay yolculuğundan neden vazgeçildi? 

ABD’nin aya yolculuk macerası dönemin başkanı John F. Kennedy’in 1962 yılında “Bu on yılın sonunda ilk insanlı uzay aracını aya göndereceğiz” demesiyle başlamıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da “10 yıl içerisinde aydayız” hedefini koydu. 

Aya ilk varan Apollo 11 uzay aracı ABD tarafından gönderilen altı seferden ilkiydi; o seferlerin beşi başarıyla hedefe varmıştı. Sonuncu seferi yapan Apollo 17’den sonra (1970) aya insanlı seferler durdu. 

“Neden acaba?” sorusuna cevap arayanlar şu gerçekle karşılaşırlar: Pahalı olduğu için… Kennedy hedefi koyduğunda maliyetin 7 milyar doları bulacağı düşünülmüştü; sonunda toplam maliyet 20 milyar dolar oldu. 

Ayda hayat bulunmadığı ve orada yaşamanın mümkün olmayacağı da anlaşılmıştı. Vazgeçildi.

Reklam

Şimdilerde uzayda farklı bir hedef var: ‘Kızıl gezegen’ de denilen Mars… 

Dünyanın en zengin adamı unvanını yakında ele geçiren Elon Musk kurduğu SpaceX şirketiyle Mars’a yolcu taşımayı hedefliyor. İlk hesaplarda biletlerin adam başı 500 bin doları bulacağı söyleniyordu (dönüş bedava olacak), Musk bu rakamın 100 bin doları geçmeyebileceğini açıkladı 2019 yılında. İlk Mars seferinde yer almak isteyenler ve bunun için kaynak ayıranlar arasında bizden de birkaç ismin olduğunu gazeteler haberleştirdiği için biliyoruz. 

Arap aleminde bir sevinç, bir sevinç 

Önceki gün Arap Dünyası bir sevinçle uyandı: Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından uzaya gönderilen ‘Hope’ (Umut) isimli araç Mars’ın yörüngesine girdi. BAE ve Körfez’deki diğer Arap ülkeleri “Bu işi ilk biz başardık” sevincinde. [Aslında Umut’tan önce dört uzay aracı daha Mars yörüngesine ulaşmıştı]. Mars’tan ilk fotoğrafları bu hafta sonu göndermesi bekleniyor Umut’un… 

Umut projesi küçük bir Körfez ülkesi olduğu halde büyük devlet olma rüyası gören ve öyleymiş gibi davranma çabasına giren BAE yönetimi için bir güç gösterisi. Bu yıl nisan ayında bağımsızlığa kavuşmasının 50. yıldönümünü kutlayacak BAE için bu bir prestij projesi. [Amerikalılar aya 1969’da gittiler, o zaman henüz BAE bağımsızlığına kavuşmamıştı bile.] Parası da var, uzaya seyahata harcayabiliyor BAE.

Sarah Al Amiri, BAE’nin ileri teknoloji bakanı..

BAE Mars’a uzay aracı gönderme olayını dünya siyasetine ağırlık koyma amacıyla da kullanıyor. Umut aracının Mars yörüngesine girdiğini dünyaya duyurmak için düzenlenen gösteri toplantısında ön planda bir kadın bakan yer aldı. 

Sarah Al Amiri BAE’nin ileri teknoloji bakanı ve aynı zamanda BAE uzay ajansının da başkanı. Umut misyonuyla ilgili medyayı bilgilendirme görevini Sarah Hanım üstlendi. 

BAE’in aracı Hope Mars’a giden tek uzay aracı değil. Bu hafta Çin ve ABD uzay araçlarının da kızıl gezegenin yörüngesine girmesi bekleniyor.

Çin ve ABD’nin uzay araçları sadece yörüngede kalmayacak, Mars’a inecekler de. 

Musk götüreceği yolcularla Mars’ta koloni kurmayı düşlüyor; orada hal-i hazırda hayat bulunmasa bile hayat kurulabileceği inancında. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen Türkiye’nin aya yolculuk projesine Musk’ın da katkıda bulunması söz konusu. Musk’ın SpaceX şirketi bu yıl ocak ayında fırlatılan Türksat 5A iletişim uydusunu para karşılığı uzaya taşımayı üstlenmişti. “Aya gidilecek” açıklamasını yapmadan önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Musk’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı. 

Acaba Musk, “Neden ay, Mars’ı düşünsenize” demiş midir o görüşmede? 

Hope Probe Mars’a varana kadar 493 milyon km yol kat etti, seferi 7 ay sürdü. Ay ise dünyamızdan 400 bin km uzakta. 

BAE’nde Umut’la ilgili haberler yedi ay boyunca hiç eksilmedi; son birkaç gündür de Körfez ülkelerinde yer gök bu haberle inliyor. Bizde ise “Aya gidilecek” müjdesi nedense fazla ilgi çekmedi. 

[“O kadar milyar dolar nereden bulunacak?” sorusu bence havada kalıyor. Dolar-faiz çekişmesinden haklı çıkabilmek için 120 milyar dolar harcandı; ABD ile pazarlıkta “Kullanmayacağız” sözü verilmeye hazırlanılan S-400 sistemi için Ruslara 2,5 milyar dolar ödenmedi mi?]

“Eller aya, biz yaya” denkleminin bozulacağına inanan mı yok acaba? 

Umut zenginin uzay aracının adı ise fakirin de ekmeği…

ΩΩΩΩ

Reklam

28 YORUMLAR


 1. Birinde “iman” eksik,
  Nefsani akıl fazla,
  İlham kaynağı meçhul,
  Israr etmiş o gazla!

  Birinde “akıl” eksik,
  Nefsani iman fazla,
  İlham kaynağı meçhul,
  Israrcı aynı gazla!

  “Akıl*İman Sentezi”
  Herkes buna engaje,
  Ay’a gitmek iş değil,
  Bu en önemli proje!
  ….


 2. “Monkey see, monkey do”
  Maymun gördüğnü yapar,
  Batıya aşık olan,
  Sonunda ona tapar!

  Damardaysa asil kan,
  Damardan gireceksin!
  Kollektif çalışmanın,
  Hakkını vereceksin!


  • Şahdamarından yakın,
   O’na güveneceksin
   Kuru kuruya olmaz,
   Hakkını vereceksin!

   Her nimeti veren O!
   İsraf etmeyeceksin!
   “Akıl” O’ndan bir nimet,
   “İman”la akledeceksin!

 3. geçmişte istemezükçüler vardı .Torunları hala aynı düşüncedeler.Ülkene güveneceksin ve yapılanları göreceksin. eğer dürüstsen şu İHA teknolojisini biraz araştıracaksın. Ülkenin teknolojide hangi noktaya geldiğini göreceksin.Maalesef at gözlüğü ile bile bakmayıp gözünü kapatanlar ne anlar uzay yolculuğundan uzay teknolojisinden.

  • sen baayaa bi geriden intikal ediyon be ahmetim,
   adamlar onyıllardır senin yer üstünü bırakmış, direkt atinadan pardon yan odadaki paralel tilifondan diyecektim,
   yerüstü bilgileri yorulmadan alıyor. du!
   şimdi yeraltındaki kıymetli madenleri tespit etmişler.. diyecektim onuda sanırım bitirdiler,
   yer altı sularının kaç gün yetceğini bile ölçmüşler sen hala sarnıçın neye yaradığını bile anlayamadan sana ne zaman su satacaklar galonu 100 dalır,
   sen onu bence araştır. hem kendini farkettirirsin böylece.


 4. Müsebbibi her kimse,
  Allah selamet versin!
  Havai bu özenti!
  Ey vatandaş ne dersin?

  Hedef hedef üstüne,
  Bir yenisi eklendi!
  İstikbal göklerdeydi,
  sonuçta ne beklendi!

  • ….
   “Monkey see, monkey do”
   Maymun gördüğnü yapar,
   Kaz uçar, o uçar mı,
   pür iştah apar topar?

   Tek adamlık böyledir,
   Bağlanır kurtulursun!
   Ezbere, yapmacıksa,
   Ancak, uyutulursun!

 5. Türkiye’nin, ay pardon Akp’nin uzay ve ay macerası. Her bir salisesi fiziksel, biyolojik, mekanik, elektronik değişmez kurallara bağlı sıradan bir uzay yolculuğunu; hızlı treni raydan çıkaranlara değil bunu haber yapan gazeteciye ceza veren bir anlayış, gerçek anlamda koruyucu standartlarda maske ürettiremeyen, bunları belli bir düzenle dağıtmaktan aciz bir anlayış, korona aşısı ve vatandaşının aşılanma işini tesadüflere bırakan bir anlayış, daha otomobilini üretememiş, biz ürettik dediklerinin en önemli aksamlarını dışardan alan bir anlayış, hele hele adım başı yalan söyleyen bir anlayış uzay yolculuğu yapmaktan geçtim, planlayabilir mi? 2023 de uzaya gönderecekleri araca binmek ister misiniz?

  • Bu ulkede batiya karsi asagilik kompleksinden kivrananlar klubu diye bir klub kurulsa baskanligina bu yorumcunun gelmesi dogru olur.

   yahya ozal, ben 20 yildir amerikada yasiyorum, bu ulkenin hali pandemi surecinde icler acisi. Ornek 1.5 aydir uzman goz doktor’u gorebilmek icin sirada bekliyorum. Maske derken, asi dagitimi derken, once ceketini ilikleyip konusman lazim.

   Asagilik kompleksiyle ve cehaletle yasamak istiyorsan kendi bilecegin sey.

 6. Semavi dinlere inanan insanlar Kıyamet gününe de inanırlar fakat tanrı inancı olmayan ateistlerin bir kısmı kıyamet gününe inanmazlar.
  Mimar Sinan Sosyoloji mezunu ateist biriyle bu konuda tartışırken son cümle olarak şöyle dedi; “bilim ve teknoloji gelişacek ve insan başka galaksilerde koloni kurarak yaşamlarına devam edecekler. böylece gezegenlerin ölümünden etkilenmiyecekler” dedi.

  Belki de ulu bilge reyizimiz kendi mahallesinin azami oy’unu %25-30 arasında sabitlediği için %22 lik dilimde bulunan ateist ve deist insanların inançlarına hizmet ederek onların oy’larına talip olmuştur kim bilir!.

  yoksa Ay’a gitmenin ne marifeti var ki, en son 100 bin $ veren herkesin uzay yolculuğu yapabileceğini açıklamıştı Elon Musk diye hatırlıyorum. zaten Türkiye’yi de Ay’a Elon Musk götürmeyecek mi?

 7. Kurnaz insanlar ikiye ayrılır birisi ABD deki Trump darbesini tek başina başarısız kılan Truam’pi dùnyaya rezil eden insanlık abidesi Zenci polis.

  Diğeri’de 28 senedir Türkiye gündemini dışardaki Trump gibi dostlarının emirleri ile tek başına dostlari ve kendi menfaati için hıç yorulmadan 28 Şubat 15 Temmuz malzemeleri ile bütün akilliları elindeki kendi iftira fabrikalarında üretilmiş deliler vasıtası ile etkisiz hale getirerek DIŞ güçler meşhur laf pilavı ile cahiller sofrasını tıka basa doldurmaya devam eder.
  Yarında eyy halkım bakın biz aya gidiyoruz diye ABD ve AB bizi engellemek için yaptırımlar’a başladı…!!!!!

  Tabii bu aralar insanlık adına her meslekten zenci polisler ve benzerleri’ bunların kurdukları tuzakları tek tek ortaya çıkarmak için harekete geçtiler.
  Şemdinli, E darbesi Dolmabahçe’de mezara gömlmüş zannetikleri sirlar ve onların bir değil binlerce yaşayan şahitleri ile birlikte ortalığa çıkacaklarını anlayınca kurtarmak için bunlara ikinci bir 15 Temmuz lazımki Türkiyeyi tamamen batırsınlar.
  Biz millet olarak uyumada Araplari bile geçmışız.
  Bakın Arap halkı Filistin konusunda yeter artık bizi kandıramasınız deyince hemen hepsi isrille bariştı.
  Hemde Yahudilerin zerre kadar sevmdikleri trump ve netenyahu tarafından yapildi.
  Peki ABD seçimlerinde Yahudiler Trumpa oy verdimi tabiiki hayır.
  Çünkı onlar kimlerın kendilerini kullanarak diktatörlüklerini yaşatacağını iyi biliyorlar.

  Bu arada bizim aya yolculuk müjdesini verenlere Mavi marmara gemisini hatirlatmak’ta fayda var!
  2011 seçimleri ile birlikte!?

 8. BAE nin bu uzay macerasıyla ilgili olarak internette epey araştırma yaptım ancak tatmin edici bir sonuç bulamadım; maalesef Fehmi Bey de işin o tarafına pek girmemiş .BAE , bir süreden beri uzay çalışmalarıyla yakından ilgileniyormuş , nitekim Dubai’de bir uzay araştırma merkezleri var. Bu roketin ağırlıklı olarak bir kısmı ABD de yapılırken bir kısmı da bu merkezde yapılmış ve Japonya’da fırlatılmış .Ne diyelim , kıskanmamak elde değil , darısı bizim başımıza !
  Ancak bizim geçenlerde gündeme gelen meşhur uzay programı ! – hatırlayanlar bilirler – 2007 yılında da buna benzer hedeflerle açıklanmıştı ! ama pek bir şey yapılamamıştı . Şimdi temcit pilavını ısıtıp tekrar önümüze koydular ! Bu sefer olur inşallah !
  Bu arada şeytan benim kafama bir fitnelik soktu : Sahi bu yeni anayasa yapma konusu , bizim yeni uzay yaşantımızın ihtiyacı için mi dile getirildi acaba !
  Selamlar saygılar

 9. petrol neden oluşur?
  Kimyasal oluşumu
  Petrol, denizlerdeki bitki ve hayvanların çürüdükten sonraki kalıntılarından oluşur. Bu kalıntılar deniz yatağında milyonlarca yıl boyunca çürüdükten sonra, geriye yalnızca yağlı maddeler kalır. Çamur ve büyük kaya katmanları altında kalan yağlı maddeler de petrol ve gaza dönüşür.

  Uğur bey, ben uzaya gidermiyim gitmem.

  Bu mekik diyelim ki 5 ton su aldığını düşünelim, Kullandıktan sonra temiz su kalmıyor. astrontların sidiklerini arıtıp tekrar içiyorlar, Dışkı çıkmasın diyede yiyecek olarak hap yutuyorlar.

  Arıtılmış sidik bana göre değil, bence Ahmeti uzaya gönderelim. ?

  Uğur bey, uzay çöplük olmuş, halkalı çöplük bile temiz kalır. Atılan uydular Dünyanın yerçekimi gücü ile aşağı doğru geliyor.

  Tekrar yörüngeye oturtmak için içindeki yakıtı kullanarak yörüngesine otutuyorlar. bu yakıt 15-20 senelik. yakıtın en sonu ile uzaya fırlatıyorlar uzay şu an uydu çöplüğü olmuş.

  insanoğlu nereye giderse pisletiyor.

 10. Ver coşkuyu. Ver mehteri.
  Dün Zeytinburnu’nda 1,5 yaşındaki çocuklarını kardeşine bırakarak intihar eden karı- koca gencecik çift acaba neden intihar etti?
  İtibardan tasarruf edilseydi, ülke beşli çeteye soydurulmasaydı bu ve benzeri intiharlar önlenemez miydi?

 11. hadi hazırlanın uzaya gidiyoruz,
  bol kremalı lattemizi ayda içeriz arada.
  geyik güzel ama bir de gerçekler olmasa,
  bir türk vatandaşı bir otomobili abd ye göre model bazında değişmekle beraber yaklaşık 3-4 katı fazla para ödeyerek alıyor. 2. elde bu fark on kata kadar çıkabiliyor. aynı şekilde bilgisayardan telefona kadar teknolojiye ait ne varsa en az 2 katı para ödeyerek satın alıyor. tüketimden vergi alarak halkı cezalandıran, bol kazanç sahiplerini de vergi affı ile mükafatlandıran bu arada halkına karasevdalı olduğunu söyleyen alnı secdeye gelen bir iktidarın resmi bu.
  halkına karasevdalı ama herkesin evde olduğu, internet ve iletişime ihtiyacın arttığı bir zamanda özel iletişim vergisini %7.5 tan %10 a çıkaran bir iktidar,
  aksarayı 1 milyar dolara maleden yazlık saraylara, arabalara, uçaklara, ultralükse, şatafata milyarlarca dolar savuran üstelik halkına da kara sevdalı olan bir iktidar,
  şiketlerin kdv borçlarını, çiftçilerin 2019 alacaklarını, sağlık çalışanlarının ek ödeneklerini ödemeyen bir iktidarımız var, bu insanlar her gün seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
  hazinede halkın yüz milyarlarca doları kayboluyor, halkın milyar dolarlarıyla alınan savaş uçakları getirtilemiyor, halkın milyar dolarlarıyla alınan silahlar kullanılamıyor hatta verecek yer aranıyor, bir yerine beş katı karlarla büyük projeler üçü beşi geçmeyen şirketlere ve yandaşlara ihale adı altında verilip halkın parası betona gömülüyorken halk her geçen gün kendine hiç bir şey kazandırmayan projelerle fakirleştirilirken,
  çağ atlıyoruz,
  uçuyoruz,
  kaçıyoruz derken
  şimdi yeni vizyon aya uçuyoruz, kaçıyoruz…
  eminim hepimiz süper heyecanlanmışızdır,
  projeyi kime yaptıracaklar acaba?
  ultra pahalı bu projeleri bizim beşi bir yerde müteahhitlerimiz mi yapacak?
  üç beş kuruş pahalı olsun tanıdık olsun hesabı,
  o zaman bakalım bu durum bize nasıl yansıyacak?
  bir arabayı 3-4 katı yerine 10 katına falan mı alacağız, bir telefon için 104 gün yerine 304 gün mü çalışacağız?
  bilgisayarımızı, telefonumuzu 5 katı farkla mı satın alacağız?
  özel iletişim vergisi % 40 mı olacak?
  5000 dolar ödeyerek mi yurt dışına çıkabileceğiz?
  evimizi arsamızı traktörümüzü pardon arabamızı vergileri ödeyebilmek için satmak zorunda kalacak mıyız?
  heyecanlı derken haksız mıyım yani?
  uzay dairesi başkanı en iyi şartlarda hazırlıkların 10 yıl süreceğini söylüyor, 2023 te evimizde olacağız ama yıllarca ödeme yapacağız.
  2023 e togg un made in turkey prototipini görürsek iyi,
  togg challenger kimbilir hangi bahara artık…

  kişilerde ülkelerde hesap kitaplarını doğru yapmalıdır, asgari ücretli birinin pahalı bir dünya seyahatine çıkmak istemesi haklı ve meşru iken bunu başkalarının parasıyla onları zarar ve ziyana uğratarak yapması, başkalarının paralarını har vurup harman savurması ne haklı ne meşrudur. ülkelerin uzay projelerinde yer alması da doğru ve kaçınılmaz olmakla beraber
  hazinesi eksi rezervde olan, uluslararası alanda borç para bulmakta sıkıntısı olan, krebilitesi olmadığı için ancak çok yüksek faizlerle borçlanabilen, üretim ve istihdam sorunları olan, haksız, hukuksuz, adaletsiz vergi ve gelir dağılımı olan, yolsuzluk ve yoksulluk sorunlarını çözememiş, tüketmek yerine üretmeyi modelleyememiş bir ülkenin uzaya gitmeyi hedeflemesi
  halk için bir trajikomik bir parodidir,
  yönetenler için kârlı olsa da halk için sefalete vesiledir…


 12. Ay’a gitmek iş değil,
  Delilikte aşama!
  Her yetimin hakkı var,
  İnsan gibi “yaşam”a!

  Herkes gibi hakkıdır,
  O yetim büyüyecek!
  İyi eğitilmezse,
  Sokakta çürüyecek!

 13. Osmanlı’nın son ve Cumhuriyet’in ilk döneminde yoksulluktan, halkın bağışlarıyla uçak sanayii kurulması için “Teyyare Cemiyeti” faaliyete başlıyor. Piyangolar düzenleniyor, Kurban bagışları yapılıyor.En çok bağışı yaptıkları için ‘İzmir, Niğde, Bursa, Ceyhan, Akşehir, İskilip, Bayburt, Siverek, Bodrum, Cizre’ isimleri verilmiş az sayıdaki uçağa.
  Bayburt, İskilip, Siverek, Cizre!..

  Sonra ne olmuş. İsmet İnönü Chp sinde. Hiç…Atatürk’ün, Koç’un, savaştan çıkmış yoksul halkın bağışları da, kurban derileri de, piyango gelirleri de ‘havaya’ gitmiş…
  Uçak fabrikaları kuran Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ ‘batırılmış’…
  Türkiye’nin gökyüzü de, teknolojisi de ABD’ye devredilmiş!
  80 yıl sonra Türkiye atağa geçiyor. Ne işimiz var Uzayda. Millet aç aç. Tırı vırı. Muharrem ince kurunca partiyi, Dolar ,altın düşünce Seçim isteriz diyenlerinde sesi çıkmıyor bu günlerde.

 14. TV’yi ilk ve sadece Ankaralıların izlemiş olması, tv yayınının da saat 24 te kesilip herkes uykuya modunun zorunlu olması, (başka illerde çatılarda ki anten tellerini çevir çevir derken çatıdan düşmeleri unutmayalım)
  bazı Anadolu kasabaları hatta illerinde bile saat 24 te santralin kapatılıp elektirklerin kesildiğini de söylesek şimdiki yeni nesil ay’a ilk ayak basan.. haberleri izliyormuş gibi izler herhalde. (internette bir tuşla izleyebilecekleri halde ilgilenmeyenlerin, birzamanlar yılmaz güney filmi başladığı saatte santralın şalterinine kedi kaçtığını bir bilebilseler..)
  bence uzayda canlılar var deyince heyecanlananlar, göbeklitepe haberlerinden daha fazla ilgililer ufo haberlerine neden acaba? (kurtulmak istemekle igili birşey olabilir mi?)
  SON SÖZ:
  Geçmişi unutmadan, bilerek,
  Geleceği planlayıp inşa etmek.
  (bir karikatürde, ”ayda bir ailecek kahvaltı yapıyoruz” sözünü duyan minik kalp;
  hemen hayal gücünü devreye sokuyor ve ”hilal şeklindeki ay’ın üzerine bir masa, sandalye yerleştiriyor ve ailecek: mutlu bir kahvaltı yapıveriyor”) (keşke o karikatürü bulup buraya ekleyebilseydim)
  işte gerçek muasır medeniyete erişmenin ve geleceği inşa etmenin anahtarı budur belkide..
  NOT:biz çocuklarımıza bunları öğretip bilgilendirmezsek, birileri gelir marsta kahvaltıda süt içeceksin diye tosuncuk sütü satmaya kalkar, bir diğeri marstan arsa satmaya çalışır. Batılının çocukları da marsta hangi maden çıkıyor onu araştırır bulur.

 15. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Uçtu uçtu artık Ay’a uçtu” dedi.
  Milletvekilleri Ednan Arslan, “Uzaya giderken belki milli uçağımıza da yolda rastlarız” diye burun kıvırdı; Alpay Antmen, “Kadınlara hâlâ ‘bayan’ diyenler ülkeyi uzaya değil; Ortaçağ’a taşır” gibi manalı bir cümle kurdu.
  “İstikbal göklerdedir” vizyonunu ortaya koyan Atatürk’ün partisinin ‘bugünkü’ kadroları bunlar.

 16. Ülkenin acil konuşulması ve çözülmesi gereken bir hayli problemi var. Sorumlular bu konular konuşulmasın diye uyduruk konular ile gündem değiştiriyorlar. Ve muhalefeti, okuru yazarı herkes balıklama atlıyor uyduruk gündem üzereni. Aya koloni kursak ne olacak ülke bu haldayken? Yapmayın Sayın Koru, bari siz uyduruk gündemlere gelmeyin…

 17. Uzaya gidelim veya gitmeyelim, çok da önemli değil. Yeter ki uzaya gitmeyi vizyon olarak belirleyen zihniyetle Cevdet Kılıç gibilerin ayırdını yapabilelim.

              2023 hedefi olmaz belki. Hiç önemli değil. Bugün, bu hedefi koyacak iradeye sahibiz ya, yeter. Kim bilir, belki de 2071’de gideriz…

              Düşünsenize, yıl 2071. Türkler uzayda. CHP’nin başında başka bir Kemal var! Bir başka Muharrem de kazan kaldırmış!

              Kim daha iyi Atatürkçü, onun kavgasını veriyorlar!

              Sizce, CHP’nin gelecekteki akıbeti uzay hedefimizden daha gerçekçi değil mi?

  • Fatih keşke ismini aldığın büyük insan gibi sende ileriyi gören, uzaydan da öte belkide gaipten haberveren birşeyler mırıldansaydın.
   şu cehapeden ne istersün? bizene ondan bundan.
   gel muharrem bile kendisi herbişeyi senden iyi anlamış,
   bir tek sen anlayamamışın.
   dün tvde ayan beyan açıkladı. bazan bir cümle herşeyi baştan bitirir, siler atar.
   yani uzay çağına geçmeyi dene derim ben.

 18. Aya gidiliyor müjdesi, Bolu’ya ayı heykeli yapılsın mı yapılmasın mı gündeminin de gerisinde kaldı. Ne işimiz var ayda açıklaması gelir yakında ünlü düşünürümüzden.

  “Hükümetın Dolar-faiz çekişmesinden haklı çıkabilmek için 120 milyar dolar harcandı.” diyor Fehmi koru. Peki CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun başında olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi iki yıl içinde ne kadar borçlandı? 
  Göreve gelmeden önce, “Büyükşehir Belediyesi’nin borçlanması ihanettir” diyen Ekrem İmamoğlu kasaya giren 40 milyarı nereye harcadı bileniniz var mı?
  Bana bu paranın harcandığına inandığınız bir tek proje sayabilir misiniz? 
  Esenyurt Otogarı’nın yenilenmesine ya da süt dağıtımına harcamış olamaz değil mi?

 19. Helikopter tamam. Ucak bitmek üzere. Milli araba tamam…. sırada aya gitmek var….yaya maya bizde gideceğiz inşaallah AYA…
  Mısır Türkiye maçı var, mısırlı spiker maç anlatıyor… “ şahane tul mısır 0, madara tul Türkiye 4…dakika 89… ya Allah maaşaallah, Mısır galip İnşaallah…..

 20. Ay nurdur aya çıkılmaz diyenlerin bulunduğu ve aya hiç insanlı sefer yapılmadığı, herşeyin düzmece bir Hollywood kurgusu olduğuna inanan yeryüzünde milyonlar var iken nereden çıktı bu kamer aşkı derseniz yakında cebinizde kalan üç beş ata lira için kemer sıkıp, kamer füzesi ile “aydede aydede senin sakalın nerede” yaveleri duymaya başlar iseniz şaşırmayın çünkü kanalist türküsü epeydir duyulmaz oldu demek beraber söylenecek yeni bir nakarat gerekiyor şimdilerde. En güzel söz hak ve hakikat namına söylenecek sözdür. “Evet, söz odur ve ona derler. Hak olup Hak’tan gelip hak diyen ve hakikati gösteren ve nuranî hikmeti neşreden odur.” RNK

 21. “İlk hesaplarda biletlerin adam başı 500 bin doları bulacağı söyleniyordu (dönüş bedava olacak) ” güzel espriydi.
  Ben de “Mars’ı beğenip te dönmek istemeyenler için 250 bin doları iade ederler mi acaba?” diye düşünmekteyim.
  Gerçi 250 bin dolarım olsa ‘Mars’ta kalır mıyım ?’ onu da düşünmekteyim ya!Neyse gerisini gidersem düşüneyim;’bu kadar uzun emelli olmamak lazım!’ diyor ya ehl-i irfan,öyle yapıp,şimdiden zihnimi bu kadar meşgul etmiş olmayayım.
  (Bu arada yukarıdaki fotoğrafında Sarah Hanım’da Fizik kürsüsünde ders anlatan mutlu profesör gibi poz vermiş.Bilgi insanı işte bu kadar mutlu ediyor…Einstein yaşasaydı onun yerinde olmak için neler vermeyi düşünmezdi kimbilir?)

  “Acaba Musk, “Neden ay, Mars’ı düşünsenize” demiş midir o görüşmede? 
  Hope Probe Mars’a varana kadar 493 milyon km yol kat etti, seferi 7 ay sürdü. Ay ise dünyamızdan 400 bin km uzakta. ” Bu da çok güzel espri.

  Petrol rezervlerinin sınırlı olduğu söyleniyor.BAE petrol rezervleri tükenmeden buradan kazandığı paralarla Mars’ta petrol,doğalgaz aramaya çalışmayı düşünüyor olabilir mi acaba?Bulurlarsa büyük devlet olma hayallerini daha kolay gerçekleştirebilirler.
  Belki ayda da petrol,doğalgaz vardır.Bulursak yaşadık.(Gülümseyenler için Nasrettin Hoca’nın “buldunuz peşin parayı,gülmeye başladınız köftehorlar!…” fıkrasına atıf yapıyorum.

  Bir de Necip Fazıl’ın
  “Yirminci yüzyılın ablak yüzlü feza pilotu
  Buldun mu ay yüzünde ölüme çare otu”
  dizesi vardı.

  Bu konu epeyce gülümseme malzemesi çıkaracak görünüyor.”bir kahkaha bir kilo pirzolaya bedeldir” önermesi doğruysa bu hayat pahalılığında vitamin eksikliğine de çare bulduk demektir.Yine yaşadık.

Yoruma kapalı.