Kaşıkçı cinayetine dair CIA raporu açıklandı, ama esas suçlu korunuyor.. Neden?

15
Bir Kaşıkçı gösterisinden.. (Vox sitesinden alındı)..
Reklam

Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda şu sırada yaşananlar ABD’ye de onun yeni seçilen başkanı Joe Biden’e de yakışmıyor.

Bu işte bir gariplik olduğu kesin…

Son görevi ABD’nin önemli gazetesi Washington Post’ta köşe yazarlığıydı Kaşıkçı’nın; ülkesinde barınamaz olmuş, ABD’ye yerleşmişti.

ABD vatandaşı değildi, fakat ölümünün en fazla ilgilendirdiği ülkenin ABD olduğu kesin.

Suudi Arabistan vatandaşı olduğundan evlenebilmesi için nikahlı eşi bulunmadığına dair belge almalıydı. Başvurduğu Washington’daki Suud Büyükelçiliği belgeyi onun istediği zaman aralığında veremeyeceklerini, nikah için gideceği İstanbul’daki konsolosluğa iletebileceklerini bildirmişti. 

O yönlendirmeyle gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğunda kendisini kısa süre önce özel bir uçakla gelmiş bir infaz timi bekliyordu. 

İçeri girdi ve bir daha çıkamadı.

Özel tim kendisini orada öldürdü, cesedini parçaladı ve parçaları yanına alıp Türkiye’den ayrıldı.

Reklam

CIA Raporu

Yazdıklarım olayı araştıran Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’nin bulguları… CIA infazı en ince ayrıntılarına kadar araştırdı ve  bulgularını Donald Trump henüz başkanken Beyaz Saray’a sundu. Raporda infazda görev almış 17 kişiye, ABD, Trump döneminde yaptırım uyguladı.

Joe Biden Cemal Kaşıkçı cinayetinin üzerine gitme sözü vererek başkan seçilmişti. O sözün gereği olarak CIA raporu önceki gün kamuoyuyla paylaşıldı. Ancak, raporda infaz emrini veren kişi olarak alenen suçlandığı halde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’a (MbS kısaltmasıyla anılıyor) herhangi bir yaptırım uygulanmayacağı duyuruldu.

Suçlanan 17 kişiyi Suud da yargılamıştı zaten.

[Rapor konusunda ilginç bir ayrıntı: CIA raporu hassas satırlar karalanarak kamuoyuna sunuldu, buna rağmen daha önce varlığı bilinen 17 kişiden başka raporda dört isim daha olduğu görüldü. 21 isimliydi ilk açıklandığında rapor. Ancak hemen ardından bir el devreye girdi ve medyaya da gönderilmiş olduğu halde rapordaki üç ismin daha üstü karalandı. Şimdi elde olan raporda 18 isim var. İsimleri karartılan üç isim şunlar: Abdulla Mohammed Alhoeriny, Yasir Khalid Alsalem ve İbrahim al-Salem… Üçlüden ilki devlet güvenliğinden sorumlu bakan Gen. Abdulaziz bin Mohammed al-Howrani’nin kardeşi imiş.]

İnfazı yapanlar belli, onlara “Yakalayın veya öldürün” talimatını kimin verdiği bilgisi de raporda var, ancak infaz memurları ‘suçlu’ muamelesine tabi tutulurken onlara o suçu işleme emrini veya talimatını veren kişi korunuyor.

Joe Biden’in başkan olduğu ABD tarafından…

Trump’ın yaptığından daha kötü değil mi bu durum?

Reklam

O hiç değilse gerçeklere ışık tutan raporu saklayarak en tepedeki sorumlu konusunu müphem bırakmıştı; kamuoyu gerçeğin bütününden habersizdi. Şimdi ise CIA raporu açıklandığı için kamuoyu esas suçlunun kim olduğunu biliyor, fakat kişinin üzerine gidilmiyor.

Bu daha kötü.

Cinayetten hemen sonra İstanbul’a gelmiş ve sekiz ayını ülkemizde geçirmiş Oscar ödüllü bir yönetmenin, Bryan Fogel’in, ‘Dissident’ (Muhalif) adlı belgeseli raporla eş zamanlı olarak ABD’de gösterime girdi. 

İzleyen herkesi CIA raporundan daha keskin hatlarla cinayet hakkında kanaat sahibi haline getiriyor bu belgesel…

Akıl alır gibi değil.

Katar Emiri de bağlılık bildirdi

İşin bir de Suudi Arabistan cephesi var.

Suudi Arabistan, rapora, özellikle MbS’nin infaza talimat verdiği bölümüne, şiddetle itiraz etti. Daha önce belirlenmiş, “Bu korkunç bir cinayet, bunu işleyenler başına buyruk birileri” resmi görüşünde ısrarını sürdürdü. “Böyle yanlış şeyleri MbS yapmaz” görüşünden vazgeçilmedi.

Oysa bundan ötesini de yapıyor ve yaptırıyor MbS

Kraliyet ailesi üyeleri bile onun hışmından nasiplerini alıyor.

Prenses Basmah bint Saud bin Abdülaziz al-Saud 2019 yılından beri cezaevinde tutuluyor; kızıyla birlikte. Tedavi görmek üzere kendisine tahsis edilmiş özel uçakla İsviçre’ye gideceği gün gözaltına alındı. O gün bugündür hapis.

Muhalif olduğu için…

Onunla hemen hemen aynı dönemde gözaltına alınmış kadın hakları savunucusu Loujain al-Hathloul iki yıl cezaevinde tutulduktan sonra geçen hafta ev hapsine gönderildi. Genç kızın cezaevinde en kötü muamelelere maruz bırakıldığı biliniyor.

Suudi Arabistan’da MbS’ye muhalif olanın göz yaşına bakılmıyor.

Bundan sonra daha da sertleşebilir MbS. Beyaz Saray tarafından korunduğunu gördü çünkü…

Katar Emiri ile Kuveyt Veliahtı MbS’ye bağlılık bildirmiş.. Haber Şark’ul Avsat gazetesinden..

MbS’ye başka devletlerin yöneticilerinden destek mesajları geliyor. Abdülfettah el-Sisi’nin ve Körfez ülkeleri dost liderlerinin desteği normal, ancak dünkü Arapça çıkan Şark’ul Avsat gazetesinde Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamd Al Sani’nin telefonla MbS’yi arayıp kendisine iyi dileklerini sunduğu haberi vardı. MbS de ona kardeşlik duygularını ifade etmiş…

Katar…

Suud gazeteleri çoğu tam sayfa MbS’ye bağlılık mesajlarıyla dolu. Herbirinde ona uzun ve verimli yıllar dileniyor…

Ülkesinde kendisine oy verenler ve dünyanın dört bir tarafında Trump’ın varlığını tehdit olarak görenler, Joe Biden’in döneminin farklı olacağı beklentisindeler…

Herhalde Biden de selefinden farklı olmak istiyordur.

Peki ne oldu da böyle oldu?

Cemal Kaşıkçı cinayetinde ABD’yi de zor duruma düşürecek rapora yansımayan yönler var da, suçlanması durumunda MbS’nin konuşmaya başlamasıyla onların ortaya çıkmasından mı endişe edildi?

Trump’ın “Beni derin devlet götürdü” yakınmalarını hatırladım; acaba ‘Amerikan derin devleti’ mi Kaşıkçı cinayetine tepkinin sınırlarını belirledi?

Joe Biden, derin devlet?

Yazının en başında “Cemal Kaşıkçı konusunda şu sırada yaşananlar ABD’ye de onun yeni seçilen başkanı Joe Biden’e de yakışmıyor” dedim ama pekala hatalı olabilirim…

ΩΩΩΩ

Suud basınında bağlılık mesajları.. Şark’ul Avsat’tan iki örnek..

Reklam

15 YORUMLAR

 1. ABD dost tanımladığı ülkelerin liderlerine yaptırım uygulamıyor.Veliahd bu tanıma giriyor.Suudun verdiği cezalar pratikte uygulanmadı.Kaşıkçının çocuklarına fidye verildi.

 2. Cemal Kaşıkçının katli olayının merkezinde ABD derin devletinin Trump’ın damadı yahudi Kushner’i ve kankası MbS, yani Murderer bin Selman var. Biden verdiği sözü kısmen de olsa yerine getirmiş. Bunun ötesinde adamlar bulundukları ağaç dalını keserler mi? Dallı budaklı yüksek asırlık menfaat çınarında hepsi yerlerini almış durumdalar..Ayrıca, bu olayda toy bir Arap veledi “MbS’den bir Murderer bin Selman” çıkaran daha da derinlerindeki siyonistlerin sadıklarından Netanyahu marka yönetim de bu işin içinde etkin bir hissedar olamaz mı? Siyonistlerin yakın zamanlardaki manevralarıyla Arap dünyasının petrol zengini ülkelerini de İsrail’e bağlama gayretleri karşısında herbirinin teker teker İsraile diplomatik teslim bayrağını çekmelerine şahit olmadık mı? Bizimkinin de bir zamanlar işin içinde olduğu bilinen BOP projesinin deşifre olmasıyla TR’den bu konuda hayır gelmeyeceği gerçeğinden işin oyun kurucusu olarak bizzat kendilerini ortaya koymuş olma ihtimalleri yok mu? CiA birçok konuda Mossad ile mesai arkadaşı değil mi? Dünya’da para/enerji kaynakları ve bunların sağladığı nüfuz gücü neredeyse (durum özellikle Orta Doğu topraklarını ilgilendiriyorsa) siyonist faktörü herzaman orada olmadı mı? Kaşıkçının katli için İstanbul/TR olması basit bir tesadüf olması mümkün mü?

  Sorular sorular bitmeyen sorular… Başka bir deyişle, sorulara cevap teşkil edebilecek sorular. İsrail’in daha önce Çarşamba günü yaptıklarından Perşembenin gelişi belli değil mi? Trump’ın kendini yeterince yıpratmış olduğu için kendinin de “beni koltuğumdan eden derin devlettir” figanları mazhar olan Biden’in seçilmesiyle Çarşamba günkü perde arkasındaki anlaşmalara göre Perşembenin gelişi belli değil mi? Dünya insanları küresel komuoyu işinde gücünde ekmeğini kazanma telaşında günlerini geçirmekle meşgulken siyonist teşkilatının üyelerinin stratejik plan/proje işlerinden başka herhangi bir işleri varsa, o da arasıra antisemitik olaylar olması halinde bu işlerle ilgili daha ufak birimlerini harekete geçirmek ve bunların peşine düşmek. O da dostlar alışverişte görsün kabilinden buzdağının görünen bir ucu…

 3. H arkadaş!Yazmasına yazarımda! Burada Yayınlanmaz!
  Yalnız Sudi Arapistan ABD derin devletinin Maşası olduğunu yazmakla yetinmek istiyorum.
  Trump kimler ile samimi?
  Başkan olunca ilk ziyareti nereye yapmıştı?

  11 Eylül’i S Arapistan vatandaşları yaptı, fakat hayatları kararanlar Afganistan, Pakistan, Afrikalı ve diğer Muslümanlar.9/11/ 2001 olaylarının ertesinde
  ABD hava sahası bütün uçaklara kapalı iken, 2 uçak kalkmasına izin verildi, Zamanın ABD başkanının iş ortaği ladinin kız kardeş ve ailesini S A götürdü.

  Guatemala Hatıralari ve My Cihat’ı gerçe hayat hikayelerini okumanızı tavsiye ederim.
  Obama 3 kez Guatemala’nin kapanması için imzaladı Cumhurriyeti ciler red etti. Birde Obama’nın Binladini yakalayip ABD ye rahatlıkla getirebilirdi öldürtmeyi seçmesini sebeplerini irdelemenizi tavsiye ederim.
  Kaşıkcı cinayeti ortaklar tarafından işlendi ve pirencin yaptığını CIA inandırıldı.
  Joe Biden Trump ve diğerleri gibi olaylara balıklama atlamaz. Demekki bir bit yeniğı olduğunu anladı ve yöntem değiştırdı.
  Acaba Biden’ın kararını değiştirmesinin sebebi isimleri silinmiş 3 kişinin raporlarından şüphelenmış olmasınmı.

 4. elleri kanlı suudi bedevileri.prens miş kralmış.kim verdi size bu ünvanları.çadır da yaşayan çöl bedevileri işte.Allahın tüm insanlık için verdiği nimetin üzerinde kanla vahşetle tepiniyorlar.
  kutsal beldelerin bunların hükümranlık sürdüğü ülkenin sınırlarında olması acınacak bir durum.
  her yıl kabenin örtüsünün yenisini takıp Allahın rızasını kazandıklarını zannediyorlar.
  Allah elleri kanlı canileri affetmez sadece mühlet verir ihmal etmez.
  sahip oldukları petro dolarların ahiret hesabında yararı olmayacak.
  abd silah sanayisini kullanmayacağı silahları alarak destek veren bu ülkeye ABD nin yaptırım uygulaması zor.saten suudi arabistana aynı zamanda suudi america denmiyormu.

 5. Müslümanlar olorak utanmalıyız.

  peygamber efendimiz buyuruyor:

  “Sizden önceki milletlerin yok olmasına sebep, içlerinden soylu biri hırsızlık yapınca ona dokunmayıp, zayıf ve kimsesiz biri hırsızlık yapınca ona cezasını vermeleriydi. Allah’a yemin ederim ki, Muhammed’in kızı Fâtıma hırsızlık yapsaydı, onun da elini keserdim.”

  Ne Türkiye de Nede Arabistan da Adalet kalmamış.

  Adaleti ABD ve AB ülkelerinde arıyoruz.

  Türkiye ve Arabistan vatandaşları Adalet diye haykırmalıydı.

  Yani, Sözde müslümanlar dan ne bekliyorsunuz ki?

  Türkiye. Zarabları yargılaysaydı ABD karışmıyacak’tı.

  ABD ve AB yöneticilerini sabırlı bulurum.

  Türkiye ise Tez canlıdır. Hep bu acelelik bizi bitiriyor.

  ABD Güç dengeleri gözetip avı yakaladığında Hesap sorar?

  Asıl konu biziz, Allahın ve Elçisi peygamberin bildirdiği Adalet den Çok uzaklaşmışız.

  Ne Adalet Kalmış Ne din Ne iman, Din Harap imanda türab olmuş.

  ABD vatandaşı bir ABD Gzetecisi’ni öldürseydi hemen adalet işlerdi, Yani ABD kendi içinde Adaleti uyguluyor.

  Sözde müslümanlar da adaletin A’sı yok.

  Yukarda ki hadise göre sözde hükümetlerin sonu yaklaşıyor.

 6. CHP’de ‘ayıp kaset’ skandalı giderek büyüyor. 2 gün önce
  boş kağıda imza attırılıp istifa ettirilmişti.Chp de yine pis kokular yayılmaya başladı. CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar’ın ani istifasının arkasında bazı gençlerle çekilmiş 4 dakikalık görüntülerin olduğu iddia edildi. Sancar’a görüntülerle şantaj yapıp 1 milyon lira isteyen kişilerin, parayı alamayınca kasedi CHP Genel Merkezi’ne gönderdiği belirtildi. Kaset şantajını yapan Denizli Belediyesi çalışanı bir kişi gözaltına alındı. 

  Gelelim madalyonun öbür yüzüne. Ensar Vakfı’nda bir aşağılık yaratık tarafından gerçekleştirilen rezilliği koskoca vakfa mal etmek ne büyük bir vahşetti. CHP ve avenesi aylarca üzerinde tepindi durdu hatta hâlâ tepinenler var. Aşağılık bir sapığın yaptığını koskoca bir camianın sırtına yüklemeye kalkışmak alçaklık değil de nedir?Sanki Ensar Vakfı yöneticileri o sapığa sahip çıktı. Sanki arkasında durdu. Sanki korudu kolladı.Yok öyle bir şey! Adalete teslim etti, lanetledi, beddua etti.
  Sanırım CHP’yi Ensar Vakfı’nın ahı vurdu.
  Sanırım kamuoyu uzunca bir süre CHP’nin ayıplı işlerini konuşacak.

  • Şecaat arz ederken merdi kıpti sirkatin söyler Fatih Bey ! Hem bunun yazının konusuyla ne ilgisi var ! Ayrıca o kadar üzülmene de gerek yok canım ; bakan hanım ‘ bir kereyle bir şey olmaz ‘ demedi mi !
   Samimiyet olmazsa işler/ sözler insanın ayağına böyle dolanır işte !
   İyi akşamlar

  • Kamuoyu “uzunca bir süre CHP’nin ayıplı işlerini” konuşmayacak. İktidar ve yandaşları konuşulmasını çok isterler, kendi yayınlarında köpürtürler, konuşulmayan yerlerde konuşulsun diye de yırtınırlar… Nafile… RTE sık sık “CHP’deki taciz ve tecavüzler”den bahsediyor… RTE bahseder de yandaşlar boş durur mu! Gelelim meselenin özüne: Bir zamanlar tacizleri ile ünlü bir profesör vardı. Bu adamın tacizleri meclise taşındı, basına yansıdı. Ama üniversiteden atılmadı. Bu tacizci profesör bir gün Fahir İz’e “Bak Fahir. Talebelerden yana oluyorsun. Bir adam tutar seni bıçaklatırım” dedi. Gel zaman git zaman bu tacizci prof’un kızı AKP’den milletvekili seçildi. Tacizci prof. öldü ve müslüman mezarlığına gömüldü. Al sana konuşacak bir mevzu.

 7. bu yazıdan Cemal Kayıkçı’yı Arabistan konsolosluğuna gitmeye ikna edenlerin Amerikan derin devleti olabileceği anlamı çıkıyor.

  • Baran bey! Kaşıkcı cinayetini, sayın Koru günlerce yazdı! Eğer anlatılanlar doğru olsaidi. Fehmi bey cinayeti defalarca yazmayi gerek görmezdi.

   59 yaşinda Dünyaca ünlü gazeteci nedense ilk gördüğu birilerine yıldırım aşki ile evlenme teklif ediyor.
   ABD yeşil karti var.
   Evlenmekmi istiyor! Çocuklarından boşanma kağıdını ister ve tercüme ettirır.
   Nişanlısı ile ABD de evlenir ve evlenme kağıdını Türkiyeye onaylattırı.
   Hadi onu bile yapmassa bir avukat tutar S. Arapistan elçiliğindeki işlemleri ona yaptırtır.
   Nerden bakarsanız bakın Zamanın ABD başkanı ve onun dişardaki derin devletler ekipleri ile o işi çok iyi başardı.
   Hüsam Binladıni en iyi taniyan birisini ortadan kaldırmak için en iyi seneryoyu yazip gerçek hayata geçirdiler.

   İsterseniz, Kaşıkcı’nin eski eşinin demeçlerini okuyun.
   Öldürülmeden 1 hafta önce oğlu istanbulada babası ile 2 hafa kalmış.
   Bizdeki anlatılanların hiç birisini doğrulamak şöyle dursun, hepisini yalanliyirlar.

 8. ABD’nin Derin devleti Cumhurriyetciler. Yani Turampın ta kendisi! Kaşıkcı’de
  H Binladin ile eski dostu.
  Eğer prens onu öldürmek isteseydi davul zurna çalarak õldürmezidi.bir iki tane kıralık katil tutar onlara öldürtürürd’ü. O
  zaman!Kimselerin ruhu dahi duymazdı.

  Kaşįkçı hem gazeteci hemde New York Times da yazarlık yapiyordu.
  New York times ABD derin devletinin korkulu ruyası.
  Kaşıkcı cinayeti kualisyon ortaklrının işi.

  • Doğrusu ben ‘ Koş Nurdan Hanım koş ! ‘ – Bizimkiler dizisinden Koş Sevim koş kinayesi – diye Nurdan Hanımı , büyük bir heyecanla açıklama yapmaya davet etmeyi hayal ! ederken bir de karşımda görmez miyim !
   Ama itiraf edeyim ki tam bir hayal kırıklığı yaşadım ! İçi boş iki satır cevap ! Bu doğrusu size yakışmıyor Nurdan Hanım ! Bu şekilde yakayı kurtaramazsınız , bizi tatmin edecek ayrıntılı açıklama bekliyoruz !
   İşte meydan , işte saz , işte söz ; buyrun !
   Selamlar saygılar
   NOT: Kim ne derse desin bu durum başkana hiç mi hiç yakışmadı ! Kelimenin tam anlamıyla karizma çok derin bir şekilde çizildi ! Bundan sonra ne dese boş !

  • Nurdan hanım!
   Olaylardan daha doğrusu verilerden mantıklı ve tutarlı sonuç çıkarmaya muhakeme yeteneği diyoruz.
   Verilerin yetersiz olması ayrı bir konu.
   Ancak eldeki kısıtlı veriden farklı bir sonuç çıkarabilmek te ayrı bir yetenek.
   Değerlendirmeleriniz diğerlerinden farklı ve ilginç.
   Benim Kaşıkçı olayı ile ilgili bilgim yok. Ve zaten mümkün de değil.
   Ancak baştan itibaren şunu diyorum: Adam sokak ortasında gerçekleştirtebileceği bir cinayeti, %100 ihale kendisine fatura edilecek şekilde neden evinin ortasında işletsin?

 9. ””Yazının en başında “Cemal Kaşıkçı konusunda şu sırada yaşananlar ABD’ye de onun yeni seçilen başkanı Joe Biden’e de yakışmıyor” dedim”’
  Neden yakışmasın cuk diye oturuyor . Gören göze ba tının iç yüzünü gösteriyor anlayana çok şey anlatıyor. Türkiye bu cinayet yüzünden milyarlarca dolar ihracat yaptığı ülke ile kötü oldu Neden insanlık suçu işlediği için , gelecek paraya bakmadı. Peki başta ABD ve batı tek dertleri tek imanları para olana BATI bu cinayeti yok saydı. Batıdan beslenen bizdeki paralı askerlerine ibretlik bir olay. Onlar varsa yoksa kendi yöneticilerini aşağılasınlar , küfür etsinler . Dah yüzlerce benzeri olay var da hangi birini anlatsak .

Yoruma kapalı.