Seçime doğru: İlk turda mı, ikinci turda mı? Oyunuzu kullanırken önce buna karar vereceksiniz…

27
Reklam

Hemen herkes cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalacağından emin. Neden ben farklı düşünüyorum, galiba bu noktaya nasıl geldiğimin hesabını sizlerle paylaşmalıyım..

Türkiye iki turlu seçimle ilk kez 2018 seçiminde tanıştı. AK Parti ile MHP’nin ortak adayı Tayyip Erdoğan ilk turda rakip adaylar karşısında %52.59 oranında oy alabildiği için ikinci tur gerekmedi.

O seçimde CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin oyu %30.64’te kaldı.

Seçimin bu defa ikinci tura kalacağını ilk telaffuz eden, geçen seçime CHP’nin adayı olarak katılmış olan Muharrem İnce. İnce bu kez 100 binin biraz üzerinde imza toplayarak aday oldu; şimdi Erdoğan’ın karşısında en fazla oyu alacağı ve seçim ikinci tura kaldığında da ipi kendisinin göğüsleyeceği iddiasında.

Fizik öğretmeni İnce’nin matematikten de anlaması gerekir; geçen seçimde arkasında ana-muhalefet partisi bulunmasına rağmen başaramadığını, bu kez nasıl oluyor da mümkün görebiliyor, hayret.

İlki 2018’de yaşanan iki turlu seçim birinci turda sonuçlandığı için ikinci tura kalmamıştı, ama aslında iki turlu olmayan bir başka seçim, farklı bir sebeple, 2019 yılında yapılan yerel seçimde ikinci tura kaldı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) tuhaf kararıyla oldu bu.

AK Parti, İstanbul’a büyükşehir belediye başkanı adayı olarak gösterdiği Binali Yıldırım’ın rakibi Ekrem İmamoğlu karşısında az bir oy farkıyla (Yıldırım’ın oyu: %48.55, Ekrem İmamoğlu’nun oyu: %48.80 idi) kaybettiği 31 Mart 2019 seçimine itiraz etmiş, YSK da, aynı zarfa atılan dört oy pusulasından sadece büyükşehir belediye başkanlığı için atılanı geçersiz saymıştı.

Reklam

“Tuhaf karar” dememin sebebi bu.

İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlandı.

Siyasi hayatımızda ikinci tur olarak sayılabilecek ikinci seçim budur.

O seçimde İmamoğlu rakibi Yıldırım’a bu defa bayağı fark attı [İmamoğlu’nun oyu %54.22’e çıktı; Yıldırım’ın oyu %45.00’e indi.]

İlk seçimde 8 bin civarında olan iki aday arasındaki oy farkı ikinci seçimde 806 bine yükseldi.

Buradan ne anlıyoruz?

Şunu anlıyoruz: İki turlu seçimlerde ilk turla ikinci tur sonuçları farklı olabiliyor. 

14 Mayıs’ta yapılacak seçimin ikinci tura kalacağı beklentisinde olanlar, oyların bu defa dört aday arasında bölünecek olmasının, hiçbir adaya, gerekli ‘%50+1’ oranına ulaşmayı mümkün kılmayacağı kabulünden hareket ediyorlar.

Reklam

İkinci tura kalacak seçim iki aday arasında geçeceği için her halükârda adaylardan biri seçim sisteminin şart koştuğu ‘%50+1’ oranına ulaşacaktır.

Acaba hangi aday o şansı yakalar?

Kamuoyu yoklamalarında diğerlerinden önde görünen iki aday var: Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu

Seçime aday olarak katılma hakkı kazanan diğer iki aday olan Muharrem İnce ile Sinan Oğan için ilk turda oy kullananların toplam oranı %5’in üzerine çıktığı takdirde, ana adayların oyu kamuoyu yoklamalarında birbirine yakın göründüğü için, hiçbir aday ‘%50+1’e ulaşamayabilir.

Pek çok ankette İnce ile Oğan’ın muhtemel toplam oy oranı %10’un üzerinde görülüyor.

İnce ile Oğan’a giden oyların hangi adaylara nasıl dağılacağı, iki hafta sonra yalnızca cumhurbaşkanı adayları için tekrarlanacak ikinci turda, kazananı belirleyecek.     

Hesap böyle yapılıyor.

Acaba doğru hesap mı bu?

Seçmenler böylesine kritik bir seçimde seçilemeyecekleri aşikâr olan adaylara seçimin ikinci tura kalmasını getirecek oranda oy verirler mi?

Arada aday değiştirme kolaylığı bulunmadığını da hatırlatayım.

Tersi mümkün olsa ve sistem ikinci turda aday değiştirebilme imkanı tanısaydı durum farklı olabilirdi.

Seçmenlerden kendisini yakın hissettiği parti veya ittifakın çıkardığı adayı içine sindiremediği için oyunu daha az oy alacağını bile bile diğer iki adaydan birine yöneltenler olabilir, bu da sandıktan çıkan tabloyu etkileyebilirdi.

Böyle bir imkan sistemde yok.

Vereceğimiz oyu içimize sindiremediğimiz bir adayı bir başkasıyla değiştirmeyi başaramayacağımızı bilerek kullanacağız.

Sanıyorum, araştırma kurumlarının düzenlediği anketlerde, önde yarışan iki adaydan farklı adaya oy vermeyi düşündüğünü ifade edenler, sandık başına gittiklerinde, sandık öncesinde benimsedikleri tercihlerini değiştirebilirler.

Öyle mi olur, elbette bunun böyle olup olmayacağı sandıkta belli olacak.

Yoğun kampanyalar eşliğinde yürütülen seçim faaliyetleri bana seçmen tercihlerinin ancak sandık başında kesinleşeceğini düşündürüyor ve bu yüzden de seçimin ilk turda sonuçlanmasını daha muhtemel görüyorum.

Partiler ve ittifaklar ise, anladığım kadarıyla, benden farklı düşünüyorlar. Her iki tarafın iç değerlendirmelerine kulak verdiğimde, en muhtemel senaryo olarak, seçimin ikinci tura kalma ihtimalinin öne çıktığı mesajını alıyorum.

İktidar cephesi de muhalefet de hazırlıklarını cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağı varsayımı üzerine yapıyorlar.

Her iki taraf ikinci turda kendi adaylarının seçimi kazanacağından da emin görünüyor.

Muhalefet ilk turda 8 bin kadar olan farkın ikincide 806 bine çıktığı 2019 İstanbul büyükşehir başkanlığı seçimine bakarak böyle düşünüyor; iktidar cephesi ise, değerlendirmesini, ilkinde oyunun %40.87’de kaldığı halde 6 ay sonra yapılan ikincisinde %49.50 oranına ulaştığı 7 Haziran ve 1 Kasım -2015- seçimlerini akılda tutarak yapıyor.

Bakalım bir hafta sonra hangi senaryo gerçekleşecek?

Seçim ilk turda mı sonuçlanacak, yoksa ikinci tura mı kalacak?

İkinci tura kalırsa hangi tarafın adayı ipi göğüsleyecek?

Kritik bir seçim bu.

ΩΩΩΩ

Reklam

27 YORUMLAR

 1. Evet kritik bir seçim bu. Otokratlığa ve devamında diktatörülüğe mi onay vereceğiz, yoksa demokrasiye mi döneceğiz.😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂hiç ender hiç ..oruç oruç yine güldürdün beni.ne kadar şanslısın.insan cahil olunca hayat ne kadar kolay olur meseleler kolayca anlaşılır.bosuna Neo cehalet mutluluktur dememiş…seni okuyan insanlar gülüyor mutlu oluyor…😂😂😂

  • M.kaya 5 Mayıs 2023 De 18:30

   bir şey biliyorsunuz onu da yanlış biliyorsunuz hesabı olmuş, mustafa bey.
   “cehalet mutluluktur” diyen neo değildi,
   cyper’dı.
   neo olamazdı, çünkü o, kırmızı hapı seçmişti. gerçeklerle yüzleşmeyi tercih etmişti.
   cyper gibiler her zaman olur ve çoktur, bazıları gerçekleri kabullenemez ve aldatmacalar içinde yani matrikste yaşamayı seçer.

 2. Fehmi bey içiniz rahat olsun hepsi muhalefet kazansın diye uğraşıyor 15 şubat 2024ü görmek isteyen iktidar yok ortada, hepsi kucaklarında bu ateşi görmek istemiyor bir diğerine atıyorlar.

  • Hüseyin bey “hepsi muhalefet kazansın diye uğraşıyor” demiş ama aynı şekilde bütün muhalefet de iktidar kazansın diye uğraşıyor gibi, bakalım hangisi kazanacak:)))))))

 3. SEÇİM BİRİNCİ TURDA BİTER ERDOĞAN YÜZDE ELLİ İKİ OY ALACAK 9 GÜN SONRA GÖRÜŞÜRÜZ

 4. YAPABİLECEKLERİ
  Meydanları, daha doğrusu muhalefetin mitinglerine vatandaşımızın teveccühünü gördükten sonra yapabileceklerinde de sınır olmadığı, akıllara sakat açıklamalarından anlaşılıyor.
  Bu bağlamda ilk akla gelen, HDP’yi kapatıp, Yeşil Sol Partiyi de seçime sokmamak.
  HDP’nin kapatma davasında davanın esası hakkında görüşünü hazırlamak üzere dosya raportöre tevdi edildi.
  Raportör görüşünü henüz hazırlamadı.
  Raportör görüşünü bildirince, AYM heyeti kendisinin belirleyeceği sürede davayı görüşüp kararını verecek.
  Kapatma kararı nitelikli çoğunluk yani 2/3 oy oranı ile verilebiliyor.
  AYM kararları kesin.
  Şayet seçime kadar kapatma kararı verilirse, her ne kadar YSK seçime girecek partileri, milletvekili kesin aday listelerini ilan edip, oy pusulalarını da buna göre bastırıp, hatta yırt dışı oy verme işlemi başlamış ise de, Yeşil Sol Parti’nin HDP’nin devamı olduğu gerekçesi ile seçime girmesini engelleyebilir.
  Daha doğrusu yasal-anayasal olmamakla birlikte bunu yapabilirler.
  Yasal ve Anayasal olarak bir partinin devamı olması için kapatıldıktan sonra kurulması gerekir. Ancak bu gibi kriterlere bakacak-bakabilecek halleri yok.
  Özellikle kaos çıkarmak için yapabileceklerinden bahsediyorum .

 5. kk 55 le kazanıyor sallamasından buraya kadar geldiniz 15 mayıs günü abdullah gül bey olsaydı diye yazacaksınız gibi

 6. Bakalım bir hafta sonra hangi senaryo gerçekleşecek?
  Seçim ilk turda mı sonuçlanacak, yoksa ikinci tura mı kalacak?
  İkinci tura kalırsa hangi tarafın adayı ipi göğüsleyecek?

  Ya bunu okuyunca cok güldüm…durmadan muhalefet güzellemesi yapıp öldük bittik…muhalefet gümbür gümbür..iktidar gidici..halk bıktı..ekonomi belirleyici ..diye senelerdir kalem oynatanların seçime günler kala son fikirleri..komik degil mi? Muhalif yazarlarin hepsi böyle .. emin değiller .onlarda merak ediyorlar..ama yaklaşik kac yıldir yaptukları ALGI ellerinde patlıyor..komik.
  Bakalım ipi kim göğüsleyecekmiş.😂😂
  Niye dogrulari yazmıyorsunuz.bu zamana kadar yazdıklarınızdan aslında kazanan belli degil mi..?ekonomi belirleyici idi…muhalefet ipi göğüslüyordu hani..ne oldu…

 7. KALE BİR İLÇENİN KALE BİR KÖYÜ
  İlçem AKP’nin kalelerinden.
  Bazı gözlemlerimi, deneyimlerimi ve kesitleri aktarıyorum.
  Yem-un ticareti yapan arkadaşım H.Ö’nı Ç.Köyünden vatandaşımız E.C. arıyor.
  H.Ö devamlı AKP’ nin birinci çıktığı Ç. köyündeki siyasi durumu soruyor.
  E.C AKP’nin birinciliği kaybettiğini, CHP’ nin birinci olacağını söylüyor.
  H.Ö “O zaman AKP 2. olacak” deyince
  E.C. “Hayır 2. İYİ parti. AKP 3. olacak ” diyor.
  E.C hâlâ AKP’ye oy vereceğini beyan ediyor.

 8. Bu gece rüyamda bütün AKP. lilerin cehennemi doldurmuş olduğunu , orada cayır cayır yandıklarını , feryadü figanın arşı alayı sardığını , buna mukabil RTE. nın ise cenneti alada çok rahat bir şekilde köşesine kurulmuş olduğunu hayretle gördüm !
  Bu duruma gerçekten çok şaşırmıştım , ordaki görevlilere bunun nedenini sordum , şöyle cevap verdiler ,
  — RTE . nın yaptığı bütün kötülüklerin müsebibi , ona bunun için yetki veren seçmenlerdir , onun günahı yoktur ,buna alet olmuştur , bu nedenle seçmenler cehenneme atıldı , o da cennete kondu !
  Yaaa.. işte böyle !

  • “— RTE . na yapılan bütün kötülüklerin müsebibi , ona bunun için yetki veren seçmenlerdir , onun günahı yoktur ,buna alet olmuştur , bu nedenle seçmenler cehenneme atıldı , o da cennete kondu !
   Yaaa.. işte böyle !”
   Mucib bey o zaman siyasete boşuna ateşten gömlek demişler, öyle değil mi?

   • Bilen adam mı fehmi koru ! Gözlemleri öyle. Ya kalabalıklara ne demeli ! Ya da Maral Erzurum, Balıkesir!!! Yada başka iller de sayılacak kadar görsel kişiler ? CHP malum yüzdelik, e eee pastanın büyük kısmı yine AKP de, !!! Yan komşum iyi partiyi düşünüyor du ki? Masadan maralın kalkması EYT çıkması adamı AKP karar kıldırdı. Gözlemim ve çevrem yine Reis ilk turda % 52 ile ya da 53 le bu işi bitirir, inanmayın bir sürü yapılan anketlere. Bilimsel bilgilere aldanmayın,

 9. 2. Tur

  Bütün külfeti sırtlanmış &14 blok oyu ile hdp ne bakanlık istiyor, ne milletvekilliği, cumhuriyet dönemi boyunca katili olmuş chp ye ve meral akşenere oy verecek, insan bir işkillenir. No luyo der. Ülke elden gidiyor haberiniz yok. Siz hala kişisel kininizle erdovana gol atma derdindesiniz.

 10. Bravo sizlere secmenleri korkutarak incenin oyumu dusurmeyi hedefliyorsunux kim en basarili oldunuzda. Fakat muhalefetin yanlis hamleleri oldu ilki gözünüzden kacti ikinciside secim günü iyi organize olmadiklari icin baslarina gelecek. Ülkemizin arasinin iyi oldugu bir ülkedeki iki benzer Olay Cumhur ittifakina oy kazandiracak(birisi kazandirdi bile yuzde iki oyu aldi kaldi diger yuzde bir oy nasil oldugunu ve olacaginis ecime 3 gün kala aciklarim. Ilk turda halen yuzde 45 de olan millet ittifakina oy atacaklarin aklina sasarim iyiki ince ile sinan ogan var icimiz rahat birsekilde oy atacagiz aloe el.

  • Sana göre hayat zaten ey vatandaş.
   İttifak! İTTİFAK! İiiiiitttiiiiiffaaaakkk!
   Bak sarıçiçeğe! Birde bak kırmızı güle🙃
   İlinde tulum çıkarırsa ya birde🤗
   Bu işler işte gerçek ince işler!
   Seçmen korkmaz, heleki siyasetçi den!!!
   Daha bir hırslanır, bir sonraki seçimde balyozu indirir!
   Bir seçmenden birde kadının öfkesinden..
   Sakın.

 11. Bu seçim başka, bu sistem de ise hep bam başka olacak, sistem değişene kadar!
  Seçmenin kime oy verip kime kesinlikle! oy vermeyeceği belli aslında.🤗
  Yani kararsız seçmen çok az, onlarda tabiyatı öyle yada bir sebepten ikilemde kalmış olanlar.
  Yani CB ilk turda seçilecek!
  Meclis aritmetiği ise keşke ist-Ankara seçimleri gibi olsa ama, çok renkli bir meclise hazır olun😊.
  Yani yeni dönem, yeni yüzler, yeni problemler, bambaşka bir atmosfer!
  (Bir sandıkta şöyle bir sonuç çıkmıştı bir zamanlar: tüm partilerin oyunun toplamı, AKP’nin oyuna yetişememişti!!!)
  Şimdi ise ittifaklı! Bir seçim var ve çok farklı bir atmosfer 🤗.
  Ölüleri gömerken bile kameraya almaya değer🙂.
  KKM gibi bu seçimde örnek olacak dünyaya mutlu ol yeter😂😂😂.

 12. Hayır Sandık başına gidince önce kimlerin sevineceğine bakacağız.
  herkesin hemfikir olduğu 2023 un en önemli seçimi, dünya yı ,ilgilendiren
  önemli değişimler ve etkileşimler olacak.
  Bakıyorum ABD başkanı Kılıçbeyi destekliyor ve kazanması halinde sevinecek.
  İngiletereye bakıyorum onlarda kılıç beyi destekliyormuş ve sevinecekler.
  Almanya Demokrasiyi ağzından düşürmez ama yurt dışı oyları mevcut iktidara
  yarayacağı için oy vermeyi engelliyor herhalde demokrasi adına .
  Kılıç bey seçilirse PKK destekçisi İsveç natoya alınacakmış , isveçde sevinecek .
  Vs. vs . vs Bakıyorum da Türk halkı hariç bir çok batı ülkesi Kılıç beyi destekliyor ve seçilmesinden sevinecekler.
  Peki türk halıkını sevindirmek için NE YAPMALI ????

  • Bu zırvalamaları görünce fikrimi değiştirdim Kemal kılıçdaroğluna oy vereceğiz tabiki.

  • Erdoğan’ın seçilmesine kimler sevinecek diye de bak istersen. Putin’den Sisi’ye kadar tüm diktatörler tebrik yarışına girecekler. O yüzden halk tarafını iyi seçsin. Demokratlar mı diktatörler mi?

 13. 14 Mayıs seçimlerini Tayyip Erdoğan kazanmalıdır.
  Aksi halde, maazallah, seçimden hemen sonra, görünen köy kılavuz istemez düsturunca, ülkenin bir bölümünde özerklik tartışmaları devreye girecektir.
  Ondan sonra gelsin bitmeyen iç çatışmalar, dış müdahaleler, kargaşa, kaos, hercümerç…
  Emin olun Türkiye işte o zaman beka meselesiyle karşı karşıya kalacaktır.

 14. Seçmen oyunu kullanırken nelere dikkat edecek? Ya ideolojik ya da gerçekçi davranacak.

  “Aşkın gözü kördür” denir. Onun için aşık olanlar farklı görebilirler ama bir de gerçekler var.

  Örneğin:

  1)Ülkemizde kişi başına düşen Milli gelir en yüksek rakamına 2013 yılında ulaştı. IMF’nin en son yayınladığı bilgilere göre Türkiye 2022 yılı itibariyle kişi başına düşen gelirde 9.961 Dolar ile 103. Sıraya düşmüş durumda. Kişi başına düşen gelir 2013 yılında 12.489 Dolara kadar çıkmıştı.

  2) Birleşmiş Milletlerin Desteğinde Yapılan Dünya Mutluluk Endeksinde Türkiye 2012 yılında 156 ülke arasında 78. sırada iken 2023 yılında 137 ülke arasında 106. Sıraya gerilemiş durumda.

  3) “Freedom House”un (Hürriyet Evi) çeşitli ülke ve toprakların özgürlük açısından durumunu içeren 2023 yılı raporuna göre Türkiye endekste son 10 yılda 29 sıra gerileyerek “Özgür Olmayan Ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye bu kategoriye 2017 yılında düştü ve bir daha durumunu iyileştiremedi. 2023 yılı itibariyle Dünya’da 84 Ülke “Özgür”; 54 Ülke “Yarı Özgür”; Ülkemizin de içinde olduğu 57 Ülke ise “Özgür Olmayan” ülkeler kategorisinde.

  Ak Parti iktidara geldiği 2002 yılında Türkiye “Yarı Özgür” ülke statüsünde idi.

  4) 2021 yılında yayınlanan Dünya Adalet Endeksinde Türkiye 139 ülke arasında 117. sıraya geriledi. Temel haklara riayet ise tam bir felaket. Türkiye 139 ülke içinde 133. Sırada.

  5) Halen geçerli olan Anayasa’nın 101. Maddesi “Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. BİR KİMSE EN FAZLA İKİ DEFA CUMHURBAŞKANI SEÇİLEBİLİR.” derken gören gözlerin hilafına “o iki değil; bir, bir” denmesinin bir geçerliliği olup olmadığını da seçim sonucunda göreceğiz.

  • Tebrikler, gören gözler, idrak yetisini yitirmemiş beyinler için. Ne yazık ki Aysun kızımızın söz ettiği çobanlardan çok koyunlarımız var. Dileyelim, şaibesiz ve olaysız bir seçim olsun.

 15. Sayın yazar “Kritik bir seçim bu.” diyor ama bir önceki seçim de öyleydi, ondan önceki de, daha öncekiler de öyleydi…
  Artık onları hatırlamadığımıza göre bu da gelip geçecektir, noolmuş?
  Hatta bana öyle geliyor ki başkanlık sistemine geçtiğimiz referandumdan sonraki en önemsiz seçim budur diyebiliriz, belki küçük bir farkı olacaksa o da ikinci tura kalınmasıdır:)

 16. Evet kritik bir seçim bu. Otokratlığa ve devamında diktatörülüğe mi onay vereceğiz, yoksa demokrasiye mi döneceğiz. Demokrasi refah ve adalet demek, diktatörlük ise bitmez tükenmez sefalet demek. Örnekleri her tarafta. Bu hesabı yapamayan halk aya dört şerit yol yapılıp dünyayı ve ayı fethedeceği hayali ile sefalet içinde sürünmeye ve dünyaya meydan okuduğunu zannetmeye devam edebilir.

Yoruma kapalı.