Seçime doğru: İktidar son düzlükte kampanyasını farklılaştırmaya başladı.. Farkında mısınız?

34
Reklam

Seçim öncesi son düzlüğe girildi. Bundan sonraki 10 gün sandığa yansıyacak oyları etkilemek amacıyla en geniş biçimde kullanılacak.

Uluslararası jargonda ‘deep fake’ (derin sahtekarlık) denilen yöntemle rakibin kendisine yakıştırılan sahte görüntülerle söylemediği sözleri söylemiş hale getirilmesi?

Son olarak muhalefet tarafından bu ihtimal gündeme getirildi.

Günümüz teknolojisi ve sosyal medya bu tür kullanımlara müsait.

İnsanlar arasında, sahteliği her tarafından aksa bile siyasilere yakıştırılacak görüntü ve sözleri gerçek olarak kabule hazır olanlar da galiba az değil.

Nereden mi biliyorum?

Anlatayım.

Hatırını sorma amacıyla bir dostumu dün telefonla aradığımda, kendisinin yanında uzun zamandır görüşmemiz kesik bir eski dostun bulunduğunu öğrenince, bir süre onunla da konuştum. 

Reklam

Sözü seçime getirdi o eski dost.

Muhalefetin seçimi kazanabileceğine dair öngörümü aktardığımda kendisinden hiç beklemediğim terslikte bir cevap aldım.

“Ülkeyi bölecekler” diyordu Millet İttifakı çatısı altında buluşmuş muhalifler için…

Bu görüşü seslendiren kişi çok uzun yıllardır hayli uzak bir ülkede yaşıyor. Görüşmemizden sonra gidip oyunu kullanacaktı. 

Kullandığı sözcükler arasında Kandil vardı, İmralı vardı, PKK vardı…

Ondan işittiklerim daha önce dinlediğim ve fazla önemsemediğim başka bir görüşmeyi bana hatırlattı.

Deprem kentlerinden birinde yaşayan annesiyle yaptığı siyaset ağırlıklı bir telefon görüşmesini dinlemiştim bir dostumdan.

Yaşam tarzı sebebiyle herhangi bir zorlamaya bile gerek kalmadan muhalefete oy vermesi beklenen yaşlıca kadın, beklenenin tersine bir kanaat aktarmıştı dostuma. Şaşırtıcı ifadelerle. Annesinden bu kararının sebebini sorduğunda aldığı cevap daha da şaşırtıcıydı. Kadın, iktidarın değişmesi durumunda, kendisinin yaşamakta olduğu ili de içine alan bölgenin, ülke bütününden koparılmayla sonuçlanacak gelişmelere sahne olacağına inanmaktaydı.

Reklam

“Muhalefet kazanırsa bizim de buralardan göçmemiz gerekecek” demiş kadın.

İnanarak.

Düne kadar iktidar cephesinin kampanyasını birbiri ardına gündeme taşınan keşifler ve icatlara dayandırdığını sanıyordum.

TOGG üretime tam da seçim öncesi girmişti.

Karadeniz’de bulunduğu açıklanmış doğalgazın sisteme dahil edildiği ve evlerde mutfak ihtiyaçları için kullanılan miktarın bir ay bedava olduğu duyurulmuştu.

Teknofest sergisinin tarihi sonbahardan seçim öncesine alınmış, uçak gemisi, savaş uçağı türü savunma sanayii ürünlerinin tanıtımı da yine şu sıralara denk getirilmişti.

Petrol bile bulundu seçim öncesinde…

Asgari emekli maaşını 7.500 TL’ye çıkartmaya ek olarak birkaç ay sonra için yeni zamlar yapılacağı müjdesi de ihmal edilmedi.

Unuttuklarım olabilir, takvimin her gününe düşen sürprizlerin listesini sizler tamamlayabilirsiniz.

Ancak bütün bunların beklenen etkiyi insanlar üzerinde yeterince uyandırmadığı görülüyor.

İktidardaki partinin 22 yıldır ülkeyi yönetiyor olması, şimdi birbiri ardına açıkladığı vaatleri hafifleten bir etkiye sahip. 

Hayat pahalılığı her türlü müjdeyi geçersiz kılacak boyutlarda.

Uzaktaki dostum ile deprem bölgesinde yaşayan kadının verdiği tepkileri uyandıran söylem bu sebeple gündemde daha fazla yer tutmaya başladı.

Güvenlik endişesini ön plana getiren korku senaryoları…

Ülkenin bölünebileceği endişesini körükleyen söylem…

PKK her seçimde iki yanlı da kullanılmaya yarayan elverişli bir malzeme. Bazen belli bir bölgedeki oylara talip olmak için, bazen de o bölge dışındaki seçmenleri harekete geçirmek için PKK kartına başvurulabiliyor.

Korku insanlardaki en önce tanışılan ve herkesin üzerinde derin izleri bulunan bir duygu. 

Muhalefetin iktidar cephesi tarafından yapılmak isteneni kavradığı anlaşılıyor. 

İYİ Parti lideri Meral Akşener korkuyu tetikleyen söylemi etkisizleştirmeye yarayacak bir karşı-söylem geliştirdi; gittiği her yerde onu kullanıyor.

Cumhurbaşkanı adayı da olan CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ‘deep fake’ konusunu gündeme taşıyarak korku eşliğinde meydana salınan endişeleri daha da depreştirmeyle sonuçlanabilecek muhtemel gelişmenin önüne geçme çabasında.

Başarılı sayılabilir mi muhalefetin çıkışları?

Uzaktaki dostumun ve deprem bölgesindeki annenin şahıslarında temsil edilen kişilerin tutum ve tavırları bu soruya henüz olumlu cevap verebilmeyi mümkün kılmıyor.

Özgürlük alanının genişletilmesi, adaletin ikame edilmesi mi, ülkenin bölünmesi mi?

Hayat pahalılığı ve geçim şartlarının kötüleşmesi mi, ülkenin bölünme tehdidi altına girmesi mi?

İnsanların sandık başına bu denklemi akıllarında tutarak gitmeleri halinde nasıl bir sonuçla karşılaşılacağı belli olmaz. 

‘Deep fake’ kadar hatta ondan da önemli bir konu bu.

ΩΩΩΩ

Reklam

34 YORUMLAR

 1. Bu gün bakalım fehmi koru ne demiş diye baktım ve yine gerçeği bile bile inat garaz kin ve tarafgirlik namına yazdıgı o tamamen tarafgirane ve objektiflikten uzak yazıyı kendime hakim olarak okudum.bir insan bu kadar olayları çarptırabilir.
  Uluslararası jargonda ‘deep fake’ (derin sahtekarlık) denilen yöntemle rakibin kendisine yakıştırılan sahte görüntülerle söylemediği sözleri söylemiş hale getirilmesi?………iktidarın muhtemel siyaseti imiş..bir defa bu derin sahtekarlik erdogan için yapıldi.
  mit tırları
  Ayakkabi kutulari
  Halkbank dalavereleri
  Sıfırladınmı?
  Man adaları……..
  Yolsuzluk…
  Saray altinlari klozetleri
  Çooook. Yazmaya gerek yok.
  Deep fakelerini gördü erdogan ve bu millet ..sonuç ..ne oldu..BAŞKAN ERDOĞAN..
  Muhalif zekalarin anlamadigi hala şu.iktidarin deep fake yapmasina gerek yok. Ittifak ortaklari zaten yeterince o işi yapiyolar.biri birine hakeret ediyor.öbürü masaya Kumar masası diyor..baskası pkk ile hdp ilttifak eden şerefsizdir diyor ve hdp kılıçtaroglu lehine aday çıkarmiyor.chp hdp kapalı kapılar ardında görüşüyor…….
  Hemde pkk kandil hdp mandaci ekonomiyi rifkin …falan bunlar deep fake degil.yani akpnin sanal ürettigi seyler degil milletin gözünün önünde olan şeyler..çok sey var yazacakta..kime söylüyoruz.
  Son olarak erdoganin anlayana bir sözü var.
  Göklerden gelen bir karar vardır.
  Teemmel…

 2. i.Parti lideri Meral Akşener korkuyu tetikleyen söylemi etkisizleştirmeye yarayacak bir karşı-söylem geliştirdi; gittiği her yerde onu kullanıyor.insaf f.koru bey meclis te mermi kovanlarını acemice etrafa atan.

 3. Hani nerde nerde doğalgaz, yok böyle bir şey diyorlardı. İktidarda madem öyle al işte sana doğalgaz deyince boruları hızlı bir şekilde döşeyince bu sefer abiler boruları görünce ya bunlar seçim içinmiş diyorlar.

  Togg u yapamazlar nerde bu araba nerde bu fabrika deyince, adamı fabrikanın açılışına davet ettiler ona bile gitmediler Al sana araba deyince bu sefer de abiler seçim içinmiş canım derin sahtekarlık lan bunlar diyorlar.
  İhaları, sihaları, insansız savaş uçaklarını, savaş gemilerini yapamazlar edemezler diyorlardı al sana hepsi birden bedava buyur teknofeste gel gör gönlün açılsın, ülkenle gurur deyince yok canım bunlar seçim için maketleri getirmişler diyorlar.

  Yolmu, köprümü, şehir hastanelerimi.tünelmi, nükler santral mi havalimanlarımı, hızlı trenmi, millet bahçelerimi, statlarmı, kültür merkezleri mi
  bunları geçtik artık. Şimdi doya doya kullanıyorlar sesleri çıkmıyor.
  Bugün Zigana tünelinin açılışı var. Derin mi derin tünel yapmışlar deepçiler.

 4. Hdp ve Pkk nın yeni sürümü Yeşil Sol parti tweet atmış.

  Yarın Bay Kemal ve yardımcıları Kürdîstan Bölgelerinde miting yapacak. Burda verilecek mesajlar çok önemli. Kürdîstan halkı bu mesajları dikkatle dinleyecektir.

  Deep fake bak hele

 5. Sayın Koru;

  Irak-Suriye tezkeresi, Kılıçdaroğlu  açısından Kandil’in bir güvenilirlik testiydi. Kılıçdaroğlu bunu başarıyla geçti, Kandil’in desteğini kaptı.
  Selahattin Demirtaş, günler öncesinden “Yürü Bay Kemal” diyerek işareti vermişti. Ayrıca Kandil’deki baron şefleri, Kılıçdaroğlu’nu işaret etmişlerdi. Mithat Sancar sadece bunun sözcülüğünü yaptı. Sancar, “Kılıçdaroğlu ile hedeflerimiz örtüşüyor” dedi. Geçen hafta da malumun ilanını yaptılar. Açıkça ilan ettiler.
  Şu anda bütün Hdp milletvekilleri ve Kandil ardıardına açıklamalar yapıyorlar. 15 mayısta herkesin serbest bırakılacağını söylüyorlar. Kandil Chp için oy istiyor, taktik belirliyor, yok gösteriyor

  Sayın Koru bey sizce derin sahtekarlığı kim yapıyor. Yani şimdi Kandil, Pkk, Hdp millet ittifakına zerre kadar destek vermiyor yok böyle bir şey mi diyorsunuz.

 6. Yeşil Sol parti diye bir gerçek var. konuştuğumuz konuların hiç insanlıkla İslam’la alakası var mı? doğu toplumu olmaya devam. 22 yıldır bölücülük martavalı. insanlara vereceğiniz bişey kalmayınca korkuyla sindiriyorsunuz. İslamcılar Kürtleri ne zaman insan yerine koyacak. Kürtlerde Türkler ve Araplar gibi bir millet. Allah’a nasil hesap vereceksiniz?

  • Fatihin denge olmayan yorumundan sorusundan bir farkı kalmamış, senin denge! Ninde.
   Türk Arap Kürt yada filan inançtan diye bir ayrı gayrı yok! Hiçbir zamanda olmadı!
   Bazı partiler (sözde) ve başındaki zevatlarda kendini birşey olmadığını bilsede birşey miş gibi gösyermeye on takla atarlar:)
   Kürdistan demokrat parti var biliyorum Ama sınırlarımız dışında!
   Pkk kandil de sanırım bir hayli uzakta!!
   (İçişleri korku bakanımız onlardan korkmuş olsaydı😂 söylerdi mutlaka)
   Yani RENKLERE .. DEVLET! İsimlerine fazla takılma!
   Dün kırmızı boya ile (X) modaydı,
   Bugün bak ne masal dünyada:
   “Odunun biri bana fidan hediye etti; şu ağaç olandan”

  • Ülkemizde Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni gibi bir ayrımcılık yok. Her vatandaş her hakka sahip. Asıl ayrımcılık yapanlar etnik kimlik ve mezhep siyaseti yapanlardır. Terörün arkasında Kürtleri bahane ederek büyük İsrail’i kurmak isteyen Amerika vardır. Bugün İsrail’de Filistinli’lere nasıl zulüm yapılıyorsa aynısını ilerde Kürtlere yapacaklar fakat bunu anlayan fazla kimse yok.

   • Fazla manu mavar izletmişler bu günlerde size.
    Fatih çoşmuş bugün yine😊
    Tunelden girmiş köprüden çıkmış lakin, çıkarken 1990 model bir soğan taşıyan kamyon!!!😯
    Karanlık aydınlık göz yanılması ve hız sınırına dikkat ettmemek!
    Konu zaten kürt türk din iman değil, yılan buldumu bir delik!…
    Yani, d.nu açık gezmemek gerek!
    TC kimliği taşıyan hiçbir Türk vatandaşı ne şimdi ne yarın, nede gelecekte!!!
    bahsettiğin şekilde (senin hayal etmeni sağlamışlar belliki) bir duruma düşmez,
    Düşmeyecektir!🤗.

    • İnşallah kardeş ben de öyle umut ederim ama tarihte olmaz denilen nice olan olay vardır ki sebebi bir şey olmaz kafasıyla hareket eden feraset ve basiretten yoksun olan kişilerden dolayıdır.

  • Dengeli arkadaş “Yeşil Sol parti diye bir gerçek var.” demişsiniz ama bu yeşiller o yeşil değil, sol parti bunlar, islami yeşil değiller yani, bilmem anlaşıldı mı?

 7. SAYIN koru siz bu milletin nasıl DŞÜNMESİNİ isterdiniz elbette bu ittifak kazansa bu ülke de birinci yılı doldurmadan İSTANBULUN taksiminde AKARANIN kızıl ayında bombaların PATLAYACAGINI her vatandaş BİLMEZMİ her aklı başında bir insanın düşünmesi GAYET NORMAL hatta mecburiyet var bunlar yaşandı bunları sizlerde bilirsiniz yaşınız müsait karayılan ve AVANESİ niçin KILIÇTAR oğluna DESDEK VERİYOR NEDEN NEDEN HER BEYANATLARI AÇIK ADAMLAR GİZLEMEYE BİLE İHTİYAÇ DUYMUYORLAR

 8. İhtiyaçlar Hiyerarşisi, Amerikalı psikolog Abraham Maslow tarafından 1943 yılında geliştirilen bir insan psikolojisi teorisidir. Bu teoriyle birlikte Maslow, insanların ihtiyaçlarını 5 basamaklı bir piramide aktararak, onları neyin motive ettiğini ve hayat boyu amaçlarını nasıl bulduklarını açıklar.

  Maslow’a göre insanlar bir ihtiyacı karşıladıklarında yeni bir ihtiyaç ile karşı karşıya kalırlar. İhtiyaçlar piramidinde de tam olarak bunu resmetmektedir. Adım adım anlatmak gerekirse:

  1. Fiziksel İhtiyaçlar: Nefes alma, yemek, su, uyku gibi insanın temelde yer alan insani ihtiyaçlarıdır.

  2. Güvenlik: Fiziksel ihtiyaçlar adımında tatmin olan bireyler güvenlik adımına yükselir. Ve bu adımda iş, sağlık, kişisel güvenlik gibi ihtiyaçlarını karşılamak isterler.

  3. Sevgi / Aidiyet: İlk 2 adımda belli bir tatminlik seviyesine ulaşan bireylerin bir sonraki ihtiyacı, arkadaşlık, aile, aşk, iş ilişkileridir.

  4. Saygı: Bu adımda bireylerin ihtiyaçları, özsaygı, özgüven, başarı, başkalarına saygı duyma ve başkalarından saygı görme, statü ve söz sahibi olmaktır.

  5. Kendini Gerçekleştirme: Son adımda bireyler asıl potansiyellerini ortaya çıkararak olabilecekleri en iyi kişiye dönüşürler.

  Yönetim burada “güvenlik” ihtiyacına oynuyor. Aslında daha önce 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra işe yaramış ve bildiği bir konuyu tekrar kullanıyor.

  Bakalım çekirge bu kez de sıçrayacak mı?

 9. İnsanın inanası gelmiyor ancak dün aynen şunları söyledi;

  “Bay bay Kemal yanındakilerle birlikte bunlar emri nereden alıyor, Kandil’den alıyor. Biz de emri Allah’tan alıyoruz. Konya gereken dersi 14 Mayıs’ta verecektir”.

  Bir gün önce de:

  “Benim milletim Kandil’den aldığı destekle cumhurbaşkanı olana bu ülkeyi teslim etmez” dedi.

  İnsanın kafası “biz emri Allah’tan alıyoruz” ifadesine takılıyor. Bu nasıl oluyor? Yoksa (haşa) Allah Hz. Peygamberden sonra tekrar vahiy indirmeye mi başladı? Öyle mi anlamalıyız.

  Kandilden emir alıp almadıkları konusunda ellerinde tüm imkanlar var. O tespit edilebilir. Ancak Allah’tan emir alma konusunu nasıl tespit edeceğiz? Diyanet veya diğer din adamları bize yardımcı olabilirler mi?

  Diğer yönden eğer ikna edebilselerdi HDP ile bir araya gelebileceklerini siyaseti yakın takip edenler biliyor. Kendileri için mübah gördüklerini başkalarına haram görüyorlar. Olmayınca da gelsin Kandilden emir alıyorlar hikayesi.

  Yani, tam bir “bANAYASAl, sANAYASAk” hikayesi.

  • Artık Erdoğan da seçimi kaybettiğini görüyor ve bu yüzden seçimi kazanana bu millet ülkeyi teslim etmez demeye başladı. Millet seçimde çoğunlukla ülkeyi muhalefete teslim etmeye karar vermişken, daha azınlıkta olan kesimi nasıl teslim etmeyecek sorusu sorulacak bu durumda. Ayaklanacaklar mı, darbe mi yapacaklar. Seçimlerin sonucunu kabul etmeyeceklerini söylüyor Erdoğan ve bu, muhalefetin ve tüm dünyanın uzun süredir seslendirdiği otokrat ve nihayetinde diktatörlük iddiası ile örtüşüyor. Demokrasi ile gelenler demokrasiyi yoketmeye çalışıyorlar diyoruz bu sebeple uzun zamandır. Erdoğan seçimin sonucunu kabul etmek zorunda. Yoksa seçime hiç girmemeli. Oyunun kuralı böyle çünkü. Benim öngörüm ise tüm bu sert söylemlere rağmen Erdoğan’ın seçimin sonucunu kabul edeceği yönünde. Ondan değil ama çevresindeki devlet imkanlarına çöreklenmiş azılı hırsızlardan ise o kadar emin değilim. Erdoğan son dakika onlara katılır mı göreceğiz. İstanbul seçimleri de öyle oldu. Erdoğan balkon konuşmasında seçimin sonucunu kabul etti, sonra illa bir şey olmuştur diyenlere katılıp seçimi yeniletti. Sonucu biliyoruz.

 10. Sayın koru. Madem PKK ve bölünme iddiaları yersiz birer tehdit. Neden sadece mesnetsiz olduğuna dair küçük bir dokunuş ile değinip geçiyorsunuz? Değinip geçmekle, buna inandırılan kitlelerin bu inançlarından vazgeçeceklerini düşünmüyorsunuz herhalde. Bu tutum sizi, çok şey bilen ancak gerçekte hiçbir şey bilmeyen bir görünüme itiyor. Hal bu ki ben öyle olmadığınızı biliyorum. On yıllarca yazılarınızı hiç aksatmadan takip etmiş bir okurunuzum. Bize gösterilmeyen / gizlenen birçok gerçekleri yazılarınızın satır aralarından öğrendik. Şimdi ise “bu öyle değil” deyip geçiyorsunuz. Uğur Mumcu, bildikleri nedeniyle öldürüldü. Bildiklerini açıklayamadan öldü, ama giderken başkaca bilinmeyenlerin önünü de açtı. Şimdi konuşma vaktidir. Susarak bir yere varamazsınız. Konuşun. Biz de bilelim.

 11. insanları ekonomi ile korkutup ülkesinden vazgeçmesini bekliyorsunuz. Ekonomi düzeliyor , düzelecek. Bundan önce pek çok kez olduğu gibi. En azından vatandaşın geleceğe yönelik müreffeh, tam bağımsız, emir almayan , çevresinde ve etki alanında söz sahibi oyuncu değil oyun kurucu bir ülke olma yolunda hedefleri,beklentileri var.
  Geldiğimiz noktadan geri gitmeğe tahammülü yoktur. İnsanların asıl korkusu bu. Muhalefetin gerek söylemleri ve gerekse duruşu, yaklaşımları vatandaşın hedeflerinden uzak ve geri dönüşü işaret ediyor. Asıl korkulan bu. Daha azına razı gelmeyiz artık….

 12. moral üstünlüğünü kaybetmiş bir iktidar için artık dönülmez akşamın ufkundayız demekten başka bir şey gelmez elimizden. ülkemizde çok şükür seçmenler münferid efsunlu kitle, üç beş yuro manyağı gurbetçi ile ateve takipçisi hanım teyzeler veya aile yakınlarımızda sadece dini jargon üzerinden siyaseti tanımlayan hacı amca ve teyzelerden ibaret değil ve pekaka kartı akape’nin her daim kullanmayı sevdiği iki ucu b..lu bir değnek olup tam ortasından tutsalar işe yaramaz, azcık kazuratlı uca yanaşsalar elleri kirlenir, pekaka içindeki iki taraflı kullanılmaya müsait mit mahsülü duran kalkan unsurların bu şekilde kullanılmaya çalışılması veya öcalangillerin aile efradı üzerinden pravdayı kullanma girişimleri daha zihnimizde taze iken selocan gibi müfrit olmayan bir kürt siyasetçiyi yıpratma çabaları bugün için babala tvden döner gibi duruyor. Eski bir Erzurum kargışı olan ” Namerde muhtaç olasan ” bugün siyasetin temel mottosudur.

 13. muhalif yorumlar yayınlanmıyor ama ben kayda geçsin diye yazmaya devam ediyorum. Seçimin galibi fetö ve pkk olacak. Bunu duran kalkanın cumhur ittifakına oy vermek pkk ya kurşun atmaktır demesinden de anlayabiliyorsunuz. neyse uzamayım nasıl olsa yayınlanmıyor, geçmiş olsun türkiye

 14. Bu günkü yorumuma Fehmi beyin şu cümlesini buraya alıntılayarak başlamak istiyorum:”Karadeniz’de bulunduğu açıklanmış doğalgazın sisteme dahil edildiği ve evlerde mutfak ihtiyaçları için kullanılan miktarın bir ay bedava olduğu duyurulmuştu.” Doğalgaz mutfaklarda 1 ay değil 1 YIL bedava kullanılacak.Sayın yazarın 1 yılı 1 aya indirmesi yazısında eleştirdiği duruma bir örnek teşkil ediyor bence.
  Bunun sehven yazıldığını da düşünemiyorum malesef.1 ay olan bedava doğalgaz kalorifer yakıtlarını da kapsayan doğalgaz.Mutfak ve sıcak su için kullanılan doğalgaz 1 yıl bedava.

  Şu cümle de sayın Koru’nun yazısından:”Cumhurbaşkanı adayı da olan CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da…” Yazarımız buna benzer bir ifadeyi “Ak Parti Genel Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan…” şeklinde sıklıkla kullanıyordu.Burada bir okuyucu olarak bunun garipliğine dikkat çekince bu gün CHP genel başkanı için de aynı ifadeyi kullanmış ki bu iyi bir gelişme.Bu durum,yazarın okuyucunun yazdıklarından etkilenebildiğini göstermektedir.

  Ülkenin bölünmesine gelince… Herkes biliyor ki PKK ayrı bir devlet kurmak istiyor.Bunun ilk aşaması da özerk bir yönetim kurmaları.Millet İttifakı’nın HDP ve uzantıları ile açık açık görüşmek yerine gizli kapaklı görüşmeler yapması kafalarda soruların doğmasına sebep olmaktadır.Acaba ne gibi bir söz verdiler ki,Kılıçdaroğlu’nun desteklenmesi sözünü aldılar sorusu yabana atılamaz.HDP’nin sahip olduğu belediyeleri denetimsiz bırakmak bile belediye imkanlarının
  terör örgütünün emrine tahsis edilmesi anlamına gelecektir.

  Tabii ki seçimi kim kazanırsa kazansız ülkemizi bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.Ülkesini yedi düvele teslim etmeyen bir millet bir avuç teröriste pabuç bırakacak değildir.Velakin teröristlere verilecek taviz memleket çocukarının kanlarının dökülmesine sebep olacak,devletimizi fuzuli yere bir süre daha uğraştıracaktır.

 15. ALLAH’TAN EMİR NASIL ALINIR ?
  Çıkmışlar muhaliflerinin emirleri Kandilden aldıklarını kendilerinin de Allah’tan aldıklarını iddia ediyorlar.
  Kendilerinin Kandil ve şürekasıyla yasak ilişkilerini bir tarafa bırakalım.Ayrı bir yazı, daha doğrusu ansiklopedi konusu.
  Allah’tan emir alma konusu dikkatimi çekti.
  Emirler nasıl alınıyor ?
  Telefon mesajı ile mi geliyor?
  E-mail ile mi?
  Melek vasıtası ile mi?
  Yoksa doğrudan mı?
  Dikey mimari bunun için mi?
  Yüksek katlı binaların hikmetini anlamaya başladık.
  Biz de beton-rant aşkı için sanmıştık.
  Bir de şu var, emirleri yüce makamlardan alanlar nasıl oluyor da ” AİHM’nde hükümet savunmalarında başörtüsünün hijyen kurallarına da aykırı olduğu” savunmasını yapabiliyor?
  Emirler bir yerler heck’leniyor mu?
  Mesela Cambridge Analytica yapabilir.
  Yoksa hatta bir saplama mı var?

 16. pkk nın tekrar etkin olduğu illerde, bizim için yaşamak kolay olmaz, göç mecburi olur, bir süre sonra da referandum ve bölünme, bunu anlamayan avanaktır. kazanmak zorundayız. Bölücüler yazıma yorum yazmasın, cehenneme yakın bizden uzak olsunlar.

 17. Sayın yazarın endişelenmesine gerek yok, her seçmen kimin ne mal olduğunu gayet iyi biliyor, tek oy bile boşa gitmez, itse it kurtsa kurt!

  • Başörtüsü için “hijyen kurallarına da aykırı” diyenlere bilerek destek veriyorsan sizlere hayırlı olsun.

 18. —“Özgürlük alanının genişletilmesi, adaletin ikame edilmesi mi, ülkenin bölünmesi mi?”
  (ÜLKENİN BÖLÜNMESİNİ DELETE TUŞU İLE SİL!)
  —“Hayat pahalılığı ve geçim şartlarının kötüleşmesi mi, ülkenin bölünme tehdidi altına girmesi mi?”
  (ÜLKENİN BÖLÜNME TEHDİDİ!!DİYE BİR ŞIK TA OLMADIĞINA GÖRE!.. bu kısmıda çıkart cümleden🤗)
  Bak geriye ne kalıyor:
  🤗Ev hn larının işsiz gençlerin evsiz insanların;
  Sosyal güvenlik, sosyal yardımlar,
  Faizsiz sosyal konutlar ihtiyacının karşılanması!… (15 bin gayme yardım değil!!!)
  🤗iyi bir eğitim, sağlık hizmetlerinin iyi ve ücretsiz olmasının temini ile yetişen gençlerin işlerinin garanti edilmesi!.. (torpille mülakatla iş hiç değil😡!!!)
  🤗Mevcut yatırımlar gereksiz olmasada,
  yatırımların gerektiği yer ve zamana göre yorganın boyuna göre!.. yapılması!..
  🤗Eeeennn mühimi: hesabının masaaltında değil! Üstüne konulması!!!!😡😡😡

   • Bu kadar yazıdan paragraftan cımbızla bu konuya odaklandıysan eğer YK,
    Yandığımızın resmidir; anneye birşey diemez kimse😡.
    Bir taşla (masa toplntısı ile) 3 kuş kalkarsan vurmaya, o kuşkar heleki çıkarsa AKBABA!! Yaaa YK!
    Karşındakini almayacaksın hafife.
    Bileceksin! Anlatmayıda ikna etmeyide öğreneceksin önce!
    Oturtacaksın bilimum kefereyi ondan sonra masaya. (Sen oturmsyacaksın onun masasına, onu oturtacaksın karşına!).

 19. aştı!.. da denilebilir, aşınca! da.
  Korku Cudi dağının arkasında, ama
  devam ediyor kandil orda yanmaya😯
  Korku kaçsın diye köprüler yapıldı, gelsin diye havaalanının en böyyüğü!
  Sümüğünü sildiği mendili sallıyor ordan sana kuccak dolusu selamıyla!
  Bizene diyeceksin bebek katilimizi salsalar ya diyorsun,
  Salmıyorlar birtürlü çok sevmekten canını çıkarmasınlar diye sıka sıka!
  İşide şşiiişşşt diyor birileri,
  Bir bakıyon yok oluyor, iki bakıyon ortaya çıkıyor; cinselşeytan gibi!
  Demem o ki,
  Sen merak etme teyzem.
  Onlar gelemezler buraya!
  Biz gidip onları alırmıyız ordan? dersen de..
  İşi bitenin SKTarihi geçenin fişi çekiliyor (yerinde imha) nassılsa🙂.
  (Merak etme haftiyatın tozu rahatsız etmez, Hafriyattan çıkacak zerzevattan da bir hayır zaten gelmez😡).

 20. deprem bölgesindeki anne bile ülkenin bölünmesinden endişe duyuyorsa bunun sebeplerine bakılmalı. 6+3 lü masa yada koalisyonun mavi vatan, teröre karşı ülkemizin milli savunması, kazanımları ve çıkarılan doğal kaynakların devam ettirilmesi konusunda herhangi bir milli politikası yok varsa da güven vermiyorlar. Terörle ve teröristle hangi cenahtan olursa olsun temasa geçilmesi terörün daha da azgınlaşmasına yol açar. Bunun çözümü de koltuk ve manfaat hırsından kurtulup gerçekten ülkemizin menfaatlerini düşünerek adaletli bir gelir dağılımı sağlamaktan geçiyor. Aslında en temel düstur Adalet mülkün temelidir sözü her şeyi özetliyor.

 21. Bahsini ettiğiniz bu korku maalesef sandığınızdan da büyük sayın Koru. Ve şunu ifade edeyim. Tayyip bey, alacağı oyun %60’tan fazlasını bu yüzden ve buna bağlı akeri güvenlik sanayinden alacak. Yoksa ekonominin düzeleceğine yahut yarının daha müreffeh olacağına dair bir umut en koyu AK Partililede bile yok.

 22. Kürt devleti hayali kuranların Erdoğan’a oy vermeleri gerektiğini söyleyen Kürtler de az değil. Onlar gerçekten de bu söylemlerden etkileniyorlar ve Kürt devleti kurulabilmesi için Erdoğan’a oy verilmesi gerektiğini söylüyorlar.
  Erdoğan’dan başkasının Türkiye’yi bölemeyeceğine inanıyorlar.

  Erdoğan’ın politik söylemleri her iki tarafta da yankı buluyor yanı.

 23. Öyle bir ”derin sahtekârlık ” ki tarifi mümkün değil !
  Her gün envai türlü müjdelerle uyanıyoruz !
  Eş dost arasında konuştuğum bir müjde daha olabilir ama onu burda söyleyemem !

Yoruma kapalı.