İkinci tura doğru: Gözler yanlış yere ve kişiye yoğunlaşırken seçmen ikna edilmeyi bekliyor

30
Reklam

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda çekişen iki ittifakın adaylarından biri –Tayyip Erdoğan– %49.25, diğeri –Kemal Kılıçdaroğlu– %45.06 oy aldı ve yeni cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ‘%50+1 oy alma’ şartını iki aday da yerine getiremedi.

Seçim 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak ikinci turla yenilenecek. 

Malumu yeniden duyurduğumun farkındayım ama biraz sabır diliyorum.

Ortaya çıkan tabloya bakıldığında, iki hafta sonrasında ne olacağı, seçimin %5.28 oy almış üçüncü adayı –Sinan Oğan– tarafından belirlenecekmiş gibi…

Üçüncü aday o konunda net. CNN International ile mülakatında kendisinin sonucu belirlemede anahtar konumunda olduğunu şu sözlerle açıklamış zaten: ‘‘İstişarelerimiz bir iki gün daha devam edecek. İstişare sonucunda karar vereceğiz. Ve bu kararı verdiğimizde de o tarafı kazandıracağız. Bu Erdoğan da olabilir, Kılıçdaroğlu da olabilir. Şu an netleşmiş bir kararımız yok.’’

Cumhuriyet gazetesi bu sözleri okurlarına ‘‘İpler onun elinde’’ başlığıyla duyuruyor.

Bu durumda seçimin sonucu bir kişi tarafından belirlenmiş olacak. 

Şimdi pek çoklarımız tek bir soruya cevap arıyor: ‘‘Acaba Sinan Oğan kime el verecek?’’

Reklam

İlk turdan ipi göğüslemeye en yakın çıkmış aday ve taraftarları, desteğin Tayyip Erdoğan’a verileceğinden emin görünüyor. 

Seçimin ilk turunu rakibinden 5 puan kadar geriden bitirmiş adayın taraftarları da, kendi adayları Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesinde umutlarını üçüncü adaya bağlamış hissini veriyorlar. 

Yalçın Doğan ‘‘Gözler Sinan Oğan’da’’ diye başladığı T24 yazısında ‘‘Oğan’ın şartları Erdoğan’a destek vermeyi imkansız kılıyor. Onun her şartı AKP’nin politikaları ve tutumuyla taban tabana zıt. Eğer, o şartlarında gerçekten ısrarlı ise, Kılıçdaroğlu’na daha yakın olduğunu söylemek mümkün’’ tespitinde bulunuyor.

Oğan’ı aday göstermiş ATA İttifakı içerisinde yer alan bir partinin lideri -Adalet Partisi genel başkanı Vecdet Öz– kendisiyle görüşen bir gazeteciye, gönüllerinin ‘ehven-i şer’ olarak gördükleri Millet İttifakı’ndan yana olduğunu açıklamış.

Sinan Oğan ile kendisini aday göstermiş ATA İttifakı’nın bileşenleri oturup durumu müzakere edecek, iki tarafla kabul şartları üzerinde pazarlık yürütecekler, sürecin sonunda iki adaydan birini işaret edecek ve 28 Mayıs günü yapılacak seçimde sandıktan o aday cumhurbaşkanı olarak çıkacak.

Oh ne âlâ…

ATA İttifakı milletvekili seçiminde yalnızca %2.28 oranında oy alabilmişti; cumhurbaşkanlığı seçiminde son sözü o ittifak söyleyecek, öyle mi?

Acaba?

Reklam

Ben de bir seçmenim ve oy vermenin bazılarının zannettiği kadar adayların kişilikleriyle bire bir ilgili olduğunu sanmıyorum.

Hele oyunu ilk turda üçüncü bir aday için kullanmış olanların, ikinci turda o aday sandıktan kendisinin önünde çıkmış diğer iki adaydan birini işaret edince, otomatik bir refleksle hareket edeceklerinden çok kuşkuluyum.

Sinan Oğan’a oy verenler de adaylardan birini tercih etmiş olan seçmenler gibi çeşitli mülahazalar sonucu kararlarını belirlemişlerdir. Tercihini ilk iki adaydan biri için kullananlardan farklı olarak, oyunu Oğan’a verenler, elleri ilk iki adaya oy vermeye gitmeyenlerdir.

Üçüncü adayı yanlarına çekmek yetmez, ilk turda kendilerini tercih etmemiş o %6’ya yakın seçmen kitlesini diğer iki adayın ikna etmesi gerekecek.

Bu da yetmez.

İki aday, ilk turda kendilerine verilmiş oyların sahiplerini de yeniden sandığa gitmeye ve verdikleri oydan vazgeçmemeye ikna etmek zorundalar.

Örnek isteyene kendimden örnek vereyim.

İstanbul dışında bulunmamızın gerektiği günlerde gerçekleşen ilk tur seçimde, sırf oy kullanabilmek için bir günlüğüne İstanbul’a gidip yine geldiğimiz yere dönmemiz gerekti. 

Gittik, oyumuzu kullandık ve döndük.

İkinci turun seçim günü öncesinde yine İstanbul dışında olacağız ve ikinci turda oy kullanabilmek için yine İstanbul’a dönmemiz gerekecek.

Dönecek miyiz?

İkna edilmemiz şart.

Vereceğimiz oyun tercih ettiğimiz adayın seçilmesinde bir payı olmadığını, sandığa yansıyacak iradeyi üçüncü adayın tavrının belirleyeceğini düşünürsek, o kadar yolu niçin tepelim, onca masrafı neden göze alalım? 

Daha da önemlisi şu: Pek çok seçmen ilk turda oyunu kampanyalar sırasında adayların ve taraftarlarının rakiplerine dönük iddialarını önemseyerek kullandı. Bir taraf –Millet İttifakı– ekonomik sııkıntılar ile yöneticilerin kifayetsiz ve ehliyetsiz olduğu konularını ön planda tutuyor, diğer taraf –Cumhur İttifakı– ise rakiplerinin seçimde başarılı olması durumunda ülkenin bölünmesiyle sonuçlanacak politikalar izleneceğini öne sürüyordu.

Ekonomi ‘beka’ kavramında ifadesini bulan korkuya karşı yarıştı ilk turda.

İkinci tur yine aynı zeminde yürütülecek kampanyalara mı sahne olacak?

Yeni kampanya zihinlerde oluşmuş kalıpları bozmaya yarayabilir.

CHP ilk turda geri kalmanın faturasını yalnız sandık güvenliğini ve ıslak imzalı belgeleri kayda geçirme misyonunu üstlenmiş genel başkan yardımcısına çıkarmakla yetinmedi, kampanyayı emanet ettiği kişileri de kovdu. İkinci tur öncesi kampanyası Millet İttifakı tarafından farklı zeminde yürütüleceğe benziyor.

[Görevden alınan genel başkan yardımcısının yerine getirilen kişi -Mehmet Ali Yüksel- öncelikli işlerinin sandığa gitmeyen, oy kullanmayan vatandaşları sandığa taşımak olduğunu söylemiş. Katılım oranının %88.84 yüksekliğinde olduğu bir seçimde %10’u biraz aşan bir kitle üzerinde yoğunlaşmak bana boşuna çaba görünüyor. Herhalde bir bildiği vardır.]

Eskiden, ülkemizin bir bölgesinde yaşayan insanların, hiç değilse bir bölümünün, ağaları kimi işaret ediyorsa seçimde toptan o kişiye veya partisine oylarını akıttıkları söylenirdi. Bir de kadınların eşleri neyi uygun görüyorsa öyle seçim davranışında bulunduklarına inanılırdı. O günler geride kaldı. Şimdi seçimde sandıktan en geride çıkan adayın hayati bir konuda nihai karar mercii olacağına inanmamız isteniyor.

Nereden nereye gelindi, hayret.

ΩΩΩΩ

Reklam

30 YORUMLAR

 1. S.OĞAN bizim yerimize sen mi karar veriyorsun? bizim aklımız ve hür irademiz yok mu? bizi koyun mu sandınız? hayırdır, ne işsiniz?

 2. Anketler yanılmadı, seçim çalındı
  Uzun zamandır yorum yazmıyorum. F. Koru’yu yorumları da düzenli okuyamıyorum. Yoğunluk ve başka nedenlerle böyle oldu. Sanırım bundan sonra da pek yazamam. Bu seçimde açıklanan sonuçlara samimiyetle güvenenler varsa onlara bir sözüm yok.
  Şu ana kadar yansıyan bilgiler sistematik bir oy kaydırma, yok etme, ekleme vs. işlemlerinin olduğunu görüyoruz. O nedenle bu seçim sonuçlarını yorumlamak çok anlamlı değil. Kanaatimce muhalefetin içinde çok sayıda “devletin adamı” olduğu için onlar da bu işlere yardımcı oluyorlar.
  Sivil toplumun ve hukukun herkese lazım olduğunu bir kısım muhaliflerimizin görmesine de vesile olabilirse faydalı olur diye umabiliriz.

 3. Erdoganin gitmesi için…
  Boşuna pandemi oldu…boşuna dünyada ve avrupada ekonomilerle oynayip dünyayı fesada verdiler….boşuna rusya ukrayna savaşı çıktı….boşuna ülkücü ile pkklıyı,laik atatürkçü ile adil düzenci şeriatci dincileri bir araya getirdiler…..boşuna türkiyede sanal enflasyon yaratarak milletin erdogandan soğumasi için çalıştılar..Erdoğan yine kazandi..hepsi boşuna gitti…ama durmayacaklar..amaaa inş Allah erdoğana yine yardim edecek…

  • Eğreti durur üstünde yelekte gömlekte.
   Dışardan bakan meşhur güçler, oynanacak oyuncak olarak bakar sana sofra değil masa kursanda.
   Politika ittifak ta yapmak, düşmanı yanında tutmakta, hatta öyle ustaki kardeşi bile ayırmakta! (Biri bir partiye öbürü tam zıddına😂😂😂).
   (Yedik bizde).
   Doğrusu şu olsa mesela:
   “Erdoğan ‘ın yerine TC devletini yönetmek için!…”🤔
   Görev devri!…
   Muasır medeniyet seviyesine ulaşmaya!..
   İnsanlar ölmeden de birçok şeyin yapılabileceğini göstermek için!..
   Hırlayıp hırsızlayıp soymadan da tıtrıklamadan da İHTİYAÇ DUYMADAN!
   Kimsenin nefretini bedduasını almadan!
   Allah razı olsun detirtebilmek🤔🤗
   Bak var birde bu da🤗.

  • Allah niye Erdoğan’a yardım edecek. Allah parti mi tutuyor. Ne saçma bir düşünce. Hangi kitapta yazıyor bu. Böyle saçma propaganda ile halkı kandırmaya devam ettiğinizi zannedebilirsiniz. Ama halk eninde sonunda Allah’ın parti tutmadığını görecek. O zaman kandırdığınız halkın da durumunu göreceğiz.

 4. Fehmi abe anketçiler kaybetti,Kemal abe Kaybetti,CHP kaybetti,ekrem mansur şov adamlar kaybetti,temel,ahmet,ali meral abla kaybetti,Gültekin uysal kazandı ki en kazançlı olanıdır.Hem sofrada hem masada.
  Ak Partı,YRP, Hüda Par, Mhp İp,YSP kazandı.
  Asıl kazanan ise Millettir o kadar.

 5. Düşünmeden AKP’nin Anlattığı Fantastik Hikayelere inanıyorsunuz.
  Sizi Algılarla Koyun gibi sürüyor.

  Şu an bile sandıklara itiraz var. Güncel oya göre değil bildirilen oyu irdeleyelim.
  Arada fark 2.5 milyon deniyor olay böyle değil 1 milyon 250 Bin oyu kılıçdaroğlu alırsa Oy eşitlenir. Bir oy daha alırsa seçimi kazanır.

  Yüzde olarak incelersek far %4 bu oyun %2’si Kılıçdaroğlu alırsa oy eşitlenir Bir oy daha alırsa seçimi kazanır.

  Ben Kemal Geliyorum.

 6. Siz Kılıçdaroğlu adına halkı ikna edersiniz. Ne de olsa Erdoğan Düşmanınız. Hiç boşuna uğraşmayın %55 ile Reis geliyor. Türkiye yüzyılı başlıyor

 7. Kesinlik belirleyici olan işçi ve memura Temmuz ayında yüksek maaş zammının yandaş basın tarafından abartılarak özellikle son üç günde pompalanmasıdır. Milliyetçilik ve beka değil. O sadece Oyları MHP de konsolide etmeye yaradı. Akp ye bile yaradığını sanmam.

 8. Bilim adamları Akvaryuma, Camdan şeffaf kutu yapıyorlar ve akvaryuma Yerleştiriliyor.

  İçine Köpek Balıkları Yerleştiriliyor. Diğer Kısmada Balıklar konuyor.

  Köpek balıkları Açıkınca Balıklara saldırıyor Aradaki cama çarpıyorlar.

  Bir zaman geçince Aradaki cam kutuyu kaldırıyorlar.

  Bilim Adamları bakıyor ki Köpek balıkları, Diğer Balıklara saldırmıyor.

  Buna Psikolojide “Öğrenilmiş Çarezlilik” Diyorlar.

  CHP 1950’den beri Seçim kazanmamıştır. CHP’nin %29-30 Oy oranı var aslında.

  Öğrenilmiş Çarezlilikten Bazı Seçmenleri Artık Seçime Oy kullanmaya gitmiyor.

  1950’den beri CHP Yoksa Başörtü sorunu ne oluyor?

  Başartü sorunuda sağcı Politikacıların Yasa değiştirip Halka oylatmamasıdır.

  Başörtü denince Akla Süleyman Demirel Gelir Açıklamaları:

  https://www.youtube.com/watch?v=i52dQaQ9Ick

  AKP Hastalara Ambulansla, Hatta AKP’ye verecek ama Gidememiş deyince Arabalarla Seçmen taşıdılar.

 9. Fehmi Koru özür dile,
  Naci Koru üzerinden kendi tezinin dayattın Saadet,DEVA,Gelecek CHP çatısı altında seçime soktun, DEVA yı yönlendirerek Saadet Gelecek DEVA ittifakının önüne geçtin itiraf et yanıldın

 10. Şunu söyleyim Kılıçdaroğlu değilde başka bir adayda olsa bu oranı alırdı. Ortada Siyaset Mühendisliği var.

  Sinan Oğan Diyor ki en az %2 oyum kayboldu diyor. Anketlerde %8 görünüyorduk diyor Muharram ince Çekilince %1-2 daha geliyordu. Muharrem İnce Adamları Bize sardılar diyor.

  Bazı yerlerde Muharrem incenin adamları Pankart açtı Sinan oğanda Çekildi Yazmışlar. Oylarımız Düştü Diyor.

  Şu an Bu kayıp %2oy, 500 Bin yanlış Kullanılan Kürt oylarınıda katın Şu an Klıçdaroğlunun oyu Erdoğanın oy oranı ile aynı ve az farklada Kılıçdaroğlu önde olabilir.

  Şu an sizin Yorumları okuyorumda Tamda istedikleri Ruh haline bürünmüşünüz. Bazılarıda Günah Keçisi arıyor. Yani Birbirinizi yemeniz isteniyor .

  Bu oyuna Gelmeyin Oy oranları Eşit.

  Hükümetin Kalomşeri Bakın Seçimin Sayıldığı Sabah yememiş İçmemiş ne yazmış Bu oyunu Bozun.

  https://twitter.com/uzunvadeciiiii/status/1658167043693191168?cxt=HHwWgIC9mYKJ_4IuAAAA

  Kemal Kılıçdaroğlu gibi dürüst adam bulamazsınız. CHP başına Muharrem İnce gibi Biri gelsede Seçimi satmayacağı ne malum.

 11. fehmi koru naci koru kaybetti niye diğer dört partiyi chp nin içine aldırdığı için na haber fehmi

 12. İkinci tur çok bilinmeyenli bir denklem gibi olacak. % 6’lık seçmen kitlesinin adaylar arasındaki tercihlerini öngörmek çok zor. Cumhur ittifakı daha avantajlı görünse de ikinci turda maç yeniden başlıyor ve katılım oranı düşebilir. Bu da % 4’lük farkın kapanabilecek bir fark olduğunu gösterir. Hatta % 4 bile değil Cumhur ittifakı % 2 aşağı düşse millet ittifakı % 2 artıyor. O nedenle Sayın Erdoğan bu işi şansa bırakmamalı ve Sayın Oğan’dan ziyade Oğan’a oy vermiş kitlenin taleplerini de değerlendirmeli. Ayrıca kamuda kariyer meslekler dahil yaş şartı kaldırılırsa çok iyi olur.

 13. sinan ogan beraberinde bir miktar MHP oyu da getirecegi icin getirisi en az %10 olacaktir. o nedenle iyi hesaplanmasi lazim. imamoglu karadenizi mansur yavas ic anadolu da sehir sehir dolassin. o zaman ikinci tur supriz olarak alinacaktir. …benden soylemesi….

 14. Saat 17.00 Kadar o sıralarda otur Fakit geçermi. İktidar iyi organize olmuşlar. Saat 17.00 Kumanyaları geliyor. Millet partiside sandık Görevlilerini sahip Çıkmalı. İleri eç vakitlere kadar oy sayımıda Ekleyin.

  Millet partisi sandık Görevlilerine sahip çıkın. Her ilin Parti yöneticileri İyi organize yapmalı.

 15. Biz Sinan Oğan’ın kim olduğunu bile bilmiyorduk, CB. adayı olunca ismini duyduk, tanıdık, böylece biraz da kendini tanıtmış, yani reklamını yapmış oldu !
  Başımızda zaten bir başkomutan var , şimdi bir de bu çıktı , emir verecek , bütün seçmen askerler de ona göre taarruz edecek/savunmaya geçecek !
  Vay vaaayyyy !
  Emrin olur paşam ! ” Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir, ileri ! ”
  CeHaPeye gelince ; daha çok burunları sürtülecek, şimdilik sessizce 28 Mayısı bekliyorlar , ondan sonra ortada herhalde ne KK. ne de CHP kalacak ,bu kadar salaklık yapana ancak beter olsunlar denir !

  • Mümkün olmasa Deva Gelecek Yenirefah partileride kurulmazdı.
   Bebecan kendimi büyümek istemiyor, burcu mu etkiliyor bilemem ama, S.oğan toprağa gömüldü🤗 (şu yumrusu ve yeşil yaprakları olan😂😂😂).
   Cehape kendini devletin bekasına mehape ile ortak ana direk (depremde kesilirse yıkılan binalar için önemli, devlet için değil!)
   Sanmaya devam ettikleri sürece;
   Sarmal dönel yuvarlak fasid daire çember den çıkamaz ülkede hiçkimsede😡.
   Merak etmeyin:yokluğunuz farkedilmez bile!
   Bırakın ülke kendini kurtarır ve korur kendini sizden daha iyi belkide.
   Siz gidiyorsunuz! Kendinizi kurtarın önce🤗.
   (Annamayan! Annamak istemeyenlere: domuz bağcılar denilenleri aldılar ittifaka!
   Ucu merkezi yurtdışında olan çete eşkiya ile irtibatlandırılan!!! – nasıl oluyorsa?- partileri yok sayabiliyorlar, tu kaka diye ayrı tutuyor bir gizli kirli eller! mecliste fin atıyorlar oysa🤔😯🙃).

 16. İçinde bulunulan durumdan, bir anlamda siyasetten nemalanan, çoğu çevir gazı yanmasın kıvamında olan köşeciler, tv lerde ahkam kesenler, hatta çoğu çuvallayan anket şirketleri adeta burunlarından kıl aldırmıyorlar. Ve durmadan benzer şeyler söyleyip yazıyorlar. Ne millet ittifakı ne destekçileri “Adam kazandı. Birinci parti. İlk turda seçilmesine ramak kaldı. Kendisini tebrik ederiz. Bırakalım kendi enkazını kendi kaldırsın” diyemiyor. 6 lı ganyan masası neden kuruldu? Tek adam rejiminden parlamenter rejime dönelim diye. Seçmenin yarısı şu veya bu nedenle bunun karşısında durmuş. Parlamentoda çoğunlukları yok. KK’nın ve millet ittifakının seçim gibi bu konuda da başarısız olacağı ortada. Hiç bir kişi ve parti Türkiye’den daha önemli değildir. Seçmenlere, sandıklara, sonuçlara yeterince sahip çıkamayanlar tamamı cumhur ittifakınca oluşturulan bürokrasi ile Türkiye’yi daha kötüye götüreceklerdir. Bırakınız şimdiden başlayan sen, ben tartışmaları, işten el çektirecekleri başarısız bürokratlarla yerine geçirecekleri tam bir kaos ortamı doğuracaktır. Bu sırada hurdalığa döneceğimizi hiç biri öngöremiyor. Takım tutar gibi parti tutmayı bırakalım artık. AKP’ye halk seni istiyor, buyurunuz, işleri düzeltiniz demek varken ilk seçimden önce hangisi işimize gelirse (hangisi ülke yararına değil) pazarlık yapacağız diyen adama bel bağlanması (her iki ittifak için geçerlidir) yanlıştır.

 17. Bu iş bitmiştir, matematiksel hesaplarla uğraşmaya hiç gerek yok. Maç bitmeden bitmez diyenler olabilir fakat perşembenin gelişi çarşambadan belli. İkinci turda seçme katılım mutlaka azalacaktır. Sayın hocam dediği gibi git gel masraf, üniversitede öğrencilerinin bazıları onlarda ikinci turda oy kullanmaya gelmeyeceklerdir, bu şekilde sandığa gitmeyecekleri çevremden duyuyorum.

  • haklisin ahmed bey… bu is bitmistir bi 5 yil beklemek lazim… bakalim kimin icin bitmis cikmayan candan umit kesilmezmis…

 18. Anketçiler, medya, siyasiler hepsi yanıldı. Seçimi de seçmeni de kimse doğru okuyamıyor diye anlıyoruz. Sebebi de çok fazla gürültü var etrafta. Herkes konuşuyor, herkes etki altında kalıyor. Tam bir kaos durumu. Sosyal medya bu kaosu çıkaran en önemli etken. Yapay zeka ile uğraşanlar sosyal medyanın çıkışını ilk yapay zeka ile karşılaşma anı (contact) olarak tanımlıyorlar. İkincisi ChatGPT. Bundan sonraki çok daha hızlı ve çok daha güçlü gelecek diyorlar. Sosyal medyanın etkisi çok yüksek. O yüzden iktidar kontrol etmeye (troller), olmadı yasaklamaya, cezalandırmaya çalışıyor. Sonuçta elinde yazılım ve para gücü olanlar bu yapay zekayı kullanarak seçim sonuçlarını etkilemeye ve toplumu istedikleri gibi yönlendirmeye başladılar. Aldığımız bu seçim sonucunda yapay zekanın (sosyal medyanın) çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Toptan görmediğimiz bir etki bu. Mikro düzeyde kişilere ulaşıyorlar ve etkiliyorlar. Yakınlarınızdan duymuşsunuzdur, zillet ittifakının nasıl bölücülerle işbirliği yaptığını ve ülkeyi yoketmeye çalıştığını. İnsanlar buna gerçekten inanıyorlar. Burada örneklerini her gün görüyoruz. Milliyetçi oylar ilk defa çok yüksek bir orana ulaştı. Kaç parti oldu bilmiyorum. Hepsini toplayınca aşırı yüksek bir rakam bu. Bu doğrudan sosyal medyayanın (AI) bir sonucu gibi görünüyor.

  • oy deposu ev hanimlaridir. ev hanimlari blok oyu RTE ye veriyorlar. sosyal medya falan hikaye.. muhalefet liderleri Turk secmenin fikri sabitini okuyamiyorlar. sorun orda basliyor…

 19. -“..Tercihini ilk iki adaydan biri için kullananlardan farklı olarak, oyunu Oğan’a verenler, elleri ilk iki adaya oy vermeye gitmeyenlerdir.” Yazarın doğrusu 🙂
  -Bu seçmen bir talimatla! ikisine de sonradan oy verirmi bilinmez.
  -Bir kesim (parasız evi bile duymayıp borçlandırılarak şıkkını işaretleyen!) bu sefer beleşe yönelirmi kesin değil.
  -Tüm yabancıları göndereceğim!! Ev satışını durduracağımm! Diyen bir partiyi inşaatçısı emlakçısı ev sahipleri hırdavatçısı demir betoncusu ev yapma işlerinden karnını doyuranları… ikna eder sana döndürürmü ı! Ihh!!..
  -Tüm sığınmacıları geri göndereceğim derken!!!…
  Ülkelerinin elebaşıyla konuşup annaştınmı?
  Yerlerini aşevlerini ev okulunu hökümat gonağını faprikasını zeytinliklerini ayarladınmı?
  Hadi yapabildin diyelim, 2-3 sene onlara erzak yakacak gönderebilecekmisin?
  KAFALARINA DÜŞEN YILDIRIMLARI ÇIPLAK ELLE DUTÇEK/ dutabilcek misin???
  Rus iran çin ile batıyı birbirine kırdırmaktan kurtarabilecek misin?
  Aahhh!… ahhh!!! AH!
  (Sen istersen burda kuş değil arı tut ağzınla🤔) tüm bunlar bu aşamaya gelinceye kadar nerdeydiniz? Masada briçmi çeviriyordunuz, küstüm oyunu mu oynuyordunuz? (Zar atıyon evin araban oluyo!😂 mnpoli).

  • S.Oğan için şunu söyleyebilirim. Adı geçen siyasetin yakiinidir! Değerlendirilmelidir🤗.
   İsterse hiç oy getirmesin, isterse bir bavuluyla gelsin.
   Millet isterse:”gel seni CB yrd (tek!) olarak gösteriyo RUZ!” (Mevcut ortaklar bakan olacak!).
   (Başka hiç birşey isteme! benden. Bizde senden değil sana oy verenlerden!..🤗🤗🤗 isteyoz zarfın içinde işte ondan😂😂😂).
   Cumhur isterse:gel seni X bakanısın bizde!🤗. Bizdensin bundan sonra sende🙂.
   Hadi siyasetçiler bırakın kavgayı tytrodan geçmeyin şimdi FİLİME😡😡😡😡.

 20. Sayın Oğan’ın ‘performans’ göstereceği ‘duruşundan’ dahi anlaşılabilirdi. Ortada bir ‘stil’ var. Üstelik geleceğe ilişkin umut vadediyor. Önemli midir? Elbette. Kendisi de seçmenden oy talep ederken, “herkes, Sayın Oğan siz şöyle iyisiniz, böyle iyisiniz, e hadi o zaman destek verin” diye oy istedi. Bunu da aldı.

  Fakat… Yüzde 5’lik oy kümesinin tahlil edilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı oy oranı ile ittifak oyu arasındaki fark nasıl anlaşılmalı?
  Ondan önce de, “bu seçim milliyetçilerin seçimi oldu” indirgemeciliğinin/basitlemesinin önünü kesmek gerekiyor. Çünkü devamında, Avrupa tipi “aşırı milliyetçiliğin” içine atarlar!
  MHP büyük başarı gösterdi. İyi Parti içinde de hissediliyor. Keza, Oğan kulvarında da. Ak Parti’de zaten var. Ama ne var? Hepsi, “vatan savunmasıdır”! Nefs-i müdafaadır. “Milliyetçilik yükseliyor” genellemesi değil, “Türk milliyetçiliği, vatanseverliktir”. “Türkiye yüzyılı ile hesaplaşacağız”a cevaptır.

  Dönelim yüzde 5’e; milliyetçi vurgu, göçmenler politikası, PKK/terör ile mücadele. TBMM’ye yansıyan oyun, yüzde 2’nin-Oğan ile birlikte-tam olarak arkasında durduğu budur. Ancak geri kalan yüzde 3 içinde, “ilk turda oy verin bize, ikinci tura bakarız” oyları, Sayın Muharrem İnce’den yadigarlar, doğrudan milliyetçiler var. Bu anlamıyla emanettir. Bu seçmen kitlesine, “Oğan olmasaydı kime oy verirdiniz” diye sorulsa, cevap Millet İttifakı olmayacaktır. Çoğu milliyetçi çizgiye aittir ve CHP-HDP’yi içeren ittifakın “bileşeni” olmazlar.

  • İyi de mübarek adam yarışta bile değil. Sen ne anlatıyorsun? Yukarıdaki yazının son paragrafını iyi oku. Yazar ne diyor sen ne diyorsun?

Yoruma kapalı.