Ayçiçek yağı neden pahalı, insanlarımız ve iki dev uçağımız neden Ukrayna’da mahsur? Cevabı bu yazıda…

29
Reklam

Gözlerimizin önünde cereyan eden nice olay var, bunlardan biri geniş alana yayılan etkileri sebebiyle beni ötekilerden daha fazla rahatsız ediyor.

O da şu: Öngörü eksikliği

Herhalde dikkat ediliyordur: Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir yandan, milli savunma bakanı Hulusi Akar diğer yandan, Ukrayna’da mahsur kalan insanlarımızla ülkemize ait başka değerlerin tahliyesini sağlamak için çırpınıyor.

Dışişleri bakanı Çavuşoğlu savaşın çıktığı andan başlayarak bugüne kadar 11 bin 841 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Ukrayna’dan ülkeye gelmesinin sağlandığını açıkladı. 204 kişi daha yoldaymış. Geride galiba 6 bin kadar insanımız kalmış… 

Milli savunma bakanı Akar da dün Ukraynalı mevkidaşı ile bu konuyu görüştü. Onun talepleri arasında tahliye için Ukrayna’ya gönderilmiş iki adet dev askeri kargo uçağının geri yollanması da var. Böyle sıkıntılı gelişmeler sırasında kullanılmak üzere edinilmiş uçaklar savaş başlayınca insanları tahliye için gönderilmiş; o kadar gündür Kiev havalimanında tutuluyor. Uçakların Rusların yeni bir saldırısında kazaya uğramaları pekala mümkün.

Öngörü eksikliğinin sonucu bunlar…  

Onlar ve biz

Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağını ABD ile Avrupa’nın öngördükleri her geçen gün biraz daha belli oluyor. Saldırıya uğrayan Ukrayna’nın yönetim kademeleri de hazırlıklıymış; bu da direnişin seyrinden anlaşılabiliyor.

Reklam

Washington Post (WP) gazetesi dün Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı öncesi ve sonrasında ABD’nin hazırlıklarıyla ilgili ayrıntılı bir haber yayınladı. Saldırı öngörülmüş ve direnişte işe yarayacağı düşünülen silah ve malzeme zaman içerisinde Kiev’e ulaştırılmış. 

Haberde, savaş çıkınca Joe Biden’in Kongre’den Ukrayna için talep ettiği 10 milyar dolarlık insani ve askeri yardım paketinden söz edilirken, “Bununla daha önce gönderilmiş silahların takviye edilmesi de mümkün olacak” ayrıntısı da yer alıyor.

Batılı ülkelerin Ukrayna’da iki haftadır yaşananlara hazırlıklı olması sürpriz değil. Ülkelerin ilgili bakanlıkları yanında dünyanın değişik yörelerinde çıkabilecek sorunlar üzerine kafa yoran uzmanları çatısı altında barındıran kurumlar da bulunuyor. Kurumların açık-gizli raporlarında her olası gelişmeye göre uygulanabilecek değişik senaryolara yer veriliyor.

Gazeteye ancak isimlerinin paylaşılmaması şartıyla konuşan devlette görevli kaynaklar son zamanlarda üzerinde çalışılan senaryoyu paylaşmışlar. “Rusya saldırılarında yeni bir devreye geçer ve direnişi bastırırsa ne olur?” sorusuna cevap teşkil edecek bir senaryo bu. 

Ukrayna’nın seçilmiş cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin ülkesini terk etmek zorunda kalması durumunda Polonya’ya geçmesi ve orada ‘sürgünde hükümet’ oluşturarak direnişi dışarıdan yönlendirmesi planlanmış…

Zelensky’nin “Rusya’nın 1 numaralı hedefi benim” açıklamasına uygun bir plan…

Amerikalılar kendisine başkent Kiev’i terk edip şimdiden Polonya sınırındaki Lviv kentine geçmesi telkininde de bulunmuşlar. Zelensky’i korumakla görevli olanlar cumhurbaşkanı ile hükümet üyelerini güvenlikli bir yere götürmeye hazırlıklıymışlar. Ukraynalı bir kaynağı, WP’ye, “Zelensky şimdiye kadar bunu sürekli reddetti” demiş… 

Şaşılacak bir yön var mı buraya kadar aktardıklarımda?

Reklam

Bence yok.

Her şey olup bittikten sonra ön hazırlıkların daha geniş ayrıntıları da ortaya çıkacaktır.

Afganistan’da, Irak’ta hep böyle olmuştu.

Kendi çevremizde olup biten veya diğer ülkelerden daha fazla bizim ülkemizi ilgilendiren nice gelişmeye bizim hazırlıksız yakalanmamız şaşırtıcı.

Şimdilerde Ukrayna’daki vatandaşlarımızı tahliye etmek ve savaş başladıktan sonra gönderilen iki dev kargo uçağını geri almak için çabalayan dışişleri ve milli savunma bakanları, Rus ordusu Ukrayna’ya girdiğinde Afrika’da ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanındaydılar.

Afrika’da…

Demek ki, Cumhurbaşkanlığı’nın ve bakanlıkların ilgili birimleri, hükümete politika alanında destek veren resmi, yarı resmi veya özel kurumlar, Ukrayna’ya saldırıyı öngörememişler.

Ayçiçek yağı neden pahalanıyor?

Öngörüsüzlük başka alanlarda da kendini dışa vuruyor.

Günlerdir ülkemizde çarşı-pazar ayçiçek yağı konusunu tartışıp duruyor. Ayçiçek yağı fiyatı aynı markette bir gün içerisinde birkaç kez değişiyormuş. Halk “Bu kadar pahalılık olur mu?” diye homurdanıyor, gazeteler ve televizyonlar konuyu marketlerin açgözlülüğü ile açıklıyorlar.

WP gazetesinin, ayçiçek yağının neden pahalılandığıyla ilgili de bir haberi vardı dün.

Yalnız Türkiye’de değil, ABD’de ve ayçiçek yağı kullanılan bütün ülkelerde ayçiçek yağı pahalı hale geliyormuş.

Haberin girişini birlikte okuyalım:

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, bölge dünyanın en fazla buğday ve bitkisel yağ üreticisi olduğu için, ABD’deki gıda maddeleri fiyatlarını daha da artıracak. Müdahale ortamı aylar ve belki de yıllar sürdüğü takdirde üretim duracak ve yeniden eski haline dönmesi zaman alacak.”

ABD bu gelişmeye de hazırlıksız yakalanmamış, öngörü eksikliği yok.

Consumer Brands Association adlı kurumdan biri, WP’ye, gıda alanında ABD’nin kendisine yeterli olduğunu, ancak Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali global ekonomiye zarar vereceği için bu konunun önem taşıdığını söylemiş…Fırınlar ve pastaneleri çatısı altında toplayan bir kuruluş da, WP’ye, içinde buğday, mısır, yulaf, arpa, çavdar gibi tahıllar bulunan her şeyin fiyatlarının tavana vuracağı yolunda görüş açıklamış…   

Haberde Rusya ve Ukrayna’da üretilen tahıl ürünlerine en fazla ihtiyaç duyan ülkeler listesi de yer alıyor. 2021 Ekim ayındaki verilere göre, Türkiye buğday ihtiyacının %69’unu Rusya’dan, %15’ini Ukrayna’dan karşılıyor; Kazakistan (%99) ve Gürcistan (%94) Rusya buğdayına daha fazla bağımlı.

Washington Post’tan..

Rusya ve Ukrayna’da işlerin bu yöne doğru evrileceğini öngöremediğimiz için bizim piyasalar ABD’den ve AB ülkelerinden daha fazla etkilenecek gibi…

ABD biraz da bizdeki enflasyon yüksekliği için endişeli sizin anlayacağınız…

Öngörüsüzlük kadar kötü bir şey yok.

ΩΩΩΩ

Reklam

29 YORUMLAR

 1. Zampiyonlar liginde liderliğimiz devam diyor…
  Biz Avrupa dan daha ucuz akaryakıt kullansak da tarımda çok çok başarılı olsak da Zampiyonlar liginde liderliğimiz devam ediyor.
  Bir zamanlar tarım da kendi kendine yeten ülke iken ne oldu da bu hale beldik hiç düşünen oldu mu acaba özellikle de yöneticilerimiz. Geçen yıl hasat dönemimde kendi çiftçisinden 3 tl almayıp dışardan 4 tl ye buğday ithal eden tmo dan , kepek ekin diyen bakan dan tutun da gübre zamları bir yılda yüzde beş yüz artarken görmezden gelen sn. cb. acaba şimdi durumum farkına vardı mı, iş işden geçse de zararın neresinden dönersen kardır deyip gerçeklerle yüzleşecekler mi yoksa nass da olduğu gibi hatada ısrara devam mı edecekler.
  Şimdi de ayçiçekyağına hücum eden halka fatura kesiliyor, halk neden hücum ediyor ,yarının ne getireceğine güveniyor. Bitkisel yağ sanayicileri derneği başkanı bir-iki aylık stok var diyor, Maliye ve hazine bakanı temmuza kadar yağımız var diyor, temmuza kadar yağımız varda neden 30 gemi ayçiçekyağı geliyor. Bu durumda ne yapar halk…

 2. ÖNGÖRÜ DEMİŞKEN:
  SİHALARIMIZ TAMAM AMA
  KANALİSTANBUL DA HIZLA TAMAMLANMALIDIR!

  • bUNCA DERT VARKEN KANAL İSTANBUL YAPILABİLİR Mİ?
   DERTLERE ODAKLAN
   MAZOT 5 LİRA DEVLETİN ALDIĞI SIRF KDV 0,76 TL * MİLYONLARCA LİTRE
   MAZOT 21 LİRA DEVLETİN ALDIĞI SIRF KDV 3,28 TL * MİLYONLARCA LİTRE
   % 430 GELİR NERDE BOYLE BİR KAR
   ADAMIN AKLINA GELMEZ Mİ AKP 5 Lİ ÇETEYİ İŞTE BÖYLE BESLİYOR.
   VATANDAŞ ÇİLE ÇEKSİN ELİT AKP LİLER SEFA SÜRSÜN
   BU DÜZEN BÖYLE GİTMEZ KUL SORMAZSA RABBİM SORAR BUNUN HESABINI
   SONDAN BİR ÖNCEKİ ÇIKIŞ BUGÜNLER ARTIK YÖNETİM İÇİN .

 3. Çeçenler’den ve Kadirov’dan sonra Putin Suriye’den de ayda 200-300 dolara paralı asker topluyormuş Ukrayna’’da katliam yapmak için. Çapulcu takımı, yüz karası reziller.

 4. Savaş çanlarının daha güçlü işitildiği dünyamızda en kritik meselelerden biri gıda meselesi. Ve En az savunma sanayi kadar stratejik.
  Pandemi derken, savaş derken dünya ekonomisi yer yerinden oynarken spekülasyonları önlemek mümkün değil. Üç beş twitle millet gaza getirilebiliyor. Hızla tüketilen ve stoklanan mal piyasadan çekilince doğal olarak yeni ürünler arz talebe göre fırlatılıyor.
  Türkiye ekmeğini yapacak unu bulmakta sıkıntı çekecek bir ülke mi? İzlanda’da mı yaşıyoruz da Ukrayna’nın buğdayına bağımlıyız?
  Yeni Tarım Bakanı durumun kontrol altında olduğunu söylüyor:
  “Alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yapılmış, ayrıca ayçiçeği yağ ihracatı da durdurularak, mevcut stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak şekilde yönetilmesi sağlanmıştır.” demiş.
  Vatandaşın yeni bakandan ilk beklentisi döneminizde tarımsal planlamanın sistematik hale getirilmesi. Tarımsal endüstirinin desteklenmesi ve fahiş fiyat artışlarının,  spekülasyonların  önüne geçilmesi.
  Yeni pandemiler gelmeden, Yeni savaşları beklemeden Bizim derhal tarımda kendi kendine yetebilen ülke olmamız, hatta bir tahıl ambarına dönüşmemiz şart. Tarım Bakanlığı, başka hiçbir işe bakmamalı, sadece tarıma odaklanmalı.Üretim seferberliği başlatılmalı.Tarım konusu, milli beka konusu haline getirilmeli.
  Muhalefetten bi beklentimiz yok zaten. Yine herzamanki gibi bu iktidar çözer.

 5. Zam gelecek zam gelecek bugün akşam zam gelecek, zam gelecek.

  “oynatmaya az kaldım doktorum nerde gelen zamlar yüzünden çıldıracağım.”

 6. Doları 14 tl altında tutmak için 4.5 milyar dolar para bozdurdular.

  Taşıma su ile değirmen dönmez.

  AKP’den kurtulun. Muhalefetten gelecek ehil insanlarla ekonomi yoluna girecek.

  Şunu iyi bilin AKP ile ekonomi düzelmez battıkça batacağız. Ehil dürüst insanlar AKP ile işbirliği yapmazlar kaçarlar çünkü bunca yolsuzluk ve Adeletsizlik işlerinden yargılanacağından AKP’de dürüst insan kalmadı.

  Mart, Şubattan daha kötü olacak. Nisan, Marttan daha kötü olacak. Mayıs Nisandan daha kötü olacak.

 7. İKİ GÜNDE– İKİNDİYE
  Malumunuz Ukrayna ile yatıp Rusya ile kalkıyoruz.
  En son rivayet, Rusya savunma bakanı Şoygu Putin’e
  işgal öncesi “Ukrayna’yı iki(2) günde işgal ederim” demiş.
  Bu vaadini gerçekleştirememesi üzerine, aralarında küfür ve tehdit de kullanılan tartışma yaşanmış.
  Rusya’da dini jargon olsaydı “Pazar ayinini Kiev’deki katedralde gerçekleştirecegiz “diyebilirdi.
  Bizimkiler bir(1) gün bile dolmadan bu işi yapıyorlar!
  “İkindiyi Emevi camiinde kılacağız” diyorlar.
  Neden öğle değil de ikindi?
  Pudrayı az mı çektiler?

 8. PTN–22
  Laboratuvar ortamında üretildi.
  En öldürücü virüslerden biri.
  Maske hiçbir işe yaramıyor.
  Tek çaresi karşısında birlik, bereberlik, dayanışma.

 9. BİDEN GÖZÜN AYDIN

  “Türkiye buğday ihtiyacının %69’unu bu iki ülkeden karşılıyor;” demiş yazar, aynı veya benzer ifade sözcü gazetesindeki kaçak yapı uzmanı yazar tarafından da dile getirilmişti. Bazıları da bana kızıyor, sevgi dolu değilmişim falan. Şimdi siz bu ibareden ne anlıyorsunuz. Türkiye de buğday üretilmediğini tamamına yakınının dışarıdan alındığını anlama ihtimali var. Zaten yazar oranları da yanlış yazmış, 69 rusyadan 15 ukraynadan %84 yapıyor ya neyse. Sonuç olarak Türkiyede aslında buğday üretimi var ama muhaliflerin asla yazmadığı bir makarna un ihraracatımız söz konusu. Yani gerekirse ihracat durdurulur buğday ihtiyacı karşılanır.
  Ben yine de okuyuculardan özür dileyeyim. Çünki ben türkiyede yaşamıyormuşum, hiç yaşamamışım. Biz tarımda kendi kendi kendine yeter ülke imişiz, hatta sabah bir sanatçı ” zeytin yağı ülkesiyiz bu yağın fiyatı ne, eskiden bedavaya yakın alırdık” falan yazmış. Onbinlerce beğeni ve destekleyici yorum almış. Oysa benim çocukluğumda nedense ayçicek yağına zeytinyağı derdik. HAtta bakkal olan amca oğlu ile konuşurken hiç unutmuyorum şöyle bir cümle kurdu ” Aslında zeytinden yapılan gerçek zeytin yağıda var ama çok pahalı onu istanbulda zenginler alıyor” Bir anımda öğretmen olarak tayini çıkan dayımın komşunun ikram ettiği muzu kabuğu ile ısırma hikayesi. Gerisi küfürlü olduğu için anlatmıyorum. Yazın birkaç kilo domates kışın lahana ve pırasa yerdik. Evet unu çuvalla alırdık ama ucuz olduğu için değil, bakkaldan daha ucuza toptancıdan aldığımız için.

  • Haklısın HD kendimize gelip ciddi bir program ile
   Çözüm üretmek.
   Eğer buğdayda supvansiyon var ise ki öyle diyorlar o zaman kes ihracatı sübvanse edeceğin tutarı çiftçiye destek olarak ver sorun çözülsün.
   Akıllı adamlar lazım hesap yapmasını bilen adamlara ihtiyaç var.

  • Türkiye ithal ettiği buğdayın yüzde 69’unu bu iki ülkeden alıyor. Bunda neyi anlamadınız? Yarın buğday, un ve ekmek sıkıntısı olacak muhtemelen. O zaman da pasta yesinler diyecek saraylılar, ama o biraz sıkar.

   • fırınların ekmek üretiminde kullandığı buğdayın kaçta kaçı ithal. Ayrıca %69 değil 85. pasta yemek için önce toplama çıkarma öğrenmeniz lazım

 10. Tek ongoru lu insan Bill Gates çıktı .Adam yeryüzünün her tarafında ekilebilir tarım arazisi topladı.Gordu gelecekte büyük bir kıtlık ve gıda sorunu yasanacak .
  Tüm ülkeler biz dahil halen sorunun farkına varamadık.Bunu gormeseydi zaten büyük adam olamazdı.
  Artık kavgaları bırakıp calismaya başlamalıyız .
  İktidar muhalefet ziraat odaları ,yan gelip yatan emekli maaşı ile tarlasını ekmeyen çiftçi vatandaşımız.Hepimiz artık sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz .Başta iktidar kavgayı bırak hangi gerçek teşvikleri vereceksin.Gumruk vergisini sifirlayacagina vergiden alacagin bedeli gerçek çiftçiye ver.Ornegin mazot 5 lira iken aldığın KDV Fiat 20 TL ye çıkınca 4 kat arttı.
  Yap hesabını indir KDV yi .
  Fırsatçılık yapma .Daha neler neler ey ziraat odaları bırak dedikoduyu proje uret .Aldığın parayı helal ettir.
  Haydin….

 11. Sayın Koru ,
  Bilen bilmeyen her kafadan bir ses çıktığı ortamda yapılanların sonuçları üzerine bu tip değerlendirmeler yapmak mümkün ise de doğru olduğu anlamına gelmez.
  % 69 bağlı olmadığımızı aşağıdaki linkteki haberden görebilirsiniz.
  https://www.google.com/amp/s/m.haberturk.com/bugday-uretimi-neden-yetersiz-3289875-amp

  Diğer taraftan bütüm mudiler bankalara koşar parasını çekmek ister ise bankalar da bu talebi karşılayamaz. Dört aylık ayçiçeği yağı ihtiyacınızı fiyatı artacak diye marketlere hücum.ederek karşılamaya çalışırsanız fiyatlar artar. Zira ekonominin en temel prensibi arz ve talep denklemidir.
  Bazı şeyler öngörülemez. Zira bir çok küçük ayrıntı bir anda harekete geçer. Olasılık hesapları tutmaz. Avusturya veliahtının bir Sırp milliyetçisi tarafından öldürülmesinin dünya savaşına neden olacağını kimse akıl edemezdi.
  Olacak ile öleceğe çare yok denmiştir.
  Allah sonumuzu hayr etsin diye dua ederiz de hayr a adım atarmıyız orası muallak !

  • Sayın yazar ülkemizde tüketilen veya ihtiyaç olan tahılın yüzde 69 ithal demiyor, bunu iddia etmiyor, ithal edilen tahılın yüzde 69 luk kısmın bu iki ülkeden karşılandığını belirtiyor, kaldı ki o zaman grafiğe bakarak Kazakistan’ın hiç tahıl üretmediği sonucuna mı varacağız.. yani işin özü grafikte veya yazarda bir hata yok…

 12. Kolektif yönetimin yani demokrasinin olmadığı yerde her şeye tek adam karar verir , dolayısıyla ne öngörü olur ne arkagörü olur ! Geçiniz !
  Ever, Ukrayna savaşı başladığı zaman devlet gerçekten dünyanın öbür ucunda geziyordu !
  Bizde istim arkadan gelir ! Bunu da geçiniz !
  Tahıl ürünleri ve yağ kıtlığından bahsediliyor ; sorun değil, biz de pasta yeriz , tereyağı yeriz!
  Bunu da geçiniz !
  Benim bir kaç günden beri takıldığım nokta başka; Allahü Teala bu Putin denilen ve çağımızın Firavunu , vebası, belası, Nemrutu vs. olan bu şeytana neden müdahale etmiyor!?
  Öbür dünyada ebediyen cehennemde kalması , bu yaptıklarının cezasını karşılar mı, pek zannetmiyorum !
  Öte yanda bu zulümlere , ölümlere maruz kalan suçsuz , günahsız insanların durumu ne olacak ? Onu da bilmiyorum !
  Bilenler varsa lütfen söylesin .
  Selamlar, iyi günler

  • Matrakçı banbaşı, gerçekten güldürdün beni, allah da sana güldürsün emi!
   “Allahü Teala bu Putin denilen ve çağımızın Firavunu , vebası, belası, Nemrutu vs. olan bu şeytana neden müdahale etmiyor!?” demilsin de;
   Allahü Teala senin uşağın mı koruman mı?
   Sürekli alacaklısınız bakıyorum, ona ne verdin de ne istiyorsun????
   Beğenmiyorsan almazsın, olur biter:))))

 13. Gerçekten uçuşa geçtik Benzin, Mazot, yağ, buğday fiyatları ile uçuşa geçtik kimse bizi tutamaz.

  Mart, Şubattan daha kötü olacak. Nisan, Marttan daha kötü olacak. Mayıs Nisandan daha kötü olacak.

 14. Öngören sadece Ankara mı olmalı yoksa, il bazında belediyeler de elini koymalı taşın altına..?????
  Lale ekerdik taa İbrahim paşa zamanından beri?, bügün gördükki laleden çıkmaz mış ne yağ ne çekirdeği.
  Lale dikerken diksemiydik yanına birazda ayçiçeği!..?
  Biraz patlıcan yanına domates, birde karpuz?,
  Yemede yanında yat ya da,
  Yan gel Osman yan yat???.
  Not:belediye ayçiçeği eksin demiyorum bak?
  *Ayçiçeği tarlalarına bina!? diktirmesin!
  *Maydanoz lahana yeşillikleri, köylünün ektiğini şehirde satabilmesinin altyapısını oluştursun! (Köylü pazarı organik pazar!? Vardı sol belediyelerde zaten)
  *Su elektrik altyapısını denetlesin, elinde veri olsun.
  #belli ki bundan sonra kendi yağında kavrulmak! Cümlesi çok kurulacak?
  Yeterki seçmen de elantirik kesikti çalışamadım örtmenim? bahanesi üretmesin!

  • Ekmeyi dikmeyi geçiniz.
   Kesmesinler yeter.
   Hemi alantiriği, hemi zeytinleri.
   “Onlar yönetime geldiklerinde ekinleri ve nesilleri
   yok eder.” Bakara-205

 15. Savaş olacak,Bütün dünya yıkılacak ,yanacak.heryerde enflasyon dizboyu.(Daha yeni İngiltere de %40 enerjiye zam geldi enflasyon %7)
  Bütün Avrupa o kadar önförülü ki bütün enerji vanalarını Rusya nın eline verecek.
  Çok öngörülü ABD ,AB savaş geliyor geeşcek diyerek Ukranya yı elleriyel teslim edecekler.
  Bizim 2 uçağı tahliye uçağımız kaldı öngörüsüzlük.
  Herhalde 3. dünya savaşı çıkacak ama bize hiç yansımadan önfürülü olmamızı bekliyor.
  Aman aman yandaşlara yandaş derken ,bizde yandaşlar kadar gözü kapalı hale gelmeyelim
  Not:Türkiye nin Buğday daki ihitiyacı Dünaynın en büyük ünlü mamul ihracatcısı,yani buğday alıp işleyip ihraç ediyor.Yoksa Türkiye kendi kendine buğday da yeten bir ülke.
  İş zpra girerse Türkiye unlu mamul ihracatını yasaklar olur biter o kladar merak etmeyin
  ABD hala Rus petrolunu alallım mı almamyaılım mı diye tartışıyor ona çare bulalım.

 16. Geri kalmışlığın vitrin süsüdür. Şükür ki biz ilk onlara girmeye giden yoldaymışız? yönetim öyle diyorsa inanmak durumundayız.
  Birde hızlı giden atın şeysi hikayesi vardır. Yol nereye götürürse oraya gidilmez!
  – dünyada nassı lsa bol emtea gıda var, ver parayı???..
  – boruyu döşedim dört bir yandan ammaaann, ne gerek var ottan dumandan güneşten rüzgardan… Fosilden yakıt mı? Hangi inekten???
  İnek mi kaldı ki?
  – yakıt pahalı vergi ondan pahalı!!! Arabaya vergi başka şey yakıta vergi bambaşka!?
  Banane ben gelirimi alırım arkadaşşşş!!!
  Dersen ne olur bak:
  **Çifçi mazotu pahalı alıp tarlayı…
  **Kendi şehrinde kendine yetecek gıdayı temin edemediğin için Antalya’dan Malatya’dan sebzeyi meyveyi..
  **İç Anadolu’dan en azından kurugıdayı (depolamadığın da çıkarsa birde seyreyle)..
  ##dağıtamazsın tren raylarını döşememişsen önceden##
  ##getirmez kamyon şöföörr istemeden##
  Örnek mi, kamyondaki yük :10000 lira etmez!
  Taşımaya kalkarsan zaten 11000 masraf değmez!?
  Demem o ki, kendine yetecek kadar öngöreceksin herşeyi önceden!
  Rakamlar mı, Yıl sonuna kadar şu rakam dersin olur biter. Yeterki zamanı oku sen?

 17. Hayranım senin öngörüne fehmi bey ahmet abeye veya abd ye danışıp haraket etseydik türkiyeden güzeli yoktu değilmi.

 18. Haberler can sıkıcı. Maalesef çok zor bir dönem ve son derece beceriksiz bir yönetim altında giriyoruz bu döneme. Her alanda Türkiye’nin kaynaklarını çar çur ettiler. Yazın yan gelip yatan ateş böceğinin hikayesine döndük. Şimdi kış geldi, çalışanlar kazanacak, bizim gibi yan gelip yatanlar bedel ödeyecek.

 19. Öngörüsüzlük..?

  Üstad bana dedi herhalde;doğrudur bu yaşananları öngöremediğim doğru bir tespit.

  Ukrayna’da mahsur kalan vatandaşlarımızın sayısı hakkında da bir bilinmezlik var galiba, çünkü bakan konuyu gündemine aldığı ilk açıklamasında 14000 kişi olduğunu açıklamıştı 6000 kişi nereden çıktı acaba. İki kargo uçağı için de biz önden gidelim organizasyon arkadan gelir nasıl olsa diye düşünmüş olmalılar.

Yoruma kapalı.