İktidar gündem belirleme çabasında, ancak yaptıkları ayağına dolanıyor

26
Reklam

AK Parti sözcülerinin ağzından çıkan her söz gözlemciler tarafından otomatik olarak seçim ile irtibatlandırılıyor. Yeter ki, aykırı bir söz olsun söylenen, görüş alınan kişi hemen “Gündemde erken veya zamanında seçim var ya, onun için” açıklamasını yapıştırıyor.

Sezen Aksu’nun beş yıl önce çıkan albümünde yer alan bir şarkıda geçen bir mısra etkili ağızların tepkisine yol açtı. Her önüne gelen o konuda bir şey söyleme ihtiyacı hissediyor. Sonunda Diyanet de tepki verenler arasına karıştı. İktidarın küçük ortağının lideri de kürsüden şarkıcıyı hedef alan sözler sarf etti. Bindirilmiş kıtalar şarkıcının evi önünde gövde gösterisi yaptılar.

Neden?

Cevap yine aynı: “Seçim olacak ya, onunla ilgili…”

AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen gün “İmralı’daki” ile “Edirne’deki” sıfatlarıyla andığı iki kişiyi kürsü nutkuna taşıdı. İmralı’daki Edirne’dekinden hesap soracakmış; bekleyip bunu görecekmişiz…

Tamam da, nereden çıktı şimdi bu?

“Seçim var ya ondan…”

Aynı durum başka konularda da kendini belli ediyor.

Reklam

Ekonomi alanında mesela…

İşçileri yakından ilgilendiren ‘asgari ücret’ sendika temsilcilerinin beklediklerinin fevkinde çıktı; öyle deniliyor. Asgari ücret artınca kendi maaşlarına da yine ‘beklenenin fevkinde’ artış yapılacağı beklentisine giren memurlar ile emekliler biraz hayal kırıklığı yaşadılar. Beklentileri fazla yüksek tutmuşlar. Yine de her zamankinden biraz fazla artışa kavuştukları söylenebilir.

TL’nin yabancı paralar karşısında değer kaybettiği, enflasyonun TÜİK rakamlarına göre bile son 20 yılın rekorunu kırdığı günümüz ortamında, asgari ücrete ve maaşlara hatırı sayılır zam yapılmasının sebebi ne olabilir?

“Ya erken veya zamanında yapılacak seçim…”

Cevap bu.

Faiz konusunda hassasiyet duyduğu bilinen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’na faiz indirimine gidilmesi yönünde baskı yapması ve bu konudaki hassasiyetini ‘nass’ ile açıklaması da bazıları için yine seçim yatırımı olarak görülüyor ve öyle de gösteriliyor.

Bir gözlemci, kulak hizamda, hem de uzun uzadıya, “Aya beş şeritli yol inşa edeceğini ilan ettiğinde buna dahi inanan bir kitle var kendi tabanında, onları konsolide etmek için bunu yapıyor” görüşünü açıkladı.

Doğru da olabilir bu görüş. 

Reklam

Her şey iktidar sözcülerinin 2023 Haziran ayında yapılacağını defalarca tekrarladıkları seçim düşünülerek yapılıyormuş…

Kısa süren Arnavutluk seferinden dönerken görüştüğü medya mensuplarına, Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim yasasını elden geçirme konusunda anlaşmaya varıldığını bildirmiş.

Dar veya daraltılmış seçim bölgesi olmayacak, seçim barajı yüzde 10’dan yüzde 7’ye indirilecekmiş.  

Seçim barajının yüzde 10 olduğu bir başka demokratik iddialı ülke yok. ‘Yönetimde istikrar’ ilkesi çok daha düşük seçim barajı oranlarıyla korunuyor başka ülkelerde. Makul olanı yüzde 3. Yüzde 7 bile yüksek bir oran.

Ancak şöyle bir sorun var: ‘Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’ seçimlerden iktidar çıkabilmenin çıtasını hayli yükseltti; iktidar olabilmek, cumhurbaşkanı seçtirebilmek için gereken oran yüzde 50+1. Bu sebeple iktidar MHP ile ittifak oluşturmak zorunda kaldı; muhalefet partileri de kendi ittifaklarını kurdular ve böylece baraj işlevsiz hale geldi.

Yüzde 7 barajı, ittifak yasağı getirilirse veya ittifak içerisinde yer alabilmek için gerekli kılınırsa bir anlam taşıyabilir.

Bunu mu düşünüyor iktidar cephesi, neden?

Muhtemelen bu ihtimal düşünülüyor, sebebi de seçim…

Verilen cevap bu.

Atılan her adım, söylenen her söz, AK Parti ile küçük ortağının baskın, erken veya zamanında bir seçim için ön hazırlıklarıyla irtibatlı görülüyor.

Özetle, her şey seçimi kazanmak için…

Kusura bakılmasın ama yukarıda saydığım her gelişmenin aslında iktidar aleyhine sonuç vereceği kanaatindeyim ben.

Sezen Aksu’ya eski bir şarkısında ‘Adem ile Havva’ adlarını kullandığı için gösterilen, evinin önüne bindirilmiş kıtalar göndermeye kadar varan aşırı tepki, Selahattin Demirtaş’ı Abdullah Öcalan’la köşeye sıkıştırma niyeti, ücret ve maaşlara biraz yüksekçe zam yapıldığı sırada her evin temel ihtiyaç maddelerine külliyetli miktarda zam yapılması ve seçim barajının hangi niyetle olursa olsun aşağıya çekilmesi…

Bütün bunlar istenilen sonucu doğurmak yerine iktidar cephesine bakışı olumsuz etkileyebilecek girişimler… 

Sadece bunlar mı? Hayır. Yarın başka konularda iktidardan gelecek farklı girişimler de, niyetlenenin tam tersi sonucu verirse şaşırmam.

İktidar 20 yıldan sonra uzatmaları oynuyor çünkü.

O duruma gelen iktidarlar doğru amaçla yola çıktıklarında da yanlış yaparlar.

Bugün bizde böyle bir durum var.

ΩΩΩΩ

Reklam

26 YORUMLAR

 1. Sayın yazar “İktidar 20 yıldan sonra uzatmaları oynuyor çünkü.” buyurmuş, elhak öyledir!
  YİRMİ(20)YILLIK BİR İKTİDARIN UZATMALARI NE KADAR SÜRER Kİ?

  • İki dönem en fazla demişti zatı şahaneleri. Parti tüzüğüne de çakmışlardı. Sonra cukkalar tatlı geldi, ne tüzük ne yasa ne anayasa hepsi hak getire, topunu düzleyip geçtiler. Yani 12 yıldır uzatmaları oynuyorlar. Araya da bir darbe sıkıştırdılar bu arada, toptan otokrasiye geçiş de cabası.

 2. Tam dört dörtlük bir baṣlık…

  Erdoğan Tabipler Birliği‘ne „”Tabipler Birliği olarak bir eseriniz var mı?” diye sorar.

  Bu platformdaki destekҫisi de Biontech kurucuları, Almanya’da doğan Özlem Türeci ile 4 yaṣında Almanya’ya gelen Uğur Ṣahin‘i beyin göҫüne örnek gösterir.

  • “Almanyalı
   18 Ocak 2022 At 23:07
   H.Gayret,
   „Özge yurtta sultan olacağına, öz yurdunda çoban ol!“ diyorsunuz.

   Biontech kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Ṣahin Türkiye’de kalıp ҫoban olsalardı sizce daha uygun olurdu, öylemi?

   Yorumu Cevapla
   H. Gayret
   19 Ocak 2022 At 12:23
   İyi, beyin göçü olsun o zaman, herkes gidip alman hükümeti hesabına ya da abd ye çalışsın, size uyar değil mi?
   Hani gençlerin beyinleri ülkeden kaçıyordu, nooldu?
   Yav bi dediğiniz de öbürünü tutsun bee!?”

  • Almancı arkadaş, almanyada başka ırklardan okumuş yetişmiş vatandaş mı yoktu, doktor virolog mu yoktu, mikrobiolog mu yoktu, alman mı yoktu da bir çift türk yatırımcı buluverdi aşınızı?
   Bir türk dünyaya bedeldir!
   İtirazı olan?

 3. “Ender
  19 Ocak 2022 At 12:47
  Putin gibi bir diktatör bile neyin nasıl yapılması gerektiğini biliyor.”
  “Rusya dahil, enflasyonu kontrol edebiliyor. Putin Türkiye ile dalga geçti, merkez bankasına emir verirsem Türkiye gibi oluruz diyerek. Hukuk sistemini bağımsız yapıyorsunuz her konuda ülkeye ve insanına güven geliyor, dünyadaki bol para yağıyor.”

  BARAN BEY, BÖYLE DİYOR ENDER ARKADAŞ!
  “Hukuk sistemini bağımsız yapıyorsunuz her konuda ülkeye ve insanına güven geliyor, dünyadaki bol para yağıyor.”
  RUSYADAKİ MARKETLERDE KULLANILAN VAKUMLU PARA HORTUMLARININ NİYE GELİŞTİRİLDİĞİNİ ŞİMDİ DAHA İYİ ANLAMIŞ OLDUK:)
  NE DERSİN???

  • Bir Rus vatandaşı şöyle dedi;

   “Rus milleti ortalama bir yaşam standardına sahip, eğer o standart çok değil birazcık düşsün o Putin’i millet Moskova meydanına gömer. Yaşam standartları kötüleşmediği sürece de Putin ne yaparsa yapsın karışmazlar. Putin başına gelecekleri çok iyi bildiği için halkın yaşam standartlarına titizlik gösteriyor” dedi.

   Rus yöneticilerin devlet adamlıklarına çok methiye duydum uzmanlardan. Putin için değil de tecrübeli bakanlarına olan methiyelerdi.

 4. Muhalefet daha etkin çalışmalı elbette. Buna herkes katkı vermeli. Örneğin tüm yolsuzluklar ortak bir liste haline getirilip Wikipedia gibi bir yerde yayınlanmalı ve takip edilmeli. Dünya Bankası bile takip ediyor. Tüm dünyada kamu ihalesi alan en büyük 10 firmanın 5’i Türk diye açıklıyorlar. Muhalifler ve sivil toplum örgütleri tüm hukuksuzlukları çarşaf çarşaf liste yapmalı ve mahkemelere taşımalı. Wikileaks son Pandora belgelerinde Türkiye’den yine devlete iş yapan bir firma sahibinin annesine ait off-shore hesaplardan bir seferinde iktidara yakın bir vakfa bir seferinde 200 milyon dolar bağış yapıldığını belgeledi. Bunu hiç bir mahkeme suç duyurusu olarak üstüne almadı bile. Barolar bunu derhal mahkemelere taşımalıydı. Bütün yolsuzluklar ortada belgeli. Sadece aksiyon almak gerekiyor.

 5. Burda AKP’ye muhalif görünenler gerçekte muhalif değildir.

  Gizli AKP hayranıdır. A haber seyret sonra muhalif partiler Çözüm üretmiyor demeleri bana gerçekçi gelmiyor.

  Gerçek muhalifler hangi partinin hangi yayınları var bilir ve bunların çözümlerini o kanallarda seyreder.

  A haber seyret sonra muhalif partiler çözüm üretmiyor demesi bana sağici gelmiyor.

  Fehmi Korunun flaş tv’de salı Akşamı proğramınıda izlemiyorlardır.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘ekonomi reçetesini’ madde madde açıkladı!
  https://www.youtube.com/watch?v=kXV8H-KgK1o

  Ekonomi Nasıl Düzelir? ALİ BABACAN

  https://www.youtube.com/watch?v=XGtA1yU4Yhg

 6. Sayın Koru ,
  50 yılı aşkın suredir hem dünya hem de yakinen Türk siyasi hayatının iyi bir gözlemcisi olduğunuz su götürmez bir gerçek. Yarın ki yazınızda bugün yaptığınız teşhisler doğrultusunda iktidar ne yapmalıydı sorusuna cevap olacak bir yazı bekliyorum. Yakın geçmişten örnekler vererek.

  • Yazar sürekli yazdı. Artık herkes ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyor. Putin bile Türkiye gibi yapmayacağım dedi. Daha denilecek bir şey kaldı mı? Herkes anladı bi bu anlamadı. O da anlamak istemediği için. Dalgalı kurlar onlara çalışıyor çünkü. Köpük bu köpük diyor. Hüp hüp götürüyor.

 7. Bu gün gündeme bomba gibi bir haber düştü ki bütün diğer haberler solda sıfır kalır !
  BAE liğiyle 64 milyar dolarlık SWAP anlaşması yapılmış !
  Yani bildiğim kadarıyla TL ile dolar satın alınıyor.
  Bu para oldukça büyük bir para ; ülkemizin nerdeyse yarısını zaten Katar aldı, geri kalanını da BAE alır, olur biter !
  Siyasi hırs uğruna , iktidar uğruna ülke elden gidiyor !
  Bu BAE , on yıldan beri bizim adeta düşmanımız değil mi idi !
  Darbe teşebbüsünün mimarı , finansörü bunlar değil mi idi!
  Doğu Akdenizde karşımıza dikilen , Yunanistan ve GKRY ile işbirliği yapan bunlar değil mi idi!
  Libya’da karşımıza dikilen, MİT görevlilerini öldüren silahlar bunlara ait değil mi idi !
  ‘Topunuz bir Türkiye etmezsiniz ‘dediğimiz bunlar değil mi idi !
  Napolyon zamanında ne demiş: PARA PARA PARA !
  İyi günler

 8. Baraj yada set çekmek hatta çit dikmek gerekiyorsa dikin. Üstüne de bir mum yakın.
  Ama, fakat, lakin..
  Et bulamayana, ben kuzuyu hepten bir bütün olarak hüpletiyorum, daha ekonomik oluyor ?
  Bir kilo yerine iki domates ? alın,
  Zaten hamur işi zararlı ekmek te 4 katına çıkmış yemeyin,
  DEMEYİN! DEDİRTMEYİN!
  Kefereoyunu ile başa çıkamıyor musun, onun taktiğini kullan.
  Böl parçala yut. Bak karşında zillet ittifakı var örnek. Paramparçaaaa (Adem Havva şarkıcısına kızma) sanatçı eyidir.
  Partileri kapatıp kapatıp daha da birbirine kenetleme, demokrasi var bu ülkede.
  Çağır yanına ittifak dışında kalmasınlar de:
  Gir içeri, geel geel vatandaş geel ???
  Birazı sana diğeri ötekine.
  Hadi bir dene.

 9. Kimse kusura bakmasın, Maalesef muhalefetin performansı hala düşük, iktidar olduklarında bu ekonomik kaostan ülkeyi nasıl çıkaracakları ile ilgili doyurucu, inandırıcı bir tezleri yok. Ülkenin kötü yönetildiğine inanarak iktidara talip olanların çıkışları bu durumu tesbit etmekten öteye gidemiyor. O zaman “Doymamış bir haristen -hırsızdan da olabilir- yarı doymuş biri daha ehven-i şer olabilir, çekilebilir. Alışılmış olmak ta işin içine girince kimse rahatını bozmaya pek meyilli olmayacaktır. Onun için bugün de olsa yarın da olsa muhalefetin bu parçalı durumundan rahmet yağmuru umulamaz. Yanılmayı çok istiyorum.

  • Putin gibi bir diktatör bile neyin nasıl yapılması gerektiğini biliyor. Merkez bankasına karışırsam Türkiye gibi okuruz diye tüm dünyaya mesaj verdi. Enflasyon çok basit teknik bir konu. Bunu çözmek atla deve değil, bunun üzerine tez geliştirip kitap yazmak da gerekmiyor birilerinin boşa kürek sallayıp durdukları gibi.

 10. İktidarlar bizde askeri darbeler hariç seçimle giderler.Darbeleri de en çok demokrasi ve laiklik elden gidiyor diye yaptilar.
  Bu iktidar da gidecek belli ama hazin olan yerine alternatif yok.daha da hazini 20 yılda alternatif üretemeyen kalan bu sürede hiç üretemez.
  Yazık bu ülkeye iktidarı ile muhalefeti ile tüm siyasileri nefretle protesto ediyorum.
  Yazıklar olsun .
  inançlı insanlar hesabı ahirete bırakırlar bende hakkımı onlara helal etmiyorum.

  • Ahmet bey en son yapılan yerel seçimde istanbullu ve ankaralı seçmenler “alternatif” bulmak da pek de zorlanmadı gibi geldi bana, ne dersiniz?

   • Önceki yolsuz ve fetöcü başkanlar bizzat iktidarca işten el çektirilmişti zaten. Tekrar yolsuz takımı iş başına getirmenin de anlamı yoktu. Şimdiki başkanlar eskisinden daha kötü yönetmiyorlar. Daha iyi olabilir mi? Mutlaka. Tek yol eleştirmek ve yol göstermek. Beceremeyeni de göndermek.

  • Alternatif olmadığı tamamen bir algı operasyonu. 40 tane alternatif var. Seçime girebilecek bu kadar parti var. Hepsinde çok donanımlı kadrolar mevcut. İktidar tüm medyayı kontrol ederek algı yönetimi ile alternatifsizim görüntüsü yayıyor. Ama ortada berbat bir yönetim ve sonuç var. Ne yapsa onu kapatamıyor. Düzeltemiyor artık durumu ve kontrolü de elden kaçırdı. İlk seçimde gidecek bunu da görüyor. Dağıttığı rüşvetler de kurtarmayacak. O yüzden karamsar olmaya gerek yok. Daha iyi bir yönetim mümkün.

 11. İktidarlar illa gidicidir. İşte Kazakistan’ın Nazabeyev’i. Tüm izleri silinip gidiyor. Saddam’lar Kaddafi’ler, Trump’lar hepsi gitti. Ancak demokratik ülkelerde iktidarlar barışçıl bir şekilde görev teslimi yapıyorlar. Diğerleri perişan. Türkiye olarak demokrasiye sahip çıkmalıyız. Birilerinin burayı otokrat bir çöplüğe dönüştürmesine izin vermemeli ve iktidarı barışçıl bir şekilde değiştirebilmeliyiz. Garantimiz yok ama azimliyiz ve kararlıyız. İktidarı kaybedenler de bu sonucu kabul etmeli.

  Hepimiz bir konuda hem fikiriz herhalde. Ülkede işler iyi gitmiyor. Yönetim zaafiyeti var. Daha da doğrusu sistem problemi var. Getirilen ucube sistem ile çok kısa sürede bütün göstergelerde ülke tepe taklak oldu. Dolar, enflasyon, fakirlik, işsizlik, pahalılık, terör, eğitim, müsilaj, orman yangınları, uluslarası ilişkiler. Say say bitmez, her alanda çöküşteyiz.

  Demokratik çözümü hepimiz biliyoruz. Halk sokağa çıkacak ve şikayet edecek. En doğal ve demokratik hak. Ancak iktidar bu anayasal hakkı bile çok görüyor. Kazakistan’da vatandaşlar yürüseler bizimkilere dert oluyor, korkudan yürekleri götürmüyor. Tamam o zaman olacak olan şu. Seçim sandığı gelecek ve iktidar onaylanacak. Ancak bu sefer, olmadıysa da bir şeyler olduydu cingözlüklerine sapılmayacak. Adil ve şeffaf bir seçim yapılacak, ve bu yolsuz iktidarı postalayacağız. Bu kadar basit. Bunu bir ölüm kalım savaşına döndürmeye gerek yok.

  Bu noktada muhalefetin yapması gereken sadece plan ve programını olgunlaştırması. Gelecek iktidar mutlaka sistemi değiştirecek. Bu keyfi otoriter yönetime son verecek, hukukun bağımsızlığını tesis edecek ve tüm yolsuzların yargılanmasının önünü açacak. Bunu yapabilmek için herşeyin kayıt altına alınması ve çok iyi çalışılması gerekiyor. Abbas yolcu ama yeni hancıya çok iş düşüyor. Enseyi karartmıyoruz. Çalışmaya hemen şimdi başlıyoruz.

  • Mevcut fiili durumda meclis ve içindeki muhalefet partileri ne yapıyor? Fonksiyonları nedir yani? Hiç ve Hiç bir şey. Değil mi bunun cevabı. Peki orayı terk ederek çalışmalarını halkın içinde yapsalar ne olur? Çok şey. Peki neden yapmıyorlar? Bu soru umutsuz olmanız için yeterli ama siz hala ” yaz gelsin dikenler büyüsün koyunlar geçsin yunleri takılsın… umudunu yayıyorsunuz. Bize de gülmek düşüyor.

   • Muhalif partilerin bir kısmı çok iyi çalışıyor. Deva örneğin çok detaylı her konuda çözüm önerilerini oluşturmuş. Tüm dünyada iyi yönetimin nasıl olacağı örnekleri ile mevcut. Çok basit. Merkez bankasını bağımsız yapıyorsunuz, enflasyonu kontrol ediyorsunuz. Bu kadar basit bir konu. Bunu yapan ülkeler, Rusya dahil, enflasyonu kontrol edebiliyor. Putin Türkiye ile dalga geçti, merkez bankasına emir verirsem Türkiye gibi oluruz diyerek. Hukuk sistemini bağımsız yapıyorsunuz her konuda ülkeye ve insanına güven geliyor, dünyadaki bol para yağıyor. Bugün yaptıkları gibi Katar’a Suud’a üç beş milyar için yüksek faizle el açmak zorunda kalmıyorsunuz. Üstelik içerdeki hırsızların da önünü kapatıyorsunuz. Yani bunu sokaktaki adam da artık ezberledi. Herkes çözümü biliyor. İktidar zavallı halkı korkularla yönetiyor. Şu ürkek muhafazakarlar hikayesi. Millete ölümü gösterip sıtmaya ve sefil bir şekilde yaşamaya razı ediyor. Yada çalıyor ama yapıyor hikayesi. Yaptıkları ise kendi hırsızlarına yol yapmak, ne yapıyor gerçekten. Bize borcundan başka ne kalıyor. Bir tane iyi bir şey söyleyin. İHA yaptık, iyi halt yaptınız. Bize ne fayda. İHA alıp satmıyorum ben. İPhone 13 alamıyorum. Dolar olmuş 14. Halimize acımak yerine gülüyorsanız, ben de size acıyorum. Çaresizlik içinde yapacak başka bir işiniz kalmamış demek ki. Ama dünya ilerliyor, siz ise geride kalmayı bile isteye tercih ediyorsunuz.

  • Endercim “Ancak demokratik ülkelerde iktidarlar barışçıl bir şekilde görev teslimi yapıyorlar.” demişsiniz, elhak öyledir!
   Bunlara abd de dahil mi?

   • ABD demokrasinin en iyi çalıştığı ülkeler arasında önde gelir. Trump kaos yaratarak iktidarı teslim etmek istemedi. Ama bizzat yanındaki Başkan yardımcısı buna geçit vermedi. Demokrasiler son derece kırılgan ve özenle korunması gerekiyor. Amerika bu konuda en bilinçli ülkelerden birisi. Ülkemiz ise uzun bir demokrasi tecrübesinden sonra halk oyu ile otokrat bir rejime evrildi. Doğru dürüst tartışılamadı bile ve geldiğimiz yer ortada. Her yönden sefillik.

Yoruma kapalı.