Merak bu ya: Aday olursa Kılıçdaroğlu CHP’lilerin oyunu alabilecek mi?

23
Reklam

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yapılacak seçimde Millet İttifakı tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilse, seçilebilecek oyu alabilir mi?

“Alabilir” diyenler ve adaylığını gönül rahatlığıyla destekleyenler de var, karşısına rakip olarak Tayyip Erdoğan çıktığı takdirde kazanmasının zor -hatta imkansız- olduğunu düşünenler de var.

MetroPoll şirketinin son (Eylül 2022) araştırmasının sonucunu dün burada vermiştim. Araştırmada Tayyip Erdoğan rakibi Kılıçdaroğlu’ndan bir puan ileride görünüyor. [Kılıçdaroğlu %43.9, Erdoğan %44.9.]

AK Parti adına konuşup yazanlar ve bu arada AK Parti genel başkanı sıfatı da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi de, karşısında rakip olarak CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu’nu görmek istiyor.

Yine dün burada yazdım, CHP liderinin Sivas’ta bir yerel kanalda yaptığı konuşmadaki bir cümlesini adaylık ilanı olarak yorumlayıp Kılıçdaroğlu’nun aday olacağını ilk duyuran Erdoğan oldu.

Tam da burada, üzerinde esas tartışılması ve cevabı aranması gereken soru şu: Millet İttifakı’nı oluşturan diğer beş partinin de katılımıyla aday olarak Kılıçdaroğlu belirlendiği takdirde, başında bulunduğu partinin -CHP’nin- doğal seçmenleri, bir bütün halinde, oylarını onun için kullanacaklar mı? 

CHP’nin doğal seçmen oranı %25 civarında, Millet İttifakı’nı oluşturan diğer partilerin muhtemel oyları ile ‘kararsız’ görünen seçmenlerin yarısı ve HDP’den gelebilecek oylar o orana eklendiğinde, kılpayı farkla da olsa, sandıktan çıkma ihtimali var Kılıçdaroğlu’nun.

Zaten “CHP seçmeninin bütünü oy verir mi?” sorusu bunun için önemli.

Reklam

Beklenen olmaz, CHP seçmenlerinin bir bölümü, farklı sebeplerle de olsa, oyunu ondan esirgerse, ‘Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı’ projesi seçimde başarılı olmayabilir.

Konuyu ele alışımın sebebi, son günlerde giderek artan biçimde, CHP içerisinden veya CHP’ye yakın çevreden yükselen olumsuz sesler.  

Soli Özel’in ‘Politik Yol’ sitesinde çıkan ‘Kemal Bey’in adaylığı’ başlıklı yazısı aşırı eleştireldi, ancak yazıdaki argümanların CHP içinde yankıları olduğunu düşündürecek alametler yok değil.

[Daha önce de, Ağustos ayı başlarında, yine Politik Yol sitesi yazarı akademisyen Berk Esen, bu defa Medyascope kanalında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun neden aday olmaması gerektiğini, güçlü gerekçelerle anlatmıştı.]

Cumhuriyet gazetesinin bazı yazarları da, özellikle ‘başörtüsü yasası’ konusunu ortaya atmasından sonra, Kılıçdaroğlu hakkında daha önceleri kaçındıkları eleştirilerine hız verdiler.

Muhalif kanallarda izleyici karşısına sıkça çıkartılan yorumcuların bir bölümü de, ‘başörtüsü yasası’ konusuna değinirken, Millet İttifakı’nın diğer paydaşlarıyla ilişkisini de sorgulamaya açtılar.

Durum Cumhuriyet gazetesinin bir yazarının da dikkatini çekmiş. ABD gezisini Kılıçdaroğlu’nun davetiyle kafilede yer alarak izleyen Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, CHP içerisinde fark ettiği Kılıçdaroğlu-karşıtı havayı bugünkü yazısına konu etmiş.

‘Zor görev’ başlıklı yazı önemli tespitler içeriyor. Yazı bütünüyle Kılıçdaroğlu’na yöneltilen eleştirilere eleştiri olarak okunabiliyor.

Reklam

Girişini aktarıyorum yazının:

“Epeydir yazsam mı dursam mı bilemedim. Konu CHP.. Parti üyesi, görevlisi vb. olmadığım için rahatım. 

Bazı köklü CHP’liler, derin gönül vermişler, CHP yönetimi artık Atatürk’ün CHP’si değil, diyor. Hatta bazıları ‘ihanet içinde yönetim’ noktasında. Kimisi ‘Sınıf mücadelesini terk etti’ bile diyor!

Dahası Cumhuriyet sahipsiz, CHP laikliği de terk etti, ülkede zaten laiklik kalmadı diyen de. Başörtüsü/ türban konusundaki tutumu karşısında parti yönetimi yerle bir ediliyor. Oklar Kılıçdaroğlu’na! Diktatörlükle suçlayanlar var!

AKP’lilerin başlıca aşağılayıcı suçlaması olan, ’10 kez seçim kaybetti hâlâ orada’, söylencesi bu tip CHP’liler arasında da revaçta. ‘Bak Ecevit nasıl yüzde 41’i bulmuştu, Atatürkçü geçmişine geri dönerse, AKP’yi yerle bir eder’ diyen de çok. Bana hâlâ ‘ABD’de 8 saat nereye kayboldu’ yazan var.”  

Bu satırlar genel başkanı olduğu CHP’nin içerisinden Kılıçdaroğlu’na yöneltilen eleştirilerin özeti. 

Orhan Bursalı bu eleştirileri haksız ve yersiz buluyor. 

Ancak yine aynı yazıdan, özellikle de “CHP içindeki ve dışındaki, CHP’ye zaten oy vermeyen uç noktadaki, kimi daha soldan, görüşlerle ilgilenmiyorum şimdilik” cümlesinden, eleştirilerin kendisinin özetlediklerinden ibaret olmadığını öğrenebiliyoruz.

 İnsaf elden bırakılırsa herkese -özellikle de siyasi liderlerin neredeyse hepsine- yıkıcı eleştiriler yöneltilebilir. AK Parti’yi savunmayı görev bilen çevrelerde de çeşitli sebeplerle huzursuzluklar yaşandığı fark ediliyor. Ancak, orada rahatsızlıkların sınırlı kaldığı kamuoyu yoklamalarına yansıyor.

Özellikle de muhalefetin henüz yeterli çekiciliğe sahip olmayışı bunun en önemli sebebi. 

Bir diğer önemli sebep de, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecini iyi değerlendirememesi. Orada da, muhtemel adayın ‘CHP’nin genel başkanı’ olma ihtimalinin gündemi fazlaca işgal etmesiyle birlikte, kamuoyu yoklamalarında ‘kararsızlar’ olarak geçen grupta AK Parti lehine çözülmeler başladığı görülüyor.

O cephede, itiraz, Kılıçdaroğlu’nun şahsından çok CHP genel başkanı oluşuna…

İktidar cephesi, kendi adayının karşısına CHP genel başkanının aday olarak çıkacağını kesinleştirebilirse, vakit geçirmeden seçimin tarihini çok yakına çekecek girişimi başlatabilir.

Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olmasının önündeki anayasal engelin geçersiz kalması için de Kılıçdaroğlu’nun adaylığı önemli.

Sonradan “Benim kastım TBMM’nin seçim kararı alması durumunda” diye tavzih etmiş olsa da, Kılıçdaroğlu, herhangi bir ön şart aramaksızın, “Erdoğan’ın üçüncü kez aday olmasına itirazımız olmaz” açıklamasını aylar önce yapmıştı.

Kendisinin adaylığı kesinleşirse, o sözü hatırlatılacaktır.

Adayın o olması durumunda seçim tarihinin TBMM tarafından erkene alınmasıyla, sonradan eklediği şart da yerine gelmiş olacaktır zaten.

Ne zaman bu konu açılsa, “Öyle davranıyor, ama Kemal Bey’in aday olma niyeti yok” görüşünü seslendirenler bulunduğunu biliyorum elbette. Ben de o görüşe yakınım. Ancak son zamanlarda, çevresinin de telkinleriyle, CHP liderinin kendisini adaylığa ısındırdığı da gözden kaçmıyor.

Olur mu, olmaz mı?

Galiba aday olma niyeti varsa, önce kendi partisinden yükselen eleştirileri geçersiz kılmanın yolunu bulmak zorunda Kılıçdaroğlu. Ancak, bunu yaparken de, ‘helalleşme’ girişimiyle gönüllerini almaya çalıştığı CHP’li olmayan kesimi “Yoksa yanlış mı yapıyoruz?” kuşkusuna düşürmemesi gerekiyor. 

Ne kadar zor bir durum bu.

ΩΩΩΩ

Reklam

23 YORUMLAR

 1. “İtalya Başbakanı Meloni: Başkanlık sistemi konusunda en iyi reformu bulmak istiyoruz”
  TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ YAYILIYOOOR!

 2. Sadece chp seçmeni değil bilimum mandacı takımı oyları eksiksiz olarak dersimli kemale verecektir, içiniz rahat olsun:)

 3. bu günlerde açılışlara törenlere nezaketen de olsa rakip yada diğer partilerden de yetkililer çağrılıyor.
  tuzlada bir tesis açılırken oranın BBaşganıda çağrılmış. İmamoğlu ordayken sayın CB ‘nın , geçmiş zamanın faidelilerini vb de bir güzel övmüş sayın BB.
  aynı şey şimdi sanırım togg için bir davet var.
  başkan gitmez belki ama…
  – bir parti temsilcisi katılır nezaketende ve kendi seçmeninden de orada olan olabilir temsilen!
  – ama, fakat kürsüye çıkıp davat eden partililerin gözüne baka baka rakiplerin övgüsünü yapmak!!
  – birileriyle tokalaşma istersen. alkışlamada!!!
  sap gibi dur orda yeter!
  *davet edenleri övmek için kürsüye çıkacaksan çık öv, sövme. arada kimi yağlayacaksan yağla kaynat arada😂.
  gelelim yazarın konusuna,
  “aday olursa Kılıçdaroğlu CHP’lilerin oyunu ..”
  🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉🙉
  😯😯😯😯😯😯😯😯😯😯😯😯😯😯😯
  duymamış olayım😠😠😠
  böyle bir soru sorulabiliyprsa eğer…
  🙊🙊🙊🙊🙊🙊🙊🙊🙈🙈🙈🙈🙈🙈🙈
  eyvah siyaset arenası eyvaki ne eyvah.

  • 6’lı masanın hâl-i perişanı, aday olmak için yanıp tutuşan By Kemal’in hal-i pür melali ortada…
   “Çok istiyorsan sana yardımcı olayım, bana güven” diyor Erdoğan!
   Daha da dramatik olanı, By Kemal “evet adayım” diyemiyor. Erdoğan’dan yardım da isteyemiyor.
   Bu saatten sonra By Kemal nasıl aday olmasın?
   Masayı ikna etmek için; “ama o beni istiyor” mu desin?..
   Şimdi Akşener düşünsün!..

 4. –“2014 yılından beri şeffaf bir şekilde yayınlanmayan verileri ve 128 milyar dolarlık rezervin akıbetini haklı olarak sorarken çıkıp tüm rakamlar şeffaf bir şekilde ortadadır, söylenenler iftiradır diye açıklama yapmak…”

  –“Efendim 2014’te siz görevdeydiniz”

 5. Cumhuriyet Demokrasi yada laikliğin bir koruyucuya ihtiyacı vardurumu doğmuşsaeğer,
  orada birşeyler tersine dönmüştür demektir 🙃.
  heleki Atatürk’ün partisiyij diye o birileri sayıklıyorsa hâlâ, yandı keten helva.
  Alparslan Anadolu’nun tapusunu mu almıştı?
  Fatih (bizim trol fatih değil) Ayasofya’nın…
  iznik konsülü, Bizans bu topraklarda doğdu kök saldı dünyaya sadece adını bıraktı.
  Kimse benim naçiz vücudum elbet birgün toprak olacaktır, bedenimi dondurup saraya koyun demedi, bıraktığım bilgileri kazanımları kullanın değerlendirin ileriye taşıyın, sadece aklınızı kullanın dediler.
  ABD Rusya dan uçak füze almak için kuyruğa giriyorsanız hâlâ..
  siz Fatih’i de Atatürk’ü de anlamamışsınız demektir.
  (çevremizi sarmışsa çelik zırhlı duvar -güneyde doğuda egede akdenizde bıraksak kanaldan girecek Karadeniz’de..)
  ve biz, senmi başgan olacan benmi, başımı açtın üşüdüm, siz aslında kardeş değil beraber yaşayan düşmanlarsınız, dininde inancında koruyucusu benim, burada keseyim sinirim …
  son söz:
  arkadaşlar koyun şu sandığı partilere internete,
  ben söyleyeyim kim ne olacak işte böyle 🤗.

 6. Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olmayı en hakeden isimlerden biridir. 5 benzemezi CHP önderliğinde bir araya getirmeyi başarmış adamdır. Ona oy vermeyecek CHP liler kime oy verecek? Erdoğana mı?
  Güldürmeyin adamı. Herkes kendini Bahçeli gibi inkar edecek değil ya!

 7. elinde oy zarfı olan Cumhur🙂.
  oyu ben atıyorum sandığa, siz karar veriyorsunuz kimi seçeceğime!😯.
  cehape yönetimi ne derse desin, ne kadar koltuklara yapışır bırakmam derse desin,
  nafile!.. çünkü bu seçim chp yönetimi yada kalantorlarının hükmünün geçmeyeceği!!!
  bir seçim olacak!
  (chp+5+1’de masanın altında diyorlar😆..)
  5 (beş), 1’den büyüktür herzaman 😊.
  etnisiteyi sürdüler sahaya tutmadı tutmaz.
  dini inancı başörtüsü gibi görselleri bayrak yapmaya kalktılar olmadı olmaz.
  bundan sonra olmayacakları değil, olacakları koyun masaya da, görsün tüm dünya da insanımızda gerçekleri :
  pk.. yp.. fet.. tarikat cemaat yandaşları, emperyalist ülkelerin utanmaz ajanları…
  bu vatanın değeri kıymeti gözönünde artık,
  kimse malları ucuzlayıp el koyamaz bundan sonra, bankasına limanına köprüsüne..
  komşusuna dahi yangözle bakamaz!
  (dronlar uçaklar füzeler.. hatta togg🙂).
  kendimize yetecek kadar tarım hayvancılık ta da ayarlamaları öğrendik artık
  güneş rüzgar Allah’ın nimetleri gani bu coğrafyada maşallah.
  aya duble yol geleceğe kaldı😂.
  bize artık,
  helva yapmayı bilen! bir “başgan” gerek!🤗.
  NOT:bir başganı yada devri bitirecek devirecek birilerini istemiyor belkide bu millet!
  ne demek istediğimi,
  çıraklık
  kalfalık
  ustalık
  aşamalarıyla yoğrulmuş, yetişmiş, bellemiş, uygulamış bir milletin fertleri olarak!
  seçimden sonra daha iyi anlatacağız anlamak istemeyenlere galiba sanırsam…
  imza:cumhurun bizzat ta kendisi🤗.

 8. Daha önce denenmişti,

  CHP ve MHP koalisyon kurmuş ortak aday olarak Muhafazakar Ekmeletin ihsanoğlunu aday göstermişlerdi.

  MHP partisisi Ekmeletin ihsanoğlunu seçilsin diye Hiç çalışmadı 2-3 mitinkle olayı geçiştirdi. CHP bütün iplere asıldı,

  CHP’de üç-Beş bağnazın yorumu dikkate alınmaz bunlar her zaman olur bunlardan korkulmaz asıl sağ partilerde Kendini gizleyen Münafık tayfası çok tehlikeli.

  CHP Üç-beş bağnaz açıkça dünya görüşüm bu diyor. Bunlardan az zarar gelir.
  Asıl kendini sağ partilerde gizleyen hemde çok sayıda kişiler Hem dine hem Türkiyeye bunlar çok zararı dokunur.

  Aldığı 21.000.143 oyla geçerli oyların %51,79’unu elde eden Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı seçildi. Diğer adaylardan Ekmeleddin İhsanoğlu 15.587.720 oyla %38,44, Selahattin Demirtaş ise 3.958.048 oyla %9,76 oranında oy aldı.

  Eğer MHP çalışsaydı şu tabloda Erdoğanın işi zordu Artı Ak partinin %2-3 tırtıkladığı oyuda katarsan işler AKP için bayağa zordu.

  Kemal Kılıçdaroğlu Gerçekten Dürüst ve Türkiye için elinden geleni yapıyor.

  Bu tabloya bakarak 6’lı masa ilk turda Ya ayrı adaylarla çıkıp Daha sonra Birleşmeli yada Kılıçdaroğlu sağ partilerle sıkı antlaşma yapmalı Çünkü bu partiler Hazine yardımı almadığı için pamuk eller cebe yapmazlarsa az çalışırlar. Bu ölüm kalım meselisi diye Kılıçdaroğlu bunları organize etmeli.

  AKP İçindende işini zor olduğunu gören milletvekilleri Tek adam rejiminde sorgulanma zor olduğunu gördükleri için AKP Ayrılanlar çoğalabilir. AKP artık cüzzamlı bir parti ipini koparan ayrılır.

  Kılçdaroğlunu destekleyenler çok, bağnazların lafına bakılmaz.

  https://www.youtube.com/watch?v=4J4B6HBXXo4

  • Seçim gecesi Erdoğana derim ki “geçti borun pazarı sür eşeği niğde’ye”

   Ekmelettin ihsanoğlu zamanına dönseniz AK partiden Davutoğlu ve Babacan ayrılmış En az iki parti %2.5 +%2.5 =% 5 AKP’nin oyu azaldığıını düşünün, Erdoğanın işi yine zor Şimdi Ekonomik Krizle daha yoğun kayıplar daha çok. Bu satten sonra AKP kazanma ihtimali var demek aklı peynir ekmekle yemekle eşdeğer.

   Anketlere göre,

   AKP En iyi şartlarda %33 Alıyor.

   MHP En iyi şartlarda %7 Alıyor.

   AKP En iyi şartlarda kürtlerden %3 alıyor.

   TOPLAM % 43 En İyi şartlarda Erdoğanın alacağı oy. Millet partiside %57 alır.

   Kürtlerin %7-9’u Kılıçdaroğlunu veya imamoğlunu severler. CHP daha önce hiç doğuda çalışmadı; Kılıçdaroğlu sayesinde şu an çalışıyorlar herkesi kucaklıyorlar doğudan bayağı bir oy alacaklar.

   AKP’den her ayrılan her milletvekili çevresinden dolayı AKP’den %0.3 oy azalacak.

   AKP’den Artık uzak durun Pislik sizede bulaşmasın.

   • Ben aday kim olursa olsun oyumu Millet İttifakının adayına vereceğim. Millet İttifakı kazanamazsa ne olur? Korkunun üzerine gitme çok etkili bir yöntem. Erdoğan’ın bir seçim daha kazanma ihtimali bana hiç de korkunç gelmiyor. Aksine daha iyi bile olabilir.
    Biz bilemeyiz Allah bilir.

 9. Seçim sabahı şu soruya cevap vereceğiz.
  Erdoğan ile tamam mı devam mı?
  Karşısındaki adayın hiç önemi olmayacak.

  Ve seçimi kazanan çok çok güçlü olacak.

  O yüzden çeşitli sebeplerle muhalif cephede yer alanlar arası seçim öncesi kavga büyük.

  Bence Erdoğan kaybedecek. Karşısındaki aday da kazanmış sayılacak 🙂

 10. Her ne kadar Faik Öztrak arkadaşlarına pek katılmadıklarını ifade etse de; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal silah kullandığını iddia eden PKK’ya yancılık yapan aktivistler ve onlara çanak tutan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Kılıçdaroğlu’nun ‘ekosistemi’ içinde yer alıyorlar…
  Hani bir söz vardır: “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim”… Öyle işte…

 11. Amerika, bir siyahi Başkan seçti, hem de iki defa. İngiltere bir Hint asıllı Başbakan seçti. Demokrasilerde böyle. Eşit ve hür vatandaşlar ülkeyi yönetiyor. Türkiye de bir Kürt Alevi Başkan seçecek olgunluğa gelmiş olmalı ileri demokrasimizde. Değil mi? Değilse Erdoğan’a ve otokrat yönetimine, ve köhne devlet ideolojisine devam. Ülkemiz önemli bir eşiğe geldi. Bakalım ne kadar medeni ve olgunlaşmış, ve devlet ne kadar herkese eşit mesafede. Hep beraber göreceğiz.

  • Türkiye Cumhuriyeti ‘nde etnik yada inanç üzerine hiçbir zaman hesap yapılmamıştır Ender. bundan sonra da olmayacak öyle bir şey.
   Selçuklu dan beri Malazgirt ten beri bu topraklarda bu düşünce ve bakış açısıyla bu günlere gelindi!
   yıllarca önce de pagan vardı hristiyan vardı pontus rum vardı Bizans vardı!..
   gelecek tede alevisi caferisi hatta şiisi nusayrisi belkide adnan hocacılar bile…! (hadi o kadar da korkutmaya yım şimdi din tüccarlarını😂😂)
   son söz:
   ama, hep aslına döndü eninde sonunda bu millet ve vatanının kıymetini anladı değerini bildi.
   milletinin yek vücut birbirine bağlılığı daha da arttı her defasında.
   kocası başkan ise, karısı anası oldu baştacı.
   komşusu açken tok yatmadı, milliyetine bakmadı kızını oğluna aldı👨‍👩‍👦👪
   ve bu dahada pekişerek gelişerek yerleşecek..

 12. Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın yani muhalefetin en büyük partisinin başkanı. Cumhurbaşkanı adayı olmasından daha doğal bir şey yok. Diğer seçenekler denendi, muhalefet ortak aday gösterdi olmadı, farklı adaylar gösterildi ama parti başkanları dışında, o da olmadı. En doğalı parti başkanlarının aday olarak ortaya çıkması ve en iyi olanın seçimi alması. Kılıçdaroğlu çok büyük feragatlerde bulundu. Bencillik yapmadı. Ortak akla güvendi ve destekledi. Gerektiğinde sağdan adaylar gösterdi. Açılım yaptı, özür diledi. Uzlaşmacı oldu. Daha ne bekleniyor. Kılıçdaroğlu aday olmalı ve seçimi almalı. Mahçupyan’ın deyimi ile devletin adayları belli. Muhalefet gerçek bir aday/lar ortaya çıkarmak zorunda. Siyasetin içinden gelmeyen ve şu anda ortada siyaset yapmayanlar (Yavaş gibi) cumhurbaşkanlığı için düşünülmemeli. Bu millete hakaret olur. Siyaset açık, şeffaf ve dişe diş yapılmalı. Fikirler yarışmalı ki en iyisini seçelim. Demokrasi böyle olacak. Artık masa başı belirlenen aday istemiyoruz. Bitti. Erdoğan’a demokrasi dersi verecek adaylara ihtiyaç var.

  • 6’lı masada ne olur?
   Ya “kol kırılır yen içinde kalır” tiyatrosuna devam edilecek.
   Ya ortak bir aday ismi belirlenecek. Tabii seyreyleyin gümbürtüyü.
   Ya da herkes kendi adayını çıkaracak.
   Erken kalkan yol alır.
   Cumhur İttifakı adayını Cumhur Başkanı Erdoğan olarak ilan etti ve hızla yol alıyor.
   Haftalardır yaşananlar gösteriyor ki, 6’lı masadakilerin birbirlerine güvenleri yok, dostlukları hiç yok.
   Birbirlerine güvenmeyenlere, millet neden güvensin?
   Türkiye, Erdoğan düşmanlarının deneme tahtası değil.

 13. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gizli faaliyetleri CHP Genel Başkanlığı sıfatına asla yakışmadı. CHP’nin eski genel başkanları böyle bir davranışta bulunmamışlardı.
  Kılıçdaroğlu ve ardından Meral Akşener’in sağ kolu, partilerini iktidar yapacak unsuru Amerika olarak tespit etmişler.
  Amerika turları çok enteresan.
  Demek ki Millet İttifakı’nın CHP’si ve İyi Parti’si kaderlerini Amerika’nın çizeceği konusunda bir yarış içindeler.
  İlginç olan taraflardan birisi de, Kılıçdaroğlu’nun seçilemeyeceği düşüncesinde olan Meral Akşener.
  Bu düşüncelerini Derin Amerika enstrümanlarına benimsetme ve kendisinin öne çıkarılması konusunda çırpınış içinde olmasıdır…Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener Amerika’yı çok seviyor da Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Temel Karamollaoğlu sevmiyor mu?
  Hepsi de birer Amerika yolcusudur.
  Millet İttifakı, Türkiye’deki iktidarları Amerika’nın belirleyeceğini sanıyorlar.
  Oysa Türk milleti o günleri aştı.
  Eski Türkiye’de Derin Amerika iktidarları, darbelerle, cuntalarla, operasyonlarla belirliyordu.
  Başkan Erdoğan, o günleri tarihe gömdü. Kaderini emperyalist ülkelere bağlamış olanların umutları boşa çıkacak. Milletimiz ferasetiyle, Amerika’nın belirlediği ittifakı seçmez, Başkan ERDOĞAN’ı yalnız bırakmaz…

  • Erdoğan, Amerika Avrupa turu yaparak gelip başbakanlığa oturmuştu. BOP başkanıyım diye de övünmüştü. Çocuklarının hepsini de ABD de okutmuştu. 20 yıl geçince unutuluyor tabii nereden geldikleri.

   • Muzaffer beyin gerçekte öyle bir derdi yok. Sonuçta Başbakan be Cumhurbaşkanlarını ya İngiltere ya da Amerika veya ikisi birleşerek seçim kazandırırlar diye bir şey varsa şüpheciliği’ne karşı önlem alma. Yani Muzaffer bey diyorki, cumhurbaşkanını emperyal ülkeler seçtiriyorlarsa Erdoğan’dan başkasını seçtirmesinler, Amerika CB başkanı olarak Erdoğan’ı seçtirsin diyor. Muzaffer beyin tek derdi Erdoğan seçilsin de kim seçerse seçsin, ister Amerika seçsin ister İngiltere seçsin isterse Rusya seçsin İran’ da seçebilir hatta hepsi birleşip Erdoğan’ı açıktan destekleseler Muzaffer bey coşkudan havalara zıplar.😂😂

    • Ya bu adamlar Erdoğan’ı desteklesin diye Trump’ı alenen desteklemiş adamlar. Ender bey sen de bunlara laf anlatmaya çalışıyorsun😂

  • Sultan Vahdettin’i de tahta İngilizler çıkarmış diyorlar Muzaffer bey. doğruysa acele etme istersen Kemal Kılıçdaroğlu İngiltere’ye gideceğini açıkladı belki de İngilizler iktidar yapar. Yok sen yalancı çıkma diye şeettim ben:)

 14. “Galiba aday olma niyeti varsa, önce kendi partisinden yükselen eleştirileri geçersiz kılmanın yolunu bulmak zorunda Kılıçdaroğlu“

  ve son cümle: “ne kadar zor bir durum bu”

  Bunun neresi zor ki:😂

  Üstadım yalın ve basit düşünceyi terkedip zor ve karmaşık düşüncelere dalmışsınız bence.

  Eğer Kemal bey aday olacaksa işi çok kolay; radikal Kemalist ve radikal ulusalcıların tavanı zaten ak parti ortakları. Kemal bey onların tabanına oylarınızı Erdoğan’a verin ama millet ittifakında gürültü yapmayın size güle güle diyecek. Bunu demese de hiç bir şey farketmez. Zaten radikal kesim Ümit Özdağ ve Muharrem incenin göstereceği adaya oy verir, Kılıçdaroğlu’na vermezler.

  Helalleşme meselesi sıkıntılı görünüyor gerçekten de, çünkü muhafazakar kesimle helalleşmesen daha çok radikal MHP’lilerle helalleşiyor görüntüsü var.

  Buna da mitinglerde MHP’li kardeşlerimle kavga etmeyeceğim, ben barış adamıyım der çıkar işin içinden. Zaten herkesimle helalleşeceğiz demiyor muydu.

  Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediğim gibi yapması ülke için seçim kazanmasından daha hayırlı olmaz mı? Bana en hayırlısı böyleymiş gibi görünüyor.

Yoruma kapalı.