İkinci tura doğru: İki turlu seçimlerde rakipler ikinci tura eşit şartlarda girer

44
Reklam

En zor iş, beklentilerin gerçeklerle ters düştüğü ortamlarda sağlıklı değerlendirmeler yapabilmektir. 

Tuttuğunuz takımın, şampiyon olabilmek için, kişiliğini defalarca ispatlamış bir hocayı iş başına getirip en iyi oyuncuları transfer ettiği halde makus kaderini bir türlü kıramadığı hiç görülmedi mi?

Ya da, bir önceki sezonda şampiyonluğu kıl payı kaybetmiş başarılı bir takımın, hocası ile oyuncularının tamamını koruduğu halde, yeni sezonda ilk dört takım arasına girmekte bile zorlandığı, birkaç yıl önce şampiyonluk yaşamış bir başka takımın küme düşme tehdidi altına girdiği?

Başlarda talihsiz yenilgiler tattığı için taraftarına endişeli haftalar yaşatmış bir takımın, arkalardan gelip önüne geleni yenerek, liderliği sürekli elinde tutan bir başka takımın iddiasını boşa çıkarttığı hiç mi olmadı?

Kimseyi kırmak istemediğim için bu sorulara cevap teşkil edecek takımların adlarını vermeyeceğim. Şu kadarını söylemekle yetineyim: Sorularım gerçek olaylardan alınmıştır…

Futbol bu, olur böyle şeyler; siyaset ise farklı…

Öyle mi acaba?

Yukarıdaki sorularımın herbirinin iz düşümleri siyasi hayatta da defalarca yaşanmıştır. Çok etkili konuşan liderlere sahip ya da milli takım havasında saygın isimleri bünyesinde toplamış partiler başarısızlık yaşarken, seçimlerde defalarca yenildikten sonra kendini toparlayıp başarıya ulaşmış niceleri var.

Reklam

Dünyada da var, bizde de var.

İki turlu şampiyonluklarda ilk turda rakibine yenilmişken ikinci turda aradaki farkı ortadan kaldırmış, bütünüyle kötü giden bir maçı son birkaç dakikada atılan gollerle galip tamamlamış  takımlar olduğu gibi, siyasette de yenile yenilene yenmeyi öğrenmiş, her yediği darbeden sonra silkinip kendine gelerek yeniden ayağa kalkabilmiş siyasiler ve partiler olduğunu biliyorum.

Sözün kısası şu: Cumhurbaşkanlığı seçimi henüz sona ermedi. Seçilebilmek için gereken ‘%50+1’ şartını dört adaydan hiçbiri yerine getiremediği için seçim ikinci tura kaldı. Evet, adaylardan biri ilk turda kazanmaya epey yakındı, ancak ikinci gelen aday da ilk kez ipi göğüslemeye çok yakın bir performans sergileyebildi.

Bundan sonraki tur ilk turdan önde çıkan iki rakip arasında geçecek. İlk turun birincisinin eksik kalmış oyunu telafi edebilmesi kadar, ikincinin de onu gerileterek seçimden cumhurbaşkanı olarak çıkması pekala mümkün.

Zaten iki turlu yarışmaların sebebi de bu ihtimalin varlığıdır.

Günümüze gelirsek…

Pazar günü yapılan seçimden kamuoyu yoklamalarına da yansıyan beklentilere ters bir sonuç çıktı. Gerilemesi, ilk turda yenilmese bile ikinci tura ilk turun ikincisi olarak çıkması beklenen aday yarıdan biraz az oy alarak önde çıkma başarısı gösterdi.

İki hafta sonra -28 Mayıs tarihinde- yapılacak ikinci tur seçimin favorisi o.

Reklam

Tayyip Erdoğan eksik kalan oyunu yeni ekleneceklerle telafi edip ikinci turda seçilebilir…

Aynı durum turun ikincisi Kemal Kılıçdaroğlu için de söz konusu ama. O da, çeşitli sebeplerle oyunu kendisinden esirgemiş veya ilk turda kullandığı oydan pişmanlık duymaya başlamış seçmenleri, kanaatlerini değiştirmeye zorlayarak, ikinci turu önde ve kazanarak bitirebilir.

İki turlu seçimlerde ilk turdan önde çıkan iki aday ikinci tura eşite yakın şartlarda girerler.  

Bizde daha önce hiç iki turlu seçim olmamıştı.

Yalnızca iki turluyu andıran iki seçim yakınlarda yaşandı.

AK Parti Meclis çoğunluğunu kaybettiği 7 Haziran 2015 seçimi ardından şartları zorlayarak altı ay sonra yeni bir seçim yapılmasını sağladı ve 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan ikinci seçimde oylarını 10 puana yakın artırarak yeniden iktidarını sürdürme başarısı elde etti.

İstanbul büyükşehir belediye başkanlığını 31 Mart 2019 tarihinde yapılan ilk seçimde az bir oy farkıyla kazanan CHP adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti’nin itirazı üzerine ve Yüksek Seçim Kurulu’nun tuhaf kararıyla 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan seçimde, oyunu 800 bin kadar artırmayı başardı.

Her iki olaya iki turlu seçim mantığıyla yaklaşırsak ilk turun fazla önemli olmadığını anlayabiliriz.

İki turlu seçimlerde ikinci tur kartların yeniden karılarak yapıldığı bir seçimdir.

Tayyip Erdoğan yapılacak ikinci tur seçimin elbette favorisi durumunda; ancak Kemal Kılıçdaroğlu’na şimdiden yenileceği gözüyle bakmak büyük bir hata olur.

Nitekim, AK Parti, Cumhur İttifakı, Tayyip Erdoğan ve onları tutan medya o hataya düşmeye niyetli gözükmüyor. 

Kemal Kılıçdaroğlu farklı davransa da, CHP, Millet İttifakı’nın partileri -hiç değilse bir bölümü- ve destekçi medya ise havlu atmaya hazır görüntüsü veriyor. 

Gel de bu noktada altı defa başbakanlıktan olup yedinci kez yeniden ayağa kalkma ve siyasi hayatını cumhurbaşkanı olarak tamamlama başarısını göstermiş Süleyman Demirel’i hatırlama.

Rahmetli, ‘‘Futbol 90 dakikadan ibaret değildir, uzatmaları da var’’ dediği gibi, ‘‘Maratonu 42 km sanmayın, maratonu tamamlamak için 42 km koştuktan sonra 195 metre daha koşmak zorundalar; maraton 42 km 195 metredir çünkü’’ de demişti.

Cumhurbaşkanı hükümet sisteminde cumhurbaşkanlığı için yapılan seçim de iki turludur; seçimi ilk turda bitiremeyen ikinci tura rakibiyle eşite yakın şartlarda girer… 

Demokrasi sürekli bir yarışı gerektirir.

İnanmayan, Tayyip Erdoğan’ın siyasi serüvenine yakından baksın.

ΩΩΩΩ

Reklam

44 YORUMLAR

 1. Son iki haftada sonuç değişir mi göreceğiz. Tahminim Erdoğan alır. Belki böylesi daha iyi. Bu enkazı kaldırmak kolay değil. Ancak muhalefet seçime asılmalı ve yakın bitirmeli, 48-49 oranıyla ki, Erdoğan tökezleyince görevi güvenle alabilsin. Bu iktidarın yapacağı fazla bir şey yok. Artık hep hata yapıyor ve her alanda ülkeyi zora sokuyor. Halk da güvenini kaybetti iktidara, ama acaba diye son yalanlara inanarak oy vermeye devam ediyor. Ama bilenler bu yönetim tarzıyla gidilecek yer olmadığını biliyor zaten ve pozisyonunu ona göre alıyor. Muhalefetin görevi yakın markaj yolsuzluklara engel olmak, yapılan yanlışları yalanları ve dalavereleri milletin gözüne sokmak olmalı. Bunu düzgün yapsa ve yapılması gerekenleri söylese yeter. Aslında iktidar bu kadar aç gözlü olmasa ve önerileri yerine getirse böyle çamura batmazdı. Ama aç gözlü ve doymak bilmiyor.

 2. Selam
  Sayın Koru mantık hatası yapmış. Bu makalesinin ana fikri, ikinci olan adayın ikinci turda kazanma mümkünatı; lakin verdiği iki örnek bu ana fikrin tam tersi, örneklerdeki Akparti ve İmamoğlu, önceki seçimde ikinci değil birinci pozisyonundaydı, birinciliği teyitlenmiş oldu.

 3. Millet partisi, sabırla doğruları anlatarak çalışın Bugün gördüğüm 3 CHP’li kişi oy kullanmaya Gitmemişler İşte sizi Böyle psikolojik yeniyorlar.

  Peygamber efendimiz bıkmadan anlatmış vaz Geçmemiş.

  Kanalların Hepsi uçuyoruz , kaçıyoruz diyorlar Şöyle düşünce ediniyorsunuz adam yine kazanır boşa oy vermeye gitmeyim diyorsunuz Bu şekilde Kazanıyorlar.

  Tunelin ötesindeki ışık göründü.

  Neden Bakanları bu sefer milletvekili adayı ettiler Çünkü seçimi kaybedersek Hiç olmazsa dokunulmazlığımız olsun dediler. (Demek ki onlardaki veride kaybetme yönünde)

  Neden CHP’nin Kuvvetli olduğu sandıklara itiraz ediyorlar oy sayımını yavaşlatıyorlar (onlarda ki veride Millet partisi birincilikle bitirme verisi var) yavaşlatarak Millet partisi kazandımı kazanmadımı diye yokluyorlar.

  Durmak yok Çalışmaya devam MİLLLETİN PARTİSİ, MİLLET PARTİSİ.

 4. Erdoğan seçimi kaybederse Terörist dedikleri,
  Ali Babacan, Davutoğlu, Temel karamonoğlu partilerine yönecekler.

  Bende hani bunlar Teröristi diyeceğim. Allah bu Kafaya Akıl fikir versin bu vatanın evlatlarına Tererist diyenler Asıl Teröris olmasın?

 5. Her zaman ayni taktik Milletin ayarları ile oynuyor.

  Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na karşı yarışmadı. Karşısına Allahsız, kitapsız, dinsiz, imansız, işgalci ve küffar teröristleri, Türkiye düşmanlarını koydu.

  Din ve vatan elden gitmesin, bağımsızlığımızı kaybetmeyelim diye cami avlusuna çekildi, oradan cemaati istiklâl mücadelesine çağırdı.

  Seçmenden; dış güçleri sevindirmemesini, teröristlere kazandırmamasını, kendisini patatesle soğana değişmemesini istedi.

  Milletin gerçeklik algısıyla, ayarlarıyla oynamakta hiçbir sınır tanınmadı.

 6. 25-30 yıl önceki kural ve kanunlarla bu seçimleri yapıyor olsaydık herşey güzel olabilirdi belki ama, kuralı belirleyenin kurallarıyla kuralı belirleyeni tuş etmeye çalışıyorlar gibime geliyor.
  -Mesele sadece soğan patates olsa.
  -Tüm afet deprem bölgelerine yapılmaya başlanan PARASIYLA! Konutlar bile seçim kazandırmaya yeter belkide🤗.
  -beleş ev deyince sinek üşüşürde, öte yanda temel (sahtede olsa😂😂😂) atılmış bir kere.
  Bu seçmen 3 anahtarı da gördü daha önce.
  Çıktı 80’e milliyetçi cephe.
  Hadi birilerine güle güle.👋
  Her neyse, geçmişi bırak geleceğe bak.
  Yeni bir siyasi tablo; EYLÜL ‘de😊.
  Eskilerin kümülesi evine🤗.
  Herkes alsın törüristinide yanına.
  Yeni yüzler çıkacak piyasaya güvenle🙂
  Yeni partiler..
  Yeni oluşumlar..
  Yeni yeni en yeniler🤗.

 7. Sayın hocam söylediklerinde haklısın fakat o ihtimal yani kılıçdaroğlunun kazanması, futbol maçının normal süresinde kazanamayan takımın tüm umudunu uzatmalara bağlaması gibi, kazanma ihtimali yok mu elbette ver ama çok çok düşük. Demek ki olmayınca olmuyormuş, şansını daha fazla zorlamadan bir fedakarlık yapıp adaylıktan çekilerek Sinan OĞAN’ın girmesi daha daha şanslı olur, fakat kılıçdaroğlun ısrar ederse devam veya tamam son seçim olur.

 8. borsa düşünce canı yanan, tuzu kuru akapeli feryad ediyor iki başlı yönetim ihtimali devam ediyor diye borsa düşüyormuş, iki turlu seçimin maliyeti 20-30 milyar usd olmuş. reyisleriniz gibi ekonomi bilginiz de pek bir gülünesi 128 milyar usd. piyasaları yatıştırıyorum diye arka kapıdan satan, rezerv canavarı damat gibi CDS nedir? diye sorsak mayışlarınızı siz dolarla mı? alıyorsunuz da CDS, Libor gibi şeyler ile uğraşıyorsunuz derler haliyle… uluslararası yatırımcılar reyisinizin tekrar ülkesi anonim şirket gibi yönetebilme ihtimalini satıyorlar ve onların satışlarının altını varlık fonu suni market maker olarak karşılamaya çalışıyor ki vah ki vah ! bu kafa ile bir baltaya sap olamazsın ama olursun balta.

 9. Önceki seçimlerede bakın AKP psikolojileri yöneterek hep kazandı.

  Önceki bir seçimi hatırlıyorum Temmuz veya Ağustos tatil zamanı seçim yapıldı. Öyle bir basında Dezenfermasyon yaptılar ki CHP’liler Yine bu Adam kazanır diye Tatillerini bölüp oy kullanmaya gitmelerini engellediler.

  Neden Mayıs 14, Haziran 18 olmadı Haziran 18 olsaydı üniversiteler kapalı olacaktı Üniversiteli Gençlerin çoğu CHP’ye oy veriyor. Kılıçdaroğlunun oyu daha yüksek çıkacaktı.

  Hep Bu Taktikle AKP Kazandı.
  Hey Millet Partisi bu planı Bozmaya Hazırmısınız? EVet

  Hey Millet Partisi bu planı Bozmaya Hazırmısınız? EVet

  Hey Millet Partisi bu planı Bozmaya Hazırmısınız? EVet

  Hey Millet Partisi bu planı Bozmaya Hazırmısınız? EVet

  Hey Millet Partisi bu planı Bozmaya Hazırmısınız? EVet

  Ben Kemal Geliyorum.

 10. başkanlık seçiminin 1. tur kazananı olmadı,
  bu tur % 50+1 oy talep ederek çoğunluğu istiyor çünkü yeni getirilen çarpık sistemin tek dayanak noktası buydu. 50+1 meşruluk sağlayacaktı.
  2. turda kimsenin çoğunluk yakalamasına ihtiyacı yok, daha çok oy alan turu geçiyor.
  1. tur kazanmak,
  2. tur geçmek anlamına geliyor.
  2. turda %50+1 oy alan kazanır, rakibinden çok oy alan turu geçer.
  o nedenle kimsenin eksik oyunu tamamlamak gibi bir sıkıntısı yok,
  bu yeni bir yarış.
  iktidar oylarıyla muhalefet oylarının yalnız kaldığı bir yarış.
  meclise baktığı zaman burada bir bütünlük görmek isteyenler olabileceği gibi,
  bir denge görmek isteyenlerinde olabilir.
  moral üstünlüğünün iktidarda olduğu bir yarış olduğu da bir gerçek.
  bakalım nasıl şekillenecek?

 11. SORULARIN SORUSU
  Muhalefet neden seçim takip sistemi kuruyor?
  Özellikle CHP 600 bin kişiyi sahada neden görevlendiriyor?
  Sandıklardan ıslak imzalı sandık sonuçlarını doğrudan alabilmek için değil mi?
  Bu sonuçları kamuoyuna açıklayabilmek için değil mi?
  Seçim sonuçlarının açıklanmasına ilişkin yasak saat 18.30’da kalkmadı mı?
  İllâ ki YSK sonucu açıklamak zorunda mısın?
  31 Mart 2019 da İstanbul’da “kendi” sonuçlarını açıklayıverince “far yemiş tavşan gibi” kalmadılar mı?
  Çıkarsın partide “dakika dakika sahadan-sandıklardan” kendi aldığın ham sonuçları açıklarsın.
  TV kanalları da her telden çalmaz.
  Yandaş olmayan kanallar canlı yayını isterse partiden yapar.
  Sandıklara itiraz varsa bile, yine ıslak imzalı “ilk” sonucu açıklarsın.
  İtirazlı sandık sayısını da açıklarsın.
  Zaten yeniden sayımlarda sonuç genellikle değişmiyor.Değişse de çok az oluyor. İtiraz edenin de aleyhine değişiklikler olabiliyor.
  Malum veri kanallları ve kaynakları muhalefetle kedinin fareyle oynadığı gibi oynadılar.
  Ben diyeyim 10 puan, siz deyin 15 puan.
  Söylenecek başka bir şey yok.
  İktidarın ülke yönetimi için dile getirdiğim hükmümü, muhalefetin seçim takip sistemi içinde aynen tekrar edeyim:
  “Bu kadar yanlış, yanlışlıkla yapılamaz”

 12. Bir şey ihtimal dahilinde ise olabilir de. İkinci turda Kılıçdaroğlu’nun işi daha zor gözükse de kazanması mümkün. Bu durumda Meclis çoğunluğunun şu anki oluşmuş halinin ise sorun olacağı kanaatinde değilim. Açıklayayım:

  Cumhur İttifakının Meclis çoğunluğunu oluşturması kalıcı bir veri değil. Benim öngörüm, bu durumda özellikle yeni seçilmiş milletvekillerinden başlayarak Ak Parti Milletvekillerinin DEVA ve Gelecek Partisine, MHP Milletvekillerinin ise İYİ Parti’ye kolaylıkla geçebilecekleri yönünde.

  Erdoğan Cumhurbaşkanlığını alamazsa zaten gücü biter. İnsanımız ise gücü elinde bulunduranı sever. Güçlüden yana olmak, iktidardan nasiplenmek için ilkelerinden taviz verir.

  Çok zıt taraftan iktidar için yer değiştirenler, zaten kendilerine çok yakın partilere kolaylıkla gidebilirler. “Ülkemizi istikrarsızlığa sürüklememek için fedakârlık yaptık” bile diyebilirler.

  Bu yüzden Meclis çoğunluğunun sorunluk durumu çok uzun sürmez diye düşünüyorum. Tarihsel olarak da bu durumun çok örnekleri var.

  • Mehmet Ali Çelebi, CHP’den seçilmişti. Ama AK Parti’ye geçti. Seçmen iradesine bir şey olmadı. Yine İYİ Partiden iki milletvekili de Ak Parti’ye geçmişlerdi. O zaman da seçmen iradesine bir şey olmadı. Seçilmiş HDP’li belediye başkanları idari kararla görevden alındı. Milyonlarca seçmenin iradesi hiç sayıldığında da seçmen iradesine bir şey olmadı.

 13. Hedep, bir oy hedepe Bir oyda CHP’ye demiş. ordaki genelde halk okumamış kesim meclis pusulasında hem hadepe hem CHP’ye oy basmışlar oylar geçersiz sayılıyor. Bir milyonun yarısı böyle.

 14. Erdoğan’a dikdatörlük imasında bulunanlar oldu.Erdoğan seçimi yüzde yarım oyla kaybetti.Bir dikdatör %0.5 oyla seçim kaybeder mi?Stalin’in ağzından sayımda hile yapılabileceğini ima edenler herhalde biraz mahçup olmuşlardır. Olmadılarsa da olmalılar bence.

  ***
  Araştırma şirketleri sonucu bilmişler aslında.Fakat küçük bir hata yapmışlar:Kılıçdaroğlu’nun oyunu Erdoğan’a,Erdoğan’ın oyunu Kılıçdaroğlu’na yazmışlar.Çoğunun Erdoğan’a yazdıkları oran %44 küsur.
  Araştırmada çıkan sonuca müdahele etmeden olduğu gibi yazsalarmış yüzde yüz isabet olacakmış.

  ***
  Fehmi beyin bu günkü yazısı muhalefeti şevklendirmeye yetmez gibi geldi bana.1 başkan adayı,7 başkan yardımcısı adayı açıklama yapmak için kameraların karşısına
  geçiyorlar,açıklamaları bir kaç dakika sürüyor.Sahneye çıkmaları ile ayrılmaları bir oluyor.Yedikleri vurgun
  kimyalarını dağıtmış.Bir daha zor iflah olurlar.Ümitsiz bir vaka ile karşı karşıyayız.

 15. seçim sonucunun açık ara tek yorumu sandık ve seçim, siyasetçilerin yaptıkları hatalara meşruiyet kazandıran adli bir aklama müessesesi değildir, halktan tasdik almak ise hak ve hakikat üzere olduğunuzun tescili olmayıp, sürdüregeldiğiniz algı ve propaganda ve dahi bol keseden dağıttığınız hazineyi hassadan ulufeler ile yaptığınız yanlışların bir süre daha hasır altı edilebileceğine verilen bir müsaadedir. yılların icraatını, molla Kasım tarafından takip ve kontrolü için imhal edilmekte ancak ihmal edilmemektedir. haliyle ak tolgalı beylerbeyi o gün çocuklar gibi şendir ancak iş hesap vermeye geldiği zaman moral üstünlük halen muhalefet tarafındadır.çünkü muhalefet ancak 70 yıl geriden eleştirilmekte bugün yapılmış pek çok yanlışın ise şeriki değillerdir. bu sebeple meşveret seçim gecesi yoğun bir şekilde risaleleri de seçim propagandalarına alet ederek “ehven-i şer” ve “şerri kalil” gibi jargonu çok sık kullanarak bütün safi kalp dindarları zihnen idlal etmek için büyük çaba sarf etmiş ve içinde olduğumuz şartları da göz önüne aldığımızda büyük başarı sayılabilecek “ehveni şer” seçimine şerik olmuştur. halen moral ve etik üstünlük muhalefettedir, vaat ettiğini yerine getirecek iktidarı bile olmayan muhalefetin sıkı bir markaj ile farkı kapatabilmesi imkan dahilinde olmakla birlikte devlet makinasının billboardlarda görüldüğü kadar ile tankı ile, topu ile ve uçmayan yerde emekleyen Kaanı ile bu seçime ne kadar bastırdığı aşikardır. fakat ahlaken ve moral olarak üstün olan muhalefetin bütün bu aleyhine olan şartlara rağmen 2 hafta sonra sandıktan çıkabilmesi ve arkasından devri sabık ile yetimin hakkını takip etmesi mümkündür. Teemmel

 16. Şu an Büyük bir Ekonomik kriz var. Herşey ekside Cumhur ittifakı desteklersen Ülkenin felakete gitmesinde senin payında olacak bu çıkışını Yanlış bir karar vererek Düşürme.

  Şu an Erdoğan bile yönetimi Aslında almaz ama malum sebeplerden, korkularından daha çok gayret gösteriyor.

  Temiz Bir sayfa istiyorsanız Piyasaların ve Borç alacağınızın Ülkelerin güveneceği Millet ittifakına verin.

 17. İkinci tura doğru: İki turlu seçimlerde rakipler ikinci tura eşit şartlarda girer..
  😂😂😂bu şaşı bakış yüzünden %200 enflasyonun ekonomik krizin hayat pahaliliğinin ve 50 bin kişinin öldüğü depreme ramen iktidar mecliste çogunlugu sağladı.baskanlik seçimindede %49.5 aldı.yukardaki iktidar açısından olumsuzluklar aslinda seçimin eşit sartlarda olmadiginin bir göstergesi…seçim öncesi 50 bin kişi depremde ölmüş,12 milyon insan evinden rahatindan olmuş,bir kilo et 300 tl, kira fiatlari, hayat pahaliliği , her zaman dedikleri TENCERE iktidar aleyhine ve hala 14 mayıs seçimleri esit sartlarda degilmiş😁iktidar için avantaj mış..ama esas seçim şimdi başlıyormuş.cunki eşit şartlarda seçime gireceklermiş..bence sayın yazar gazetelerde fikir köşe yazisi yazacağina masal hikaye yazsa daha çok ciddiye alinir.en azından hayal dünyasini iyi ifade ediyor…güzel eğlenci yazılar olur.

 18. kamuda kariyer mesleklere girişte 35 yaş şartı var ve insanlar bundan mağdur. bu yaş şartının kaldırılması oy oranlarına yansıyacaktır.

 19. Sayın Fehmi abi sizleri AK partinin ilk kurulus yıllarındaki yazılarınızdan beri takip eder ve aşağı yukarı sizlerle hep aynı düşünce zemininde olduğumu teyit ederim ama siz de bilirsiniz ki 3 ay öncesine göre dağılmış AK parti seçmeni son 1 ayda daha konsolide olmaya başladı kalan 13 günlük seçim sürecinde AK parti seçmeni riskli bir maceraya girmekten ise yeniden Sayın Erdoğan diyecek gibime geliyor Erdoğan’a yeni seçmen gençlerin teveccühü azımsanmayacak kadar daha fazla bu veriler doğrultusunda sayın Erdoğanın kazanması supriz olmayacak herseyin hayırlısı

  • yaklaşık 2 hafta önce paylaştığım yorumum toplumu tanımayan yol yürüyemez mahallesini bilmeyen tarihe iz düşüremez ustad bediuzzamandan bir alintiyla Bu necip Millet kendi ihtiyarıyla o partiyi kat’iyen iktidara getirmeyecek.

   • Bülent kardeşim sen bizim serbülentimizsin.inş bu asil millet kendi ihtiyari ile chp yi iktidar yapmayacak..teemmel…

    • Yahu illa beni konuşturacaksınız, Kuran müfessirleri zaman içinde hükmü kalkan ayetlerden bahsederler. Üstad Bediüzzamanın zaman ve anlayış şartına bağlı olarak verdiği hüküm kıyamete kadar sabit mi, Kuran Ayetlerinden de mi kesin o hüküm. Tamam bediüzzamanı çok seviyorsunuz, sözlerini çok tutuyorsunuz! anladık da Allah’dan da fazla sevmeyin bir zahmet!

 20. anlaşılan iktidar yanlısı arkadaşlarımız oyunun kuralını beğenmiyor. siz kazansaydiniz herşey güllük gülistanlık. muhalefet ittifak etmeyi başardı. iktidar oy kaybetti. sol yüzde 35 diyorduk yıllarca yüzde 45 oy aldı. küçük gordugunuz partiler ak Parti’ye kaybettiriyor. muhalefet Sinan organı ve inceyi ikna ederek ilerlerse demokratik yollarla iktidar değişir. müslümanlar yeni bir ırak, Libya, Suriye vakası yaşamaz umarım.

 21. KAZANAN KAZANMAZSA KAYBEDECEK HALK OLACAK

  Sayın yazarın dediği gibi veya beklediği gibi bu seçimi kılıctadoğlunun kazanması ihtimal dahilinde. Hatta istanbul büyükşehir belediyesinde olduğu gibi büyük fark da atabilir.
  Bakmayın siz muhalefetin seçimi kaybettik psikozuna düşüp deprem bölgesindekilere küfür hakaret etmelerine, bakmayın karadeniz ve iç anadoluda halkı aşağılamalarına, veya bakmayın diyarbakır hakkari gibi hdp nin kalesi durumundaki yerlerden izmirden daha çok oy alıp bu illeri güzellemelerine. Veya sinan oganın cumartesi günü “bana bu kadar küfretmeyin ikinci turda oy istemeye geleceksiniz” uyarısına rağmen koltuk için vatanı satan adam yaftalarını yapıştırmalarına da bakmayın. Tabi ki sayın yazarın takımı muhalefet olduğu için gole çok yakın. Bunlar bizi ilgilendirmez, herkes mensubu olduğu takımı destekler.

  Beni asıl ilgilendiren sadece 0,5 puan için bütün ülkenin yeniden seçime gitmesi. Düşünün sadece bu onbeş gün için borsa çöktü, yatırımlar ertelendi, gelmeyi düşünen yabancı sermaye seçimi bekleme kararı aldı.Açılışlar yeni başlangıçlar hep ertelendi. Hesaplamadım ama şu 15 günün ülkeye zararı en az 20-30 milyar dolardır. Çünki istikrarsız ortamda kimse yatırım yapmaz, yeni iş kurmaz.
  Meclisi çoğunluğunu akparti ve cumhur ittifakı aldı. Ülkede eğer sayın yazarın dediği gibi muhalefet kazanırsa iki başlı bir yönetim olacak. İçinde bulunduğumuz 15 günün 5 yıla yayıldığını düşünün. Ülkemizin nasıl bir felaketin eşiğinde olduğunu anlarsınız. Halkın önümüzdeki seçimin sadece iki rakip arasında değil 5 yıl sürecek bir yönetim tarzını seçtiğimiz okura hatırlatılmalı. İşsizlik, yoksulluk, restleşmeler ve erken seçimlerle dolu bir sürece sayın yazarın teşviki ile gidiyoruz. Allah sonumuzu hayırlı eylesin.

  • iktidarın beklenenden yüksek oy almasına piyasalar tepki verdi, bahsettiğiniz yabancı sermaye iktidarın değişme potansiyelini bekliyor, değişmezse, olan sermaye neden gittiyse, gelmesi beklenen sermaye de o nedenle gelmeyecek. işsizlik, yoksulluk, restleşmeler mevcut iktidarın önümüze koyduğu tablo zaten, eğer iktidar değişmezse hem sermaye gelmeyecek, hem para bulmakta çektiğimiz zorluk ve bu tablo ağırlaşarak devam edecek. içinde bulunduğumuz 15 günün 5 yıla yayıldığını düşünmeye gerek yok
   zaten son 10 yıldır içinde bulunduğumuz 15 günün halini yaşıyoruz.
   bir kaç rakam paylaşayım mı yoksa gerek yok mu?
   ince çekildiği zaman borsa neden ani yükseldi seçim sonunda aynı nedenden çöktü. piyasalar istikrar, güven, stabilite istiyor ve bunu mevcut iktidarda bulmuyor, bizi ciddi finansal krizler ve derin yoksulluk bekliyor.

 22. Fehmi Beyden özür dilerim ama bunlar bana göre boş laflar, bir işe yarayacağını sanmıyorum , bence bu seçim bitmiştir ,RTE . kazanmıştır , 0,5 puanı bir sıçrayışta kapatır, KK. ise koskoca 5 puanı kapatmak zorunda , bu olağanüstü bir değişiklik olmazsa çok zordur .
  Gayet tabii ki ikinci turda kimlerin hangi düşünceyle kime oy vereceği belli olmaz ama genel olarak insanlar tercihini de kolay kolay değiştirmezler , ben şahsen gitmek bile istemiyorum !
  Burada benim asıl dikkatimi çeken başka bir şey var; 49,5 oy alan bir aday ile diğer aday arasındaki fark büyükse ,ikinci tura gidilmez , yüksek oy alan aday bir bakıma seçimi kazanmış sayılabilir ,yani bir şekilde bunun bir çözümünün olması, pratik bir şekilde halledilebilmesi gerekirdi , bu yasayı yapanlar neden bunları öngörememiş, illa 50+1 diye dayatmışlar ! Böyle olunca da biz şimdi 0,5 puanlık fark için yeniden seçime gireceğiz , ülke genelinde yapılacak bir seçimin maliyeti bu millete kaça patlar, kaç milyar liradır , yazık günah değil mi!
  Yüz yıllık bir cumhuriyette, yetmiş yıllık bir demokraside uğraştığımız kabile ilkelliğindeki rezilliklere bak !
  Allah akıl fikir versin , mam olmayınca da ne etsin !

  • demokrasiyi ictihatlara birakirsaniz. demokrasi demokrasi olmaktan cikar. demokrasi tercihlerin yansimasidir.

  • Herşey psikoloji, yapmak istenende Muhalefeti psikolojik olarak bitirmek. İşte bu plana düşüyorsun.

   Hz İbrahimin, Atılacak,Ateşi söndürmek için Karınca Ağızında su Taşıyormuş Karıncaya demişler bu kadar az suyla ateş sönermi demişler.

   Olsun safım belli olsun diye taşıyorum demiş.

   Peygamber Efendimiz Kainatın batacağını bilsenizde Elinizdeki Ağacı dikin demiş.

   Bu sözler, davranışlar Gayreti bırakmamız için söylenmiş. Sen yinede adelet için Güzel günler için Şu mevcut durumda İnsanların Ateist, deist olmaması için Dinin anlatıldığı, Gerçek Doğru, dürüst İnsanların gelmesi için Yinede oyunu ver. Sen gayretini yap, Kader Planını Allaha bırak.

   Seçim masaları ,ordaki Görevliler, Kullandığın mühür, Melekler şahitlik etsin. Bu insan Ömrü boyu hayatını Hak dava ve Adelet için mücadele etti diye.

 23. Bu iş bitmiştir. AKP ve RTE birinci çıkmıştır. Meclis çoğunluğu olmayan bir CB mi daha sonuç alıcı işler yapar, diğeri mi? Biz nerede hayata yapıyoruz diye neden başaramıyoruz diye şapkayı önüne koyup düşünmek yerine masaları tokatlayarak seçim kazanılamaz. Demokrasi yürüyerek değil öncelikle parti yönetiminde hayata geçirilerek sağlanır. Ön seçimsiz, her seçimde yanlış yönlendiren danışmanlarla bu kadar. Daha doğru düzgün sandık ve seçmen güvenliği sağlayamayan, parmak boyası konusunda bile ısrarcı olamayan, sonuçları açıklamada yetersiz kalan bir örgüt, tamamı mevcut iktidar tarafından doldurulmuş bürokrasi ile dağ gibi sorunlarla baş edemez. Tamam; iyi niyetle başlatılan her kesimi kucaklama çağrısını, bu yolda alınan mesafeyi en azından kutuplaşmayı önleyici söylemleri onayladık ve destekledik. AKP’nin Hüda Par’a açtığı gibi eskinin en öndeki Fetöcü’lerine, PKK destekçilerine kucak açmak ne oluyor? Dörtte üçü muhafazakar seçmenlerin karşısına AKP taklidi yapılarak çıkılamaz. Çağdışı mitinglerden, rakibin yaptığı dinsel duyguları gıdıklayan anlayıştan medet ummak yerine kısa ve net bir programla, ne olduğu ve ne yapılacağı bağırmadan çağırmadan gerekirse tvlerin reklam kuşakları kullanılarak halka anlatılmalıdır. 28 mayısta muhalefeti diyemiyorum, CHP yi büyük bir hezimet beklemektedir. Yanına aldıklarını meclise sokan, kendi amacına ulaşamayan KK adaylıktan da CHP den de istifa etmelidir. Aaa! diyenler şaşırmayınız; bunca yıldır siyasi hayatta olup bitenlerden şaşırmamayı öğrendik. İktidar destekçisi arkadaşlar lütfen maaşlarını, ekmek, et, benzin ve dolar fiyatlarını bir yere not etsinler; beş yıl sonra karşılaştırmak üzere. Zararı yok H.Gayret beyden 2024 de alamayacağım TOGG u beş yıl sonra almayı, elden düşme olmasına aldırmayacağım.

  • Sn. Taha Kıvanç, eskiden yazılarında, gündeme farklı açılardan bakardı. Örneğin TV’lerde gösterilen 1.TUR sonuçlarında, adayların birinin altında saatlerce sabit tutularak gösterilen ve kullanılan oy sayısının son 3 rakamının “911” olmasına farklı bir anlam yüklerdi. Ve bugünkü makalenin konusu; iki adaylı ikinci tur olmakla birlikte Sayın Kıvanç yazsaydı -tahminimce- (şu aralar sosyal medyaya servis edilen) derdi ki Sn.Kılıçdaroğlu Sn.Oğan lehine (iyi saatte olsunlar) çek(tir)ilir veya Sn.Reis Sn.Oğan lehine (iyi saatte olsunlar) çek(tir)ilir. İkinci tur Sn. Reis ile Sn. Oğan arasında ya da Sn.Oğan ile Sn.Kılıçdaroğlu arasında referandum kurallarında ahaliye temaşa ettirilirdi. Ne günlerdi…

 24. Seçmen hep havayı koklar! Hatta sandık görevlisi, kamusu özeli, ihracatçısından sanayicisi…🤧. Havaya göre (rüzgarın yönüne göre desek hiç yanlış olmaz) oyunun rengi o yönde değişir/değişebilir.
  1.seçimde koku miss..
  Tabular yıkılmış, korkuya mahal yok!
  2.seçime önünü görerek girecek👀
  Kulvara yeni yüzler; yeni fikirler giriyor, girmeyi başarmış🤗
  Soğan patates yanında bebelerin sütü ineğin yemi vesaire de girdi gündeme😂
  Yani dün dünde kaldı!!!!

  • Herkese bir pencere açayım:
   S.Oğansız yemek olmaz! Soğansız çorbadan girip Menemenden çıkarım🙂. (Sinan Oğan sız bir siyaset olurmu artık?)
   Bunu yanındakine sorandan da şef te olmaz bir cacıkta🤗.
   -Bir defa oy kullanan 2.seçimde oy kullanma hakkı var mı? Var!
   -ilkinde oy verdiği kişiye tekrar aynı oyu vermek zorunda mı? Değil!
   -İki ünlüden başka kimsenin seçilemeyeceğini düşünen seçmen bu defa neyi gözlemleyecek? 3.bir kişi daha varmış!!! Diyecek (ama, seçilemeyecek bilecek!)
   Peki bu kişinin işaret ettiği yere oy atar mı???? AATTTAAAARRRR🤗.

 25. bu secimin asil kaybedeni muhalefeti rehavete iten anket sirketleridir. hicbiri RTE yi onde gostermiyordu.

 26. Reis ikinci turda ceketini koysa kazanir…. Genc adaylarin daha cok oy aldigi ve alacagini sinan ogan gosterdi. Tebrikler Sinan Ogan… MHP liderligin hayirli olsun. Sana Yakişir….

  • Seçmenin İstanbul’da Büyük şehir belediye başkanlığında ne yaptığını unutmayın.
   (Mecliste çoğunluğu iktidara, başganı muhalefet ten seçti)
   TBMM’de ise çoğunluğu cumhura verdi.
   Şu seçimde tüm seçmen ÖZGÜR! unutmayın. Tek bir karar verecek. (Yani meclisti oy sayısıydı kendinin vekilinin seçilmesiydi… yok! Bu farklı; çok farklı)
   Halk başganlığın iyileştirilmiş halini istiyor.
   Milliyetçi oylar siyaseti yönlendiriyor artık.
   Bölücülerle paralelcilerle teröristlerle işbirliği ve kirli pazarlıklar yapanları istemiyor!
   Terörün bitmesini istemeyenlerle,
   Ekonomide tarımda hayvancılıkta başarı yakalayamayanlarla..
   çözüm üretemeyenlerle..
   Yol’a devam etmek istemiyor!
   Sinan Oğan da bir sinyal siyasetçi lere!!
   Sellektör yapıyor seçmen:)
   (Mhp yada ip ile bir işinin olacağını sanmıyorum S.Oğanın).

 27. Muhalefet değişime hazır değil. Kendisi değişmediği sürece ülkeyi de değiştiremeyecek. Erdoğanı oy verirken tekrar izledim. Çok yaşlanmış ve halsiz bir görüntüsü var. Bir 5 yıl daha götürebilir mi emin değilim. Üstelik ülkeyi enkaza dönüştürdü kısa sürede. Ekonomiden sosyal yapıya depreme kadar her alanda çöküş yaşıyor ülke. Seçimleri Erdoğan’ın alması ve kısa sürede işi bırakması daha iyi olur belki. Bu enkazı muhalefet şu anda üstlenebilir bir görüntü vermiyor bana. Üstelik meclis çoğunluğu yok muhalefetin. Bu durumda seçilirse nasıl yönetir o da büyük bir soru. Kararnamelerle nereye kadar. Sistemi parlementer sisteme dönüştürme planı da yattı çoktan. Birlikte açıklama için çıktıklarında iki tane de belediye başkanı yine yanıbaşlarındaydı. Bunlar da iyi bir görüntü vermiyor. Bu kadar başa ihtiyaç yok gerçekten. Belediye başkanları bu seçime nereden soyundular anlamak zor. Ha o da Meral ablanın işiydi. O da ayrı bir güvensizlik oyu aldı seçmenden. Artık onun da etkisi azaldı. MHP tekrar yüzde 10’a çıktı. Yani kısaca muhalefet artık başka bir plan ortaya koymalı. Burada gidilecek pek bir yer kalmadı.

  • Turk toplumu lider sever toplumdur… dogru analiz… Turkiye de MHP yi ikna eden secim.kazaniyor…
   anket şirketleri bundan sonra MHP nin oyunu sabitleyip oyle hesap yapsinlar…

  • O kadar dedikki,
   Girin meclise vekil seçilin!
   Y.ağır insanları uzaklaştırmayın yanınızdn!
   Bunca büyük işler yapmış risklere borçlara sokmuş imza atmış koca ülkeyi karşınızdaki adam!
   Yani bir imza atarken bile korkanların olup, imzayı atamayan varken! d.tünün korkusundan!
   Fazla yüksekten uçmadan-^-

  • sorun muhalefette ama halki tanimadigi icin bizim halkin fikri sabiti vardir. o fikri sabit degismeden bisey yapamazsiniz…

Yoruma kapalı.