Seçime doğru: Muharrem İnce’ye ziyaret.. MHP gerçekten ayrı liste mi çıkaracak? Vaatler ne kadar inandırıcı?

21
Reklam

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, dün, 100 bin imza toplama yöntemiyle cumhurbaşkanı adayı olmaya hak kazanmış eski CHP’li -şimdinin Memleket Partisi genel başkanı- Muharrem İnce’yi ziyaret etti.

Dikkatlerin yoğunlaştığı bir olaydı bu, ama ziyaretten bazılarının beklediği gibi İnce’nin adaylıktan çekileceği haberi çıkmadı.

Cumhur İttifakı içerisinde yer alan MHP genel başkanı Devlet Bahçeli partisinin seçime kendi logosu ve milletvekili listesiyle gireceğini açıkladı.

Yine aynı ittifaktan BBP genel başkanı Mustafa Destici ise, ittifak içerisinde yer alan partilerin seçime kendi logolarıyla gitmeleri halinde büyük oy kayıpları yaşanacağı bilgisini teyit etti.

Bu listeye, iktidarın seçmenlere şirin görünmek için birbiri ardına açıkladığı vaatleri de eklemek mümkün.

Gelişmelerin hepsi bu seçim sürecinin olağanüstü ilginç şartlarda geçeceğinin belirtisi.

Muharrem İnce muhalif ama kime muhalif?

Kılıçdaroğlu’nun seçimde rakibi olan bir adayın partisini ziyaretine fazla anlamlar yüklemek yanlıştı. Sonuçta ne yaptığını bilecek kadar siyasi tecrübeye sahip biri Muharrem İnce. CHP’de genel başkan adayıydı; oradayken bir önceki seçimde partisinin cumhurbaşkanı adayı da olmuştu. 

Reklam

CHP’nin iktidarı değiştirmek için ince ince dokuduğu Millet İttifakı içerisine girmeyeceği, üzerine ne kadar gelinirse gelinsin, yeniden aday olmuşken geri adım atmayacağı  belliydi.

Nitekim de öyle oldu.

Bizde ve başka ülkelerde Muharrem İnce’ye benzeyen özelliklere sahip siyasiler son nefeslerine kadar iddialarından vazgeçmiyorlar. O da vazgeçmeyecektir.

Seçim sürecinde de iktidara yüklenmek yerine aslında kendisine yakın olan muhalefete muhalefet edecektir.

Onun muhalefetteki hedefinin, AK Parti veya MHP olmadığı, vaktiyle içerisinde yer aldığı ve halen yakın arkadaşlarının bulunduğu CHP olduğu görülürse buna şaşırmamak gerekir.

Millet İttifakı’ndan oy çalmada başarılı olur mu İnce? Olabilir elbette. Ancak, İnce ve partisini kendilerine ve adaylarına daha az, rakip ittifaka -Cumhur İttifakı’na- daha fazla zarar verecek bir kulvara sevk etmenin yolunu bulabilir Millet İttifakı… Kılıçdaroğlu’nu çeşitli sebeplerle benimsemekte zorlanan seçmenini yeniden CHP etrafında kenetlendirmeyle sonuçlanacak bir çalışma, İnce’yi ve partisini, Cumhur İttifakı’na muhalefete sevk etmeye yarayabilir.

Muhafazakar kesimden ve AK Parti seçmeni olduğu halde gidebileceği yeni bir adres arayan, CHP etrafında oluşmuş ittifaka ve onun adayına oy vermekte zorlanan seçmen kitlesinin, yeniden AK Parti’ye ve adayına dönmesi yerine, öylelerinin ilgi gösterebileceği bir adres haline dönüşebilir Memleket Partisi ve Muharrem İnce.

Bunu sağlamak Millet İttifakı’na düşüyor.

Reklam

Tek liste mi, herkes kendi başına mı?

İttifaklar içerisinde yer alan partilerin, kendilerine ilgi gösterebilecek seçmen kitlesine partili adaylara oy verme alışkanlığı kazandırmak için ayrı listelerle oy pusulasında görünmeyi tercih etme eğiliminde oldukları anlaşılıyor.

Cumhur İttifakı içerisinde bulunan MHP’nin niyetinin bu yönde olduğunu Devlet Bahçeli açıkladı.

Millet İttifakı’nda bulunan DEVA Partisi de aynı yolda. Lideri Ali Babacan ittifak içerisinde ama her yerde ayrı liste ile seçime gireceklerini birkaç kez vurguladı.

Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu, ‘ittifak içerisinde ittifak’ projesiyle, hiç değilse üç partinin -Saadet, DEVA ve Gelecek’in- ortak listeyle seçime gidebilmesinin zeminini arıyor.

Dün burada alıntıladığım Naci Koru’nun siyasett.com sitesinde simülasyonlarını sunduğu alternatif yaklaşımlar, ittifaklar içerisindeki partilerin farklı listelerle seçime gitmelerinin ittifaklarda büyük çapta oy kaybına yol açacağını açık seçik gösteriyor. 

En verimli formül, ittifakların tek bir milletvekili aday listesiyle seçmen karşısına çıkmasıdır. Siyaset mühendislerinin rakip cephenin oylarını işlevsiz hale getirmeyi amaçlayarak hazırladıkları yeni seçim yasası, ancak o zaman bir işe yaramıyor.

Tek listeden ayrılan her parti ittifakın başarısını eksiltiyor, hatta başarısızlığa sürükleyebiliyor.

MHP ayrı liste çıkarırsa Cumhur İttifakı, içerisinde yer alan partilerden bir-ikisi kendi adaylarıyla ortak liste dışına çıkma yoluna giderse Millet İttifakı bu durumun zararını görecektir.

İki tarafın da düşünmesi gereken bir ihtimal daha var: Karşı tarafın da ayrı listelerle seçime gidilebileceği duyulduğu için mahzurun az olacağı düşüncesiyle aynı yola başvurmayı göze alan ittifak, rakip ittifak bir sürpriz yaparak son anda Yüksek Seçim Kurulu’na tek liste sunarsa ne olur?

“Ayrı gireceğiz” diyen MHP ile benzer şekilde davranması beklenen DEVA partilerinden biri bu tavrını terk ediverirse karşı taraf hazırlıksız yakalanacaktır.

Siyaset mühendisliğinin devrede olduğu bir ortamda böyle sürpriz hamleler de beklenebilir.

Her iki taraftan da beklenebilir.

Vaatler işe yarar mı?

AK Parti genel başkanı sıfatı da bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan her akşam bir kanala çıkarak ‘yeni müjdeler’ açıklıyor.

Genellikle az gelirli kitlelere acınası durumlarını fazla hissettirmeyecek türde lütuflar bunlar…

En az emekli maaşını 7.500 TL haline getirmek…

Zaten yükseltilmiş asgari ücrete temmuz ayında yeniden zam yapılacağı vaadi…

1 milyon TL ve daha fazla parası olanlara çekilişle TOGG otomobili vermek gibi…

Sayıları birkaç bini geçmeyen geçici işçilere kadro verilmesi bile ihmal edilmiyor.

Yakında “İşte yerli ve milli doğalgaz” diye bir çıkış da gelebilir iktidardan…

Çarşı-pazar gerçekleri ile vaatler arasında sıkışan seçmen ne yapar? 

Ne yapacağını görmemize 6 hafta kaldı. 

ΩΩΩΩ

Reklam

21 YORUMLAR

 1. Anayasada yer alan yüksek yargı organlarından ikisinin başında(ysk ve dayıştay) iki kardeş aynı anda başkan olarak bulunabiliyorsa ve ülkenin muhalefet lideri bundan rahatsız olmuyorsa bizlere düşen otoriteye saygı duymaktır, itirazı olan?

 2. M.İnce K.Kılıçtaroğlu Ekmeleddin Akşener bir halde hepsi eşittiler; RTErdoğan karşısında ve rakip olarak!
  Yani KK Mİnceyi gel seninle beraber bir berber dükkanı açalım derken,
  İnce de tüm masa beni desteklesin! deme hakkına sahiptir.🤗
  Avantaj olarak görünen 6-7 parti ve elebaşganları, 1 rakip tarafından altedilip PARTİSİNİ DE AL’IP,
  sayfiye yerine randevu aldırabilir pekala.
  (hoş geldin nezaman gitcen de diyebilir)
  Ha 14 mayıstan önce ha sonra. bu seçimin en güzel olacak tarafı, seçmen Yüzyılın PARTİ VE SİYASETÇİ TEMİZLİĞİNİ YAPACAK yakında. pardon azz soooraaa.😂
  Bak seçmen neyi umursamıyor aslında:
  Hanginiz seçilirseniz seçilin,
  Kaç tane yardımcı, kaç şöför, kaç uçak alırsanız alın, CB makamına hanginizin geçeceğinin hiçbir önemi yok! seçmen için.
  TBMM’ de halk icraat istiyor, gençler iş istiyor; hem kendine, hem aylığını kendi cebinden verdiği meclis kişileri için!
  Kimse boş durmasın, üretsin; çifçi esnaf zanaatkar besici ..
  Enflasyonu düşürsün yönetenler, gelir adaletini, yanlış giden şeyleri düzeltsin seçilmişler!
  Bu arada, haksızlık hukuksuzluk mu vardı koltuğunuzun altındaki dosyalarda?
  Adalet binasına bırakıverin zahmet olmazsa🤗.

  • Sinan Oganın dediği gibi “anayasa tamamen lağvedilmiştir, artık anayasa hükümsüzdür” cümlesi tescillenmiş oldu. Zaten herkes bunun farkındaydı.

 3. SON ANDA TEK LİSTE
  Dünkü bu sitedeki cevabî yazımda sayın KORU’nun (bugünü kastederek) yarın yada yakın bir zamanda Devlet Bahçeli’nin MHP’nin ayrı liste ile seçime girmesini konu edebileceğini öngörmüştüm.
  Bu öngörümü tabii ki konunun önemi oluşturuyor.
  O yazımda da Bahçeli’nin açıklamasına “ihtiyatlı” yaklaşılması gerektiğini “oyun içinde oyun” olabileceği uyarısında bulunmuştum.
  Muhalefet partilerini ayrı liste verme konusunda “cesaretlendirme” saiki olabilir diye de uyarmıştım
  Sayın KORU da aynı şekilde, MHP’nin
  “son anda tek liste”ye girmesinin sürpriz olmayacağı görüşünde.
  Yani DEVA gibi partiler;
  “MHP gibi partiler ayrı liste ile seçime giriyor.Biz neden girmeyelim?” diyerek ayrı liste verir ve son anda MHP AKP listelerinde seçime girer ise bunun telafisi nasıl olacak?
  Böyle bir durum olursa hükmüm şu olacaktır:
  “–Böyle bir tuzağa bilmeden düşülemez. Bunlar da iktidara çalışıyor. Taammüden işlenen olaya, kaza süsü veriliyor.”
  Gelelim güya iktidarın “bol keseden” verdiklerine.
  1–Bayram ikramiyeleri 2 bin TL olacakmış.
  Zaten normalde en az 5 bin TL olması gerekiyordu.
  2–Emekli maaşı en az 7 bin 500 TL olacakmış.
  Zaten en az 12 bin TL olması gerekiyordu.
  3–Asgari ücret 2.800 TL iken tamamı ile 77 kg peynir alınır iken bugünkü 8.500 TL ile 43 kg peynir alınabiliyor.
  Yoksulluk sınırı, yani 4 kişilik bir ailenin kira ve yiyecek ihtiyacı aylık 31.000 TL’ye çıkmış.
  Evet yanlış okumadınız otuz bir bin TL.
  Sadece bir soru sorayım:
  –İstanbul’un herhangi bir yerinde 4 kişinin barınabileceği (depremde yıkılma riski de olan) bir dairenin kirası en az kaç TL?

 4. hep beraber görürüz inşallah bu aziz millet basiret sahibi bizler çok seçim gördük minik kuşların getirdiği havadisleri yazan yazarların hepsi ters köşe olmulardı şimdide olacak az kaldı koru

  • Devlet yıkılmıştır, yeni bir devlet kurmak zaruri hale gelmiştir. Devlet yıkanlar devlet kuramazlar. Millet başının çaresine bakacaktır.

 5. Hepiciği eyi saatte olsunlar !
  Sabah akşam müjdelerle yatıp müjdelerle kalkıyoruz , rüyalarımız artık hep toz pembe , pazartesi günü yeni müjdelerle uyanacağız , oh , oh , maşallah !
  Bayram çocuklarına döndük !
  Devlet malı deniz , dağıt babam dağıt !

 6. -Mhp’nin aklını kullan oyunu yedirme taktiği ve üstündeki asalakları atma taktiği (büyük balığa yapışan küçük yapışanlar), önceki seçimlerde Hdp den bile aza düşmesini biraz olsun önler! (mi)?
  -Akp ye kaynayan oylarını gelin bakim bir boyunuzu posunuzu görek beraber börek yiyek denemesi mi?
  -ya seçmen büyük partilerden kaçışta yakalanmamak için Ana kucağına koşmaya kalkarsa, baba ne’tçek? eline pıçağı alıp kadının saçından şööööleee bir kavrayamaz da artık!
  Mhp nin ayrı çarşaf açması mhp’ye birşey kaybettirmez! (kime ne kaybettirirse bilemem) Dut ağacının altına çarşaf serersen dutlar yere düşüp heder olmaz!
  Yandan hiçkimsede avuçlayıp dutları lüpletemez🤗.

  • MİLLET İTTİFAKINDA, Sağ partilere ayrı çarşaf açın diye akıl veren üst akıl!,
   KKILIÇTAROĞLU nu ve sol görünen gerçekte enhakiki sağ liderini!!
   hökümet yaptırttırtmamak niyetiyle yapıyordur yaparlarsa!
   Oy pusulasında chp ve iyi parti logosu herbişeye yeter aslında.
   Ama hedef üzüm yemek değil bağcıyı batırmak olursa!!!😡😡😡
   Bağı sadece üzümleri tırtıklayan batırmaz!
   Dallarını daha yaprak çıkmadan budayan;
   BUDAMACI’da yapabilir pekala☹️

 7. Seçime doğru: Muharrem İnce’ye ziyaret.. MHP gerçekten ayrı liste mi çıkaracak? …….mhp gerçekten…..Sayın yazar 15 mayıs ta gerçekten seçim oldumu? Gerçekten erdogan seçimi kazandımı ….gibi hala şüpheli yazılar yazacağa benziyor.şüphecilik iyidir…hakikati bulmamızı sağlar..ama fazlası zarar..benden demesi…

 8. Gorusmede Memleket partisindekilerin hatalarinin oldugu dosyayi kim Kilicdaroglu ñna teslim etri bunda Davutoğlunun payi nedir? Simdiden tehdit eden gucu olunca haose armaz mi ? Davutoğlu Kilicdaroglunun kazim karabekiri olmayami niyetlendi ??? Soyleyin ona capi yetmez

  • Üç gündür Muharrem inceye imza veren akpartili reyizcilerin kendi aralarındaki tartışmalara maruz kakıyorum. ilk turdan önce adaylıktan çekilirse büyük ayıp edeceğini söylüyorlardı, o zaman onu sokağa bile çıkartmayız diyorlar.

   Muharrem ince muhabbeti bayıyor beni. Ne dosyası vermişler acaba, siyasetçilerin kendi aralarında konuştuklarından dosya mı olur. Siyasetçiler birbirlerini çok iyi tanır, birbirleri aleyhine dosya tutmalarına gerek mi var da zaten hepsi birbirinin sırlarını biliyordur.

   • Baran bey “birbirleri aleyhine dosya tutmalarına gerek mi var” diyorsunuz ama y.okuyan tutmuş ve galiba işe de yaradı, öyle değil mi?

 9. Hehe, Edebilir yapabilir oy alabilir :). Sanki ince oy almiyormus gibi sacma seyler soylemissiniz youtuba halk ekrani yazin ve Görün ne kadar aldigini Ince aradan siyrilma imkani varken neden ittifaka katilsin ki ? Erdogna yaoamadi fakat ince hepsini birden silme imkani var siz islamcilari istemiyor srtik gencler haberiniz yok. Not: Ince ayrilmazsa belediye secimlerinde istanbulu alir simdiden demedi demeyin

  • BENCE, ince, erdogan in adayligi ysk tarafindam ret! yerse!, merkeze sag in tek adayi olarak cb secimlerine gitme hesabinda.

  • İstanbul’da birşey olmasada birşeyler olacağı muhakkak.
   İnce memed babasına “bak baba gaymakam oldum diyecek” belkide.
   Babası ona”ben sana ormancı olamazsın oolum dedim” diye kıvaracağı kesin gibi🤗
   İnce memed işte ozaman;
   “gel bakiimm şam babası” seni kral!..
   pardon padişah!..
   yok yavv neydi o ??😂😂😂
   (öc alma buna denir).

 10. Saadet, DEVA ve Gelecek’in ‘ittifak içinde ittifak’ yapma ve seçimlere Saadet Partisi çatısı altında girmesinden bahsediliyor. Bu ittifak hem risk hem de bir meydan okuma. Her parti kendi etkisini, gücünü ve ederini görmek istiyor. Böyle bir ittifak en fazla da CHP’nin işine gelir. Aksi durumda bu partilerin milletvekili adaylarını da CHP listelerinden göstermek zorunda kalacaklar. Bir alternatif daha konuşuluyor; Meral Akşener’in git-gel yapması, HDP’nin masaya ilintilenmesi ile kamuoyu yoklamalarında oy kaybettiği görülen İYİ Parti, son olarak Yavuz Ağıralioğlu’nun istifasıyla milliyetçi seçmen kaybı da yaşayacaktır. Bu durumda yüzde 7’nin altına düşme eğilimindeki İYİ Parti’nin ittifak içinde ittifakı kabul edebileceği konuşuluyor.
  Görüldüğü gibi Kemal Kılıçdaroğlu, kurduğu masaya oturttuğu tüm partileri bir şekilde teslim aldı. Dönüşü olmayan yola soktu. Bu partiler kendi başlarına ya da CHP dışı bir ittifakta taban bulma potansiyellerini de yitirdiler. Meral Akşener, kendi istediği ismi Cumhurbaşkanı adayı yaptırıp, oluşan etkiyle partisini de ana muhalefet konumuna yükseltme hesapları yapıyordu. Şimdi ise barajın altında kalmamanın formüllerini arıyorlar.

Yoruma kapalı.