Ayasofya.. Çoklu baro.. Şehir Üniversitesi.. Sosyal medya.. İktidar cephesinin acelesi olduğu muhakkak da, bunun sebebi ne?

24
Reklam

Nedeni üzerinde çok düşündüm, ancak bir sonuca varamadım. İktidar cephesinin, -AK Parti ve MHP’nin-, acelesi var ve ben bunun sebebini bulmakta zorlanıyorum.

Dün burada avukatların mesleki örgütü olan baroların tekliğini bozma girişiminden söz ettim. Her ilde tek bir baro yerine, avukat sayısının çok olduğu illerde birden fazla baro olması ile ilgili yasal düzenlemeye gidiliyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de yeni düzenleme gereği kurulabilecek ikinci, üçüncü barolarda şimdiki yapılanmadan mutlu olmayan avukatlar yer alacaklar.

Mevcut yapı siyasi duruş yüzünden eleştirildiğine göre, farklı ideolojik görüşlere farklı çatı teşkil edecektir yeni barolar…

AK Partili avukatlar bir baroda, MHP’liler öbüründe yoğunlaşacak, geriye kalanlar da “CHP’li” damgasını yiyecektir.

Kabaca oldu belki, ama istenenin bu olduğu da meydanda.

İyi bir şey mi bu?

Bana hiç öyle gelmiyor. Daha da önemlisi, böyle bir yapılanmaya neden şimdi gidilmek istendiğini anlamıyorum.

Reklam

Acele ediliyor da, neden acele ediliyor?

Şehir Üniversitesi

Kısa süre önce Şehir Üniversitesi YÖK tarafından kapatıldı. Kuruluşunda sonradan genel başkan ve başbakan olarak AK Parti’ye hizmet etmiş birinin büyük emeği geçtiği, son mütevelli heyet başkanının da AK Parti’de önemli bakanlıklar yapmış biri olduğu bilinen, genellikle muhafazakar bilim insanlarını -ve öğrenci olarak da aynı kesimin çocuklarını- bünyesinde barındıran Bilim ve Sanat Vakfı’nın (BİSAV) eseriydi Şehir Üniversitesi.

Bir kamu bankasıyla kredi ilişkisinde yaşanan sorunlar yüzünden kurucularının elinden alındı. Sonradan da kapatıldı. 

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bir üniversiteyi kapattı.

Kapatma kararının altında da iktidardaki muhafazakar kesime dayalı partinin genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzası var.

İyi de, neden şimdi? Benzer sorunlar yüzünden, aynen Şehir Üniversitesi gibi kayyım yönetimine devredilmiş ve halen faaliyetini sürdüren başka üniversiteler var; hem de Şehir’in başına gelenden çok daha önce yaşanan bu el değiştirmeye rağmen halen eğitim faaliyetine devam ediyorlar.

Genel kanaat, Şehir Üniversitesi’nin kapısına kilit vurulmasının ve öğrencilerinin başka eğitim kurumlarına dağıtılmasının sebebinin kuruluşunda emeği geçenler olduğu… Bu yolda yapılan açıklamalara herhangi bir cevap da verilmedi. 

Reklam

Acelenin sebebi ne?

Sosyal medya ve Netflix

İktidar cephesinin, -AK Parti ile MHP’nin-, gündeminde sosyal medyayı zapt-u rapt altına almak için bir yasal düzenleme arayışı da var. Twitter, Facebook, Instagram gibi haberleşme ve görüş yayma araçlarıyla Netflix gibi film ve dizileri indirip izlemeye izin veren platformlara sıkı bir disiplin getirilecek.

“Şikayetler var” deniliyor ve bir-iki kişinin yakın zamanlarda yaptığı çirkin yorumlar ile platformlarda erişilen dizi ve filmlerin RTÜK standartlarına uymaması örnek gösteriliyor.

Çirkin ve rencide edici yahut hakaret ve tezyif içeren yorumlar konusunda yasalar var ve yanlış yapanın tepesine balyoz gibi iniliyor zaten. Düzenleme kötüye kullanımı engellemeyecek, içinde habaset bulunan tipler çirkin yorumlarını yapacak yeni araçlar bulmakta zorlanmayacaklardır.

Bugünün teknolojisi herkese bu imkanı sağlıyor.

O bir-iki habis tipi engelleme gerekçesiyle milyonlarca insanın kendini ifade etmesinin önüne geçilmek istenmesinin bir anlamı olmalı.

Ama ne?

Netflix ve benzeri platformlara para ödenerek abone olunuyor. Binlerce film ve dizi arasından aboneler kendi eğilim ve zevklerine göre tercihte bulunuyorlar. Şikayete konu olan filmler ve dizilerden etkilenmek istemeyenler üstüne bir de para ödeyip abone olmayabilirler.  Dünyanın bütün ülkelerinde yaşayan insanların yararlandığı platformların bizde kapanmasına yol açacak bu düzenlemenin fazla bir anlamı yok.

Rahatsız edici sayılan filmler ve dizilere başka yollardan da erişmek mümkün üstelik.

Türkiye’yi dünyadan koparmayla sonuçlanacak böyle bir yola iktidar cephesi neden gidiyor? Hem de şimdi?

İşte bunu da anlayamıyorum.

Ve Ayasofya

Bir de Ayasofya’nın 1936 yılından beri sahip olduğu müze kimliğinin sona erdirilmesi ve camiye çevrilmesi için bir çabası var iktidar cephesinin…

AK Parti konuyu gündeme taşıdı, MHP destek verdi.

Neden olmasın?

Olmasına olsun da, 18 yıldır iktidarda bulunan bir parti, sadece içeride değil dışarıda da tartışmalara yol açan böyle bir girişimi neden şimdi hayata geçirmeye çalışıyor?

Fazla eski olmayan bir tarihte, 2017 yılında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Sultan Ahmet Camii dolup taşıyor da, sıra Ayasofya’ya mı geldi?” anlamına gelen bir açıklaması olmuştu. Aradan geçen üç yılda ne oldu da, o yaklaşımdan vazgeçildi?

Sultan Ahmet Camii dolup taşmaya başladı da aynı bölgede bir başka ibadet mekanına mı ihtiyaç duyuluyor? 

İktidar sahiplerinin 2030 -hatta 2071- gibi ileriye dönük hedefleri var; bu yüzden acelelerinin olmaması gerekir.

Oysa gördüğünüz gibi şu sıralarda acul bir hal içerisindeler.

Acaba muhalefet liderlerinin son zamanlarda kullanmaya başladıkları “İktidarın sonu geldi” söylemi mi iktidar cephesini aceleye sevk ediyor?

ΩΩΩΩ

Reklam

24 YORUMLAR

 1. Cevap bekleyen sorular.

  1) S-400’lerin Suriye harekatında gerekli olduğu söylenerek ABD ve NATO ile aramızı açma pahasına satın alındı. Fakat Suriye harekatında kullanılmadığı gibi ihtiyaç da olmadı. Buna göre S-400’ler siyasi amaçla satın alındı diyenler haklı çıktı. Bu siyasi amaç nedir?

  2) MHP=Bahçeli daha önce vatan hainliğiyle ve yolsuzluklarla suçladığı Erdoğan ile neden ittifak kurdu. Her TC Hükümeti, PKK ile mücadele ettiği gibi PKK kontrolünde olacak bir Suriye Kürdistanı ile de mücadele eder. O zaman neden ille de Erdoğan diyorlar. Yoksa sadece açığı bol Erdoğan’a kabul ettirebilecekleri gizli bir hedefleri mi var?

  3) 15 Temmuz’dan sonra Anıtkabir’deki törende Hulusi Akar, Cübbeli Ahmet Hoca’nın elini samimi bir gülümseme ile sıkmıştı. Cübbeli hayatında Anıtkabir’e mi gitmişti! Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı (aynı zamanda AKP Genel Başkanı) ve yakınları, “M.Kemal’e zerre muhabbeti olan cenazeme gelmesin, vasiyetimdir” ve “Yunan kazansaydı daha iyiydi” diyen Kadir Mısıroğlu’na övgüler düzmüşlerdir. Bu zihniyetle ittifak yapan Bahçeli ve Avrasyacılar gizli birer Atatürk düşmanı mıdır?

  4) Suriye Kürdistanı Türkiye için bir BEKA sorunu ise neden Esad ile görüşüp sorunu kolaylaştırmak yerine herkesle dalaşma yolunu seçiyorlar? Dört milyon Suriyeliye daha ne kadar bakacağız?

 2. İyi akşamlar üstat,bugün kü yazınıza ben de katılıyorum.Son birkaç yıldır bizim AKP nin yaptıklarını anlamak mümkün değil.Akıl tutulması gibi bir şey.Bizim ülkemizde öyle bir medya var ki o da akıl erecek bişey değil.Mehter marşı ile haber yapıp AKP yi havalarda uçuruyor.Ama yaptıgı dizilere filmlere bakttıgım zaman gerçekten utanıyorum.Bizim ülkemizdeki diziler bu milletin dini ile tarihi ile yarınları ile dalga geçiyor ve zehir sıkıyor.Bunlara ses çıkarmayan akp yok sosyal medya bilmem baska konular bişeyler yapmaya çalışıyor.Korkusuz seçim ise buradan söylüyorum:son seçimde olduğu gibi ittifak seçimi olursa,iki blok halinde seçime gidilirse bir tarafında chp olursa chp nin kaybedeceği kesin.Neden mi?CHP bir iki pot kırar, önceki yaptıkları yanlışlarsa bu milletin beyninde yazılı.28 şubatta yaptıkları,27 nisan bildirisinde yaptıkları…Abdullah gül cumhurbaskanı seçilirken meclisteki Kemal anadol görüntüleri bu milletin hafızasında.istanbul,ankara belediyelerini chp kazandı sanmayın.AKp yöneticileri bizzat zorla verdi.Telaşa gerek yok…

 3. “Ayasofya, gerçekten Fatih’in mirasımi?”
  Bugün fatıh yaşasaidi; Istanbulu feth ettiğine bir değil bin pişman olurdu.
  İstanbul Feth edildiği zaman! Ìstanbulda “CAMİ” varmiydi?
  Tabii ki hayır…. Fatih gayri Müslümlerin ibadethanesinde namaz kildi ve daha sonrada orayı camiye çevirdi.
  Peki İstanbulda cami olsaidi Fatih Ayasofyayi camiye çevirirmiydi?
  Bu soruma fanatik ve trol olmayanlar cevap versin.

  Çevirnesinin nedenide zaten belli; İslam dininde õbür inaçlarda serbest olan yasaklardan dolayı.
  Fatih’in Hiç kilise kapattirdiğini ve yıktırdığını bilen veya duyanınız Var mi?
  Tabii ki HAYIR. Peki Onların Dinini yasakladımı? HAYIR.

  Şimdi Fatih’i kendi çikarlari ve milleti şimdiye kadar soydukları yetmezmiş gibi biraz daha soymalari için bu seferde Fatihin arkasına gizlenerek yapiyorlar.
  18 senedir zalim olmalarına rağmen hep mahsunları oynadılar.malzeme bitince yeni malzemeler üretiyorlar.

  • “İstanbul Feth edildiği zaman! Ìstanbulda “CAMİ” varmiydi?”
   Nurdan abla kesin şu türkümüzü bilirsiniz:
   “At martini debreli hasan, dağlar inlesin/
   Drama mapusunda dostlar dinlesin”
   Kendin bilmiyorsan alemi kör milleti sersem sanırsın!
   İstanbul karaköydeki arap camii fetihten çok önce yapılmıştır, hala açıktır, isterseniz gidip iki rekat da şükür namazı eda ediverin…

   • Nafile bir “gayret” olmuş bu cevap… Siz fethedilen İstanbul’un neresi olduğunu da bilmiyorsunuz anlaşılan… Haliç’e gemiler indirilmeden önce de Karaköy bizimdi zaten. Fethedilen yer, Haliç’in batısında kalan tarihi yarımadadır. Bu kadar basit bir şeyi bile bilmeden bu kadar gürültüyü nasıl koparıyorsunuz hayret…

  • Fatih İstanbul’u fethettiğinde istanbulda birden çok camii vardı.bunlardan biri şuan da faaliyet gösteren Arap camii dir.muaviye döneminde yapılan kuşatmalar sonrasında yapılan anlaşma gereği kurulmuştur.yine Yıldırım döneminde akim kalan kuşatma sonrası anlaşma ileYedikule civarında Türk mahallesi oluşmuştu.Ayadofya şehirde camii olmadığı için değil fethedilen şehirlerdeki en büyük kilise camii yapıldığı için camii yapıldı.Fatih yeni camii olarak Fatih camii ni inşaa etti.Ayrıca zamanla Zeyrek kariye küçük Ayasofya gibi kiliseler camii yapıldı ve aya irini vb kiliselerin kullanım şekli değiştirildi.

   • Fatih Kurnaz bey ve H Gayret kardeş! Bilgilerini için teşekür ederim.
    Yalnız ben fetihten õnce Cami yapılmışmıydi diye sormadım! İstanbul fet edildiğinde faliyet gösteren cami varmıydı diye sordum.
    Kiliseye çevrilmiş Camiden azda olsa bilgim var.
    Fetihten önce Katolik meshebi, diğer meshepten olan Hırıstıyanların ibadetine dahi engel olurken Müslümanları rahatbırakırlarmı?
    Ben bu soruya sağlıklı bir cevap bulamadığım için burda tekrar sordum.
    Çünkü Fatih İstanbulu fet ettikten sonra ordakı Hiristiyan ve diğer inançlara Adeletli davranmış ve hiç bir haklarınıde kısıtlamamış.
    Fatih Dindar ve Adeletli bir Padişah olduğu için Ayasofyayi Camiye çevirmesine yani başka inançların haklarına hassasiyeti ile ters düşeceğine halen daha pek ihtimal vermiyorum.
    Sağlıcakla kalın.

    • “Fetihten önce Katolik meshebi, diğer meshepten olan Hırıstıyanların ibadetine dahi engel olurken Müslümanları rahatbırakırlarmı?”
     Nurdan abla bi dediğin öbür dediğini tutmuyor!
     Hani “haçlılar bizim camimize, bilmem neyimize, oramıza buramıza dokunmaz”dı?
     Şimdi de her yanınızı mıncıklardı diyorsunuz, hey allahım yarabbim…

 4. Her icraata karşı çıkmaya şartlanmış sözde muhalif ağızlara kalsa zaten hiçbir işin acelesi de yok lüzumu da; muhalefette yan gelip yatmak adet olduğu için iktidarın sallana sallana yaptığı işler bile bunların başını döndürüyor; allah akıl fikir versin hepsine!

 5. Bu kanunların acil çıkması lazım fehmi bey. fetöcüler medyada cirit atıyor. baro üyeleri şehitler için gık demezken teröristleri savunuyor, ama sizdeki rahatsızlığı anlamadım, niye bu gocunnmalar acaba.( yayınlamayacaksınız ama ben gerçekleri söyleyim)

  • Kaç tane baro üyesi teröristleri savunmuş? Sallamayın. Baroların kalite sorunu olduğu doğru da iktidar çok mu kaliteli sanki.
   Demek ki fetöcüler medyada cirit atıyormuş. O halde muhalif medyayı da sosyal medyayı da susturmak lazım diyorsunuz. Bu faşist önerinizi kendinize saklayın.

  • Sizin bahsını ettikleriniz yani “Retocular” sosyal medya ve ortalıkta cırt atmaların atiyorladı’da! Fakat, oralardan kovulunca hatta dünde Facebook’un sahibi sayılarını ve ne yaptıklarını nerden yönetildiklerini açıkladı…. bunu anlami ordanda kolvulacak olmaları.
   Buraları senelerdir küfürlerin ve hakaretleri ile süslüyenler, ortadan kayip oldular bazi, kıyıda köşede kalanlarda temizleniyorlar.
   Bundan böyle onların sosyal medyaya ihtiyaçları kalmadı.
   Fakat, sosyal medyayı teknoloji vb gibi ihtiyacdan kullananların sosyal medyaya ihtiyacı var.
   Sizlere gelincede küfürlerinizi HAVUZDA SERGILIYEBILIRSINIZ….
   ALLAHU TAÂLA DÜNYAYI sadece sizler için yaratmadı.
   Çünkü bunu öbür tarafa biraktı

 6. AKP ayrıştırarak ve bölerek kazanıyor uzun zamandır. O yüzden bölmeye ve ayrıştırmaya ötekileştirmeye var gücüyle devam ediyor.
  Yalnız bölerek safları sıklaştıracağım derken bu yöntemin ters tepme ihitmali de var.
  AKP kazdığı kuyuya MHP yle beraber düşer mi düşer.

 7. Korona sebebiyle artık namazda safları sıkı değil mesafeli tutuyoruz; yaklaşık 4metrekarenin ortasında bir kişi kıyama dursa buna ne sultan ahmet yeter ne de ayasofya dayanır; iyisi mi stadyumlar falan kullanılsın bu işler için, ya da ne biliim yenikapı maltepe gibi meydanlarımız…
  Haa, namaz vakitlerinde gelen müminler için ayasofyayı gezmek ücretsiz olsun en azından!

 8. Sosyalmedya kapansa ne olur açık kalsa ne olur; sonuçta malzeme ve koku hep aynı…
  “Rahatsız edici sayılan filmler ve dizilere başka yollardan da erişmek mümkün üstelik.”
  diyor sayın yazar;
  iyi ya işte isteyen oralardan erişsin, istemeyenler için de yasaklanmış olsun!
  İtirazı olan?

 9. “Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bir üniversiteyi kapattı.”
  Asıl kapatılması gereken kurum da işte hala yerli yerinde duruyor ama kapatmak ise kimsenin aklına bile gelmiyor.
  “…genellikle muhafazakar bilim insanlarını -ve öğrenci olarak da aynı kesimin çocuklarının bedavadan ve sınavsız olarak devletin başka eğitim kurumlarına dağıtılması…” ve bu üçkağıtçılıkların ödüllendirilmesi sizin için pek sorun değil galiba?
  Nerde bi vatan haini haramzade varsa, memleketi yakmış yıkmış, darbeye kalkışmış, milletin kanını dökmüş kim varsa hemen çolukçocuk demeden meb kadrolarına ve devlet üniversitelerine şaaak diye doluşturuveriyorlar; bir allahın kulu da demiyor ki yav sınav nerde, liyakat nerde, kul hakkı nerede?
  Daha hala bsv imiş, muhafazakarlarmış da estek köstek!
  Utanma arlanma demişsin, hak getire…

 10. Hayırlı işte acele ediyorlar besbelli !
  İşsizlik ,ekonomi,adalet gibi konular aceleye gelmez bu saydıklarım bekletilir.
  Adalete faydası olmayacak baro meselesi de böyle birşey bekletilmemeli iktidar açısından çünkü gereksiz bir iş onun için acil bir şekilde meclis çalışıp halletmeli.Yığınla mesele var acil olması gereken .insanın aklıyla dalga geçiliyor.bizim olsun benim olsun ama asla beraber olmasın bakışı hakim bu ülkede keşke iman ettikleri petgambere baksalardı.medine sözleşmesi gibi….

 11. “AK Partili avukatlar bir baroda, MHP’liler öbüründe yoğunlaşacak, geriye kalanlar da “CHP’li” damgasını yiyecektir.”
  Halihazırdaki gibi tüm baroların chp li görünmesinden çok daha iyi bir şeydir bu yeni gelen düzenleme! İtirazı olan?

 12. Önceden dış fiansmana ihtiyaç duyuluyordu bundan dolayı da temkinli davranılıp uluslararası finans çevrelerinin tepkisini çekecebilecek davranışlardan kaçınılıyordu. Türkiye’de uluslararası yatırımcılar, yılın ilk 5 ayında 40 milyar liralık kağıt sattılar ve Türkiye’yi terk ettiler. Yabancı yatırımcıların Türkiye’de kazanç imkanlarının kalmayıp kendi ülkesine dönmesi ülkede milliyetçi ve şoven söylemi tetikledi. Erken seçime kadar ekonomik krizi erteleyip seçim sonrası kriz patlayabilir.

 13. Atı alanın üsküsarı geçmesi bu sefer çok zor olacak.
  İktidar sosyal medya düşmanlığı ile ayağına bazuka sıkıyor..
  Türkiye 20 yıl öncesinin türkiyesi değil
  Anlayacaklar çok iyi anlayacaklar.
  Ayasofyayı açmanın fatihin mirasına sahip çıkmak değil sadece seçim yatırımı olduğunu cümle alem biliyor.
  Üniversite kapat sosyal medyayı kapat Ayasofyayı aç.
  Seçim kazan hadi oradan

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız